Отиди на
Форум "Наука"

Вечността.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 35 минути, laplandetza said:

Отсъствие на Материя, само ако разширим съдържанието на думата и Материя означава Всичко Съществуващо

ОК. Но тъй като не можем да отстраним Всичко Съществуващо, вечността е невъзможна, а раят е доста самотно занимание.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 75
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 34 минути, Втори след княза said:

ОК. Но тъй като не можем да отстраним Всичко Съществуващо, вечността е невъзможна, а раят е доста самотно занимание.

За рая незнам идвам от друго място , място на огън , война, смърт и раждане на живот.

Никак не е сигурно , че Вечност е невъзможна, изхождайки от нашия поглед и нашето Време в нашия Свят, предполагам има огромен брой Вечности😷

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

предполагам има огромен брой Вечности😷

Това е мн. сериозно. На какво основание? 

Току що установихме, че където има енергия, маса, процеси, там има течащо време, което отнася статичната Вечност. От къде дойде не една, а огромен брой? Ако Вечността е динамична, то тя има начало, протичане и край, значи не е вечност.

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, Втори след княза said:

Това е мн. сериозно. На какво основание? 

Току що установихме, че където има енергия, маса, процеси, там има течащо време, което отнася статичната Вечност. От къде дойде не една, а огромен брой? Ако Вечността е динамична, то тя има начало, протичане и край, значи не е вечност.

На основание хипотези тип <мултивселена>, нащето време, като разбиране, е много вероятно да е Нула , или близко до нея в многобройни други Светове. Ползвам Космос и Вселена като много различни понятия, Космос е нашия свят и дрруги <единични> или разграничими светове, т.е. много, огромен брой, променлив брой, Космоси. Вселена е Всичко,т.е.  Материя в най разширен обхват на понятие, като там има форми без маса,енергия, импулс , не от наша гледна точка.

Точно , Вечност може да се крив в динамика, промяна и  не е като твоето разбиране, промяна има предполагам навсякъде и отвъд изброените за нас , импулс, енергия, маса.

<Количество Промяна> за момента нямаме възможност да го определим, но предполагам има динамика от по / голямо Количество към по/малко количество при  трансформиране на форми. Не изключва друг вид скокообразни промени , вкл. и Вселенски промени в преминаване в друг тип вселенско съществуване, организация,т.е. внезапна вселенска смърт.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Вечбост , има нещо , което го мисля от десетилетия , универсалност в съществуване на особенни подредени обекти, форми , които се образуват и разпадат циклично , като в този процес се въвлича преход на импулс, енергия или общо на Промяна през тези сложни групи от подредени обекти. З да го има , виждам необходимост местния Космос да спазва принципа на нестабилност, общ ток на Промяна , многобройни елементи, някакво разнообразие от елементи и огромен брой< локални> градиенти на промяна, или в познатите за нас поток енергия.Според мен са възможни такива в някои космически обекти, ако говорим за нашия Космос. Предполагам в периферията на ядрата на някои звезди, в стр. на гигантски планети  и разбира се познатото за нас по планети или подобни обекти, луни и др. с подходящи условия за биологичен живот.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още от Нютоново време се спори дали празното пространството съществува ако материята не съществува.
Същото важи и за времето: има ли време ако вселенета е само едно празно пространство, без материя.

Ако вселената е циклична - материята се появява, след това изечва, след това пак се появява - то тогава времето
също се появява и изчезва. В този случай вечност няма; има време само когато има материя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От всеобщото

Преди 16 минути, laplandetza said:

Според мен са възможни такива в някои космически обекти, ако говорим за нашия Космос. 

към частното.

Какво правим за да е "вечна" една храна? Гледаме да спрем процесите, които я правят нетрайна- премахваме вредните агенти, ползваме температура в която не се развиват- варим или фризираме ( :) от фризер. Шегичка).

Какво правим за да е "вечна" една къща? Избираме да няма промени в основата, да няма няк. геологични процеси. Материалите да се променят бавно, да не се влияят от обичайните условия и от резки промени, предизвикващи движение в тях. Гледаме връзките да са здрави, за да издържат. Като цяло най- трайни са тези, където няма промяна в условията и ако може, да не се експлоатират :) 

Какво правим за да е "вечна" една ливадка пред къщата? Косим я редовно за да има вид на една и съща. Поливаме я редовно за да изглежда и да е еднакво свежа.

Какво правим за да бъде печката "вечно" топла? Осигуряваме постоянно необходимите за процеса вещества и енергия, стремим се да не изтича енергия, както и необходимото поддържане и ремонт... все някога трябва да се извика коминочистач. :)

Обобщение: За да бъде "вечен" един процес трябва да се осигурява необходимата енергия в необходимото количество. За да се поддържа "вечно" покой, отсъствие на процес, се прекратява достъпа на енергия или се прилага енергия за да не възникне. т.е. за "Вечност" също е нужна енергия. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 46 минути, Втори след княза said:

От всеобщото

към частното.

Какво правим за да е "вечна" една храна? Гледаме да спрем процесите, които я правят нетрайна- премахваме вредните агенти, ползваме температура в която не се развиват- варим или фризираме ( :) от фризер. Шегичка).

Какво правим за да е "вечна" една къща? Избираме да няма промени в основата, да няма няк. геологични процеси. Материалите да се променят бавно, да не се влияят от обичайните условия и от резки промени, предизвикващи движение в тях. Гледаме връзките да са здрави, за да издържат. Като цяло най- трайни са тези, където няма промяна в условията и ако може, да не се експлоатират :) 

Какво правим за да е "вечна" една ливадка пред къщата? Косим я редовно за да има вид на една и съща. Поливаме я редовно за да изглежда и да е еднакво свежа.

Какво правим за да бъде печката "вечно" топла? Осигуряваме постоянно необходимите за процеса вещества и енергия, стремим се да не изтича енергия, както и необходимото поддържане и ремонт... все някога трябва да се извика коминочистач. :)

Обобщение: За да бъде "вечен" един процес трябва да се осигурява необходимата енергия в необходимото количество. За да се поддържа "вечно" покой, отсъствие на процес, се прекратява достъпа на енергия или се прилага енергия за да не възникне. т.е. за "Вечност" също е нужна енергия. 

Енергия изисква да има Промяна, по точно ток на енергия. 

Влизаш прекалено частно, на ниво крайна локалност в средните нива, тези от обкръжението на Човек. Различен темп на едни и същи процеси, може и различен клас процеси , но Общо за близкия ни Космос има , да го наречем Космическо Време. Споменах какво мисля , че представлява. Космос е нестабилна система в постоянна промяна, изменение с ток на промяната, която засяга самите основи на енергия, т.е. онова с което свързваме енергия, с други думи , не  е възможно с насочена енергия или реорганизация и насочване на обектите в системата да спреш Промяната, която е зададена Генерално, трябва да повлияеш на Целия Космос, а вероятно и отвъд него, което за нас като <вътрешни> в този Свят е невъзможно. За да се случи, трябва да надскочиш Безкрайност, един вид, и да преминеш през <нулево, точково> простр./време, преминавайки драматично <Отвъд>

Link to comment
Share on other sites

Към каква посока и как да стане такъв <скок> , много интересна фантазия, крайна спекулация. Да наречем <хоризонтално> , дали е възможен директен преход или се налага първо <нагоре> или <надолу> , след това преобразуване.

По вероятно да е <надолу>, т.е нещо като <връщане във Времето> но вселенското време, т.е обратно на Общия ток Промяна. Дали е възможно, нямам на идея, вероятно ще <изгори> 2 или повече космоса 😀, т.е комплексна работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, laplandetza said:

Промяната, която е зададена Генерално, трябва да повлияеш на Целия Космос, а вероятно и отвъд него, което за нас като <вътрешни> в този Свят е невъзможно. За да се случи, трябва да надскочиш Безкрайност, един вид, и да преминеш през <нулево, точково> простр./време, преминавайки драматично <Отвъд>

Поласка ме, това 2 л. ед. ч., Почувствах се едно ... особено. :) Но, все пак, като нямам желание да влияя и надскачам, ще се огранича с това, да си изяснявам какво става в близкото обкръжение. За това именно ползвам примери и явления от тези, които са около човека. Стигайки до изводи с "местно значение", това намирам за достатъчно- изяснил съм си това, което ме засяга. По- горе установих, че "вечността" е достъпна,  като идея, но иска енергия и инвестиции :) 

Сега ще засегна Миналото, като част от вечността (СТИГА, би казал Даскала, ти достатъчно ЗАСЕГНА другите принципи и другите учени :) )

След като свързах миналото с паметта и следите от процеси, няма какво да си фантазирам, че има връщане на миналото. То не е чекмедже или Вавилонска библиотека, в което се пазят неща и можеш по всяко време да го отвориш и да погледнеш в него. Там има само следи. Киноленти, писмена, нагънати скали и вкаменени треви... Минало свършено. Ние можем само да интерпретираме, да тълкуваме, да казваме субективно мнение за миналото. ... то и за настоящето е така, де. Така че Машина на времето е непостижима (но мислима) и никой не може да върне същата вода. Щото вече и реката не е същата.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Представата ни за Вечността, както и отношението ни към други явления е на три нива

  1. поведенчески- битово. При него на човек е достатъчно да съобразява постъпките си с наличната реалност. В нея Вечността е онова време, което е много отдалечено и не подлежи на съобразяване. Прим. "нямаше те цяла вечност", "края/началото на света" или "Дарвиновата маймуна е станала човек преди цяла вечност" "Не помня, беше отдавна" изразяват ползването й- една област, "цялост", която не е достъпна и е отделена качествено от тук и сега.
  2. образно- художествено. При него човек се опитва да осмисли недостъпната за първото ниво област, като я представя с метафори, при които я оприличава на съществуващото. "Място злачно и покойно", кръговост, подобна на сезонното повтаряне, Машина на времето, НФ произведения, религиозни текстове.
  3. научно. Предмет на физиката и математиката. Използват се математически методи и физически закони.

В горния смисъл, философският поглед или остава на образното ниво 2., или е необходимо да стигне до обобщение, отнасящо се за всички науки 3.. 

 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

Преди 44 минути, Втори след княза said:

Представата ни за Вечността, както и отношението ни към други явления е на три нива

  1. поведенчески- битово. При него на човек е достатъчно да съобразява постъпките си с наличната реалност. В нея Вечността е онова време, което е много отдалечено и не подлежи на съобразяване. Прим. "нямаше те цяла вечност", "края/началото на света" или "Дарвиновата маймуна е станала човек преди цяла вечност" "Не помня, беше отдавна" изразяват ползването й- една област, "цялост", която не е достъпна и е отделена качествено от тук и сега.
  2. образно- художествено. При него човек се опитва да осмисли недостъпната за първото ниво област, като я представя с метафори, при които я оприличава на съществуващото. "Място злачно и покойно", кръговост, подобна на сезонното повтаряне, Машина на времето, НФ произведения, религиозни текстове.
  3. научно. Предмет на физиката и математиката. Използват се математически методи и физически закони.

В горния смисъл, философският поглед или остава на образното ниво 2., или е необходимо да стигне до обобщение, отнасящо се за всички науки 3.. 

 

В ежедневието не те вълнува такъв въпрос, няма връзка за мен.

Ползваш всичко , всичко налично в главата ти и мислиш както е за момента възможно. т.е по подобни въпроси математика и физика са тесни.

Аз съм привърженик на един вид философия и я наричам Материална Философия, която стъпва на базата факти, експериментални резултати , косвени изводи и много спекулация.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, laplandetza said:

Аз съм привърженик на един вид философия и я наричам Материална Философия,

Те и в Северна Корея са привърженици на толкова тотално материалистично "учение",че всеки път когато поредният вожд умре,изпадат в дълбок потрес:"Как е възможно това?!" И почват взаимно да се убеждават,че - не,Той е жив в очите на котките,например!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, deaf said:

Те и в Северна Корея са привърженици на толкова тотално материалистично "учение",че всеки път когато поредният вожд умре,изпадат в дълбок потрес:"Как е възможно това?!" И почват взаимно да се убеждават,че - не,Той е жив в очите на котките,например!

С нашето момче там, нема се бъзикаш. неговите ракетки са по изстрелвани от на мистико мъски.😀

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, laplandetza said:

В ежедневието не те вълнува такъв въпрос,

Не бих казал. Напротив, споменах битови изрази. Зададох в Бинг "вечно", даде 1,040,000 Резултати

Ето двайсетина примера

Храсти - вечно зелени 
Тръмп оправдан, закани се да управлява вечно
Вечно твоя
„Животът е кратък, изкуството е вечно“
Вечно забързаният Ню Йорк опустя
ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ ВЕЧНО
Сидни Шелдън. Нищо не е вечно
Емануела - Вечно свързани
В африкански чай се крие тайната на вечно младата кожа.
Йоги чай/Jogi Tea Вечно млад
Мъжът ми-вечно сърдит
ще бъдеш с този мъж вечно
Гледай онлайн Вечно очакване
всеки делник от 13 ч. "Вечно твоя"
вечно горяща лампа се среща в писанията на свети Августин
Кандис Суанепул вечно съблазнителна и секси
по света има места, където наистина е вечно лято
Даниел Глатауер. Вечно твой
Вечно млад Forever Young Пилот, замразен при експеримент през 1939 г., се събужда, за да открие, че годината вече е 1992.
Името на генерал Колев трябва вечно да живее
6 начина вагината да бъде вечно млада

Наистина, включен е и 1 роман в който за вечността се мисли като за престой във фризер. Мисля, че този избор потвърждава битовото ниво на ползване на "вечност". Всъщност 3-то ниво в делника изобщо не е нужно, макар да е най- точно. Харесва ми афоризмът за един младеж, наскоро след завършване, който всяка вечер се усмихвал преди сън и си казвал "Още един ден без котангенс". Това важно математическо откритие, което служи за развиване на мисленето, НЕ се използва в делника. Понятието за вечност или по- скоро мечтата за вечност се използва, или по- скоро експлоатира.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.08.2011 г. at 18:49, Малоум 2 said:

Мога да разкажа от моя гледна точка за имагинерната единица. Идеята ми е от преди да знам писаното във въпросната теория (само от Файнман - от обясненията му за разликата на алгебричен тригонометричен вид и геометричен тригонометричен вид на представяне на числата)

Използването й се "налага", поради това, че явленията които наблюдаваме са винаги в ... миналото ни.

Значи в настоящето, т.е., тогава, когато улавяме сигнал от явлението което е станало в миналото ни, ние искаме да използваме уравнения в настоящето, т.е. - условната "нула" е в настоящето. Да, ама поради крайната скорост на пренос на сигнала (по СТО), мястото на което се наблюдава, не съответства на действителното място на случване на събитието. Трябва да се отчете закъснението от условната нула в миналото - геометрична представа се дава сравнително лесно с реална и имагинерна част на мярката - комплексно число, отнесено към уж реалното място на случване.

Все едно, че с комплексното число свързано с явлението, изваждаме явлението от миналото и го "внедряваме" в настоящето.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Втори след княза said:

...
Мисля, че този избор потвърждава битовото ниво на ползване на "вечност". Всъщност 3-то ниво в делника изобщо не е нужно, макар да е най- точно. Харесва ми афоризмът за един младеж, наскоро след завършване, който всяка вечер се усмихвал преди сън и си казвал "Още един ден без котангенс". Това важно математическо откритие, което служи за развиване на мисленето, НЕ се използва в делника. Понятието за вечност или по- скоро мечтата за вечност се използва, или по- скоро експлоатира.

Ти навлизаш в празните думи, а на битово ниво , вечно,вечност е това, пазна дума, няма  значението си , означаванещо друго, игра на думи.Не те разбирам, важно ли е ?, имаме сериозни различия в съществуване, когато наистина мисля езика, речта се изгубват, стават вятър и магла, нямам нужда от тях.Не ме интересува делника, просто не е важен и минава на стандартна полуавтоматична програма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Ти навлизаш в празните думи, а на битово ниво , вечно,вечност е това, пазна дума, няма  значението си , означаванещо друго, игра на думи.Не те разбирам, важно ли е ?, имаме сериозни различия в съществуване, когато наистина мисля езика, речта се изгубват, стават вятър и магла, нямам нужда от тях.Не ме интересува делника, просто не е важен и минава на стандартна полуавтоматична програма.

Говорим за нива. Или поне аз

В ниското ниво във "вечност" се влага няк смисъл, който смяташ за празна дума. Не възразявам, защото съдиш от др. ниво. Фактът е обаче, че има съдържание в конкретното ниво.  Ако приемеш това, ще видиш, че и в ниво- образно има друго виждане, различно от битовото и от научното

и понеже има хора, които разсъждават с идеите на това ниво, то не бива да се смята високомерно за "вятър и мъгла", защото това е нещо което и от ниво 2 и 1 биха казали за обсъждането на вечността в сериозни термини. 

Друг е въпросът дали хората, приели различните страти могат и трябва да си комуникират. Аз смятам, че могат, ако съответните идеи се популяризират.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Щастлив е, който забравя" се пее в "Прилепът" ("Glücklich ist, wer vergisst"). "който трупа познание, трупа тъга" се казва в Еклисиаст. Може би заради това тези, които отиват в царството на Хадес, ще отпият от водата на Лета, за да оставят миналото и паметта, след което да потънат във вечността на безкрайната радост и мир.

Колко близо стигаме до идеята, че само някои луди и идиоти могат да са щастливи вечно :) 

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във връзка със "забравянето". Феноменът дежавю е свързан с квантовия подход при мисленето и избор на абстрактен образ, който да възприемем в момент "сега". При сън-сънуване - мозъкът преподрежда временната памет получена за деня в будното състояние и я "фиксира" на място в кората, в което, като трептене няма да има биене - такова, че да предизвиква ИЧ-вълни, които да променят условно постоянната Т на мозъка. Така, отделни  "пикселчета" от информацията си остават в памет, но връзките им в "образ" вече не са същите, каквито са били при дневната визия. Това  предполага възможност част от тях да "участват" в изграждане на нови абстрактни образи, в нови връзки. Именно тази възможност може да предизвика "позната" ситуация за "сега"-то, преминавайки през множество "стари" абстракции до фиксиране на моментната ситуация. Затова, че са "забравени" старите връзки, не е възможно да се каже точно продължение за ставащото. И, в повечето случаи, се предполага и донякъде може да се "отгатне".😉

Така, забравянето е важна част от дейността на мозъка... Иначе, ще прегрее и ... ще халюцинира по вреден за организма начин. Не е баш щастие...😞

...

https://www.youtube.com/watch?v=4pMhiKJ6TFs

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Малоум 2 said:

Във връзка със "забравянето". Феноменът дежавю е свързан с квантовия подход при мисленето и избор на абстрактен образ, който да възприемем в момент "сега". 

...

Наистина, "дежа вю" е интересен феномен. Може би при него губим ориентация за време.

Мнението ми е следното: Понякога, след сън, в съноподобно състояние или притеснение, объркване, наситеност с актуални стимули, не схващаме пълно конкретната обстановка. Като отпадне осъзнаването на времето, възникналото впечатление може да бъде свързано невярно с усещане за спомен. 

И при други обяснения, феноменът си е интересен.

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В интернет монография на Кирил Кирилов "Утеши ме!" е даден афоризъм-анекдот: "Някои мислят, че костенурките живеят дълго! Всъщност те живеят малко, но бавно!"... Авторът смята, че

Цитирай

... всеки от нас възприема времето, неговата продължителност по различен начин в зависимост от това каква част от живота му представлява отделно взет времеви отрязък към даден момент - например, че за 5-годишното дете 1 година е 20% от неговият живот и не е чудно, че то, детето, я възприема като сравнително дълъг период. Обратно - за 20-годишният младеж например 1 година се равнява само на 5% от изживения от него живот

Афоризмът е приятен, но към цитата имам някои резерви. Смятам, че хронологичното натрупване на време няма отношение към възприятието за време. От значение са запомнените събития, паметта. Дете, живеещо в условия на бедна среда, без общуване, без опознаване на околната обстановка, без манипулиране и игри ще възприема след време тази част от живота си като празен период. Затворът, предполагам, се възприема също като бяло петно след време, а отвътре се възприема като нещо, което няма събития, отбелязващи времето, той е "цяла вечност", именно защото няма белези за протичане на времето. 

Вечността е нищонеслучване или ако нещо се случи, нищонепомнене. При костенурките- също.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
 
Цитирай

 

Аксиоматична физика  Автор: doctora1 
 Аксиома № 1: Истинското име на света е Вечност. Тя има две страни/полюси ... вечни и безкрайни - едната е структурираната Вечност и тя се подчинява на законите на причината и следствието тоест на класическото програмиране. Другата е неструктурираната Вечност и тя се подчинява на законите на свободата, но ... дори и тези закони на свободата се подчиняват на законите на Вечността. И двете страни/полюси на Вечността са направени от три неща, три вечностти и безкрайности, три качества и това са Материята, Пространството и Движението от тук и другото име на Вечността - Троица ...
Аксиома № 2: И словото беше у Бога: истинският език на който се говори само истината дори и човек да я нарича лъжа е езика на Материята и Пространството, Пълното и Празното място ... Това което изразява волята на Вечността е Движението което подрежда в света на структурните форми Пълното и Празното място, а в света на неструктурираната Троица е невъобразимото ... от там извира Света на Чудесата и хората са пряко свързани с него ... Три Вечностти и Безкрайностти правят привидният свят на крайностите - света на структурираността ...

 

 
Както става ясно, дори научното ниво на мислене за някои става по- удобно и разбираемо когато бъде сведено до религиозно- художественото. Споменах, че идеята за единство " Материята, Пространството и Движението" ми допада, но види се не можем да я развием, къде заради липса на експерименти, къде заради сложност при построение и осмисляне.
Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Музикалното темпо.

В наименованията на музикалното темпо може да бъде изразено настроение като радостно (Allegro), живо (vivo), гробовно(Grave). Противопоставянето на живо=бързо и гробно = бавно отразяват не толкова представа за време, колкото преживявания, но все пак живота, ефимерното е с по- учестен ритъм, а вечността с безкрайно рядък. Вечността би трябвало да е сън, летаргия. Обаче представата за райско блаженство ще бъде представена с радостно темпо, с темпо на живота.

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...