Отиди на
Форум "Наука"

Месояден хищник или тревопасен е по природа човекът, или епизод от научната дезинформация в новия свят


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 25 минути, Warlord said:

Ами радвам се, че войнстващите веган апологети лека-полека опразниха предния окоп, където се отбраняваше становището, че прачовеците били само растителноядни/плодоядни. И сега вече са в по-задния окоп, където предците ни станаха "повечето" и "основно" растителноядни + пазарлъци колко точно ;) но тези пазарлъци не променят факта, че са били всеядни и са прибягвали до месо всеки път когато е било възможно.

Баш проточовеците са си били плодоядни, но после са почнали поради нуждата да ядат и месо и други неща. Установихме много ясно, че в саваните на Африка е имало и има дори и днес доста плодове, тъй че на проточовеците не им е било проблем да се изхранват там така. А по онова време не са били милиарди, тъй че не е имало недостиг от пренаселение, а и дърветата са били повече. По-късно колкото по на север са се преселвали толкова ресурсите са ставали по-ограничени и съответно е трябвало да ядат и други храни и е трябвало да се превърнат от берящи в складиращи и ловуващи. И когато са достигнали северния полярен кръг са яли основно месо, щото там няма друго. 

Същото е и с всеядните мечки, които ако са на юг могат да си живеят и с трева и плодове, а колкото по на север отиват толкова по-големи хищници стават. Така нашите мечки се справят и с трева, плодове, корени и охльови, но гризлитата ядат 80% месо, и по същия начин пандите в джунглата ядат само бамбук, а полярните мечки на север ядат само месо и сланина.  

Хората са почнали да ядат месо и съответно са започнали да боледуват от нови болести, тъй като месото се яде основно печено, а в печеното месо се опичат нови химични съединения, които са несъвместими с живите клетки - отровни, канцерогенни, излишни...   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, bgman13 said:

Но най-умните диви животни са приматите.

Най-умните животни са тези, които комуникират много в сложна социална среда. Ние примерно четем и пишем и описваме всичко, и живеем в сложни огромни съобщества, които изискват сложна комуникация и затова имаме и големи мозъци. Същото е и със слоновете, които живеят в големи семейства и комуникират с инфра звукове. Същото е и при делфините, които също живеят в големи групи и комуникират постоянно с ултра звук. Приматите също комуникират доста не само с звуци, но и с гримаси. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Warlord said:

Ами радвам се, че войнстващите веган апологети лека-полека опразниха предния окоп, където се отбраняваше становището, че прачовеците били само растителноядни/плодоядни. И сега вече са в по-задния окоп, където предците ни станаха "повечето" и "основно" растителноядни + пазарлъци колко точно ;) но тези пазарлъци не променят факта, че са били всеядни и са прибягвали до месо всеки път когато е било възможно.

Какви войнстващи апологети, какви пет лева? Яж квото искаш. Това с което се храниш, както и начинът на хранене, както и колко ядеш е изключително важно нещо. То си е лично твой проблем, ако си разбрал или не си разбрал за кво става въпрос.

Вегетарианството няма нищо общо с никакви войни. Йогите не са това, което говорят днеска, разни гейове, които измислиха и нов термин - вегани. Това е чисто нов термин, вероятно е измислена запад. Това което йогите казват днес и което винаги са казвали, е че вегетарианството е по-добрата храна, но не е възможно да бъде наложено със сила. И те са толерантни дори към месоядците. Според практическите наблюдения на тая наука, при това от векове и даже хилядолетия, именно месоядството води до агресия. Вегетарианството е сатва. Т.е. това е съвкупност от влияния върху човешкия организъм, които водят до спокойствие, липса на агресия, раздразнителност, повече здраве и сила. А така също и по-мощен ум.

 

Ако има някой да е войнстващ това са тия, които не желаят да се откажат от удоволствията. И не става въпрос само за ядене на месо. Всеки поклонник на алкохола и цигарите, ще те убеждава и ще войнства, че това не му вреди.

Но всичките подобни приказки са поради неразбиране. И тука йогите отново са на линия, за да ти обяснят, че човек винаги прави жертви. Когато не се отказваш от яденето на месо, ти се отказваш от състоянието на организма си, което е - айде да кажем по-различно.

Когато избираш да прочетеш една книга, ти се отказваш от това да прочетеш една друга книга. Ако книгата която четеш е лоша, ти си се отказал да прочетеш добра. А ако би знел коя е най-добра и кои са най-добри, ти щеше ли да се откажеш от доброто?

 

Обаче има значени и коя е автентичната йога. Има доста отклонения и шарлатаство дори в самата Индия.

 

Винаги правиш жертви.

 

Войнстващите вегетарианци, се наричат вегани. Има и много комерсиални, даже и индиийци по произход, които пишат разни работи на запад. И даже са хит, щото и тамошното западно население, е рожба на западните ценности (ха ха - а не на веганството - ти мош ли да се сетиш самичък, че най-много месо се яде, тъкмо в ЕС и САЩ).

Тая псевдовегетариански иделоогия е наложена от днешната гадна джендаро-педерастия. Аз не я понасям. Даже тази идеология се е прпосмукала в мислите и говоренето на кой ли не.

Гледай например, кви дивотии разправя Атанас Скатов, лека му пръст. Тоя човек ми е много съмнителен, че е били истински спортист. Един спортист, който е топ, а не някакъв любител, стига до най-добрата си възможна форма, само ако започва да тренира от най-ранна възраст. Тоя е започнал след навършването си на 30-годишна възраст.

И гледай кво разправя.

 

"

Началото, или как започна всичко

 

Като ученик в 10 клас в Сливен през 1994 г., чух разказ за преминаването на най-дългия пешеходен маршрут в България – от връх Ком на сръбската граница до нос Емине на Черно море, около 700 км, с 16 000 метра положителна денивелация. Тогава силно се впечатлих и въпреки че нямах контакт с планината почувствах, че някой ден трябва да премина това трасе и този ден дойде 16 години по-късно. През лятото на 2010 г., заедно с баща ми, се записах за организирано преминаване на маршрута Ком-Емине. По-скоро аз записах баща ми – за да не съм сам и заедно да преживеем това приключение. Въпреки че нямахме никаква планинска екипировка и още по-малко физическа подготовка, успяхме да го направим за 16 дни. Бях много впечатлен от всичко, което преживях, видях и почувствах. Имаше дни, в които изобщо не спираше да вали дъжд, имаше големи студове, жеги, прекрасни гледки, дълбоки размисли за живота, най-вече за моя живот и какво искам да постигна, какво ме прави щастлив и полезен за човечеството. Някога ще разкажа за това свое първо преминаване на Ком-Емине. Пожелах си силно на следващата година пак да изпитам незабравимите силни чувства, емоции и усещания от допира с планината, общуването с природата, размислите, идеите и желанията, които напираха в мен.

Това мое първо преминаване на Ком-Емине 2010 г. е моят първи смислен контакт с планината. За последно преди това съм бил в планината за повече от няколко часа през 1985 г., когато заедно с майка ми, сестра ми и баща ми, преминахме организирано от Бузлуджа до Карлово през връх Ботев. Това бе първото ни и последно семейно екскурзионно летуване в планина, за съжаление.

Повече от 10 години преди този поход бях преустановил всякакви физически занимания.

През 2011 г. отново преминах вече познатото ми трасе и след това второ преминаване на Ком-Емине вече знаех, че искам да се посветя и отдам на планината и на спортове, свързани с нея. В планината се чувствах изпълнен с любов, беше красиво, закалявах тялото и духа си. Никога преди това не бях спортувал и се радвах на движенията на тялото ми – на това, как краката ми изминават над 30-40 км на ден и след няколко часа тръгваха отново, все едно, съм роден само да ходя.

 

Веганството и има ли то почва у нас?

 

През лятото на 2000 г. бях в Мюнхен на летен университет. Основната тема беше свързана с разширяването на Европейския съюз. Една от лекциите беше с тематика върху селското стопанство и в нея се наблегна на факта, че населението на Земята расте с много бърз темп, както никога преди, и прогнозите сочат, че до 2020 г. населението на планетата не достигне 7 милиарда. А вече сме надхвърлили тази цифра пет години по-рано от прогнозираното. Селскостопанските площи за отглеждане на нашата храна и тази на животните, с които се храним, са ограничени и въпреки че в някои райони на света се усвояват нови селскостопански площи, то в други те се урбанизират и преминават в друг статут на ползване – най-вече промишлен и жилищен. Така или иначе, селскостопанските площи са ограничени и не могат да нарастват безкрайно. Населението обаче ще продължава да нараства, докато има с какво да се изхранва. По-голямата част от обработваемите селскостопански площи и пасища са за храна на животните. Ако се намали консумацията на месо и животинска продукция, ще има много повече площи за растителна храна за хората и така, по този начин, населението на земята би могло да нараства двойно повече. Във връзка с това, от една страна, като агроном, който се грижи за производството на храна за човека, и от друга страна, като човек, загрижен за опазването на планетата, в мен се зароди идеята да проверя дали може да се живее само с растителна храна. Няма да се спирам на избиването и експлоатацията на животните, на замърсяването на околната среда и на цялата планета в резултат на промишленото отглеждане на животни. Цифрите са катастрофални и никой не смее да ги съобщи. Ясно е, че най-големият замърсител на околната среда е животновъдството, както и че то е най-големият консуматор на чиста питейна вода. Има достатъчно литература по тази тема за желаещия да прочете повече.

Бях силно влюбен в планината, а и тя в мен, затова реших да комбинирам планинарството с експеримента, който още никой не е провеждал, а именно – не само да се провери веганството, като режим на хранене, но и да се разбере как то се отразява при изключително натоварващия за тялото и психиката височинен алпинизъм.

На първи януари 2012 г. преминах на вегански режим на хранене без консумация на храна от животински произход, като 6 години преди това бях вегетарианец. "

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, bgman13 said:

Гледай например, кви дивотии разправя Атанас Скатов, лека му пръст. Тоя човек ми е много съмнителен, че е били истински спортист. Един спортист, който е топ, а не някакъв любител, стига до най-добрата си възможна форма, само ако започва да тренира от най-ранна възраст. Тоя е започнал след навършването си на 30-годишна възраст.

Скатов, всъщност има доста добри постижения и изкачените от него върхове не са за пренебрегване. А това, че е почнал на 30 не е от значение, особено при катеренето. 

Веганството и спорта не са несъвместими, напротив, много от най-добрите спортисти са вегани или вегетарианци, както разбираме от филма Променящите играта.

 

Веганите по принцип не са войнственото крило на вегетарянците, а са такива, които не ядат яйца и не пият мляко. Има обаче група от войнстващи вегани, които в защита на начина си на хранене (срещу атаките на войнстващите месоядци, млекопийци и войнстващите богати фирми производители на месо и мляко) са прегърнали други каузи като защитата на животните, глобалното затопляне причинено от метана от кравите, липсата на вода и др. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, makebulgar said:

Веганите по принцип не са войнственото крило на вегетарянците, а са такива, които не ядат яйца и не пият мляко. Има обаче група от войнстващи вегани, които в защита на начина си на хранене (срещу атаките на войнстващите месоядци, млекопийци и войнстващите богати фирми производители на месо и мляко) са прегърнали други каузи като защитата на животните, глобалното затопляне причинено от метана от кравите, липсата на вода и др. 

Значи глей сега. Около 81ва година, си купих книжката на Венцеслав Евтимов ЙОГА. А така също впоследстие, до 89та, си купих и намерих от различни места около 10 подобни книги. Вкл. една зелена ЙОГА от български автори, както и една интересна книжка от трима руснаци РЕЗЕРВИ НА НАШИЯ ОРГАНИЗЪМ.

Уверявам те, че в тия книжленца, които и до ден  днешен, смятам за много ценни, не се среща терминът ВЕГАНИ.

Става въпрос, за различни разновидности, степени на вегетарианството, като  най-ниската от тях, с която даже се почва е, да се изчистят животинските храни, с изключение на млечните. Като в още по-нисък стадии, си позволяваш в режима да ядеш и малко месо, веднъж седмично или месечно. За предпочитане риба или яйца.

 

Въпросните разновидности на вегетарианството са няколко. И тия които измислят нови термини (джендъри), нека да ги кръстят с нови имена и тях. Но няма да измислят нищо стойностно, което да допълни качествено това което е създадено за няколко хилядолетия. То не става с потребление - това е аскетизъм. Няма нищо общо нито с потребителското общество, нито с печеленето на пари.

 

По въпроса точно за кравите, за метана и това, че растителната храна ако се консумира директно, а не се превръща преди това в животни, за храна, мога да ти дам още разяснения (ще ти дам, по-късно). Втората половина на изречението си е истина. Но по същество, това са сбъркани теории на сбъркани хора, или с други думи - френски минети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, makebulgar said:

Скатов, всъщност има доста добри постижения и изкачените от него върхове не са за пренебрегване. А това, че е почнал на 30 не е от значение, особено при катеренето. 

Веганството и спорта не са несъвместими, напротив, много от най-добрите спортисти са вегани или вегетарианци, както разбираме от филма Променящите играта.

Скатов не знам, какви постижения има в един спорт, в който зрителите не са там да гледат, в един спорт, в който отдавна е ясно, че шерпите и техниката, могат да закарат и инвалид на върха, стига тоя да си плаща. Даже много съвременни спортове, като плуването и колоезденето, не се знае, дали няма някаква техническа шашма, която е внедрена в организма на състезателя или колелото, чрез интервенция (хирурхическа). По едно време, бяха разрешили едни костюми в плуването, които те правят по-лек и още на първата олимпиада изпопадаха маса рекорди. После ги забраниха. И т.н.

Това че Скатов е започнал не на 30, а даже над 30 има, има, има - огромно значение има. И да ти кажа, аз като съм почнал да тренирам силово аеробни спортове още в трети клас, и в седми, както бях пеесе кила, свалях от тренировка за два часа три кила, а примерно в десети, съм тичал всеки ден по трийсет километра, всеки божи ден - някъде между седем и десети хиляди километра на година навъртах. А ежедневната денивелация беше хиляда и сто метра нагоре и още толко надоле. Като същевременно, няма да ти казвам кви жестоки, крайни диети и гладувания съм правил. И ми е много смешно, това което го говори. Да, има хора, които са истински. Скатов не ми прилича на такъв.

Скатов и тоя другия, дето загинаха, както и Каролев, както и некои други, които напоследък загинаха в планината са ми много съмнителни, поради това, че си мисля, че ги убиха поради некаква причина. Но това е друга тема.

 

Вегетарианството (а не веганството) и спрота не са несъвместими и доказателство са постиженията на растителноядните животни - от там черпим данни и фактология за световните рекорди. Хората които са вегетарианци или поне предимно вегетарианци, са даже фаворити. Но това откритие на топлата вода, можеш да го наблюдаваш в книжката за резервите на  нашия организъм, която ти препоръчах - не е някакво кой знае какво откритие.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, bgman13 said:

ПО какво съдиш, дали  са всеядни или растителноядни? Не си ги виждал никога с кво се хранят. Съди се по зъбите. Те са на растителноядни животни. Обясних ти вече, не като на питек, че дори закелетите растителноядни животни са до някаква степен всеядни, защото в тревата която пасат има и насекоми. Мечката също е всеядна. Обаче, по зъбите е хищник. А тъй като мечка може да се види и на живо, а не само като изкопем скелет, физиологията и анатомията ѝ е добре проучена и е причислена към хищниците. Според тебе изглежда е всеядна. Но какво значи всеядна, след като всичко е всеядно, пак повтарям - има значение в каква степен. И накъде накланят везните. Учил си по математика още даже в четвърти клас, че критичната точка на закригляване е по средата.

 

Глей сега да ти добавим и други примери, ама вече не с питеците, които не си виждал, а с днешните хора, в сравнение с хищниците и растителноядните. Хищниците не боледуват от артереосклероза. Щото тая болест е свързана с адаптацията или не на ядене с месо и животинска храна.

Едно зайче, на което му се добавя по окло десет процента мас в храната, развива сериозна артереосклероза за месеци.

Прочети за горилата Тото от Животните на Африка на Бернхард Гжимек! Тя е умряла от артереосклероза. В природата тя се храни почти само с растителна храна. Много са редки случаите, когато някой успява да види, че горилите ядат и някаква животинска храна – мравки.

Горилата Тото е била хранена с какви ли не човешки храни. Вкл. месо и сладкиши. И даже ги е обичала. Според тебе, горилите са всеядни?

 

И сега остава да си отговориш и на въпроса, дали артереосклерозата е убиец номер едно на съвременния човек - особено в богатите държави. Успех!

Давал съм много примери с категорични доказателства от находки за месоядността на различните наши предци назад в тази и предишни такива теми във форума. Няма да ги повтарям, който действително го интересуват сам ще си ги потърси.
Не споря, че са били изцяло или почти изцяло месоядни хищници, нито за това, че прекомерната консумация на месо води до проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, bgman13 said:

Става въпрос, за различни разновидности, степени на вегетарианството, като  най-ниската от тях, с която даже се почва е, да се изчистят животинските храни, с изключение на млечните. Като в още по-нисък стадии, си позволяваш в режима да ядеш и малко месо, веднъж седмично или месечно. За предпочитане риба или яйца.

Еми може за някои хора да са разновидности, но за други са си отделни режими на хранене. Примерно тези които твърдят, че прачовека бил всеяден ще ти кажат, че ветегарянците всъщност не са растителноядни щото пият мляко и ядат яйца, като същото ще ти го кажат и веганите. 

А в старите книги по йога и природно лечение сигурно има някоя важна мъдрост, която може да ти помогне, но не могат да се сравняват по никакъв начин с научните проучвания по въпросите с храненето. Проблемът е, че от една страна хората просто не спазват препоръките, които дава науката, тъй като науката не е направила необходимото откритията и да станат популярни, а от друга страна тъй като хранителната индустрия работи за да се изкарва пари, а не за да е здрав потребителя. Хранителната индустрия всъщност вкарва значителни средства, за да продава продукти, които нарушават всички предписания на науката относно храната. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, bgman13 said:

Вегетарианството (а не веганството) и спрота не са несъвместими и доказателство са постиженията на растителноядните животни - от там черпим данни и фактология за световните рекорди. Хората които са вегетарианци или поне предимно вегетарианци, са даже фаворити. Но това откритие на топлата вода, можеш да го наблюдаваш в книжката за резервите на  нашия организъм, която ти препоръчах - не е някакво кой знае какво откритие.

Еми тези открития не са нови, но хората често им е трудно да ги приемат, тъй като има много странични фактори, които работят в обратна посока. На първо място е хранителната индустрия, а след това е вкуса, който хората смятат за най-важен. Вкуса обаче не е най-важния. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, makebulgar said:

Баш проточовеците са си били плодоядни, но после са почнали поради нуждата да ядат и месо и други неща. Установихме много ясно, че в саваните на Африка е имало и има дори и днес доста плодове, тъй че на проточовеците не им е било проблем да се изхранват там така. А по онова време не са били милиарди, тъй че не е имало недостиг от пренаселение, а и дърветата са били повече. По-късно колкото по на север са се преселвали толкова ресурсите са ставали по-ограничени и съответно е трябвало да ядат и други храни и е трябвало да се превърнат от берящи в складиращи и ловуващи. И когато са достигнали северния полярен кръг са яли основно месо, щото там няма друго. 

Същото е и с всеядните мечки, които ако са на юг могат да си живеят и с трева и плодове, а колкото по на север отиват толкова по-големи хищници стават. Така нашите мечки се справят и с трева, плодове, корени и охльови, но гризлитата ядат 80% месо, и по същия начин пандите в джунглата ядат само бамбук, а полярните мечки на север ядат само месо и сланина.  

Хората са почнали да ядат месо и съответно са започнали да боледуват от нови болести, тъй като месото се яде основно печено, а в печеното месо се опичат нови химични съединения, които са несъвместими с живите клетки - отровни, канцерогенни, излишни...   

Кои точно проточовеци са били плодоядни? Давай с имена и факти - латинското наименувание на вида и конкретни находки, доказващи, че е бил плодояден?
Кои са и тия "доста плодове" дето ги било имало в саваните? Пак ако може примери и факти, щото иначе все едно нищо не си казал. То дори в днешно време саваните са характерни с оскъдицата от плодове. Това при положение, че повечето съвременни плодове и култури са минали през огромна метаморфоза, в резултат на култивацията, за да достигнат от първичния си до съвременния си солиден вид и разпространение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Warlord said:

Кои точно проточовеци са били плодоядни? Давай с имена и факти - латинското наименувание на вида и конкретни находки, доказващи, че е бил плодояден?
Кои са и тия "доста плодове" дето ги било имало в саваните? Пак ако може примери и факти, щото иначе все едно нищо не си казал. То дори в днешно време саваните са характерни с оскъдицата от плодове. Това при положение, че повечето съвременни плодове и култури са минали през огромна метаморфоза, в резултат на култивацията, за да достигнат от първичния си до съвременния си солиден вид и разпространение.

Еми единия плодояден питек се е казвал Пешо, а другия Гошо. Доказателства, че са били плодоядни е структурата на зъбите, нуждата от някои витамини, които ги има само в плодовете и други подобни. 

frugivore-6cf7378b-b816-48d3-8754-c3a805

 

А за наличните плодове в саваната преди време бях направил справка и съм качил снимки и данни някъде тук по темите, но не ми се търси сега. Има огромни  плодни дървета там, които дават много плодове. Дините също идват от саваните. И е вярно, че всички диви плодове не са като съвременните култивирани плодове, но все пак си остават плодове и има много животни, които живеят само чрез тях. Орангутаните и други маймуни разчитат почти напълно на дивите плодове без значение от размера им.     

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Орангутанът не живее в саваната , а на друго място.

Какво изобилие на плодове има в саваната и как може да караш само на тях, можеш да видиш в някой епизод на ,,Голи и уплашени,, , които сега дават напоително по Дискавъри.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 35 минути, makebulgar said:

Еми единия плодояден питек се е казвал Пешо, а другия Гошо. Доказателства, че са били плодоядни е структурата на зъбите, нуждата от някои витамини, които ги има само в плодовете и други подобни. 

frugivore-6cf7378b-b816-48d3-8754-c3a805

 

А за наличните плодове в саваната преди време бях направил справка и съм качил снимки и данни някъде тук по темите, но не ми се търси сега. Има огромни  плодни дървета там, които дават много плодове. Дините също идват от саваните. И е вярно, че всички диви плодове не са като съвременните култивирани плодове, но все пак си остават плодове и има много животни, които живеят само чрез тях. Орангутаните и други маймуни разчитат почти напълно на дивите плодове без значение от размера им.     

 

Не те питам за Пешо и Гошо, а за име на конкретен биологичен вид. Ясно е, че на съвременните човеци (от снимката) отдавна са им закърнели кучешките зъби, след като вече не им се налага да убиват с тях и да дъвчат сурово месо и твърди плодове или грудки.

Иначе в саваната със сигурност има и някакви плодни дръвчета от местен произход, но и те и неплодните там са много нарядко. Така че са далече от изобилието на джунглите. Отделно и тропическите дървета раждат плодове сезонно, макар и някои по два пъти годишно, все пак има периоди през които не дават плод. Така че който разчита само на плодове там няма много еволюционни шансове.
Може би е добре да погледаш повечко НП филми за саваните или някой ден просто да се разходиш там и сам да се пробваш да намериш плодове, да видим какъв ще е резултатът ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Warlord said:

Не те питам за Пешо и Гошо, а за някогашните видове. Ясно е, че на съвременните човеци отдавна са им закърнели кучешките зъби, след като вече не им се налага да убиват с тях и да дъвчат сурово месо и твърди плодове или грудки.

Австралопитекус Пешо и австралопитекус Гошо и те са били плодоядни. И още тогава преди милион години зъбите им са били на плодоядни. И още тогава телата им са си набавяли витамин Ц от плодовете, тъй като в месото го няма, а телата им не са можели да го синтезират.

Може би искаш да кажеш, че при човека закърняването на захапката заради яденето на месо, я е превърнала по магичен начин точно в захапка еднаква с тази на останалите плодоядни маймуни?! 

 

Преди 7 минути, Warlord said:

Иначе в саваната със сигурност има и плодни дръвчета от местен произход

Е съвсем не става на дума за някакви мижави плодни дръвчета, а става на въпрос за огромни смокини и боабаби, от които могат да се берат тонове плодове.  

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Warlord said:

Не те питам за Пешо и Гошо, а за име на конкретен биологичен вид. Ясно е, че на съвременните човеци (от снимката) отдавна са им закърнели кучешките зъби, след като вече не им се налага да убиват с тях и да дъвчат сурово месо и твърди плодове или грудки.

Аре ако обичаш да дадеш и доказателства за това, че кучешките зъби вършат изобщо някаква работа при дъвченето на твърди плодове и грудки! Най-добре с примери от днешните животни. Че като идеш преди неколко милиона години - такава дузпа никой вратар не мое да я хване.

Абе, кво повече искаш от това, да видиш  зъбите на едно животно, един биологичен вид и да ти стане ясно, че по-голямо доказателство, за това с кво е най-добре адаптирано едно животно да се храни нема? Какви доказателства си бил дал, то нема такива?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

Е съвсем не става на дума за някакви мижави плодни дръвчета, а става на въпрос за огромни смокини и боабаби, от които могат да се берат тонове плодове.  

Значи тука влизаме и в разни други теми, дето са свързани с тая. Представи си изобщо, как е изглеждал света тогава. Да ти кажа, че преди само едни 2500 години, територията на Европа е била покрита с гори над 90%. Горе долу по това време, някои гръцки острови са били напълно обезлесени - ама от хората. Малко след това и римляните са почнали да правят подобни бедствия. До преди няколко века само, територията на Европа все още е била покрита над 70% с гори. В България преди два века само е било така. Днес териотрията на Европа, както и на България е покрита средно с около 30%.

 

Сега да идем в Афркика. Тука някой ти рече, че трябва да гледаш научно популярни филмчета. Ми аз от тия точно филмчета а и не само, съм останал с некакво мъгляво впечатление, че по време Древния Египет, Сахара е била плодородна земя. А пък преди няколко милиона години, саваната в Африка не я е имало - било е гора.

 

Но дори и да оставим настрана това, трябва да си представиш ситуацията, КОГАТО ЧОВЕКЪТ НЕ БЕШЕ (има едно книжленце за Чунг и Пома, дето се казва така). Човекът е възникнал като надстройка над базата на природата. За да се появи е нужно да се е развила базата, която представлява по същество, много голяма степен на разделение на труда (специализация, която по същество е голямо количество видове). Това ти е същевременно и видове труд, и продукти на тоя труд - аналог на стоките.

 

Каква е стойността на тия видове стоки, труд - биологичните видове? Тя се измерва във време, както е забелязал и Маркс. Много по-голяма стойност имат тия незаменими продукти на базовата жива природа от човешките стоки. И когато съвкупното човечество, което е надстройката на природната база расте, това означава, че природната база намалява. Т.е. масата на животинските видове, а така също и базата на растенията над която пък се развиват тия животински видове намалява. Защото се увеличава масата на човечеството  - те това ти е най-важното и сега го ползваме за изходна точка.

 

Т.е. имал си преди два милиона години, голямо количество растителна маса. Много повече от сега. Над тая маса си имал голямо количество животни - отново е много повече от сега. А най-голямото количество растителна маса представляват горите, защото точно те, са най-ефективната система за използване на светлината - горните етажи са свелолюбиви, надолу минава по-малко светлина, развиват се по-сенкоиздръжливи етажи, а най-отдолу, има растения които растат почти на тъмно.

 

Та при тая база на голямо количество растения по онова време е имало и голямо количество животни, които са се хранели с растенията. Над тях по-малко хищници, но също са били много, в сравнение със сега. И това означава, че е имало сероизна конкуренция за хранителните ресурси. На практика всички хранителни ниши са били запълнени на макс. Но въпреки това, най-голямата хрнанителна база са растенията. От там, следва, че най-много животни са се хранели с растения. Човекът се е оказал конкурентно способен, както се вижда от еволюцията. И следователно, е имал достатъчно възможности да си набавя растителна храна, избмествайки останалите растителноядни животни. Това означава, че общо взето не е имал проблеми, да си набавя плодове. Но не абсолютизирай чак толкова значението на плодовете! Хранил се е и с листа, корени, и дори кора на дървета. Също и с някои треви. Това са били силни човеко-животни, ей - не са ти днешните изнежени същества!

Останалите животни, също са били база върху която човеците се развиват и растат. При това не само за храна са ги използвали. За много други работи - кожи, сечива от костите, и да не забравяме опитомяването на животните. Които служат и за производство на растения, защото могат и да орат.

 

НО в началото наиситна, не става въпрос за мижави плодни или културни дървета, а за много по-големи растителни масиви. Тия масиви произвеждали не само плодове, но и много други различни растителни продукти, като количество и качество - повече от сега. А хората са се хранели не само с плодове, а и с много други растителни продкукти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

А в старите книги по йога и природно лечение сигурно има някоя важна мъдрост, която може да ти помогне, но не могат да се сравняват по никакъв начин с научните проучвания по въпросите с храненето. Проблемът е, че от една страна хората просто не спазват препоръките, които дава науката, тъй като науката не е направила необходимото откритията и да станат популярни, а от друга страна тъй като хранителната индустрия работи за да се изкарва пари, а не за да е здрав потребителя. Хранителната индустрия всъщност вкарва значителни средства, за да продава продукти, които нарушават всички предписания на науката относно храната. 

Ама там  е работата, че т.нар. "наука" не дава нищо което да е по-ценно от това което вече е казано по въпроса. И по резултатите й ще ги познеш. Дали хората са станали здрави, следвайки препоръките на науката? Аз все питам, кога тая наука, ще направи хората здрави като акули (зер нали тука има и привърженици на месоядството). Или поне, като биволи - кой не е гледал, как десет лъва се опитват да свалят един бивол и той издържа поне пет минути, докато се опитват да го убият, а после идва стадото му и прогонва лъвовете, да гледа. И накрая биволът става и тръгва със стадото.

Айде де - докога ще чакам науката, да направи това, което е направила природата? Или вие всичките, дето сте тука не искате да сте здрави, като биволи, акули, гибони? Не искате ли да имате силата на бръмбара рогач или мравката? Не искате ли, концентрацията на белтъци в телата ви да е като при насекомите? И т.н.

 

Няма резултат от това което ни прича науката. Човечеството се изражда. Употребата на лекарства се повишава - това кво требва да значи, че ставаме все по здрави? Здрави са животните, защото са максимално независими. А са независими, защото здравето им не зависи от това дали могат да си купят хапчета и да идат да ги оперират - ужас. Не мерси - не искам напътствия, дето накрая ще ме накарат да им легна под ножа, за да ме осакатят.

 

А някои обаче, даже твърдят, че на лекар който се разболее, трябва да му бъде отнета дипломата. Щото нали, казваш, че хората не слушали умните доктори, представителите на науката - ама то и те са болни. И те болни  бе - ти да видиш.

 

И накрая да ти кажа, че това дето имаш голяма вяра в науката, че ще те направи здрав си е чиста фикция и по друга причина. Науката, фактически е политиката. А тия най-отгоре, поне са разбрали, че това постоянно увеличение на човечеството не може да продължава повече. И те, разбираш ли се конкурират с останалите, като се опитват да ги изтребят, но под претекст че ги лекуват. И за да се спаси човек, трябва първо да се спаси от науката. Но не всеки може да стигне до истината, за да бъде свободен - от медицината и от науката бе!

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

Не споря, че са били изцяло или почти изцяло месоядни хищници, нито за това, че прекомерната консумация на месо води до проблеми.

Явно спориш. И за това ти повтарям - едно  зайче развива артереосклероза не от прекомерна консумация на животинска мазнина, според незнам какви неведоми твои критерии - десетина процента добавка към храната и след няколко месеца е чао.

А хищниците, вкл. мечките, които пасат и трева, могат да се хранят само с месо и не не ги лови  склероза.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, bgman13 said:

Какви доказателства си бил дал, то нема такива?

Ами след като те мързи да ровиш назад по темите ще дам и нови, не е никакъв проблем защото са купища.

Ето ти за бай Пешо Австралопитекус - ял е месо та са му плющяли ушите + доказателства колкото искаш, само да има кой да чете.

https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/evidence-for-meat-eating-by-early-humans-103874273/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, bgman13 said:

Ама там  е работата, че т.нар. "наука" не дава нищо което да е по-ценно от това което вече е казано по въпроса. И по резултатите й ще ги познеш. Дали хората са станали здрави, следвайки препоръките на науката? Аз все питам, кога тая наука, ще направи хората здрави като акули (зер нали тука има и привърженици на месоядството). Или поне, като биволи - кой не е гледал, как десет лъва се опитват да свалят един бивол и той издържа поне пет минути, докато се опитват да го убият, а после идва стадото му и прогонва лъвовете, да гледа. И накрая биволът става и тръгва със стадото.

Айде де - докога ще чакам науката, да направи това, което е направила природата? Или вие всичките, дето сте тука не искате да сте здрави, като биволи, акули, гибони? Не искате ли да имате силата на бръмбара рогач или мравката? Не искате ли, концентрацията на белтъци в телата ви да е като при насекомите? И т.н.

 

Няма резултат от това което ни прича науката. Човечеството се изражда. Употребата на лекарства се повишава - това кво требва да значи, че ставаме все по здрави? Здрави са животните, защото са максимално независими. А са независими, защото здравето им не зависи от това дали могат да си купят хапчета и да идат да ги оперират - ужас. Не мерси - не искам напътствия, дето накрая ще ме накарат да им легна под ножа, за да ме осакатят.

 

А някои обаче, даже твърдят, че на лекар който се разболее, трябва да му бъде отнета дипломата. Щото нали, казваш, че хората не слушали умните доктори, представителите на науката - ама то и те са болни. И те болни  бе - ти да видиш.

 

И накрая да ти кажа, че това дето имаш голяма вяра в науката, че ще те направи здрав си е чиста фикция и по друга причина. Науката, фактически е политиката. А тия най-отгоре, поне са разбрали, че това постоянно увеличение на човечеството не може да продължава повече. И те, разбираш ли се конкурират с останалите, като се опитват да ги изтребят, но под претекст че ги лекуват. И за да се спаси човек, трябва първо да се спаси от науката. Но не всеки може да стигне до истината, за да бъде свободен - от медицината и от науката бе!

 

Хората, които познават научните открития свързани с физиологията на човека, които  познават добре биохимията на тялото, и познаващите медицинските проучвания върху храненето, към които спадат и проучванията върху вегетарианството, а също и проучванията върху двигателната активност (включително йога), и които решат да следват препоръките от всички тези проучвания вероятно ще са най-здравите хора.  Но проблема е първо, че тези хора са малко, и второ, че осигуряването на храна днес не е точно в ръцете на хората, а е в ръцете на производителите на храна. Купуваме храната в магазин, а не я берем, събираме и ловуваме. И от там идва проблема. Ако човек се запознае максимално с темата ще достигне до извода, че трябва да стане суровоядец, но доколкото 95% от храните в магазините са преработени, смесени, изчистени, печени, по най-различни начини, човек просто прави компромиси и приема други варианти различни от идеалния. 

Тоест науката е изследвала нещата и проблемите, но запознаването на хората с откритията и най-вече прилагането им, са действия лични, които хората трябва сами са направят. Но в 99% от случаите хората или нямат възможност или се примиряват да не следват науката. 

А относно всички тези стари книги по йога, природно лечение и т.н. те не са нещо което може да замести науката или да я поправи. Те са просто част от науката и вероятно медицинските и научните книги по медицина понякога ги споменават и цитират. Народната медицина може да даде някакви насоки за това как човек да действа в определени ситуации, обаче не може да отговаря на онези въпроси свързани с биохимията като това какво са витамините, как действа метаболизма и т.н. тоест науката дава глобалните отговори, докато народните лечители, йогите и други подобни специалисти работят надребно и в практическа насока.  

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, Warlord said:

Ето ти за бай Пешо Австралопитекус - ял е месо та са му плющяли ушите + доказателства колкото искаш, само да има кой да чете.

https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/evidence-for-meat-eating-by-early-humans-103874273/

 

Еми има данни че ранните човеци, са яли месо, но както пишат в статията яли са месото наред с големи количества плодове, листа, насекоми и др. Но проблема е че по онова време те са били просто един от видовете висши хоминиди. Много от останалите видове са били по различни. Част от тях са били също като предците на хората и са яли и месо, а друга част са си останали плодоядни и растителноядни. Например Парантроп робустос е подобен на австралопитека и се смята че имат един и същ произход, но робустос са си били не само растително ядни, но и основно тревопасни. Тоест явно онези ранни хоминиди въпреки, че са били почти еднакви като физиология, ходили са вече изправени, имали са сръчни ръце и са имали сравнително голям мозък, но са поели по различни пътища. И със сигурост не са тръгнали от някаква всеядна форма, а са тръгнали от плодоядна, иначе робустос щяха да бъдат също месоядни. И в крайна сметка са оцелели защото са били най-умни или поумняващи. Оцелели са онези, които чрез войни са избили всички останали хоминиди без значение дали са яли или не са яли месо, които за тях са били грозни и други. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Warlord said:

Ами след като те мързи да ровиш назад по темите ще дам и нови, не е никакъв проблем защото са купища.

Ето ти за бай Пешо Австралопитекус - ял е месо та са му плющяли ушите + доказателства колкото искаш, само да има кой да чете.

https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/evidence-for-meat-eating-by-early-humans-103874273/

Тоя номер, да ме пратиш на марс, да видя, как стоят там нещата, ми е доволно досаден. Не разбра ли вече, че не го  кльопам. Или не осъзнаваш, че постоянно  го ползваш и не фърфиш с него. Сменяй си чипа, да сме ефективни в изяснявнето на нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 42 минути, makebulgar said:

 

Еми има данни че ранните човеци, са яли месо, но както пишат в статията яли са месото наред с големи количества плодове, листа, насекоми и др. Но проблема е че по онова време те са били просто един от видовете висши хоминиди. Много от останалите видове са били по различни. Част от тях са били също като предците на хората и са яли и месо, а друга част са си останали плодоядни и растителноядни. Например Парантроп робустос е подобен на австралопитека и се смята че имат един и същ произход, но робустос са си били не само растително ядни, но и основно тревопасни. Тоест явно онези ранни хоминиди въпреки, че са били почти еднакви като физиология, ходили са вече изправени, имали са сръчни ръце и са имали сравнително голям мозък, но са поели по различни пътища. И със сигурост не са тръгнали от някаква всеядна форма, а са тръгнали от плодоядна, иначе робустос щяха да бъдат и също месоядни. 

И робустуса e със сигурност всеяден, който заедно със също така всеядния австралопитек, се счита, че най-вероятно тръгват от ардипитека - също всеяден. И да е имало някакви издънки около тях, дето са тръгнали изцяло на плодоядна диета, са забили в задънени улици и така са изчезнали, че и останки от тях не можем да намерим.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 32 минути, bgman13 said:

Тоя номер, да ме пратиш на марс, да видя, как стоят там нещата, ми е доволно досаден. Не разбра ли вече, че не го  кльопам. Или не осъзнаваш, че постоянно  го ползваш и не фърфиш с него. Сменяй си чипа, да сме ефективни в изяснявнето на нещата.

Какъв Марс, давам ти линк с много примери за находки и доказателства, плюс референции към тях и т.н. Ако не искаш да четеш, а само да се изказваш, тогава вече е ясен случая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Warlord said:

Какъв Марс, давам ти линк с много примери за находки и доказателства, плюс референции към тях и т.н. Ако не искаш да четеш, а само да се изказваш, тогава вече е ясен случая.

Бе аз ти давам пример с горила, която умряла от инсулт, щото не е спирала да яде и месо, и сладкиши. И даже като малка, когато и паднало първото млечно зъбче, се научила да пие коняк, като и вадят зъб и всеки път след вадене на млечен зъб искала да пие коняк. Ама тва не значи, че горилите са създадени от природата да бъдат пияници. Ядат само растителна храна. Според Гжимек, в изпражненията им никога не са откривани дори остатъци от насекоми. И тука става въпрос, за неща които са лесно видими. Ти къде ме пращаш в зоната на здрача? Нема ни един пример във въпросния линк, който да е доказателство. Даже немаш чак такъв драстичен случай, като с горилата Тото. Ама па е било преди милиони години.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...