Отиди на
Форум "Наука"

Генетиката в помощ на историята: сарматският произход на българи и славяни


Recommended Posts

  • Модератор антропология

Fonyod_304  срещу Szolad_5 + Szolad_3 от "лонгобардското гробище, в. пол 2018 - аз бих казал, че това са същите хорта, ако съдим по компонентите. Отчетлива близост, практически идентични. П.С. даже сзолад 3 ми изглежда още по близко до фониод, отколкото сз 5. Това са едни интересни резултати. Но не ми са проверява сега за 3 и 5. С 5 си играя от доста време в моделите, заради далекоизточната следа (малка, но я има..); 5 май се водеше outlier в оригиналното изследване - ни с лонгобардите, ни със анонимното им подчинено (бедни гробове без никакви дарове) племе с "южен" компонент. Което аз, междувпрочем, предолжих да са власи, но, никой не го прие - ни историци, ни генетици, поради което и си замълчах. Имам предвид тези с южния компонент от сзолад 2018 (образци 32, 37, 36, 40 от сз 2018), не образците от настоящото изследване или дискутираните в него сзоладчани...

image.png

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

P.S. сега се сетих нещо интересно за сз5 (дето е като близнак на фониод на графиката). За да е куриозаа пълен, първото изследване откри, че тоя има полубрат, погребан в лонгобардската секция на некропола, "чист лонгобард", според изследването, което правеше сз5 "половин лонгобард", т.е. 50% гермаянец, но с майка от местните за другите 50%; тука, във фониод, виждаме няколко такива "полугерманци", съвпадащи със сз5, което ми затвърждава мнението за германска база на некропола от хунския период; от това, което виждаме, те са и погребвани в отделна секция.. но всичко това ни показва и голямото смешение на групите в хунската конфедерация, където език и произход редовно се разминават напълно и има маса ексцентрични смесици - "хун", който всъщност е наполовина германски варварин, наполовина провинциален романизован панонец, с щипка далечен изток; но виждаме и "германци" (гепиди), които са с по-голям далекоизтиочен компонент от повечето от "хуните"; виждаме "сармати" с бъдещата южнославянска водеща мъжка хаплогрупа, в този период, все още неоткриваема на балканите; в същото време виждаме некрополите разделени по някакви невидими етнически линии, като всяка секция наистина носи нещо специфично като компоненти, отделящо я от другите, но нищо от горното не ни казва нищо за етническо самосъзнание (освен, че го има) и за езика на съответната група; като съвпадението между биологичен произход и език редовно изглежда невъзможно; жалко, че няма достатъчно писмени данни за тоя цветист бънч в пустата, дошъл да рути римската империя, едновременно омесен и готов да се хване за гушата;  не знам защо м и напомня как атила за няколко откраднати тигана заплашва да разруши рим, ако не му върнат тиганите спешно заедно с крадеца. Въобхще прилича на странно сборище на джентълмени на сполуката, надушили кръв (т.е. слабостта на римската империя и неспособността и да се защитава, породена от нежеланието на гражданите и да се хванат за меча, предпочитайки да плащат на всевъзможни наемници). В същото време уседналата популация в панония и пустата някак си се множи и почти процъфтява, базирана, не на последно място, на потока от богатства от рум към панония, през ръцете на "хуните". Хуни-не хуни, сиренето все така си е с пари и в пустата трябва да плащат на местните, за да им се сервира; т.е. по един абсурден начин икономиката на пустата някак процъфтява; напомня ми един цитат на в. пол, за пост-хунските времена, на гепидска доминация, последвала "хунската", в която гепиди стоят с лодки на дунав и предлагат  превоз на мераклии славяни, желаещи да грабят римската империя, срещу една златна монета на човек, и трупат богатства от това, защото мераклиите са много; тука в. пол се пита риторично "а тия май не са от бедните славяни, откъде толкова златни монети у тия хора, нали уж голи ходели?". Да чакаме някакви монголци да изскочат през 6-7-8 век, от тия хора, наследници на тая сложна хунска федерация, няма да стане; тук там по някой с 5% далечен изток, но пък със силен германски акцент в "хунския", който само германците му рабират, примерно. Но, това е само мое мнение и мнозина не биха се съгласили.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 16.09.2022 г. at 13:55, Atom said:

HUN_Avar_Szolad, TUR_Marmara_Ilipinar_Byz3 и HRV_Trogir_Byz_o  могат да се приемат за прокси на славяните.

Полезна информация. Първият ми опит с това прокси:

hmHR7Kq.jpg

Убавиня :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 1 час, Кухулин said:

Полезна информация. Първият ми опит с това прокси:

hmHR7Kq.jpg

Убавиня :D 

Давай още.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да си припомня каква беше генетичната ситуация с хунну, позабравил съм я. Имаше там разни тънкости. Едно време с Атом ги бяхме избистрили на макс. Като гледам горната картинка, нищо чудно западните да са тюркути, а източните да са прототюрки/огури.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Южняк said:

Давай още.

m1JzOCv.jpg

 

Прецизирах малко Szolad - оставих само Av2, защото била баш-славянка. Намятах малко рандъмни микенци и балкански  бронз, малко степ.

Струва ми се, че Делиормана действително заслужава повишено внимание. Дистанциите ти до Самоводене не са били празни приказки. Освен това от историческа гледна точка не е трудно да се намери връзка между Делиормана и Европейска Турция в контекста на някаква прабългарска хипотеза.

Изобщо, ако се съберат последните генетични данни в някакъв подобен модел и се пуснат на сериозни машини, направо си плаче за публикация в локален български мащаб.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И на тракоманията строшава зъбът...

Новото ни изследване с най-известния в света палеогенетик – професор Дейвид Рейк от Харвард, потвърждава тезата на Рашо Рашев, че прабългарите всъщност са сармати, степни иранци, увлечени от хуните в походите им на запад
Практиката с изкуственото удължаване на черепа по нашите земи продължава най-дълго, вероятно по естетически съображения
Мъжката линия на културата “Варна”, създала първото златно съкровище в света, изчезва – вероятно е жертва на древен геноцид
Имали сме системни контакти с източните готи
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В интервюто:

- Както изглежда, ще трябва да приемем, че сме наследили гените на хуните и Атила. Това означава ли, че привържениците на теорията за готския ни произход заради съвпадения с готската азбука при имената и наименованията ще останат разочаровани?

- В академичната наука теория за готски произход няма. Но е безспорен факт, че елементи от източните готи имат системни контакти с прабългарите – но не тук, на Долен Дунав, а по Днестър и в Крим, в рамките на Черняховската култура.

Заглавието:

Доц. д-р Тодор Чобанов: Носим гени на Атила. Вероятно е родоначалник на рода Дуло

:D 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 минути, Кухулин said:

В интервюто:

- Както изглежда, ще трябва да приемем, че сме наследили гените на хуните и Атила. Това означава ли, че привържениците на теорията за готския ни произход заради съвпадения с готската азбука при имената и наименованията ще останат разочаровани?

- В академичната наука теория за готски произход няма. Но е безспорен факт, че елементи от източните готи имат системни контакти с прабългарите – но не тук, на Долен Дунав, а по Днестър и в Крим, в рамките на Черняховската култура.

Заглавието:

Доц. д-р Тодор Чобанов: Носим гени на Атила. Вероятно е родоначалник на рода Дуло

:D 

журналистите са като шивачите - обичат да пришиват по нещо от себе си. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Кухулин said:

В интервюто:

- Както изглежда, ще трябва да приемем, че сме наследили гените на хуните и Атила. Това означава ли, че привържениците на теорията за готския ни произход заради съвпадения с готската азбука при имената и наименованията ще останат разочаровани?

- В академичната наука теория за готски произход няма. Но е безспорен факт, че елементи от източните готи имат системни контакти с прабългарите – но не тук, на Долен Дунав, а по Днестър и в Крим, в рамките на Черняховската култура.

Заглавието:

Доц. д-р Тодор Чобанов: Носим гени на Атила. Вероятно е родоначалник на рода Дуло

:D 

515 отатък Дунава не са случайни. Всичко си идва на мястото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

<че сме наследили гените на хуните и Атила......? Te dosta sa gi praskali iz Evropa....

Imase na vremeto edin vic.

Otiva edna gospozha pri doktor za oplodiavane INVITRIO.

-Doktore iskam bebe ama niamam maz.

-Ima vazmoznost chrez donor.

-Taka li? 

-Da, dazhe i cviat na ochite i ....

-Doktore mozhe li da e silen kato Swarceneger, da e krasiv kato Delon, da e umen kato Einstein?

-Mozhe. 100 grama ot tazi technost, 5 kapki ot tozi ekstrat, 5 grama ot tozi prah, edno hapche i gotovo. Izpijte go.

Zenata go izpiva i pripada...

-Einstein, Delon a? Ej sega ste ti dam az edin Pencho Slavejkov....-i pochva da si svalia gastite...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Skubi said:

<че сме наследили гените на хуните и Атила......? Te dosta sa gi praskali iz Evropa....

За мен интересният въпрос е дали ще намерят сред нашите проби някой горе-долу чист хун или само миксове. Тоест дали са  останали някакви, които да се праскат предимно помежду си. При хуни, авари и маджари намериха по някоя бройка, да видим тук как ще е.

А още по-интересно ще е дали тези евентуални аутлаери корелират с археологията - могили, конски остатъци и прочее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Кухулин said:

За мен интересният въпрос е дали ще намерят сред нашите проби някой горе-долу чист хун или само миксове. Тоест дали са  останали някакви, които да се праскат предимно помежду си. При хуни, авари и маджари намериха по някоя бройка, да видим тук как ще е.

А още по-интересно ще е дали тези евентуални аутлаери корелират с археологията - могили, конски остатъци и прочее.

При положение, че има десетки и дори стотици хиляди хуни, заселени на балканите на няколко вълни, не би ме изненадало да няма.

Но това, което е написано по-горе, говори за изтласкани от хуни, а не хуни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Кухулин said:

За мен интересният въпрос е дали ще намерят сред нашите проби някой горе-долу чист хун или само миксове. Тоест дали са  останали някакви, които да се праскат предимно помежду си. При хуни, авари и маджари намериха по някоя бройка, да видим тук как ще е.

А още по-интересно ще е дали тези евентуални аутлаери корелират с археологията - могили, конски остатъци и прочее.

Priblizitelno e imalo okolo 40 000 taka narichani kunski mogili. https://hu.wikipedia.org/wiki/Kunhalom Proverili sa 1649 ot koito samo 4%-a arheologicheski ostanalite 94%-a ne sa vse oste. Ya ostanalite  2%-a niamat nikakvi danni.   http://www.terport.hu/sites/default/files/imagecache/tematikusfull/tv_exlege_kunhalom_foldvar.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, miroki said:

При положение, че има десетки и дори стотици хиляди хуни, заселени на балканите на няколко вълни, не би ме изненадало да няма.

Баш-хуните може да са хиляди, но постепенно се мешат с местните и геномът им се размива. Въпросът е дали към 8-9 век се е запазил баш-хун с източен геном.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм спец по въпроса, и се извинявам за обаждането от коневръза, но все пак споменава се "чист хун". Има ли такова животно? 

Някъде четох някакво изследване за аланите и хазарите и пишеха пълен тюрлю гювеч от практически всички хаплогрупи накуп.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Кибик said:

Аз не съм спец по въпроса, и се извинявам за обаждането от коневръза, но все пак споменава се "чист хун". Има ли такова животно? 

Някъде четох някакво изследване за аланите и хазарите и пишеха пълен тюрлю гювеч от практически всички хаплогрупи накуп.

Има няколко изкопани хуни със сравнително чист източен геном. Например MSG-1.

https://thornforum.net/viewtopic.php?t=58

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, Skubi said:

Priblizitelno e imalo okolo 40 000 taka narichani kunski mogili. https://hu.wikipedia.org/wiki/Kunhalom Proverili sa 1649 ot koito samo 4%-a arheologicheski ostanalite 94%-a ne sa vse oste. Ya ostanalite  2%-a niamat nikakvi danni.   http://www.terport.hu/sites/default/files/imagecache/tematikusfull/tv_exlege_kunhalom_foldvar.jpg

 

пиши на кирилица!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Кухулин said:

За мен интересният въпрос е дали ще намерят сред нашите проби някой горе-долу чист хун или само миксове. Тоест дали са  останали някакви, които да се праскат предимно помежду си. При хуни, авари и маджари намериха по някоя бройка, да видим тук как ще е.

А още по-интересно ще е дали тези евентуални аутлаери корелират с археологията - могили, конски остатъци и прочее.

Естествено че ще намерят от всичко. Нали всичките тия групи са кръстосвали географските ширини и дължини. Вече се натрупаха предостатъчно генетика за сравнение.

Да видим нашите археолози какво ще сложат на масата.

Чистите хуни и авари са само в Бурятия и Монголия. 

Вероятността да изскочи "чист" е съвсем слаба.

Относно приказките на Чобанов за Кавказкия компонент тия вече сме ги слушали. Това си е негово вътрешно убеждение, неподкрепено с генетически или други данни. Да видим какво ще каже екипа Райх. 

Те обаче са майстори по полит-коректност, така че да не очакваме големи заглавия и скандали. Да снишим другари, докато премине бурята и големия вятър!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Чистите хуни и авари са само в Бурятия и Монголия. 

Сред европейските авари има и по-дръпнати от монголите. Чисти юкагири. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Last roman said:

пиши на кирилица!

Скуби винаги е пишел на кирилица, с изключение на днес. Мисля че заслужава да се прояви толерантност, понеже очевидно е технически проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Янков said:

Скуби винаги е пишел на кирилица, с изключение на днес. Мисля че заслужава да се прояви толерантност, понеже очевидно е технически проблем.

На такава клавиатура бях и на такава машина където нямаше възможност да включа кирилицата. Освен това е ужас да пишиш на чисто латинска клавиатура. всяка буква отделно да гъдаеш....Ако имаше телефона апликация, щеше да е по-лесно. Но....няма. 🙃

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

От няколко дни си задавам въпроса:защо ни трябваше помощта на генетиката след като писмените извори се ясни и категорични:българите са пот скито-срамтаски произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, tantin said:

Те обаче са майстори по полит-коректност, така че да не очакваме големи заглавия и скандали.

Тоест ти искаш и очакваш скандали и големи революции ли?! Искаш май генетиката да ти докаже че българите нямат нищо общо с Кавказ и сарматите, а да докаже, че са чукчи, или поне манджуро-евенки. Това би било голама революция обратно към тюркологията, както на теб ти уйдисва. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...