Отиди на
Форум "Наука"

Украйна от преди. Можеха ли да се предвидят преврата и войната?


Recommended Posts

  • Потребител

Руската агресия само с едно мога да обясня /оправдание няма/, че Путлер одъртя. Схваща, че няма време и иска докато е жив да си направи паметник до Петър Велики. 

Толкова умно, хитро игра до последните години, че според мен двете народни републики или поне едната, жизнено важна като коридор за Крим, без нито един залп щеше да получи...Западът щеше да компенсира украинските олигарси с пари и всичко щеше да мине....Но той избърза. Или знае, че има броени години, месеци...Затова сега плащат стотици хиляди граждани с живот, пари и от двете страни на фронта....Печелят единственно банкерите и военно промишлените кооперации. Мирът според мен ще е някъде там около началото на войната....След години.... 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 125
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 46 минути, Skubi said:

Руската агресия само с едно мога да обясня /оправдание няма/, че Путлер одъртя.

Към това мнение бих обобщил, че съществуват възгледи, че войната е могло да бъде предвидена само със субективното обяснение за желанията на Путин. Това изключва ли обективни предпоставки за преврата от 2014 г.? или пак са в зависимост от някоя личност?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Втори след княза said:

Към това мнение бих обобщил, че съществуват възгледи, че войната е могло да бъде предвидена само със субективното обяснение за желанията на Путин. Това изключва ли обективни предпоставки за преврата от 2014 г.? или пак са в зависимост от някоя личност?

Тая война в Украйна е нещо като завършек на Студената война.  Опит да се приключи с остатъците от СССР. Подготовката за тая война е може да се каже още отпреди преврата 2014.  Вчера излезе много хубав материал от Анатолий Шарий..

Оказва се че има едно наше момче български гражданин / с вероятностен произход - бесарабски българин/.. Това момченце се оказва че е замесено в свръх секретните служби , произвеждащи ядрените бойни глави за РА.  Но "нашето" момче си купува половин остров в Швеция, дето е разположена секретна военна база, не руска разбира се..  И всякакви такива неща.  Изглежда че това новоизлюпено българче вече работи за НАТО , и в същото време знае за всякакви секрети от Русия..  Пита се кой ли му е дал паспортчето.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Към това мнение бих обобщил, че съществуват възгледи, че войната е могло да бъде предвидена само със субективното обяснение за желанията на Путин. Това изключва ли обективни предпоставки за преврата от 2014 г.? или пак са в зависимост от някоя личност?

Путин се старае да възтанови териториалното владение на СССР. Било то с марионетки като Лукашенка, било то с войни като в Чечня и после назначени диктатори, било с тесни икономически военни връзки като истаните в азия било с подпомагане на чужди политици, партии, движения....Играеше на пълната гама от арсенала на съветската/руската дипломация...В Украйна му беше тръгнало добре, но нещо или някой му плю в играта...И загуби търпение. Според мен ако сега беше на 30-40 години, гениално щеше да се справи, но одъртя...Конец.

За което малко говорим сега се видя с житото и царевицата...Бъдещото ключово производство.

Светът утре ще е близо 10 милиарда. И да разполагаш с житото на САЩ, Канада, Украйна значи голяма власт....   СМСМ

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Mirolub said:

Тая война в Украйна е нещо като завършек на Студената война.  Опит да се приключи с остатъците от СССР.

Аз го наричам война за Съветското наследство.

Горбачов обяви смъртта, но не прочете завещание. Необмислена работа.

Преди 49 минути, Skubi said:

И да разполагаш с житото на САЩ, Канада, Украйна значи голяма власт.... 

Което, заедно с горното ме насочва към мисълта, че процесите в Украйна не са съвсем спонтанни, а са повлияни и от външни сили. Щом въпросът е "Кой ще владее житницата", най- малко става дума за незалежност. Да не си въобразяват ничии привърженици

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Втори след княза said:

... процесите в Украйна не са съвсем спонтанни, а са повлияни и от външни сили.

Значи Украйна си е руска ... ама пустите му външни сили карат 73% от избирателите
през 2019г да гласуват за Зеленски. 🙄

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Mirolub said:

Опит да се приключи с остатъците от СССР.

И ти явно си мислиш, че някакакви "външни сили" приключват със СССР.

А Путьо е един младенец, нал тъй. Божа кравичка. Въобще не е дебилен диктатор,
който иска да си разшири империята.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Втори след княза said:

Аз го наричам война за Съветското наследство.

Горбачов обяви смъртта, но не прочете завещание. Необмислена работа.

Всъщност СССР беше разтурен не от Горбачов, а от руснаците.  Няма съмнение, че Горбачов искаше да реформира СССР и да го обнови, но не и да го разтури, а да го запази в неговата цялост. Руснаците като цяло и в частност лидерите им - Елцин,  Собчак и т.н.  искаха властта за себе си, а не да я споделят с разни прошляци от останалите републики и именно техните действия доведоха до разпада на СССР.

Що се отнася до Путин, то той не беше някакъв статист, а виден участник в разтурянето на СССР в качеството си на активен участник в командата на Собчак. 

 

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Към това мнение бих обобщил, че съществуват възгледи, че войната е могло да бъде предвидена само със субективното обяснение за желанията на Путин. Това изключва ли обективни предпоставки за преврата от 2014 г.? или пак са в зависимост от някоя личност?

"Обективната предпоставка" за преврата през 2014 е желанието на украинците да са "равни с другите европейски народи" (или по-точно -желанието на на по-голямата част от украинците). Нищо сложно за средноинтелигентните и средноерудираните хора..

 

https://www.dw.com/ru/опрос-более-половины-украинцев-проголосовали-бы-за-вступление-в-евросоюз/a-17546609

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, nik1 said:

"Обективната предпоставка" за преврата през 2014 е желанието на украинците да са "равни с другите европейски народи" (или по-точно -желанието на на по-голямата част от украинците). Нищо сложно за средноинтелигентните и средноерудираните хора..

 

https://www.dw.com/ru/опрос-более-половины-украинцев-проголосовали-бы-за-вступление-в-евросоюз/a-17546609

Ако трябва да върнем лентата назад изборите с които Янукович спана президент през 2010 година бляха всичко друго само не и честни и обективни.Путин впрегна целия потенциал с който разполага /финансов,кадрови и т.н/ за да направи своето протеже президент.Успя но Янукович се опита да върне Украйна в сферата на руското влияние и да я откъсне от Европа /същия се държеше като губернатор назначен от Путин при това с неособено голяма самостоятелност/..Това украинския народ нямаше как да допусне - да не говорим че за такъв рязък обрат в политиката на държавата Янукович нямаше и правомощия.Така че преврат няма а народът се надитна да брани своята идентичност която Янукович постави под въпрос.

Редактирано от resavsky
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При изборите през 2019 г. е интересна позицията и на Анатоли Гриценко, който като военен министър е изготвял още през 2006 г. проект за влизане в НАТО 

Цитирай

"Я не можу так само закликати голосувати чи не голосувати за Володимира Зеленського . Я його просто не знаю, як не знає його ще країна". https://www.pravda.com.ua/news/2019/03/31/7210871/

А щом един политик от кариерата не може да каже нищо за Зеленски, явно, че това е протестен вот срещу злините, нанесени на Украйна от Порошенко, а не предпочитание към неизвестния за цялата страна Зеленски.

  

Преди 26 минути, resavsky said:

изборите с които Янукович спана президент през 2010 година бляха всичко друго само не и честни и обективни.

По какво се разбра? Има ли някое решение на организация или страна за това? 

Ето какво пише уики.уа

Цитирай

 

Президентські вибори 2010 року

У першому турі виборів найбільшу кількість голосів набрав Віктор Янукович — 8 686 751 (35.32 %), друге місце посіла Юлія Тимошенко — 6 159 829 (25.05 %). Ці два кандидати вийшли до другого туру виборів.

У другому турі виборів за результатами обробки 100,00 % протоколів перемагає лідер опозиції Віктор Янукович — 48,95 % (12 481 266 голосів); Юлія Тимошенко відстає на 3,48 відсотки — 45,47 % (11 593 357 голосів). Проти обох кандидатів проголосувало 4,36 % громадян[80][недоступне посилання]. Визнаних недійсними виборчих бюлетенів — 1,19 %. Зросла в порівнянні з першим туром активність виборців — 69,15 % (66,76 % у першому турі).

Не дочекавшись офіційних результатів, Януковича з перемогою привітали президенти Росії, Латвії, Естонії, США, Польщі, ЄС, Грузії, Німеччини, Франції, прем'єр Туреччини, Патріарх Кирило тощо. Першим привітав кандидата Олександр Мороз.[81]

14 лютого 2010 року ЦВК оголосила офіційні результати виборів президента України, згідно з якими лідер Партії регіонів Віктор Янукович переміг і став наступним президентом країни[82].

17 лютого Вищий адміністративний суд України призупинив рішення ЦВК про визнання Януковича президентом України в забезпечення позову Юлії Тимошенко про скасування підсумків другого туру виборів. Cуд не задовольнив клопотання Тимошенко заборонити Януковичу складати присягу президента на урочистому засіданні Верховної Ради.[83]

19 лютого Верховна Рада достроково припинила повноваження народного депутата Віктора Януковича у зв'язку з особистою заявою про складання депутатських повноважень. За постанову проголосували 242 депутати з 428 зареєстрованих у залі.[84]

20 лютого ВАСУ відновив дію протоколу Центральної виборчої комісії про результати повторного голосування з виборів Президента України 7 лютого.[85]

 

Няма дума за фалшификации. 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно процесите в Украйна и т.н. "преврат".   

Янукович идва на власт с ясна програма. По отношение на външната политика тя включва няколко опорни точки:

- продължаване на политиката за евроинтеграция на Украйна
- добросъседски отношения с всички съседи, като се набляга специално на отношенията с Русия
- военен неутралитет.
Освен това Янукович дойде на власт с идеята да се приеме нов закон за езика с който на практика руският език добива статут едва ли не на втори официален. 

Радата прие закона за езика.  Това е очаквано (обещано) и изпълнено.  Нямаше никакви опити за "преврат"

На 3 юни 2010 г. украинският парламент изключва целта за „интеграция в евро-атлантическата сигурност и членство в НАТО“ от националната стратегия по сигурността в страната.  Законопроектът забранява на Украйна членство във всякакъв военен блок, но дава възможност за сътрудничество с алианси като НАТО.  Пак няма опити за "преврат". Обещано - изпълнено. 

Янукович обаче никога не е обещавал в предизборните си програми, че ще вкарва Украйна в "таможния союз" и избирателите му не са  гласували мандат за подобно нещо. Напротив, той идва на власт с обещанието, че Украйна продължава с политиките за евроинтеграция, а членството и дори само асоциирането с ЕС изключва членството в "таможний союз".  На 21 ноември 2013 година Янукович отказва да подпише споразумението за асоцииране с Европейския съюз.  Съвсем нормално украинският народ избухва.  Едно, че Янукович е поел пред народа ангажимент за евроинтеграция, а не си изпълнява обещанието и второ, че бута страната към членство в митнически съюз с Русия, Казахстан и Беларус.  Нещо за което никой не е гласувал и не го е упълномощавал.   

Янукович излъга хората, а после когато те се вдигнаха на протест избяга. Толкова за "преврата"

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 34 минути, Atom said:

Янукович обаче никога не е обещавал в предизборните си програми, че ще вкарва Украйна в "таможния союз" и избирателите му не са  гласували мандат за подобно нещо. Напротив, той идва на власт с обещанието, че Украйна продължава с политиките за евроинтеграция, а членството и дори само асоциирането с ЕС изключва членството в "таможний союз".  На 21 ноември 2013 година Янукович отказва да подпише споразумението за асоцииране с Европейския съюз.  Съвсем нормално украинския народ избухва.  Едно, че Янукович е поел пред народа ангажимент за евроинтеграция, а не си изпълнява обещанието и второ, че бута страната към членство в митнически съюз с Русия, Казахстан и Беларус.  Нещо за което никой не е гласувал и не го е упълномощавал.   

Янукович излъга хората, а после когато те се вдигнаха на протест избяга. Толкова за "преврата"

Този "таможен съюз" не беше нищо друго а първа стъпка за възстановяване на бившия СССР /и то начело с Путин/ .Ето това е преврат а не протестите които последваха.Затова избухна цялото украинско общество и  се стигна до протести и размирици.Пак повтарям правомощия да сключва подобен съюз с Русия / а и с когото и да е друг/ Янукович нямаше.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, resavsky said:

избухна цялото украинско общество и  се стигна до протести и размирици.

 

Преди 16 часа, Skubi said:

В Украйна му беше тръгнало добре, но нещо или някой му (на Путин) плю в играта...И загуби търпение.

По въпроса дали украинският народ е фигура (да речем царица) или играч в шахматната игра за плодородната територия, аз съм на страната, че е фигура. Силните играчи са други. С отношението си към германските канцлер и президент и коленопреклонният полет до САЩ, Зеленски показа, от кого зависи политиката му. Точно както коментирате, че не Янукович, а Путин е поставял важните въпроси.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 минути, Втори след княза said:

 

По въпроса дали украинският народ е фигура (да речем царица) или играч в шахматната игра за плодородната територия, аз съм на страната, че е фигура. Силните играчи са други. С отношението си към германските канцлер и президент и коленопреклонният полет до САЩ, Зеленски показа, от кого зависи политиката му. Точно както коментирате, че не Янукович, а Путин е поставял важните въпроси.

Нелепо е да се обвинява Берлин за руско-украинската война. Точно Германия е един от големите губещи от войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Нелепо е да се обвинява Берлин за руско-украинската война. Точно Германия е един от големите губещи от войната.

За някои единственото важно е да не се обвинява Русия/Путин.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, Gravity said:

За някои единственото важно е да не се обвинява Русия/Путин.

Е те са безпогрешни по дефиниция.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, resavsky said:

Е те са безпогрешни по дефиниция.

И другата крайност, както е видно не пада по-долу.

Но безпогрешни, колко храна за кучета. :)

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Нелепо е да се обвинява Берлин за руско-украинската война. Точно Германия е един от големите губещи от войната.

Ни най- малко не обвинявам. Констатирам, че Берлин е също само фигура на дъската и искрите помежду им с Украйна е като препирня между офицерите на черното и бяло поле от един екип.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Втори след княза said:

Ни най- малко не обвинявам. Констатирам, че Берлин е също само фигура на дъската и искрите помежду им с Украйна е като препирня между офицерите на черното и бяло поле от един екип.

Поредната мантра за лошите американци които са еманация на световното зло и в сравнение с които Луцифер е невинно добродушно създание.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, resavsky said:

Нелепо е да се обвинява Берлин за руско-украинската война. Точно Германия е един от големите губещи от войната.

Немците са подготвили руско-украинската война още през 1940-те. Само като ги видиш руснаците и украинците, че се стрелят с копие на щурмгевер 44 и трябва да ти е ясно, че швабите действат на едро. А за Щирлиц в Кремъл просто няма смисъл да се напомня. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 11 минути, новорегистриран3 said:

Немците са подготвили руско-украинската война още през 1940-те. 

Ти не подценявам Бисмарк.И той има пръст в тази работа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опитът да се представи украинския национализъм като възраждане е обречен на неуспех.

Първо, защото няма какво да възродят. У нас Паисий пише за Български царе, на украинците им остава да пишат за руски и полски царе.

Второ, защото крайната цел не е независима Украйна, а Украйна, присъединена към ЕС, което може да се нарече "смяна на съпруга", но не и независимост.

Трето, защото украинският национализъм беше насочен не към свободна държава, а към "чиста държава" в която няма други освен украинци. 

Не става.

 

  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...