Отиди на
Форум "Наука"

Най-добрият български историк след 1989 година


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ex, сега ще започнат кавгите и дърпаниците. Пламенеее, имай късмет някой от тях да е в този форум и да ти е преподавател. Не мож' си взе изпитите. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Кой за вас е най-добрият историк след Промените от 1989 година. Реших да отворя такава тема:)

Пламен Щърбов :bigwink::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-добър според какъв критерий?

Доста повърхностен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То стига и някой да докладва. Божо се хвалеше, че секратарката му преглеждала форумите и му донасяла какво се пише за него. :biggrin:

Ex, сега ще започнат кавгите и дърпаниците. Пламенеее, имай късмет някой от тях да е в този форум и да ти е преподавател. Не мож' си взе изпитите. :) :) :)

Къде-къде по-дипломатично щеше да е "10-те най-добри историци на годината" - така всяка година ще може да включи тези, при които има изпит. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Я вземете да се огледате първо в своя дом, оставете другите. Матанов пише ли на форума? Ако пише, веднага да се самоизобличи! :)

На мен ми харесва T.Jonchev. :)

Най-добър според какъв критерий?

Доста повърхностен въпрос.

По симпатия, няма как иначе. :drinks_drunk:

Добър историк е, който продължава с несекващо желание да поглъща книга след книга. От друга страна такъв все още не е добър, защото не го е хванала рутината и не държи събитията в паметта си, където да ги мисли. Скача по хипотези, пали се от нови знания... студентска му работа! :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добър историк е, който продължава с несекващо желание да поглъща книга след книга.

Тук все едно говориш за мен. Аз чета основно историческа литература от 1978 г. - насам.

От друга страна такъв все още не е добър, защото не го е хванала рутината и не държи събитията в паметта си, където да ги мисли. Скача по хипотези, пали се от нови знания... студентска му работа! :bigwink:

Придобиването на рутина често е причина специалистът (по каквото и да е) да спре да се развива и да започне да "лежи на стари лаври".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Я вземете да се огледате първо в своя дом, оставете другите. Матанов пише ли на форума? Ако пише, веднага да се самоизобличи! :)

На мен ми харесва T.Jonchev. :)

По симпатия, няма как иначе. :drinks_drunk:

Добър историк е, който продължава с несекващо желание да поглъща книга след книга. От друга страна такъв все още не е добър, защото не го е хванала рутината и не държи събитията в паметта си, където да ги мисли. Скача по хипотези, пали се от нови знания... студентска му работа! :bigwink:

Ако трябва да съдя само по коментарите му тук, Йончев е прекрасен историк, но все пак е хубаво да съдим не само по симпатия, а и по нещо прочетено от автора. В този смисъл страшно харесвам и уважавам Гербов заради няколко публикации тук във форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На мен не ми е много ясна формулировката "след промените" - в смисъл да е станал историк след промените или да е сред все още живите и пишещите (без да е задължително да го прави по форумите).

Ако е второто ... е, ще посоча двама, тъй като са в различни "категории" и е трудно да се прегли, кое е по-доброто:

Васил Гюзелев - благодарение на него е издаден доста изворов материал, а и има чудесни изследвания.

Борис Чолпанов - него за "популярна" литература - дава богата информация, къято същевременно е съчетана със стегнат и достъпен стил на писане.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Придобиването на рутина често е причина специалистът (по каквото и да е) да спре да се развива и да започне да "лежи на стари лаври".

Обикновено се случва "придобиване на мързел".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, Галахад, второто:). Между другото моите преподаватели не пишат чак толкова често във форуми.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да, Галахад, второто:). Между другото моите преподаватели не пишат чак толкова често във форуми.;)

Надявай се ти. Всеки си убива времето както може, а интернет напоследък е все по-примамливо място за отмора.

Така че внимавай на кой се зъбиш, че както никът ти повтаря и фамилията ти... Абе да не стане на изпита после: "Я кажете, колега, какви са тези ваши абсурдни изявления в един интернет форум..." :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Придобиването на рутина често е причина специалистът (по каквото и да е) да спре да се развива и да започне да "лежи на стари лаври".

Тук основно се пише по СБИ. Този период от българската история е съвършено изчерпаем, краен и е неизбежно специалистите да спрат да се развиват поради изчерпването на познавателните възможности. Който години наред продължава да се развива, все още не познава изворите. :bigwink:

а и по нещо прочетено от автора

На форума всички сме автори и читатели. Отблъскваща е съвременната мания да се пишат книги и статии по принцип. Пълно е с такива, които нямат принос, а преразказват. Прави чест на учени, които не се унижават да се представят за откриватели, когато няма средства за откривателство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина, с едно малко отклонение ще си позволя да подкрепя горното мнение - не само, че няма лошо в писането във форуми от професионални учени, ами ползите са поне в 4 посоки:

1/ това е една много улеснена и бърза комуникация;

2/ контактува се с "живия живот" и с мненията на повече хора, били те специалисти или не;

3/ предава се знание към най-широк кръг от интересуващи се и то най-непосредствено;

4/ много е приятно така да се убива времето

:)

sorry за ОТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да не говорим колко готино става преди изпит да кажеш на някой като Малката секира (Ал. Стойнов), че нищо не разбира от наказателно право! :biggrin: Но пък така потребителите са научават, че трябва да се държат по-прилично по форумите, че не знаят кой е насреща им. :bigwink:

Наистина, с едно малко отклонение ще си позволя да подкрепя горното мнение - не само, че няма лошо в писането във форуми от професионални учени, ами ползите са поне в 4 посоки:

1/ това е една много улеснена и бърза комуникация;

2/ контактува се с "живия живот" и с мненията на повече хора, били те специалисти или не;

3/ предава се знание към най-широк кръг от интересуващи се и то най-непосредствено;

4/ много е приятно така да се убива времето

:)

sorry за ОТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, момчета, извинявам се, ако съм прозвучал нещо нахално. Никой не съм искал да обидя. Просто се опитах да кажа какво мисля. Моля да ме извините, ако нещо съм прозвучал не както трябва. Радвам се, ако мой преподавател тука пише, но досега не съм срещнал някой от тях. Затова казах така. Пък може да бъда опроверган.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имал съм случаи да изненадвам учениците си с присъствие на различни места в интернет.

Да се показвам, за тяхна изненада, иззад всеки виртуален ъгъл...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Наистина, с едно малко отклонение ще си позволя да подкрепя горното мнение - не само, че няма лошо в писането във форуми от професионални учени, ами ползите са поне в 4 посоки:

1/ това е една много улеснена и бърза комуникация;

2/ контактува се с "живия живот" и с мненията на повече хора, били те специалисти или не;

3/ предава се знание към най-широк кръг от интересуващи се и то най-непосредствено;

4/ много е приятно така да се убива времето

:)

sorry за ОТ.

Пропуснал си нещо много важно: свежата мисъл, която витае из историческите форуми, може да даде на професионалния учен нови идеи, а понякога - и неподозирано точни отговори. Убедил съм се в това. Защото професионалистът неизбежно натрупва рутина, която, освен положителна роля, има и отрицателна - поне в някаква степен вкарва мисленето в определени коловози, а интелигентният любител разсъждава "чисто". Това е значително предимство и в този смисъл симбиозата между професионалисти и интелигентни любители е не само препоръчителна според мен, а дори е наложителна. Историческите форуми са единственият широк терен за такава симбиоза.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, полезни са срещите в интернет между професионалисти, полупрофесионалисти и непрофесионалисти. Интересно е да се срещат учители и преподаватели със своите ученици и студенти. Учителят/преподавателят може да научи нещо дори от своите ученици/студенти. Случва се.

От друга страна, всеки е специалист в дадена наука и в дадена проблематика. Така във форумите се вижда ролята на интердисциплинарния подход при решаването на даден проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Най-добрият бг политик на нашето време е бат Бойко разбира се. От проста мутра - премиер.

13958_1266185688651_1050041456_849469_7461118_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Най-добрият бг политик на нашето време е бат Бойко разбира се. От проста мутра - премиер.

13958_1266185688651_1050041456_849469_7461118_n.jpg

Забавно е, но дали тук му е мястото? Отвори тема за налудничеви откровения и мистични прозрения и много бързо ще я напълним с подобни псевдопоетични напъни. Лично аз се сещам за няколко удивително глупави и нелепи стихчета на Недялко Йорданов.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Аз пък имам щастието да открия в този форум един от моите преподаватели. Става въпрос за доц. Пламен Павлов. Дано скоро ни зарадва с нов пост тук!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Моите лични симпатии са към Матанов, Божилов, Лиляна Симеонова и Александър Николов.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...