Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Поне вече почнаха да дават отбой от най-шизофреничната си теза, че украинците сами се обстрелвали и избивали.

  • Харесва ми! 7
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Като е помляно всичко това защо руснаците избягаха от Херсон?

Или няма да ти отговори, или ще ти каже, че са дали последен шанс за преговори чрез този невероятен жест на добра воля.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 минути, deaf said:

Новата "опорка" е,че Украйна побеждавала,само защото Запада я снабдява с оръжие,(ленд-лийз)...🙂

Но в същото време яростно отричат решителната роля на лендлийза за съветската победа през ВСВ ;)

А също така мълчат и по въпроса за снабдяването на самая могучая в момента с дронове от Иран, снаряди от Северна Корея, ракети и технология от Китай и наемници от целия Трети свят.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, deaf said:

Новата "опорка" е,че Украйна побеждавала,само защото Запада я снабдява с оръжие,(ленд-лийз)...🙂

Нова, колко да е нова? На 11 месеца... 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

"Освобождение" по руски...

Колко трябва да са увредени тези "хора", не ми го побира фантазията направо:

 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В продължение на дискусията за Т-90М

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кога пристигнаха консервите, кога почнаха да ги отварят.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Capitainofmarine said:

Преди няколко дни написах за продажба на руски самолети ...

обявиха тука шаманите че такъв дзвер нема... 

Оказа се че,  да има...

Иран впервые официально признал закупку российских многоцелевых истребителей Су-35

Вчера
Иран впервые официально признал закупку российских многоцелевых истребителей Су-35
 

Иран получит российские многофункциональные истребители Су-35, ранее озвученную информацию официально подтвердили в Тегеране. Это первое подтверждение сделки от иранских официальных лиц.

Член комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Ирана Шахрияр Хейдари в интервью иранскому изданию Tasnim подтвердил сам факт закупки многоцелевых истребителей Су-35 и даже назвал сроки их поставки. По словам иранского политика, самолеты начнут поступать в начале следующего года по иранскому календарю, т.е. через два с половиной месяца. Иранский новый год наступает в день весеннего равноденствия первого весеннего месяца Фавардин. Таким образом, 1402-й год в Иране будут праздновать 21 марта 2023 года.

Кроме того, Россия поставит Ирану вертолеты, а также некие оборонительные системы и ракеты. Подробностей Шахрияр Хейдари не привел, поэтому неизвестно, какие именно системы и ракеты хочет получить Тегеран. Возможно, что речь идет о зенитных системах, в том числе С-400. Такого же мнения военные эксперты.

Чакай малко. Първо обясни где подевалис египетские Су-35 по контракта от 2018г. за 30 самолета. Те са поръчани преди иранските. Месец януари 2022г. още ги нямаше, а за цялата 2022г. са произведени само 3 СУ-35С по контракт от 2020 (цък). Ура патриотите коментатори се жалват „Маловато конечно ,при нынешних боевых действиях“

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, sir said:

Вундервафлата на кептъна думната с Карл Густаф. :)

Първият унищожен Т-90М май беше праснат със същото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
 
Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран3 said:

Първият унищожен Т-90М май беше праснат със същото.

AT4 пишат, сега чета. Което е още по-зле. На практика вундервафлата прасната с гранатомет за 1500 долара. :ag:

https://t.me/zloyodessit/18067

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Загубили са човешкия си облик. Захарова иска обяснение от МИД на Казахстан за юртите, поставени в Буча и др. селища. Въпросът с юртите можело да доведе до „ущерба российско-казахстанскому стратегическому партнерству и союзничеству“. И достойният отговор на МИД на Казахстан.

 

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Накратко по обстановката на фронта по разни източници.

- Бахмут-Соледар:

Орките пуснаха снимка от жп-гарата Сол, т.е. по всичко личи, че Соледар вече е превзет и в административните си граници. Ситуацията с Краснополивка и Благодатне ми е неизвестна.

https://t.me/DeepStateUA/15225

https://deepstatemap.live/#13/48.7073/38.0539

Южно от Соледар - щурмове по Красна гора-Парасковиивка от две посоки. Резултат засега - неясен.

https://deepstatemap.live/#14/48.6561/38.0147

Североизточно (откъм Пидгородне и откъм гората) и южно-югоизточно от Бахмут (откъм Опитне) - щурмове на орките по жилищните райони на града, т.е. вече може да се каже улични боеве.

https://deepstatemap.live/#12/48.5913/37.9983

Югозападно от Бахмут - щурмове по Клищиивка и позициите на ВСУ по височините наоколо, от няколко посоки. Ситуацията - критична.

Цялостна оценка: много сложна обстановка. Източната част на Бахмут (отвъд реката) според мен е на изживяване, а ако пробият и през Клищиивка и Красна гора, оценката ми се променя на критична за целия Бахмут.

- Авдеевка-Маринка:

Напредък на орките през Водяне, югозападно от Авдеевка. Щурмови действия по Красногоровка. Сиреч, опитът за обкръжаване на Авдеевка от север и юг продължава.

https://deepstatemap.live/#13/48.1037/37.6730 https://deepstatemap.live/#12/48.1966/37.7449

Минимален напредък също така и южно от Маринка, превзета поредната ферма.

https://deepstatemap.live/#13/47.9350/37.5137

- Сватово-Кремина:

Официално без изменения.

Обсъжданата по-горе вундервафла Т-90М е думната източно от Новоселивске, в близост до Куземивка. Сиреч, орките са изгубили Новоселивске и опитват контраатаки. Въобще, ситуацията за орките в този участък - северозападно от Сватово и по направление на Нижня Дуванка - изглежда се развива доста зле.

https://deepstatemap.live/#14/49.5212/37.9721

Около Кремина не е ясно как точно стоят нещата, но паниката е достигнала Рубежное и е започнало да прелита редовно.

https://t.me/Rubezhnoee/2656

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Почват бавно да обграждат и Бахмут. Натискът видимо се увеличи. Явно отнякъде е дошло още месо - още наемници, още чмобики отнякъде, изпразване на затворите?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

AT4 пишат, сега чета. Което е още по-зле. На практика вундервафлата прасната с гранатомет за 1500 долара. :ag:

https://t.me/zloyodessit/18067

Мисля, че украинците малко преиначават. По-вероятно е бил изоставен и после по традиция са метнали вътре някоя граната от дрон. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Warlord said:

Почват бавно да обграждат и Бахмут. Натискът видимо се увеличи. Явно отнякъде е дошло още месо - още наемници, още чмобики отнякъде, изпразване на затворите?

Натискът около Бахмут. Другаде натиск няма, като изключим обичайното пълзене по предградията на Донецк, но там така или иначе засега не може да се направи кой знае какво по въпроса, при положение че пълзящите имат огромната база Донецк зад гърба си.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, новорегистриран3 said:

Мисля, че украинците малко преиначават. По-вероятно е бил изоставен и после по традиция са метнали вътре някоя граната от дрон. 

Тц.

 

 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Warlord said:

Почват бавно да обграждат и Бахмут. Натискът видимо се увеличи. Явно отнякъде е дошло още месо - още наемници, още чмобики отнякъде, изпразване на затворите?

Затворници (зеки) от Мали, ЦАР, Туркмения вече вербуват. Много интересно видео, ако не ставаше въпрос за дъното на гнуста, което са ударили. Правителството на Мали се отказва от немската военна част, която гарантираше мира там. Мирът там ще бъде гарантиран, познайте от първия път... от ЧВК Вагнер.

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, преди няколко седмици Вагнер показваха видео с някакъв сенегалски затворник, дето сега се биел "за родината" при тях. Но не знаех, че вече е станала толкова масова вербовката от Африка.

Междувременно ние пак се излагаме. Украинец от 53-а бригада ни сипва мощно задето, цели партиди от "стари като ла*но на мамут" български снаряди постоянно се взривявали и им чупели оръдията. 😅

325618990_850669312705286_4376245512135007728_n.jpg

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Британският министър на отбраната Бен Уолъс обяви нов пакет от военна помощ за Украйна, който включва:

- 14 танка Challenger 2
- 8 артилерийски оръдия AS90
- бронирани превозни средства
- БТР Булдог
- дронове
- 100 000 артилерийски снаряда
- 100 модерни ракети
- Резервни части за танкове и бронирани машини

Сред ракетите, обещани от Обединеното кралство, са ракетите GMLRS, ракетите Starstreak и ракетите за противовъздушна отбрана със среден обсег.

Инженерното и логистичното оборудване, изпратено от Обединеното кралство в Украйна, включва оборудване, предназначено да поддържа комбинирани офанзиви, включително пробиване на минни полета и изграждане на мостове, както и бронирани превозни средства за евакуация на ранени.

--------

Тази година #Словакия планира да произведе още 16 самоходни оръдия от този тип за въоръжените сили на Украйна. Производството им е платено от Германия, Дания и Норвегия.

----------

В #Турция представители на #Украйна и #Русия преговарят за мащабна размяна на военнопленници. 

Както съобщи на 16 януари турската служба на CNN, става дума за размяната на около 1000 души. Украйна представи списък за размяна от 800 души, а Русия - от 200. 

Преговорите се водят по инициатива на турската страна.

Източник: https://t.me/drmjournal

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке украинского Генштаба:

1. Россияне нанесли 2 ракетных и 6 авиаударов и совершили более 20 обстрелов из РСЗО, в том числе и по гражданской инфраструктуре Харьковской, Запорожской и Херсонской областей.

2. 16 января вблизи украинской границы началось совместное лётно-тактическое обучение авиационных подразделений вооруженных сил Беларуси и России. Таким образом, под видом совместного учения противник усилил боевую авиационную группировку в Беларуси.

3. В Новопскове Старобельского района Луганской области 15 января, во время применения врагом комплекса С-300, одна ракета упала на жилой дом.

4. Подразделения ракетных войск и артиллерии ВСУ поразили пункт управления, 8 районов сосредоточения россиян, состав горюче-смазочных материалов и состав боеприпасов.

------

Оперативная информация по состоянию на 18.00 16.01.2023 по российскому вторжению

🔺Российские оккупанты в течение суток нанесли 2 ракетных и 6 авиационных ударов и совершили более 20 обстрелов из РСЗО, в том числе и по гражданской инфраструктуре Харьковской, Запорожской и Херсонской областей. Есть погибшие и раненые среди гражданского населения.

🔺По имеющейся информации, в Новопскове Старобельского района Луганской области, 15 января, во время применения врагом комплекса С-300 одна ракета упала на жилой дом. Погибли два гражданских лица.

🔺В населенных пунктах временно захваченной территории Запорожской и Херсонской областей российские захватчики ужесточают контрразведывательные и режимные мероприятия, проводят усиленные проверки местного населения.

🔺Подразделения ракетных войск и артиллерии ВСУ за сутки поразили пункт управления, 8 районов сосредоточения оккупантов, состав ГСМ и склад боеприпасов врага.

-------

Битва за Соль, угроза Львову и Киеву от С-400, три сценария весеннего наступления. Итоги

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...