Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 1 час, dora said:

Това, което пиша, е че за валс трябват двама. За каквото и да било решение на каквото и да било следва да се отчитат обстоятелствата и позициите на другата страна и да се търсят взаимно полезни решения. Умен, прагматичен подход, без взаимни обвинения, без радикализация, с отчитане на ситуацията днес, от позицията на уважение, без реваншизъм. Изваждаме всичко, което е непродуктивно към момента и се съсредоточаваме върху това, което можем да направим ние, а не върху това, което трябвало да са били направили те.

Вижте сега това на мен ми прилича  на лакирани глупости и  много хитър и перфиден (ефемистично - хитър,) начин да ми се каже " "дайде им всичко което искат без да ги дразните"

А за да не ги дразним - както  се разбра  трябва  да кажем "да, без условия"

Да ясно.. 

Само че това за мен е идиотско Дора, при условие че в 2021 се случват такива нарушенията на човешките права на българите, и тези случаи влизат в доклада за напредъка на РСМ в процеса на асоцииране

Не вярвам, че ще изгледате видеото, но го давам за  да го види Атом:

 

https://www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/221431-pravata-na-balgarite-v-rsm

 

 

Цитирай

На нас в последните едно тридесет години външната политика изобщо не ни е силата, ако се съди по многото нескопосани движения по македонския въпрос, а и изобщо, само че изобщо не гледаме какво не сме направили ние, или каква тотална, непрофесионална дивотия сме направили, предизвиквайки закономерно ескалация на недобронмереността у съседите. 

Това  невярно твърдение (в болд) съм го оборвал многократно с фактическо проследяване на недобронамереностите, Не смятам да правя друг коментар


 

Цитирай

 

къде съм написала, че репресиите срещу когото и да било са допустими?

 

 

 

Аз предлагам да спрем да ги обсъждаме изобщо,  за не дразним съседите, Току  виж някой прочел обсъжданията и се обидил..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 1 час, Atom said:

Същото отношение би трябвало да е и за по-големи групи.  Направихме ли го ние (семейството, фирмата, държавата) както трябва?  В случая с "македонската авантюра" категорично не. Показахме пълна аматьорщина и се вкарахме в кьор-сокак.  Дето има един лаф - доброволно и с парите си  да си купиш проблеми. 

Хайде хайде,  осрахме се  като позволихме на Борисов (мутра и еднокнижно червено ченге)  и с-ие да останат на власт.. 

(да не почнеш и ти като Дора, и Киров - ми то нямаше за кой да се гласува  :))

Аз поне го критикувах във форума (За теб имам виждането че беше "прибран").

 

Преди 38 минути, dora said:

Именно.

Именно  де!

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Вижте сега това на мен ми прилича  са лакирани глупости и  много хитър и перфиден (ефемистично - хитър,) начин да ми се каже " дайде им всичко без да ги дразните"

Нищо такова не съм написала, също.

Написах, че от гледна точка на Македония България е заплаха за националната им сигурност, заплаха за съществуването на държавата им, и този развой е закономерен с оглед на изключително непоследователната ни външна политика в последните тридесет години.

А политиката ни е непоследователна, защото им даваме противоречиви сигнали. Първо, България беше първата държава, която призна Македония, това е единственият ясен знак, който сме им даавали за цялото това време. След това го ударихме на уволнение, решихме, че можем да не правим нищо и напредъкът във взаимоотношенията беше похарчен. А когато решихме да се активизираме, го направихме, първо, по възможно най-аматьорския начин, второ, затвърдихме фаловете си с катастрофалното присъствие на пишман патриотите във властта (хора от нашите служби, че и както се оказва, вербувани и от техните), които направиха всичко по силите си да изгорят всички мостове изобщо и да радикализират говоренето и у нас, и у тях.

Нормално е когато съседът ти те държи в напрежение признава ли ти държавността или не, да го считаш за опасен за себе си, особено с оглед на цялата си нова история, с всичките си извършвани по множество направления опити да се "еманципираш" от съседите си (някои от които доста кървави, но така го правим на балканите, нашата лоялност към СССР  бе постигната също толкова кърваво, но това не ни пречи особено на русофилията). Още по-закономерно е за държава, на която демократичните традиции не са й в силата, да се опитваш да изкорениш като предатели и врагове на държавността онези, които най-много искат нормализиране на взаимоотношенията с "врага", защото не само не виждаш у тях необходимата за консолидирането на националната ти идея лоялност, а виждаш подривно съучастничество отвътре с това, което считаш за заплаха за националната си сигурност. (Това с "враговете на народа" също повече от добре го знаем как става, същата реторика- но леко фризирана, че иначе ще ни изгонят от ЕС, ни раздават и до ден днешен и нашите нелустросани ДС-та.)

Натискът върху българите в Македония, положението им в момента, се дължи И на нефелността на нашата външна политика, радикализацията, в която се вкарахме, не без активното участие на баш воеводите от ДС. Лошото е, че горките - и това го казвам с цялото си състрадание, чукат на нефелна врата. Нашата. А на европейската няма как да почукат, защото Македония не е член на ЕС...

Всичко това можеше да не е така, ако навреме бяхме направили лустрация. Но не би.

Да, Македония не се е декомунизирала - за това няма никакъв спор.

Ние обаче също не сме се (вижте през едно изречение нагоре) и това е основната причина всичките тези тридесет години да се държим толкова непоследователно. Не само към Македония, изобщо.

Затова и не приемам аргумента, че те са лошите, а ние - целите в бяло. При условие, че сами отлично знаем за каква степен на проваленост на фундаментални за държавността структури говорим. Нашата държавност, не тяхната.

И за какво ниво на некомпетентност. Апропо, къде е външният министър, че нещо на държавата ни не й личи, че такъв има?

И не, не е да не знаем с какво си имаме работа - знаем. Обаче това направи ли ни външната политика по-професионална, по-интелигентна, по-малко хаотична? Не.

Би трябвало отлично да разбираме Македония, в смисъл, пределно добре да знаем какво стои насреща. Не откъм народ, а откъм политическа конюнктура, политическа класа. Не отсега, от едно сто години знаем. А се оказахме най-големите леваци.

Това, че по стечение на историческите обстоятелства в България изтеглихме по-дългата клечка (и влязохме в ЕС), а Македония изтегли по-късата, не трябва изобщо да ни успокоява.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, nik1 said:

Хайде хайде,  осрахме се  като позволихме на Борисов и сие да останат на власт..

Факт.  Както е факт, че като цяло се издънихме след 10-ти ноември.  Положението в никакъв случай не може да се сравнява с комунизма, но пропуснахме една камара възможности.  Ако бяхме малко по-умни можехме да си направим една спретната България. Хайде да не е като Словения, но да речем Словакия.  При това положение сега нямаше да водим този диалог, а македонците щяха сами да ровят и търсят по интернет свидетелства за българските корени на прародителите си. При това не заради някакви хартии (паспорти), а защото така искат те самите.

Сега какво? Заплатите ни почти еднакви, мафиотските структури и шуро-баджанащината почти еднакви, образованието еднакво зле, а на всичко отгоре минималната им заплата по-висока от нашата. Освен това те имат един плюс -албанизацията на Македония май вече е избегната. При нас обаче  вместо българите да интегрират ромите, рискът да стане обратното т.е. ромите да "интегрират" българите  става все по-висок. 

Цитирай

Аз поне го критикаувах във форума (За теб имам виждането че беше "прибран").

Така е - признавам. По принцип съм политизиран, но тук след няколко забележки в началото гледам да се придържам към правилата. Все пак собствениците изрично са записали, че форумът не е политичен. При положение, че общуването ни тук се дължи изцяло на тях (повечето форуми изчезнаха поради финансов причини и пресата на Фейсбук) смятам, че трябва да уважаваме правилата им. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, nik1 said:

Хайде хайде,  осрахме се  като позволихме на Борисов (мутра и еднокнижно червено ченге)  и с-ие да останат на власт.. 

Който освен това имаше "талантът" да се обгражда с по-прости от него..

Незабравимия д-р Тони Филипов ( Стойко Тонев) лека му пръст  беше написал това

https://www.alarmanews.com/бойчето-си-отива-да-гледаш-как-един-про/

Осрали сме  ние, ние - колективно като граждани,

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, и аз да кажа said:

как закономерно сме предизвикали ескалация на недобронамереност у съседите

Дълъг отговор ги да пиша, или кратък? Най-кряткият: ето така, двоен агент Каракачанов, вицепремиер и режисьор на политиката към Македония в последното десетилетие.

Krasimir_Karakachanov_2017-12-18.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, dora said:

Дълъг отговор ги да пиша, или кратък? Най-кряткият: ето така, двоен агент Каракачанов, вицепремиер и режисьор на политиката към Македония в последното десетилетие.

Krasimir_Karakachanov_2017-12-18.jpg

Излезна чужда информация, че е бил вербуван от Югославската служба.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/02/02/4308256_karakachanov_e_verbuvan_ot_skopie_prez_80-te_tvurdi/#

Аз допускам, че е бил  вербуван някога и от Руските служби (моя хипотеза, първоначално развита без връзка с Македония)

Ако е вярно значи е.. троен  агент

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, nik1 said:

Излезна чужда информация, че е бил вербуван от Югославската служба.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/02/02/4308256_karakachanov_e_verbuvan_ot_skopie_prez_80-te_tvurdi/#

Аз допускам, че е бил  вербуван някога и от Руските служби (моя хипотеза, първоначално развита без връзка с Македония)

Ако е вярно значи е.. троен  агент

Именно.

И някои автентични проявления на брилянтната му дипломатична подготвеност, безупречният му външнополитически нюх, високата му международна експертност:

https://boulevardbulgaria.bg/articles/karakachanov-razkri-bg-pasportite-na-makedontsi-ot-vmro-dpmne

https://www.marica.bg/balgariq/karakachanov-kam-zaev-kato-se-molish-da-ti-otvorqt-pone-se-draj-vazpitano

https://www.mediapool.bg/karakachanov-razpali-skandal-v-severna-makedoniya-i-s-chestitka-za-8-mart-news319191.html

https://priorities.bg/potomci-na-makedonski-rodove-pitat-krasimir-karakachanov/

Това с продаването на паспорти няма защо да го напомням, всички четящи вероятно са го чели.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, dora said:

 Сто години по-късно е крайно време нашата идентичност да се прибере в териториалните ни граници, обаче.

Отричането на политическите реалности не води до нищо полезно. Това там не е българският народ. Това е друг народ, и това не е отсега.

Представете си го така, в нашата бивша къща сега живеят чужди хора. Тя си е тяхна. И то не отсега, от сто години си е тяхна. И могат да си правят по нея каквито си пожелаят ремонти, защото си е тяхна от няколко поколения поне.

Какъв е смисълът да претендираме за бивша собственост, бивше родство, като междувременно къщата си е сменила собствениците многократно? И на какво основание?

Никакъв и никакво, освен за да се валяме в самосъжалението си - или в желанието да се направим на по-големи или по-важни отколкото сме.

Е да де, но не сме важни. Правим се на фактор, какъвто не сме. И колкото по-бързо го приемем, толкова по-лесно ще се излекуваме от сосбтвената си травма. Травма, за която тези хора, новите, които ни живеят в къщата, нямат никаква вина.

 

Съгласен съм отчасти с написаното. Ако тези новите и чужди хора кажат, че тази къща преди 100 години е била на еди си кой, но след това са я купили и вече са променяли, достроявали, събаряли и обновявали отново - няма проблем. Но да твърдят, че те са я построили при наличието на документи, че са я закупили - с това не бих се съгласил. Такава е и позицията на България. Или би трябвало да бъде. Те са били българи по самосъзнание и произход в болшинството, останали са извън пределите на държавата ни и са развили собствено самосъзнание като македонци. Е, това ще им събори ли идентичността? Просто ще си решат една камара проблеми, ама на - инат и простотия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Atom said:

Виж, пак продължаваш с глупостите.  Не става въпрос за доказателства на каквото и да е по темата българи/македонци.  Примерите които дадох са доказателство,  че тезата ти "фактите не се тълкуват" не работи и не става.  За да разбереш за какво става въпрос и за какво са доказателство тези факти щеш не щеш ти самият тръгна да ги анализираш, да ги тълкуваш и да се обясняваш.  С други думи методът  "фактите не се тълкуват" е гола вода.

Това нямаше да е проблем, ако беше само твое мнение. Проблемът е, че нашите политици измислиха тази тъпотия с комисията и общата история, като изходиха от същия принцип.    Мислеха се за много хитри и, че като плеснат някакви факти (които не се тълкуват) на масата, македонците ще ахнат и ще ги приемат веднага без право на възражения.  Да, ама не. Македонците също пляскат някакви "факти" на масата и искат същото - фактите да не се тълкуват.  Ха сега де? Комисията по договор е на паритетен принцип, колкото право имат едните, толкова и другите. 

Ти явно не правиш разлика между едно и друго, спомням си когато коментирахме измислената история на всичките ни съседи , и някой предложи и ние да правим така,тогава ти и други бяхте категорично против защото трябвало да сме честни. Сега когато върху историята се прилага метода на научната фантастика ти приемаш това за "тълкуване",не това е лъжа основана на историята,това не е тълкуване,бъркаш понятията. Едно е да правиш анализ съвсем друго е да си измисляш и да наричаш това тълкуване.

И какво трябваше да направим с историята,кажи, като е тъпотия ? Да им оставим историята знам какво ще кажеш,и да ги приемем за да си имаме проблеми вече на Европейско ниво. Политиците били тъпи,а вие сте какво? Много умни.

Преди 10 часа, dora said:

къде съм написала, че репресиите срещу когото и да било са допустими?

Това, което пиша, е че за валс трябват двама. За каквото и да било решение на каквото и да било следва да се отчитат обстоятелствата и позициите на другата страна и да се търсят взаимно полезни решения. Умен, прагматичен подход, без взаимни обвинения, без радикализация, с отчитане на ситуацията днес, от позицията на уважение, без реваншизъм. Изваждаме всичко, което е непродуктивно към момента и се съсредоточаваме върху това, което можем да направим ние, а не върху това, което трябвало да са били направили те.

На нас в последните едно тридесет години външната политика изобщо не ни е силата, ако се съди по многото нескопосани движения по македонския въпрос, а и изобщо, само че изобщо не гледаме какво не сме направили ние, или каква тотална, непрофесионална дивотия сме направили, предизвиквайки закономерно ескалация на недобронмереността у съседите. Мен лично не ме интересува какво трябва да си оправят македонците, а какво трябва да си оправим ние. А и за оправяне имаме много, и за признаване пред себе си имаме много грешки.

А когато другата страна иска да ви обере какво правим тогава? Когато става въпрос за вашето наследство какво правим,проявяваме разбиране?! :ag: Ако аз дойда у вас и кажа ,че апартамента е мои и ти нямаш нищо общо с него ,ти се съгласяваш с това и се изнасяш? :ag:

 

Преди 9 часа, dora said:

Написах, че от гледна точка на Македония България е заплаха за националната им сигурност, заплаха за съществуването на държавата им, и този развой е закономерен с оглед на изключително непоследователната ни външна политика в последните тридесет години.

Когато някоя държава основава съществуването си на историята на друга и проповядва омраза към определен етнос това каква държава е?

 

Преди 9 часа, dora said:

А политиката ни е непоследователна, защото им даваме противоречиви сигнали. Първо, България беше първата държава, която призна Македония, това е единственият ясен знак, който сме им даавали за цялото това време. След това го ударихме на уволнение, решихме, че можем да не правим нищо и напредъкът във взаимоотношенията беше похарчен. А когато решихме да се активизираме, го направихме, първо, по възможно най-аматьорския начин, второ, затвърдихме фаловете си с катастрофалното присъствие на пишман патриотите във властта (хора от нашите служби, че и както се оказва, вербувани и от техните), които направиха всичко по силите си да изгорят всички мостове изобщо и да радикализират говоренето и у нас, и у тях.

Виждам,изобщо не знаеш историята и фактите. Ние признахме Македония за и помогнем да се отдели от Югославия, сърбите нямаха никакво намерение да ги пускат. Първо сърбите искаха да вкарат армията и да окупират Македония, ние тогава дадохме ултиматум и струпахме войски на границата.Тогава сърбия и гърция сключиха споразумение за разделяне на македония. Тогава се насмесиха турците и заплашиха гърция с война ако нападне македония. И с това всичко приключи. Отношенията се развиваха добре в началото но убийството на Трайковски ги прекрати и македония прекъсна контактите с нас. Фактически всичките ни усилия удряха в стена докато не се сключи договора 2017г. Но дори тогава това стана под диктата на САЩ, те заплашиха директно македонците да приемат претенцийте на гърците и нашите и да влязат в НАТО. И макетата приеха,те нямаха друг избор,спомням си още на летището сържавния секретар на САЩ заяви,че или приемат или македония ще бъде разделена между албания и България. Това беше безпрецедентна и груба форма. Сега те отново си помислиха,че могат да разиграват същите номера. Та всичките ти размисли са безмислени,след като не знаеш фактите. Сега ни разкажи отново как никой нищо не прави. 

 

Преди 9 часа, dora said:

Нормално е когато съседът ти те държи в напрежение признава ли ти държавността или не, да го считаш за опасен за себе си, особено с оглед на цялата си нова история, с всичките си извършвани по множество направления опити да се "еманципираш" от съседите си (някои от които доста кървави, но така го правим на балканите, нашата лоялност към СССР  бе постигната също толкова кърваво, но това не ни пречи особено на русофилията). Още по-закономерно е за държава, на която демократичните традиции не са й в силата, да се опитваш да изкорениш като предатели и врагове на държавността онези, които най-много искат нормализиране на взаимоотношенията с "врага", защото не само не виждаш у тях необходимата за консолидирането на националната ти идея лоялност, а виждаш подривно съучастничество отвътре с това, което считаш за заплаха за националната си сигурност. (Това с "враговете на народа" също повече от добре го знаем как става, същата реторика- но леко фризирана, че иначе ще ни изгонят от ЕС, ни раздават и до ден днешен и нашите нелустросани ДС-та.)

Не е нормално и това са глупости.

 

Преди 9 часа, dora said:

Натискът върху българите в Македония, положението им в момента, се дължи И на нефелността на нашата външна политика, радикализацията, в която се вкарахме, не без активното участие на баш воеводите от ДС. Лошото е, че горките - и това го казвам с цялото си състрадание, чукат на нефелна врата. Нашата. А на европейската няма как да почукат, защото Македония не е член на ЕС...

Брех мааму стара сега ние сме виновни за натиска върху българите! Това сериозно? Това скъпа госпожо е било винаги и никога не е спирало. Но според госпожата ние сме го предизввкали! Единствената разлика от преди е ,че сега не ги пращат в концентрационен лагер,но в затвора ги вкарват и сега.Или за това не сте чували?

 

Преди 9 часа, dora said:

Ние обаче също не сме се (вижте през едно изречение нагоре) и това е основната причина всичките тези тридесет години да се държим толкова непоследователно. Не само към Македония, изобщо.

Не ,просто вие не знаете историята на взаимоотношенията.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Виждам,изобщо не знаеш историята и фактите. Ние признахме Македония за и помогнем да се отдели от Югославия, сърбите нямаха никакво намерение да ги пускат. Първо сърбите искаха да вкарат армията и да окупират Македония, ние тогава дадохме ултиматум и струпахме войски на границата.Тогава сърбия и гърция сключиха споразумение за разделяне на македония. Тогава се насмесиха турците и заплашиха гърция с война ако нападне македония. И с това всичко приключи. Отношенията се развиваха добре в началото но убийството на Трайковски ги прекрати и македония прекъсна контактите с нас. Фактически всичките ни усилия удряха в стена докато не се сключи договора 2017г. Но дори тогава това стана под диктата на САЩ, те заплашиха директно македонците да приемат претенцийте на гърците и нашите и да влязат в НАТО. И макетата приеха,те нямаха друг избор,спомням си още на летището сържавния секретар на САЩ заяви,че или приемат или македония ще бъде разделена между албания и България. Това беше безпрецедентна и груба форма. Сега те отново си помислиха,че могат да разиграват същите номера. Та всичките ти размисли са безмислени,след като не знаеш фактите. Сега ни разкажи отново как никой нищо не прави. 

Toва ми е известно.

Не се замисляте обаче ащо Македония прекрати взаимоотношенията си с нас след Трайковски. Не се замисляте и за съдържанието на договора за добросъседство, измислен така, че да отчита и налага само интересите на Българската страна. Не се замисляте за нескопосаните, невъзможни клаузи в този договор. Не се замисляте за това, че не е никакъв договор, защото нищо там няма задължаващ характер, някакви тинтири-минтири. Този договор американците ли го написаха или нашата политическа класа го сътвори? Не се замисляте за това, че начинът, по който изобщо се опитваме да развиваме взаимоотношенията си с Македония е от позицията на силата, която изобщо не отчита възможното и невъзможното за отстрещната страна? не се замисляте за потресаващите външнополитически гафове, не се замисляте и за напълно неоправданите жестове. И сега, България щяла да пази небето на Македония. Това, докзто Нидерландия ще пази небето над България, защото нищо - Нищикчко от това, което обещавахме на НАТО преди приемането си, не изпълнихме, боже, не изтребители, дори две подводници се биехме в гърдите, че ще купуваме?  Това ли ни е последователната, прозрачна, умна външна политика? Ние ще пазим Македония, Моля? Изхвърляме се непрекъснато, държим се така, сякаш Македония, макар отделна държава, е наша сфера на влияние. Как, според вас, се тълкува това, от държава, която от стотина години (съсвем не безуспешноп) се опитва да се дебългаризира, освен като заплаха за оцеляването й? Претенции към населението й?

Да, не е приятно, но е факт, че дебългаризацията стои в основата изобщо на концепцията на държавността там, и след като толкова време й съдействахме заради Коминтерна, сега да имаме други претенции е безобразно късно. Тя Е дебългаризирана (не отсега) и нашите комунисти участваха в това, дейно. Да не говорим, че в днешна Македония живеят много повече албанци, и немалко сърби, отколкото определили се като българи. Но това не ни спира да въжделяваме за някаква отдавна несъществуваща Македония?

Не живеем в реалностите на днешния ден. И не проявяваме никакво желание да си признаем колосалните грешки. Вкл. напр. за съдбата на евреите в Македония, Тракия и Пирот.

Междувременно десетилетие дундуркаме на власт нечистоплътни ДС-та и фашизоидни индивиди, че им и позволяваме да дирижират външната ни политика, наливайки масло къде? Точно там, където не трябва.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, Atom said:

1 - Македонците не променят своята  национална приказка  или ако я променят това е козметично.  В нея българите и македонците нямат общи корени и винаги са били отделни, различни народи. Общото  между тях е дотолкова, доколкото общи неща има между македонци и сърби, българи и сърби и т.н.  Единствената промяна е смекчаване на тона към българите и козметични промени, така че разказът им да не е толкова дразнещ.  С други думи това е сегашния македонизъм с една идея по-лайт. 
2- Македонците променят своята национална приказка. В новата приказка българите и македонците имат общи корени, но при изграждането на нациите тръгват по различни пътища и се създават две различни нации. 
3- Македонците се отказват от своя собствена национална приказка или поне от такава до 1945г. Т.е. нещо като приемане на версията "един народ - две държави".

Както винаги по отношение на Македония ние искаме всичко или нищо. Т.е. желанията ни са да получим всичко и нещата да се развият по последния, 3-ти сценарий. Смятаме, че времето работи за нас и няма нужда да правим нищо, а македонците някак от само себе си ще тръгнат по т.3 .  Този сценарий обаче е най-малко вероятен.  Времето изобщо не е пред нас.  Следователно по-вероятно е (както винаги се случва с македонските ни стремежи)  вместо 'Всичко'  да останем с едно голямо ''Нищо'.  Или с други думи ако нещо се променя в Македония това да е само в рамките на сценарий 1. 

При други обстоятелства и време българската страна можеше да работи за вариант 2,  

Но оставете  "въпроса ние какво правим или не правим", малко настрани. Въпросът ми е  дали северомакедонската страна е готова за вариант 1 лайт (+) , такъв, който преполага отваряне на архивите и реабилитация на жертвите на режима (имам предвид жертвите на българска етническа основа, но и не само)? 

Тук трябва да се кажем и това че полввината  от архивите са в Белград, който отказва да ги отвори. (Скопие също не ги е отворило). Връзките на Скопие с Белгард по скоро са еднопосочни, от Белгард към Скопие, и това вещае бан и на отварянето на архивите в Скопие, и възможно усилване на антибългаристичните настоения в процеса на преговорите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, nik1 said:

При други обстоятелства и време българската страна можеше да работи за вариант 2,  

Но оставете  "въпроса ние какво правим или не правим", малко настрани. Въпросът ми е  дали северомакедонската страна е готова за вариант 1 лайт (+) , такъв, който преполага отваряне на архивите и реабилитация на жертвите на режима (имам предвид жертвите на българска етническа основа, но и не само)? 

Тук трябва да се кажем и това че полввината  от архивите са в Белград, който отказва да ги отвори. (Скопие също не ги е отворило). Връзките на Скопие с Белгард по скоро са еднопосочни, от Белгард към Скопие, и това вещае бан и на отварянето на архивите в Скопие, и възможно усилване на антибългаристичните настоения в процеса на преговорите

Не мисля, че е готова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Димитър Йорданов said:

Те са били българи по самосъзнание и произход в болшинството, останали са извън пределите на държавата ни и са развили собствено самосъзнание като македонци. Е, това ще им събори ли идентичността?

Oт тяхна гледна точка това ще им събори идентичността, да.

Ще подкопае липсата на лоялност към крехката им държавност.

За нас подобни страхове може да се безпочвени, но за тях не са.

Това за ужаса от разпад на идентичността го казва и Методиев.

Затова и първият въпрос, който трябва да си зададем, е искаме ли Македония да се разпадне и какво правим, че да не внушаваме у съседите си страха, че целим точно това, да им провалим държавността отвътре, изземвайки им изобщо възможността да си построят някаква обща идентичност, някаква историческа приказка, независима от нашата. Ще се разпадне ли Македония е нещо, което на нашата политическа класа сякаш изобщо не й стои на дневен ред, защото с цялото си непоследователно поведение в последните тридесет години показва, че й е все едно.

Да не говорим, че има достатъчно наливащи масло в огъня, в чиито биографии - защо ли - се открива топла връзка с държавна сигурност. Същите тези служби, които, верни на Коминтерна, създадоха "македонско малцинство в България". Сега този творчески проблясък на социалното инженерство го приписваме на Македония, вместо да си спомним, че другарят Димитров с топлите очи ни го погоди. Някой някога у нас някого да е преследвал, някого да е осъдил, заради това, което тогава комунистическата власт направи в Пиринска Македония? Хората, които изби, защото не искат да се пишат македонци? Това име някому днес да е известно: https://bg.wikipedia.org/wiki/Герасим_Тодоров?

С лека ръка забравяме всички злини, които сме причинили на тези хора, но настояваме в Македония да признаят своята вина. Присмял се хърбел на щърбел. Още една престъпна непоследователност. Защо? Защото не се лустрирахме.

Затова и продължавам да пиша, че от гледна точка на Македония България е непредвидим партньор, с потенциала да носи най-голямата възможна заплаха за националната й сигурност - много повече от гърците, дори повече от албанците.

Този страх нямаше да бъде всят, ако следвахме една ясна дипломатическа линия, ако бяхме постоянни, ако външната ни политика беше професионална, не беше в плен на безкрайните разклонения на комунистическите служби (Николай Младенов се опита - безуспешно - да лустрира и военното разузнаване, и външно министерство, но нищо от това не се случи, Каракачанов пък веднага побъра да си назначи ДСтата във военно, да не би България някога да стане нормална Европейска държава) и не зависеше от ненадейния, иррационален политически избор на люшкащия се в нелепи крайности граждански и полтически неграмотен български избирател.*

Същото непостоянство и тотална непрозрачност (корупция, дълбока държава) демонстрираме към всичките си други външнополитически партньори, но най-болезнен (по понятни причини) е провалът ни с Македония.

Не казвам, че Македонците нямат нужда от значителни реформи. Казвам, че македонската държава в наше лице не разполага с партньор от типа на Германия, Франция, Чехословакия, дори Словения. Македония в наше лице разполага с партньор - провалила се и продължаваща да се проваля във всички сфери на обществения живот политическа класа (държим се, все едно това не го знаем и самите ние). Провалила се вкл. във външната си политика, а там да се издъниш, при условие, че реално цялата ти външна политика в последните тридесет години е била направлявана в посока европеизирането ти, никак не е безобидно.

---

*Ето тези кой ни ги избира, не ли ние самите: https://bulgaria.fes.de/fileadmin/user_upload/documents/publications/2021/Grupova_omraza_i_djasno-ekstremistki_naglasi_v_Bulgaria_WEB_BG.pdf

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

При други обстоятелства и време българската страна можеше да работи за вариант 2,  

Според мен ние не сме склонни да вървим по втория вариант и това е основната причина да не се работи по него. Иначе време имаше предостатъчно, а мисля, че и сега не е съвсем късно.  Първото вето от наша страна против стартирането на преговори за членство на Македония в ЕС беше през 2012.  Тогава мотивът ни беше, горе-долу същия както сега. Условието ни за вдигане на ветото беше България и Македония да подпишат договор за добросъседство и едва след това да се стартират преговорите за членство.  През 2017 договорът беше подписан. Ето част от мотивите на Европарламента за започване на преговори с Македония и Албания, отбелязани в Резолюцията на същия от 2019:

Европейският парламент,......
- като взе предвид Декларацията от София от срещата на високо равнище ЕС –  Западни Балкани, състояла се на 17 май 2018 г., и приложената към нея Приоритетна програма от София
......
- като има предвид, че през август 2017 г. Северна Македония, под предишното си наименование, подписа т.нар. „Договор за приятелство“ с България, който сложи край на двустранните спорове и сближи двете държави чрез ориентирано към ЕС партньорство, последван от Преспанското споразумение с Гърция;
Източник:  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2019-0050_BG.html

Да обобщим. България смята, че има проблем с Македония и затова налага вето през 2012 с условие да се подпише Договор за приятелство между двете страни. Следователно за проблема и начините за решаването му е мислено поне 1-2 години преди 2012. Договорът е подписан през 2017. Т.е. разполагали сме с повече от 5 години да обмислим детайлите на договора.  През 2019 всички смятат, че проблема е решен (Договор за приятелство“ с България, който сложи край на двустранните спорове) и после изведнъж - БАМ, ново вето.

С други думи  колкото и време да имаме, ако не знаем какво искаме и как да го постигнем е все тази. 

Преди 2 часа, nik1 said:

Но оставете  "въпроса ние какво правим или не правим", малко настрани. Въпросът ми е  дали северомакедонската страна е готова за вариант 1 лайт (+) , такъв, който преполага отваряне на архивите и реабилитация на жертвите на режима (имам предвид жертвите на българска етническа основа, но и не само)? 

Тук трябва да се кажем и това че полввината  от архивите са в Белград, който отказва да ги отвори. (Скопие също не ги е отворило). Връзките на Скопие с Белгард по скоро са еднопосочни, от Белгард към Скопие, и това вещае бан и на отварянето на архивите в Скопие, и възможно усилване на антибългаристичните настоения в процеса на преговорите

Не знам. Това според мен пак зависи от нас как ще поставим въпроса.  Например това, че архивите са основно в Белград се знае отдавна, но ние не си мръднахме пръста да поискаме отварянето им от самата Сърбия, преди да стартира преговорите с ЕС.  Можеше ли да го поставим като условие? - можеше. Не го направихме. Дали от глупост, дали от други мотиви. Може пък и нашият  т.н. "елит" да не изгарят от желание да се отворят сръбските архиви. Нали знаеш? - разровиш ли го ще мирише. 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, dora said:

Oт тяхна гледна точка това ще им събори идентичността, да.

Ще подкопае липсата на лоялност към крехката им държавност.

За нас подобни страхове може да се безпочвени, но за тях не са.

Всъщност мястото на една  фрустирана и параноичена нация, която вижда (заслужено или не) - като най-голям враг съседа си, не е в ЕС

Не виждам тогава защо продължаванме дебат как и защо Македония да взлезне в ЕС

Нека да уточним:

1. Влизането и в ЕС и няма я поправи ик излекува  раните
100 процента сигурност- раните трябва да ги излекува самото общeство,
А примерът е неизлекувано общество, което е деградирало по оотноение на демократичност, свобода на медиите, олигархични зависимости, а "лесните" европейски пари попаднали в неподходящи хора, довели страната до captured state , след приемането си в ЕС - е България

2.Съседът не е военен  опонент на Макединия, а по същата причина поради която в Мекединия се смята за варг- е "ментален" военен съюзник на Македония.

3.Тя не е заплашена от съседите си, чийто етноси са дискримнинирани и мразени , албанци и българи, чийто държави плюс това са членосве на същия отбранителен съюз, в който членува и РСМ

ПС

Ако говорим за ползите или опасностите за България от неприемането на РСМ в ЕС

Освен репутационните върху България, то другите познати на мен, ми изглеждат преувеличени или просто недействителни

Аргументът "Русия" за мен е е напълно неадекватен, защото  " как действа Русия на и върху България ", зависи само от българските политици и от никой друг!

 

Преди 3 часа, dora said:

Хората, които изби, защото не искат да се пишат македонци? Това име някому днес да е известно: https://bg.wikipedia.org/wiki/Герасим_Тодоров?

Ако се влезне в македонската  версия на стаията ще се илюстрира добре първото изречение и теза от този ми пост.

Там Герасим Тодоров се представя за (етнически) македонски - борец за обединена Македония (в действителност той е горянин), борещ се срещу българското иго

 

---------------------------------

 

Мястото на една заплашителна нация  с реактивно поведение , с антибългарска идеология и анти-български нагласи (пак казавам  - заслужено или не няма значение, и за мен е безпредметно да се "нищи" кое е заслужено, кое не  и доколко !) според мен не е в ЕС

 

Нека да е РСМ асоциирана, и да върви напред и решава собствените проблеми с идентичността и съседите (вместо да чака някой друг отгоре - Брюксел,Берлин или Вашингтон да ги реши вместо нея)

Турция процъфтяваше (доскоро, може да спори за в момента,)  като асоциирана страна,

Всъщност това не е  коравосърдечно, просто на РСМакедония мястото и не е ЕС, и аз мисля че правя услуга на македонските граждани като им го казвам. Те няма да се чувстват по-добре в ЕС, отколкото се чувстват сега, нито ще имат по-малко проблеми с идентичнсотта и "заплашителния" според тях съсед .

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, nik1 said:

Всъност мястото на една  фрустирана и параниоочена нация, която вижда (заслужено или не) - като най-голям ввраг съседа си, не е ЕС

Не виждам защо продължаванме този дебат как и защо Македония да взлезне в ЕС

Нека да уточним:

1. Влинето и в ЕС и няма я поправи ик излекува  раните (100 прожента сугурност- раните трябва да ги излекува самото общeство, А примерът е неизлекувано общество, което е дерградирало пои оотноение на демократичност, свобода на медиите, олигархични зависимости, а "лесните" европейски пари попаднали в неподходящи хора, довели страната до captured state - е България

2.Съседът не е военен  опонент на Макединия, а по същата причина поради която в Мекединия се смята за варг- е "ментален" военен съюзник на Македония.

3.Тя не е заплашена от съседите си, чийто етноси са дискримнинирани и мразени , албанци и българи, чийто държабви плюс това са членосве на същия отбанителен съюз, в който членува и РСМ

ПС

Ако говорим за ползите или опасностите за България от неприемането на РСМ в ЕС

Освен репутационните върху България, то другите познати на мен, ми изглеждат недействителни

Аргументът "Русия" за мен е е напълно неадекватен, защото  " как действа Русия на и върху България ", зависи само от българските политици и от никой друг

 

Ако се влезне в македонската  версия на стаията ще се илюстрира добре първото изречение от този ми пост.

Там Герасим Тодоров се представя за (етнически) македонски - борец за обединена Македония (в действителност той е горянин), борещ се срещу българското иго

 

---------------------------------

 

Мястото на една заплашителна нация  , с антибълагска идеология и анти-български нагласи (пак казавам  - заслужено или не няма значение, и за мен е безпредметно да се "нищи" кое е заслужено, коене  и доколко ) според мен не е в ЕС

 

Нека да е РСМ асоциирана, и да върви напред и решава собствените проблеми с идентичността и съседите (вместо да чака н якой друг отгоре - Брюксел,Берлин или Вашингтон) да ги реши вместо нея

Турция процъфтяваше (доскоро, може да спори за момента,)  като асоциирана страна,

Всъщност това не е  коравосърдечно, просто на РСМакедония мястото и не е ЕС, и аз мисля че правя услуга на македонските граждани като им го казвам. Те няма да се чувстват по-добре в ЕС, отколкото се чувстват сега, нито ще имат по-малко проблеми с идентичнсоота и "заплашителния" според тях съсед 

 

 

Защо ЕС ни прие?

И не, в опасенията им няма нищо параноично, защото стремежите на българското общество са точно в такава посока, обезличаването на македонската идентичност.

Потърсете в Рисърчгейт един доклад, за конференция, "Националната идентичност в Македония - теория за дифузия и теория за
реверсия"

Пускам оттам два цитата, които, като цяло, са изключително сходими с настроенията в България.

Това като как точно не е атака върху правото на идентичност на хората в Македония като македонци?

И как точно втория цитат (стр. 19), за "духовния обединител", не е точно същото, което Ердоган се опитва да направи? Неговото било великотурски шовинизъм, понеже касаел домогвания към нашето население, но това, което четете по-долу, изобщо не е българошовинизъм?

Аз не съм расист, но негрите трябва да станат бели. Е, да, и аз не съм шовинист, но македонците трябва да станат българи, с оглед на духовното ни обединение, бла-бла.

За какво ни е това "духовно обединение"? Не може ли духовно да си се обединяваме в териториални граници? И като се обединим духовно, какво, ще плеснем с ръце, ще се прегърнем и литнем към небесата?

Стига сме се правили на кьорави, всички знаем за какво иде реч, но не искаме да го признаем пред себе си. Неотработената травма, чувството за национална непълноценност, желанието да сме по-важни отколкото сме, по-велики, отколкото сме, и понеже на българското ни сърце му е тясно в националните ни граници, то сме длъжни да притискаме съседите си с някакви си наши си проблеми, наши си невъзможни аспирации за идейно и духовно обединение по всички земни кълбета около българщината. Да де, само че не сме Турция. Турция е регионална сила. Ние какво сме? Смаляваща се като население държава, с много мрачни демографски прогнози. На гол тумбак чифте пищови.

Освен всичко друго, подобни стремежи Ердоган има други цели. Нашата цел каква е точно?

Ето, точно ей това е нередно. Това е директна заплаха за националната сигурност на Македония, колкото и да се правим на "аз съм за гъби".

С това - с тези настроения - трябва да се спре. То е ясно като бял ден - докато те продължават да битуват, в българското общество очевидно няма никаква воля проблемите с Македония да се разрешат.

 

Screenshot 2022-02-08 at 14.00.36.png

Screenshot 2022-02-08 at 14.02.07.png

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, dora said:

И не, в опасенията им няма нищо параноично, защото стремежите на българското общество са точно в такава посока, обезличаването на македонската идентичност.

Не се правете на неразбрала моля

Ако наистина след 55 страници в тази тема не сте разбрала, ще го напиша ясно, 

Обратнотното също е ВЯРНО, защото двете идеологии (югомакедонизма и българизма са НЕ-СЪВ- МЕ-СТИ-МИ!

Има КОНФЛИКТ на ИДЕНТИЧНОСТИ! 
 

И НЕ!

БЪЛГАРТИТЕ НЕ СЕ "ПРАВИМ НА ИНТЕРЕСНИ" и "НЕ СЕ ЛИГАВИМ", А СЕ ЧУВСТВАМЕ ЗАПЛАШЕНИ ОТ ЗАГУБА Н ИДЕНТИЧ?НОСТ

ЗА БЪЛГАРИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ , ЗАЩОТО МИ ТЕ ГО ИЗВИКВАТ - "КРАДЕТЕ НИ ИСТОРИТА" ЗНАЧИ "КРАДЕТЕ НИ ИДЕНТИЧНОСТТА!  

 

МИСЛЕТЕ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

Oт тяхна гледна точка това ще им събори идентичността, да.

Ще подкопае липсата на лоялност към крехката им държавност.

За нас подобни страхове може да се безпочвени, но за тях не са.

Това за ужаса от разпад на идентичността го казва и Методиев.

Затова и първият въпрос, който трябва да си зададем, е искаме ли Македония да се разпадне и какво правим, че да не внушаваме у съседите си страха, че целим точно това, да им провалим държавността отвътре, изземвайки им изобщо възможността да си построят някаква обща идентичност, някаква историческа приказка, независима от нашата. Ще се разпадне ли Македония е нещо, което на нашата политическа класа сякаш изобщо не й стои на дневен ред, защото с цялото си непоследователно поведение в последните тридесет години показва, че й е все едно.

Да не говорим, че има достатъчно наливащи масло в огъня, в чиито биографии - защо ли - се открива топла връзка с държавна сигурност. Същите тези служби, които, верни на Коминтерна, създадоха "македонско малцинство в България". Сега този творчески проблясък на социалното инженерство го приписваме на Македония, вместо да си спомним, че другарят Димитров с топлите очи ни го погоди. Някой някога у нас някого да е преследвал, някого да е осъдил, заради това, което тогава комунистическата власт направи в Пиринска Македония? Хората, които изби, защото не искат да се пишат македонци? Това име някому днес да е известно: https://bg.wikipedia.org/wiki/Герасим_Тодоров?

С лека ръка забравяме всички злини, които сме причинили на тези хора, но настояваме в Македония да признаят своята вина. Присмял се хърбел на щърбел. Още една престъпна непоследователност. Защо? Защото не се лустрирахме.

Затова и продължавам да пиша, че от гледна точка на Македония България е непредвидим партньор, с потенциала да носи най-голямата възможна заплаха за националната й сигурност - много повече от гърците, дори повече от албанците.

Този страх нямаше да бъде всят, ако следвахме една ясна дипломатическа линия, ако бяхме постоянни, ако външната ни политика беше професионална, не беше в плен на безкрайните разклонения на комунистическите служби (Николай Младенов се опита - безуспешно - да лустрира и военното разузнаване, и външно министерство, но нищо от това не се случи, Каракачанов пък веднага побъра да си назначи ДСтата във военно, да не би България някога да стане нормална Европейска държава) и не зависеше от ненадейния, иррационален политически избор на люшкащия се в нелепи крайности граждански и полтически неграмотен български избирател.*

Същото непостоянство и тотална непрозрачност (корупция, дълбока държава) демонстрираме към всичките си други външнополитически партньори, но най-болезнен (по понятни причини) е провалът ни с Македония.

Не казвам, че Македонците нямат нужда от значителни реформи. Казвам, че македонската държава в наше лице не разполага с партньор от типа на Германия, Франция, Чехословакия, дори Словения. Македония в наше лице разполага с партньор - провалила се и продължаваща да се проваля във всички сфери на обществения живот политическа класа (държим се, все едно това не го знаем и самите ние). Провалила се вкл. във външната си политика, а там да се издъниш, при условие, че реално цялата ти външна политика в последните тридесет години е била направлявана в посока европеизирането ти, никак не е безобидно.

---

*Ето тези кой ни ги избира, не ли ние самите: https://bulgaria.fes.de/fileadmin/user_upload/documents/publications/2021/Grupova_omraza_i_djasno-ekstremistki_naglasi_v_Bulgaria_WEB_BG.pdf

Не се сещам с какво се подкрепя тезата, че трябва да махнем ветото с грешките на нашите политици. Има една такава приказка - грешка на е се оправя с нова грешка. 
Ако договора за добросъседство е грешка - ми да излезем от него, а не да предадем дедите си.
Ако нямаме последователна политика към РСМ, да не би махането на ветото ще я направи тази политика!?!
Ако има омраза насаждана от държавния и партийния елит на РСМ - ако махнем ветото - те ще почнат да ни обичат!?!

Както и преди 100 години, така и сега има интернационасти и глобалисти, кото смятат, че решаването на проблемите става от само себе си, ако хората са в обща държава. Е тогава как може да обясним разпада на Югославия, на СССР? За Чехословакия не ми се пита изобщо. Ами излизането на Великобритания от ЕС.

Изобщо защо обръщаме внимание на фактите (които може и да не са много истински), че е имало хора с македонска идентичност. И защо изобщо правим тълкувание на факта, че Гоце и другите революционери са се борили за независима Македония, което ги прави членове на норода македонци.
Има десетки примери в историята на Европа и Балканите, че автономията на една област не е създателка на народност (и преди го написах - Млада Босна).

Основният проблем на държавата Македония е антибългаризма създаден на основата на антифашизма. Еми да го премахнем този антифашизъм като ги накараме да спрат да ни наричат фашисти. Процеса няма да е кратък, но то зависи изцяло от тях. И ако се забавят с години, какво толкова лошо ще им се случи!?! Те дори и сега да почнат преговори ще бъдат приети най-рано следващото десетилетие. Закъде сме разбързали, точно пък ние. 

Времето работи в наша полза, само трябва да премахнем проблема с натиска от ЕС и САЩ, предизвикан от некомпетентния Договор за добросъседство.
България е по-богата от Сърбия в момента и може да отделя средства за РСМ всяка година във вид на изграждане на инфраструктура. Тези пари ще направи политичарите пълни фенове на България, защото ще ги разпределят те. 
Ако нещо не става с пари, ще стане с много пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, dora said:

Защо ЕС ни прие?

А като ни прие какво стана?

 

Преди 46 минути, dora said:

 

 

Screenshot 2022-02-08 at 14.00.36.png

Screenshot 2022-02-08 at 14.02.07.png

о моля ти  се,  "държава на духа"

Не обиждайте толкова безпардонно  интелекта на съседниците си, моля

 

съчетанието не е измислено от българин а от руснак, Всеки средностатистически българин от 18-та си година нататък знае и вижда ако и не го формулира и признва, че сме държавата на "Бай  Ганьо" ( и ще се обзаложа че и вие ги знаете със сърцето си).Дори и понякога най-вече неговото Булгар, Булгар

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Soki said:

Времето работи в наша полза,

Въпросът е каква е нашата полза.

Да разрушим македонската идентичност не е точно полза, защото тогава Македония ще трябва да се разпадне. Провалена държава - съсед не е от полза за никого.

Тунелното мислене също не е от полза за никого, защото така не проваляме този или онзи политик - така проваляме македонския народ.

Какъв е проблемът: два еднакво нещастни, еднакво изстрадали народа си говорят на развален телефон посредством политическата си класа, еднакво обсебена от бившите си служби.

Без никакво желание - поне от страна на българския народ - да разбере това.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, nik1 said:

Обратнотното също е ВЯРНО, защото двете идеологии (югомакедонизма и българизма са НЕ-СЪВ- МЕ-СТИ-МИ!

Има КОНФЛИКТ на ИДЕНТИЧНОСТИ! 

Съгласен съм.  Всъщност това е основния проблем, че става въпрос за идентичности.  Ние обаче не им даваме никаква възможност да избягат от фрустрацията и параноята. Изборът е да приемат  българската версия на историята, т.е. българска идентичност или да останат отвъд оградата.  Според мен при това положение ще останат отвъд оградата и ще чакат по-добри времена. 

Заблудата в случая е, че България няма да претърпи вреди от подобна политика. Историята показва, че когато сме поставяли нещата на основа Всичко/Нищо обикновено получаваме едно голямо Нищо + една камара допълнителни вреди.  Положителното което остава е, че след време някой ще има възможност да пише теми в алтернативния раздел: "а ако през ...... година България бе постъпила така, а не онака?".  

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, nik1 said:

БЪЛГАРТИТЕ НЕ СЕ "ПРАВИМ НА ИНТЕРЕСНИ" и "НЕ СЕ ЛИГАВИМ", А СЕ ЧУВСТВАМЕ ЗАПЛАШЕНИ ОТ ЗАГУБА Н ИДЕНТИЧ?НОСТ

ЗА БЪЛГАРИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ , ЗАЩОТО МИ ТЕ ГО ИЗВИКВАТ - "КРАДЕТЕ НИ ИСТОРИТА" ЗНАЧИ "КРАДЕТЕ НИ ИДЕНТИЧНОСТТА!  

И как Македония е заплаха за нашата идентичност? Реално? Ще ни се разпадне държавата или какво?

Политиката не бива да се основава на иррационални аргументи, а това правим от тридесет години.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...