Отиди на
Форум "Наука"

Морал и поведение на успешния българин


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 14 минути, deaf said:

Богатството (парите) е средство,а не цел.

Не възразявам. Обаче как да намерим "общото кратно" :) за успеха, когато целите са разнопосочни? Прим. Един иска да е безгрижен, друг да има власт? Аз допускам, че за успеха в техните цели има нужда от пари. Вярно, за безгрижния са нужни по- малко, дори съвсем малко, ама пък успехът в безгрижието/безделието какъв успех е? Така дори може да се каже, че разходите са критерий за величината на успеха- този дето иска власт има нужда от повече пари от този, който иска безгрижие, значи добилият власт е по- успял от безгрижния. Връщаме се на парите и установяваме, че безгрижният има по- малко, употребява по- малко, пари от властния.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 110
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

успешните хора имат склонност и желание да се налагат над другите, както
и че са убедени в собственото си превъзходство над другите. Тоест, говорим за доминантни и
нарцистични личности, най-грубо казано.

И да, и не. Съгласен, че Бойко Борисов е успешен, но и Емил Димитров е успешен, а казват, че бил деликатен човек. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, gmladenov said:

Така е. Трудно е да поставиш всички под един знаменател.

Да, много е трудно, особенно с знаменателя, новия месия, успешния Трифонов. Няма да навлизам в подробности за морала и поведението му, но трябва да отбележа  че бие всички върхове по наглост и безпардоние. Просто няма такъв "успял" българин. Мантрите му че депутатите са слуги на избирателите си ги разби на пух и прах само за месец. Без нито един работен ден. Без никакви интервюта (единствена поява в клип където налива акъл на колегата си депутат Ф, Станев). 

Просто няма такъв народ станал послушна вълна на толкова некъдърен сърфист.

Link to comment
Share on other sites

Преди 45 минути, gmladenov said:

Така е. Трудно е да поставиш всички под един знаменател.

Така е, защото понятията/критериите като "честност" и подобни, които споменаваш, от своя страна имат свои критерии. Границите им може да са широки толкова, че да се стига до противоположности и въпреки това да се възприемат, като едно понятие.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, skiahtro said:

понятията/критериите като "честност" и подобни, които споменаваш, от своя страна имат свои критерии.

Може би искаш да кажеш "морал",а не честност? Честността е ясна като дефиниция...

Link to comment
Share on other sites

Преди 58 минути, deaf said:

Може би искаш да кажеш "морал",а не честност? Честността е ясна като дефиниция...

Казах "честност", защото бе спомената. Добавих "подобни", защото исках да вкл. и други понятия, напр. като "морал".

Честността също може да варира. Ще ти дам два примера...

Преди години, сина ми си загуби кръщелното кръстче, догато играл с други деца.. Непознати хора го намерили, разпитали на кого е това кръсче и дойдоха в къщи, да го върнат... Моята честност, не стига до там. Много пъти съм намирал злато и никога не съм разпитвал на кого е... Ако знам на кого е или имам някаква информация, ще го върна, но ако не знам ще го задържа. За мен това е "честно", въпреки че тези хора, много ми промениха представите...

Преди време имах пререкание с професионални шофьори... Един ми обясняваше с гордост как крадял нафта... След като реагирах и го обявих за крадец и се скарахме, скочиха други шофьори, да ми обясняват, че това е нормално и няма професионален шофьор, който да не краде нафта. Работодателя не им плащал колкото заслужавали и съответно те си крадяли и било нещо като спогодба работодател-шофьор, да се крадат взаимно, т.е. имат "честни" взаимотношения... Моята "честност", това не може да го приеме...

Мога да продължавам, достатъчно дълго с примерите...

Въобще не вярвам да има човек, който да осъзнава, че върши нещо нечестно и въпреки това, да го върши... Всеки си намира "честно" извинение, каквото и да е извършил...

 

 

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, skiahtro said:

Казах "честност", защото бе спомената. Добавих "подобни", защото исках да вкл. и други понятия, напр. като "морал".

Честността също може да варира. Ще ти дам два примера...

Преди години, сина ми си загуби кръщелното кръстче, догато играл с други деца.. Непознати хора го намерили, разпитали на кого е това кръсче и дойдоха в къщи, да го върнат... Моята честност, не стига до там. Много пъти съм намирал злато и никога не съм разпитвал на кого е... Ако знам на кого е или имам някаква информация, ще го върна, но ако не знам ще го задържа. За мен това е "честно", въпреки че тези хора, много ми промениха представите...

Преди време имах пререкание с професионални шофьори... Един ми обясняваше с гордост как крадял нафта... След като реагирах и го обявих за крадец и се скарахме, скочиха други шофьори, да ми обясняват, че това е нормално и няма професионален шофьор, който да не краде нафта. Работодателя не им плащал колкото заслужавали и съответно те си крадяли и било нещо като спогодба работодател-шофьор, да се крадат взаимно, т.е. имат "честни" взаимотношения... Моята "честност", това не може да го приеме...

Мога да продължавам, достатъчно дълго с примерите...

Въобще не вярвам да има човек, който да осъзнава, че върши нещо нечестно и въпреки това, да го върши... Всеки си намира "честно" извинение, каквото и да е извършил...

 

 

Не съм на същото мнение.При изневярата, има хора който го правят за спорта, знаят че е нечестно(правят го тайно) но.....

Редактирано от Conan
Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, Conan said:

Глупости! При изневярата, има хора който го правят за спорта, знаят че е нечестно(правят го тайно) но.....

🙂

Ако другия го прави, е наистина нечестно... Ама какво нечестно има, когато аз го правя? Ми то си е в реда на нещата...

Ако човек не оправдава по някакъв начин действията си, той не може да съществува нормално...

А това което споменаваш е наша природа, физиологична нужда и много трудно може да бъде преодоляна, всички задръжки нямат никакво значение след определен момент..😉

В случая говоря за манталитет, който определя "честността" и той е характерен, за определени групи, прослойки, народи и т.н.

Мислиш ли че е случайно, когато цели народи, биват сочени с пръст?

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, skiahtro said:

🙂

Ако другия го прави, е наистина нечестно... Ама какво нечестно има, когато аз го правя? Ми то си е в реда на нещата...

Ако човек не оправдава по някакъв начин действията си, той не може да съществува нормално...

Споко, съществуваш си нормално! Имаш потребности, действаш по въпроса правиш го тайно защото съзнаваш че не е честно към семейството и така....Майкъл Дъглас в един момент се лекуваше на стари години с диагноза сексуален маниак но едва ли някой вярва на това.😇 "Семейната чест" е институция.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, skiahtro said:

Ако човек не оправдава по някакъв начин действията си, той не може да съществува нормално...

Всеки човек се отнася към другите хора и неща само и единствено от своя гледна точка. Повтарям,всеки човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, deaf said:

Всеки човек се отнася към другите хора и неща само и единствено от своя гледна точка. Повтарям,всеки човек.

Така е, обаче оценявайки в двоична система с опозиции успял-неуспял, добър- лош, честен- нечестен и т.н. всеки заема една от позициите или ако допуснем,че може да е неутрален, стават три. Тогава една част от хората ще оценят нещо като положително, друга част като отрицателно. Ако големините на тези групи се различават съществено, можем да приемем, че повечето са определящи и нещото е такова. Съвсем условно, разбира се- може мнозинството да не са прави, но така или иначе са определящи. Ето в примера с Пеевски (който вече е бита карта) повечето са на мнение, че не е пример за успял българин. Така че статистически мненията са ограничени и различията не пречат.

Моля, все пак, да се върнем към дискусия за успелия българин. Дайте поне няколко случая на успели българи за да не философстваме напразно. Споменатият Влад е “американски бизнесмен“ и заедно с Джон Атанасов и Дилма Русев не вършат работа. Наши са Стоичков, Пулев, Бербатов. Липсата на примери за успели българи би говорила твърде лошо за обществото ни. Все пак у нас има бизнес, култура, все чужди ли са та нямаме свои?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Втори след княза said:

Дайте поне няколко случая на успели българи

Българският писател живеещ в България Деян Енев заслужава Нобелова награда за творчеството си. И обратното - писателката Здравка Евтимова е пропаднал декадент и нихилист,която обаче е брутално пропагандирана от днешните управляващи държавата. Както пропагандират провалилите се спортисти Пулев и Бербатов. Защо го правят - не се знае. Може би защото са на една "ценностна" вълна с тях...

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, deaf said:

провалилите се спортисти Пулев и Бербатов

Щях да пиша, че Бербатов е оценен в чужбина, но се спрях, защото въвеждам нелогичен критерий- приемам чужда оценка без да зная как ТЕ са стигнали до нея.

Прочетох два разказа от Деян Енев в Портал Култура. Не бях запознат, благодаря.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Втори след княза said:

Бербатов е оценен в чужбина,

Оценен отрицателно. В един от най-силните отбори в света,този на "Манчестър Юнайтед",сър Фергюсън държеше Бербатов на пейката,щото се притесняваше,че ако го пусне да играе,може да провали мача. Освен това Бербатов отказа да играе в националният отбор на България защото съотборниците му...завиждали! Успял човек би ли изтъкнал такъв повод за бягство?!

Пулев е слаб като боксьор. Това е факт. И има страшни сексуални проблеми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като говорим за "успешността", как мислите:

Ван Гог успешен или неуспешен е бил? Гениален художник, който приживе е останал непризнат, търговският успех на картините му е бил почти нулев, често е затъвал в мизерия и в непоносими душевни терзания, докато накрая, едва трийсет и седем годишен, е сложил край на живота си.

Според мен, дори и с такава съдба, той все пак е бил един изключително успешен човек, защото краткият му живот е бил осмислен; защото е успял въпреки всичко да изрази невероятната си дарба; защото, освен кошмарите, е имал и велики... божествени мигове на творческо щастие...

Творческо щастие, за каквото тези художници например дори не могат да мечтаят:

https://profit.bg/klasatsii/mezhdunarodni/nay-skapite-kartini-na-koito-nyama-narisuvano-nishto/

 

П.П. Надявам се, че ще разберете защо ви поздравявам за днешния празник именно с тази песен:

https://www.vbox7.com/play:086cfff7

🌻🌻🌻

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Шпага said:

Ван Гог успешен или неуспешен е бил? Гениален художник, който приживе е останал непризнат

Гениален, но неуспешен. (Не е постигнал УСПЕХ). Благодаря за поздравленията и оценявам към какво ме насочвате.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Бербатов е оценен в чужбина,

Оценен отрицателно. В един от най-силните отбори в света,този на "Манчестър Юнайтед",сър Фергюсън държеше Бербатов на пейката,щото се притесняваше,че ако го пусне да играе,може да провали мача. Освен това Бербатов отказа да играе в националният отбор на България защото съотборниците му...завиждали! Успял човек би ли изтъкнал такъв повод за бягство?!

Разбирам, но разнообразието на личните качества е предпоставено в темата и не би трябвало да е предпоставка за успеха. Споменато бе, че успелите са доминантни, нарциси, което ще рече, че Бербатов се вписва. Не се съгласих с тази постановка, защото някои хора успяват с подмазване, рушвети, угодливост на най- висшите или обратното- с талант. 

Ето данни за Бербатов, сочещи, че е успял: във футбола Златната обувка е като Нобел

Цитирай

През сезон 2010/11 получава Златна обувка на Висшата лига (заедно с Карлос Тевес), и става голмайстор на първенството с 20 отбелязани гола. С Юнайтед печели и Световното клубно първенство на ФИФА през 2008 г. Той е футболист № 1 на годината на България рекордните седем пъти (2002, 2004, 2005, 2007 – 2010).[1] Капитан на Националния отбор по футбол на България от 2006 до 2010 г.,[2][3] когато се оттегля от него.[4] Бербатов има 48 отбелязани попадения за българския национален отбор, като по този показател е рекордьор заедно с Христо Бонев.[5]

Това, което пишете за характера му точно отговаря на темата- морал и поведение на успял българин. Може да се добавят и фондациите му и грижата за детския футбол... ако ги реализира

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 часа, deaf said:

Всеки човек се отнася към другите хора и неща само и единствено от своя гледна точка. Повтарям,всеки човек.

И все пак..

По един начин се отнася човек към другите в една човекоядна общност и по друг начин в християнска...

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Шпага said:

Като говорим за "успешността", как мислите:

Ван Гог успешен или неуспешен е бил? Гениален художник, който приживе е останал непризнат, търговският успех на картините му е бил почти нулев, често е затъвал в мизерия и в непоносими душевни терзания, докато накрая, едва трийсет и седем годишен, е сложил край на живота си.

Според мен, дори и с такава съдба, той все пак е бил един изключително успешен човек, защото краткият му живот е бил осмислен; защото е успял въпреки всичко да изрази невероятната си дарба; защото, освен кошмарите, е имал и велики... божествени мигове на творческо щастие...

Творческо щастие, за каквото тези художници например дори не могат да мечтаят:

https://profit.bg/klasatsii/mezhdunarodni/nay-skapite-kartini-na-koito-nyama-narisuvano-nishto/

 

П.П. Надявам се, че ще разберете защо ви поздравявам за днешния празник именно с тази песен:

https://www.vbox7.com/play:086cfff7

🌻🌻🌻

Мисля си, че Ван Гог е подарил повече радост и щастие на другите, отколкото на себе си...

От наша гледна точка, той е велик и успял творец, но от личен човешки аспект, той е пълен провал.  Едва ли някой от нас, би заменил съдбата си, с неговата...

--------------------------------------

Колкото до поздрава, видеото не е достъпно от моята територия, но предполагам има връзка, че днешния ден е определен, като "ден с/у диетите"... 🙂

Майтапя се, разбира се...😉

Да са живи и здрави всички които празнуват на този ден!

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, skiahtro said:

Колкото до поздрава, видеото не е достъпно от моята територия, но предполагам има връзка, че днешния ден е определен, като "ден с/у диетите"... 🙂

Майтапя се, разбира се...😉

Да са живи и здрави всички които празнуват на този ден!

Майтап, разбира се: Терминът "успешен българин" е като термина "дървено желязо". 😎 И, не защото българин не може да е успешен, а защото няма никой да му го признае, без да му завижда до достигане на омраза. (стария виц - казана, където "варят" българите в ада е без външни пазачи. Те сами не допускат някой да излезе от него).

А, иначе, успех в нещо е относително понятие. И винаги е временно. Затова сега, модерно, се организират проекти когато се попадне на талантлив българин. Просто, не е възможно сам талантът да постигне успех, който да му се признае - по чисто финансови причини.

Та и тук, някой вече го писа - американците възприемат за умен по правилото: "Умен ли си? Ами колко са ти парите!" Под умен, разбират финансово богат. (български професор, след осем ракии, го е казал: Всичко каквото заграбиш с нокти и зъби, е твое!) А истински умният човек е духовно богат!😑 Успешен за себе си и ... за някои хора, които го уважават заради духовното му богатство.

( за мен - Валери Петров, Марко Ганчев, Антон Донев и др. творци са на такова уважение)

https://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9357&Level=2

Жертва на славата

Когато инженер Тръпчо Д. реши да построи втория етаж на Балканския полуостров, цялата световна общественост ахна от възхищение. Да имаш двуетажни градове, да можеш по избор да се печеш на слънце горе или да гледаш работата си на сянка долу, да се открият най-после достатъчно гаражи за хеликоптери, аеромобили и всякакъв друг научнофантастичен превоз! По смелост този проект се равняваше дори на грандиозното преместване на Австралия в Северния ледовит океан, запланувано за следващото тримесечие. А по авторска фантазия той над минаваше предложението за превръщане на всички действуващи вулкани в обществени кухни в комбинация с бани и сервизни помещения.

Илюстрация © Борис ДимовскиИмето на Тръпчо Д. гръмна по всички предаватели на къси, средни, дълги, ултракъси, ултрасредни и ултрадълги вълни. Фотографията му се появи във всички вестници, а редица прочути поети написаха добре заплатени четиристишия за първите страници. Известността на инженера толкова бързо се разрасна, че дори и собствената му тъща повярва в неговата гениалност. И тази именно слава доведе до катастрофата на гениалния замисъл.

Роботите чертожници бяха довършили плановете на осемдесетмилионната поредна подпорна кула, роботите изчислители бяха определили с грешка само от двеста и петдесет грама нужните количества цимент, бетон, стъклария и арматура, а роботите плановици вече подготвяха кадри и материали за основния ремонт след приемането на строежа, когато инженер Тръпчо Д. изчезна.

Всъщност той не изчезна — всеки знаеше, че е някъде по света, но никой никога не можеше да го намери.

Най-първо започнаха поканите за посещения в различни строителни организации. Навсякъде го посрещаха с разтворени обятия. Дори конгоанските строители го направиха почетен гражданин на джунглата, а колегите му от Нюфолкнерските острови му подариха дванадесет от по-малко използуваните си съпруги. След това Тръпчо Д. тръгна по обмяна на опит. Даде идея за укрепяване на няколко напукани небостъргачи в Сан Франциско, помогна на французите Да обърнат Айфеловата кула с главата надолу, за да заеме по-малко място, и със същата цел натрупа всичките египетски пирамиди една върху друга, като запази само сфинкса за учебни цели

Грамадна административна машина се занимаваше само с това да съобщава на целия свят къде се намира Тръпчо Д., кога ще се върне, къде ще отиде, след като се върне. Четири хиляди машинописки преписваха спомените и пътеписите му, петдесет хиляди сериозни нотариуси и адвокати отклоняваха учтиво милионите предложения за женитба и трима хамали на няколко смени приемаха тоновете цветя, получени за него, и ги предаваха на вторични суровини.

А в това време той пътуваше, консултираше, заседяваше се в почетни президиуми, стискаше ръце, участвуваше в приеми.

А в това време, завършили работата си, различните видове изчислителни, строителни и планировъчни работи започнаха да ръждясват.

А през същото това време човечеството вече беше забравило какво всъщност беше предложил да се строи Тръпчо Д.

И когато един хубав ден той се завърна пак в родния си-административен небостъргач, завари там чужди люде. Някаква друга организация се трудеше върху проблема за загряването на Северния полюс и чакаше с не търпение да се върне ръководителят й, който бе тръгнал по стъпките на гениалния Тръпчо.

— Но моля ви се! — Къде са моите хора и роботи? — извика инженерът. — Не ме ли познавате? Та аз съм Тръпчо Д.

Членовете на чуждата строителна организация скочиха масово на крака, започнаха да ръкопляскат, образуваха на бърза ръка организационен комитет и поканиха прочутия инженер да си отпочине пред следващия банкет, подготвен от тях.

Този път Тръпчо вече наистина изчезна. Славата ли му беше омръзнала, самият той ли беше забравил какво щеше да строи или пък жена му най-после му беше стъпила на врата — това не е известно.

Зли езици говорят, че гениалният Тръпчо Д. е станал журналист и в серии възторжени репортажи и очерци отмъщава на други свои гениални колеги, като ги повежда по утъпкания, но, уви, пагубен път на славата.

...

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Малоум 2 said:

И, не защото българин не може да е успешен, а защото няма никой да му го признае, без да му завижда до достигане на омраза. (стария виц - казана, където "варят" българите в ада е без външни пазачи. Те сами не допускат някой да излезе от него).

Това също е манталитет..😉

Може би има своето обяснение..

Да речем американеца, "нация" от гастербайтери.. 200 години там отиват хора, с цел да забогатеят... Това е тяхната цел, тяхната ценност, американската мечта, идентификацията на американеца, измерват успеха в пари...

Българина каква ценност има? Кажете една, за да определим успешния българин!

 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...