Отиди на
Форум "Наука"

Произход на българите


Recommended Posts

  • Потребител

 

Преди 14 часа, sir said:

Аз не знам средновековен гръцки и затова се доверявам на специалистите. Тук във форума впрочем си имаме такъв и Мироки отлично го знае кой е - да го пита него, ама силно ме съмнява да му даде различен превод.

С подобна надежда показах текстът от азбучникът в гръцки и латински (възможно най-оригиналните), за да се види и преведе. Че има нещо не съвсем ясно. И тези българи част от тази хроника ли са или не.

Преди 15 часа, sir said:

Нищо не си разбрал.

Всъщност точно това, което написа в изложението разбрах. За това и писах, че българите може да са останали някъде където са се били с аварите (ако са от тази хроника или изобщо ги няма). За това и писах, че не е толкова ясно вече.  Щеше да е кристално ясно, ако в азбучника бяха изредили и племената долу. Тогава щяха или да се диференцират или отъждествят. Остава загадка, какво дирят българи точно до акацирите по Йорданес, а не оногурите на Приск. Но си прав, това е за друго разнищване.

И то само, ако знаем, че категорично оногури е различно от българи. Ако са едно и също всичко си идва на мястото.

Останаха пак само 2 отъждествявания, които имат минимална разлика.

уногундури българи, Теофан

унугури българи, Агатон

оногури е отново вакантно.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,8k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 7 часа, bulgaroid said:

И ,нищо и половина,нищо общо, даже кореннна разлика, чудя им се на титлите и образованието дето се кичат и накрая глупости на търкалета! https://ru.wikipedia.org/wiki/Таштыкская_культура

Човека е бил верен син на партията и с всички сили се мъчи да намери тюркски произход,това е обяснението за невероятното недоразумение дето му се е получило. Чел съм го преди години но сега още повече ми правят впечетление невероятните недоразумения в теориите му .

Не е баш така. Просто се е позовавал на руски учени. Всичко, писано за Минусинск и другите азиатски истории, са цитирания на съветска литература от 50-те и 60-те години. Тази първата част от книгата спокойно може да се прескочи и да се чете това, което е за България, макар че и то вече е поостаряло, все пак е минал близо половин век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, tantin said:

Като излязат последните генетически тестове, много е вероятно тази теория пак да стане модерна и да се съживи. Ще излязат нови потвърждения и ще се изчистят противоречия.

Тия тестове все ги чакате като манна небесна и всеки път греда. Кое ще и се съживи ? Никакви потвърждения няма да излязат,откъде? Напротив, колкото повече данни излизат толкова повече тюрки и тем подобни се отдалечават. Какви потвърждения за какво? :lol:

 

Преди 8 часа, tantin said:

Относно Кизласов - не го виждам това противоречие.  Леонид  Кызласов. Отделно и сина му - Игор Кызласов . Това са най-добрите им археолози там на място. 

Ма къ, надясно и наляво само тюрки, колкото повече толкова по-добре,същия смешко като баща си :lol:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, miroki said:

Останаха пак само 2 отъждествявания, които имат минимална разлика.

уногундури българи, Теофан

унугури българи, Агатон

оногури е отново вакантно.

Ми то е едно и също. 

 

Преди 42 минути, sir said:

Не е баш така. Просто се е позовавал на руски учени. Всичко, писано за Минусинск и другите азиатски истории, са цитирания на съветска литература от 50-те и 60-те години. Тази първата част от книгата спокойно може да се прескочи и да се чете това, което е за България, макар че и то вече е поостаряло, все пак е минал близо половин век.

За минусинск и там са страшни глупости а за България кое по-точно да приемем?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, bulgaroid said:

Ми то е едно и също. 

Оногури и то ли е същото?

Понеже за това бяха диспутите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, bulgaroid said:

За минусинск и там са страшни глупости а за България кое по-точно да приемем?

Не е нужно да приемаме, а просто да четем. Все пак Ваклинов е копал в България, а не в Минусинск.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, sir said:

Не е нужно да приемаме, а просто да четем. Все пак Ваклинов е копал в България, а не в Минусинск.

Това , че е копал го приемаме,проблема са изводите му,не беше ли той измислил обяснението за липсата на славянски некрополи с масово преминаване на славяните към трупополагането!? Както и обявяването на българска керамика за славянска ? Май той беше?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, miroki said:

С подобна надежда показах текстът от азбучникът в гръцки и латински (възможно най-оригиналните), за да се види и преведе. Че има нещо не съвсем ясно. И тези българи част от тази хроника ли са или не.

Нищо неясно няма и всичко е преведено отдавна - от различни специалисти по един и същи начин.

Преди 11 минути, bulgaroid said:

Това , че е копал го приемаме,проблема са изводите му,не беше ли той измислил обяснението за липсата на славянски некрополи с масово преминаване на славяните към трупополагането!? Както и обявяването на българска керамика за славянска ? Май той беше?!?

Стамен Михайлов е това, не Станчо Ваклинов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, bulgaroid said:

Чакай сега обърках се,нали говорим за Ваклинов? Откъде изкочи Стамен Михайлов ?

Стамен Михайлов е този с керамиката, не е Ваклинов. От там изскочи. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Стамен Михайлов е този с керамиката, не е Ваклинов. От там изскочи. ;)

Аха, аз си помислих,че обсъждам грешния човек! Стамен Михайлов не съм го чел, но пък съм чел Ваклинов и там всичко това го има,откъде е преписал не е важно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дайте да си починем от този тюркофил.

Нека малко да поразнищим аланското начало...

Та,

Аспар-рух очевидно е алан.  Сигурно ли е, че е син на Кубрат?  А и Кубрат не е ли и той алан? Кубер също. 

Окончанието -ар  (-ер) си е аланско. /Гоар, Аспар -известният магистер милитум/.

Аланите са много високи на ръст и лесно се разпознават техните гробове.

Аланите са стандартна върхушка на много племена из Европа и Азия. Да не преписвам подробности вижте: https://bg.wikipedia.org/wiki/Алани

Васали са на кан-дзюй и неотличими от тях по бит. Както писах по-преди Кандзюй са кандидати за основната съставка на Българите.  След тяхното преместване на запад изглежда и двете съставки се размиват сред други племена, оставайки върхушка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Exhemus said:

Дайте да си починем от този тюркофил.

Нека малко да поразнищим аланското начало...

Та,

Аспар-рух очевидно е алан.  Сигурно ли е, че е син на Кубрат?  А и Кубрат не е ли и той алан? Кубер също. 

Окончанието -ар  (-ер) си е аланско. /Гоар, Аспар -известният магистер милитум/.

Аланите са много високи на ръст и лесно се разпознават техните гробове.

Аланите са стандартна върхушка на много племена из Европа и Азия. Да не преписвам подробности вижте: https://bg.wikipedia.org/wiki/Алани

Васали са на кан-дзюй и неотличими от тях по бит. Както писах по-преди Кандзюй са кандидати за основната съставка на Българите.  След тяхното преместване на запад изглежда и двете съставки се размиват сред други племена, оставайки върхушка.

Ами с оригиналдъ аланите само на думи сме близки,ама това алани е много събирателно, сармати има много видове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Ми то е едно и също.

А пък за това - ами щом е едно и също, тогава не виждам защо се чудиш, че ни пробутвали тюркската теория. Ами то това е един от малкото останали стожери на тая теория: оногури - on ogur "десет огури", оногундури - друга форма на оногури -> българи = тюрки-огури/чуваши.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Стамен Михайлов е този с керамиката, не е Ваклинов. От там изскочи. ;)

Стамен Михайлов ли е археолога- партиен секретар който обикалял из обектите със славянска керамика в джобовете ? Не оставял нищо на случайноста.🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, sir said:

А пък за това - ами щом е едно и също, тогава не виждам защо се чудиш, че ни пробутвали тюркската теория. Ами то това е един от малкото останали стожери на тая теория: оногури - on ogur "десет огури", оногундури - друга форма на оногури -> българи = тюрки-огури/чуваши.

Тия лингвистични еквибрилибристики отдавна не ги броя,нали обсъждахме на форума иранското гури? И като сме почнали хайде малко Ж.Войников 

Неочаквано, названието „(в)уннгундури / (в)унгунтури“ се открива най-рано в китайската
династична история на династията Старша / Западна Хан (206 г. пр. н.е. – 9 г. от н.е.) – „Хан-шу“, във
връзка със съдбата на т.нар. „Сяо Юеши / Юечжи” (Xiăo Yueshì)
, частта от народа юечжи (тохари-
арси), които остават в своята родина Гансу и се подчиняват на Сюнну. Известно е че Сюнну нанасят
няколко сериозни поражения на тохарите в Гансу, първите две са от шаню28 Маотун, а последното и най-
тежко е от наследника му Лаошан в 166-165 г.пр.н.е. През зимата на 167/166 г. Лаошан изненадващо
напада Китай. Император Вен Ди (179 – 157 г.пр.н.е.) не е готов за война. Сюнну опожаряват граничния
град Бейди, проникват до околностите на столицата на Западна (или Старша) Хан гр. Чанъян, и
опожаряват няколко императорски дворци и столичния квартал Нейши. След това Лаошан се оттегля в
граничния град Бейди и напуска Китай, тръгвайки в западна посока… към земите на Арсите / Юечжи. Те
определено не очакват нападение, затова са разбити изцяло. А владетелят им (неназован за съжаление
от източниците) е убит и от главата му по стар степен обичай е направена чаша. След този
катастрофален разгром, народът на Арсите / Юечжи потегля на запад – към своя “Голям Изход” към
долината на р.Или и завинаги напускат плодородните земи около Хуанхе в Хеси29 и Гансу. Долината на
реките Или и Чу днес се наричат Седморечие (казахски Джетъсу) но в ранното средновековие носи името
Аргу30, Аргун, име вероятно свързано с Арсите / Юечжи?
Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Conan said:

Стамен Михайлов ли е археолога- партиен секретар който обикалял из обектите със славянска керамика в джобовете ? Не оставял нищо на случайноста.🙂

Това не го знаех може ли подробности?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Conan said:

Стамен Михайлов ли е археолога- партиен секретар който обикалял из обектите със славянска керамика в джобовете ? Не оставял нищо на случайноста.🙂

Мисля, че този беше някакъв друг. Но и за Михайлов съм чувал една подобна история за Плиска, не знам вярна ли е или не, все пак не съм в кухнята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, sir said:

Мисля, че този беше някакъв друг. Но и за Михайлов съм чувал една подобна история за Плиска, не знам вярна ли е или не, все пак не съм в кухнята.

Не беше ли този от участниците в унищожаването на гроба на Левски? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, bulgaroid said:

Тия лингвистични еквибрилибристики отдавна не ги броя,нали обсъждахме на форума иранското гури?

Лингвистичната еквилибристика и по-точно псевдолингвистичната еквилибристика в случая е именно приравняването на оногури и оногундури. Обаче там си категоричен - едно и също било. А иранско гури аз лично не съм обсъждал и не виждам нужда - в оногундури няма гури.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, bulgaroid said:

Ами с оригиналдъ аланите само на думи сме близки,ама това алани е много събирателно, сармати има много видове.

Алани е съвсем определено, както и сармати не се отличават много по видове. По късно, когато започават да се претопяват, е друг въпрос.. Но България доста радушно приема, тюркизираните алани(сармати) -куманите, които са приели само език, без гени и на външен вид са изглеждали като предишните алани все още.  Сегашните осетинци са изцяло претопени и по език и по гени.

    Салтово-Маяцките два антропологични вида са алани и кандзюй, вече с общо име българи.  Аланска върхушка при българите си личи от имената и от гробовете. Доказана е аланска върхушка на толкоз племена - защо да се отрича при нас?

Имаме толкоз археологически мтериал..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, sir said:

Лингвистичната еквилибристика и по-точно псевдолингвистичната еквилибристика в случая е именно приравняването на оногури и оногундури. Обаче там си категоричен - едно и също било. А иранско гури аз лично не съм обсъждал и не виждам нужда - в оногундури няма гури.

Няма да споря за това,  не ми е силна страна, за мен това е едно и също племе а как са се наричали всъщност едва ли ще узнаем.

 

Преди 6 минути, Exhemus said:

Алани е съвсем определено, както и сармати не се отличават много по видове. По късно, когато започават да се претопяват, е друг въпрос.. Но България доста радушно приема, тюркизираните алани(сармати) -куманите, които са приели само език, без гени и на външен вид са изглеждали като предишните алани все още.  Сегашните осетинци са изцяло претопени и по език и по гени.

    Салтово-Маяцките два антропологични вида са алани и кандзюй, вече с общо име българи.  Аланска върхушка при българите си личи от имената и от гробовете. Доказана е аланска върхушка на толкоз племена - защо да се отрича при нас?

Имаме толкоз археологически мтериал..

Защо пък кангюй ? Аз за тях съм най-малко склонен да ги приема, за саки и усуни имаме нещо ,даже много неща ,може би тохари ,но кангюй не.Откъде тази теория?Иначе алани е събирателно за сармати, и трябва да решим какво точно да подразбираме под алани,защото едно е кавказките алани а друго е събирателното. Чел съм за кавказките алани с тях нямаме общо,по-скоро със степните.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, bulgaroid said:

Няма да споря за това,  не ми е силна страна, за мен това е едно и също племе а как са се наричали всъщност едва ли ще узнаем.

Ами това си е чувашката теория в най-чист вид. Тъй че наистина по-добре да не спорим. Айде приключвам с чата. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...