Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 часа, новорегистриран3 said:

когато откраднатия енот е активен нощем, се случва някаква голяма диверсия

А може и "жест доброй воли" :)

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Модератор История
Преди 24 минути, новорегистриран3 said:

Случайно съвпадение на фактите. Особено, когато откраднатия енот е активен нощем, се случва някаква голяма диверсия като тази с нефтените кладенци. 

Този енот вече е жива легенда. Ако бях на мястото на руснаците щях да го върна с панделка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, новорегистриран3 said:

Това ясно, ама другата част, която не е ясно къде е... 🤔 Да не се появи край Чернигов... А случващото се в Беларус да е подготовка за по-нататъшни събития.

Може, ама с тези 30 Урала от онзи линк по-горе ли ще настъпват? :)

ВДВ според мен нямат работа да провеждат наземни настъпателни операции и въобще да бъдат ползвани като обичайна пехота. Видя се и по Деснобрежието, където "успехите" им се състояха в превземането на село Благодатне.

Ще видим. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, новорегистриран3 said:

Случайно съвпадение на фактите. Особено, когато откраднатия енот е активен нощем, се случва някаква голяма диверсия като тази с нефтените кладенци. 

Пандора е права. Същият типаж, собственикът на зоопарка в Ялта, сега се е заел с крадене на животни от Нова Каховка. 

Което пък си е явен маркер накъде отиват нещата и по левия бряг. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 минута, sir said:

 

Което пък си е явен маркер накъде отиват нещата и по левия бряг. :)

Честно казано не вярвам украинците да предприемат крайно трудната и опасна операция по десант на Днепър.Далеч по перспективно е настъпление към Мелитопол и Бердянск. И от тактическа и от стратегическа гледна точка. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, resavsky said:

Честно казано не вярвам украинците да предприемат крайно трудната и опасна операция по десант на Днепър.Далеч по перспективно е настъпление към Мелитопол и Бердянск. И от тактическа и от стратегическа гледна точка. 

Аз пък не изключвам. Аз не вярвах и че първоначалният пробив в Херсонско ще бъде плътно по брега на Днепър, всички военни спецове твърдяха, че това би било самоубийство под обстрела на артилерията от другия бряг. Но в крайна сметка точно това направиха ВСУ и се оказа успешно.

Но има време, все още тече първата фаза от операцията по южния фронт.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, sir said:

Може, ама с тези 30 Урала от онзи линк по-горе ли ще настъпват? :)

ВДВ според мен нямат работа да провеждат наземни настъпателни операции и въобще да бъдат ползвани като обичайна пехота. Видя се и по Деснобрежието, където "успехите" им се състояха в превземането на село Благодатне.

Ще видим. 

ВДВ са си пехота с малко по-различни, баш щурмови задачи. И са перфектни, ако ще нападат през блатата. За там не трябват хиляди танкове, а лека и бързо мобилна пехота. която да създаде плацдарм, който да се ползва от по-тежките части.

Първата атака на Киев се провали заради логистиката - нахлулите от Беларус създадоха 40+ км задръстване, а идващите от Русия оставиха хиляди украински войници зад себе си и естествено, това доведе до смъртта на хиляди руски логистици.

Та, сега руснаците си подготвят логистката. Тия камази не са за настъпление, а за снабдяване. Мобилизираните не са в Беларус, за да се обучават за рамбовци, а защото те са тила - логистици, охрана и т.н. Ако ще се настъпва през блата, по скоро очаквам да се извършат няколко нови операции в стил Гостомел. ВДВ са затова - да се десантира на дълбоко във вражия тил  да не може да се предвиди къде. Струпването на 100 танка отнема поне седмица и може да се засече и да се реагира на време, докато с вертолетен десант през блата... ходи и предположи къде точно ще е... И ВДВ са достатъчно елитни, за да удържат атаките на украинската ТО плюс резервите, докато дойдат тежките механизирани части. 

Ще видим дали слуховете за подготовка на такива сили в руския тил са верни или са били руска дезинформация. Също както може да се окаже, че нарочно се пускат слухове колко е лошо материалното положение на мобилизираните. Войната, все пак, е изкуството да излъжеш противника си. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, sir said:

Аз пък не изключвам. Аз не вярвах и че първоначалният пробив в Херсонско ще бъде плътно по брега на Днепър, всички военни спецове твърдяха, че това би било самоубийство под обстрела на артилерията от другия бряг. Но в крайна сметка точно това направиха ВСУ и се оказа успешно.

Но има време, все още тече първата фаза от операцията по южния фронт.

И аз това си го мислех - не знаем какви и за какво приготовления могат да текат в украинския тил край Ламанша или Големите езера. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, sir said:

Пандора е права. Същият типаж, собственикът на зоопарка в Ялта, сега се е заел с крадене на животни от Нова Каховка. 

Което пък си е явен маркер накъде отиват нещата и по левия бряг. :)

Енотът не е в Ялта, а на запорожкия фронт... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, resavsky said:

Ако бях на мястото на руснаците щях да го върна с панделка.

Що да го връщат? Я виж какви хубави фойерверки има в Иркутск. 🦝

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 минута, новорегистриран3 said:

Що да го връщат? Я виж какви хубави фойерверки има в Иркутск. 🦝

Защото очевидно им носи лош късмет.Много лош.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке Генштаба:

1. Ни о каких признаках формирования группировки в Беларуси по-прежнему не сообщается.

2. Противник восстанавливает железнодорожную инфраструктуру в Запорожской области для улучшения логистического обеспечения.

3. Мощные обстрелы на Бахмутском направлении - сообщается о "прилетах" в 15 населенных пунктах.

4. А вот на Авдеевском направлении - относительное затишье, информации об обстрелах значительно меньше.

5. Отмечается мобилизационная активность россиян на оккупированной территории Луганской и Донецкой областей.

-------

Оперативная информация от Генштаба ВСУ:

🔺Враг пытается восстановить утраченное положение на Лиманском направлении; на Запорожском — восстанавливает железнодорожную инфраструктуру для улучшения логистического обеспечения. Сосредотачивает усилия на ведении наступательных действий на Бахмутском и Авдеевском направлениях.

🔺Российские оккупанты нанесли 4 ракетных удара, а также совершили около 20 обстрелов с РСЗО. Пострадала гражданская инфраструктура и мирное население.

🔺Противник продолжает использовать учебные заведения на временно захваченной территории для прикрытия своих подразделений. Так, в некоторых населенных пунктах Васильевского района Запорожской области, оккупанты в зданиях школ разместили личный состав. При этом учебный процесс продолжается — дети посещают учебные заведения.

🔺На временно оккупированной территории Луганской области продолжаются мобилизационные мероприятия.

--------

Как штурмуют Бахмут, вступит ли Лукашенко в войну после встречи с Путиным, оценки перемен в армии РФ. Итоги

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран3 said:

Енотът не е в Ялта, а на запорожкия фронт... 

Не е, но го открадна именно собственикът на зоопарка в Ялта. Останалите животни, които откраднаха от Херсон, вероятно са там, понеже няма как да са на фронта - магарета, вълци и не знам още какво.

Преди 1 час, новорегистриран3 said:

ВДВ са си пехота с малко по-различни, баш щурмови задачи. И са перфектни, ако ще нападат през блатата. За там не трябват хиляди танкове, а лека и бързо мобилна пехота. която да създаде плацдарм, който да се ползва от по-тежките части.

Първата атака на Киев се провали заради логистиката - нахлулите от Беларус създадоха 40+ км задръстване, а идващите от Русия оставиха хиляди украински войници зад себе си и естествено, това доведе до смъртта на хиляди руски логистици.

Та, сега руснаците си подготвят логистката. Тия камази не са за настъпление, а за снабдяване. Мобилизираните не са в Беларус, за да се обучават за рамбовци, а защото те са тила - логистици, охрана и т.н. Ако ще се настъпва през блата, по скоро очаквам да се извършат няколко нови операции в стил Гостомел. ВДВ са затова - да се десантира на дълбоко във вражия тил  да не може да се предвиди къде. Струпването на 100 танка отнема поне седмица и може да се засече и да се реагира на време, докато с вертолетен десант през блата... ходи и предположи къде точно ще е... И ВДВ са достатъчно елитни, за да удържат атаките на украинската ТО плюс резервите, докато дойдат тежките механизирани части. 

Ще видим дали слуховете за подготовка на такива сили в руския тил са верни или са били руска дезинформация. Също както може да се окаже, че нарочно се пускат слухове колко е лошо материалното положение на мобилизираните. Войната, все пак, е изкуството да излъжеш противника си. 

Десант в Гостомел - да. Щурмови операции в степи или блата - не мисля. Хабене на елитни части, в чието обучение са вкарани много средства и време, в щурмуване на села и окопи - не знам, не ми звучи особено мъдро.

И не, не мисля, че има някаква умишлена дезинформация от руска страна. Няма милионни резерви, готвещи се зад Урал, няма дивизии от Армати или дори Т-90, няма ескадрили Су-57. Което не значи, че няма да опитат отново. Може и да опитат. Както опита и 3АК - нещо да си чул за него? Поредната армия на поредния Венк.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

Не е, но го открадна именно собственикът на зоопарка в Ялта. Останалите животни, които откраднаха от Херсон, вероятно са там, понеже няма как да са на фронта - магарета, вълци и не знам още какво.

Десант в Гостомел - да. Щурмови операции в степи или блата - не мисля. Хабене на елитни части, в чието обучение са вкарани много средства и време, в щурмуване на села и окопи - не знам, не ми звучи особено мъдро.

И не, не мисля, че има някаква умишлена дезинформация от руска страна. Няма милионни резерви, готвещи се зад Урал, няма дивизии от Армати или дори Т-90, няма ескадрили Су-57. Което не значи, че няма да опитат отново. Може и да опитат. Както опита и 3АК - нещо да си чул за него? Поредната армия на поредния Венк.

Чакат 1 000 000 северно корейски доброволници. идват с влак.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Тази нощ е имало масирано нападение с ирански дронове Шахед срещу Киев.Резултата :от 35 дрона 30 са свалени от украинското ПВО.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное из утренней сводки Генштаба ВСУ:

1. Россияне вели атаки в районах Стельмаховки, Макеевки, Червонопоповки и Белогоровки Луганской области.

А также - у Верхнекаменского, Бахмутского, Подгородного, Бахмута, Клещеевки, Андреевки, Красногоровки, Александрополя, Марьинки, Победы и Новомихайловки Донецкой области.

Попытки наступать на этих участках отражены.

2. Помимо утренней атаки дронами в Киеве и области, за сутки россияне еще семь раз били "Шахидами" (также Генштаб пишет, что сбито семь таких БПЛА).

Кроме того, было четыре ракетных удара. Пострадала гражданская инфраструктура и мирное население.

Самые сильные обстрелы с использованием ствольной артиллерии и танков - в районах Бахмута и Херсона.

3. Признаков формирования наступательных группировок врага вдоль белорусской границы не обнаружено.

4. Увеличилось количество российских войск в населенных пунктах Мелитопольского района.

В их ряды, по данным Генштаба, планируется привлекать местных полицейских, которые перешли на сторону РФ.

------

Оперативная информация по состоянию на 06:00 19.12.2022

🔺За прошедшие сутки оккупанты нанесли 4 ракетных и 7 авиационных ударов с помощью БПЛА типа Shahed-136, а также совершили 55 обстрелов из РСЗО. Пострадали населённые пункты, гражданская инфраструктура и мирное население.
🔺Оккупанты продолжают обыски населения на временно захваченных территориях Донецкой и Запорожской областей. Особое внимание уделяется мобильным телефонам и смартфонам.
🔺Увеличилось количество захватчиков в населенных пунктах Мелитопольского района. Оккупанты рассматривают возможность привлечения к участию в боевых действиях бывших полицейских, перешедших на сторону врага.
🔺Украинская авиация за прошедшие сутки нанесла 9 ударов по районам сосредоточения противника и 3 удара по позициям ЗРК противника.
🔺Ракетные войска и артиллерия поразили пункт управления, район сосредоточения живой силы, 2 состава боеприпасов противника, а также РЛС контрбатарейной борьбы "Зоопарк".

------

ISW, 18 декабря

▪️ГУР сообщил, что российские военные получили новую партию БПЛА иранского производства и продолжают переговоры с Ираном о приобретении баллистических ракет.
▪️На линии Сватово-Кременная продолжались позиционные бои.
▪️Бои продолжались на окраинах Бахмута и вокруг него. МО РФ заявило, что российские войска захватили Яковлевку к северо-востоку от Соледара.
▪️ВСУ выбили российские войска с давно удерживаемых позиций возле Бахмута.
▪️Войска РФ передислоцируют части с левого берега Днепра в Херсонской области, но еще слишком рано говорить о том, выводятся ли российские войска.
▪️Генштаб Украины сообщил, что 16 декабря украинские силы нанесли удары по 2 скоплениям российских войск и 2 складам боеприпасов в Запорожской области, ранив 150 человек и уничтожив 10 единиц техники. Мэр Мелитополя Украины Иван Федоров заявил, что войска РФ укрепляют Мелитополь надолбами.
▪️РФ продолжает бороться с острой нехваткой медперсонала и материалов.

-------

Публичные появления Путина и Шойгу на мероприятиях, связанных со "спецоперацией", могут говорить о подготовке нового этапа войны. Об этом пишет американский "Институт изучения войны".

Ранее российский президент принял участие в многочасовом совещании с военными по вопросам Украины. А глава минобороны РФ Шойгу заявил, что посетил зону боевых действий.

Это "может свидетельствовать о том, что Россия готовится к новому наступлению на Украину в ближайшие месяцы", заявляет "Институт" в своем утреннем отчете. Запланированная на сегодня встреча Путина с президентом Белоруссии Александром Лукашенко, вероятно, также является "попыткой создать информационные условия для нового этапа войны".

"Встреча Путина с российским командованием, предполагаемый визит Шойгу на передовую и встреча Путина и Лукашенко предполагают новый этап в представлении, планировании и ведении войны и могут предвещать возобновление наступательных операций против Украины в ближайшие месяцы", - делает вывод организация.

При этом способность России провести такие операции остается под вопросом.

"Личный состав, который Россия формирует из мобилизованных резервистов и ежегодного осеннего призывного цикла, не будет достаточно подготовлен для проведения быстрого и эффективного механизированного маневра", - пишут эксперты.

Также, по их мнению, Россия вынуждена решать задачи снабжения уже воюющих в Украине сил, которые "вряд ли будут решены вовремя, чтобы оснастить новые крупные силы для наступательных операций этой зимой".

"Путин, тем не менее, может отдать приказ о возобновлении крупномасштабных наступательных операций этой зимой, но важно не переоценивать вероятные возможности российских или объединенных российско-белорусских сил для их успешного проведения", - пишет "Институт".

Отметим, что данная точка зрения полностью совпадает с тем, что говорят украинские представители. При этом на Западе далеко не все видят признаки того, что Москва собирается идти в наступление.

--------

Сводка МО Великобритании

▪️ЧВК «Вагнер» продолжает играть важную роль в боях на истощение вокруг Бахмута. В последние месяцы она разработала наступательную тактику для использования большого количество плохо обученных заключенных, которых она завербовала.
▪️Отдельным бойцам выдаются смартфоны или планшеты, на которых показаны назначенные им маршрут и цель атаки, наложенные на спутниковые снимки. На уровне взвода и выше командиры остаются в укрытии и отдают приказы по рации, получая информацию от небольших БПЛА.
▪️Отдельным лицам и отрядам приказано двигаться по заранее намеченному маршруту, часто при огневой поддержке, но реже вместе с бронетехникой. Бойцам «Вагнера», которые самовольно отклоняются от своих маршрутов нападения грозит казнь.
▪️Эта жестокая тактика направлена на сохранение опытных командиров и бронетехники за счет наиболее доступных заключенных-новобранцев, которых организация считает расходным материалом.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Бердянск сутринта започна с мощни експлозии Експлозиите са били силни и са продължили дълго време

Трябва да се отбележи, че все още няма официална информация за експлозиите в Бердянск. Очаквайте подробности от Генералния щаб на Въоръжените сили.

http://zprz.city/news/view/u-berdyansku-ranok-pochavsya-z-potuzhnih-vibuhiv?utm_source=ukr.net&utm_medium=referral&utm_campaign=rss

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, resavsky said:

Путин е пристигнал на изненадваща визита в Минск.Странна работа.

«Салідарнасць» попросила политического обозревателя Александра Фридмана объяснить, что может стоять за визитом Путина в Минск.

— Судя по всему, эта поездка чрезвычайная. Дело не в факте встречи, поскольку у многих политиков-изгоев есть потребность в том, чтобы встречаться друг с другом. Тут интересно то, что Путин решил поехать сам. Как известно, он никуда не ездит просто так, — комментирует Фридман. — А учитывая сегодняшние времена, тем более не ездит к западным границам, т.к. опасается за свою жизнь.

А визитом в Минск Путин продвигается к границам НАТО, поэтому для него это совершенно особенная поездка.
Обозреватель напомнил, что визит Путина пройдет на фоне специкуляций о новом вторжении в Украину российской армии – возможно, с белорусским участием.

— Основная тема, как мне кажется, связана с войной, что бы они ни говорили. В первую очередь они будут публично выставлять всякие экономические проекты, но это так, просто риторика. Основная тема там будет касаться войны.

Если говорить о том, чего хочет от этой встречи сам Лукашенко, то, традиционно, денег. Или же каких-то преференций, экономической помощи. Этого он просит с самого начала своего президентства, и ни одна поездка в Россию без этого не обходится. Но есть вещи, которых Лукашенко не хочет. Например, чтобы его еще больше втянули в войну. Полагаю, он не хочет отправлять белорусские войска в Украину. Я думаю, он вообще хочет, чтобы Беларусь была втянула в войну как можно меньше, так как это не в его интересах: он знает настроения в белорусском обществе.

Если говорить о том, чего хочет от этой встречи Путин, то здесь, думаю, наоборот — поглубже втянуть Беларусь в войну. С этим он и едет. Идет ли речь, чтобы посылать в Украину белорусские войска, трудно сказать. Но чтобы втянуть Беларусь еще больше и в плане логистики, и в плане долгострочного военного присутствия России на территории Беларуси — несомненно.
Фридман допускает: во время предстоящей встречи может произойти какая-то демонстративная выходка по отношению к Западу.

— Маловероятно, конечно, для этого они слишком трусливые, но можно, например, проехаться к польской границе, осмотреть общие границы Союзного государства, продемонтировать там свое присутствие.

О результатах этой поездки мы, скорее всего, не узнаем. Я посмотрел в программе, что будет пресс-конференция, думаю, там будут совершенно общие, ничего не означающие, формулировки. О чем они на самом деле договорились, мы узнаем уже в будущем. Прежде всего, договорились ли они по событиям в украинском вопросе.

Помимо этого эксперт считает, что неоходимо обратить внимание, как будет вести себя Лукашенко на встрече с Путиным. Он также привел в пример свежее высказывание белорусского правителя.

— Сегодня он сказал фразу: суверенитет и независимость Беларуси незыблемы, при этом Беларусь никогда не будет врагом России. То есть он уже дает какие-то сигналы. Очень странная риторика: что значит врагом России, раньше же братьями вроде как были?

https://gazetaby.com/post/fridman-predstoyashhaya-poezdka-putina-v-minsk-chr/188807/

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Битва за Бахмут | Обстрел Белгорода | Чемпионат Мира | Имидж Минобороны

00:42 ФИНАЛ ЧЕМПИОНАТА МИРА

02:41 НЕГАТИВНЫЙ ЭФФЕКТ ОТВЕТНЫХ САНКЦИЙ

06:14 КАК СПАСАЮТ ЭКОНОМИКУ УКРАИНЫ

11:14 СВОДКА С ФРОНТА

14:18 ЦЕННОСТЬ БАХМУТА В ЭТОЙ ВОЙНЕ

18:12 ОБСТРЕЛ БЕЛГОРОДА

18:55 ТЕПЛОСНАБЖЕНИЕ В КИЕВЕ

19:13 ИМИДЖ МИНОБОРОНЫ

20:13 ИСКИ К ВОЕНКОМАТАМ

20:46 ВИКТОР БУТ В ЛУГАНСКЕ

21:18 ПАДЕНИЕ РОССИЙСКИХ АКЦИЙ

21:43 КРАЖА ДЖИНА

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, scaner said:

Отново за "спасяването на имиджа на Путин"

За съжаление, дори след 10 месеца война г-н Кисинджър не е разбрал нищо... Нито същността на тази война, нито нейното въздействие върху световния ред. 

Това, което Кисинджър не разбира, е, че ако за всички потенциални "лоши момчета" стане ясно, че възрастните не са си у дома (т.е. международното право не работи), това ще означава, че сигурността на неядрените държави вече може да бъде спасена само чрез наличието на ядрени оръжия. И не съм сигурен, че това развитие на събитията ще му хареса.

Кисинджър казва какво желае, но не дава разумен път за постигането му, както обикновено! Единственият начин Пуйло да се откаже е като при Рейгън икономическите санкции и бясното въоръжаване  да сринат руската икономика...

Което май започва да се случва?

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво място може да заеме Беларус в системата за регионална сигурност

автор Ігар Тышкевіч

/откъс/

Следвоенна или нова система за сигурност.

 Може да се твърди, че новата система за регионална сигурност ще се формира въз основа на резултатите от руско-украинската война. Конфликтът най-вероятно ще приключи без Кремъл да капитулира – става дума за това кои територии ще контролира Русия към момента на подписване на мирния договор. И това (самият факт на невъзможността да се победи Украйна) е съществен удар по политическите амбиции и политическо позициониране на Русия. Всъщност Руската федерация рискува да загуби статута си на световна суперсила. Това е от полза не само за САЩ и КНР, но и за нарастващите регионални лидери като Турция. В същото време разпадането и разпадането на Русия не е изгодно за никого, освен може би за Украйна.

Вече се забелязват определени стъпки за промяна на конфигурацията на системата за сигурност на континента (и като производно в нашия регион). В частност: В Централна Азия се извършва процес на замяна на системата за сътрудничество във формат ОДКБ със система за сътрудничество във формат ШОС (с доминиране на Китай) и опит за създаване на регионален формат на базата на Конференцията по сигурността в Астана. В Кавказ се наблюдава процес на засилване на влиянието на Турция и превръщането на Азербайджан в регионален военен доминант.

Самата ОДКБ губи шансовете си да се напълни с практическо съдържание и да се превърне в пълноценен военно-политически блок. Това най-ясно се демонстрира по време на дискусиите на последния форум на държавните глави и отказа на Армения да подпише част от документите.

И накрая, ключовият фактор, който ще повлияе на глобалната (а следователно и на регионалната) сигурност, са политическите декларации на Китайската народна република на 20-ия конгрес на Китайската комунистическа партия. Китай открито говори за претенциите си за глобално лидерство, формирането на своя сфера на влияние и възможен преход към двуполюсен свят. В същото време, според Пекин, Беларус трябва да принадлежи към китайската сфера на влияние. Което, между другото, дава шанс на официален Минск да оформи собствената си позиция в региона.

Конфронтацията между САЩ и Китай става ключова на глобално ниво. И двете държави са склонни да формират коалиции от регионални държави, които да гарантират реализирането на техните интереси в една или друга територия. И ако САЩ присъстват в региона от дълго време, имат както стари формати (НАТО), така и създават нови (Три морета), то КНР тепърва навлиза в тази територия и ще се опита да използва или силни регионални съюзници, или (и) да действа чрез разширяване на своите (или контролирани) формати като Шанхайската организация за сътрудничество, която между другото ще включва Беларус (като пълноправен член).

Конфликтът между Руската федерация и НАТО не изчезва, но в резултат на войната започва да се връща към статута на „второстепенен“. Причината за това ще бъде общото отслабване на Русия (със засилване на Китайската народна република) и центробежните процеси в рамките на ОДКБ. От гарантираните (от днес) съюзници в региона Кремъл има само Беларус. Линията на напрежение няма да изчезне напълно, но може да стане част от линията на глобалната конфронтация между САЩ и Китай: КНР, както беше споменато по-горе, ще се опита да действа чрез зависимите си държави, в които Руската федерация се превръща.

Тъй като ключовите политически играчи не са заинтересовани от разпадането на Русия, резултатите от настоящата война няма да премахнат конфликта между Украйна и Руската федерация от дневния ред. Нещо повече, този конфликт ще стане решаващ за формирането на нови контури на регионална сигурност, поне за следващите 4-5 години.

Турция се превръща в регионална суперсила. И тя (включително като съюзник или партньор на КНР) активно ще формира собствена зона на влияние, която ще обхваща страните от Черноморския и отчасти Каспийския басейн, но и с достъп до Беларус, балтийските държави и Балкани. Подобен процес неизбежно ще доведе до сблъсък на интереси между Турция и САЩ (Украйна, Беларус, Румъния), Турция и Иран и Руската федерация (Кавказ). Подобен сблъсък не означава остър конфликт, но ще остави отпечатък върху регионалната политика.

Политическият конфликт на Литва с Китайската народна република ще има последствия още няколко години, независимо от желанието на официален Вилнюс да го минимизира. За Пекин, който започва политика на експанзия в региона, е важно да демонстрира безполезността на противопоставянето и да устрои нещо като "показно бичуване". Официален Вилнюс може да избегне това само чрез широкомащабни компромиси в политиката в китайско направление. Но в този случай тя се сблъсква с негативна реакция от Вашингтон.

Що се отнася до съюзите, които съществуват или ще съществуват в близко бъдеще, основните в лицето на НАТО и ОДКБ остават. В същото време трябва да очакваме опити за промяна на политиката вътрешно и по отношение на външни партньори в двете организации. НАТО ще бъде принудена да се трансформира въз основа на уроците от руско-украинската война. ОДКБ ще загуби своето влияние и въпросът пред организацията е по-труден: трансформация или изчезване след 5-7 години.

В същото време кръгът от "неутрални" държави или ще бъде значително стеснен, или ще изчезне напълно поради кооптирането им към съществуващите съюзи.

Като проява на новата роля на Китайската народна република и в резултат на отслабването на Руската федерация можем да очакваме постепенното зараждане и укрепване на ШОС като регионална система за сигурност.

Отделно си струва да се спомене „Люблинският триъгълник“, който може да се развие (при наличие на ресурси и политическа подкрепа на САЩ) в нов формат на регионален военно-политически съюз, който е предназначен да гарантира стабилността на участниците на фона на отслабването на глобалните структури. Възползвайки се от отслабването на Руската федерация, Турция ще се опита да увеличи максимално присъствието си в Черноморския басейн. Какво може да се случи с формирането на нова база от домове за сигурност и сътрудничество в споменатия регион.

Беларус е в състояние на дълбок конфликт със страните от ЕС и САЩ . В същото време, в зависимост от хода на войната, може да има шанс за подобряване на отношенията, ако противниците сметнат за целесъобразно да изтеглят Минск от влиянието на Руската федерация. Или, ако обкръжението на Лукашенко не желае да влезе в контакт, този конфликт ще тласне Беларус още по-дълбоко в зоната на руското влияние. В същото време има потенциал за развитие на отношенията с Турция (безконфликтни). И да се опита да използва Анкара като мост за възстановяване на контактите с Киев и евентуално с НАТО след края на войната.

 Китайската народна република (чрез ШОС и директно в Беларус) може да стане фактор, който ще доведе до отклонение от формулата на съществуване като част от руския свят към съществуване като част от „китайската“ зона. Този алгоритъм е потенциално в конфликт с повечето съседи (може би с изключение на Полша, която има планове да максимизира бонусите от китайски транзит и сътрудничество с КНР). Но в същото време не води до остра конфронтация в случай на намаляване на градуса на напрежението между Вашингтон и Пекин. Така Беларус сега е на ръба на две линии на конфронтация едновременно: Русия - Западът и Китай - САЩ. Съответно, страната има избор от малък брой възможности: да остане  последната „граница“ до Русия, опит да премине под „китайския чадър“ или начало (възстановяване) на политиката на баланс на интересите.

Един от сценариите - да не търси изход от съществуващите конфликти със съседите с надеждата, че те (на глобално ниво – линиите на конфронтация между Руската федерация и Запада, Китай и САЩ) ще бъдат решени чрез по-силни играчи сами по себе си. Това е основният сценарий за днес, който се поддържа от официален Минск. Тактически този подход дава известна гаранция срещу активната намеса на съседите и опитите за решаване на "беларуския въпрос" поради нежеланието за ескалация на войната. Като бонуси може  да се споменат евтини енергийни ресурси (в сравнение със съседите), първокласен достъп до руския пазар, който ви позволява да увеличите максимално приходите. Но това значително ограничава възможностите за собствена външна политика (Руската федерация е в конфликт с всички в западната посока), а също така ограничава перспективите за икономическо развитие, като се има предвид технологичната изостаналост на самата Русия. Която няма да може да стане донор на знания и технологии за беларуската икономика.

Друг сценарий би могъл да бъде диалог с Кремъл за промяна на функцията на Беларус от „преден край“ на „допълнителен представител“ или посредник по въпросите на търговията, контурите на регионалната сигурност. Възможно е, при условие че амбициите на Кремъл се коригират спрямо мащаба на регионалното му влияние.

Смяната на партньора в източната посока от Руската федерация към Китайската народна република без решаване на проблема с конфронтацията със съседите може да не осигури необходимия чадър за сигурност. Категоричен залог на Китай, без да се очаква отслабване на влиянието на Русия е възможен при условие на значително активизиране на контактите между Пекин и Минск и предлагане на важна за Китайската народна република функция. Чиито контури могат да бъдат изход от спиралата на конфликтите със съседите и ясно място в транзитната система на стоки и технологии в региона и извън него. Както и премиум условия за навлизане на китайски капитал.

Отрицателни последици Рискът от конфликт с Кремъл в момент, когато той все още може да се намеси в беларуските процеси. Ограничаване на достъпа до руския пазар и загуба на премиум цени за въглеводороди. Време: процесът на нормализиране на отношенията със съседите може да отнеме време, ако Беларус е особено уязвима. Просто политиката за стимулиране навлизането на китайския бизнес може да предизвика огромен приток на „нежелани инвеститори“ и токсични компании. Без дефинирана позиция по отношение на мястото на Беларус в „китайския свят“ (дефиниране на изчерпателен списък от икономически сектори, политически формати), политиката може да доведе до африканизация на Беларус.

Положителни резултати: Евентуален конфликт с Кремъл значително ще улесни процеса на нормализиране на отношенията с Украйна и балтийските страни (с изключение на Литва, която има собствени амбиции да влияе върху Беларус). Сближаването с КНР улеснява формирането на нов формат на сътрудничество с Полша (въз основа на полските планове за максимизиране на печалбите от сътрудничеството с КНР). Това предоставя възможности за регионални (двустранни) системи за партньорство. Политическият чадър на Китайската народна република е по-малко конфликтен от политическия чадър на Руската федерация. Пекин залага на тактиката на мекия подход, използвайки предимно икономически методи за въздействие.

Възможно пристигане на технологии (при условие, че се запазва собствена технологична база и научна школа). От гледна точка на турско-китайските отношения подобен формат не противоречи на политиката за укрепване на Турция в региона.

Основният риск от такъв сценарий е рязка ескалация на конфронтацията между САЩ и Китай, началото на търговски войни. Евентуален изход от този сценарий (геополитически обрат) е възможен, но предвид навлизането на КНР чрез нейната технологична база, това ще отнеме поне 4-5 години.

Сценарият е възможен както при смяна на властта (преврат на елита, компромис с опозицията), така и при запазване на системата или мек преход на властта и трансформация на механизмите за управление на страната.

Игра на неутралитет с балансиращи регионални споразумения

Независимо дали Беларус инициира или се присъединява към регионални формати за гарантиране на обща сигурност („Люблинския триъгълник“, допълнителни споразумения или отделен формат на сътрудничество) със Средиземноморието, системата от споразумения с Руската федерация се актуализира (ревизира).

https://reform.by/jakoe-mesca-mozha-zanjac-belarus-u-sistjeme-rjegijanalnaj-bjaspeki

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На видеото в линка е едно от последните произведения на руската култура:

„От Русия-матушка гледат бол «Сарматушки» към Съединени щатушки“ – пропагандатори пуснаха нов хит за ядрени ракети.

И след това те ще бъдат искрено изненадани – защо руската култура е отменена в света? Как може хората да не се възхищават на руските песни за ядрена война и геноцид?

Източник: wind_sower

https://t.me/besarabskifront/4896

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...