Отиди на
Форум "Наука"

Красивото


Recommended Posts

  • Мнения 70
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Надявам се, че ще приемете и този "ракурс" към красивото 🙂:

https://dnes.dir.bg/spektar/turski-shofyor-chaka-45-dni-da-se-izlyupyat-pilentsa-v-dvigatelya-na-kamiona-mu

Трогателно. Все пак бих го отнесъл повече към "доброта" отколкото към "красота". 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

Трогателно. Все пак бих го отнесъл повече към "доброта" отколкото към "красота". 

Така,така,доброто е безопасно. Като врабец.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Втори след княза said:

Трогателно. Все пак бих го отнесъл повече към "доброта" отколкото към "красота". 

Да. Но самата доброта е красива -- буди красиви чувства, мисли, намерения... И спокойствие -- защото е безопасна🙂

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Шпага said:

Да. Но самата доброта е красива -- буди красиви чувства, мисли, намерения... И спокойствие -- защото е безопасна🙂

Напълно съм съгласен. Аз самият твърдя, че красотата произлиза от една синкретична=обща оценка за добро/красиво/истинно. Нещо като "така трябва", като "това поведение е адаптивно, подкрепящо човешкото". 

Така че, съгласен съм.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли красота в старостта?

Дядо Добри, който позирал в Художествената е обект на многобройни портрети и академични рисунки. Той е обект на изкуството, но не мога да кажа, че е заради неговата красота. В старостта не виждам красота и имам оправдание в определението за красивото като нещо, което изразява адаптацията, успехът на живота. Старостта е белег за загубата на жизненост. В този смисъл не мога да я приема за красива. 

Като обект на изкуство- да. Изобразяването на старостта е изображение на част от живота. Освен това може да ни препраща към разни мисли и значими образи. Старостта ни насочва към отшелници, мъдреци, патриарси, страдалци, към онова "мементо мори", изобщо тя е с много подтекст, но не и с красота.

Именно със своето отсъствие на красота, старостта става ценен обект на изкуството. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

В този смисъл не мога да я приема за красива. 

Затова - "Да остаряваме като катедрала, а не като цървул" - беше казал някакъв мъдрец. Красотата на остаряването е в мъдростта. Казвал съм го по-рано, но ще повторя: Уважавай старостта - тя е и твоето бъдеще.😇 По принцип, който помага на други хора, е красив.

...

(сигурно знаеш приказката. Един цар наредил да се избият всички старци. Обаче на един младеж му било жал за баща му и го скрил в пещера в планината. Минали години, били сушави и нямало реколта. Паника - няма какво да се засади! Младежът казал на баща си и той му дал акъл - разровете мравуняците, там има събрано жито и го засадете. Казал младежът на царя за мравуняците и ... Младежът разказал за баща си. Тогава царят отменил избиването... и т. н.... Царят въобще не е помислил,че един ден и той ще се окаже старец?!)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Малоум 2 said:

Красотата на остаряването е в мъдростта

По- скоро когато красотата се изравни или изчезне в старостта, дава възможност да изпъкнат и други качества, или поне да не ни засветяват някои с красота. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Малоум 2 said:

Затова - "Да остаряваме като катедрала, а не като цървул" - беше казал някакъв мъдрец. Красотата на остаряването е в мъдростта. Казвал съм го по-рано, но ще повторя: Уважавай старостта - тя е и твоето бъдеще.😇 По принцип, който помага на други хора, е красив.

...

(сигурно знаеш приказката. Един цар наредил да се избият всички старци. Обаче на един младеж му било жал за баща му и го скрил в пещера в планината. Минали години, били сушави и нямало реколта. Паника - няма какво да се засади! Младежът казал на баща си и той му дал акъл - разровете мравуняците, там има събрано жито и го засадете. Казал младежът на царя за мравуняците и ... Младежът разказал за баща си. Тогава царят отменил избиването... и т. н.... Царят въобще не е помислил,че един ден и той ще се окаже старец?!)

 

Според мен, това, в приказката, е просто натрупан опит/ наблюдения през годините, а не мъдрост. И въобще, връзката между старост и мъдрост ми се струва доста... пресилена. Уви, в повечето случаи изкуфяването е доминиращо...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Некрасивите генитали

Външните полови органи определено са прикривани, дори и в най- примитивни общества. Това е не само от хигиенна гледна точка, но и от естетическа. 
Освен личното ми мнение, че детеродните органи на мъжа и жената са некрасиви, изглежда така мислят и творците, и потребителите на изкуството. С изключение на първобитните мадони, тези каменни и глинени баби, по- развитите общества се  прикриват. Елините имат скулптури на младежи, които си имат специфичното име "курос" https://bg.wikipedia.org/wiki/Древногръцка_скулптура и са изработени със съответните атрибути. На по- възрастните модели ... това е отчупено. Казват, че го отчупвали жени с проблеми при забременяване, които го слагат под възглавницата с надежда за магия, но по- вероятно е, да не са били оформяни изобщо. 

Не ми е съвсем ясно защо, но ми е ясно, че това не е естетично и за показване, макар че нудистите не го намират за неприлично.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2020 г. at 17:46, Шпага said:

Според мен, това, в приказката, е просто натрупан опит/ наблюдения през годините, а не мъдрост. И въобще, връзката между старост и мъдрост ми се струва доста... пресилена. Уви, в повечето случаи изкуфяването е доминиращо...

Като гледам кухоглавието го има далеч преди да настъпи старостта.

Нека да пробваме словосъчетанията, "мъдро хлапе", или "мъдър юноша",може би , "мъдър мъж без опит","млад и зелен мъдрец".

 Както е казал китайския мъдрец Конфуций, "На словах Лев Толстой, а на деле  *уй простой".:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Втори след княза said:

Некрасивите генитали

Външните полови органи определено са прикривани, дори и в най- примитивни общества. Това е не само от хигиенна гледна точка, но и от естетическа.

Какво естетическо има в прикриването на вторичните женски полови белези(циците и задника) ? На прогресивната общественост е приятно да ги види. 

Няма такова нещо като некрасиви гениталии.Те са част от човека.Хората ги прикриват не защото са грозни.

Не ми се ще да  измислям определение за красиво.Но грозното за едни, за други може да е красиво.Някои неща с времето преминават от едната в другата категория.Да не говорим, че човек свиква и това което му е изглеждало грозно започва да му се струва красиво.Тоест променят се критериите.

Предполагам, че образованието помага в търсенето и намирането на красотата.Има много красиви и изящни формули,теории, доказателства,...

Много красиви са класическите изображения на гръцките монети.Портретните образи на римските императори са реалистични. Изображенията на средновековните монети са с точки и чертички. Но те са не по малко красиви за колекционерите.Нещата само по себе си не са красиви или грозни.Красотата е в ума.

Сещам се за един арабин кого попитали как може да живее в тази еднообразна грозна пустиня. А той им отговорил, че такива прекрасни изгреви, залези и гледки няма никъде другаде по света.

Както казва Сенека "На вкус и на цвет, товаришчи нет".

п.п. Сещам се и за някои племена които си дупчат ушите,устните или си удължават шиите с метални пръстени.Други пък си деформират черепите,...... все за красота.:ai:

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

вторичните женски полови белези(циците и задника) ? На прогресивната общественост е приятно да ги види. 

Пиша за първичните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, vvarbanov said:

Като гледам кухоглавието го има далеч преди да настъпи старостта.

Нека да пробваме словосъчетанията, "мъдро хлапе", или "мъдър юноша",може би , "мъдър мъж без опит","млад и зелен мъдрец".

 Както е казал китайския мъдрец Конфуций, "На словах Лев Толстой, а на деле  *уй простой".:lol:

Като стана въпрос за изкуфяването веднага ми направи впечатление, че не се сещам как е "мъдрец" от женски род. "Мъдрица" ли беше или "мъдреса" ? :bw::)

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, vvarbanov said:

Като стана въпрос за изкуфяването веднага ми направи впечатление, че не се сещам как е "мъдрец" от женски род. "Мъдрица" ли беше или "мъдреса" ? :bw::)

"МЪДРОСТ", Върбанов. Тази е думата от женски род. Тя е основната, а "мъдрец" е нейна производна/второстепенна и много често лъжовна🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Шпага said:

"МЪДРОСТ", Върбанов. Тази е думата от женски род. Тя е основната, а "мъдрец" е нейна производна/второстепенна и много често лъжовна🤣

Мъдростта както и глупостта са от женски род, но ние говорим за носителите на тия качества. Как се наричат  мъдрите  човешки самки ? :girl_wacko:

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, vvarbanov said:

Мъдростта както и глупостта са от женски род, но ние говорим за носителите на тия качества. Как се наричат  мъдрите  човешки самки ? :girl_wacko:

Е, добре де:annoyed: Може и да не сме мъдри, обаче сме красиви. А нали "Красотата ще спаси света" - както правилно е отбелязал самият Достоевски👍

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Резултати от пробна анкета

Уважаеми участници в клуба, изключително много благодаря на тези, които отговориха на анкетата.

На 25.08.20 изпратих пробен въпросник с 3 въпроса по тема „Красивото” до всички други 20 участници в клуб „Любомъдрие или философстване”.  3 участници не са посещавали "Форум Наука" след тази дата. Получени са отговори от трима участници в клуба.

Данни

 

отговорил

а

б

в

красивото е само в природата

х

 

 

красивото е в природата и в изкуството

 

х

х

споменаване на красивото в звука/мелодията

х

 

 

споменаване на красивото в звук и в изображение

 

 

х

споменаване на красивото в звук, в изображение и в слово

 

х

 

отношението към красивото се променя с живота

 

х

 

отношението към красивото се променя с емоционалното състояние

 

 

х

красиви са класическите, проверени от времето неща

 

х

 

красиви са актуалните неща

х

 

х

красивото поражда наслада

х

х

 

красивото поражда размисъл

 

х

 

красивото поражда релакс или тонизиране/възбуждане

 

 

х

прояви на творчество

х

х

х

           

Изводи

  1. Като цяло пробната анкета не доби популярност.
  2. Красивото, както и човешкото отношение към него може да се класифицира като намирано в природата и в изкуството, а участващите правят разлика между двете.
  3. Най- достъпно и предпочитано е красивото в звука/мелодията, най- малко в словото. (Очакването беше, че зрителният канал е предпочитан)
  4. Предпочитанията са към непосредствено възприемане на красивото, склонността към разсъдъчен подход е по- рядка.
  5. На възприятието за красиво влияят възрастта, емоционалните състояния и др.
  6. Възприемането на красивото води до наслада, релакс, тонизиране/възбуждане на емоциите и интелекта.
  7. Навярно няма да се изненадате от резултата, че красивото живо тяло се цени по- високо от изображението на красиво тяло. :) 
  8. Тези които са склонни да отговорят на въпроси за красивото са склонни да творят. Много любопитен извод?!
Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересен е изводът, че разделяме красотата в света, от тази в изкуството. Разбирам го по следния начин: реалната красота е само в света, тя ни дава усещането, а в изкуството намираме знак, символ, препратка към това усещане и евентуалното му възпроизвеждане. Красивото в изкуството е особено и с това, че оценяваме още и как е възпроизведено, способността, майсторството да ни напомня света, което има допълнително естетическо значение за нас. Искам да кажа, че се прехласваме и пред това, как е изрисувано Четвероевангелието и как е издялана Венера от Милос, не само че историята за Христос и жените са хубаво нещо.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.09.2020 г. at 23:11, Втори след княза said:

Най- достъпно и предпочитано е красивото в звука/мелодията, най- малко в словото. (Очакването беше, че зрителният канал е предпочитан)

Колкото и да е непредставителна анкетата,ако този факт бива потвърден при по- обширно проучване, той би се съчетал добре с идеята, че изкуствата се появяват като изразно средство преди думите. Разбираемо става защо звуковият анализатор и звукоизразяването са предхождащи другите поради способността на говорния апарат на човека и значимостта на звуковото изразяване в природата. Животните са се изразявали със значими и за човека звуци в първобитния му период. Така че можем да се доверим, че звуковото/мелодично изразяване и възприемането му е първо по значимост и поява за човека.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...