Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Хидролизата на:

FeCl3

(NH4)2SO4

Na2CO3

AgCl

ZnCl2

CH3COONH4

CaCO3

NaCl

AgNO3

FeSO4

NH4Br

CaS

Cu(NO3)2

(NH4)2CO3

CuCl2

Na2SO3

CuI2

AlCl3

K2S

Zn(NO3)2

Окислител и Редуктор:

FeCl2 + Cl2 -> FeCl3

C2H2 + Br2 -> C2H4Br2

ZnO + C -> Zn + CO

CuI2 -> CuI + I2

HNO3 -> HNO2 + NO

2Al + 6HCl -> 2HCl3 + 3H2

C + 4HNO3 -> CO2 + 4NO2 + 2H2O

Zn + CuCl2 -> ZnCl2 + Cu

CuS + HNO3 -> Cu(NO3)2 + S + NO + H2O

KMnO4 + KNO2 + H2SO4 -> MnSO4 + KNO3 + K2SO4 + H2O

FeSO4 + KMnO4 + H2SO4 -> Fe2(SO4)3 + MnSO4 + K2SO4 + H2O

K2Cr2O7 + KI + H2SO4 -> I2 + Cr2(SO4)3 + K2SO4 + H2O

C6H12O6 + KMnO4 + H2SO4 -> K2SO4 + MnSO4 + CO2 + H2O

H2S + KMnO4 + H2SO4 -> S + MnSO4 + K2SO4 + H2O

Много ще съм благодарна на този,който ми помогне :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

С днешната програма по химия, липсата на материална база в 99% от училищата... и куп други неволи, химията се оказва "тъмна индия" за повечето ученици :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Fe3O4 се получава при взаимодействие между желязо и вода при температура под 570 градуса целзий. Освен това не термично разлагане на дихидроксид, а на Fe(OH)3:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
  • 1 месец по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте!

Първо искам да се извиня за слабите познания по химия, съответно и за въпросите по-долу, но са ми необходими отговори, до които не успявам да стигна само с търсене в гугъла.

Задачата е следната. Имаме вода и етанол (97%). Трябва да направим 50 литров воден разтвор с 65% етанол, след което да добавим още няколко химикала.

Спиртът и водата са течни, а всичко останало е прахообразно. За да работим по-лесно с проценти и прахообразните химикали, трябва всички вещества от рецептата да са в една мерна единица - гр./кг.

Как да работим точно и най-лесно, като вземем предвид плътността на етанола (0.789) и контракцията, която би трябвало да се получи при смесването? По колко литра/килограма трябва да сложим? Крайният резултат трябва да е 50 литра течност с 65% етанол. Важно е да отбележа, че използването на спиртомер не е възможно.

Примерни сметки:

50 литра краен продукт

65% спирт от 50 литра = 32,5 литра спирт

32,5 л. спирт х 0.789 = 25.64 кг. спирт

35% вода от 50 литра = 17,5 литра = 17,5 кг.

Краен резултат водно-алкохолен разтвор 65% = 43,14 кг.

Как да включим обаче фактът, че спиртът е 97% а не 100% и как да пресметнем контракцията и намаляването на обема при смесването?

Втори въпрос: По какъв начин можем да измерим процентното съдържание на спирт в гъст, а не водоалкохолен разтвор? И изобщо възможно ли е това без сложна и скъпа апаратура?

Предварителни благодарности!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам няколко въпроса по физикохимия. Може да ви изглеждат лесни, но аз нищо не разбирам от предмета ;). Много щр съм благодарна ако има кой да ми помогне. И ако разбирате физикохимия, моля пишете ми лично съпбщение.

1. Дефинирайте молните топлоемности при постоянен обем и при постоянно налягане. Докажете, че за идеаен газ Cp - Cv = R.

2. Изведете израз за химичния потенциал в идеален разтвор и го обобщете за реален разтвор(активност).

3. Опишете термодинамично смесването на две течности, които образуват съвършен разтвор(ΔGmix = ?, ΔSmix = ?).

4. Какви са условията за термично, механично и дифузионно равновесие в многокомпонентна многофазна система?

5. Изведете израз за осмотичното налягане на идеален разтвор.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

здравейте трябва ми трихлороетилен знае ли някой от къде да си взема и ориентировъчно колко струва благодаря предварително.

p.s.ЩЕ черпя обещавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

здравейте трябва ми трихлороетилен знае ли някой от къде да си взема и ориентировъчно колко струва благодаря предварително.

p.s.ЩЕ черпя обещавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

здравейте трябва ми трихлороетилен знае ли някой от къде да си взема и ориентировъчно колко струва благодаря предварително.

p.s.ЩЕ черпя обещавам.

жълтия магазин, 7.80лв/л, София е тва.

опасен е!

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

Имам малка лаборатория (комплект от едното време) и се чудя относно един от реактивите - Калиев хексацианоферат (III) - червена кръвна сол.

Силно отровно ли е това вещество? Опасно ли е да си правя опити с него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте!

Имам малка лаборатория (комплект от едното време) и се чудя относно един от реактивите - Калиев хексацианоферат (III) - червена кръвна сол.

Силно отровно ли е това вещество? Опасно ли е да си правя опити с него?

Само по себе си не е силно отровно. Обаче при опитите трябва да се внимава, защото е възможно при определени реакции (напр. взаимодействие с киселини) да се отдели силно отровният циановодород.

Link to comment
Share on other sites

Направих следния експеримент с него:

В епруветка разтварям малко във вода, след това добавям винена киселина (нищо не се случва) добавям желязо на прах и започват да се отделят мехурчета и разтвора става син цвят. Ако нагрея реакцията протича доста по-бързо. Като филтрувам полученото във филтъра остава синя сол, а филтрата е прозрачна течност.

Можете ли да ми кажете, какво съм получил - мехурчетата газ, синята сол и какво е останало. Ако дадете и формули ще е още по-добре. Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Направих следния експеримент с него:

В епруветка разтварям малко във вода, след това добавям винена киселина (нищо не се случва) добавям желязо на прах и започват да се отделят мехурчета и разтвора става син цвят. Ако нагрея реакцията протича доста по-бързо. Като филтрувам полученото във филтъра остава синя сол, а филтрата е прозрачна течност.

Можете ли да ми кажете, какво съм получил - мехурчетата газ, синята сол и какво е останало. Ако дадете и формули ще е още по-добре. Благодаря.

Изглежда си получил т. нар. "берлинско синило" при взаимодействието на железните йони с червената кръвна сол.

Мехурчетата навярно са водород, отделил се при взаимодействието на железния прах с винената киселина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Fe3[Fe(CN)6]2 - това е турнбулово синьо, което предполагам си получил. Използва в хелиографията.

K3[Fe(CN)6](червена кръвна сол) във воден разтвор хидролизира: 3К+ + [Fe(CN)6]-4. Комплексният йон хексацианоферат (II) [Fe(CN)6]4 лесно се окислява до комплексен йон на тривалентното желязо - хексациано ферат (III) - [Fe(CN)6]3. Този йон взаимодейства с йоните на двувалентното желязо Fe(II)- железния прах, и се получава утайка със синьо-зелен цвят наречена турнбулово синило:

3Fe2+ + 2[Fe(CN)6]3 = Fe3[Fe(CN)6]2

Филтрата предполагам съдържа соли на винената киселина, а мехурчетата са отделящия се водород

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте! Госпожата ни даде няколко задачи Химия, но запънах една на вид елементарна задача. Има ли възможност някой, който има познание на материала за 7-8 и може би 9 клас по химия да ми пише лично съобщение, за да не пълня темата с може би доста глупави или елементарни въпроси. Задачата е по-скоро изчислителна... Благодаря предварително и приятен ден!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Здравейте отново. Някой знае ли какво налягане е нужно за втечняване на диазотен оксид? И може ли да се постигне с обикновен компресор? Иначе намерих информация, че се втечнява при -90 градуса, но мен ме интересува втечнване под налягане. Имам и още един въпрос: кой е най-ефективния метод за получаване на диазотен оксид?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте отново. Някой знае ли какво налягане е нужно за втечняване на диазотен оксид? И може ли да се постигне с обикновен компресор? Иначе намерих информация, че се втечнява при -90 градуса, но мен ме интересува втечнване под налягане. Имам и още един въпрос: кой е най-ефективния метод за получаване на диазотен оксид?

Ето начин да си произведеш в къщи течен азот:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...