Отиди на
Форум "Наука"

Мнението ви за хомеопатията


Recommended Posts

  • Потребител

Малко помощ може ли? Решавам една кръстословица и ми трябва названието на жена използваща хомеопатия :hmmm:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 162
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

разливът на нил се е случвал по едно и също време в годината, веднага след изгрева на сириус, но доколкото знам, никой не е доказал причино-следствена връзка между двете събития.

иначе искрено се забавлявам с твърдението, че приливно-отливните изследвания са предмет на астрологията, интересно кои известни астролози са останали в историята на науката с изследванията си в тази област (имам предвид хора, за които има консенсус, че са астролози, защото за галахад кеплер и коперник може и да са астролози).

също интересно ми беше да науча, че астрологията предсказва времето. значи седя си и се чудя - утре на ски ли да отида или на плаж, отивам при местния астролог бай жоро телескопа или кака пена звездната карта, които след кратък оглед на звездното небе ми казват виж се'а, утре сняг няма да има, тъй че зарязвай ските и бе'ай на плажа.

аз лично, не взимам лекарства предписвани от санитари и шофьори на линейки. не знам защо, може би съм предубеден. обаче имам известни резерви и към хомеопатичните лекарства.

щом обаче има хора, които ползват едновременно хомеопатични лекарства редом с други препарати и методи, както пише галахад, как тогава разбираме, че баш пък хомеопатичното лекарство е помогнало?

мисля си обаче да почна да пия вода, след това да взема 2-3 лъжици захар и накрая да поскачам интензивно в строго вертикално направление. та търся експерт по водно-захарна терапия за консулт...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нещо е западнала дисциплината в мое отсъствие :) Не се ругайте един друг и си припомнете как се бием в гърдите, че сме страшно научни типове. Никаква хомеопатия и никаква астрология, мерси много.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето мнение е, че и хомеопатията и астрологията могат да бъдат предмет на науката като обществени и културни явления и че наука с лозунги не се прави.

разливът на нил се е случвал по едно и също време в годината, веднага след изгрева на сириус, но доколкото знам, никой не е доказал причино-следствена връзка между двете събития.

.........

Въпросът беше дали от местоположението на звездите може да се познае нещо и да се използва практически, а не за причинно-следствена връзка. Хората още в праисторически времена са открили, че може. Е, по някое време са се поувлякли да предсказват и човешки съдби, но както казва Римлянинът - трябват кинти, я от хомеопатия, я от астрология.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Църквата от векове е противник на псевдонауките и суеверията.

ако са езичници и не ги е интегрирала ДА. Иначе и самата тя си е теглила доста печалбичка от тях. Нали това е една от причината за лутеранизма....

:grin: :grin: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, точно за това ми привлече вниманието темата. Понякога съм в настроение да иронизирам такива хора. :)

Къде видя думата "химични"? Ако няма физични промени, то няма как и да има памет. :) Химията е приложение на физичните свойства към едни много конкретни обекти. Или по-точно химията се занимава конкретно с електронните обвивки на атомите и със последващата от тях структура на материята. В някои по-конкретни приложения и с ядрата, но това вече са прекалено задълбочени подробности.

Между другото малко офтопик е, но флашките работят именно на химичен принцип. :) Но ти това не го знаеше нали? ;) Прескачат едни електрончета през незаети орбитали в атомите на силиция и пазят един заряд, който електрониката в последствие отчита на бинарен принцип... Конкретното взаимодействие между кои електронни структури какви точно неща прави на тези преходи е интересен но несвързан с темата въпрос. Примерно към силиция се добавя фосфор, който има незаета орбитала. А добавката на азот пък дава излишна свободна двойка. И от там нататък чрез взаимодействието на легираните области силиций притежаващи излишъци на електронни двойки или на свободни орбитали се изграждат микрочиповете в електрониката. Честно да си призная доста съм позабравил от темата а и никога не съм се интересувал в такава дълбочина. Но си е чиста химия. като теоретичните основи на микроелектрониката се учи в университетите от химиците... А не от астролозите примерно. ;)

Но все пак би ли ни просветлил какъв ще е механизма на памет, без промени в структурата на обекта? Очевидно е от горното ти изречение че ти имаш някаква представа как действа тази памет.

:laughing1: Първо минута мълчание за жертвите на социалистическото образование. :laugh:

При химическите процеси (това което се учи от химията) веществата променят химичните си свойства. Примерно от основа и киселина се получава сол и вода. Във флашката такива процеси не протичат и химическия състав на веществата не се променя.

Същото става и в случаите когато вода с различна температура се ползва за лечение - лед се слага на натъртено, студени компреси при температура, а краката се киснат в топла вода при настинка. И макар все да си е Н2О никой не слага топли компреси на натъртено.

Зодиакът си съществува съвсем реално, макар астрономията и астрологията да му отдават различно значение. Ясно ми е, че човек дето твърдо вярва, че доматите растат в магазина трудно ще разбере, че календара не се прави в магазина. По пролетното равноденствие примерно са познавали, че зимата свършва и иде пролетта. С опознаването на движението на небесните тела станало възможно да се познават доста повече неща, в смисъл по-ясно да се разграничава кога времето отива към лято, а после към зима. Така шаманите започнали да познават кога да се сее, кога ще цъфнат черешите, кога ще е достатъчно топло да се иде на война и т.н. Е, като се увлекли решили, че са започнали да познават и кога можете да срещнете любовта на живота си. Но като четете писанията на някои любители на правоверните хапчета ще видите, че те са по-скоро от отбора на всепознаващите астролози. :mrgreen:

За това и хомеопатите си продават илачите в аптеките и дрогериите заедно с останалите хранителни добавки и билкови екстракти, вместо в църквите, където им е мястото.

А не може ли в партийните клубове на БСП? Току-виж плацебо-ефекта възвърнал вярата в светлото комунистическо бъдеще. :laughing1: По-интересното е доколко може да разчитаме на аптеки и аптекари, които продават продукти, за които считат че са ментета? То туй е същото като да вярваме на попове дето в черквите продават Корана или събраните съчинение на Т. Живков.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Църквата от векове е противник на псевдонауките и суеверията.

И да добавя, църквата трябва да поведе гражданите в борбата с антихриста. Да се прекрати измамата със нуждаещите се от лечение...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:laughing1: Първо минута мълчание за жертвите на социалистическото образование. :laugh:

При химическите процеси (това което се учи от химията) веществата променят химичните си свойства. Примерно от основа и киселина се получава сол и вода. Във флашката такива процеси не протичат и химическия състав на веществата не се променя.

Същото става и в случаите когато вода с различна температура се ползва за лечение - лед се слага на натъртено, студени компреси при температура, а краката се киснат в топла вода при настинка. И макар все да си е Н2О никой не слага топли компреси на натъртено.

Зодиакът си съществува съвсем реално, макар астрономията и астрологията да му отдават различно значение.

Напълно ми е ясно, че от човек с нулеви познания по физика и астрономия не мога да очаквам много, но астрономическият "зодиак" и астрологичният имат много сериозни разлики, които няма как да бъдат разбрани от този, който счита астрономия и астрология за едно и също.

Ясно ми е, че човек дето твърдо вярва, че доматите растат в магазина трудно ще разбере, че календара не се прави в магазина.

Не се и съмнявам, че мислиш, че доматите растат в магазина.

По пролетното равноденствие примерно са познавали, че зимата свършва и иде пролетта.

И каква е ролята на астролозите в цялата схема?

С опознаването на движението на небесните тела станало възможно да се познават доста повече неща, в смисъл по-ясно да се разграничава кога времето отива към лято, а после към зима. Така шаманите започнали да познават кога да се сее, кога ще цъфнат черешите, кога ще е достатъчно топло да се иде на война и т.н.

Сещам се вица за индианците, които питали шамана дали зимата ще е студена, за да знаят колко дърва да събират...

Само да те разочаровам, календарите не са творение на астролози, повтарям - астрономия и астрология са две различни неща.

Е, като се увлекли решили, че са започнали да познават и кога можете да срещнете любовта на живота си. Но като четете писанията на някои любители на правоверните хапчета ще видите, че те са по-скоро от отбора на всепознаващите астролози. :mrgreen:

Това го казваш от гледната точка на експерт в астрономията и фармацията...?

Или в гледането на кафе и хомеопатията?

А не може ли в партийните клубове на БСП? Току-виж плацебо-ефекта възвърнал вярата в светлото комунистическо бъдеще. :laughing1: По-интересното е доколко може да разчитаме на аптеки и аптекари, които продават продукти, за които считат че са ментета? То туй е същото като да вярваме на попове дето в черквите продават Корана или събраните съчинение на Т. Живков.

А, да си дойдем на думата, вярването в астрология и хомеопатия е като да вярваш на т. живков, аз не съм чел съчиненията му, но разбирам, че си запознат в детайли. И за плацебо ефекта си прав, най-после разбра, че в хомеопатията няма нищо друго.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Искрено съжалявам учителя ти по химия. Много проблеми ще да е имал и нищо не е успял да набие в главата ти.

Галахадчо, искрено ме развеселяваш с мненията ти и от моя егоистична гледна точка ми се иска да продължаваш, но понеже съм честен, бих искал да те предупредя да спреш, че много се излагаш. В някакъв форум от типа на бгмама или тиинпроблем нивото на познанията може да е такова като показаното в мнението ти. Но този форум има малко по-големи претенции за научност. Тук много хора наистина знаят какво представляват химическите процеси и в момента се прививат от смях.

За този отговор имаш двойка. Химическия процес е равнозначен на промяна във състава на веществата от типа на киселина и вода, за нивото на познания някъде към 8-ми клас. В действителност химическия процес представлява промяна в електронната конфигурация, за което понякога не е нужен масов пренос и промяна в състава на материалите. Което пък от своя страна си е точно фундамента на микроелектрониката. ;) Има някои много интересни физикохимични процеси, от които по твоята дефиниция няма да наблюдаваш химична реакция, но ако направиш глупостта да загрееш диамант можеш да загубиш милиони, без никаква промяна в състава на веществото. Да, това също е химия и химичен процес. ;)

И тук получаваш двойка, защото и в двата случая не водата лекува. :) Просто се ползва като топлоносител. В много народни рецепти водата е заменена с други топлоносители, някои от които освен че са топлоносители имат и някакво физиологично действие.

Божее, колко мъка има на този свят! БГмама е много популярен форум и много хора го харесват. За теб е ясно защо го мразиш - защото изритаха от там целия ви комсомолски отряд. Иначе там има много информация предоставена в съвсем достъпен вид - за този, който иска нещо да научи, а не да води политическа пропаганда.

Ако нагрея диамант в кислородна среда може и да загубя много пари, но със сигурност състава на това, което ще се получи няма да е същия. С+O2= СO2

От това, което си написал единственото, което се вижда, че изобщо не си наясно за какво говориш.

При химическите процеси (това което се учи от химията) веществата променят химичните си свойства.

При промяна на алотропната форма се променят свойствата на диаманта и това е причината да се загубят много пари. Ще рече, че това попада в определението ми за химични процеси. При флашката няма и промяна на алотропни форми.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Ааа ...

тая няма да я бъде!

Нерде хомеопатия (странно много добре се римува с психопатия), нерде астрология и прочее обяснения.

Всички прекалихте!

Обиждате се, заяждате се и отдавна никой не казва нищо съществено.

Сърдите, не сърдите - темата получава приза "Катанец"!

Трябваше да заключа тази дискусия преди още няколко дни, но както се казва: по - добре късно, отколкото никога!

пп:

За тези които имат да казват още нещо или си замълчават, или се доизясняват на ЛС.

За възражения относно заключването - ЛС и към мен.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...