Отиди на
Форум "Наука"

Бъдещето с коронавируса и след него


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Е, то има ли човек дето не са го тъпкали с лимони като дете? Т. е. изпробано. Имам познат, които ме уверява, че урината при настинки и гърлобол е 6. Още не съм пробвал...макар и да съм наясно, че в жълтата течност има и витамини. 

Иначе може да пробваш да обясниш как вит. Ц помага. Аз имам леки претенции, че ще те разбера (нищо, че няма да е много научно) - имам някви залитания към медицината. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 181
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 минути, fixxxsers said:

Е, то има ли човек дето не са го тъпкали с лимони като дете? Т. е. изпробано. Имам познат, които ме уверява, че урината при настинки и гърлобол е 6. Още не съм пробвал...макар и да съм наясно, че в жълтата течност има и витамини. 

Иначе може да пробваш да обясниш как вит. Ц помага. Аз имам леки претенции, че ще те разбера (нищо, че няма да е много научно) - имам някви залитания към медицината. 

Ако ми кажеш че в урината се съдържа Витамин "Ц" - Сорри !!! Това е последното нещо с което бих се съгласил.. Дали има други витамини в урината - много много се съмнявам и не бих препоръчал на никого да пие урина, за да си запълни дефицита с едни или други витамини..

Все пак в урината има нещо което се нарича киселина - това е пикочната киселина, някаква сложна формула с нитрати , за която не съм химик и не се наемам да обяснявам нито структурата, нито ефектите и.. Все пак тялото ни се опитва да се освободи от тая киселина и имаме специален орган - бъбреците - чиито функция е именно такава - да ни изчисти от нитратите и пикочната киселина..

Но каква е връзката им с Витамин "Ц" ? Киселинност... И урината и витамин Ц променят алкално - киселинния баланс в посока киселинност и аз предполагам че в това се изразява противогрипния или противовъзпалителният ефект и на едното и на другото..

Като се има предвид структурата на вирусите и тяхната обвивка, предполагам че в леко киселинна среда тия структури не издържат или са недотам функционални и по-лесно се разпадат..

Преди няколко дена една колежка - бразилка ми препоръча оцет  !!! Забравих да я питам за доза и пропорции, ама според нея оцета бил помагал за такива неща... Едва ли ще пробвам с оцета, ама като свърша с лимоните и ако виждам че идва края предполагам и чист оцет ще пия...

Ама не това ми беше идеята.. Лимоните и витамин Ц спомагат за стягане, за втвърдяване на структурата на лигавиците.. Правят нашите клетки и тъкани по-издръжливи на атаката на вирусите.. По-бързо става възстановяването им.. Възстановява се еластичността на кожата, клетките , кръвоносни съдове, всичко..

Пак казвам - без претенции за научност!! Голи твърдения без нищо.. Не ми вярвайте, ако искате доказвайте в същата посока , ако искате оборвайте...

Ама като ви удари вируса и надежда от никъде - не е лошо човек поне да има идея с какво да се пробва.. Ако искате пробвайте с урина, ако искате с оцет.. накакви малоумници пробвали с "почистваща течност за басейн".. Взели да пият хлорни съединения преди да са се заразили.. Познайте какво станало.. Без да е хванал вирус - експериментатора умрял от ефекта на хлорната почистваща течност.. Смелчаци всякакви.

По отношение на лимони, оцет и други киселинни неща: пазете си зъбите..Ако пиете лимонов сок или оцет - не е добре да го държите много в устата си щото разтваря калция които е защитен слой на зъбния емайл и може да ви направи кариеси.. Като пиете кисели неща - директно към стомаха... ( или разреждате леко с вода или протокалов сок за да не е прекалено кисело и агресивно към зъбите и костите ).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, gmladenov said:

Моят опит е, че когато настинката тъкмо тръгва, ударна доза витамин "С" помага и дори може да я спре.
А точно онзи ден Ню Йорк Пост написа, че на пациентите им дават ударни дози витамин "С" срещу новия вирус.

Не е необходима "ударна" доза ... лимони, примерно, или продукти (кисели), предизвикващи слюноотделяне. Всъщност, това им е "тайната" на киселите - предизвикват слюнооделяне. Витамин Це си го има във всички плодове, зеленчуци и др. храни. Слюнката е естествен Личен защитник "изработен" от организма, а и е правилният разтворител и  преносител на поетото като храна, с уста и "разказва" ефективно поведение на хранителния тракт. Съвсем лично й е отношението към здравето😑.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото помня за конкретния витамин - по принцип усилва/подобрява обмяната на в-вата на ниско ниво, хора занимаващи се с усилена физ. дейност трябва да приемат относително повече (същото се отнася и за тези които пушат много и употребяват повечко алкохол ).

В цитрусовите не се съдържа кой знае колко много вит. С (за сравнение в шипки, киви и някои други плодове и зеленчуци е 10 х че и повече нагоре ) при тях по-силното действие се дължи на наличието на вит. Р /рутин, цитрин/, който комбиниран с це-то, дава значителен синергичен ефект

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, tantin said:

Ако ми кажеш че в урината се съдържа Витамин "Ц" - Сорри !!!

Препоръчителният дневен прием на аскорбинова киселина е обект на спорове. Изглежда степента на резорбция намалява с увеличаване на приетата доза (Levine, 1996). Вътреклетъчната концентрация на витамин С е една и съща при 30 и 60 mg дневна доза, а при 100 mg се наблюдава насищане на неутрофили, моноцити и лимфоцити. Бионаличността е пълна при 200 mg, но не и при по-високи дози. Уринна екскреция не се наблюдава при дози под 100 mg, a почти цялото абсорбирано количество се екскретира при доза от 500 mg. Пълно насищане на кръвната плазма се наблюдава при 1000 mg, за сметка на намалена бионаличност и увеличена уринна екскреция.[5]

Концентрациите на аскорбат над прага на бъбречната реабсорбция преминават свободно в урината и се екскретират. При високи дози (няколкостотин mg на ден за хора) аскорбатът се натрупва в тялото, докато плазмените нива достигнат прага на бъбречна резорбция, който е около 1,5 mg/dL за мъже и 1,3 mg/dL за жени. Концентрации в плазмата, по-високи от тези стойности (смята се, че представляват пренасищане), бързо се екскретират с урината, като намаляват два пъти на всеки 30 минути. Концентрации под този праг се задържат от бъбреците и се екскретират много по-бавно. При спиране на приема на витамин C около 83-ия ден се появяват първите симптомина скорбут.[6]

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, fixxxsers said:

Иначе може да пробваш да обясниш как вит. Ц помага

Regular supplementation trials have shown that vitamin C reduces the duration of colds, but this was not replicated in the few therapeutic trials that have been carried out. Nevertheless, given the consistent effect of vitamin C on the duration and severity of colds in the regular supplementation studies, and the low cost and safety, it may be worthwhile for common cold patients to test on an individual basis whether therapeutic vitamin C is beneficial for them."[8]
Vitamin C distributes readily in high concentrations into immune cells, has antimicrobial and natural killer cell activities, promotes lymphocyte proliferation, and is consumed quickly during infections, effects indicating a prominent role in immune system regulation.[31] The European Food Safety Authority found a cause and effect relationship exists between the dietary intake of vitamin C and functioning of a normal immune system in adults and in children under three years of age.

 

Another biochemical role of vitamin C is to act as an antioxidant (a reducing agent) by donating electrons to various enzymatic and non-enzymatic reactions.[4] Doing so converts vitamin C to an oxidized state - either as semidehydroascorbic acid or dehydroascorbic acid. These compounds can be restored to a reduced state by glutathione and NADPH-dependent enzymatic mechanisms.[17][18][19]
In plants, vitamin C is a substrate for ascorbate peroxidase. This enzyme utilizes ascorbate to neutralize excess hydrogen peroxide (H2O2) by converting it to water (H2O) and oxygen.[5][20]

 

Храненето при животните е основано на храносмилателни ензими като α-амилаза, трипсин. Основната роля е за храносмилането на хранатаи осигуряването на хранителните вещества за цялото тяло. Друг клас ензими се наричат метаболитни ензими. Тяхната роля е да катализират химическите реакции в цялото тяло, включително и приемането на кислород. Повечето от нашите клетки (с изключение на еритроцитите) биха страдали от недостиг на кислород даже и при негов излишък без действието на ензима цитохром оксидаза. Ензимите също играят роля при контракцията на мускулите и отпускането им. Факт е, че без тези два класа ензими животът няма как да съществува.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.03.2020 г. at 0:26, tantin said:

Ако сте пущили или все още пушите - сега е момента веднъж за винаги да се откажете от тоя вреден навик... Пушачите гарантирано си заминават с първата вълна заразили се..

So, so you think you can tell
Heaven from helll
Blue skies from pain
Can you tell a green field
From a cold steel rail
A smile from a veil
Do you think you can tell

Редактирано от boyko
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 11 часа, tantin said:

Преди няколко дена една колежка - бразилка ми препоръча оцет  !!! Забравих да я питам за доза и пропорции, ама според нея оцета бил помагал за такива неща... Едва ли ще пробвам с оцета, ама като свърша с лимоните и ако виждам че идва края предполагам и чист оцет ще пия...

За това говоря в примера с урината. Абсолютно  псевдонаучно! 

Ролята на вит. Ц е всеизвестна. От това обаче не следва, че допълнителен прием помага при вирусни заболявания. А съвременния начин на живот ни осигурява достатъчно количество. Този витамин се изследва от десетилетия и резултатите са такива, че няма учен, който да може с категоричност да каже: вит. Ц помага. Благодарение на огромния авторитет на Полинг ( и яхната разбира се от огромната индустрия на хранителни добавки ) това засега остава една от заблудите в медицината. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Останал съм с впечателние, че новият коронавирус е типична "лигавична инфекция", следователно всичко, което има някакво отношение към имунния отговор още на ниво лигавица, ще има положително въздействие в случая.

Не става въпрос "да лекува коронавируса" - а да действаме по общия принцип за борба с вирусите - не влияем директно на вирусите, а просто помагаме на организма да се справи с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, fixxxsers said:

За това говоря в примера с урината. Абсолютно  псевдонаучно! 

Ролята на вит. Ц е всеизвестна. От това обаче не следва, че допълнителен прием помага при вирусни заболявания. А съвременния начин на живот ни осигурява достатъчно количество. Този витамин се изследва от десетилетия и резултатите са такива, че няма учен, който да може с категоричност да каже: вит. Ц помага. Благодарение на огромния авторитет на Полинг ( и яхната разбира се от огромната индустрия на хранителни добавки ) това засега остава една от заблудите в медицината. 

 

С риск да се повторим: Витамин Ц помага.. Просто ефекта на вирусите и специално грипа върху лигавиците е разрушителен.. Грипа унищожава тия тъкани,  усните ни изтъняват,  лигавицата на носа отделя непрекъснато секрети и също се свива накрая, не знам какъв е ефекта върху дихателните пътища и белите дробове - вероятно и там тия тъкани се изтощават и заприличват на усните на човек прекарал грип..

Забелязали ли сте как са устните на човек след грип: напукани, изтънели,  може и да кървят..   След като сте минали грипа организма явно има по-голяма нужда от витамин Ц.. Нормалната дневна доза може да не е достатъчна, а допълнителния прием подпомага регенерацията на тия повредени тъкани.   Това са им местата - тъканите в които се извършва размножаването и генерирането на вирусите - меките тъкани на лигавиците..Вирусите ползват тия участъци за да се самовъзпроизвеждат в огромно количество.. Витамин Ц в излишък явно заздравява клетъчните мембрани и не позволява вируса прекалено лесно да прониква в клетките..  С това той не лекува от вируса, но подпомага организма да се защитава и бори по-ефективно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

(CNN)President Donald Trump said Saturday that he's considering a short-term quarantine of New York state, New Jersey, and parts of Connecticut, as cases of coronavirus continue to rise.

"We're thinking about certain things. Some people would like to see New York quarantined because it's a hotspot. ... We might not have to do it, but there's a possibility that sometime today we'll do a quarantine, short-term, two weeks on New York. Probably New Jersey, certain parts of Connecticut," he told reporters as he departed the White House.
"I'd rather not do it, but we may need it," the President said.
Trump said that the possible quarantine would be "enforceable" and "restrict travel" from those parts of the tri-state area.

Това дето си го говорехме вече се случва.. Тръмп едва ли ще има друг вариант освен да подложи НюЙорк на тотална карантина.. Това трябваше да го направи преди да са пламнали целите съединени щати, опасявам се че тая мярка ще е вече закъсняла и безмислена, ама знае ли се..

Въобще в щатите има голяма децентрализация.. Опасявам се че една част от НюЙоркчани вече са напуснали големия град и са се разхвърляли из околноте области. Всеки ден се говори за пик, само че пик е момента на максимум.. А при тях е момент на нарастване на растежа..  С всеки ден скоростта на нарастване се увеличава.. 

Вижте тая графика:

image.thumb.png.37ee7cbc52e28a606df5259c945010f4.png

Виждате ли стабилната права на нарастване:  това е права линия в логаритмичен мащаб.. Погледнато в абсолтни бройки това нарастване е ужасяващо..

Да го кажем с прости думи:  за същият брой дни, за които болните станаха от 10 000 на 100 000 - за същият брой дни болните им ще станат от 100 000 на 1 милион. Горе долу 1 седмица до 10 дни..  На всеки 10 дена има 10 пъти повече болни.. След 10 дена се очаква да има 1 милион засегнати, а след 20 дена това ще са 10 милиона..

 

Източник за графиката:  https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и логаритмичната графика на броя на починалите за САЩ:

image.png.56de24c4fae3f9af51e7fc33cb0db8cc.png

Горе долу темповете на нарастване съответстват на темповете на заразяване, средно на 9 дена броят се удесетворява.

Ако в момента имаме 1к, то след седмица вероятно ще са 10к, а след 17 дни по тази графика ще има 100к жертви на коронавирус в САЩ. (няма да прогнозираме какво ще стане след 26 дни , защото е стряскащо и ужасяващо).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нужен е план как да живеем с коронавируса, а не как да се крием от него

https://darikradio.bg/nuzen-e-plan-kak-da-ziveem-s-koronavirusa-a-ne-kak-da-se-kriem-ot-nego.html#parent=show

....

Впрочем ще бъдат ли спрени изборите? Или коронавирусът ще се превърне в оправдание сегашните властимащи по света да си останат на власт докато сами отменят пандемията (като – отбележете – пандемията от СПИН не е отменена вече 40-та година)?

Колко време ще управляват хората, които Ковид-19 завари на власт? Година и половина колкото продължил испанският грип, три години като при Юстиниановата чума, седем години като през Черната смърт или сто години като при Третата чумна пандемия до средата на миналия век?

За колко време ще се лишим от свободата заради живота?

И то при твърде неясни критерии, при които всеки може да бъде поставен под карантина дори да не е заразен, защото бил дошъл отнякъде, бил живеел с някого, бил се срещал с някого … Липсата на ясни критерии заплашва някой да бъде пратен в карантина, защото е разпространил невярна информация или е изрекъл нещо тревожно за властта … 

Ако избираме живота като по-ценен от свободата – за колко време сме готови да го направим? И как всъщност разбираме онова „Свобода или смърт” на знамето на онези, пред които иначе се прекланяме като герои …

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, tantin said:

С риск да се повторим: Витамин Ц помага.. Просто ефекта на вирусите и специално грипа върху лигавиците е разрушителен.. Грипа унищожава тия тъкани,  усните ни изтъняват,  лигавицата на носа отделя непрекъснато секрети и също се свива накрая, не знам какъв е ефекта върху дихателните пътища и белите дробове - вероятно и там тия тъкани се изтощават и заприличват на усните на човек прекарал грип..

Забелязали ли сте как са устните на човек след грип: напукани, изтънели,  може и да кървят..   След като сте минали грипа организма явно има по-голяма нужда от витамин Ц.. Нормалната дневна доза може да не е достатъчна, а допълнителния прием подпомага регенерацията на тия повредени тъкани.   Това са им местата - тъканите в които се извършва размножаването и генерирането на вирусите - меките тъкани на лигавиците..Вирусите ползват тия участъци за да се самовъзпроизвеждат в огромно количество.. Витамин Ц в излишък явно заздравява клетъчните мембрани и не позволява вируса прекалено лесно да прониква в клетките..  С това той не лекува от вируса, но подпомага организма да се защитава и бори по-ефективно.

И аз ще рискувам: доказателства трябват! Колкото и пъти до го повторите фактите няма да се променят. Когато говорим за наука с вярата трябва да боравим по- внимателно. Абсолютно съм наясно, че Вие ще продължите да си ядете лимони за допълнително Ц, вярвайки, че Ви помага.

Аз говоря за научно и критично мислене... защото ми се иска да го има повечко във форума. Не да си разменяме рецепти от бабите или колежките ни, а да си приказваме за наука. 

Съжалявам , че ще го кажа, но от написаното от Вас става ясно, че хал хабер си нямате за какво иде реч. Вирусите не се размножават, не се генерират, не се самовъзпроизвеждат- те се реплицират. Меките тъкани на лигавиците? - тук се изгубих в превода! 

Явно това са Ваши умозаключения с ролята на Ц при болестен процес. 

Странно ми е понякога... дали е българска черта? Самочувствието, че си компетентен в различни области. 

"Картина обущарят съзерцавал и

грешка във обувките открил.

Художникът в миг грешката поправил,

но обущарят важно продължил:

„Лицето ми се вижда малко криво.

Не са ли твърде голи тез гърди?…“

Тук Апелес го спрял нетърпеливо:

„Ти, друже, до обувките съди!“"

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, fixxxsers said:

Иначе може да пробваш да обясниш как вит. Ц помага. Аз имам леки претенции, че ще те разбера (нищо, че няма да е много научно) - имам някви залитания към медицината. 

 

Преди 9 минути, fixxxsers said:

Съжалявам , че ще го кажа, но от написаното от Вас става ясно, че хал хабер си нямате за какво иде реч. Вирусите не се размножават, не се генерират, не се самовъзпроизвеждат- те се реплицират. Меките тъкани на лигавиците? - тук се изгубих в превода! 

И аз мога да кажа същото за написаното от теб.. Предупредих те че нямам научно обяснение и не ми е работа  да го търся.. Имам си мое си обяснение и то ми върши работа за домашни цели.   По практично беше да не се захващам да правя тия обяснения за да не ставам излишен обект за критика, ама като искаш да се упражняваш в философия относно: " дали е българска черта? Самочувствието, че си компетентен в различни области. "  

Като не става за лекарство - отписваме го от лекарските рецепти и го добавяме в кулинарния списък с любими коктейли и сокове.  Ако си лекар - напълно разбирам, повечето лекари се дразнят на аматьорски обяснения или писания от неспециалистите.. 

Да си пиеш сок от лимон , примесен с протокалов сок не е медицинска практика и не е лечителство.. Това си е кулинарна рецепта.  Който иска да разбере повече за ползите или безполезността им - да си направи домашното и сам да си потърси компетентни източници.. (аз не съм такъв и отказвам да бъда приеман или критикуван за това. )..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 45 минути, tantin said:

И аз мога да кажа същото за написаното от теб..

Посочи (явно минахме на ти) за кое аз нямам представа. 

 

Преди 48 минути, tantin said:

Предупредих те че нямам научно обяснение и не ми е работа  да го търся.. Имам си мое си обяснение и то ми върши работа за домашни цели. 

Ок. Все пак да отбележа, че сме в научен форум. Съжалявам ако на някого му се струва, че тук не е място в дискусиите някоя от страните да има все пак претенциите за научно обяснение. Иначе по нищо няма да се отличаваме от Бг Мама - нищо против тях. 

 

Преди 59 минути, tantin said:

Да си пиеш сок от лимон , примесен с протокалов сок не е медицинска практика и не е лечителство.. Това си е кулинарна рецепта.

Ето, стигнахме до някъде. Засега това е факт. Искрено се надявам някой ден за вит. Ц да може обосновано да се каже: помага при вирусни заболявания. 

 

Преди 1 час, tantin said:

Ако си лекар - напълно разбирам, повечето лекари се дразнят на аматьорски обяснения или писания от неспециалистите.. 

Гледам да не се дразня. Необяснимо ми е обаче, как хора дори без базисни знания в дадена материя, се опитват да обяснет процеси и явления от същата тази материя. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, fixxxsers said:

Искрено се надявам някой ден за вит. Ц да може обосновано да се каже: помага при вирусни заболявания. 

Тази тема специално тук е: " Начало  >Загадъчни феномени >Прогностика>> Бъдещето с коронавируса и след него"

Форумът наистина е за Наука и има научна ориентираност, но ако желаеш да се обсъжда сериозно за "ползата от витамин С при вирусните заболявания" препоръчвам да отвориш ( или отворите, на Вие, както предпочитате ) нова тема в подходящото място за медицината..

В тая секция за загадъчните феномени е по логично да очакваш изяви на екстрасенси, лечители и всякакви феномени..  

Иначе разговора относно Коронавируса си върви с пълна сила и аз не виждам кой знае какви спекулации или измишльотини, всеки участва според силите , способностите и квалификацията, както се казва на английски - best efforts.. 

Аз оперирам ( действам , работя) в англо-говорящата среда и при англофоните има само една форма за You - която е същата и за единствено и за множественото число... Тоест господа интелигенти - в кралска Англия и в САЩ множествената форма за вежливото обръщение почти не съществува и почти не се ползва.. Това е една отживелица от времето на френските крале..

Но тази глупава френска отживелица е жива и здрава във френско-говорящия свят..  Не съвсем.. всеки я ползва по собствено усмотрение.. Понякога множествената форма на вежливост е проява на уважение, но понякога - точно обратното - ползва се за изразяване на дистанция - да покажете че между вас и партньора ви седи непреодолима пропаст..

За приятелските среди е недопустимо да се обърнете към близък приятел на "Вие", освен ако не искате да изкажете нещо много специално, да обърнете внимание на повод, на събитие, на нещо ключово и решаващо..

В англоговорящите среди, мисля също имаше някаква отживяла форма на вежливо отношение в множествени число, но при англичаните нещата са толкова условни и специални тъй че само един истински англичанин би могъл да ги обясни.. А в САЩ тия условности са тотално неприемливи и там бихте понесли много сериозни укори ако не и други проблеми ако се опитате да налагате английските кралски маниери на щатската републиканска територия...   Времената са се сменили..   

Вежливата форма на обръщение е една отживелица.. Point final..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Средно епидемиите се развиват по такъв сценарий, че са им необходими около две години, за да преминат през света и в зависимост от сезонността вълните на болестта в различни полукълба могат да се редуват. Но все пак трябва да получим имунитет. Засега, при липсата на ваксина в страната, виждам само един начин - да се разболея. Друго нещо е, че трябва да защитите възрастните хора"  https://fayno.org/?p=547

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 38 минути, Пандора said:

"Средно епидемиите се развиват по такъв сценарий, че са им необходими около две години, за да преминат през света и в зависимост от сезонността вълните на болестта в различни полукълба могат да се редуват. Но все пак трябва да получим имунитет. Засега, при липсата на ваксина в страната, виждам само един начин - да се разболея. Друго нещо е, че трябва да защитите възрастните хора"  https://fayno.org/?p=547

Политиците се уплашиха този път за кожите си и решиха да приемат мерки (за да се подсигурят), различни от тези които вирусолозите препоръчваха .
Апопро: Шефа на на нашия  Щаб проф. Мутафийски, преди извънредното положение говореше едно (той познава добре цялата  история на вируса и забопяването в Китай), а след като стана правителствен говорител, започна да говори в същия популистки тон и глас като политиците..

Вярно е и сега, това което професирът казва в края на Февруари, преди въвеждането на извънредното положение.https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sabota-i-nedelia/prof-mutafchijski-novata-valna-ot-grip-tip-b-e-po-opasna-ot-koronavirusa.html

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Политиците се уплашиха този път за кожите си и решиха да приемат мерки (за да се подсигурят), различни от тези които вирусолозите препоръчваха .
Апопро: Шефа на на нашия  Щаб, преди извънредното положие говореше едно (той познава добре цялата  история на вируса и забопяването в Киутай), след като стана провителствен говорител, започна да говори в същия популистки тон и глас като политиците..

Да, но такова е положението в Европа и в повечето други страни. Проблемът според мен единствено е във високия процент смъртност. Никой не може да си позволи да каже: да се разболеем и да умрат 6-7 хил. души за да получим имунитет. По интересен е случая в Япония, доколкото изобщо от там има някаква информация какво мислят те. Ако се вярва на данните, които са изнесени поддържат смъртността като при обикновена грипна епидемия. Аз не съм специалист и не мога да преценя кой бърка и в какво. Да, у нас са уплашени и се презастраховат, но ако наистина тази епидемия е с по-висока смъртност или това, че заболелите  го прекарват  в тежка форма,  мога да ги разбера. Трябва да се подготвим за това какво трябва да ни е поведението като излезем извън карантината, най-вероятно - маниакална чистота, в което не сме много силни и намалени социални контакти за хронично болните. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, Пандора said:

Да, но такова е положението в Европа и в повечето други страни. Проблемът според мен единствено е във високия процент смъртност. Никой не може да си позволи да каже: да се разболеем и да умрат 6-7 хил. души за да получим имунитет. По интересен е случая в Япония, доколкото изобщо от там има някаква информация какво мислят те. Ако се вярва на данните, които са изнесени поддържат смъртността като при обикновена грипна епидемия. Аз не съм специалист и не мога да преценя кой бърка и в какво. Да, у нас са уплашени и се презастраховат, но ако наистина тази епидемия е с по-висока смъртност или това, че заболелите  го прекарват  в тежка форма,  мога да ги разбера. Трябва да се подготвим за това какво трябва да ни е поведението като излезем извън карантината, най-вероятно - маниакална чистота, в което не сме много силни и намалени социални контакти за хронично болните. 

Ами не е съвсем така, Пандора.

Няма конкретни доказателства в полза на тезата за по-високата вискота смъртност при короновируса, защото серологични изследвания (за наличие на специфичните антитела), които биха показали каква е картината на реално заразените и прекарали болестта- не се правят все още, а в абсолютни стойности - грипните емидемии от сезинен грип всяка зима, убиват повече хора.
Апропо: Ето  данните за Италия, в изследване, направено от най-реномирани/авторитетни техни учени:
https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext

Цитирай

We estimated excess deaths of 7,027, 20,259, 15,801 and 24,981 attributable to influenza epidemics in the 2013/14, 2014/15, 2015/16 and 2016/17, respectively, using the Goldstein index. The average annual mortality excess rate per 100,000 ranged from 11.6 to 41.2 with most of the influenza-associated deaths per year registered among the elderly. However children less than 5 years old also reported a relevant influenza attributable excess death rate in the 2014/15 and 2016/17 seasons (1.05/100,000 and 1.54/100,000 respectively).

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 28.03.2020 г. at 2:39, gmladenov said:

Моят опит е, че когато настинката тъкмо тръгва, ударна доза витамин "С" помага и дори може да я спре.
А точно онзи ден Ню Йорк Пост написа, че на пациентите им дават ударни дози витамин "С" срещу новия вирус.

В началото поне, има когато чувстваш гърлото си сякаш нещо се е наслоило. И нито с преглъщане, нито с храчка не ще да се махне от там.....Гаргаризирайте редовно с содабикарбонат, или оцет разреден с вода, или алкохол разреден с вода, лимонтозо разредено.....И много горещи напитки, защото вируса не може да се заседне в гърлото и с  тези течности се промива в стомаха а там киселините му теглят маната.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 29.03.2020 г. at 1:48, nik1 said:

Апропо: Ето  данните за Италия, в изследване, направено от най-реномирани/авторитетни техни учени:
https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext

В таблица1 ако правилно разчитам за една определено взета година е изчислен % смъртност - 6. Възможно е за Италия да е така, но пандемията не е свършила и днешния % да се промени. Точно анализи ще има вероятно чак догодина. Въпросът е в симптомите и че е необходимо болнично лечение, а не лечение в къщи, което изисква мобилизиране на голям брой медицински екипи.

Аз сравнявам случващото се днес със епидемията от свински грип и  всяка друга епидемия от нов непознат щам. Интерестното е, че вирусите разменят генетичен материал. Например Щам H1N1 "съдържа гени от пет различни грипни вируса: грип от северна американска чума, северноамерикански птичи грип , човешки грип и два вируса на свински грип, които обикновено се срещат в Азия и Европа." Това поставя въпроса дали, ако си бил заразен от изброените имаш имунитет и за новия.

Analyses of the genetic sequences of the first isolates, promptly shared on the GISAID database according to Nature and WHO,[76][77] soon determined that the strain contains genes from five different flu viruses: North American swine influenza, North American avian influenza, human influenza, and two swine influenza viruses typically found in Asia and Europe. Further analysis has shown that several proteins of the virus are most similar to strains that cause mild symptoms in humans, leading virologist Wendy Barclay to suggest on 1 May 2009, that the initial indications are that the virus was unlikely to cause severe symptoms for most people.[78]

The virus was less lethal than previous pandemic strains and killed about 0.01–0.03% of those infected; the 1918 influenza was about one hundred times more lethal and had a case fatality rate of 2–3%.[79] By 14 November 2009, the virus had infected one in six Americans with 200,000 hospitalisations and 10,000 deaths – as many hospitalizations and fewer deaths than in an average flu season overall, but with much higher risk for those under 50. With deaths of 1,100 children and 7,500 adults 18 to 64, these figures were deemed "much higher than in a usual flu season" during the pandemic.[80]

In June 2010, scientists from Hong Kong reported discovery of a new swine flu virus: a hybrid of the pandemic H1N1 virus and viruses previously found in pigs. It was the first report of a reassortment of the pandemic virus, which in humans had been slow to evolve. Nancy Cox, head of the influenza division at the U.S. Centers for Disease Control and Prevention, has said, "This particular paper is extremely interesting because it demonstrates for the first time what we had worried about at the very onset of the pandemic, and that is that this particular virus, when introduced into pigs, could reassort with the resident viruses in pigs and we would have new gene constellations. And bingo, here we are." Pigs have been termed the mixing vessel of flu because they can be infected both by avian flu viruses, which rarely directly infect people, and by human viruses. When pigs become simultaneously infected with more than one virus, the viruses can swap genes, producing new variants which can pass to humans and sometimes spread amongst them.[81] "Unlike the situation with birds and humans, we have a situation with pigs and humans where there's a two-way street of exchange of viruses. With pigs it's very much a two-way street."[82]

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Витамин С директно влиза в инфектираните клетки, неутрализира протеина, произведен от вирусната ДНК, и предотвратява развитието на нови вируси."

https://www.vesti.bg/bulgaria/gripyt-dojde-tryshka-ni-shtam-honkong-6060671

Таблица 1. Брой хоспитализирани и брой умрели от пневмония в България през периода 2007-2017 г.

http://www.mh.government.bg/media/filer_public/2019/07/29/19rh006pr.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някакъв старец се заразил от Ковид19 и останал сам в къщи за повече от седмица. Накрая намало какво да яде и едвам не умрял от глад.

https://m.lenta.ru/news/2020/03/30/nurse/

Мой коментар: възможно е гладуването да е имало положителен ефект върху този старец и на практика да му е спасило живота. Това е първият случай  на "гладуване" на вирусоносител. Не се съобщава доколко тежко е било положението му, но се наложило да го сложат в интензивното за много часове и вероятно стареца е все още болен.

Би било интересно да знаем повече дали лечебният глад може да ни предпази или излекува от вируса.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...