Отиди на
Форум "Наука"

2035 година: 20 - 30 - 40 - милионни градове. Звучи ужасяващо


Recommended Posts

  • Потребители

2035 година: 20 - 30 - 40 - милионни градове.

Звучи ужасяващо , при условие, че в 95 процента от историята си на вид (около 200 000 години според най-новите теории) хората сме живяли в сравнително автономни и разделени общества от 20-30-40 човека.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да неандерталците се предполага че са живели в общества максимум до 30 души, просто за повече хоря няма логистика и възможност за изхранване, Хомо сапиенсите са се събирали до неолоитната революция до 100 - 150 - 200 души по време на разни срещи- събори . После са се разделяли на по - малки групи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минути, Du6ko said:

После са се разделяли на по - малки групи. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21393537/

"Банди" (bands) им казват днес учените

Цитирай

Contemporary humans exhibit spectacular biological success derived from cumulative culture and cooperation. The origins of these traits may be related to our ancestral group structure. Because humans lived as foragers for 95% of our species' history, we analyzed co-residence patterns among 32 present-day foraging societies (total n = 5067 individuals, mean experienced band size = 28.2 adults). We found that hunter-gatherers display a unique social structure where (i) either sex may disperse or remain in their natal group, (ii) adult brothers and sisters often co-reside, and (iii) most individuals in residential groups are genetically unrelated. These patterns produce large interaction networks of unrelated adults and suggest that inclusive fitness cannot explain extensive cooperation in hunter-gatherer bands. However, large social networks may help to explain why humans evolved capacities for social learning that resulted in cumulative culture.

 

Цитирай

 Хомо сапиенсите са се събирали до неолоитната революция до 100 - 150 - 200 души по време на разни срещи- събори .

Може,

Бандите на San (бушмените от Калахари) се събират понякога за някакви бизнеси и дела

Има  и такива "етноси" ("племена"), на които бандите (групите) не се събират за политика или други бизнеси  - Аche в Парагвай

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0102806 

Цитирай

Ache hunter-gatherers roamed the forests of eastern Paraguay exploiting palm starch and hunting mammals with bow and arrow until pacification in the 1970s [22]. The Ache “tribe” is defined by a single mutually intelligible language and shared cultural features absent from the surrounding Guarani horticultural tribes (see Text S1, for details). The Ache had no pan-tribal political or religious leaders and the entire tribe (“tribe”) never gathered together in one place for any political or religious functions. Within the Ache tribe, there were four regional “sub-tribes” in the 20th century (Figure S1 in File S1), defined by dialect and minor cultural differences. Ache sub-tribes were further subdivided into multiple residential bands that camped together and formed the basis of daily living. Because of visiting and migration, band composition was stable over periods of months but not years.

 

 

The Ache had no pan-tribal political or religious leaders and the entire tribe ("tribe") never gathered together in one place for any political or religious functions.

Аче нямат племенни политически или религиозни лидери и цялото "племе" никога не се е събирало на едно място за някакви политически или религиозни дейности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможно е такива събирания да са ставали в сезон на изобилие - когато климата е хубав и например разни животни или риби извършват миграция или някакви дървета дават изобилни плодове ? Тогава храна има в изобилие, но за относително кратко време. Тогава добиването на храна е лесно и може да се празнува. За съжаление този период к кратък, тогавашните технологии не са позволявали консервиране на храните и запазването им за дълго време. След като мине този период на райски живот , отново започва тежкото ежедневие с търсене на препитание ? Може би от тука идват сказките за райският живот където е вечно топло и пълно с храна. 

Възможно е и тогава да са ставали "свадби" обикновенно жената отива в рода на съпруга си , или обратното при народи които са в матрархат ) ? Х Сапиенс са следили строго да не се стига до близкородственни връзки , при неандерталците групита са били по - малки и се предполага че са имали близкородственни връзки по често. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, nik1 said:

"Банди" (bands) им казват днес учените

На български е по-правилно групи. Банда има по-скоро негативно значение

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 56 минути, самотния вълк said:

 Банда има по-скоро негативно значение

Да, за публичността "банда" има негативно значение, и може би е най-правилно да се казва "група".

Хората които са запознати , не виждат нещо негативно..

----------------------------

Това ми напомня малко или повече на случая с "негър" и "черен" . В българският език "черен" звучи негативно, и за това се  използва най-често думата "негър", "негърче", в американския английски традиционно се използват цветовете

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минути, Р. Теодосиев said:

Истанбул ми се вижда огромен, а в класацията се появи за малко :D

Не знам как се живее в толкова голям град ;)

Според мен, зависи от града разбира се, но се живее нормално, дори може да се живее като в малък град, защото такива конгломерати всъщност са амалгама от разпръснати по-малки общности, в много случаи със съвсем различен облик и начин на живот - Лос Анжелис например обхваща десетки по-малки в миналото градчета, а дори различните квартали имат съвсем различен начин на живот и атмосфера, дори и различни правила наложени от местните управителни органи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

Това ми напомня малко или повече на случая с "негър" и "черен" . В българският език "черен" звучи негативно, и за това се  използва най-често думата "негър", "негърче", в американския английски традиционно се използват цветовете

В един филм по телевизора казаха "10 малки негърчета", да се чете "10 тинейджърчета от африкански произход".

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Според мен, зависи от града разбира се, но се живее нормално, дори може да се живее като в малък град, защото такива конгломерати всъщност са амалгама от разпръснати по-малки общности, в вного случаи със съвсем различен облик и начин на живот - Лос Анжелис например обхваща десетки по-малки в миналото градчета, а дори различните квартали имат съвсем различен начин на живот и атмосфера, дори и различни правила наложени от местните управителни органи.

Бил съм само в Измир. Макар и Истанбул да ми на "една крачка" и да има вседневни (те са нощни де) влакове

Градът като всеки по-голям и с история, има "квартали" и "части",  със собствен стил , култура и атмосфера. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Малоум 2 said:

В един филм по телевизора казаха "10 малки негърчета", да се чете "10 тинейджърчета от африкански произход".

...

Оригиналното заглавие на Агата Кристи беше 10 малки негърчета....После в америка го преписаха на 10 малки индианчета...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Малоум 2 said:

В един филм по телевизора казаха "10 малки негърчета", да се чете "10 тинейджърчета от африкански произход".

...

Негър не е политкоректна дума в САЩ и този култура се разпространява по света , но цветовете в САЩ се използват, при нас - не.

При нас цветовете не се използват, и в науката (социлогията или етнографията) когато се визират черни, се пише "негри от Африка", "негри от САЩ". Срещал съм го в скорошни изследвания - самият автор пишеше че "черни" му звучи неестествено и обидно, и че България "черни" носи отрицателна конотация, затова предпочита да използва в изследването си, думата "негри"

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Помня как докато бях студент ми отнемаше между 40 мин до над час да стигна до университета и като разказвах на баба и дядо те не можеха да повярват, че толкова много време се пътува с автобус в самия град.  Все още имам роднини, които когато минават с кола покрай София не искат да влизат вътре, защото се притесняват..., а София е много далече от ГОЛЯМ град ;)

На скоро бях в Рим и там ми направи огромно впечатление безумния трафик и как всички пътеводители (на хартия и в интернет) съветваха да не се влиза в Рим с кола.

А Истанбул е точно това, което говориш - град с огромно разнообразие както от архитектурно естество, така и можеш да срещнеш хора от цял свят. Истанбул е много близо от България, но все едно не си в Европа - за няколко часа отиваш в друг свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, nik1 said:

Негър не е политкоректна дума в САЩ и този култура се разпространява по света , но цветовете в САЩ се използват, при нас - не.

При нас цветовете не се използват, и в науката (социлогията или етнографията) когато се визират черни, се пише "негри от Африка", "негри от САЩ". Срещал съм го в скорошни изследвания - самият автор пишеше че "черни" му звучи неестествено и обидно, и че България "черни" носи отрицателна конотация, затова предпочита да използва в изследването си, думата "негри"

От гл. точка наука - "чернокож" не би трябвало да е обидно, а напротив - това е генетичен начин за устойчивост на организма, естествена защита срещу УВ-лъчите, които в Африка са били (и са) в изобилие. Това е оцеляване в "трудни" условия, а и от там тръгва човечеството, доколкото са верни теориите за разселване. При това - меланинът продължава да защитава кожата от УВ - и на белокожи, и на чернокожи. Какво по-естествено от това!..

(При нас - "черен" подсъзнателно се свързва с мръсен, в смисъл на изцапан, неизмит (а не като характер). Но и белокож и чернокож - може да бъдат изцапани, та затова и не бива буквално да се възприема негативно, като отношение. Дори без епитети - може да бъде обидно отношението)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Да, за публичността "банда" има негативно значение, и може би е най-правилно да се казва "група".

Хората които са запознати , не виждат нещо негативно..

----------------------------

Това ми напомня малко или повече на случая с "негър" и "черен" . В българският език "черен" звучи негативно, и за това се  използва най-често думата "негър", "негърче", в американския английски традиционно се използват цветовете

Понеже живеем в България, пишем и говорим на български, хубаво е да използваме думите според значението им на български. Превода на английското "bands" е групи. Същевременно съществува и думата "банда", която означава или група престъпници, или група музиканти. Колкото до негър, ами това пак е цвят, но от испански и означава черен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, nik1 said:

2035 година: 20 - 30 - 40 - милионни градове.

Звучи ужасяващо , при условие, че в 95 процента от историята си на вид (около 200 000 години според най-новите теории) хората сме живяли в сравнително автономни и разделени общества от 20-30-40 човека.

И пчелите преди милиони години са били обикновени оси живеещи поеденично, но са еволюирали и са станали социални и медоносни. Живота в града си има предимства, особено при заплахи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, самотния вълк said:

Колкото до негър, ами това пак е цвят, но от испански и означава черен

Преди 1 час, самотния вълк said:

Превода на английското "bands" е групи

По-скоро "малки групи" - може

 

Цитирай

Същевременно съществува и думата "банда", която означава ...................или група музиканти

Много неща означава според мен думата. И  група мотористи, армейска група (непреносно ), група приятели..

 

Цитирай

Същевременно съществува и думата "банда", която означава или група престъпници,

Не е баш така,  според мен - в американския английски  Група престъпници" е "Gang"

 

https://translate.google.bg/?hl=bg#view=home&op=translate&sl=en&tl=bg&text=gang

 

Преди 1 час, самотния вълк said:

Колкото до негър, ами това пак е цвят, но от испански и означава черен 

Според мен забивате в някакви крайности

Кой в България  свързва "негър" с българския  превод на испанското "черен"? Бабите и дядовците в България не знаят испански

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, makebulgar said:

И пчелите преди милиони години са били обикновени оси живеещи поеденично, но са еволюирали и са станали социални и медоносни.

Все още сме Хомо Сапиенс.. Промените за 200 000 години при нас са културни и социални

Апропо: пчелите и осите са социални насекоми, както и мравките

 

 

 

Цитирай

Живота в града си има предимства, особено при заплахи. 

Говорим за живвеене в 20-30-40 милионни градове..

Възможностите и предимствата са повече, но може да се окаже че възможните "заплахи" при такъв начин на живот, са повече отколкото да кажем в живота в 50 -100 -200 хилядните градове..

Ако една ядрена бомба, цунами, земетресение, потоп,  инфекциозна зараза "удари" 20 милионен  мегаполис е едно, ако ударят 200 000 хиляден град е друго

Хората според мен не се тревожат за възможните "заплахи", а гледат възможностите на предимствата..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, nik1 said:

Все още сме Хомо Сапиенс.. Промените за 200 000 години при нас са културни и социални

Апропо: пчелите и осите са социални насекоми, както и мравките

Промените са и физически. Ръста на хомосапиенс вече е по-голям. А и да не забравяме приспособяването към нова среда. Примерно към консумацията на краве мляко. Всичко това е еволюция в ход.

А пчелите са социални, но не винаги са били такива. Еволюирали са към социален живот в кошер (град). И въпреки това днес повечето видове пчели са единаци. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, nik1 said:

Не е баш така,  според мен - в американския английски  Група престъпници" е "Gang"

Говорим за българското значение на думите. Филмът на Скорсезе Gangs of New York се превежда като Бандите на Ню Йорк.

Преди 47 минути, nik1 said:

Според мен забивате в някакви крайности

Кой в България  свързва "негър" с българския  превод на испанското "черен"? Бабите и дядовците в България не знаят испански

Точно това се опитвам да кажа. Буквалният превод на дадена дума в български вече може да има съвсем различно значение, както и точната транскрипция. Негър вече не е черен, а представител на негроидната раса, банда не е всяка група, а група с определено значение

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

А Истанбул е точно това, което говориш - град с огромно разнообразие както от архитектурно естество, така и можеш да срещнеш хора от цял свят. Истанбул е много близо от България, но все едно не си в Европа - за няколко часа отиваш в друг свят.

България "Европа" ли е според Вас?

Не съм бил в Истанбул, но това което съм слушал от познати ,е че София днес е това, което е бил Истанбул.. през 80-те години на 20 век.

Що се касае до Измир:

Измир днес е "Европа"

 

Photo-0360.jpg

 

 

 

 

Photo-0359.jpg

 

 

 

Photo-0358.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

Помня как докато бях студент ми отнемаше между 40 мин до над час да стигна до университета и като разказвах на баба и дядо те не можеха да повярват, че толкова много време се пътува с автобус в самия град.  Все още имам роднини, които когато минават с кола покрай София не искат да влизат вътре, защото се притесняват..., а София е много далече от ГОЛЯМ град ;)

Нормално. И аз, ако нямам работа из София, предпочитам да го заобиколя. Дори, ако работата ми е на единия край, но влизам от другия, по-удобно ми е да мина по околовръстното и северната тангента, вместо да се бутам в самия град. Шофирането в голям град е въпрос на навик и познаване на маршрутите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, makebulgar said:

Промените са и физически. Ръста на хомосапиенс вече е по-голям. А и да не забравяме приспособяването към нова среда. Примерно към консумацията на краве мляко. Всичко това е еволюция в ход.

А пчелите са социални, но не винаги са били такива. Еволюирали са към социален живот в кошер (град). И въпреки това днес повечето видове пчели са единаци. 

 

 

Едва ли височината на ХС и преработрката на сурово мляко има връзка, с това за което е темата

Пчелите, осите и мравките са социални насекомни, защото имат социални организации и структури..Това как и с какво се хранят не определея дали насекомите са социални или не

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

Помня как докато бях студент ми отнемаше между 40 мин до над час да стигна до университета и като разказвах на баба и дядо те не можеха да повярват, че толкова много време се пътува с автобус в самия град.  Все още имам роднини, които когато минават с кола покрай София не искат да влизат вътре, защото се притесняват..., а София е много далече от ГОЛЯМ град ;)

На скоро бях в Рим и там ми направи огромно впечатление безумния трафик и как всички пътеводители (на хартия и в интернет) съветваха да не се влиза в Рим с кола.

А Истанбул е точно това, което говориш - град с огромно разнообразие както от архитектурно естество, така и можеш да срещнеш хора от цял свят. Истанбул е много близо от България, но все едно не си в Европа - за няколко часа отиваш в друг свят.

В Рим или Стамбул не съм кормунвал още, но когато си пристигна в София ми трябва около ден, да взема темпото, да набера инерция  и послеееееее.

С унгарският номер винаги ми се чудят, че карам с темпото като местните. На две писти/символични защото боята или е изтъркана или е нямало/ има когато по 3, 4 надуваме. Знам кое е локва и може да се прецапа, знам кое е дупка и се очаква колите внезапно да кормуват, че никой не дава мигач, в еднопосочна споко може да идва някой баровец натискайки клаксона. Че са пълни улиците с доброволни учители по кормуване. Че за борците или поне тези които се возят в голяма категория немски коли други правила въжат.Че къде обича КАТ да мерят.

Според мен подобно е движението и в Рим/малко по голямо де/, с разлика, че с по-малко вербална агресия. Порка мадонна и путана, и други сигурно и там хвърчат ама после махват и заминават....

Когато знаеш, че най-важното правило е, че няма правило тогава нестават големи катастрофи. Всеки внимава постоянно. Там стават големи, където всичко е регулирано...

Например немците или други свикнали на автопистите хич не могат да карат на пътища криволичещи на една писта из дерета балкани. Най-диви са хърватите. Те като натиснат клаксона и в завоите надминават дозина коли, камиони....:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...