Отиди на
Форум "Наука"

Ефективен начин за съхраняване на електроенергия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Joro-01 said:

Теоретично ако можем да издърпаме тока (заряда) за 1 час от акумулатор до 0, гладко и равномерно, един стандартен акумулатор от 12V , 60Ah, ще отдаде 120W електрическа мощност. Практически е в пъти по-малко.

720 вата.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 307
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки
Преди 39 минути, Exhemus said:

Само дето забрави кристлизационната вода  :)

Благодаря!

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Мощноста на един акумулатор изразена във ватове се смята като се умножи максималният ток на разряд на акумулатора, умножен по волтажа му, когато акумолатора е напълно зареден. Така че теоретично един 100 амперчасов акумолатор стандартен тип, който отдава максимум примерно 100 ампера ток, е с мощност 1200 вата. Това е само на теория защото с времето на разряд, и ампеража пада и волтажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 часа, Sekynda_69 said:

Мощноста на един акумулатор изразена във ватове се смята като се умножи максималният ток на разряд на акумулатора, умножен по волтажа му, когато акумолатора е напълно зареден. Така че теоретично един 100 амперчасов акумолатор стандартен тип, който отдава максимум примерно 100 ампера ток, е с мощност 1200 вата. Това е само на теория защото с времето на разряд, и ампеража пада и волтажа.

Абсолютно.

Просто избързах и допуснах техническа грешка. 60 x 12. Не е точно и не е единствения начин, но е доволно просто и става за нашите цели тук.

Волт по ампер е ват, гледаме за колко време акумулатор какъв ток може да отдаде и така.

 

За променлив ток умножаваме и с фактор мощност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко по встрани от темата, в момента навън е минус 11 гр. и съм запалил каминката, гори съвсем малко. В близките седмици се отоплявам само с камината, упгрейдвана с вентилаторна система и това е над 110 квадрата етаж, като съм махнал едната стая ( голямото дете е по задължения в чужбина), къшата е близо 130 квадрата. Плана е много важен, централен хол и кухня, отворени са , а стаите са около този център. Топлата вода се грее отделно на нафтовата горелка. Аз имам много свободно време , и ми е кеф да паля:D В камината се готви, няма направена фурна , но в горивната камера имам чугунени съдове и в тенджерката редовно къкри я курбан, я боб, кисело зеле............, ами да ми е наздраве!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 19 минути, DonKihote said:

Малко по встрани от темата, в момента навън е минус 11 гр. и съм запалил каминката, гори съвсем малко. В близките седмици се отоплявам само с камината, упгрейдвана с вентилаторна система и това е над 110 квадрата етаж, като съм махнал едната стая ( голямото дете е по задължения в чужбина), къшата е близо 130 квадрата. Плана е много важен, централен хол и кухня, отворени са , а стаите са около този център. Топлата вода се грее отделно на нафтовата горелка. Аз имам много свободно време , и ми е кеф да паля:D В камината се готви, няма направена фурна , но в горивната камера имам чугунени съдове и в тенджерката редовно къкри я курбан, я боб, кисело зеле............, ами да ми е наздраве!:D

Щастливец. Твърдото гориво доприася за фините прахови частици, коеот е проблем, поне за градовете в БГ.

Очаквам скоро рестрикции и/или стандарти за отоплителните уреди на твърдо гориво.

Откъм CO2 могат да са донякъде приемливи особено ако горят отпадъчна биомаса, но по отношение на по-горния показател са проблем

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Joro-01 said:

Щастливец. Твърдото гориво доприася за фините прахови частици, коеот е проблем, поне за градовете в БГ.

Очаквам скоро рестрикции и/или стандарти за отоплителните уреди на твърдо гориво.

Откъм CO2 могат да са донякъде приемливи особено ако горят отпадъчна биомаса, но по отношение на по-горния показател са проблем

При вас може, тука няма да стане, освен пожелателно за филтър на комина.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Joro-01 said:

Абсолютно.

Просто избързах и допуснах техническа грешка. 60 x 12. Не е точно и не е единствения начин, но е доволно просто и става за нашите цели тук.

Волт по ампер е ват, гледаме за колко време акумулатор какъв ток може да отдаде и така.

 

За променлив ток умножаваме и с фактор мощност.

Значи най малкото 500 амперчаса, акумулатор може да захранва приблизително 3 4 до 5 часа едно обикновенно домакинство с разход около киловат и по малко, телевизори , лаптопи хладилници. Значи прекалено скъпа инвестиция, щото и акумолаторите се износват и тъй нататък. Не става, пълен провал с тези акумолатори 😀

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, Sekynda_69 said:

Значи най малкото 500 амперчаса, акумулатор може да захранва приблизително 3 4 до 5 часа едно обикновенно домакинство с разход около киловат и по малко, телевизори , лаптопи хладилници. Значи прекалено скъпа инвестиция, щото и акумолаторите се износват и тъй нататък. Не става, пълен провал с тези акумолатори 😀

На теория. На практика, ще трябват над 500Ah, отделно ще трябва и електроника дето да прави тока с параметрите на мрецата, която има собствена консумация  / загуби и отделно струва пари.

Истината е, че за къщи в села, особено отдалечени и на места с лоша или никаква инфраструктура тези неща си струват. И се правят. Слънчев и панели + контролер, инвертор и акумулатор.

За апартамент не си струва да имаш каквито и да е енергиини акумулатори, освен бойлера и тухлите в акумулиращата печка.

Ако имаше режим на тока, може да е направи такова устройство за осветление и електрониката, но сега едва ли е необходимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 часа, DonKihote said:

При вас може, тука няма да стане, освен пожелателно за филтър на комина.

При тях, в БГ ;) Засега е така, но не знам докога. Хората в София вече се оплакват от мръсния въздух и зоват за мерки, така че очакваме включване. .

Пелетните печки и котли мисля имат, но друг да каже.

Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, Joro-01 said:

На теория. На практика, ще трябват над 500Ah, отделно ще трябва и електроника дето да прави тока с параметрите на мрецата, която има собствена консумация  / загуби и отделно струва пари.

Истината е, че за къщи в села, особено отдалечени и на места с лоша или никаква инфраструктура тези неща си струват. И се правят. Слънчев и панели + контролер, инвертор и акумулатор.

За апартамент не си струва да имаш каквито и да е енергиини акумулатори, освен бойлера и тухлите в акумулиращата печка.

Ако имаше режим на тока, може да е направи такова устройство за осветление и електрониката, но сега едва ли е необходимо.

Не става нито за къща нито за апартамент, стига с тея къщи, апартамента е по топло изолируем и те топлят отвсякъде. Истината е че трябват оловни акумолатори над 2000 амперчаса, да ама с кво ще ги зареждаме като я духне я не, пък и през зимата облачните дни са повече от слънчевите, с една дума бош лав работа, вятър работа. Така че единствиното спасение за енергетиката е ............. а кажи де . 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 минути, Sekynda_69 said:

Не става нито за къща нито за апартамент, стига с тея къщи, апартамента е по топло изолируем и те топлят отвсякъде. Истината е че трябват оловни акумолатори над 2000 амперчаса, да ама с кво ще ги зареждаме като я духне я не, пък и през зимата облачните дни са повече от слънчевите, с една дума бош лав работа, вятър работа. Така че единствиното спасение за енергетиката е ............. а кажи де . 🤣

Най-калпавата къща може да има над 10 пъти по-добра експозиция към слънцето от най... как да кажа, .. големия апартамент. Всички твои външни стени и балкони и прозорци с южно изложение да покриеш, няма да направиш площ колкото ската на покрива на къщата. А и тя има стени. Нерядко и двор.

Решенията ги има, но трябва да се разделиш с някакви пари наведнъж. Не всеки може, но се прави и засега излиза изгодно, при положение че дори използват Li-ion. Няма и притеснения за стабилността на мрежата, нито за поскъпването на енергията.

Ако имаш фейс виж една група - Възобновяеми енергийни източници, там може и да ти отговорят на въпроси. В случай, че те интересува.

За апартамента ти, ако не искаш да се мъчиш с дърва и газови бутилки, остава ток и да пестиш. Един климатик и за студеното според случая - радиатор, духалка или лъчева печка. Според нуждите. Сегашните радиатори са добри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Joro-01 said:

Благодаря!

Обикновено са 3 молекули кристализационна вода - значи добавяш 54 г. към граммола. .

Но, може и да са повече (при бетона са 10).  Всяка следваща молекула вода има все по-малка свързочна енергия, тъй че може и да не се добавя пълното количество вода, ако искаме по-голяма плътност на енергията.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 минути, Exhemus said:

Обикновено са 3 молекули кристализационна вода - значи добавяш 54 г. към граммола. .

Но, може и да са повече (при бетона са 10).  Всяка следваща молекула вода има все по-малка свързочна енергия, тъй че може и да не се добавя пълното количество вода, ако искаме по-голяма плътност на енергията.

Щях да те питам, и даже имаше въпрос преди да си редактирам това мнение. Благодаря. Да, разбрах - прибавят се три мола вода към всеки мол натриев ацетат, което увеличава масата на акумулатора  за даденият капацитет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже темата е "ефективен начин за съхранение.." да добавя нещо което мисля липсва, а именно таблица с ефективност на технологии за съхранение на енергия* [1]

 

Max Power
Rating (MW)

Discharge time

Max cycles or lifetime

Energy density
(watt-hour per liter)

Efficiency

Pumped hydro

3,000  

4h – 16h 

30 – 60 years 

0.2 – 2  

 70 – 85%

Compressed air

1,000  

2h – 30h 

20 – 40 years 

2 – 6   

 40 – 70%

Molten salt (thermal)

150  

hours 

30 years 

70 – 210   

 80 – 90%

Li-ion battery

100 

1 min – 8h 

1,000 – 10,000 

200 – 400 

 85 – 95%

Lead-acid battery

100 

1 min – 8h 

6 – 40 years 

50 – 80  

 80 – 90%

Flow battery

100 

hours 

12,00014,000 

20 – 70   

 60 – 85%

Hydrogen

100 

mins – week 

5 – 30 years 

600 (at 200bar)  

 25 – 45%

Flywheel

20 

secs - mins 

20,000 – 100,000 

20 – 80   

 70 – 95%

Characteristics of selected energy storage systems (source: The World Energy Council)

Обобщено: най-ефективни -> Литево-йонни батерии, следвани от маховици...

*фокуса е върху технологии които могат да доставят поне 20MW

[1] https://www.eesi.org/papers/view/energy-storage-2019

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, fantom4e said:

Понеже темата е "ефективен начин за съхранение.." да добавя нещо което мисля липсва, а именно таблица с ефективност на технологии за съхранение на енергия* [1]

 

Max Power
Rating (MW)

Discharge time

Max cycles or lifetime

Energy density
(watt-hour per liter)

Efficiency

Pumped hydro

3,000  

4h – 16h 

30 – 60 years 

0.2 – 2  

 70 – 85%

Compressed air

1,000  

2h – 30h 

20 – 40 years 

2 – 6   

 40 – 70%

Molten salt (thermal)

150  

hours 

30 years 

70 – 210   

 80 – 90%

Li-ion battery

100 

1 min – 8h 

1,000 – 10,000 

200 – 400 

 85 – 95%

Lead-acid battery

100 

1 min – 8h 

6 – 40 years 

50 – 80  

 80 – 90%

Flow battery

100 

hours 

12,00014,000 

20 – 70   

 60 – 85%

Hydrogen

100 

mins – week 

5 – 30 years 

600 (at 200bar)  

 25 – 45%

Flywheel

20 

secs - mins 

20,000 – 100,000 

20 – 80   

 70 – 95%

Characteristics of selected energy storage systems (source: The World Energy Council)

Обобщено: най-ефективни -> Литево-йонни батерии, следвани от маховици...

*фокуса е върху технологии които могат да доставят поне 20MW

[1] https://www.eesi.org/papers/view/energy-storage-2019

Маховиците като са на второ място по съхранение, може ли да се направи такъв за домашно ползване. Какъв трябва да е габарита на маховик който да съхранява примерно два киловатчаса енергия . Сигурно има формули по които се пресмята това. Литиевойоните батерии са прекалено скъпа инвестиция за домашно ползване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Sekynda_69 said:

Маховиците като са на второ място по съхранение, може ли да се направи такъв за домашно ползване. Какъв трябва да е габарита на маховик който да съхранява примерно два киловатчаса енергия . Сигурно има формули по които се пресмята това. Литиевойоните батерии са прекалено скъпа инвестиция за домашно ползване.

Аз от къде да имам представа дали ти можеш да си направиш? (да кажем че инсталацията е към 10тона...)

отделно че, >2МW не са баш към домашните потреби...

Кой ти каза че ЛиЙ са прекалено скъпа инвестиция?

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, fantom4e said:

Аз от къде да имам представа дали ти можеш да си направиш? (да кажем че инсталацията е към 10тона...)

отделно че, >2МW не са баш към домашните потреби...

Кой ти каза че ЛиЙ са прекалено скъпа инвестиция?

10 тона ако е, за домашна направа не става. Виж цените за литий йон, високи са, ще трябват много такива батерии за сериозна работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Sekynda_69 said:

Маховиците като са на второ място по съхранение, може ли да се направи такъв за домашно ползване. Какъв трябва да е габарита на маховик който да съхранява примерно два киловатчаса енергия .

Може, разбира се. За 2 мегаватчаса ти трябва плътен метален цилиндър тежък 7.2 тона с диаметър 2 метра, въртящ се с 1000 оборота в секунда.

За 2 киловатчаса изискванията са по-малки - може да минеш запазвайки диаметъра на цилиндъра 2 метра, със 100 оборота в секунда при  маса 10 кила. Изобщо, ако намалиш диаметъра с някакъв коефициент, с толкова трябва да увеличиш оборотите. :)

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, scaner said:

За 2 киловатчаса изискванията са по-малки - може да минеш запазвайки диаметъра на цилиндъра 2 метра, със 100 оборота в секунда при  маса 10 кила. Изобщо, ако намалиш диаметъра с някакъв коефициент, с толкова трябва да увеличиш оборотите

Става но не бих се наел да го правя, може да струва нечии живот при една авария.😵 Литий батериите са скъпи, въобще отвсякъде спънки. Дано правителството да не позволява повече да се вдигат цените на енергията. Сега научих от новините че правителството е решило да инвестират частните компании в масово използване на ВЕИ генериращи от фотоволтаици и ветрогенератори, в Германия целият енергодобив ще бъде от ВЕИ до края на тази година затварят всичките си АЕЦ, не знам в България дали е приложимо енергетиката ни да е на 100% от възобновяеми източници.

Link to comment
Share on other sites

Тука има ли някой който се е занимавал със използване на пиролизен газ (това е газ получен като се  нагрява  дървесина, при отсъствие на кислород) Главно се състои от СО и Н2 които могат да се ползват като гориво например за електрогенератори които работят на Пропан Бутан. Но колко време ще се захранва един електрогенератор два киловата, примерно от един кубик дървесина?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 1 час, Sekynda_69 said:

Става но не бих се наел да го правя, може да струва нечии живот при една авария.😵 Литий батериите са скъпи, въобще отвсякъде спънки. Дано правителството да не позволява повече да се вдигат цените на енергията. Сега научих от новините че правителството е решило да инвестират частните компании в масово използване на ВЕИ генериращи от фотоволтаици и ветрогенератори, в Германия целият енергодобив ще бъде от ВЕИ до края на тази година затварят всичките си АЕЦ, не знам в България дали е приложимо енергетиката ни да е на 100% от възобновяеми източници.

Въпреки, че е късно (щото тръгваш в по-правилна посока), слагам ти два калкулатора за маховици. Само да ти кажа, че както калкулаторите, така и дадените ти насоки не отчитат цялата тежест на съоръжението маховик. Той си има и статор, електромотор / генератор, може да е и с още екстри - маглев лагери (магнитно окачване, вакуумен съд и др.

http://www.calculatoredge.com/mech/flywheel.htm

http://drr.ikcest.org/app/s4188

От скрапа да си го направиш, времето за построяване няма да си струва, ако идеята ти е да акумулираш ток от контакта.

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 часа, Joro-01 said:

Въпреки, че е късно (щото тръгваш в по-правилна посока), слагам ти два калкулатора за маховици. Само да ти кажа, че както калкулаторите, така и дадените ти насоки не отчитат цялата тежест на съоръжението маховик. Той си има и статор, електромотор / генератор, може да е и с още екстри - маглев лагери (магнитно окачване, вакуумен съд и др.

http://www.calculatoredge.com/mech/flywheel.htm

http://drr.ikcest.org/app/s4188

От скрапа да си го направиш, времето за построяване няма да си струва, ако идеята ти е да акумулираш ток от контакта.

Мерси жоро, калкулаторите нещо не работят, пробвай ги. За маховика, може, но трябва голям  да е пък е опасно и не става вдомашни условия, гараж или мазе. Нали разбираш какво може да стане при една авария.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...