Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси и отговори по БИОЛОГИЯ


Recommended Posts

  • Потребител
Знам само, че мъжките водни кончета забременяват и раждат, ама чак пък и при бозайниците да има подобни екстри досега не си го представях, ще ми е интересно да науча за какво иде реч.

И на мен ми е интересно, но май няма да разберем. Всеки ден провреявам, но никакъв отговор :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 164
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Ок,

Warlord, имаш предвид морските кончета. Мъжкия при тях не забременява, просто женската снася яйцата си в нещо като джобче на корема на мъжкия, а той ги износва докато се излюпят.

На зададения въпрос отговора е логично да е ДА - щом го задавам :bigwink: има едно такова животинче при което има функционираща млечна жлеза, става дума за плодоядния прилеп Dyacopterus spadiceus, който се среща на Суматра, Борнео, Филипините. Надявам се скоро да имате възможност да прочетете за него повечко неща :smokeing:

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 1 месец по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Колега, изчезнах и сам започна да си отговаряш на въпросите :)

Кое най-голямото сухоземно членестоного?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

ами трябва да е кокосовия краб - Birgus latro - до 40 см дължина и 4 кг тегло

post-331-1222550895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Някоя дървесна ще да е но не знам коя...някоя мъничка ярко зелено-жълтичка или оранжева или пък червена :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
:) След пет месеца някой отговори правилно :clap:

Mieze, задай въпросче.

Щях и по-рано да отговоря , не бях видяла темата .

Честно казано биологичен въпрос в момента нямам :post-20645-1121105496: , а това , със животните май трябва да се прехвърли в зоологическата част ( където междувременно "моята" птица чака да получи име )

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сещам се за един микроорганизъм - Methanopyrus kandleri, който живее до дълбокоморски хидротермални извори ( на дълбочина около 2000 м) при температура около 110 градуса, като дори 122 градуса не са проблем за него и той продължава да се размножава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сещам се за един микроорганизъм - Methanopyrus kandleri, който живее до дълбокоморски хидротермални извори ( на дълбочина около 2000 м) при температура около 110 градуса, като дори 122 градуса не са проблем за него и той продължава да се размножава.

Прочетох , че този червей (Alvinella pompejana) се води за животното което живее на най-горещото място . Но не искам да споря , просто ми беше интересно

:)

post-5360-1241355685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, този червей живее при около 80 градуса, което никак не е малко. Тези животинки ТУК също добър кандидат, макар, че при тях говорим за издръжливост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето ви и нещо съвсем друго . . . Искам преди това да помоля просто никой да не се обижда !!! Не съм си го измислила , намерих го в интернет . Честно казано , кой може да предположи , че такова нещо е възможно ?

:unsure:

Става въпрос за един червей , който живее в морските аквариуми . Който разбира немски нека го прочете сам , а който не разбира - превод на последното изречение :

" Отстрани ли се на женското животно мозъка , то тя става мъжко животно "

:harhar:

post-5360-1241422229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Така де, те са 3 (плюс амитозата, но тя може да не се брои сега :happy: ). Разликите в деленията не са малко все пак, въпреки, че си приличат и мейозата може да се разглежда, донякъде като 2 последователни митози. Разликите: Най-основната е броя на хромозомите в дъщерните клетки. При митозата остава същият брой хромозоми(2n), какъвто е бил и при майчината клетка. След приключване на деленето се получават 2 дъщерни клетки, носещи еднаква генетична информация. При мейозата генетичният материал е намален наполовина(n). И след завършване на двете последователни деления се получават 4 клетки с различен наследствен материал (2x2).

Как се осъществява нервен импулс? :P

Под деиствие на дразнители , (нервна клетка) в неината кл.мембрана се възприемат като нервни импулси,които се предават от неврон на неврон или от неврон на мускулна ,или на жлезна кл,които в последствие се съкращаваи или отделят секрети (в-ва).Така отговаря организма на дразнителите,които се провейдат като електричен ток по клетъчната мембрана.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Между другото знае ли някой кое животно живее на най-горещото място на света ?

По повод на въпросеца и последвалите отговори, имам едно предложение...

Четох за някъв бактерий, наричан "Щам 121" ( все още нема видово наименование ), който го мъчили и в автоклав, но пак излезнал жив..., мани другото ми почнал да дава и рожби...

Казват, че бил изолиран близо до някъв дълбокоокеански трап от който изфърчала лава:))

Преди т'ва за най-термоустойчив бактерий спрегали Pyrolobus fumarii, изолиран 97-ма от некв термален гейзер край Италия..., той спирал да са коти при температура 113 градуса по Целзий...,а след 1 час в автоклав филма приключвал..:))

Не знам дали има многоклетъчно, което ше успее да са спрай с условията в автоклава, за туй не знам до колко е удачно сички термоустойчиви гадове да участват у една и съща класация...

Не знам дали е по правилата ( дано никой ма не смъмри, че не съм си напрайл труда да ги прочета ), ма да пусна и аз едно въпросче, малко докторска работа, ма е лесно: "Може ли и как, липсата или ниското ниво на глюкокортикоиди да доведе до водна интоксикация?" ... :book:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Въпросът не е труден, но сякаш е много обширен, а нищо не ми идва наум.

Какви са основните разлики между животните, растенията и гъбите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

животните се хранят с други организми, за да си набавят атф и жизненоважни в-ва. Растенията фотосинтезират и така си ги набавят /макар че има изключения/.

Животните са подвижни /макар че има изключения/, растенията - по-скоро не /макар че пак има изключения/.

Гъбите са отделно царство - те са неподвижни като растенията, но са сапрофити - т. е. си набавят вещества от околната среда, а не фотосинтезират.

Това накратко. За по-дълго - трябва да се чете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ето нагледно представяне на царствата:

kingdom.gif?w=563&h=476

Също тук има три подраздела /ботаника, зоология и царство гъби/.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...