Отиди на
Форум "Наука"

Ефективен начин за съхраняване на електроенергия


Recommended Posts

  • Мнения 307
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 53 минути, Sekynda_69 said:

Интересно, значи има надежби за българската енергетика. Но кога ли ще бъде реализирано?

България ще прави централа на батерии с 6000 MWh мощност

КАкво значи централа на батерии?

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 часа, bulgaroid said:

КАкво значи централа на батерии?

Значи че целият излишък на енергия от ВЕИ, ще бъде складирван в батерии, за времето през което липсват вятър и слънце. Учудва ме само дали може в България да се генерирва такава мощност от вятър и слънце, мощноста за която пишат журналистите е 6000мегавата, а това е колкото три АЕЦ козлодуй.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Или колкото, ако работеха всичките му реактори. Явно действително стават и чудеса. Но и според мен сегашните мощности от турбини и панели няма да могат да я напълнят цялата. Което значи, че тепърва ще трябва да се разполагат нови. Но всичко това е чудесно, стига наистина да се случи. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 41 минути, Warlord said:

Или колкото, ако работеха всичките му реактори. Явно действително стават и чудеса. Но и според мен сегашните мощности от турбини и панели няма да могат да я напълнят цялата. Което значи, че тепърва ще трябва да се разполагат нови. Но всичко това е чудесно, стига наистина да се случи. 

Естествено че за такава гигантска батерия ( може да представлява множество от по малки пръснати на територията на България) ще трябват и много соларни панели и ветрогенератори разположени на територията на България. В Германия това вече е факт, защо да не стане и у нас, Германците преминават изцяло на ВЕИ енергетика. В статията пише че ако такава батерийна енергетика се развие на територията на България, тогава в България токът щял да стане най евтиният в ЕС, което обаче ме съмнява защото българина е алчен, и ще иска да печели от такава зелена енергетика. Затова зелената енергетика трябва да бъде държавна, а ЕРПТАта трябва да бъдат контролирани от държавни комисии.

Link to comment
Share on other sites

А ето и нещо любопитно за протонната батерия Протонна батерия. Напомпват протони във графит или метал, след което ги изгарят в горивна клетка за да се генерира напрежение. Протоните се получават от електролиза на вода, и няма нужда от скъпоструващ литий.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още едно решение - улавяне на енергия от морските вълни. Даже в Бретан вече го правят. Лошото е, че Черно море е от по-спокойните и едва ли ще има голям потенциал. 

 

https://nauka.bg/parviyat-evropa-park-energiini-valnovi-saorajeniya/?fbclid=IwAR2kdKDB5lvGyp3vOrP9dedbw36nJe8v44sNvcwAEmUvudU2JoR5qQHk3sw

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 20.02.2022 г. at 19:58, Warlord said:

Още едно решение - улавяне на енергия от морските вълни. Даже в Бретан вече го правят. Лошото е, че Черно море е от по-спокойните и едва ли ще има голям потенциал. 

 

https://nauka.bg/parviyat-evropa-park-energiini-valnovi-saorajeniya/?fbclid=IwAR2kdKDB5lvGyp3vOrP9dedbw36nJe8v44sNvcwAEmUvudU2JoR5qQHk3sw

Има, има - в югозападната част, демек точно в българската зона
Всичко има в България, само народа (и политиците му) не стават :)

1471689389_3_559x*.jpg

 

Цитирай

Лошото е, че Черно море е от по-спокойните

Разбира се не може да се сравни с океаните, но в западната си част е по-неспокойно е от повечето морета..
(щормовете по нашето крайбрежие са чести; вълните достигат до 10 метра височина https://frognews.bg/novini/10-metrovi-valni-zaliaha-pomorie-tsunami-udari-varna.html )

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, nik1 said:

Има, има - в югозападната част, демек точно в българската зона
Всичко има в България, само народа (и политиците му) не стават :)

1471689389_3_559x*.jpg

 

Разбира се не може да се сравни с океаните, но в западната си част е по-неспокойно е от повечето морета..
(щормовете по нашето крайбрежие са чести; вълните достигат до 10 метра височина https://frognews.bg/novini/10-metrovi-valni-zaliaha-pomorie-tsunami-udari-varna.html )

 

Може но изчислено ли е колко енергия може да се хване от морето, и дали си заслужава инвестицията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, Sekynda_69 said:

Може но изчислено ли е колко енергия може да се хване от морето, и дали си заслужава инвестицията.

Не знам. Не ми е разбота да смятам и изчислявам 

Вълновият потенциал е 1,2-3 киловатчаса/кв метър (за ден), в зависмост от това къде се измерва (на брега или в морето да каже при 20 метра дълбичина)

Проувайте си и си смятайте вие тук в темата - ако искате, не ме занимавайте ,Аз само възразих на казаното  че "черно  море е спокойно" и безперпективно 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, nik1 said:

Не знам. Не ми е разбота да смятам и изчислявам 

Вълновият потенциал е 1,2-3 киловатчаса/кв метър (за ден), в зависмост от това къде се измерва (на брега или в морето да каже при 20 метра дълбичина)

Проувайте си и си смятайте вие тук в темата - ако искате, не ме занимавайте ,Аз само възразих на казаното  че "черно  море е спокойно" и безперпективно 

А какво става със залежите от газ-хидрати на дъното на черно море. Преди време по телевизора даваха как вадят, представлява нещо като бяла пяна и като се запали гори.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sekynda_69 said:

Вълновият потенциал е 1,2-3 киловатчаса/кв метър (за ден)

Не е малко това. Ако се покрие площ 100к/м ще даде около 200 киловата мощност за ден.  А това са 2 000 крушки от по 100 вата. Само дето инвестицията не знам колко ще струва.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 минути, nik1 said:

Вълновият потенциал е 1,2-3 киловатчаса/кв метър (за ден 

Ако наистина е толкова туй ще да рече, че от 1 кв. км. можем да вадим до 3 мегавата?! Отново да питам - какво чакаме!

За сероводорода - също, доколкото знам от него може да се извлича т.нар. син водород, на какъвто Германия смята да премине след затварянето на АЕЦ-ите.

Link to comment
Share on other sites

Преди 28 минути, Warlord said:

Ако наистина е толкова туй ще да рече, че от 1 кв. км. можем да вадим до 3 мегавата?! Отново да питам - какво чакаме!

За сероводорода - също, доколкото знам от него може да се извлича т.нар. син водород, на какъвто Германия смята да премине след затварянето на АЕЦ-ите.

Нашите чакат някой да се бръкне в джоба и да инвестира, и непременно чужденец, та да делят печалбите с него, и тока да е пак скъп за крайният потребител. Аз казах, докато енергетиката не стане изцяло държавна, оправия няма , ще купуваме скъп газ от путю ча чак свят ще ни се завие.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А дотогава някой трябва да продъни ушите и на бг инвеститорите. Тия неща дори и да са скъпи се избиват за някакъв период и оттам нататък си само на печалба без да правиш нищо, освен да гледаш как вълните се лашкат :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Warlord said:

Ако наистина е толкова туй ще да рече, че от 1 кв. км. можем да вадим до 3 мегавата?! Отново да питам - какво чакаме!

За сероводорода - също, доколкото знам от него може да се извлича т.нар. син водород, на какъвто Германия смята да премине след затварянето на АЕЦ-ите.

1 кв. километър има 1 милион кв метра

 1 кв километър - 1,2 до 3 Гигаватчаса  (за ден)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, Warlord said:

А дотогава някой трябва да продъни ушите и на бг инвеститорите. Тия неща дори и да са скъпи се избиват за някакъв период и оттам нататък си само на печалба без да правиш нищо, освен да гледаш как вълните се лашкат :)

 

Ама как така, без руския газ, и без руски  АЕЦ  - това са стотици милиони "комисионни"  годишно -  това метанхидрати в Черно море, това промишлени ВЕИ - забравете :), но пасаран 

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/11/17/3079433_mulchaliv_otkaz_ot_nezavisimost/

 

-----------------------------------------------------------

Да видим  какво е количеството на метан-хидратите в (само) Черно Море и източното турско Средиземноморие (какво казват другите):

 

https://www.e3s-conferences.org/articles/e3sconf/pdf/2021/06/e3sconf_ght2020_01001.pdf

Table 1. Estimated methane amount in methane hydrate-bearing sediments of the marine regions in the EEZ of Turkey.

Location: Minimum, tcm  .........................,Mean, tcm ......................Maximum, tcm

The Black Sea: 3.73 tcm ( количество осигуряващо 10 години консумация на Европа 2020 )........... 114.2.(300 години консумацията на Европа 2020). 411.55 (над 1000 години консумация на Европа 2020).....................

в 2020 Европа консумира 379.9 billion cubic meters.

The Sea of Marmara – – –

The Aegean Sea (The Sea of Islands) – – –

The Eastern Mediterranean Sea 0.904 (количество осигуряващо под 3 години консумация на Европа 2020)...... 68.16 ( 180 години консумацията на Европа 2020) 397.86............ ( 1000 години консумацията на Европа 2020)

 

Забележка: 1 tcm (тера кубически метъра) е равно на 1 x 10 на 12-та кубически метра.т.е. 1000 billions cubic meters
в 2020 Европа консумира 379.9 billion cubic meters.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, nik1 said:

 

Ама как така, без руския газ, и без руски  АЕЦ  - това са стотици милиони "комисионни"  годишно -  това метанхидрати в Черно море, това промишлени ВЕИ - забравете :), но пасаран 

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/11/17/3079433_mulchaliv_otkaz_ot_nezavisimost/

 

-----------------------------------------------------------

Да видим  какво е количеството на метан-хидратите в (само) Черно Море и източното турско Средиземноморие (какво казват другите):

 

https://www.e3s-conferences.org/articles/e3sconf/pdf/2021/06/e3sconf_ght2020_01001.pdf

Table 1. Estimated methane amount in methane hydrate-bearing sediments of the marine regions in the EEZ of Turkey.

Location: Minimum, tcm  .........................,Mean, tcm ......................Maximum, tcm

The Black Sea: 3.73 tcm ( количество осигуряващо 10 години консумация на Европа 2020 )........... 114.2.(300 години консумацията на Европа 2020). 411.55 (над 1000 години консумация на Европа 2020).....................

в 2020 Европа консумира 379.9 billion cubic meters.

The Sea of Marmara – – –

The Aegean Sea (The Sea of Islands) – – –

The Eastern Mediterranean Sea 0.904 (количество осигуряващо под 3 години консумация на Европа 2020)...... 68.16 ( 180 години консумацията на Европа 2020) 397.86............ ( 1000 години консумацията на Европа 2020)

 

Забележка: 1 tcm (тера кубически метъра) е равно на 1 x 10 на 12-та кубически метра.т.е. 1000 billions cubic meters
в 2020 Европа консумира 379.9 billion cubic meters.

като оставим настрана, че си копнал напълно нечетяема информация /добре че е пдф-кта/, я ми кажи: кой ще разработва находищата и ще финансира изграждането на инфраструктурата? И за какъв срок от време, преди да станем 'енергийно независими'?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Last roman said:

кой ще разработва находищата и ще финансира изграждането на инфраструктурата? И за какъв срок от време, преди да станем 'енергийно независими'?

Това изобщо не ме интересува.  Ти ми кажи ако знаеш 

Интересното за мен е, че се слагат банове на проучванията , и че  няма такива български, на българската акватория.

Друг пример, освен този с този с газ-хидратите: при вълнова енергия  от 0.7 КW/m2 няма да се постигне  ефективност, при 2 ще се постихне, само никой досега не се замислил да  прави  карта 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не знам и аз, ама ти предлагаш 'алтернатива', която е без решение, защото няма нито визия за разработване на подобни находища, нито ноу-хау и капитал за това. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Last roman said:

не знам и аз, ама ти предлагаш 'алтернатива', която е без решение, защото няма нито визия за разработване на подобни находища, нито ноу-хау и капитал за това. 

Нищо подобно..

Статията за количествата демонстрира че такива има в Черно Море и не може и не трябва да  се слагат банове върху проучванията

Ако  беше прочел статията от Капитал , там беше написано че технологии все още няма

Няма как да предлагам "алтенатива"  без технологии..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, nik1 said:

Нищо подобно..

Статията за количествата демонстрира че такива има в Черно Море и не може и не трябва да  се слагат банове върху проучванията

Ако  беше прочел статията от Капитал , там беше написано че технологии все още няма

Няма как да предлагам "алтенатива"  без технологии..

 

 

 

значи си оставаме на версията - Турски поток... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 33 минути, Last roman said:

значи си оставаме на версията - Турски поток... ;)

 Ха-ха-ха-ха. Не може ли да  е TANAP?

Цената на азерския газ за Булгаргаз  е свързана с  цената на петрола.
Цената на руския газ за Булгаргаз се изчислява по т. н. "холандска  формула".

И за в бъдеще се очаква  цената, изчислявана по "холандска  формула" да е по-висока от тази на газа, чиято цена е свързана с тази на петрола

Това не е 100 процента сигурно, но да не стане пак... "кьорав карти не играе"? :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...