Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителността наистина ли е грешна?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

Ако разстоянието до звездата е 10 светлинни години без значение с каква скорост се движиш разстоянието си остава същото - 94 607 304 725 808 км. И вече стои въпросът за колко време ще го изминеш разстоянието. С максимална скорост си там за 10 години, а ако тръгнеш с колата си там след около 108 милиона години.

Да ще съм там за 10 години за тези от земята ,а за мен ще е просто миг. С максимална скорост времето ще е спряло за мен. Съвсем теоретично де с това ще ми трябва безкрайно много енергия.

Редактирано от Недоспал
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 38 минути, makebulgar said:

Така е според философията на СТО, но напрактика разстоянието е едно и също.

Как стигнахте до момента с практиката? Защото тук споделяте някаква ваша си философия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Недоспал said:

Да ще съм там за 10 години за тези от земята ,а за мен ще е просто миг. С максимална скорост времето ще е спряло за мен. Съвсем теоретично де с това ще ми трябва безкрайно много енергия.

Ако се движа с 99,99 99 не знам още колко още 9ки от скоростта на светлината и това ми е нормалното положение. Значи тепърва трябва да ускорявам с 99,9 9 9 9 и така нататъка до безкрайност нали 😄.изобщо някой може да хване края на тва

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, scaner said:

Как стигнахте до момента с практиката? Защото тук споделяте някаква ваша си философия...

Антропен принцип ли дето съм писал? Принципно на мен теорията на относителността ми е горе-долу ясна и  съм съгласен с нея. Мисля че философските размишления са базирани на нея. Просто си правя теоретични допускания постоянно. И си размишлявам над тях.

Редактирано от Недоспал
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Недоспал said:

Не казвам, че не е вярно напротив. Мисля че много добре си представям нещата и това което съм го изложил си го мисля аз ,а не ми го е казал някой друг. И се радвам че е вярно.

 Чети внимателно, кой на кого пише.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още нещо да питам ,щото съм съм прост фрезист и понякога технолог и програмист и не  ми е специалност физиката.Навремето следвах, но така и не завърших... Не си взех и физиката 😁.

Когато се има предвид скъсяване на пространството за междузвездни пътувания . Искат да кажат, че трябва да се пътува с близка до скоростта на светлината или се опитват да кажат, че трябва да се измисли начин с обратен подход да се действа на самото пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Как стигнахте до момента с практиката? Защото тук споделяте някаква ваша си философия... 

Ами от където и да го погледнеш разстоянието от София до Бургас си е едно и също. Можеш единствено да се движиш по-бързо между двете точки. Дори и да летиш със скоростта на светлината около Земята това няма да скъси разстоянието, а просто летящия се си мисли че растоянието е по-малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Как стигнахте до момента с практиката? Защото тук споделяте някаква ваша си философия... 

Примерът ми е с разстоянието от София до Бургас, което напрактика съм преминавал десетки пъти с различни скорости. Никога разстоянието не е ставало по-малко. Ако се движа със скоростта на светлината разстоянието едва ли ще се скъси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Недоспал said:

Да ще съм там за 10 години за тези от земята ,а за мен ще е просто миг. С максимална скорост времето ще е спряло за мен. Съвсем теоретично де с това ще ми трябва безкрайно много енергия. 

Тези 10 години наситина ще са миг, но единствено сравнено със онези другите 108 милиона години нужни за придвижването със 100 км в час. За летящия с космическия кораб със скоростта на светлината времето ще е също толкова - 10 слънчеви години.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Тези 10 години наситина ще са миг, но единствено сравнено със отези другите 108 милиона години нужни за придвижването със 100 км в час. За летящия с космическия кораб със скоростта на светлината времето ще е също толкова - 10 слънчеви години.

Не мога да се съглася. Не това разбирам когато чета по темата. Времето трябва да се забави иначе възприятието за скорост на светлината няма да е същото. Дори и да се движиш с 299999 километра в сек. няма как да видиш ,че светлината се движи с един километър в секунда. Светлината за теб пак ще се движи с 300000 километра в секунда.Но това да се случи това трябва да се забави времето, възприятието за време се променя ,а оттам и възприятието за пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Недоспал said:

Не мога да се съглася. Не това разбирам когато чета по темата. Времето трябва да се забави иначе възприятието за скорост на светлината няма да е същото. Дори и да се движиш с 299999 километра в сек. няма как да видиш ,че светлината се движи с един километър в секунда. Светлината за теб пак ще се движи с 300000 километра в секунда.Но това да се случи това трябва да се забави времето, възприятието за време се променя ,а оттам и възприятието за пространство.

Имам чувство че съм жертва на провокация и ме тествате да видите, какво  си мисля по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, makebulgar said:

Ами от където и да го погледнеш разстоянието от София до Бургас си е едно и също. Можеш единствено да се движиш по-бързо между двете точки. Дори и да летиш със скоростта на светлината около Земята това няма да скъси разстоянието, а просто летящия се си мисли че растоянието е по-малко.

От къде на къде сте сигурен в тези твърдения? Проверявал ли сте ги? Ако не сте, защо го твърдите като истина от последна инстанция?

Цитирай

Примерът ми е с разстоянието от София до Бургас, което напрактика съм преминавал десетки пъти с различни скорости. Никога разстоянието не е ставало по-малко. Ако се движа със скоростта на светлината разстоянието едва ли ще се скъси.

С каква точност сте измервал разстоянието, за да твърдите че не е ставало по-малко? Защото СТО предсказва, че в отправната система на влака това разстояние ще намалее с под 0.1 микрона при движение със средна влакова скорост. И как от това, че не сте проверявали количествено разстоянието заключавате какво ще се случи с някаква скорост, с която също не сте правили проверка? Нямате основа за заключение.

Може ли малко по-сериозно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Недоспал said:

Не мога да се съглася. Не това разбирам когато чета по темата. Времето трябва да се забави иначе възприятието за скорост на светлината няма да е същото. Дори и да се движиш с 299999 километра в сек. няма как да видиш ,че светлината се движи с един километър в секунда. Светлината за теб пак ще се движи с 300000 километра в секунда.Но това да се случи това трябва да се забави времето, възприятието за време се променя ,а оттам и възприятието за пространство. 

Да, възприятията се променят, но не се променят обектите които наблюдаваме. Ако се движим със 400 км в час с ТЖВ между Париж и Марсилия разстоянието между тях винаги ще си е едно и също, а възприятието което има пътуващия, че всички дървета и сгради около жп линията се движат с огромна скорост ще е лъжовно. Те си стоят съвсем спокойно и неподвижно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, scaner said:

От къде на къде сте сигурен в тези твърдения? Проверявал ли сте ги? Ако не сте, защо го твърдите като истина от последна инстанция?

С каква точност сте измервал разстоянието, за да твърдите че не е ставало по-малко? Защото СТО предсказва, че в отправната система на влака това разстояние ще намалее с под 0.1 микрона при движение със средна влакова скорост. И как от това, че не сте проверявали количествено разстоянието заключавате какво ще се случи с някаква скорост, с която също не сте правили проверка? Нямате основа за заключение. 

Може ли малко по-сериозно?

Айде сега не сме били измервали разстоянието. Разбира се че разстоянието си е едно и също, и е измерено десетки пъти от видни геодезисти. Може да се деформира единствено представата за разстоянието в главата на пътуващия с високи скорости, но няма да се промени разтоянието.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, makebulgar said:

Айде сега не сме били измервали разстоянието. Разбира се че разстоянието си е едно и също, и е измерено десетки пъти от видни геодезисти. Може да се деформира единствено представата за разстоянието в главата на пътуващия с високи скорости, но няма да се промени разтоянието.

Усещам, че не сте наясно за кое разстояние става дума.

Първо, посочете ми поне един виден геодезист, който да е измерил посоченото разстояние (и конкретно, от коя до коя точка), с точност под 0.1 микрон. Искам да се запозная с такъв герой.

Второ, става дума за разстоянието в отправната система на влака. Бас държа, който и геодезист да попитате, няма да знае каквво е това и как се мери в него.

Разбирате ли обема на посочената проблематика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, makebulgar said:

Ако се движим със 400 км в час с ТЖВ между Париж и Марсилия разстоянието между тях винаги ще си е едно и също, а възприятието което има пътуващия, че всички дървета и сгради около жп линията се движат с огромна скорост ще е лъжовно. Те си стоят съвсем спокойно и неподвижно.

Ами разстоянието от влака, в който седите неподвижно, и до дърветата се променя. Тъй като вие седите неподвижно спрямо влака, единственото логично заключение е, че дърветата се движат. Или имате възражения?

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лети си той фотонът и пространството за него е точка и времето за него миг.Лети си той в безкрайното пространство- вечно. И двете твърдения са верни зависи от гледната точка. Затова казвам ,че безкрайно малкото може да бъде безкрайно голямо. И че вечността може да бъде миг. Това са изводи от СТО.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

Ами разстоянието от влака, в който седите неподвижно, и до дърветата се променя. Тъй като вие седите неподвижно спрямо влака, единственото логично заключение е, че дърветата се движат. Или имате възражения?

Една гатанка.

Двама космонавти си летяли в космоса.Около тях нямало нищо само празно пространство и вакуум.Двамата за себе си си мислили, че са неподвижни и  че другия се движи.

Кой е прав?

И двамата или просто единия не си признава ,че е пръднал...  Дори и на себе си.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

Усещам, че не сте наясно за кое разстояние става дума. 

Второ, става дума за разстоянието в отправната система на влака.

Говорим разбира се за разстоянието София - Бургас, което е неизменно без значение от координатната система от която го наблюдаваме.

 

Преди 3 часа, scaner said:

Ами разстоянието от влака, в който седите неподвижно, и до дърветата се променя. Тъй като вие седите неподвижно спрямо влака, единственото логично заключение е, че дърветата се движат. Или имате възражения? 

Разстояниета между наблюдателя и дърветата се променя, но само заради това че влака се движи. Тоест возещият се възприема някава промяна около него, но онова разстояние което ни интересува между София и Бургас си остава неизменно. Отправната система на бързодвижещият се но неподвижен във влака по никакъв начин не променя пътя София - Бургас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, makebulgar said:

Говорим разбира се за разстоянието София - Бургас, което е неизменно без значение от координатната система от която го наблюдаваме.

Отново изказвате невярно твърдение, което не можете да докажете. Ами не стават така тези неща.

В отправната система на земята разстоянието е L, влакът се движи със скорост V,  времето за изминаване на разстоянието София-Бургас е T, и имаме простият закон L = V.T.

Специалната теория на относителността предсказва, че в системата на влака Буркас се приближава със скорост V,  времето за което той ще достигне влаакът е T' < T, защото времето в системата на влака се забавя спрямо времето в земната система (и това е експериментално доказано, няма мърдане тук), следователно в системата на влака Бургас до срещата с влака ще измине път L' = V.T' < L. Тоест в системата на влака разстоянието София-Бургас е по-малко, отколкото в системата на земята, и това е факт така както е факт че времето се забавя (свързани са като дупе и гащи). Нещата са твърде прости, за да продължавате на тяхна база да изказвате произволни неверни твърдения.

Цитирай

Разстояниета между наблюдателя и дърветата се променя, но само заради това че влака се движи. Тоест возещият се възприема някава промяна около него, но онова разстояние което ни интересува между София и Бургас си остава неизменно. Отправната система на бързодвижещият се но неподвижен във влака по никакъв начин не променя пътя София - Бургас.

О не, влакът не се движи. Движи се земята край него, заедно с дърветата, според условието.

Принципът на относителност твърди ( той идва още от времето на Галилей), че във всички инерциални системи физическите закони са еднакви. Което означава, че няма система, която да е по-движеща се от другите, т.е. коя ще приемем условно за "неподвижна"  и подвижна няма никакво значение за физиката. Значение има само за някакъв евентуален психологически комфорт. Така че това, че приемаме влаакът за неподвижен не променя верността на физическите следствия които правим - че дърветата в случая се движат.

Обикновено хората възразяват - ама преди да се качим на влака, сме били неподвижно на земята и сме видяли че дърветата са неподвижни спрямо нея, а влакът е този който се движи.  Нормално, човек често се движи ускорително и преминава от една инерциална система в друга, от системата свързана със земята в системата свързана с влака, със самолета или примерно с коня, после в друга, примерно обратно в системата на земята. Тази предистория е само психологически товар, който ни закотвя и ограничава в някакъв коловоз на мисленето, но не се отразява на физическите закони.

Принципът на относителността може да бъде доста труден за разбиране от повечето хора, именно поради неосъзнатото блокиране на мисленето в коловоз. Но той също се потвърждава от фактитте и за това сме принудени да се съобразяваме с него.

Според физиката, дърветата напълно правомерно се движат спрямо влака, и това е истина от последна инстанция в отправната система на влака :)

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, scaner said:

Специалната теория на относителността предсказва, че в системата на влака Буркас се приближава със скорост V,  времето за което той ще достигне влаакът е T' < T, защото времето в системата на влака се забавя спрямо времето в земната система (и това е експериментално доказано, няма мърдане тук), следователно в системата на влака Бургас до срещата с влака ще измине път L' = V.T' < L. 

Ако според СТО времето за движение намалява, то това ще е за сметка на скоростта, а не за сметка на разстоянието. Разстоянието винаги е едно и също. 

Скоростта и времето са относителни величини. Те изразяват движението. Разстоянието от друга страна е материална и неизменна величина. 

Пространството е неизменно. Могат да се променят принципите на движение през пространството, но то самото не се променя. Примерно гравитацията променя посоката и скоростта на движение, но това е само изменение на движението, а не на пространството. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, makebulgar said:

Ако според СТО времето за движение намалява, то това ще е за сметка на скоростта, а не за сметка на разстоянието. Разстоянието винаги е едно и също. 

Предположението че относителната скорост на система А спрямо система В е различна от относителната скорост на система В спрямо система А (вашето предположение) влиза в противоречие с принципът на относителността. А нарушавайки един принцип, вие може да получите произволен и неверен резултат.

Ами ние можем да определим разстоянието и чрез светлинен сигнал. Изпращаме сигнал от влака до Бургас, и засичаме за колко време е отишъл. Ако знаем разстоянието до Бургас равно на L (според вас, и в системата на влака), и времето за изминаването му от светлината t' < t (t - времето в системата неподвижна със земята, а знакът за по-малко идва от забавянето на времето в системата на влака), то получаваме скорост на светлината c' = L/t' > c (=L/t), тоест пряко нарушение на вторият принцип на СТО, каквото не се наблюдава на практика. Тоест предположението за промяна в относителната скорост в системата на влака противоречи на наблюденията.

Това може да се илюстрира и с друг пример. Нека влакът спрямо земята да се движи със скорост 0.9c, т.е. около 270000 км/с. В системата на влакът един интервал време ще е около два пъти по-малък от интервала между същите събития, но в отправната система на земята. Това значи, ако разстоянието до Бургас и в системата на влака се запазва L, то скоростта на Бургас спрямо влакът ще бъде около 540000 км/с. Това също демонстрира противоречие с резултатите, подкрепящи СТО.

Още едно противоречие: самото забавяне на времето се основава количествено на формулата

a43dabbf071a32dc7a7e646446dbfc13996fd185

където относителната скорост V е една и съща и в двете отправни системи. Тази зависимост е потвърдена експериментално и опровергава вашето твърдение.

Цитирай

Пространството е неизменно. Могат да се променят принципите на движение през пространството, но то самото не се променя. Примерно гравитацията променя посоката и скоростта на движение, но това е само изменение на движението, а не на пространството. 

Какви са свойствата на пространството се определя чрез наблюденията (и СТО е един от инструментите), а не чрез такива постулати, които не идват от никъде. Това са някакви предразсъдъци.

Отхвърлянето на неизменността на пространството, наследена от класическата физика, не е някакъв каприз, а необходимост, за да можем точно да предсказваме процесите в природата - което е целта на науката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, scaner said:

Ами разстоянието от влака, в който седите неподвижно, и до дърветата се променя. Тъй като вие седите неподвижно спрямо влака, единственото логично заключение е, че дърветата се движат. Или имате възражения?

Една гатанка.

Двама космонавти си летяли в космоса, около тях нямало никой и нищо.Само вакуум. Космонафт 1 си мислил, че е неподвижен докато наблюдавал как космонафт 2 минава покрай него.Обаче и космонафт 2 си мислил ,че е неподвижен. 2мата си мислили ,че другия се движи.

Кой е прав.Кой се движи?

1,2 или и 2мата.

Или този който е пръднал 1ви?

Няма ли значение и приложената енергия спрямо този който се движим.Претенция, че се движи има този който е приложил някаква енергия спрямо другия.Колкото и голяма да е енергията винаги можем да я приемем за 0.Ако се движим с 99,9999% от ,"с" енергията ще е безумно много.Но ако приемем, че е това ни е изходната позиция в момента ,тогава енергията е 0.Тогава излиза ,че и тя относителна. Прав ли съм или греша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, scaner said:

Изпращаме сигнал от влака до Бургас, и засичаме за колко време е отишъл.

Всъщност нас не ни интересува разстоянието между влака и Бургас, а ни интересува разстоянието между София и Бургас. Както и да пътуваме с влак, на гърба на дракон или върху фотон, разстоянието си остава едно и също. Разстоянието може да изглежда малко по-различно в някоя друга инерционна движеща се система, но това е само друга гледна точка. С нужните коефициенти може да се сметне и приравни разстоянието спрямо нашата отправна система. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...