Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

Ракетите носят разходи, добре че ги нарязахме и икономиахме пари. Сега съседните членове на Нато са принудени за своя сметка да ни пазят както съюзник !

Тия ракети са други ама карай.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 229
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

Така реално ние много загубихме икономически зарадаи разпадането на Югославия. Вярно е, не обичаме сърбите и се радвахме на разпадането. Но Югославия по сравнение с Източна Европа беше много добре развита . Мисля не по зле от Чехословакия , дори като ГДР . Бивша Юг можеше без проблем да стане веднага член на ЕС и да водим добра търговия. Сега нашата западна граница към ядрото на ЕС е една дупка с икономики по - зле не от Чехия ами по - зле от България. 

От една страна е добро че голямата държава съсед се разпадна от друга икономически загубихме много и съседи са н не доста богатата Юг а бедните нещастни Сърбия и Македония а след тях идват Косово, Монте Негро, Албания, Босна ....  Тая дупка може и нас да засмуче икономически не политически. 

При евентуално бързо влизане на бивша Юг в ЕС то границите на ЕС още миналия век щяха да са на 30 км от София .

Югославия си беше обречена още от 1918г. на всички им беше ясно,помня колко се чудеше народа през 90 те когато американци и руснаци в прав текст им казваха да се променят иначе разпад ама кой ти слуша? И беше развита заради хърватскита и словенската икономика а парата прибираха сърбите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Du6ko said:

Растежът на турската икономика се ускори до 7,4%

Не е така, ако ти покажа хората колко са недоволни... Доларът направи таван а турската валута се обезцени и още много неща. Икономиката в момента е в много лошо състояние, дори купуват слама от България. Ердоган въпреки че насажда омраза срещу Израел, не прекъсва контактите си с тази държава, напротив, внася различни семена и прочие двуличник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Thorn said:

Кой ти каза, че не обичаме сърбите?

А кой ги обича - сърбоманите торлаци (особено тези от Трън). На изток сърбите не се котират (с изключение на певачките им).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Dobri_I said:

А кой ги обича - сърбоманите торлаци (особено тези от Трън).

Дали?

Цитирай

На изток сърбите не се котират (с изключение на певачките им).

С изключение на русофилите, естествeно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Thorn said:

Кой ти каза, че не обичаме сърбите?

Сърбите не трябва да се обичат, или мразят. Това да не са зелеви сърми. Просто трябва да имаме едно наум, че на запад от нас лагеруват група циклични шизофреници и оргазмиращи националисти. Които от люлката ги закърмват, че българите са им виновни за всичко и че "слушай сине, стане ли война и не знаеш какво да правиш - удряй българите!". Това че са склонни към насилие, ексцесии и крайни решения, прави картинката още по-мрачна. Иначе на маса са супер. Как съм се нарязвал в Пирот и в Димитровград...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Amazonski said:

Как съм се нарязвал в Пирот и в Димитровград...

Там пък какви сърби има? ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 14 минути, новорегистриран2 said:

Там пък какви сърби има? ?

В Пирот от около 58 хил. население, повече от 53 хил.

 

В Димитровград са 29% от населението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Thorn said:

В Пирот от около 58 хил. население, повече от 53 хил.

 

В Димитровград са 29% от населението.

Това са данните на белградската стъкмистика. Реалността, естествено, е друга. Да не напомням за претенциите им за над 20 000 избити в Сурдулица през ПСВ.

Или друг пример https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=06&dd=12&nav_id=1403138

А реално през 2008 българските заплати бяха на половина от сръбските...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обсъждайки сърбите е неизбежно да стигнем до Косово и да направим едно сравнение с кюрдите в Турция. Лично не ме интересува кой какви аргументи има за претенции спрямо едните и другите, а по скоро рационалния подход към подобно явление:

1. Сърбите имат демографски срив, по-сериозен и от нашия. За сметка на това косовските албанци все още са в стадий на стабилен демографски подем, въпреки емиграцията от областта.

2. Споменавайки емиграцията от Косово, трябва да се спомене, че става въпрос за стотици хиляди млади хора. Ако Косово бе останало под сръбски контрол, тези хора най-вероятно биха мигрирали към Ниш, Крагуевац, Белград.

3. Предвид демографският им подем е ясно, че за едно-две поколения областите около Косово плюс Белград биха се албанизирали. Но, за късмет на сърбите, албанците предпочетоха да се отцепят, естествено с помощ от вън.

4. Кюрдите в Турция имат още по-голяма раждаемост от албанците в Косово и от 1980-те има голяма миграционна вълна към големите турски икономически центрове и към съседните области.

5. За разлика от албанците, при кюрдите движението за независимост няма масов характер. Това си го обяснявам със зависимостта и разпокъсаността на кюрдския елит.

6. Вече споменах, че дори и да намалява кюрдската раждаемост, в следващите 2-3 поколения, над половината от новородените след 2075-2080 ще са кюрдчета. Да не броим другите етнически и религиозни малцинства.

7. При така описаната картина, не бих се изненадал, ако кюрдските водачи съвсем целенасочено не желаят независимост. А просто изчакват... да станат мнозинство и тогава да вземат цяла Турция, а не само камънаци и пясък. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз все се опитвам да им обясня на сърбите, че Косово с 2-та си милиона шиптари не им трябваше повече на главата, ама с тях на тая тема е трудно да се говори, дори и с либералните. Както например е трудно да се говори и с вас за термина "турско робство" в тоя форум ;)  така че нищо по-особено няма в случая.

В Турция още от доста време насам кюрдите се разселиха във всички посоки. За първи път като бях в Турция през 2002 г. в хотела ми в Кушадасъ целия обслужващ персонал бяха кюрди, разбрах го от единствения от тях, който говореше английски.
Впрочем коя от тия в таблицата е (легалната) кюрдска партия, която ще се яви на изборите?

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Warlord said:

Впрочем коя от тия в таблицата е (легалната) кюрдска партия, която ще се яви на изборите?

HDP (Демократична партия на народите) на Селяхтин Демирташ, но тя не е собствено "кюрдска", а е коалиция от лявоориентирани сили. Към момента Демирташ и още 80 от членовете й са в затвора (от 2016). Общо взето е третата по влияние сила след ислямисти и кемалисти.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една интересна статия за актуалната политическа разстановка в Турция https://m.webcafe.bg/article/273828291

Политическото крило на "сивите вълци" е ключов съюзник съюзник на Ердоган от референдума насам, което и доведе до отцепването на Мерал Акшенар. 

Една новина от последните часове показва, че засега няма изгледи този брак по сметка да се разпадне, поне не и докато Ердоган продължава с антикюрдските мерки. Става въпрос за престрелка в която са загинали член на ПСР и двама нападатели. По официални данни е дело на ПКК, но местни твърдят, че е провокация от страна на ПСР. А от тук следва и, че вероятно провокациите и напрежението в турско-гръцките отношения ще останат. Както и грубата намеса у нас и различни провокации, като тази за "душевните граници", колкото и Бойко да ни разправя какъв голям приятел му е Ердоган, целейки може би да свали градуса на напрежението. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 12.06.2018 г. at 12:30, Greatest Turk said:

Ердоган е османист най вече, но османизма е пряко свързан с исляма защото е ислямска идеология (Османската империя - Шериа)

И какво общо имат AKP и Ердоган с шериата?

Ако ми отговаряте нека да е с факти, а не с политика и демамогия/пропаганда, т.е покажете един закон, приет от AKP, който да е "шериатски"?

--------------

Електоратът на Ердоган и АКП е голяма част  от турския народ, и това са консервативни и религиозани хора /за разлика от българските турци, които са слаборелиозни, срещал съм данни за 8-процента религозност, т.е процентът на хората за които религията е важна част от живота им, е 8 процента/.

Нормално е при политическото позициониране на AKP - /дясна икономическа и сравнително консервативна, но не крайно,  АКП  дълги години e член на ЕНП, Тя е  сходна , в едно семейство на парти, като германските ХСС или ХДС/ , обръщайки се към елвектората си да  позволи възвръщане към корените на турците - история (Османската империя е част от историята на Турция и турците) и вярванията

Апоро, забрадките не са позволени на всички обществени места в Турция.

Сега виждаме забрадките по улиците на големите градове, защото новата средна градска класа идва от селата, Икономическият бум при управлението на АКП (в периода  2001-2014 турската икономика се "учетрови", или "упетори") поволи на на селяните масово да инвестират в имоти/жилища/ в градовете, и доведе до бърза урбанизация

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

И какво общо има AKP и Ердоган с шериата?

Ако ми отговаряте нека да е с факти, а не с политика и демамогия/пропаганда, т.е покажете един закон, приет от AKP, който да е "шериатски"?

--------------

Електоратът на Ердоган и АКП е голяма част  от турския народ, и това са консервативни и религиозани хора /за разлика от българските турци, които са слаборелиозни, срещал съм данни за 8-процента религозност, т.е процентът на хората за които религията е важна част от живота им, е 8 процента/.

Нормално е при политическото позициониране на AKP - /дясна икономическа и сравнително консервативна, но не крайно,  АКП  дълги години e член на ЕНП, Тя е  сходна , в едно семейство на парти, като германските ХСС или ХДС/ , обръщайки се към електората си, да  позволи възвръщане към "корените" на турците - история (Османската империя е част от историята на Турция и турците) и вярвания

Апоро, забрадките не са позволени на всички обществени места в Турция.

 

За да разберен Ердоган , и управлението /епохата/  на AKP, като и настояшето на Турция, /и да изведем "бъдещето"/ трябва да върнем малко в в близката история

1. Нека да разгледаме "кемализма" с неговите харатеристики и "кемалисткия" период

Кемализъмът (като политическака и управленска идеология/теория и практика се характеризира с следните особености:

-национализъм и шовинизъм

Кемалисткият режим се смята за подоберн на фашиския на Мусолини, а Хитлер инкорпорира и взаимства голямата част кемалистката идеология при създаването на национал-социализма, По скоро кемализъм може да се разглежда като първообраз на наципонал-социлаизма.  Хитлер е привърпеник и "ученик" на Кемал   /апропо, Хитлер дори е възхитен от "окончателните решения" на кемалистите над "паразитните" според него "арменци и асирийци"/

-милитаризъм

През периода има

-държавен контрол над обществения и социлания живот

-силен държавен контрол над икономиката

-контрол (чрез подтикане) на религиозната и етносна изява на гражданите

(В кемалиска Турция няма политическо понятие за етноси, например кюрдите, макар и мюсюлмани не са "кюрди")

Т.е. Кемисаюлкия режим  е един класически за 20 век тоталитарен режим

Изследвания има бол, дори един сърч на български с ";кемализъм,фашизъм, национал-социализъм" ще изкара публи9каци и препартки към изледания и монографии

Всичко това се знае на Запад, но се замита под килима, защото режимът е изключително важен и стратегическии партньор на НАТО  по време на студената война, освен това, режимът и Кемал са "анти-комунисти"

И нещо друго важнои за мен: кемалистите нямат виждания и политики спрямо българските турци и мюсюлмани, което аз го отчитам като една от причите да се стигне до 1984 година, когато тоталитарния режим у нас реши да  извърши културен геноцид и/или да изгони останалкоите български турци.

/ Първия президент на република Турция който открито каза на българските турци, "Обичайте родината си България, и работете за нея , но не забравяйте че сте турци", беше консерватор

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, nik1 said:

За да разберен Ердоган , управлението /епохата/  на AKP, като и настояюето на Турция, и да юизведем трябва да върнем малко в в близката история)

+ Темата, както е анонсирана, е много сериозна и задължително, за да остане такава, изисква връщане към близката история на Турция, от рухването на Османската империя и периода на Ататюрк и след него, както и икономически и политически анализ на този исторически период. За съжаление, тя е тръгнала по популистко-пропагандната плоскост на емоционални мантри от рода "харесва ми - не ми харесва", които дотук са я докарали до под кривата круша. Бих участвал в нея, след като съм готов, но това изисква време и много информация, с които в момента не разполагам, както и абстрахиране от личните пристрастия на пишещите в нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

 

За да разберен Ердоган , и управлението /епохата/  на AKP, като и настояшето на Турция, /и да изведем "бъдещето"/ трябва да върнем малко в в близката история

1. Нека да разгледаме "кемализма" с неговите харатеристики и "кемалисткия" период

Кемализъмът (като политическака и управленска идеология/теория и практика се характеризира с следните особености:

-национализъм и шовинизъм

Кемалисткият режим се смята за подоберн на фашиския на Мусолини, а Хитлер инкорпорира и взаимства голямата част кемалистката идеология при създаването на национал-социализма, По скоро кемализъм може да се разглежда като първообраз на наципонал-социлаизма.  Хитлер е привърпеник и "ученик" на Кемал   /апропо, Хитлер дори е възхитен от "окончателните решения" на кемалистите над "паразитните" според него "арменци и асирийци"/

-милитаризъм

През периода има

-държавен контрол над обществения и социлания живот

-силен държавен контрол над икономиката

-контрол (чрез подтикане) на религиозната и етносна изява на гражданите

(В кемалиска Турция няма политическо понятие за етноси, например кюрдите, макар и мюсюлмани не са "кюрди")

Т.е. Кемисаюлкия режим  е един класически за 20 век тоталитарен режим

Изследвания има бол, дори един сърч на български с ";кемализъм,фашизъм, национал-социализъм" ще изкара публи9каци и препартки към изледания и монографии

Всичко това се знае на Запад, но се замита под килима, защото режимът е изключително важен и стратегическии партньор на НАТО  по време на студената война, освен това, режимът и Кемал са "анти-комунисти"

И нещо друго важнои за мен: кемалистите нямат виждания и политики спрямо българските турци и мюсюлмани, което аз го отчитам като една от причите да се стигне до 1984 година, когато тоталитарния режим у нас реши да  извърши културен геноцид и/или да изгони останалкоите български турци.

/ Първия президент на република Турция който открито каза на българските турци, "Обичайте родината си България, и работете за нея , но не забравяйте че сте турци", беше консерватор

 

ПС

 

По- късно ако се наложи ще продължа с управлението републиканците след разпада на Източния Блок

Най-просто казно: Тук е "ключа към бараката" към създаването и възхода на AKP, към "създаването" и възхода на реформатора Ердоган, и на възхода (вижте по долу бележката ми) на Tурция след 2001 година ,Републиканците не можаха да излезнат от историята си, и същността си, и Турция се превърна в излишния човек за Европа със всиките наследени "пороци" на режима

Бележка: Възходът на Турция при управлението на  AKP и лидерството на реформатора Ергодан е икономически, граждански и външно-политически, вкл. със започване преговори на преговори за членство в ЕС, и отвратяне на множество глави, Фактически Турция  успя да затвори мнозинството от главите, като реши  и преодоля тежките проблемите и наследство на кемалиститер/републиканците

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, nik1 said:

За да разберен Ердоган , и управлението /епохата/  на AKP, като и настояшето на Турция, /и да изведем "бъдещето"/ трябва да върнем малко в в близката история

1. Нека да разгледаме "кемализма" с неговите харатеристики и "кемалисткия" период

Кемализъмът (като политическака и управленска идеология/теория и практика се характеризира с следните особености:

-национализъм и шовинизъм

Кемалисткият режим се смята за подоберн на фашиския на Мусолини, а Хитлер инкорпорира и взаимства голямата част кемалистката идеология при създаването на национал-социализма, По скоро кемализъм може да се разглежда като първообраз на наципонал-социлаизма.  Хитлер е привърпеник и "ученик" на Кемал   /апропо, Хитлер дори е възхитен от "окончателните решения" на кемалистите над "паразитните" според него "арменци и асирийци"/ 

-милитаризъм

През периода има

-държавен контрол над обществения и социлания живот

-силен държавен контрол над икономиката

-контрол (чрез подтикане) на религиозната и етносна изява на гражданите

(В кемалиска Турция няма политическо понятие за етноси, например кюрдите, макар и мюсюлмани не са "кюрди")

Т.е. Кемисаюлкия режим  е един класически за 20 век тоталитарен режим

Изследвания има бол, дори един сърч на български с ";кемализъм,фашизъм, национал-социализъм" ще изкара публи9каци и препартки към изледания и монографии

Всичко това се знае на Запад, но се замита под килима, защото режимът е изключително важен и стратегическии партньор на НАТО  по време на студената война, освен това, режимът и Кемал са "анти-комунисти"

И нещо друго важнои за мен: кемалистите нямат виждания и политики спрямо българските турци и мюсюлмани, което аз го отчитам като една от причите да се стигне до 1984 година, когато тоталитарния режим у нас реши да  извърши културен геноцид и/или да изгони останалкоите български турци.

/ Първия президент на република Турция който открито каза на българските турци, "Обичайте родината си България, и работете за нея , но не забравяйте че сте турци", беше консерватор

Ето ги 6-те принципа на кемализма върху емблемата на партията им:

800px-Cumhuriyet_Halk_Partisi_Logo_(2)_svg.png.c431ee4840eda2a57d6e87c575d28605.png

Републиканизъм, популизъм, национализъм, секуларизъм, етатизъм и реформизъм.

Ако за петте /без етатизъм/ може да се каже условно, че са били прозападни за времето си, то етатизмът /пълен контрол на икономиката и политиката от държавата е отявлено тоталитарен и отживял времето си.

"Необходимо ни е радикално да променим системата. Затова аз реших, че Турция ще бъде авторитарна република, управлявана от президент, който има в ръцете си цялата изпълнителна власт и част от законодателната власт. Формата на управление на турската държава ще бъде република. Тя се ръководи от Велико Национално събрание, което назначава различни кабинети от министри и избира от своите членове  Президент на републиката. Списъкът на членовете на правителството трябва да бъде представен пред Президента на Републиката за утвърждаване от парламента."

"Вие ми говорите за различни фракции в Парламента? Нищо не ви разбирам от това, което ми говорите. В държавата трябва да има само една фракция. Там не бива да съществуват никакви съперничещи си партии или идеологии. За мен е чест да съм председател на парламента и лидер на единствената партия, чието съществуване признавам - Народно-републиканската. За мен никакви други партии не съществуват."

"В Турция не съществуват никави национални малцинства - кюрди, гърци, арменци, чеченци и всички останали."

Мустафа Кемал Ататюрк

В рамките на кемализма гражданство се отъждествява с етнос и всички жители на страната, включително 20 процента кюрди са обявени за турци. Всички езици, освен турския, са забранени. Това е провъзгласено в Конституцията от 1924, чл. 68, 69, 70, 80. Ататюрк изгражда системно моноетническа държава. Републиканската народна партия остава единствената в Парламента от 1923 до 1945, макар че системата формално е многопартийна. Останалите партии са разпускани или забранявани през този период.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kemalism

https://en.wikipedia.org/wiki/Atatürk's_Reforms

https://ru.wikipedia.org/wiki/Реформы_Ататюрка

Ако това е идеалът за турската република, то той няма бъдеще. Кемализмът е позападняване, което е инжектирано във вените на турското общество като имунизация срещу ислямизма и разпада на полуфеодалната Османска империя, той е изиграл исторически ролята си, но вече е само история, Турция отдавна не е същата и го е надраснала, след Втората световна война кемалисткия принцип на етатизъм и държавна намеса в икономиката довежда до тежки политически и икономически кризи, военни преврати и фалити на държавата, това лесно може да се проследи като хронология. Очевидно е, според мен, че бъдещето на турската република не е кемализъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бъдещето определено е това по -долу, а не кемализма, левият нацинализъм  ,крайно десния нацинасизъм  и moderate-ислямизма на Гюлен..

Не разбирам защо във форума и темата се допускат толкова глупости от автора и, Не се знае  хич английски ли.или просто мързелът е голям, заедно с желанието за лафче ;)?

https://en.wikipedia.org/wiki/Conservative_democracy

Забележка: авторите са се попрестарали - В САЩ акцизите и ограниченията върху алкохола са по-големи отколкото в Турция (на някои места продажбата на алкохол е изобщо забранена, а трафикантите влизат за години в затвора),  в 21 щата на САЩ adultery-то е криминално престъпление, но никой не смята САЩ за евангелистко- фундаментлистка (или фашистка) държава (дори и на всемогъщия долар има мото Ние вярваме в Бог),
Всъщност САЩ са светска държава, като и днешна Турция.,особено след като moderate-ислямизмистите - FETO са признати за терористична организация и Deep-State (Parallel State)

/Вярно е AKP колаборираше с тях,до 2012-2013, докато те не си те си показаха "тъмната страна" /

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Самият факт, че в предстоящите избори се състезават повече от половин дузина партии с големи шансове да спечелят мнозинство в коалиция, ако се обединят срещу лидиращата, говори за реална демокрация. Другото, което за мен е по-съществено - 50 процента от вноса и над 50 процента от износа на турция е ориентиран към европейски пазари, инвестиционните капитали в Турция са преобладаващо западни /европейски и американски/, едрата промишленост и големия бизнес е със смесено акционерно западно участие, фондовата борса и банките функционират с преобладаващо западни капитали - за каква Османска империя иде реч и какви бълнувания за "нов султан": много хора още не осъзнават, че в една развита капиталистическа икономика управлява капиталът, а не политическите фигури, които изразяват неговите интереси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Самият факт, че в предстоящите избори се състезават повече от половин дузина партии с големи шансове да спечелят мнозинство в коалиция, ако се обединят срещу лидиращата, говори за реална демокрация.

??? Жалко, че няма емотиконон на превиващо се от смях човече, или дори агонизиращо от смях. Фасадна демокрация, която фалшиви демокраДци проповядват. Не знам как ги докара до шест партии с шансове за мнозинство в коалиция при условие, че само две са с реални шансове да влезнат в парламента и още три са на кантар. От тях първите са ислямисти и кемалисти, а последните - патерицата на Ердоган и Бахчели Мерал Акшенер;другата е самия Бахчели и последната е единствената реална опозиция, чийто актив е в затвора. Евалла, бабо, машалла!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, boilad said:

??? Жалко, че няма емотиконон на превиващо се от смях човече, или дори агонизиращо от смях. Фасадна демокрация, която фалшиви демокраДци проповядват. Не знам как ги докара до шест партии с шансове за мнозинство в коалиция при условие, че само две са с реални шансове да влезнат в парламента и още три са на кантар. От тях първите са ислямисти и кемалисти, а последните - патерицата на Ердоган и Бахчели Мерал Акшенер;другата е самия Бахчели и последната е единствената реална опозиция, чийто актив е в затвора. Евалла, бабо, машалла!

Можеш да си нарисуваш цяла торба емотикони, но реалностите са други:

1.thumb.jpg.3ea6fd54ac476c920145bb8409d10a9f.jpg

Има две коалиции с 5 партии в тях и още три самостоятелно участващи партии

2.jpg.eb1745fb86130e6db9af914a8db075ca.jpg

Ако погледнеш резултатите на коалицията "Национален алианс", те се движат твърде близо до тези на "Народен алианс" на АКП, разликата е около 7 процента и може да бъде преодоляна; освен това, турския избирателен закон не ограничава партиите да правят коалиции, които да участват като такива, а не като отделни партии и така да преодолеят 10 процентната бариера; сравни картината с Републиката на еднопартийното управление на Ататюрк или тази на партийните боричкания при 5 процентната бариера след ВСВ, преброй колко военни преврата са правени в Турция през това време и си задай такъв въпрос: ако в САЩ или в Германия, например, военните стрелят със самолети в народа и в Президента, какво ще предприемат властите там? Между другото, ръстът на икономиката в Турция е над 7 процента и е такъв в продължение на вече над 15 години.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Б. Киров said:

ако в САЩ или в Германия, например, военните стрелят със самолети в народа и в Президента, какво ще предприемат властите там?

За Германия не знам, за САЩ мога да предполагам че ще се гласува нов "Патриотичен акт", със всички последствия от него за органиозациите и хората, стоящи зад терористичния акт...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, nik1 said:

За Германия не знам, за САЩ мога да предполагам че ще се гласува нов "Патриотичен акт", със всички последствия от него за органиозациите и хората, стоящи зад терористичния акт...

 

Точно, което и направиха след 11септември, еквивалентното решение на Турция беше извънредно положение; ако продължим с аналогиите, след 11 септември САЩ промениха равновесната си точка след края на Студената война и от това произтекоха редица размествания в регионален и глобален план; Турция /засега/ е регионална сила с претенции да стане глобална, тя е 18-та икономика по номинален БВП и 11 по БВП по покупателна сила, като тенденцията е да върви нагоре, има човешки и икономически потенциал да го постигне в близките две десетилетия; по същество опитът за преврат отключи дълго подтискани процеси и размести цялата архитектура в турската властова структура, това е краят на кемализма като властова структура с военните и бюрокрацията на върха на властовата пирамида.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...