Отиди на
Форум "Наука"

"Отечествената война"


Recommended Posts

  • Потребител

здравейте :)

виждам че темата така да се каже е замряла, но ако позволите да изкажа едно мнение, по отношение на "Калашника от 47 и липсата на последваща модификация след него приета на въоражение"

ами все пак да си зададем и въпроса - ами защо е нужно да се приема ново стрелково оръжие? какви са плюсовите и минусите от това?

значи след ВСВ, стрелковото оръжие не решава изхода от воините. защо да влага ссср/русия ОГРОМЕН ресурс от разработка и приемане на въоражение на ново масово стрелково оръжие? тя и сега въоражените сили на Русия си е сериозна цифра, какво остава да говорим преди перестроиката?

колко милиона екземпляра от това оръжие да се произведът? за армията, учебно, боино? приблизителната цифра (гледаики я написана на тавана ;) ) е поне 20 милиона нови образци оръжие. плюс минус някой и друг милион ;)

руската армия преди си беше наборна. Калашника, както много добре знаят тия който са служили в армията е оръжие за масова, наборна армия. Дуракоустоичиво ;)

научава се перфектно от новобранците, за няма и месец, при това под вещото ръководство на младши сержантите ;)

новобранеца, които е ученик и всеки е на различно интелектуално ниво, за разстояние на 2-3 седмици вече владее оръжие, което може да използва заедно с целия си взвод, след провеждане само на няколко стрелби.

Наборния воиник не е професионалния воиник. разликата е доста сериозна. за наборния воиник уволнението е неизбежно като изгрева на слънцето и той няма на идея да усвоява сложна система стрелково оръжие. щото не му дреме.

спец.частите на Русия може да действат с неруско оръжие, но това си е съвсем нормално - в щатите приеха Берета, що пък руснаците да не си купят няколко хиляди единици стрелково оръжие?

не им трябва нова система за стрелково оръжие. това според мен е отговора що си карат с него от толкоз години.

да приемат ново, че да превикват запасняците за преобучение, да парализират страната, като оттеглят толкоз хора в запас? да превъоражават Варшавския договор на собствени разноски? да им строят заводи? да пращат инструктури и т.н?

и защо? нима стрелковото оръжие решава съвременната воина, а не самолети, ракети, подводници и т.н.?

руснаците си правят и самолети и ракети и подводници, ама ново масово стрелково оръжие за какво им е било да приемат? :)

поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 304
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Добро включване! И все пак, оръжието трябва да се подменя. Стрелковото оръжие трябва да е поне равно на това на врага, защото каквито и новости да ни предложат технологиите, още никой не е отменил битката на полето между пехотните части. Войната е такова нещо, че няколко точни изстрела или ефективни атаки могат да се окажат критично важни, затова колкото по-точно и ефективно оръжие предлагат технологиите, толкова по-добре.

Един военен конфликт има различна интензивност, може да бъде локалена, колкото по-локален е, толкова повече нараства относителния дял на стрелковите боеве в него. И тук вече... си трябва добра "пушка".

ПП

Мотивацията на наборния войник е сложно нещо - тя може да бъде и много висока. Разбира се, всички офицери ще кажат, че професионалния е много по-ценен и е така. Но прави впечатление, че някои сериозно воюващи държави като Израел имат смесен принцип и направо наборна армия, а също и Германия и Китай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

здрасти :)

оръжието трябва да се подменя - това е факт.

но може би само когато има принципно ново решение, което да отговаря на икономическите възможности на страната, системата на армията (наборна, професионална) и т.н.

не виждам причина от едно самоцелно подменяне на масовото стрелково оръжие в наборна армия. Ако няма принципно ново решение, защо да влизат в милиардни разходи? Манлихерката примерно си е осново оръжие в нашата армия няколко десетилетия. маузерката в Германия също е масово пехотно оръжие, даже и през ВСВ. Трилинеиката - в царска Русия и в Съюза.

ВСВ вече сменя стандартите.

но превъоражаване със ново стрелково оръжие в страна като Русия би глътнало доста милиарди, пари които малко ще се позамислят преди да 'инвестират' в такова начинание.

още повече, че Калашника все още си е добра пушка - надежден, здрав, сигурен. засечки прави рядко. разглобява се за 7-8 секунди, сглобява се за 25-30 секунди. Стандартното му обслужване е сравнително лесно. има прилична далекобойност - 800 метра. прицелния му огън е на 300-400, дъжд и вода не пречат на готовноста за стрелба, пуца си без проблем. :)

трябва доста по-добро оръжие да изкарат конструктурите, което да покрива толкова качества. и да издържи сравнението с АК-47 или някоя от последвалите модификации.

и още нещо.

ако дадена страна ползва малка, професионална армия, може да си я превъоражава сравнително често - ако иска и през 15 - 20 години. и да инвестира в доста по-качествено стрелково оръжие. защото количеството, което ще закупи, внесе и т.н. ще е малко. малко единици Х сравнително доста пари за единици = приемлива цена за бюджета.

но ако армията ти е като руската, в която фигурира армия с номер 62 (примерно :) ) тогава вече формулата придобива малко по друго измерение. много единици оръжие Х сравнително доста пари за единица = абе другарю еди кой си, вие да не сте полудели? (и ще хвърчат пагони и оставки) :)

ако въвежадаш нови самолети примерно е сравнително лесно - пилотите не са няколко милиона, схватливи момчета са, ще влезнат бързо в крак. новите ти самолети са засекретени, излезлите от въоражение се продават на съюзниците. и нещата са наред.

но да се сменя стрелковото оръжие ще е доста по сложно, енергоемко и ненужно при положение че новите решения с нищо не превъзхождат АК-то.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, не става дума за често, а когато обстановката, т.е. превъоръжаването на противника го наложи. Карабините са основно въоръжение на армиите до края на ВСВ. Пробивът правят Щурмгевер и Калашников. Щатите и останалите ги следват веднага. Защото когато имаш автоматичен огън не с пистолетни, а с по-мощни патрони, вече не можеш да останеш с карабина, дори и полуавтоматична и с много патрони. След това, вече към края на Студената война се появява по-малкия, 5.56 или 5.45 мм. патрон. Целта е да се повиши точността и групираността (поправяйте ме ако бъркам). Налага се нова смяна, макар и частична.

Освен това, моделите се подобряват непрекъснато, олекотяват се и т.н. и т.н. Войската трябва да е в крак, макар, разбира се не бива през 5 години да получава нови чифтета:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Целта е да се повиши точността и групираността (поправяйте ме ако бъркам).

то точно групираността и точността не са му силните страни на АК-то :) тоест на 7,62 ...

автоматичната стрелба с АК-то е да пускаш по два изтрела - трасак и обикновен. с трасиращия си коригираш мерника :) така си лентоваш и пълнителя - боен, трасиращ.

това естествено се прави, когато ситуацията го позволява де :)

ако пуснеш трети изтрел отива при звездите, щото вече отката е сериозен.

основните качества на АК-то са си ясни. :)

а и за противника, то май масова смяна на пушкалата няма и при останалите велики сили - китаиците са също с АК, а М-16 май си е още на въоражение в нато.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Глобален Модератор

Започнахме да правим и ВСВ възстановки. Фрашкано с дебилизми и гафове, но като за начало пак добре :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

грозна гледка при все че у нас има поне две групи с адекватна екипировка за ВСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Отечествената война май за пръв път се прави такава възстановка? На фона на техниката в музея не е толкова зле. Може да се доработи и няма в никакъв случай да е по-лошо от американските възстановки за гражданската им война да речем.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми с това разполагат в Ямбол сега. Калашниците и влекача с шаси от Т-55 са голяма греда. Няма да е зле и тежкотоварните чичаци от Традиция да си припомнят малко физзарядките ;) но както казвам - хубаво е че започват да се правят и такива. За в бъдеще може и да има по-добро развитие и постепенно да се изчистят тези "бъгове".

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както казах - нито е за първи път, нито пък липсват качествени реконструктори: http://www.traditsia.com/forum/showthread.php?t=6419

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много сили се хвърлят да се защитава измислената от комунистите история.Има заповед всяка лъжа да се окопава и отбранява до последно въпреки превъзхождащата и настъпваща по всички флангове истина.Времето спечелено при бавното и мъчително отстъпление се трансформира в милиони в швейцарските банки от командирите ръководещи отстъплението и управляващи България.

Защо тази война е отечествена?От кого освобождаваме територията на страната си?Нападнахме германците при тяхното отстъпление извън територията на България.Това не е отечествена война.

Друга лъжа е че сме се включили във войната без да искаме, за да спечелим нещо като съюзници, но някак си не се получило както сме я мислили.И какво толкова щяхме да загубим, което да си заслужава загубата на 40 000 войници?

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Много сили се хвърлят да се защитава измислената от комунистите история.Има заповед всяка лъжа да се окопава и отбранява до последно въпреки превъзхождащата и настъпваща по всички флангове истина.Времето спечелено при бавното и мъчително отстъпление се трансформира в милиони в швейцарските банки от командирите ръководещи отстъплението и управляващи България.

Защо тази война е отечествена?От кого освобождаваме територията на страната си?Нападнахме германците при тяхното отстъпление извън територията на България.Това не е отечествена война.

Друга лъжа е че сме се включили във войната без да искаме, за да спечелим нещо като съюзници, но някак си не се получило както сме я мислили.И какво толкова щяхме да загубим, което да си заслужава загубата на 40 000 войници?

Баф! Чак са просълзих! Челеби - иманяр, ще споделите в сий форум, честно ли беше да нападнем османците при тяхното отстъпление/настъпление през април/май 1876? Вашата рода страда ли много тогава от туй верломство и хайрсъзство ? Тя/родата/ има ли нещо общо с рода Хаджипенчович?

Мерсим предварително/отнапреж!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Rogi, пиши по темата и стига с личните нападки. Това ти е второ предупреждение, при трето ще трябва да последва някакво наказание!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Разбрах предупреждението, но не разбрах, какво точно по темата е публикацията която коментирах? А от малкото което разбрах във въпросната публикация, ми се родиха куп въпроси, на които ще помоля аудиторията и Вие Warlord да ми помогнете да разбера.

1. "Комунистите нападат германците при отстъплението им" Така разбрах аз.

2. Кои точно комунисти? Някакви партизани ли? От коя чета/отряд/бригада? Или комунисти от бойните групи в населените места.

3. А може да става дума за подводничари и други съветски диверсанти, защото те принадлежат към "Рабоче-крестьянская комунистическая армия".

Не знам, объркан съм, ще се радвам на известна фактология и уточнение, за да мога да се извиня на колегата!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не партизаните, а българската армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбрах предупреждението, но не разбрах, какво точно по темата е публикацията която коментирах? А от малкото което разбрах във въпросната публикация, ми се родиха куп въпроси, на които ще помоля аудиторията и Вие Warlord да ми помогнете да разбера.

1. "Комунистите нападат германците при отстъплението им" Така разбрах аз.

2. Кои точно комунисти? Някакви партизани ли? От коя чета/отряд/бригада? Или комунисти от бойните групи в населените места.

3. А може да става дума за подводничари и други съветски диверсанти, защото те принадлежат към "Рабоче-крестьянская комунистическая армия".

Не знам, объркан съм, ще се радвам на известна фактология и уточнение, за да мога да се извиня на колегата!

Казваш че "ми се родиха куп въпроси".Не знам кой ти е оплодил съзнанието, че ги раждаш такива?Но не съм аз, защото въпросът ми "Защо тази война е отечествена?" не е влязъл в главатата ти.Отричам бащинството на родените от теб въпроси !Отказвам да плащам алименти, други трябва да отговарят.

Редактирано от vvarbanov
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря! Може ли да преминем тогава към фактология, а не пак с обиди. Съзнанието ми, както и всички хомо сапиенс, които могат да правят аналитични връзки, се опложда от разума, но не това е темата, нали? Кой и защо е нарекъл тази война отечествена, е въпрос, който не ме вълнува особено. А въпроса започна с разни комунисти, все пак?!

Та, като прелитнем през хронологията и ФАКТИТЕ, ето какво разбрах аз:

Войната е "почти" обявена през 26 авг.44 от Багрянов, като МП и "почти" лично от царчока - н в смион2.

Новия МП Муравиев потвърждава фактическото положение, даже нещо повече - къса дипотношения (06 септ.44) обявява съвсем истинска война на Германия, на 08 септември 44г., пак при царуването на същия.

По това време частите на група "Е" започват да разоръжават български части и да се сражават срещу тези, които отказват да им се предадат.

Именно немските и башибозушки подразделения започват след 08.септ.44 локални настъпления към Кюстендил-София и Кула-Видин.

Цялата война се води от ЦАРСКА България и от името на цара, МП след 09.09 НЕ Е КОМУНИСТ, също и военния министър, а кабинета и НС са коалиционни.

Та такива ми ти работи...

Редактирано от Rogi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.segabg.com/article.php?id=768792

Варлорд, още ли искате да ме наказвате, или ще се зарадвате, че Божо Гларуса ни чете активно!? :grin:

Редактирано от Rogi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега на някои като Божидар и Rogi им се вижда, че правителството не е било достатъчно червено.След 9 XI 1944 година България става васална държава на СССР и няма никакво значение коя партия или личност управлява страната ни.По време на съветската окупация българското правителство също е клиентско.Всички решения след горната дата са вземани след инструктажи, допитвания и нареждания на Москва.Историята ни също е писана съобразно нуждите на комунистическата партия, която от своя страна се е съобразявала с изискванията наложени от братушките.Та ако скочим пак в темата за "Отечествената война" ,ще видим че за нас тя не е отечествена.България не е била заплашена от Германия, бойните действия са извън територията ни, националната ни сигурност не е застрашена, родината не е в опасност, за нас това не е отечествена война.Тя е такава за СССР, за тях е "Великата междусъюзническа отечествена война".Помагайки на руснаците в тяхната война, ние дадохме десетки хиляди жертви и без никакво съмнение им върнахме подкрепата която ни оказаха при нашето освобождение от турско робство.Няма спор че наемните руски войски, срещу 32 тона злато помогнаха тогава много на нашето опълчение против турците. Това че по веднъж сме си обявявали война(без бойни действия) и по един път сме си помогнали с войски, би трябвало да притъпи малко чувството на вечна благодарност която изпитват русофилите към братушките.

Редактирано от vvarbanov
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак се почнаха свободни съчинения и евтино политиканстване в темата /както и лансирането на прословутият мит за 32-та тона злато, който пък си е пълен офтопик/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.segabg.com/article.php?id=768792

Варлорд, още ли искате да ме наказвате, или ще се зарадвате, че Божо Гларуса ни чете активно!? :grin:

То това ако беше вярно никак не е за радване.

Гледам днес има нова изцепка от въпросния ,,професор" за Народния съд.

Явно и на двама ви новинките ви ги спускат от едно и също място.

Прочие когато напускате оперативната си зона на действие (сайта на Сега и подобни) , оставяйте там хашлашкия си и просташки начин на изразяване., въпрос на елементарно възпитание е..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, как се хванахте на дръжката на чадъра, дедко и варбанов! :grin:

Значи, пак няма отговор по същество, само заклинания и шамански напеви. Тоест, вместо факти срещу тезата ми, ако има такава де, получаваме халюцинации от лулата на мира и изпаренията на гъби от Южна Америка във антикаманяшкия и русофобски вигвам. :grin: Ето ви либкез - правителството на Багрянов, под царския ореол на Симеончо, при регентството на Филов и царин чиче - Кирил, при напълно не-комунистическо правителство обявява неутралитет във войната, а после и пълноправна такава. Това на практика означава - всички части на Вермахта и техните съдружници трябва да се арестуват/интернират и разоръжат, съгласно правилата, които правила възникват по време на Виенския конгрес и са доразвити и в сила до самото начало на ВСВ. По това време арест на войници на Вермахта/и съдружен башибозук, означава само война, за Райха, което е и повод последните да започнат бойни действия срещу окупационните ни части в Македония и Тракия. От тая гледна точка войната си става отечествена - чужди башибозуци атакуват отечествените ни/родни войски, на територия, която считаме и до днес за родна/отечествена. Понеже пак завъртяхме работата къде камунизъма, да разкажа ли какви точно ги вършат пълнолетния цар Михай (отявлен камунист) и правителството на комунистическа Финландия, при същите обстоятелства? :frusty2:

Link to comment
Share on other sites

Ех, как се хванахте на дръжката на чадъра, дедко и варбанов! :grin:

Значи, пак няма отговор по същество, само заклинания и шамански напеви. Тоест, вместо факти срещу тезата ми, ако има такава де, получаваме халюцинации от лулата на мира и изпаренията на гъби от Южна Америка във антикаманяшкия и русофобски вигвам. :grin: Ето ви либкез - правителството на Багрянов, под царския ореол на Симеончо, при регентството на Филов и царин чиче - Кирил, при напълно не-комунистическо правителство обявява неутралитет във войната, а после и пълноправна такава. Това на практика означава - всички части на Вермахта и техните съдружници трябва да се арестуват/интернират и разоръжат, съгласно правилата, които правила възникват по време на Виенския конгрес и са доразвити и в сила до самото начало на ВСВ. По това време арест на войници на Вермахта/и съдружен башибозук, означава само война, за Райха, което е и повод последните да започнат бойни действия срещу окупационните ни части в Македония и Тракия. От тая гледна точка войната си става отечествена - чужди башибозуци атакуват отечествените ни/родни войски, на територия, която считаме и до днес за родна/отечествена. Понеже пак завъртяхме работата къде камунизъма, да разкажа ли какви точно ги вършат пълнолетния цар Михай (отявлен камунист) и правителството на комунистическа Финландия, при същите обстоятелства? :frusty2:

И? Какво искаш да ни кажеш? Та да те питам имаш ли идея защо на 6 септември в един апартамент в центъра на София е взето решение за преврата на 9-ти /ааа защо девети бре/ предимно от от прокомунистически офицери свързани със "Звено"?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли значка къде са взели решението за преврата? И що офицерите-звенари да са прокомунистически, след като са съдили и бесили комунисти след 19-то майския преврат?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...