Отиди на
Форум "Наука"

Хазарската мисия на Константин Философ-Кирил и Методий


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Е, прав си, Боцман ползва източниците в преводи, а доскоро - само цитати от тях у разни автори. Не е виновен за това обаче - той не е историк и не може да е чел всичко (то като че ли някой може!). Имахме в друг форум един почти безкраен и доста лют спор с него, в който до единно мнение така и не дойдохме, но пък стигнахме до някакво взаимно уважение - така поне си мисля. Боцман е ентусиаст с неизчерпаема енергия и на мен това ми допада.

За подвеждането - съжалявам. Най-напред себе си подведох.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

НП !

Можеш ли да ми кажеш в кой форум сте се ''блъскали'' да хвърля някой поглед ??

Колкото до изворите не бъди много убеден ,че не могат да се подправят ,донаписват ,пренаписват , съставят или изгарят - един най-прост пример може да ти бъдат хилядите палимпсести , които се намират от единия край на Европа до другия край на Азия ,да не говорим ,че някои представят чужди трудове за свои - Евсевий е окрал Секст Юлий Африкан ,а Изяслав нашия Симеон ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи ,ти красавецо , смяташ ,че автора , който пише през 9-ти век. че хазарите/ козарите / пишат на български не е разбирал нищо ,защото е пълна шматак ,а ти умний го поправяш ,като казваш ,че това е тюркски ,инджикитайски или папуа-новогвинейски.....

1. Карай се на елинските автори , които наричат евраазийското население - козаро гледащи , млякосмучещи, чернодрешковци , абии и прочие ...

2. Недей да се правиш на много по-умен от сенатори , историци , адвокати , библеотекари разполагащи с хиляди единици книги , литература и книжнина,игумени на манастири грижещи се за хиляди монаси и миряни , и т.н.

Значи ,ти красавецо , смяташ ,че автора , който пише през 9-ти век. че хазарите/ козарите / пишат на български не е разбирал нищо ,защото е пълна шматак ,а ти умний го поправяш ,като казваш ,че това е тюркски ,инджикитайски или папуа-новогвинейски.....

Кой автор пише че хазарите през девети век пишат на български Къде пише това - този автор? За езикът на кои българи пише този автор - на дунавските българи, на волжските българи, на т.н. "салтово-маяцки" българи, или?

Кого съм поправял? Кога и къде съм казал или написал че "това е тюркски ,инджикитайски или папуа-новогвинейски"?.....

Да не свършиха хапчетата, батковото?

1. Карай се на елинските автори , които наричат евраазийското население - козаро гледащи , млякосмучещи, чернодрешковци , абии и прочие ...

Защо да им се карам? Как да им се карам?

2. Недей да се правиш на много по-умен от сенатори , историци , адвокати , библеотекари разполагащи с хиляди единици книги , литература и книжнина,игумени на манастири грижещи се за хиляди монаси и миряни , и т.н.

..Кога и, къде, и как съм се правил на умен? Кога и къде и как съм се правил на по-умен "от сенатори , историци , адвокати , библеотекари разполагащи с хиляди единици книги , литература и книжнина,игумени на манастири грижещи се за хиляди монаси и миряни , и т.н."? Защо да не правя на по-умен (ако съм се правил наистина)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Кой автор пише че хазарите през девети век пишат на български Къде пише това - този автор? За езикът на кои българи пише този автор - на дунавските българи, на волжските българи, на т.н. "салтово-маяцки" българи, или?

Кого съм поправял? Кога и къде съм казал или написал че "това е тюркски ,инджикитайски или папуа-новогвинейски"?.....

Ако знаеше кой е автора на житието щеше досега да си акдемик ...

Смотри житието не на Кириловото упсение ,а под знаком 11 / 24май , където е разкрита мисионерската дейност на светите братя .

Пък после вземай хапчета , колкото си искаш докторе ....

А ,и я да те питам от кой индо-иранско-тохарски-хионитски език идват имената на кучето -

български - куче - пес

руски - пес - собака

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако знаеше кой е автора на житието щеше досега да си акдемик ...

Смотри житието не на Кириловото упсение ,а под знаком 11 / 24май , където е разкрита мисионерската дейност на светите братя .

Пък после вземай хапчета , колкото си искаш докторе ....

А ,и я да те питам от кой индо-иранско-тохарски-хионитски език идват имената на кучето -

български - куче - пес

руски - пес - собака

"Ако знаеше кой е автора на житието щеше досега да си акдемик ...

Смотри житието не на Кириловото упсение ,а под знаком 11 / 24май , където е разкрита мисионерската дейност на светите братя.

Ха-ха-ха, смешко.. След като не знам кой е авторът как може да съм смятал че той "не е разбира нищо ,защото е пълна шматак"?..Защо не ми кажеш ти кой е авторът на житието?

Пък после вземай хапчета , колкото си искаш докторе ....

Ха-ха-ха, не съм доктор и не пия хапчета, а твоите хапчета явно са свършили, след като мислиш обратното..

А ,и я да те питам от кой индо-иранско-тохарски-хионитски език идват имената на кучето -

български - куче - пес

руски - пес - собака

Ами питай си..Аз може и да не искам да ти отговоря..

Ти защо не ми кажеш от кой език са?

"Пес "- славянски корени;

"Собака"- ирански корени -от иранското "спа(ка)", мидийски "спак", авестийски "спаа"/"спа";

"Куче" - присъства като близки по звучене думи в повечето езици от Хиндустан, в някои ирански езици, и в някои тюркски езици (възможно като "заемка"..)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Пес "- славянски корени;

"Куче" - присъства като близки по звучене думи в повечето езици от Хиндустан, в някои ирански езици, и в някои тюркски езици...

Много превилно разсъждение.

Въпреки замяната на хуно-българския език със славянския в края на 9 в,

има оцелели думи от речника на аспаруховите българи,

като например думата "куче". :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

Хазарската държава завършва живота си пълна със славянско християнско население, бъдещите бродници. Елита юдеи, войската мюсюлмани, народа християнски.

Това е времето, в което големите религии се разнасят по цял свят, Ибн Фадлан ходи да носи словото на пророка Мохамед час във Волжска България, Карл Велики разнся с меч християнството сред последните езичници в Европа, така че - навярно мисията им е била И такава.

Хазарската държава по онова време е възможно да е изчезнала, но слуховете за смъртта й са явно преувеличени, защото в Афганистан съществува значителна общност хазари и най-вероятно измежду техните говори съседни историчари откриха следи от езика на Александър Велики, който както всички знаем е славянски ;););)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много превилно разсъждение.

Въпреки замяната на хуно-българския език със славянския в края на 9 в,

има оцелели думи от речника на аспаруховите българи,

като например думата "куче". :post-70473-1124971712:

Хуно-български?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хазарската държава по онова време е възможно да е изчезнала, но слуховете за смъртта й са явно преувеличени, защото в Афганистан съществува значителна общност хазари и най-вероятно измежду техните говори съседни историчари откриха следи от езика на Александър Велики, който както всички знаем е славянски ;););)

Е, то те... ще намерят и базата на Ал.Македонски - на луната:))

Така или инак, там се наблюдава на финала смес на славяни с хазарите. Чудя се дали това не е станало и при българите още в тяхно съседство. ...???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Така или инак, там се наблюдава на финала смес на славяни с хазарите. Чудя се дали това не е станало и при българите още в тяхно съседство. ...???
Кан ювиги Омуртаг ... обитавайки стана Плиска, той направи аул на Туча

и премести войската си срещу гърците и славянитe.

tronkubratremdc9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Кан ювиги Омуртаг ... обитавайки стана Плиска, той направи аул на Туча

и премести войската си срещу гърците и славянитe.

tronkubratremdc9.jpg

Това не означава императивно, че българите не водят със себе си други славяни и всъщност в "Ашхархацуйц" - един от първоизточниците А. Стаматов посочи, че се дават сведения, че българите имали съюз със славянски племена, мисля че бяха 40.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това не означава императивно, че българите не водят със себе си други славяни и всъщност в "Ашхархацуйц" - един от първоизточниците А. Стаматов посочи, че се дават сведения, че българите имали съюз със славянски племена, мисля че бяха 40.

Няма документ удостоверяващ "съюз" със славяните, поради

простата причина, че аспаруховите българи ги третирали като

слуги, преселвали ги от район в район по собствено осмотрение,

защото българина е бил господар а славяна покорен.

Славяните предпочитали при първи удобен случай да избяхат при ромеите з

а да се спасят от своите мъчители.

когато тоя народ (аварите) се изтегли, дойде друг, още по-беззаконен и свиреп,

така наречените българи, от скитските предели; той като премина през реката,

наречена Истър (Дунав), дойде като тежък бич, изпратен от Бога върху

западните краища (на империята).

tronkubratremdc9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Няма документ удостоверяващ "съюз" със славяните, поради

простата причина, че аспаруховите българи ги третирали като

слуги, преселвали ги от район в район по собствено осмотрение,

защото българина е бил господар а славяна покорен.

Славяните предпочитали при първи удобен случай да избяхат при ромеите з

а да се спасят от своите мъчители.

когато тоя народ (аварите) се изтегли, дойде друг, още по-беззаконен и свиреп,

така наречените българи, от скитските предели; той като премина през реката,

наречена Истър (Дунав), дойде като тежък бич, изпратен от Бога върху

западните краища (на империята).

tronkubratremdc9.jpg

Аспарух не приемам категорична идиличната ти представа за прабългарите! Повтарям има такъв документ, удостоверяващ съюза им, а досежно колко са били мъчени горките слявани от византийците или от прабългарите - това също е един мит. Живели са сравнително безметежно, та накрая са надделяли над прабългарите и в поддунавска България езикът им от субстрат станал адстрат, подобно на случката в киевска Рус. Кой е бил господар и кой слуга е работа точно на историята - тя го показва!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи да се мисли че през 7 век ще тръгне да се сключва равноправен договор между българи и славяни е наивност равняваща се на откровен идиотизъм.Когато българите на Аспарух идват юг от Дунав те вероятно сключват договор / от позицията на силата разбира се/ с завареното население което далеч не е само единствено и само славянско.Това се т.наречените "седем племена" и северите - безкрайно спорен въпрос кои от тях са славянски.Но за съюз между славяни и българи е най меко казано смехотворно да се говори.А за 40 славянски племена................Има една наука археология и тя нещо не ги засича тези славянски племена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
НП !

Можеш ли да ми кажеш в кой форум сте се ''блъскали'' да хвърля някой поглед ??

Историческият форум на ALL.BG

Но търси след 10-тата страница в списъка на темите, защото спорът беше преди бая време.

Link to comment
Share on other sites

Значи да се мисли че през 7 век ще тръгне да се сключва равноправен договор между българи и славяни е наивност равняваща се на откровен идиотизъм.Когато българите на Аспарух идват юг от Дунав те вероятно сключват договор / от позицията на силата разбира се/ с завареното население което далеч не е само единствено и само славянско.Това се т.наречените "седем племена" и северите - безкрайно спорен въпрос кои от тях са славянски.Но за съюз между славяни и българи е най меко казано смехотворно да се говори.А за 40 славянски племена................Има една наука археология и тя нещо не ги засича тези славянски племена.

Бих помолил да се изясняваме на книжовен български (кой ще тръгне, къде ще тръгне?....) - първото ти изречение звучи като въпрос, но явно е констатация, защото второто показва становището ти, че не е имало съюз, тоест, че прабългарите не са воювали срещу византийците рамо до рамо със славяните. Аз не съм бил там, но ти не само знаеш, но и игнорираш всички данни за обратното. Седем племена няма - има "седемте". Споменах за 40-те племена, записани в средновековен източник, но не държа да ти доказвам грешките ти. Ще мине време, ще ги осъзнаеш!!! Славяни винаги е имало и от едната и от другата страна, така и до днес...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има и споменаване на 27-готски племена, питайте нашия арменски друг ,които са и тракийски , което ще рече ,че всъщност траки, готи и славяни са един многоброен народ съставен от доста племена ...

Link to comment
Share on other sites

И какви данни има че славяните са воювали рамо до рамо с българите?

Има и споменаване на 27-готски племена, питайте нашия арменски друг ,които са и тракийски , което ще рече ,че всъщност траки, готи и славяни са един многоброен народ съставен от доста племена ...

Значи да се мисли че през 7 век ще тръгне да се сключва равноправен договор между българи и славяни е наивност равняваща се на откровен идиотизъм.Когато българите на Аспарух идват юг от Дунав те вероятно сключват договор / от позицията на силата разбира се/ с завареното население което далеч не е само единствено и само славянско.Това се т.наречените "седем племена" и северите - безкрайно спорен въпрос кои от тях са славянски.Но за съюз между славяни и българи е най меко казано смехотворно да се говори.А за 40 славянски племена................Има една наука археология и тя нещо не ги засича тези славянски племена.

Ето горепосочените цитати - нсеки може да се убеди, че граничат с откровен идиотизъм, смехотворни са и наивни, защото отричат данните от изворите и защото подменят съдържанието, смисъла на етникони и етноними, затруднявайки комуникацията и зъмърсявайки езика. Посочвам един от последните източници - Атанас Стаматов "Tempora Incognita на ранната българска история", но споменах и визирания извор "Ашхархацуйц" (Землеописание). Та нали именно оттам знаем че прабългарите са тръгнали от хипийската планина. Защо тогава отричаме съпътстващото сведение, че на Балканите те (довели) и срещнали славяни, с които се съюзили. Е, за няикой може това да са готи, келти, брити и какви ли не още. Негов си е проблемът!!! Аз дамо изтъкнах, че в Хазария, подобно на Волжска Булгария явно е ималио славяни, защото и до днес се откриват славянски думи в езика на афганските хазари. Е, не е ли ясно, че слявяни е имало и във Велика България! Абсурдна е вашата идилична представа за расово чисто преселение на даден народ, дори и арийците, а това е вече категорично доказано не са били такъв. Зад връхлитащите първи редици нападатели-нашественици са се движили маса различни племена да обират и дообират - такава е картинката!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кой ти говори за расово чисто преселение?Но пък и да виждаш славяни под път и над път си е несериозно.Няма никакви сведения славяни да се подкрепили българите в тази война.Това е голата истина.Оттук нататък всичко е в областта на фантазиите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

resavsky, със съжаление, в случая подкрепям Armand O'BOLG. С него сме имали спорове по други въпроси, но той е прав, такива са фактите.

представа за древните българи като управляващо уж мнозинство, което възприема езика на някакво уж незначително малцинство не може да се сподели.

Така май е по-добре.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз дамо изтъкнах, че в Хазария, подобно на Волжска Булгария явно е ималио славяни, защото и до днес се откриват славянски думи в езика на афганските хазари. Е, не е ли ясно, че слявяни е имало и във Велика България!

Не стана ли вече ясно, че езика в Хазария, Волжка и Дунавска България има много общи думи не защото е имало и в средна азия "социална категория зависимо население от римската правна система", а защото са единоезични поне двете Българии и то до самия ХІІІ в. поради това че говорят един език наречен с папска терминология "valachico" - балхико /"болгарский язик", а след Х век за дунавските българи е "словенский болгарский язык"/, скитското индоевропейско койне на населението включвано в българската държавност от най-ранна епоха та до самия ХІІІ в. включително - даже тогава още българите по Волга и Дунав са единоезични, както утвърждава Роджър Бейкън.

Изследването на някакъв тюркски "пра-български" език е нищо повече от изследване на език на заварено или включвано в българската държавност тюркско население, като този език никога не ставал държавен - ни за законотворчество, ни за литература, ни за култура... Едва след ХІV век във Волжка България тюркския език остава преобладаващ, поради това че вече е изчезнала старата Волжка българска държавност под ударите на монголите и няма кой да го поддържа. А няма кой да го поддържа и поради факта, че голяма част от старите волжки български родове приемайки християнството преминават в системата на руската аристокрация - и най-вече поради единоезичието си нямат проблем с вграждането си в системата й. В Казан след ХІV-ХV век отстояването на българщината остава в ръцете преди всичко на старото включено в скитската Волжка България тюркско население и племена и те успешно я отстояват до ХVІ век, а даже бих казал и до днес.

Саклаб /четено по арабски от дясно на ляво Балх-ас/ - е обръщение на арабите към владетеля на Волжка България.

Склавени-Серви - е социална категория зависимо население в римската правна система независимо от етническия произход.

Словенски болгарский език - използва се от тези племена, които за разлика от "НЕМцИТЕ" /германи, алемани/ могат да ползват родния си български език - официално признат от християнската Църква - да "словят" бога.

Да не правим от афганските хазари славяни, както и половин Средна Азия и Европа. Леко и внимателно с термините.

Link to comment
Share on other sites

Саклаб /четено по арабски от дясно на ляво Балх-ас/ - е обръщение на арабите към владетеля на Волжка България.

Склавени-Серви - е социална категория зависимо население в римската правна система независимо от етническия произход.

Словенски болгарский език - използва се от тези племена, които за разлика от "НЕМцИТЕ" /германи, алемани/ могат да ползват родния си български език - официално признат от християнската Църква - да "словят" бога.

Да не правим от афганските хазари славяни, както и половин Средна Азия и Европа. Леко и внимателно с термините.

Извинявай Иванко Тертер, но това не го разбрах - арабите са записали одясно наляво думата "саклаб" - сакалиби, сакалюби..., защото те така си пишат, нали? Добре, но после кой и как чете "балкас" - Балхас? Или бъркам хронологията: първо са чули или прочели някъде Балхас, пък са го написало обратно! Малко разяснения, моля!!! Иначе доста ми харесва!Свежо е!

На Ресавски по повод

Кой ти говори за расово чисто преселение?Но пък и да виждаш славяни под път и над път си е несериозно.Няма никакви сведения славяни да се подкрепили българите в тази война.Това е голата истина.Оттук нататък всичко е в областта на фантазиите.

Аз пък никъде не съм споменавал, че говоря за войната - сражението с императора, който ни в клин ни в ръкав в навечерието тръгнал на балнеолечение!!! Не виждам под път и над път славяни, а само там където са си били и преди и след въпросното сражение. Ето това не можеш да обориш!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И къде са били славяните по време на сражението?на чия страна са участвали?Дай доказатлества а не разсъждения.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Арманде хайде приведи ги тези източници където се говори за съюз между българи и славяни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...