Отиди на
Форум "Наука"

Месояден хищник или тревопасен е по природа човекът, или епизод от научната дезинформация в новия свят


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 20 часа, Кухулин said:

Добре е да го мериш сутрин, щом се събудиш. 

Тази сутрин на гладно кръвно 109/66 и пулс 47. 

Тези стойности ги обяснявам с постоянното физическо натоварване през деня и с облекчената, природна, богата на витамини, непреработена термично храна.

Реално начинанието което започнах преди 2 месеца беше като следствие от подобно начинание, което предприе сестра ми. Тя изкара курса за очистване на д-р Емилова - 21 дена само плодове и 7 дена захранване. Тя беше стриктна и изкара плътно режима и се прочисти, свали 6 кг, и най-важното някакви хормони на щитовидната жлеза и влязоха в норма. Между другото е и активна физически и води тренировки по стречинг няколко пъти в седмицата, и по време на онези 21 дни качихме върха на Родопите.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Dobri_I said:

Има и луди които правят тренировки с цел отслабване - много повторения, малка тежест, никакви почивки. Да, наистина горят много повече калории, но няма полза за силата (дори губят сила), а и пулса им бая се ускорява и едва дишат. Основно жени тренират така.

Те Фсички са луди. Щом тренират значи са луди. Ама даже и лудите, некой път не издържат и почват да обвиняват по-лудите от тех. Даже мога да ти дам информация от първа ръка в отбора по борба, който беше републикански шампион фактически в спорта, който е номер едно в България по медали от световни, европейски и олимпиади, имаше точно два вида борци. Едните бяха кръшкачи. Другите бяха натегачи. И така се обвиняваха от време на време: "Ей, кръшкач!" "Ей, натегач!". Мош ли да си представиш.

Един от кръшкачите по-късно можеше да направи 70 набирания на висилка наведнъж.

А по въпроса че основно жените били правили така, че губели сила... тамън в тия видове спорт, които искат комбинация от сила и издръжливост. Т.е. това е точно борбата. Знаеш ли кво казва Станка Златева? Една напориста коментаторка я пита, дали ако иде на републиканското при мъжете, ще стане и там първа. И Станка ѝ вика "Няма да стана." А оная "Но медал ще вземеш, нали?" И Станка "Няма да взема и точка. Мъжката борба е много различна."

Та така със жените и мъжете, дето не са виждали наистина тежки тренировки и съответно това се вижда на представянето на България на световни първенства.

 

А иначе, ако става въпрос за жените, тъкмо жените мислех да ти дам за критерии за интензивна тренировка, за единица време. Роза Мота, тежеше 40 кила и за едно маратонско бягане (2часа и 20 минути) сваляше 4 кила. Една десета от собственото си тегло за едно маратонско бягане.

Но нямам информация за мъжете, колко свалят за едно маратонско бягане. Ако приемем че средно един добър маратонец е 60 кила (може и по-малко да е средно), една десета от теглото му са 6 кг. (ако приемем че зависимостта е линейна, а тя не е но горе доле е така). Та най-добрите маратонци бягат маратона за малко повече от два часа. Т.е. на час свалят три кила. Т.е. срещу три кила стоят 21 километра. Ако обаче те бягат само един час, средната скорост и съответно свалени кила стават 22 километра.

Т.е. при 60 кила, за един час интензивна работа световният стандарт ти е 3 кила свалени. Но ако си 80 кила, тогава са четири.

 

Е - аз ти давам за отличен само 2. При яка тренировка, която представлява комбинация от сила и издръжливост т.е. кръгова тия дето са наистина добри, и са на твойта категория могат да свалят и повече. И ти редя кръговата те така (като за твойта категория, а ти си прави сметка дали тежестите са ти малки):

1.Упражнение - Клякане с 80 кг.

2. Скачане с въженце.

3. Жонглиране с два диска от по пет кила.

4. Коремни преси на дъска с главата надолу.

5. Вдигане на двупудувка максимално надолу и нагоре (стъпва се на две трупчета).

6. Въртене на бухалки.

7. Вдигане от лег 80 кг.

8. Преобръщане през мост на тепих (ако не можеш само мостиране).

9. Подскоци на едно високо трупче и обратно.

10. Обръщане на щанга 80 кг.

11. Измисли си някакво леко упражнение.

12. Коремни възлизания на лост.

13. Измисли си някакво леко упражнение (абе хвърлянето на чучело на тепих е доста добро, щото товари много мускули едновременно).

14. Сухи кофички.

 

Режимът ти е 20 секунди работа, 10 секунди почивка (до като минеш на следващия уред).

Ако прецениш може да сложиш малко по-лека тежест на щангата за клякане, обръщане и лежанка (примерно 60 кила). При всички случаи  трябва да работиш с максимална интензивност на която си способен (гледай да не умреш, особено първия път). При което ще се получи, че за двайсет секудни с по-леката тежест правиш повече повторения.  С по-леките тежести се свалят повече кила за единица време.

 

П.П. Попитах те колко кила сваляш за един час, защото ти ми извади като критерий пулса си.

Ако беше казал, че тренираш културизъм, щях да те питам, колко вдигаш от лежанка, с колко килограма клякаш, колко набирания, лицеви опори, сухи кофички правиш до отказ.

 

П.П. П. Животинската храна дето я ядеш е много. Вредно е със сигурност. Според килата и височината дето я даде, явно не си от масивните културисти.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, makebulgar said:

Тази сутрин на гладно кръвно 109/66 и пулс 47. 

Мислех даже, че може да иде и под 45. Ама как го премери - не требва да ставаш от кревата. Станеш ли, вече се вдига. Ако имаш пулсомер, щеше да разбереш, кво се случва с пулса ти, в различни ситуации. Ама пулсомера трябва да не е некой боклук, че има и некакви дето си показват едно и също.

 

Преди 52 минути, makebulgar said:

Тези стойности ги обяснявам с постоянното физическо натоварване през деня и с облекчената, природна, богата на витамини, непреработена термично храна.

Главното дето сваля пулса е тежката аеробна тренировка. Ако повишиш общия обем и интензивността след няколко месеца, пулсът в покой ще падне още. Може да си направиш седмична програма, при която някои тренировки да са с голям обем, а други, с по-малък обем и по-висока интензивност, като при високата интензивност, трябва постепенно да увеличаваш  интензивността при всяка тренировка. Точно тая тренировка обаче е и най-опасна - трябва да базираш на постепенно увеличение и всеки път трябва да загряваш много добре. Добрата загрявка е много важна. И даже не е излишно, да се прегледаш при доктор. Желателно е да е спортен.

Ако тренираш много, организмът ти, сам почва да се насочва към ядене на по-малко  животинска храна. Дори  без да се задължаваш. Е не никак, но преобладаващо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лек/клек за 20 секунди работа ???? Колко повторения ще направиш за 20 секунди? Серии с 2-3 повторения са чисто силови (подготовка за постигане на максимум), обаче след тях има по няколко минути почивка. Серии с по 4-6 повторения са почти безполезни. За маса/обем сериите са с по 8-12 повторения (дали 8-10, дали 10-12 е строго индивидуално). С програма като вашата(малко бройки, смешни килограми, без почивка) нито ще се вдигне маса, нито сила. Ще има полза само ако искаш да сваляш бързо килограми (ако не получиш инфаркт), затова предпочитам да свалям сланинки с разходки (никога обаче на гладно, защото се губи и мускулна маса).

А това, че ако тренираш ще ядеш по малко животинска храна не работи при мен. Без месо/мляко силовата ми издържливост пада много (в средата на тренировките ми свършва силата).

Съгласен съм само с това, че тялото само ти подсказва какво да хапваш - ако ти се доядат ядки, яж нищо че са ти извън режима (тялото има нужда). Ако ти се яде месо - яж. Реално всичко е доста индивидуално. Познавам и вегетарианци (с години) които са си ОК (хапват много рибка обаче, а и мляко и яйца).

Единствено съм против веганите и то не заради режима им, а заради стремежа да си налагат вижданията. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, makebulgar said:

Тази сутрин на гладно кръвно 109/66 и пулс 47. 

Тези стойности ги обяснявам с постоянното физическо натоварване през деня и с облекчената, природна, богата на витамини, непреработена термично храна.

Нарича се спортна брадикардия. От колоезденето е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така го пишат брадикардия, но тя реално е по-скоро нормалното състояние на сърцето. Ненормалното е малкото сърце на нетрениращите. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Dobri_I said:

Лек/клек за 20 секунди работа ???? Колко повторения ще направиш за 20 секунди?

Едни повече други по-малко. Зависи дали си добър или не си. Освен това тука не става въпрос за една серия клякане. Едната серия, колкото и да е трудна е песен. Така че требва да питаш, кога се пържиш в ада, колко пъти ще клекнеш за двайсет секунди? Ако си натегач може да смогнеш да правиш и по десет пъти.

 

 

Преди 21 минути, Dobri_I said:

С програма като вашата(малко бройки, смешни килограми, без почивка) нито ще се вдигне маса, нито сила.

Колко вдигаш максимално от лег, с колко максимално клекаш, колко набирания и сухи кофички правиш до отказ?
 

 

Преди 34 минути, Dobri_I said:

Единствено съм против веганите и то не заради режима им, а заради стремежа да си налагат вижданията. 

Да те не е бил некой веган? А ти убиваш животните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Така го пишат брадикардия, но тя реално е по-скоро нормалното състояние на сърцето. Ненормалното е малкото сърце на нетрениращите. 

Нормално е. Всички колоездачи сме така :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Кухулин said:

Нарича се спортна брадикардия. От колоезденето е.

Колоезденето е добро. Ама 30 км. по равно са малко. Виж ако кара петнайсет нагоре при  денивелация 1100 метра и още толкова надолу всеки ден, тва е доста добра тренировка. А и има значение с кво колело кара. Ако не е бегач за шосе, а е некой байк, тва повишава трудността почти два пъти. Така че ако кара 30 км. с байк по равно, това се равнява на почти 60 със шосейка. Е, зависи и от байка. Има едни дето доста вървят, ама са и те с тънки гуми и са много скъпи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Dobri_I said:

Съгласен съм само с това, че тялото само ти подсказва какво да хапваш - ако ти се доядат ядки, яж нищо че са ти извън режима (тялото има нужда). Ако ти се яде месо - яж. Реално всичко е доста индивидуално. Познавам и вегетарианци (с години) които са си ОК (хапват много рибка обаче, а и мляко и яйца).

Тялото подсказва какво иска, но въпроса е дали човек знае езика, на който говори тялото. Обикновено когато човек е гладен и когато тялото му има нужда от нещо яде онова което е научен да яде през годините на растеж, тоест яде според навиците си, или яде онова което му е достъпно. Не винаги тези две неща осигуряват онова което е нужно на тялото. Ще ти се ядат ядки или месо, ако принципно ядеш и имаш ядки или месо. Ако имаш достъп само до сирене, хляб и манджи ще ядеш сирене, хляб и манджи. И от там идват и болестите и умората. Културистите заемайки се с този спорт се научават да ядат по определен начин споделяйки опита на по-опитни и по-знаещи културисти. Те им казват, че крехкото месо е полезно, че трябва да пият мляко и да взимат протеин. Тоест това не са желания на тялото, които културиста е чул, а са придобити навици споделени от други културисти. Има културисти и силови атлети вегани, които си осигуряват енергията и белтъчините от растителна храна, като при тях нещата са аналогични със загубата на енергия при силовата тренировка и я  компенсират по същия начин с ядене. Личния опит, който често културистите споделят, че енергия имат само като ядат месо, по-скоро показва не нуждите на телата им, а показва незнанието им как да си осигурят същата енергия от друга храна. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, bgman13 said:

Колко вдигаш максимално от лег, с колко максимално клекаш, колко набирания и сухи кофички правиш до отказ?
Да те не е бил некой веган? А ти убиваш животните.

Лег - в момента 140 кг (преди 10 години съм стигал 147,5 кг чисто и 150 кг с леко добутване). Клек - 177,5-180 кг (но правя много рядко единици на крака). Кофички не правя. Набирания също, иначе мога да направя 2 набирания (за 3 няма сила вече, годинките си казват думата) на една ръка (другата е до тялото).

И какво като убивам животни? Все пак навремето сумати ваканции прекарах на село и съм свикнал - добитъка се гледа за да бъде заклан и изяден? Тия вегани не са излизали от центъра на градовете (по селата ще ги убият с камъни).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, makebulgar said:

Личния опит, който често културистите споделят, че енергия имат само като ядат месо, по-скоро показва не нуждите на телата им, а показва незнанието им как да си осигурят същата енергия от друга храна.

И от къде да си осигуря "бързи" белтъчини след тренировка ако не ям бяло месо? Масовия вариант по фитнесите е с химия (защото е и по-евтин), но мен не ме кефи. Иначе млякото ("бавен" белтък) наистина може да се замени с растителна храна, обаче млякото е много по-балансирано (има много полезни мазнини) и  затова чиста веганската диета (без добавки и друга химия) е много трудна за дълговременно спазване. 

Лошото е, че по магазините млякото и месото вече също са пълни с химия (скоро зелените луди може и на синтетика да ни задължат да минем). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Dobri_I said:

Лег - в момента 140 кг (преди 10 години съм стигал 147,5 кг чисто и 150 кг с леко добутване). Клек - 177,5-180 кг (но правя много рядко единици на крака). Кофички не правя. Набирания също, иначе мога да направя 2 набирания (за 3 няма сила вече, годинките си казват думата) на една ръка (другата е до тялото).

Добре е. Значиси културист - така кажи. А резултатите, знаеш, не са ти хич добри, като за културист - на твойта категория, некои клекат с по четиристотин.

Тва за набирането на една ръка, кво имаш предвид - с другата държиш тая с която се набираш за китката, или изобщо не участва?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, bgman13 said:

Добре е. Значиси културист - така кажи. А резултатите, знаеш, не са ти хич добри, като за културист - на твойта категория, некои клекат с по четиристотин.

Тва за набирането на една ръка, кво имаш предвид - с другата държиш тая с която се набираш за китката, или изобщо не участва?

 

 

Не се държиш за китката. Другата ръка е до тялото и нищо не държи.

Кой 80 килограмов кляка с 400 кг? Трибойците в България клякат с около 300 и то с екипировка (те и на лежанката са 200+ пак с екипировка). Иначе наистина ми е слаб компонент, но ме е страх да товаря краката (от футбола имам контузия в коляното и при по-високи килограми се чуват кофти звуци, затова и рядко правя единици там).

Не съм културист, нито пък силовак - просто тренирам да се чувствам добре и във форма (не се претоварвам, не се стремя да вдигам максимуми, нито трупането на маса ми е фикс идея).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Dobri_I said:

Не се държиш за китката. Другата ръка е до тялото и нищо не държи.

Кой 80 килограмов кляка с 400 кг? Трибойците в България клякат с около 300 и то с екипировка (те и на лежанката са 200+ пак с екипировка). Иначе наистина ми е слаб компонент, но ме е страх да товаря краката (от футбола имам контузия в коляното и при по-високи килограми се чуват кофти звуци, затова и рядко правя единици там).

Не съм културист, нито пък силовак - просто тренирам да се чувствам добре и във форма (не се претоварвам, не се стремя да вдигам максимуми, нито трупането на маса ми е фикс идея).

Имаше едно клипче в тубата с Гълъбин Боевски, как клека с триста. Той е шейсе и неколко кила. Сега трибойците в България с колко клякат няма значение. Нивото е паднало на всички спортове.

Иначе съм съгласен, че клякането и мътвата тяга, са най-опасните силови упражнения, но който си ги тренира си е трениран.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bgman13 said:

Виж ако кара петнайсет нагоре при  денивелация 1100 метра и още толкова надолу всеки ден, тва е доста добра тренировка.

Не се сещам за такъв баир около София.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Кухулин said:

Не се сещам за такъв баир около София.

Е, аз имам предвид Берковския баир за Хижата, който е май най-големия в България или некъде ублизу. Но към Витоша трябва да има нещо подобно, а макето, не е ли некъде до Рила и Пирин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, bgman13 said:

Е, аз имам предвид Берковския баир за Хижата, който е май най-големия в България или некъде ублизу. Но към Витоша трябва да има нещо подобно, а макето, не е ли некъде до Рила и Пирин?

Най-тежкият е Милеви скали. За Берковица нищо не знам. Винаги съм я свързвал с Берковската филхармония и никога с колоезденето.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Кухулин said:

Най-тежкият е Милеви скали. За Берковица нищо не знам. Винаги съм я свързвал с Берковската филхармония и никога с колоезденето.   

То няма колоездене. Но става въпрос за баира. От няколко години правят етап от някакви верижни състезания по шосейно катерене по цяла България. И по-миналата година, загина един колоездач даже - удари се на спускане преди състезанието в идващия отдолу с колата негов приятел.

Всъщност сега се сещам, че някой ми каза, че на обиколката на България най-големия баир е Петрохан. Та оттам съм решил, че пътя за хижата е още по-стръмен, ама не става за обиколката на България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Dobri_I said:

Лег - в момента 140 кг (преди 10 години съм стигал 147,5 кг чисто и 150 кг с леко добутване). Клек - 177,5-180 кг (но правя много рядко единици на крака). Кофички не правя. Набирания също, иначе мога да направя 2 набирания (за 3 няма сила вече, годинките си казват думата) на една ръка (другата е до тялото).

 

Е до колкото разбирам, тая кръгова тренировка дето ти я подредих, ще ти бъде тежка - килата на щангите са ти много. Що не пробваш, с по-леко темпо, да видиш, как е. И после кажи.

Имам тука един учебник по физиология на селскостопанските животни. И в него пише, че алкалните резерви на конете които могат да бягат на дълги разстояния са доста по-големи от алкалните резерви на тежковозните коне. А тежковозните - и те ядат трева. Много са яки, ама за кратко - въпреки, че всъщност и те имат известна издръжливост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, bgman13 said:

Е до колкото разбирам, тая кръгова тренировка дето ти я подредих, ще ти бъде тежка - килата на щангите са ти много. Що не пробваш, с по-леко темпо, да видиш, как е. И после кажи.

Вие вдигали ли сте някога?

При единично повторение 140 кг. дали 80 кг. ще са ми тежки? С 80 кг ще направя над 20 повторения или дори повече. Аз със 100 кг правя 11-12 повторения. 

Впрочем тренировката която сте дали, повтарям се, е за сваляне на килограми (не е за трупане на маса или за сила). За мен свалянето на килограми е по-добре да става с разходки, а във фитнеса да се тренира за сила или маса (включително и по време на свалянето, за да принудим тялото да съхрани мускулите). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Dobri_I said:

Вие вдигали ли сте някога?

При единично повторение 140 кг. дали 80 кг. ще са ми тежки? С 80 кг ще направя над 20 повторения или дори повече. Аз със 100 кг правя 11-12 повторения. 

В смисъл - с тесен хват от лег, правиш 12 повторения със 100, така ли да разбирам? Щото ако подигаш от лег 140, би трябвало да можеш да направиш десетка със 130. Доколкото съм чул от некъде.

Но кръговата тренировка е нещо съвсем друго, не е приятна като културистичната. Има едни специфични особености. Некои от наште, като кажеше треньора, че сега ще правим (пак) кръгова тренировка, некой път и  за втори път в един ден и почваха да реват: "Тоя треньор е луд." . Вие например ревали ли сте, като чуете от треньора, че пак ще правите кръгова тренировка?

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...