Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси и отговори по БИОЛОГИЯ


Recommended Posts

  • Мнения 164
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

айде аз ще задам да не сте сами :animatedwink:

как се нарича този вид канибализъм, при който едното малко изяжда другото ( среща се да речем при някои птици )

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Кайнизъм ;) . Образувание на коя тъкан е рога на носорога?

Не сдъм много сигурен, защот все още не правя някои разлики и не схващам някои неща, но епителна тъкан ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В стомаха чрез ензимите пепсин и трипсин се разграждат до аминокиселини, в тъкното черво се доразграждат и всмукват, където чрез кръвта се разнасят до клетките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да поговорим по този въпрос: Трябва ли кръвта и половата тъкани да се смятат за отделен тип, да бъдат отделени от съединителната и епителната съответно тъкани? Подкрепети твърдението си!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В различните класификации се различават от четири до осем типа тъкани (в учебниците за средното училище мисля че са само 4).

По отношение на кръвта - да бъде в една група заедно с костите и хрущялите (които също са съединителна тъкан) наистина не изглежда логично.

По отношение на половата тъкан - изниква въпроса - а кое всъщност е "полова тъкан". Ако това са само хаплоидните клетки (срещал съм такова тълкувание), излила че има животни, при които няма полова тъкан, или такива, които са изградени само от полова тъкан :bleh: (като търтеите), което очевидно звучи тъпо. Ако приемем, че и прекусорните клетки са "полова тъкан" - ами че те са си типичен епител! Така че, дали ще трябва да отделяме половата тъкан в отделен вид, съм малко раздвоен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично мисля кръвта да си остане съединителна тъкан.За половата ако се иска да бъде разделена, то към нея освен хаплоидните клетки ще се включат и родоначалните клетки,тези,от които мейотично се образуват гаметите, защото те се специализират доста крайно. То си е казано, че при животните класификацията е условна, няма универсално класификация на тъканите при животните.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

така или иначе класификациите са си доста относителни и са създадени най-вече за удобство, така по-лесно се изучават да кажем тъканите както е тук. Аз мисля, че има основание както кръвта така и половата тъкан да са си отделни няма никакво значение какви са техните предшественици ( то така ще стигнем и до стволовите ембрионални клетки ), тук е важна крайната диференциация. Абе те хората с години са ги проучвали нещата и не случайно са ги разделили така...е разбира се нещата могат винаги да се променят.

Да поговорим за партеногенезата. Защо тя не се случва при при бозайниците ( изключвам лабораторните опити с мишки, че и напоследък с човешки ембриони )?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При бозайници е имало такива опити на изкуствена партеногенеза, но в повечето случаи индивидите са загивали, недостигайки полова зрялост. Това показва, че партеногенезата не е нормален процес за бозайниците и резултатът не е задоволяващ, няма пълноценно поколение. Затова тя автоматически е изпаднала от типа размножаване при космообразуващите животни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

така е, но въпроса е защо не може, а иначе напоследък се възлагат големи надежди на партеногенезата за получаване на стволови клетки- доколкото си спомням един южнокореец беше обявил, че е клонирал човешка яйцеклетка, но се оказа, че леко е поизлъгал, но все пак е постигнал партеногенеза

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да заобикаляме правилата, защото страницата няма да се напълни ако 3-4 потребителя задават по един въпрос и отговарят, така, че да питайте! Аз трудно си обеснявам едно нещо. Защо колкото по-близо за разположени гените, толкова по рядко протична между тях кросинг овър? :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
... Аз трудно си обяснявам едно нещо. Защо колкото по-близо за разположени гените, толкова по рядко протична между тях кросинговър?

Стига бе - това ми се струва съвсем очевидно и трудно си обяснявам защо трудно си го обясняваш :biggrin: . Чакай ся, какъв пример да измисля... Ами, да речем, кога е по-вероятно да те провери контрола - ако пътуваш само една спирка с автобуса, или ако пътуваш целия маршрут от първа до последна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

няма да чакам повече - 3та страница сме.

Какво представлява горния слой, който обвива змията? (само не ми казвайте кожа, има си друго название :P )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Старата кожа на змията на руски се нарича "выползка" - едва ли точно това имаш предвид, ама се сетих за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Влечугите, птиците, бозайниците, има вроговяващ епител. Епидермисът е епителна тъкан. Горната част на змиите вероятно е самият рогов слой на епидермиса, съставен от мъртви клетки. В тях се намира и голямо количество кератин, като те образуват самите люспи на змите. Кожата пък е орган=> съставен е от няколко типа тъкани. Все пак мисля, че "кожа" е правилно название, защото тя е съставена от дерма, епидрмис и др. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш предвид най - горния слой на "кожата" - епидермиса явно отговора е епидермис.Предполагам че става въпрос за кожа.Всичко знаят за ЗМИЙСКА КОЖА така че предполагам тва отговора.

Въпрос: Какво е "Gluteus Maximus"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Въпрос: Какво е "Gluteus Maximus"?
Най-съществаната част на задника :mrgreen:

(или на дупето - за тези, на които не им харесва думата "задник"; че знам и други думи за това място... :banned: ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Амииии, нещо за щраусите да питам тогава... Например - моногамна или полигамна птица е това? Или нещо средно, може би :lightbulb: ?

(става въпрос за вида Struthio camelus - това го пояснявам специално за рускоговорящите тук, понеже на руски под "страус" обединяват всички т.нар. бягащи птици - т.е. видът, за който питам, на руски е "Африканский страус", съотв. - емуто и казуарите са "Австралийские" и т.д.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няколко женски снасят в едно гнезно, а мъжките мътят и гледат малите. Щрайсите живеят по около 70 години, а да останат с партньори си толкова дълго време ме съмнява :biggrin: . Сигурно са полигамни ;) .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...