Отиди на
Форум "Наука"

Морал и поведение на успешния българин


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 59 минути, Conan said:

Тук идеята е че Балтечки стана за смях със своето самодоволство да си живурка на "село" и да се пали от там че Хоакин не бил изиграл нищо особенно в Жокера и че поне 5 български актьора той е сигурен че ще го изиграят по добре.

Примера го дадох защото няма логика да се имаме за толкова талантливи а да няма пробив там където е истинската конкуренция(отнася се и за певците ни)

Разбрах го и не го осъждам. Напротив- има право на мнение. Артистите са специални, но това го казах. Българските артисти имат право на отношение към другите, както и другите да имат отношение към тях... но и това го казах. Не заставам с гърди да защитавам нито Хоакин, нито Блатечки. Поддържам правото на Блатечки на мнение. Вие смятате, че е погрешно, на мен ми е все едно. Но той е артист и има право на мнение. 

Прочее, за много скъпи художествени произведения, които смятам за мацаница, трябва ли аз да бъда осъждан? А Блатечки разбира от игра повече от мен от картини.

Имам питане. Дали сте гледал Борат2? Аз не съм. Обаче Борат1 ми се стори блудкав и с неприлични вулгарни сцени. Дали нашата звезда е участвала в подобни?

ПП. Дойде ми на ум, че по темата бих добавил: Успелият българин проявява дързост. За него няма неподлежащи на критика лица. А това е пътят към достойнството и гражданската доблест.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 110
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Да погледнем и от другия ъгъл. Какво е поведението ни към успелите.

Статията, от която съм извадил успелите личности от началото на века бе озаглавена "Наръчник за рекетьори". В ония времена, това е първата мисъл за употреба на богатите. Поради това и доста измряха. Но VIP-овете имат и друго приложение. Човек може да им извърши услуга, очаквайки щедрост, да им стане приятел, да търси съвет и закрила. В Елада и Рим, пред портите им, под стрехата или пропилеите е стояла сутрин тълпа паразити, готови да свършат работа на патрона или просто да му донесат някоя клюка, като в замяна ще получат храна. VIP-ът е бил водач на глутница, всеки му се е подмазвал.

Симеон Радев разказва случка от Ресен. Турчинът, VIP за селото, цял ден седи в кафенето и пуши, привиква непослушните деца и въвежда ред само със строгост. Обаче, когато разбойници тръгнали към селото, излязъл със синовете си на пътя и седнал на стол, а те край него прави. Когато бандата наближила, той станал и строго им казал да вървят настрани и не бастисват селото. Хубава картинка.

Български учен, като студент на запад, разказва, че на някакъв празник състуденти- африкански негри го подкрепили с пари. Той смутено и енергично отказал, но те настояли, защото в техните страни били VIP и като така, редът е да дават.

Лично аз страня от VIP-ове. Притесняват ме. Други пък са направо враждебни и щом стане дума за някой, че е успял, започват да го хулят. Това е реалистично, все пак, като ти влезе крава в двора, можеш да я издоиш, а можеш да се стреснеш или да я напъдиш с тояга. Доенето е най- разумно.

Все едно. Искам да кажа, че поведението на успелите се определя и от средата. Ако средата е враждебна и те съответно. Ако средата е от подмазвачи, вирват си носа. И т.н.

Накрая- виц.

Киркор отишъл в Париж и се обърнал към Азнавур с молба. Всеизвестно е, че Азнавур всячески и неотклонно е подкрепял арменци. Та Киркор го помолил за нещо незначително- в ресторанта, на обяд, като го види, да го поздрави по име. На другия ден, седи Киркор с приятели или контрагенти, все едно и Азнавур влиза. "Здравей Киркор" казва, а нашият: "Абе, я си ... майката" :) 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Преди 49 минути, Втори след княза said:

Все едно. Искам да кажа, че поведението на успелите се определя и от средата. Ако средата е враждебна и те съответно. Ако средата е от подмазвачи, вирват си носа. И т.н.

Накрая- виц.

Киркор отишъл в Париж....

🙂

Хубав виц, бях го забравил..

Значи, според мен проблема не е в поведението на успелите, а в поведението на неуспелите...

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.05.2021 г. at 20:45, skiahtro said:

Българина каква ценност има? Кажете една, за да определим успешния българин!

Ами-и-и ... практична е: Да не се мине и да не настине!

Значи, успешният българин е оцелелия българин, в България.😎

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, deaf said:

Категорично не съм съгласен. Човекът с власт като VIP-а,определя с какви хора да се заобиколи - с подмазвачи или с умни и честни като него.

Нашите управници се оплакват от "мат'риала" и "чипа", което ще рече, че не могат да намерят желаните, с които искат да се заобиколят. Така че въпросът за "Морал и поведение на успелите българи" остава. В оня смисъл-

1. Какви са тия, дето не харесват матриала? 2. Какви са тия от матриала, че толкова не стават за нашите, а други ги ценят? 3. Какви характеристики има хубавият матриал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Да погледнем и от другия ъгъл. Какво е поведението ни към успелите.

Статията, от която съм извадил успелите личности от началото на века бе озаглавена "Наръчник за рекетьори". В ония времена, това е първата мисъл за употреба на богатите. Поради това и доста измряха. Но VIP-овете имат и друго приложение. Човек може да им извърши услуга, очаквайки щедрост, да им стане приятел, да търси съвет и закрила. В Елада и Рим, пред портите им, под стрехата или пропилеите е стояла сутрин тълпа паразити, готови да свършат работа на патрона или просто да му донесат някоя клюка, като в замяна ще получат храна. VIP-ът е бил водач на глутница, всеки му се е подмазвал.

Симеон Радев разказва случка от Ресен. Турчинът, VIP за селото, цял ден седи в кафенето и пуши, привиква непослушните деца и въвежда ред само със строгост. Обаче, когато разбойници тръгнали към селото, излязъл със синовете си на пътя и седнал на стол, а те край него прави. Когато бандата наближила, той станал и строго им казал да вървят настрани и не бастисват селото. Хубава картинка.

Български учен, като студент на запад, разказва, че на някакъв празник състуденти- африкански негри го подкрепили с пари. Той смутено и енергично отказал, но те настояли, защото в техните страни били VIP и като така, редът е да дават.

Лично аз страня от VIP-ове. Притесняват ме. Други пък са направо враждебни и щом стане дума за някой, че е успял, започват да го хулят. Това е реалистично, все пак, като ти влезе крава в двора, можеш да я издоиш, а можеш да се стреснеш или да я напъдиш с тояга. Доенето е най- разумно.

Все едно. Искам да кажа, че поведението на успелите се определя и от средата. Ако средата е враждебна и те съответно. Ако средата е от подмазвачи, вирват си носа. И т.н.

Накрая- виц.

Киркор отишъл в Париж и се обърнал към Азнавур с молба. Всеизвестно е, че Азнавур всячески и неотклонно е подкрепял арменци. Та Киркор го помолил за нещо незначително- в ресторанта, на обяд, като го види, да го поздрави по име. На другия ден, седи Киркор с приятели или контрагенти, все едно и Азнавур влиза. "Здравей Киркор" казва, а нашият: "Абе, я си ... майката" :) 

Ако може да го побългарим вица.

Бай Ганьо имигрирал в Маями, там с късмет и загуба на време успял да се срещне с Христо Стойчков. Казал му: - Бате Ицо, да те помоля за нещо, когато ме видиш в нашия, "българския" ресторант, ти да кажеш - Здрасти Ганьо, как си?

А Ицо му отговорил: ......😉

 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Втори след княза said:

Нашите управници се оплакват от "мат'риала" и "чипа", което ще рече, че не могат да намерят желаните, с които искат да се заобиколят. Така че въпросът за "Морал и поведение на успелите българи" остава. В оня смисъл-

1. Какви са тия, дето не харесват матриала? 2. Какви са тия от матриала, че толкова не стават за нашите, а други ги ценят? 3. Какви характеристики има хубавият матриал.

Ами да, в България се пройзвежда такъв материал. Ето нещо по темата.

Двама мигранти от Африка пристигнали в Европа, по специално в България. Решили обаче да се разделят и отново да се срещнат след 10 години. Единия казал: Ние се ползваме с много лош имидж и нека през тези 10 години да докажем че можем да се интегрираме и да бъдем за пример в нашата нова родина! Речено-сторено. Срещнали се на определената преди десет години среща. Единия веднага започнал да разправя: Брат, извинявай ако ти понамирисвам на чесън но като закарах дъщерята на народни танци реших по пътя за срещата да изям едно шкембе че снощи с комшията прекалихме с ракийката.... Другия го позагледал и казал:  Я си .... майката бе Мангал!

 

 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българският футбол е изразителен за "успешният българин", сиреч неуспешен. Не зная качествата на Набил Еженави, но няма да се изненадам, ако са го взели да се помайтапят с клубни пари. Неумението да правиш тим е като неумението да правиш фабрика. Избираш да наемеш чужденци за управители или служители, да обучаваш или взимаш обучени и накрая имаш резултат. Като българския футбол. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Какви са тия, дето не харесват матриала?

Само изключително нагъл простак може да твърди,че седем милиона българи не стават за нищо! Това просто няма как технически да е вярно.

Преди 9 часа, Втори след княза said:

Българският футбол е изразителен за "успешният българин", сиреч неуспешен.

Българският футбол е на това окаяно дередже именно защото се управлява директно от първият държавен и партиен вожд Борисов. Пак ли ще кажете,че причината е в "лошия материал"! У нас няма частна собственост и всичко се управлява от премиера. Тогава не се учудвайте на проваленият български футбол. Ако футболните клубове бяха частни,(ама наистина частни!),футбола щеше да дръпне нагоре,но...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, deaf said:

Само изключително нагъл простак може да твърди,че седем милиона българи не стават за нищо!

Моята теория за българския народ е оптимистична. Не се паля толкова да търся вина в мин. председателя, бил той Сакскобургготски или Борисов, защото нямам предвид някой изключително способен, който ги затъмнява. Ето- мнозина гласуват за Борисов вече години- възприемат го като успешен. Кого виждате вие като такъв? Това е точно по темата- Кой според вас е успешният български политик? Добре е да е реална личност, а не психопрофил. Интересен въпрос е и дали по- добре е да е наведен на презокеанския или презморския посланик или да е изправен срещу му? Или наведен в едната посока, а с рога срещу другата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Кой според вас е успешният български политик?

Двама са - Петър Дертлиев и Милан Дренчев,но те не успяха да вземат властта,защото изборите от самото начало на Прехода,та до днес,се фалшифицират по един или друг начин.

Съществуват два вида държави - империи и национални държави. Двата вида държави не могат да съществуват едни без други. Като национална държава България трябва да е съюзник на някоя империя или ако щете да звучи по-благозвучно - Свръхсила. Моето мнение е,че трябва да сме съюзници на САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, deaf said:

Двама са - Петър Дертлиев и Милан Дренчев

Моля, разкажете за тях. В моята представа те са почтени и отстъпчиви хора, които не ламтят за власт, а за справедливост. По- скоро духовни водачи, отколкото политически.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Успешен министър председател би бил този, който има куража да се обкръжи със способни, интелигентни хора-специалисти в своите области. Но поне засега май не сме имали такъв. Много по-удобни за "употреба" са екипите от мухльовци, бездарници, натегачи и послушковци:thank_you:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво излиза, да станеш политик е блян за всички амбициозни  българи? Мастити бизнесмени, артисти от всяка сфера, спортисти, научни дейци..... да се катериш към политическия Олимп за повечето ни сънародници определя морала и поведението. 

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Критерий за успешност- последователи
Някои се възмутиха, че като първи критерий за успешност поставих парите. Наистина, в примитивните общества успял е този, който е водач, има власт да води воините или селището към по- добри земи. Алфата. Успял е и този, който е близо до божеството- жрец или магьосник. Бетата или обратно- алфата.

Един момент от историята на Буда. Буда получил своето прозрение и бил готов да прекъсне веригата на кармата. (или както му се казва). В този момент обаче, му просветнало, че трябва да сподели своите открития и започнал да проповядва (или както му се казва). Исус също е можел да извърши своята жертва дискретно и да не вдига шум. Не се казва, че трябва да жертва и апостоли, това си е било отношение с Отеца. Обаче той е проумял, че учение без ученици е мъртво. Месията трябва да има последователи.

Така е. Управлението дава власт. Поучаването- последователи. Няма успял философ, мъдрец, месия или пропагандист без последователи. Това са другите критерии за успешност.

Това е просто за разбиране. Някой, да речем нов гуру, проповядва, че еди как си е правилно да се живее. Хората пробват- да, така е. Те започват да живеят така и животът им става по- така (оставям неяснота за да сложи всеки свой избор на промени по избор). Броят на последователите показва колко по- добро е решението на този гуру, т.е. колко по- успешен е методът му и той самият.

Да се върнем към Дертлиев. Последователите му останаха малобройни. Може идеите му да са добри (не ги познавам, но и тук  философстваме, а не политиканстваме), но явно не са оформени стегнато и пропагандирани ефективно ... накратко, според критерия Последователи, той не е успял за момента. Може би в бъдеще, но ако това, което му е попречило преди, продължи и в бъдеще, едва ли. Но не се знае, де.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Втори след княза said:

Няма успял философ, мъдрец, месия или пропагандист без последователи

"Всички въоръжени пророци са били победители,всички невъоръжени пророци са били унищожени" - Николо Макиавели

 

Специално християнството дължи победата си на стотиците и може би хиляди известни и неизвестни светци,които са провокирали римската аристокрация да ги преследва,измъчва и убива. Така без да осъзнават римските владетели са разпалвали християнството,вместо да го ограничават.

 

Дертлиев не успя защото не използва сила по примера на Пиночет...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, deaf said:

... християнството дължи победата си на стотиците и може би хиляди известни и неизвестни светци,които са провокирали римската аристокрация да ги преследва,измъчва и убива. Така без да осъзнават римските владетели са разпалвали християнството,вместо да го ограничават.

 

Дертлиев не успя защото не използва сила по примера на Пиночет...

Не съм съгласен с две неща.

С думата "провокирали". В романа/филма "Петият печат", един смяташе, че много хора трябва да станат жертви за да се свърши и с нацизма (да се изпълни числото). Той предаде група волнодумци и гестапо ги уби. Един от тях- истински участник в съпротивата се унизи, но остана жив да работи за каузата. Така че, не обичам "провокаторите".

Дертлиев и Пиночет нямат общо. Нито по поведение, нито по идеология, нито по достъп до военни ресурси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

Той предаде група волнодумци и гестапо ги уби.

Само за протокола,освен че Гестапо е най-ефективната в историята полиция,тя не е убивала хора само защото са били "волнодумци". Гестапо винаги са спазвали законите и са наказвали само тези хора,които с действията си са нарушавали закона и заплашвали държавата и обществото. Има само един случай когато Гестапо са престъпили закона изтръгвайки с мъчения признания от един немец,който прави опит да убие Хитлер.

Християнството пропагандира сред хората да се отказват от военна служба,както и мъжете винаги да прощават изневярата на жените си. Това не е ли провокация? Коя държава или общество биха допуснала такава пропаганда?!

  • ХаХа 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, deaf said:

Има само един случай когато Гестапо са престъпили закона 

Според Уики.де https://de.wikipedia.org/wiki/Geheime_Staatspolizei на Нюрнбергския процес Гестапо е призната за престъпна организация.
Дойч са навътре в нещата и имам основание да им вярвам.

Интересен въпрос: 
Ако една организация спазва безупречно престъпни закони, тя за пример ли е? Защото определено има човешки общества, които създават закони, спазването на които води до античовешки действия. Човек работи в интерес на това общество, против човечността. Примерно банда, в която се наказва този, който донесе на полицията. Или екзекутира този, който казва истина за престъпление. Или избива конкретен етнос, лица с някакви религиозни или политически възгледи.
Мисля, не е трудно да се отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В какво отношение са Успели нацистите, фашистите и водачите на хунти? От трите критерия (до сега) за успех, тези не са известни с някакви баснословни имущества. Имат последователи, но след лишаването им от власт, се стопяват. Значи е властта. Те са имали власт над много хора. Колкото повече, толкова по- голяма, толкова и по- успешни са. Хитлер- с власт над Германия е по- малко успешен от Хитлер с власт над Германия, Австрия и Чехия, а най- успешен е Хитлер с власт от Франция, до Полша. 

По въпроса за комунистите се въздържам малко, защото ККП има привърженици и след Мао, а КПРФ е голяма партия в Русия и то в опозиция, без Ленин- Сталин, т.е. не е само до властта. Имат значим брой последователи, което е някакъв критерий за успех на лидерите им.

Съжалявам, че се отнесох за Успелите в други страни, но и в България е имало такива Успели и нещата могат да бъдат пренесени и за тях... без китайците, разбира се :) 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Те са имали власт над много хора.

Има власт и власт. Властта на комунистите е несравнимо по-голяма от тази на нацистите,фашистите и водачите на хунти. Ето защо:

https://kultura.bg/web/идеали-идеология-действителност-iv/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Георги Марков дава поне четири портрета на "успели" българи от 70-те години на ХХ в. Виждането му е за хора, които демагогски са приели почти феодален начин на живот, ако правилно съм разбрал есето. Те са насочени към обогатяване чрез привилегии. Наблегнато е, че децата им "по право учат в английски гимназии, постъпват в дипломатическия корпус, заемат привилегировани постове в държавния апарат и в решителна степен корумпират естествения подбор на държавните кадри", т.е. родителите им смятат за успех научаване на западен език и дипломатическа или управленска кариера.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рекет и корупция, при кого повече?

Желание за подкуп съм срещал на ниски и високи нива, при портиери и зам. министри. Това не ще да е присъщо само на високите длъжности- успелите. Намирам приказките за това, че някой ще се справи с корупцията за празнословие. Не може да оставиш бакшиш в таксито или на сервитьорка, а да не се сетиш защо катаджия или министър казват "И сега, какво?" Явно тези , които си приказват така са шмекери. Аз също нямам идея за премахване на средата за корупция, защото ако не са парите, корумпираните ще търсят власт, привилегии или популярност. 

По отношение рекета, също няма различие дали си успял в живота или не, стига да имаш желание. През 1 в. пр.н.е., консулът Гней Долабела управлявал тема Македония. Сигурно бил положил някакви усилия за завоюването й, сигурно смятал, че тези усилия трябва да му се възмездят със звонк, сигурно така са правели всички високопоставени римляни, когато направят зависима от Рим някоя територия. Долабела бил от партията на властващите успели хора- оптиматите. Бил от република, която се славела с демокрацията и достиженията си, но това не му пречело да изнудва чрез властта, която му дават римските легиони. Партийните борби ги е имало и тогава и Юлий Цезар, привърженик на популарите, завел дело срещу него през 77 г. пр. н.е., едва ли от чиста безкористност, като във всички случаи на народа се харесало да бъде повдигнато обвинение срещу един забогатял от важните. Престъпление не било доказано, но все пак Цезар бил в опозиция, а Тръмп и на власт не можа да докаже някаква връзка в борбата с опонента си. 

Това на високо ниво. На ниско ниво е най- обикновения хайдутлук и помежду им мафията. Не е въпрос на статус, а на среда. Ако се усещаш изнудван от някого, сам започваш да изнудваш. Само дето Робин Худ е по- преследван от шерифа на Нотингам.

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...