Отиди на
Форум "Наука"

За хищничеството на гларусите


Recommended Posts

  • Модератор Биология

Вчера 04. 05. 2009 г, около 12,00 ч. имах следното интересно наблюдение, в централната част на Бургас:

От покрива на една кооперация се стрелна един гларус /Larus cachinans/ и кацна до едно приземно прозорче, от другата страна на улицата. Първоначално не му обърнах никкво внимание, защото реших, че си е намерил нещо за ядене (парче баничка или нещо подобно). След малко се разнесе някаква врява и като се обърнах видях гларуса да се боричка с един сив плъх /Rattus norvegicus/. Плъха загина в епичната битка.

Оттук натам оставям снимките да говорят:

post-5086-1241504992_thumb.jpg post-5086-1241504998_thumb.jpg post-5086-1241505182_thumb.jpg post-5086-1241505189_thumb.jpg post-5086-1241505198_thumb.jpg post-5086-1241505204_thumb.jpg post-5086-1241505211_thumb.jpg post-5086-1241505217_thumb.jpg

Съжалявам за качеството, но снимах с телефона, защото нямах фотоапарат под ръка.

Да се бях сетил, че мога да правя и клип?!

ПП: спомних си, че преди време ми разказаха за два гларуса които са си убили котка за обяд! показаха ми и бруталната им фотосесия!

Двете птици не спирали да атакуват котката, да я кълват и дърпат докато тя не паднала изморена и след това започнали да си я "мезат", докато още дишала!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За мишки и плъхове не ме е жал, ама за котката - това е много жалко. Много се е мъчило горкото животинче.

Между другото, в Пловдив вече има и морски птици. Пловдив - нов морски град! Скоро - и столицата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Ако имаш предвид гларусите - много добре ги знаем!

Имам лични наблюдения по въпроса, от доста години!

Завършил съм Биологичния факултет на ПУ, а и съм родом от Баня (Карловско).

А те вече са стигнали не само до София, а и до Централна Европа! В Подлесните две - три десетелетия са се разселили из почти цяла Европа. Оказва се, че гларусите са силно адаптивни и агресивни птици които с лекота завлядяват нови територии, превръщайки се се на места в напаст (?)! Но пък това си е един естествен процес който се наблюдава в глобален мащаб!

Гларусите са доста агресивни еврибионти!

ПП:Но ако нямаш предвид гларусите - би ли споделил?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами - и гларуси и чайки има. Виждал съм ги на ята в небето.

Ама аз не ги различавам. Срам, срам, срам! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво на гларуса. Решил е от мършояд да стане хищник.

Иначе и в София ги има - бунищата им осигуряват добро препитание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Във вътрешноста на континента се среща основно три вида гларуси:

Larus cachinans

Larus argentatus

Larus ridibundus

post-5086-1241516096_thumb.jpg Larus cachinans

post-5086-1241516091_thumb.jpg Larus argentatus

post-5086-1241516118_thumb.jpg Larus ridibundus

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Темата е добра почва за Емгето и неговата идея да се избиват чайките, защото са много вредни и са унищожили гугутките :) Това, че чайките проявяват хищнически нрав не е учудващо, някои идивиди и в собствените си колонии се проявяват като канибали.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Да изтупам малко темата от прахта.

Вчера, на покрива на съседния блок, наблюдавах как гларус омаломщи един гълъб и започна да го разкъсва. Днес (предполагам същият екземпляр) пак се навърташе около дупките на тавана на блока и дебнеше за жертви.

Нямах представа, че те са виновни за изчезването на гугутките, но явно сега гълъбите са им в основното меню. Поне за тези които виждам наоколо. Питам се какво ли ще стане след като приключат с гълъбите.

Започнах да се замислям дали да на стана последовател на Емгето...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато един от модерите биология беше в София и се видяхме, ми обясни за гугутките. Аз знаех (т.е. бях чел де), че те са 'индикатора' за лош въздух и изчезват когато въздуха (или у-вията) станат.....неприятни. Той обаче ми каза, че враните също нападат гугутки и това мож е да е също причина за тяхното изчезване. Тук в Чехия има гугутки, навсякъде къде съм бил, ама в по-малките градове и селца. Интересно обаче, няма светулки!? Ни една не съм видял, а вече съм доста тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, от известно време насам наблюдавам, може би към година - две, че в София се настаниха трайно врани. Ей тука около мене цял квартал накъде се обърнеш и са там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Гларусите - в Русе от години има. Започнало се е от там, че някъв донесъл двойка..

Днес, докато търсех инфо в нета за гларусите, попаднах на статия, в която се казваше, че Фердинанд, освен за националната катастрофа, бил виновен и за тяхното повяване. Той бил донесъл една двойка от Италия през 1908. Но си мисля, че и без него пак щяха да дойдат. В един форум на любители на кучета попаднах на информация, че гларусите пристигали в Пловдив през ноември и по средата на юли отлитали на юг/югозапад - към Гърция. Ще чакам да видя дали ще изчезнат тази година по това време.

Между другото и и аз не знаех, че гларуси и чайки са едно и също нещо. Според българското Уики това са сребристи чайки (Larus argentatus). Предполагам, че заради латинското си название са станали известни у нас и като гларуси. ;)

Редактирано от hristo_serafimov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гларусите са си чайки. Видът, който наричаме така в България, е средиземноморска жълтокрака чайка (Larus michahellis) и е просто най-разпространената чайка у нас. Имаме още десетина вида чайки, които са по-грацилни, мигриращи и не така синантропни. Една поправка - Larus ridibundus (или както е новото й име - Chroicocephalus ridibundus) не е гларус. Това е красивата речна чайка. Подобна чайка, но с размерите и поведението на гларус, е Larus ichthyaetus, вероятно нея се има предвид. Тя обаче се среща много рядко в България, основно по време на миграции.

Та трите вида "гларуси" в Европа са - сребриста чайка (Larus argentatus), каспийска чайка (Larus cachinnans) и жълтокрака чайка (Larus michahellis).

ПП: Още нещо. Не е необходимо някой някъде да е носил двойка, за да има гларуси. Не се случва така разселването им. Изключително приспособими птици са - опортюнисти :) А гугутките не са нативен вид за България и Европа въобще. Те са интродуценти от близкия изток.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Сигурно, но случаят е такъв, доколкото знам..

Иначе един колега ми разказваше интересен случай за 100 км от североизточното ни черноморие..

Седнал на някво заведение и си полъчал няква риба.. Забелязал, че бармана държи пушка там..

В следващ момент нещо от нбето му отнесло порцията...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По този повод един истински случай, който звучи като виц. Преди няколко години един представител на новата македонска раса, за първи път дошъл на море и то в Бургас. Взел си квартира в старата част на града. Там основно има ниски сгради и кооперации от четири-пет етажа максимум. Един ден удивено казал на хазаина си - абе, много странни сте бургазлии. Човекът го попитал защо и македонецът замислено му отвърнал: ами защо си гледате кокошките по покривите и му посочил няколко гнездящи гларуса на покрива на съседната сграда. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хаха, бъзикал се е човека :)))

Вероятно 1-2 души в Бургас разказват за един тип с папка под мишница, който сбъркал пред сградата на съда чайките с гълъби :):) :)

Избъзиках се с един колега: "Егати града, гледай какви са им гълъбите" но ще да съм бил бая сериозен, щом няколко минувачи изумено ни изгледаха :):) :):) :):) :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сигурно, но случаят е такъв, доколкото знам..

Иначе един колега ми разказваше интересен случай за 100 км от североизточното ни черноморие..

Седнал на някво заведение и си полъчал няква риба.. Забелязал, че бармана държи пушка там..

В следващ момент нещо от нбето му отнесло порцията...

Съмнявам се, че има сериозен източник за горното. Няма никаква логика просто гларусите да бъдат "внасяни" някъде, където винаги си ги е имало.

Хех, родена съм и живея на морето. Естествено, че крадат - банички, порции цаца, яйца и малки на други птици... Нормални отношения в природата. От наша гледна точка е кражба, за тях е оцеляване. Обичайна гледка на Поморийско езеро са саблеклюни, дигащи паника заради кръжащ над малките им гларус. Недолюбвани са от хора и животни. Аз обаче ги харесвам. Санитари са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е сериозен е източникът, че отмъква пица от ръката ни докато я носим.

Не само на деца и на жени, а дори и на загледал се на накъде мъж.

Гълъбите са в ежедневното им меню. Мисля дори повече от рибата. Ако още ядат риба.

В някои населени места по обясними причини, не.

Нападения над хора не са рядкост, но се случват като се качим на покрива при наличие на яйца или малки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е сериозен е източникът, че отмъква пица от ръката ни докато я носим.

Не само на деца и на жени, а дори и на загледал се на накъде мъж.

Гълъбите са в ежедневното им меню. Мисля дори повече от рибата. Ако още ядат риба.

В някои населени места по обясними причини, не.

Нападения над хора не са рядкост, но се случват като се качим на покрива при наличие на яйца или малки.

Мммм, аз говорех за разселването на гларусите чрез внасяне на двойки нейде си :) Не съм разбрала значи. Иначе, както казах, живея на морето - отмъквали са ми сладоледи и банички от ръката :grin:

А, няма лошо гълъбите да са им в ежедневното меню. То ако не са гларусите да им контролират числеността, ще се заринем в гълъби, поради свиване числеността на сокола скитник, примерно :( Все пак говорим за одомашената форма на скалния гълъб, не за див, нативен вид.

Още нещо, което наблюдавахме тази пролет по време на едно морско проучване на около 40 км от брега. Много от мигриращите пойни (а и не само) птици цепят направо през морето, посока югоизток-северозапад. Тотално изтощени при приближаването на брега, кацаха на кораба. Човек може буквално да ги погали и няма да излетят. Нямат сили. Интересното беше, че гларусите и малките черногърби чайки си спрятаха гонка с тях. Като видят някой мигрант, го "затискат" отгоре, свалят го във водата и си го кльопат. Гадно, но.... това е животът :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То, това, не се отнася само за гларусите. И кокошките са пределно агресивни и хищни.

измених малко поста, защото е по-добре да не се публикуват такива препоръки ;) Ако авторът иска да добави нещо - свободен е, но все пак не както в началния пост. Молба...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...