Отиди на
Форум "Наука"

Теория на относителността - разяснение


astrologa

Recommended Posts

  • Потребител

Според моите вярвания, всяка една теория е рамка (ограничение, кутия). Написана е на хартия или на лаптоп или на нещо друго. Учените са свободни както да я спазват (да мислят и да експериментират в кутията), така и да не я спазват (да мислят и да експериментират извън кутията). Но не всички учени са свободни. Тези, които обожествяват или демонизират дадена теория не са свободни. Те са привързани и ограничени. Ограниченията може да са най различни. Най често срещаните привързаности са:

1. Емоционална

2. Насилствена

3. Шумът на парите (това го е казал последният римлянин, не аз :grin::grin::grin::grin::grin: )

4. И други за които не се сещам в момента

Това е свободно умозаключеие. Не приемам логически критики :grin::grin::grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 93
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Мечо, имаш много странни разсъждения, що е теория. Определено научният подход много ти куца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва, физиката едно време в гимназията ми беше слабост, даже поназнайвах по нещо от научпопа. "Гравитационната гибел на Вселената" на батко Айзък, а и "Кратка история на времето", в комбина с "Ореховата черупка" на Хокинг ми бяха любими. Разбира се с времето интересът ми се измести към биологията, химията, че и историята. ;)

е, това ме учудва. Рядко се срещат историци с интереси и познания в химия, биология и физика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е Алва, нашата гимназия дава такива кадри :). Всъщност по мое време имаше т.нар. втора специалност, за химиците тя например беше физика (не, че разбирам много много от физика ;)), за биолозите беше химия (по времето на Романа не зная как е било). Разбира се всички специалности (географиа по мое време нямае още), обилно подплатени с математика :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мечо, имаш много странни разсъждения, що е теория. Определено научният подход много ти куца.

Не само странни, но и вредни за самия него. Само дето не го вижда, защото е в кутията на свободното мислене. Което дефакто (изведох му го някъде) означава немислене (мислене без логика не е мислене). Но това си е негова работа.

А и ограничението и свободата, извън материалния им аспект, са чисто абстрактни и много относителни понятия. А и самото ни разбиране за тях може да е ограничено.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен ми е интересно според субективния идеализъм, какво трябва да се предава в у-щата и университетите в областта на точните или природните науки?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен с методите на физиката не може да се обясни антирлативизма. Аз по едно време си мислех , че е явление от сферата на психологията, но сега смятам, че е по-скоро социално явление, свързано с глобални процеси в културен аспект, така че тук културологията може да се окаже много на място.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кой релативизъм говориш ??? Ако е за физическия, тогава релативизъм и антирелативизъм е едно и също.

Ако е за философския съм съгласен с тебе напълно. И аз не мога да си обясня философския антирелативизъм. Какво му е лошото на свободното мислене ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във физиката няма релативизъм и антирелативизъм . Има Теория на относителността. Тя не е пропаганден продукт, както твърдиш. Отдавна е доказана експериментално и практически. Конкретно относителността на времето е доказана за пръв път при измерването на времето на живот на мюони в земната атмосфера. Мисленето при точните природни науки е свързано с количествени оценки - наблюдаваш, мериш стойности на величини, свързваш ги в някаква зависимост, чрез която оценяваш стонйсти на други величини, ако теорията се потвърждава от измереното, значи е правилна.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама те точните и природни науки така или иначе се преподават според правилата на субективния идеализъм. Проблема е в ХУМАНИТАРНИТЕ науки. Те се преподават според правилата на детерминизма. Веднага се аргументирам. Ето в тая тема никой не ме изкарва че съм прост, макар че заех от съображения за симетрия по непопулярната позиция. Обаче като пиша за философия ме накачулват по няколко човека, за да ми обясняват, че не мога да мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във физиката няма релативизъм и антирелативизъм . Има Теория на относителността. Тя не е пропаганден продукт, както твърдиш. Отдавна е доказана експериментално и практически. Конкретно относителността на времето е доказана за пръв път при измерването на времето на живот на мюони в земната атмосфера. Мисленето при точните природни науки е свързано с количествени оценки - наблюдаваш, мериш стойности на величини, свързваш ги в някаква зависимост, чрез която оценяваш стонйсти на други величини, ако теорията се потвърждава от измереното, значи е правилна.

Значи си релативистка. Не съм само аз.

Е, тука само ти обясняват, но това не е субективен идеализъм, а любезност.

Обясняват ми защото ме разбират. Ако не ме разбират какво ги питам, как ще ми обяснят. А аз използвам моята си терминология и пак ме разбират. А оттатък аз трябва да обяснявам, пък се изреди сума и народ да ми набива канчето :grin::grin::grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Здравейте! 

Искам да вкарам малко ведро настроение в форума,  и нямам претенции за изтънчени научни знания ! 

Така.. 

Защо никой до сега не е открил какво е гравитацията ?!

Защото има нещо което никой учен не иска и да го помисли:

1-Скорост - няма ограничение!!!

2-Теория на Айнщайн и уравнение за скоростта - Вярна !!!   Но до там!!!

3- Първите две си противоречат но за съвременното мислене!

Наистина ли няма един учен който да събере 2+2 като погледне как се променят нещата когато скоростта расте?!! 

Как пък никой не схвана че нещо за което мислим че едно неразделимо, се дели ?!?!

Така :)

Понеже предчувствувам вече колко ще бъда оплют от научните среди, ще помоля истински учен който има интерес към тези неща да пише как да се свържа на лична кореспонденция с него!?!

Защо не споделям с всички ли ?!

Защото не съм физик , и всяко споделяне на това което виждам, ми носи нещастие!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

последното изречение е показателно. официалната наука е сложена в рамки. и така си е от векове. някои са ги горили на клада за престъпване на рамки. света не е само наука. и щастието не е свързано с наука. и домата не му трябва наука. и все пак наука има. тъй че ползвай науката, но щастието търси другаде.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Сириус ... братле .... на светлини години си от това което е в контекста!

Достигнали сме до там че да знаем за жироскопа и закона на Паскал , но не знаем как да направим анти гравитационна машина и какво е гравитация защото Айнщайн е сложил прът в колелетата на мисленето ни !!! Във вселената както и в природата няма две, всичко е единица. Това е фундаменталната мисъл която заключва уравнението на Айнщайн!    Не очаквам това да го разбереш но поне показвам на някой след време че съм го знаел! 

За щастието, не бери грижа ,имам си го , но щастливите хора могат да виждат в бъдещето, за да има какво да ги натъжи в настоящето!!!

 Мозъкът е страхотна машина но е зависима от настройките... а те се дават отстрани!!!

Редактирано от Емото
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • Потребител

Ето най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на лоренцовите трансформации, на диаграмата на Минковски и на специалната теория на относителността:

Светоносный эфир (видео 1)| Специальная теория относительности

Эфирный ветер (видео 2) | Специа́льная тео́рия относи́тельности

О́пыты Ма́йкельсона (видео 3) | Специа́льная тео́рия относи́тельности | Физика

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение от предишния ми пост на най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на лоренцовите трансформации, на диаграмата на Минковски и на специалната теория на относителността:

Пространственно-временные диаграммы (видео 4) | Диаграмма Минковского

 

Пространственно-временная диаграмма. Пример (видео 5)| Специальная теория относительности

Преобразования Галилея (видео 6) | Диаграмма Минковского

Пространственно-временная диаграмма. Введение (видео 7)| Специальная теория относительности

Измерения времени (видео 8) | Диаграмма Минковского

Простра́нство Минко́вского (видео 9)| Специа́льная тео́рия относи́тельности

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение от предишните ми два поста на най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на лоренцовите трансформации, на диаграмата на Минковски и на специалната теория на относителността:

Преобразования Лоренца (видео 10) | Специа́льная тео́рия относи́тельности

Преобразования Лоренца (видео 11) | Специа́льная тео́рия относи́тельности

Преобразования Лоренца (видео 12) | Специа́льная тео́рия относи́тельности | Физика

Вывод преобразований Ло́ренца.Часть 1 (видео 13)| Специальная теория относительности

Вывод преобразований Ло́ренца.Часть 2 (видео 14)| Специальная теория относительности

Изменение координат при преобразованиях Лоренца (видео 15)| Специальная теория относительности

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение от предишните ми три поста на най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на лоренцовите трансформации, на диаграмата на Минковски и на специалната теория на относителността:

Изменение координат при преобразованиях Лоренца (видео 16)| Специальная теория относительности

Эйнштейновская формула сложения скоростей (видео 17)| Специальная теория относительности

Применение эйнштейновской формулы сложения скоростей (видео 18)| Специальная теория относительности

Нахождение промежуточной системы отсчёта (видео 19)| Специальная теория относительности

Вычисление средней скорости (видео 20)| Специальная теория относительности

Замедление времени (видео 21)| Специальная теория относительности

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...