Отиди на
Форум "Наука"

(Полит)коректна наука


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, Doris said:

Никой уважаващ себе си учен няма да пише за "педерастия" и "непълноценност" , защото това са думи с  ненаучен, идеолого-политически смисъл. Но финансиране има, например обсъжданата статия е писана от професионален журналист, явно не я е писал за без пари.  

 

Какъв е проблема с термина "Педерастия" не ми стана ясно? Това е просто термин. Ако един учен опише какво има предвид под еди кой си термин, то той може да бъде използван без проблем. Та ако ще да е "джиджипляктор".

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 121
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 4 часа, Doris said:

 

Добре, нека имаме две популации с различна интелигентност. Едните се мислят за по-интелигентни от другите, защото са по-способни в намирането на работа. Другите обаче също се смятат за по-интелигентни от първите, защото умеят да живеят без да се напъват да работят. Кои са прави? 🙂 Имаме ли изобщо обективен научен критерий, по който да определим коя от двете различни интелигентности е по-голяма? - Нямаме.

....

Има <видове интелигентност> и някакъв набор критерии, колко са научни..... не ми достига подготовка да преценя. 

Аз ползвам наш си бърз тест за <обща интелигентност> наричаме го  <Оракул> , при него без обекта да предполага, при известна доза <стрес> , от близка до нула до 6, 8 по десетобалната,се налага  да <предвиди> непосредствената си , и близкодневна съдба, както и тази на хора , <планове> , задачи и пр. около него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еволюционно погледнато, мъжкият и женският интелект трябва да се различават. Защото са се развивали в различна среда. Мъжете ловуват, съсредоточени върху дебненето и плячката, докато жените в пещерата са разсредоточени върху децата, манжата, вретеното и т.н. Така се е получило мъжът мисли в дълбочина, а жената в ширина. Жената е способна да фиксира множество факти със техните плитки взаимовръзки, докато мъжът градира фактите по важност и има "вграден" филтър за маловажните неща, за да може да обмисля нещата много ходове в дълбочина.  Често жената укорява мъжа - къде ти е акъла, нали току що ... Просто филтърът на мъжа автоматично е изхвърлил съвсем пресния факт от паметта.  Мисленето в ширина позволява на жената да върти няколко работи едновременно и да не позволява тенджерата да загори.

   От друга страна шедюлизаторът /разписанието/ при жената  функционира много по-добре.  При ловът, провалите са по-голям процент от успехите. Да се прави далечно планиране е безсмислено.  При жената обратното  планирането винаги носи  сериозни ползи.

     За науката е важно  от една страна дъбочинното обмисляне, а от друга научните методи изискват спазване на разписание, дисциплина.

      Един хибрид между женско и мъжко мислене би имал най-голям успех в науката.  Какъв процент от едното и от другото -  може би биографиите на нобелистите ще разкрият.  :)

 

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 14 часа, Skubi said:

Умният работи докато спечели толкова пари, че после парата да работи вместо него....😎Иначе чети Диоген....

Последният часовник го загубих при скачане във вода от едно водно колело....Преди около 20-25 години. Оттогава не нося...

Всъщност не е изобщо така). Успелите хора почти задължително са работохолици. Тези които прекарват времето си по яхти с жени и наркотици обикновено са наследили, а не заработили пари. Сещаш ли се за хаджи П от Записки по българските въстания? Въпреки, че бил много богат на вечеря в хана вместо и той като другите да си поръча пилешка супа или нещо по така отишъл и събрал изхвърлените кокоши глави и си ги сготвил. Защо е постъпил като последния просяк? Защото няма пари? Не, той има много. Защото така е свикнал- пести се от всичко, колкото се може повече, дори когато е напълно ненужно.

Та и богатите и успелите така.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Frujin Assen said:

Всъщност не е изобщо така). Успелите хора почти задължително са работохолици. Тези които прекарват времето си по яхти с жени и наркотици обикновено са наследили, а не заработили пари. Сещаш ли се за хаджи П от Записки по българските въстания? Въпреки, че бил много богат на вечеря в хана вместо и той като другите да си поръча пилешка супа или нещо по така отишъл и събрал изхвърлените кокоши глави и си ги сготвил. Защо е постъпил като последния просяк? Защото няма пари? Не, той има много. Защото така е свикнал- пести се от всичко, колкото се може повече, дори когато е напълно ненужно.

Та и богатите и успелите така.

"Не е изобщо така."  Писъл съм го вече, но хайде пак.

Бъркаш хамалогията с трудолюбието, шмекерството с бизнисът...Когато съм питал баба си ами защо хората косят с коси а ние със сърп, метлите им имат дръжки а ние прегърбени метем? Позамисли се с 80 годишен си опит и каза незнам, но може би за да боли....

Тогава можеш да практикуваш политкоректна професия, наука когато си финансово независим. Това и така си говориш, мислиш, публикуваш каквото си искаш. 

Ако не си....

Така трябва да работиш, говориш каквото се очаква от теб. Иначе те подгонват, уволняват, съкраштават защото от тях зявисиш финансово и сметките не се съобразяват с това.....

За пилешките глави пък. Дядо ми Илия /Бог да го прости/обичаше много пилешките глави и затова никога не купувахме готови, ами на пазаря живи трябваше –за щастие там ги колеха на място– и когато помолвах колещия, че може ли още няколко главички в плюс, унгарките ме гледаха учудени и даваха по 10-15 в найлонче. Баба ми чудесна супа правеше и всичките главички на дядо ми.....Кой как свикнал....

Нали раците, мидите, хайвера, шкембето едно време и била бедняшка храна....

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Exhemus said:

Еволюционно погледнато, мъжкият и женският интелект трябва да се различават. Защото са се развивали в различна среда. Мъжете ловуват, съсредоточени върху дебненето и плячката, докато жените в пещерата са разсредоточени върху децата, манжата, вретеното и т.н. Така се е получило мъжът мисли в дълбочина, а жената в ширина. Жената е способна да фиксира множество факти със техните плитки взаимовръзки, докато мъжът градира фактите по важност и има "вграден" филтър за маловажните неща, за да може да обмисля нещата много ходове в дълбочина.  Често жената укорява мъжа - къде ти е акъла, нали току що ... Просто филтърът на мъжа автоматично е изхвърлил съвсем пресния факт от паметта.  Мисленето в ширина позволява на жената да върти няколко работи едновременно и да не позволява тенджерата да загори.

   От друга страна шедюлизаторът /разписанието/ при жената  функционира много по-добре.  При ловът, провалите са по-голям процент от успехите. Да се прави далечно планиране е безсмислено.  При жената обратното  планирането винаги носи  сериозни ползи.

     За науката е важно  от една страна дъбочинното обмисляне, а от друга научните методи изискват спазване на разписание, дисциплина.

      Един хибрид между женско и мъжко мислене би имал най-голям успех в науката.  Какъв процент от едното и от другото -  може би биографиите на нобелистите ще разкрият.  :)

 

Много хубава теория, само дето  ловът като препитание и  тенджерата като неизменен женски атрибут се разминават в историята.

Праобразът на тенджерата, глиненият съд се появява в уседналите общества, препитаващи се със земеделие, а не с лов и събирачество.

Преди 19 часа, Last roman said:

ние тук не налагаме политкоректна цензура. Даже допускаме упадъчни представители на патологичния феминизъм да пускат мнения /и да ни забавляват/. :)

 

Западно влияние - упадък!  Лошо Седларов, лошо! :)

 

Редактирано от Doris
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Мъжете ловуват, съсредоточени върху дебненето и плячката, докато жените в пещерата са разсредоточени върху децата, манжата, вретеното и т.н.

 

А децата събират...;)

 

Цитирай

 

Много хубава теория, само дето  ловът като препитание и  тенджерата като неизменен женски атрибут се разминават в историята. 

Праобразът на тенджерата, глиненият съд се появява в уседналите общества, препитаващи се със земеделие, а не с лов и събирачество. 

 

Да

Дори при хортикултуристите, жените имат сравнително равно участие в изкарването на прехраната..

"Деманципацията" на жените се случва при земеделците, открили и изполващи рало, ..и при пасторалистите..

ПС

Доколкото съм  чел - днес е прието  виждането  че жените са "родени" с мозък и спобности на "многозадачници"..

Да, като такива се справят по-добре с домакинската работа. но не само с нея

Такова разбиране поставя под друг ъгъл осветляването на неясни или спорни тези..

Например, дали наистина жените-ръководители (в меритократичните организации) не са по-добри мъжете?

Жените могат да бъдат и по-добри ръководители и поради причини от културен характер - в едно по-скоро мъжко-центрично общество, за да стане ръкодовител една жена, тя трябва да има и покаже повече качества и способности от мъжете съперници или изобщо от мъжете..

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, Frujin Assen said:

Какъв е проблема с термина "Педерастия" не ми стана ясно? Това е просто термин. Ако един учен опише какво има предвид под еди кой си термин, то той може да бъде използван без проблем. Та ако ще да е "джиджипляктор".

;) На теб все не нещо ти е ясно, щом стане дума за наука..

 "Педерастия" е дефемизъм, научният термин е "хомосексуализъм"

"Хомосексуализъм" не е ефемизъм или политкоректен термин, мистър ;)

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, nik1 said:

;) На теб все не нещо ти е ясно, щом стане дума за наука..

 "Педерастия" е дефемизъм, научният термин е "хомосексуализъм"

"Хомосексуализъм" не е ефемизъм или политкоректен термин, мистър ;)

Не шия, ами врат.Не цигани, ами роми. А става въпрос за едно и също нещо, а кой на какво се обижда е друг въпрос.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Не шия, ами врат.Не цигани, ами роми. А става въпрос за едно и също нещо, а кой на какво се обижда е друг въпрос.

Ако става въпрос за наука трябва да се спазва утвърдената в конкретната област терминология, ако искаш да те разберат. Това даже не е въпрос на политкоректност, а на коректност. За съжаление в съвременната популярна наука често се забравя това или не се знае . Например хора, не познаващи конкретната наука правят преводи без да знаят терминологията и даже без да разбират смисъла на това , което превеждат.  В резултат се получават неразбираеми и грешни текстове.

Скоро четох една книга за Айнщайн и Бор. В по-голямата си част е биографична, но има и научни текстове. Вместо "отправна система" бяха използвали думата "рамка". В обикновен текст може и да преведеш "Frame of reference"  като относителна рамка, но не и в научен, защото се губи смисъла.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Thorn said:

Не си познал. И хомосесуализъм вече не било корктно, коректното били хомосексуалност.

Значи казваш " хомосексуалНалист" ;)

Айде стига бе, ще се побъркате от глупости и трол ;)

И двата термина се употребяват в българския като преводни

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&ei=Fh2mXJ2XG6GHjLsP5oCK4AU&q=хомосексуализъм&oq=хомосесуализъм&gs_l=psy-ab.3...0.0..718488...0.0..0.0.0.......0......gws-wiz.OWrGluFp160

 

В английския , доколкото знам  хомосексуализъм и хомосексуалност се превеждат  с една дума,.. на френски също..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Не шия, ами врат.

;)

В науката се използват термините на науката, а не това което Апарухчо от Зелениково,  или баба Пенка са чули някъде, или си го представят..

Ако Аспарухчо или Баба Пена знаеха  чужди (западни езици)  и коректната терминология, щяха да знаят и какво в науката се разбира под педерастия / παιδεραστία/ и каква етимологията (произхода и значението) на думата..

ПС

То в случая  има масово умопомрачение, защото и хора които ползват чужди езици и научен подход, се гипсират ..

Какво остава за баба Пенка ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Pederasty

https://bg.wikipedia.org/wiki/Педерастия

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, Doris said:

Ако става въпрос за наука трябва да се спазва утвърдената в конкретната област терминология, ако искаш да те разберат. Това даже не е въпрос на политкоректност, а на коректност. За съжаление в съвременната популярна наука често се забравя това или не се знае . Например хора, не познаващи конкретната наука правят преводи без да знаят терминологията и даже без да разбират смисъла на това , което превеждат.  В резултат се получават неразбираеми и грешни текстове.

Скоро четох една книга за Айнщайн и Бор. В по-голямата си част е биографична, но има и научни текстове. Вместо "отправна система" бяха използвали думата "рамка". В обикновен текст може и да преведеш "Frame of reference"  като относителна рамка, но не и в научен, защото се губи смисъла.

Да. Абсолютно.

 

И една вметка: Разликата между "педерастия" и  "хомосексуализъм" (мъжки или изобщо) като термини и значения в науката, е ясна..

В разговората реч "педераст" е дефимизъм или обидна, с отрицателна конотация дума, която се използва за хомосексуалните мъже


В разговорната реч всичко може да се каже (аз самият говоря каквото ми е по сърце) , но очевидно има и потребители, които не правят разликата между наука и говорене

Това е като да има научна публикация, в която се описват селски  жители на България и за това се използват съществителните  "дръвчовци", "тикви" или "ганьовци"... или циганите се наричат "мангали"(манговци, индианци)

Нон -сенс

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, nik1 said:

Значи казваш " хомосексуалНалист" ;)

Айде стига бе, ще се побъркате от глупости и трол ;)

И двата термина се употребяват в българския като преводни

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&ei=Fh2mXJ2XG6GHjLsP5oCK4AU&q=хомосексуализъм&oq=хомосесуализъм&gs_l=psy-ab.3...0.0..718488...0.0..0.0.0.......0......gws-wiz.OWrGluFp160

 

В английския , доколкото знам  хомосексуализъм и хомосексуалност се превеждат  с една дума,.. на френски също..

 

За разликата между двете думи в руския език:

1. Слово «гомосексуализм» (как и «гетеросексуализм») правильнее употреблять к воплощённому, сознательному поведению, в то время как слово «гомосексуальность» — к степени присущести, в общем смысле потенции, возможности.

2. Слова «гомосексуалист» и «гомосексуал» синонимичны, с той разницей, что первое имеет нелицеприятную окраску в обывательском восприятии.

http://www.defree.ru/publications/2013-02-08-gig/gomoseksualizm-ili-gomoseksualnost.htm

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В България мисля че се употребяват  наравно "хомосексуализъм" и "хомосексуалност", .....и предполагам че в българския език отноешението между "хомосексуалист" и "хомосексуален" е същото, каквото е в руския между "гомосексуалист" и "гомосексуал".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да и двете се употребяват.

Политкоректната наука в защита на българското:

https://www.dnes.bg/notifikacii/2019/04/04/kak-dumata-bylgarsko-se-e-prevyrnala-v-obida-v-italiia.406617

Хайде Фружине, сега да те видим, кое е по-важно за теб : българското или антилибералната повеля?:)

Link to comment
Share on other sites

Да се върнем на темата, никаква <коректност> в Наука и изобщо в <писаната> от предците ни и от нас <история на битието> не приемам.Меки чувства и китки е позорно да замърсяват <хрониките>

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Публикацията, която предлагам също е по темата - един учен езиковед е написал книга в политкоректен дух и тази книга е против негативните стереотипи спрямо българите.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 21 минути, Doris said:

Да и двете се употребяват.

Политкоректната наука в защита на българското:

https://www.dnes.bg/notifikacii/2019/04/04/kak-dumata-bylgarsko-se-e-prevyrnala-v-obida-v-italiia.406617

Хайде Фружине, сега да те видим, кое е по-важно за теб : българското или антилибералната повеля?:)

Смеят ни се хората на акъла. Но това не пречи на либералните адепти да обясняват, как всичко в България е цветя и рози и се развиваме.

Link to comment
Share on other sites

Преди 20 минути, Doris said:

Публикацията, която предлагам също е по темата - един учен езиковед е написал книга в политкоректен дух и тази книга е против негативните стереотипи спрямо българите.

Е, и, хубаво е написал, политкоректно е , но не е сигурно колко е обективно, научно, ако изобщо наука има място тука.В последните десетилетия италианците освен собствения си примитивизъм и цигания, с техните си мургавеещи тарикати и криминали си имат навлеци от другата европа вкл. и бг нехранимайковци и орди простаци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Frujin Assen said:

Всъщност не е изобщо така). Успелите хора почти задължително са работохолици. Тези които прекарват времето си по яхти с жени и наркотици обикновено са наследили, а не заработили пари. Сещаш ли се за хаджи П от Записки по българските въстания? Въпреки, че бил много богат на вечеря в хана вместо и той като другите да си поръча пилешка супа или нещо по така отишъл и събрал изхвърлените кокоши глави и си ги сготвил. Защо е постъпил като последния просяк? Защото няма пари? Не, той има много. Защото така е свикнал- пести се от всичко, колкото се може повече, дори когато е напълно ненужно.

Та и богатите и успелите така.

Четох в една книга, вярно е художественна , а не документална книга но по реалния живот в западния капиталистически свят - реалистично написана без отклонения наляво или надясно . 

Немец средна ръка се издига и става много богат. Запазва си привичките и често с жена си си хапва в обикновен, хубав ресторант , а не в някакво свръхскъпо и тежкарско заведение. В този ресторант се е хранил още когато са били мложи приятели и любовници с жена си , сега те са вече успешни зрели хора. Разбира се шефа на заведението го познава лично от десетилетия и обикновенно лично го обслужва. Богаташа се храни скромно с жена си дава винаги бакшиш, но скромен бакшиш какъвто дават обикновенните немци средна ръка.

Шефа на заведението го пита.

- Хер Мюлер , мога ли да ви кажа и попитам нещо , като на стар прияетл познат от десетилетия ?

- Да разбира се друже хер Хазаин Майер питай !

- Идваш от години главно със съпругата си , преди с децата когато бяха малки , храните се средна ръка и давате средна ръка бакшиши. А синът ви например се храни както цар , ми дава царски бакшиши ) 

- Ех, АКО МОЯ БАЩА БЕШЕ МИЛИОНЕР !!! И аз както моя син щях да се храня както цар и да давам царски бакшиши ! Ама баща ми беше обикновен бюргер , средна ръка ! Понятно ? Ферщеен ? 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Skubi said:

"Не е изобщо така."  Писъл съм го вече, но хайде пак.

Бъркаш хамалогията с трудолюбието, шмекерството с бизнисът...Когато съм питал баба си ами защо хората косят с коси а ние със сърп, метлите им имат дръжки а ние прегърбени метем? Позамисли се с 80 годишен си опит и каза незнам, но може би за да боли....

Тогава можеш да практикуваш политкоректна професия, наука когато си финансово независим. Това и така си говориш, мислиш, публикуваш каквото си искаш. 

Ако не си....

Така трябва да работиш, говориш каквото се очаква от теб. Иначе те подгонват, уволняват, съкраштават защото от тях зявисиш финансово и сметките не се съобразяват с това.....

За пилешките глави пък. Дядо ми Илия /Бог да го прости/обичаше много пилешките глави и затова никога не купувахме готови, ами на пазаря живи трябваше –за щастие там ги колеха на място– и когато помолвах колещия, че може ли още няколко главички в плюс, унгарките ме гледаха учудени и даваха по 10-15 в найлонче. Баба ми чудесна супа правеше и всичките главички на дядо ми.....Кой как свикнал....

Нали раците, мидите, хайвера, шкембето едно време и била бедняшка храна....

Като студент много отдавна при комунизъма , четох една книжка на една унгарка - преводачка. Тя като бясна учела езици един след друг, изучила европейските езици във времената когато нямало интернет и даже телевизия. След това по някакви стари руски книги научила и руски език, тъкмо навреме когато руската армия идва. После минава на китайски и японски и ги научава. Например някъде в Будапеща учили китайски някаква школа но там били вече на 2 курс. Тя отива и запрочва да учи китайски от 2 курс и го усвоява. По това време започва да се издига Япония като икономическо чудо. Идва някакъв важен японец в Будапеща и я канят тази полиглотка за преводачка. 

Дипломатически прием в Будапеща, много красив град . Унгарците сервират на японеца някаква много дефицитена и скъпа риба ! Японеца я опитал и казал.

- Като деца израстнахме в бедняшко семейство , бяхме много деца и често ядяхме такава риба. Оказва се, че тази риба която за европейците е дефицитна и луксозна, в Япония е храна за бедняци.

В Австрия която освен това няма излаз на море рибата си е дота скъпа и вкусна храна. За раци и миди да не говорим ! 

В книга за Чингис Хан пише, че като дете е гладувал с майка си и са били принудени да ядът ДАЖЕ РИБА - недостойна за монголец храна ) 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Du6ko said:

Като студент много отдавна при комунизъма , четох една книжка на една унгарка - преводачка. Тя като бясна учела езици един след друг, изучила европейските езици във времената когато нямало интернет и даже телевизия. След това по някакви стари руски книги научила и руски език, тъкмо навреме когато руската армия идва. После минава на китайски и японски и ги научава. Например някъде в Будапеща учили китайски някаква школа но там били вече на 2 курс. Тя отива и запрочва да учи китайски от 2 курс и го усвоява. По това време започва да се издига Япония като икономическо чудо. Идва някакъв важен японец в Будапеща и я канят тази полиглотка за преводачка. 

Дипломатически прием в Будапеща, много красив град . Унгарците сервират на японеца някаква много дефицитена и скъпа риба ! Японеца я опитал и казал.

- Като деца израстнахме в бедняшко семейство , бяхме много деца и често ядяхме такава риба. Оказва се, че тази риба която за европейците е дефицитна и луксозна, в Япония е храна за бедняци.

В Австрия която освен това няма излаз на море рибата си е дота скъпа и вкусна храна. За раци и миди да не говорим ! 

В книга за Чингис Хан пише, че като дете е гладувал с майка си и са били принудени да ядът ДАЖЕ РИБА - недостойна за монголец храна ) 

Ка́то Ломб

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...