Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 21 минути, gmladenov said:

Аз съм на същото мнение. Под "замразяване на войната" имам предвид, че и двете страни ще се
вкопаят в позициите си и ще си седят там, без изгледи за придвижване и промяна на ситуацията.

Имайте предвид че действията на санкциите срещу Русия все по отчетливо се усещат в самата Русия.Икономиката им е пред колапс и това рано или.кйсно ще се отчете и от най крайните патриоти. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор

"Позиция по позиция": ожесточени боеве в Украйна се водят на три фронта

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, resavsky said:

Подоляк само намеква, но всъщност светът не реагира, защото взривяването на язовирна стена или използването на атомно оръжие в някой регион е еднаква същност - оръжие за масово поразяване. Ако западният свят нарече в случая черното черно и бялото - бяло, би трябвало да задейства процедура, под санкцията на ООН, за унищожаване на терористичния режим, който използва оръжия за масово поразяване. Сиреч да се отвори нова „Пустинна буря“ или нещо такова.

Преди 43 минути, gmladenov said:

Аз съм на същото мнение. Под "замразяване на войната" имам предвид, че и двете страни ще се
вкопаят в позициите си и ще си седят там, без изгледи за придвижване и промяна на ситуацията.

Има някаква надежда, че това няма да се случи. В момента украинците щурмуват първата линия на орките и на места постъпват сведения за руско бягство от позициите, а също всекидневни сведения за издирвани дезертьори. Идиотът Конашенко обяснява това като заемане на по-изгодни позиции и т.н. Но тук става въпрос за един психологически момент. Твърди се, че третата линия е най-добра - бетонирана и т.н. Но тя най-лесно ще падне, защото сега орките отстъпват с лекота на някои места, щом видят зор, защото знаят, че зад гърба си имат още 2 линии. Но на третата няма да имат нищо и ще се юрнат през глава към московията.

Украинците воюват интелигентно, а не на месо като ватенките. Тактиката им е да изпратят две-три бронирани машини, които стоварват пехота и бързо се оттеглят. Два танка прикриват от разстояние пехотата. Все още не се наблюдава масирана украинска атака в някой участък и според мен това предстои. Все още се опипва почвата.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 2 часа, Incorrectus said:

Сиреч да се отвори нова „Пустинна буря“ или нещо такова.

Аз само се чудя дали няма да се случи същото и с Запорожката АЕЦ и ако се случи вече ще си траят ли и няма ли да е късно ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

"Ню Йорк таймс": Дарено на Украйна оръжие е толкова овехтяло, че става само за резервни части

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 48 минути, Р. Теодосиев said:

Аз само се чудя дали няма да се случи същото и с Запорожката АЕЦ и ако се случи вече ще си траят ли и няма ли да е късно ;)

Казват, че ако я взривят, радиокативният облак ще покрие първо Крим - завинаги Крим ще стане мъртва зона. Или поне за няколко хиляди години. Ще бъде обвинена Украйна. Поради което си мисля, че бункерният идиот е способен да го направи на принципа Крим няма да е наш, но и ваш няма да е. Друго, което трябва да се каже в случая е, че няколко десетки часа след заразяването на Крим облакът най-силно ще порази Турция. И си мисля, че Ердоган пръв ще го засипе с ракети, ако разузнаването донесе опасност от взривяване на АЕЦ. Друг е въпросът дали някой може точно да прецени кога и дали бункерният луд ще понечи да взривява. По вероятно е светът да бъде изненадан в някакъв бъдещ момент.

Една добра новина:

Тагарев: България ще се присъедини към коалицията за снаряди за Украйна

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам как войната ще навлезе скоро в десетата си годишнина се сещам за разни древни и средновековни войни, които продължават няколко десетилетия, педесет години или примерно сто и шеснайсет години между Англия и Франция. Кавказката война, например, с която Русия завзема Кавказ, е 50 години. При това всички тези продължителни войни са между държави или коалиции, които също разполагат с големи ресурси както днес.

Тоест сега седим и бистрим как руснаците превземат 200 квадрата земя в Бахмут за 2 месеца и как украинците контраатакуват и завземат няколко села, но резултатът засега е, че през първите два етапа от войната Русия завзе територии и все още ги държи. Ако са готови да воюват 50 години, за да завземат териториите, тогава това, че не хабят ресурси за блицкриг е обяснимо. Доколкото вече два пъти са приемали подобен блицкриг и знаят до къде може да стигне подобна акция ако се планува за 5 години, както беше през ВСВ, е логично да не си дават много зор. Някой ще каже че търпят загуби, че губят техника, че пъроначалните им планове да прерземат повече територии не са успели, и че са се изтеглили от големи територии, но ако се върнем назад във времето пак виждаме дългогодишните войни в които страните губят много жива сила, губят и периодично си връщат земи, понякога са изтощени икономически, но минава време и натрупват нови ресурси, за да продължат войната, сключват и променят коалициите...

Изглежда двете световни войни и някои от следващите войни, които продължаваха няколко години или десетилетие, са ни притъпили представата за това колко дълго може да продължи една война.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, makebulgar said:

... но резултатът засега е, че през първите два етапа от войната Русия завзе територии и все още ги държи.

Докато Русия държи украински територии, Западът ще държи санкции срещу Русия.
В дългосрочен план това е губеща стратегия за руската икономика. Западът ще си намери
суровини, но Русия няма как да си намери западни технологии.

Нещо друго. Това не е война на Русия, а лично на фараона Путин. Нали се сещаме, обаче,
че Путин не е вечен ... а след като той замине (по един или друг начин), никой в Русия няма
да има тази власт и влияние като него. На следващия руски управник няма да му бъде
разрешено да продължи да воюва, докато руската иконимика продължава да затъва.

Стратегичски погледнато Русия загуби войната още когато стана ясно, че Украйна не иска
да е част от Русия. Сега Русия дори да придобие украински територии, тя пак ще е губещата
страна във войната, стратегически погледнато.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, gmladenov said:

Аз съм на същото мнение. Под "замразяване на войната" имам предвид, че и двете страни ще се
вкопаят в позициите си и ще си седят там, без изгледи за придвижване и промяна на ситуацията.

Да, но не виждам какво печели Русия от това. Тя при аналогични обстоятелства тази зима не спечели нищо.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, makebulgar said:

Като гледам как войната ще навлезе скоро в десетата си годишнина се сещам за разни древни и средновековни войни, които продължават няколко десетилетия, педесет години или примерно сто и шеснайсет години между Англия и Франция. Кавказката война, например, с която Русия завзема Кавказ, е 50 години. При това всички тези продължителни войни са между държави или коалиции, които също разполагат с големи ресурси както днес.

Тоест сега седим и бистрим как руснаците превземат 200 квадрата земя в Бахмут за 2 месеца и как украинците контраатакуват и завземат няколко села, но резултатът засега е, че през първите два етапа от войната Русия завзе територии и все още ги държи. Ако са готови да воюват 50 години, за да завземат териториите, тогава това, че не хабят ресурси за блицкриг е обяснимо. Доколкото вече два пъти са приемали подобен блицкриг и знаят до къде може да стигне подобна акция ако се планува за 5 години, както беше през ВСВ, е логично да не си дават много зор. Някой ще каже че търпят загуби, че губят техника, че пъроначалните им планове да прерземат повече територии не са успели, и че са се изтеглили от големи територии, но ако се върнем назад във времето пак виждаме дългогодишните войни в които страните губят много жива сила, губят и периодично си връщат земи, понякога са изтощени икономически, но минава време и натрупват нови ресурси, за да продължат войната, сключват и променят коалициите...

Изглежда двете световни войни и някои от следващите войни, които продължаваха няколко години или десетилетие, са ни притъпили представата за това колко дълго може да продължи една война.

Днес международната търговия и комуникациите създават съвсем различен поглед и вляние върху войната в сравнение примерно с 19 век и Кавказката война, а напредъкът на тепнологиите, интегриран във военното дело и съчетан с много по-големите социални разходи оскъпява драстично всяка война. Така че сега е далеч по-трудно една война да продължи десетилетия. Видяхме как се срина СССР заради една далеч не толкова изтощителна война като тази в Афганистан със само 15 хиляди жертви, а сега Русия само дотук е дала 15 пъти повече жертви, отколкото  тогава. Освен това икономическите последици са далеч по-тежки.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, skorpion1980 said:

Да, но не виждам какво печели Русия от това.

Печели Путин, защото ще може да остане още на власт. Иначе ще е трудно ... ако не го линчуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, gmladenov said:

Печели Путин, защото ще може да остане още на власт. Иначе ще е трудно ... ако не го линчуват.

От хуманна гледна точка е ужасно той да продължава да стои на власт, защото това само увеличава жертвите от двете страни. От цинично прагматична гледна точка, колкото повече се задържи на власт, толкова по-големи във всеки аспект ще бъдат щетите за Русия, което след войната елиминира всякакви нейни опции за възстановяване на изгубеното вследствие случващото се нейно влияние, намаляват и възможностите за избягване на репарации като елемент на компромис при сключване на мира, а също така се увеличават възможностите за федерален разпад, който е в интерес на почти целия свят.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

..., а също така се увеличават възможностите за федерален разпад, който е в интерес на почти целия свят.

Аз малко се двоумя по този въпрос. Евентуален разпад би затруднило доставките на суровони от раша. ГАзопровода ако минава през 4-5 държави преди да стигне Украйна няма да е много ОК особенно ако тези държави се трепят следващите 20-50 години за установяване на граници помежду си.

Най-приемливо е да наврат цялата държава в кучи *** и да си плащат като попове следващите 20-30 години.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Силите за отбрана постигат успехи в направленията Мелитопол и Бердянск

Според Андрий Ковальов, говорител на Генералния щаб на ВСУ, нашите войски продължават настъпателните си действия на тази територия.

"През изминалото денонощие в направленията Новодаровка - Приютное, Макаровка - Ровнопол и Новоданиловка - Работино украинските военни са постигнали частичен успех, укрепват се на постигнатите линии", каза той.

Противникът съсредоточава основните си усилия за провеждане на отбрана и възпрепятстване на настъплението на нашите войски, използва резерви и се опитва да възстанови загубените позиции, отбеляза Ковальов.

--------

ISW: На 19 юни украинските отбранителни сили проведоха успешни контраофанзивни операции в поне три участъка на фронта

В ежедневния доклад на Института за изследване на войната се казва, че геолокационните кадри потвърждават, че украинските сили са освободили Пятихатки, на около 25 км югозападно от Орехово в западната Запорожка област.

Британското министерство на отбраната оценява, че Руската федерация може да е преместила значителна част от войските си от източния бряг на Херсонска област към Запорожкото и Бахмуцкото направление, за да противодейства на украинските контранастъпления.

------

Британското разузнаване: на фона на украинската контраофанзива лидерът на ЧК "Вагнер" Пригожин предизвиква конфликт с руското министерство на отбраната

Според британското разузнаване Пригожин се опитва да подкопае авторитета на руското министерство на отбраната. На 19 юни той заяви, че очаква отговор от руското министерство на отбраната относно собствения си вариант на "договора" за "доброволческите формирования", който е предал на ведомството три дни по-рано.

От разузнавателната агенция припомниха, че това е в отговор на решението на руското министерство на отбраната, според което всички "доброволни формирования" трябва да подпишат договори с тях до 1 юли - и Вагнер сред тях.

 

-------

Основните руски загуби. Със съществен дневен прираст:

https://t.me/besarabskifront/9905

original.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 38 минути, scaner said:

Силите за отбрана постигат успехи в направленията Мелитопол и Бердянск

Според Андрий Ковальов, говорител на Генералния щаб на ВСУ, нашите войски продължават настъпателните си действия на тази територия.

"През изминалото денонощие в направленията Новодаровка - Приютное, Макаровка - Ровнопол и Новоданиловка - Работино украинските военни са постигнали частичен успех, укрепват се на постигнатите линии", каза той.

Противникът съсредоточава основните си усилия за провеждане на отбрана и възпрепятстване на настъплението на нашите войски, използва резерви и се опитва да възстанови загубените позиции, отбеляза Ковальов.

--------

ISW: На 19 юни украинските отбранителни сили проведоха успешни контраофанзивни операции в поне три участъка на фронта

В ежедневния доклад на Института за изследване на войната се казва, че геолокационните кадри потвърждават, че украинските сили са освободили Пятихатки, на около 25 км югозападно от Орехово в западната Запорожка област.

Британското министерство на отбраната оценява, че Руската федерация може да е преместила значителна част от войските си от източния бряг на Херсонска област към Запорожкото и Бахмуцкото направление, за да противодейства на украинските контранастъпления.

------

Британското разузнаване: на фона на украинската контраофанзива лидерът на ЧК "Вагнер" Пригожин предизвиква конфликт с руското министерство на отбраната

Според британското разузнаване Пригожин се опитва да подкопае авторитета на руското министерство на отбраната. На 19 юни той заяви, че очаква отговор от руското министерство на отбраната относно собствения си вариант на "договора" за "доброволческите формирования", който е предал на ведомството три дни по-рано.

От разузнавателната агенция припомниха, че това е в отговор на решението на руското министерство на отбраната, според което всички "доброволни формирования" трябва да подпишат договори с тях до 1 юли - и Вагнер сред тях.

 

-------

Основните руски загуби. Със съществен дневен прираст:

https://t.me/besarabskifront/9905

original.jpg

Ако някой е очаквал че украинското настъпление ще бъде светкавичен тактически пробив с дълбочина десетки километри жестоко се е лъгал.Говорим за бавно и трудно предвижване с боеве за всяка къщурка/причините са ясни - ВСУ нямат числено превъзходство,във въздуха доминират руснаците,позициите са сериозно укрепени  и т.н/.Е настъплението не е толкова бавно като руското при Бахмут.Все пак напредък има но за тактически пробив на този етап не може да се говори.Макар руските позиции сериозно да се поогънаха на няколко места.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От вчера много се дискутира по руските и украинските телеграм канали следното видео:

https://t.me/zloyodessit/19419

Работата на подразделението на 73-та бригада МЦСпО е невероятна.

Специалните сили влязоха в една много добре оборудвана позиция на руските окупатори и ги избиха там. Перфектна работа в близък бой, при това в тесни условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 минути, scaner said:

От вчера много се дискутира по руските и украинските телеграм канали следното видео:

https://t.me/zloyodessit/19419

Работата на подразделението на 73-та бригада МЦСпО е невероятна.

Специалните сили влязоха в една много добре оборудвана позиция на руските окупатори и ги избиха там. Перфектна работа в близък бой, при това в тесни условия.

От кой участък е това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, scaner said:

От вчера много се дискутира по руските и украинските телеграм канали следното видео:

https://t.me/zloyodessit/19419

Работата на подразделението на 73-та бригада МЦСпО е невероятна.

Специалните сили влязоха в една много добре оборудвана позиция на руските окупатори и ги избиха там. Перфектна работа в близък бой, при това в тесни условия.

Казаха "Предайте се и ще живеете", но после... не разбрах от видеото дали избиха и тези, които са се предали. Ад, кошмар... 

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, vandu said:

Аз малко се двоумя по този въпрос. Евентуален разпад би затруднило доставките на суровони от раша. ГАзопровода ако минава през 4-5 държави преди да стигне Украйна няма да е много ОК особенно ако тези държави се трепят следващите 20-50 години за установяване на граници помежду си.

Най-приемливо е да наврат цялата държава в кучи *** и да си плащат като попове следващите 20-30 години.

Според мен пък при разпад ще има реална диверсификация на доставките на суровини, защото различните държави, които ще се пръкнат, ще трябва да смъкват цените, конкурирайки се помежду си. А продължително  трепане за граници няма да има първо защото няма да имат пари да воюват, второ защото те ще се определят с международен арбитраж и за да имат приходи от износ на суровини, ще им се наложи да го приемат.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, resavsky said:

От кой участък е това?

Не мога да намеря. Има две видеа, това е замъглено, другото не е, в Твитер, но няма информация от къде е.

Преди 34 минути, Шпага said:

Казаха "Предайте се и ще живеете", но после... не разбрах от видеото дали избиха и тези, които са се предали. Ад, кошмар... 

Никой не се предава, поне в тази част на видеото. За да се предаде, първо трябва да заяви за да го чуят, после да се приближи бавно и без оръжие. Тук няма такова нещо, даже се чува от руска страна "е@айся в ж@пу" на предложението за предаване...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Шпага said:

Казаха "Предайте се и ще живеете", но после... не разбрах от видеото дали избиха и тези, които са се предали. Ад, кошмар... 

Това се коментира. Всъщност тук очевидна не става дума за предаващи се войници, а за объркани, изненадани, паникьосани и хаотично тичащи из лабиринта на окопите. Никой предаващ се не тича срещу врага, макар и без оръжие, никой оттях не вика, че се предава. А последният убит войник е с оръжие и дебне, но също е изненадан.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...