Отиди на
Форум "Наука"

За произхода и същността на Слънчевата система


Recommended Posts

  • Администратор
Става ли сега да си говорим за астрономия и космонавтика?

Просто е странно и доста загадъчно, но както каза си е загуба на време да си "мечтаем" какво е имало.

Ако утре станете и прочетете във вестника, че след две години ще има сблъсък - 99,99% това е фалшива тревога :)

Да, но това неозначава ли, че и 99,99 сме сигурни кога точно има шанс за зблъсък със Земята ;)

Бях гледал една поредица по BBC за космоса и там бяха казали, че с нищо не сме защитене и никога не се знае кога може да ни връхлети подобно нещастие. Имаме ли на спътници ядрени, атомни бойни глави за предотвратяването на приближаващи "камани" ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В най-лошия случай ще знаем за сблъсака около 5 години по-рано. В момента тече кампания, за откриване на всички опасни обекти, чиито орбити се пресичат със Земната. До момента каквото сме открили го казах в предния пост - не съм сигурен дали беше 20-те или 30-те години на нашия век. Тази програма трябва да завърши към 2015 г. и тогава ще знаем 100% кога ще има сблъсък с голям обект.

Относно ядрените оръжия - няма такива в орбита или на Луната. Или поне това е официалната теза. ООН забранява изнасянето на ядрени оръжия в космоса в Споразумението за неразпространение на ядрено оръжие (Treaty on the Non-proliferation of Nuclear Weapons - NPT).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това последното наистина е така, но явно ще се наложи да се направи компромис, ако това е единственият начин да разбият потенциалния метеорит, който евентуално ще се удари в планетата. То всъщност нали в открития космос нивото на радиацията и без това си е много високо, защо тогава договора за неразпространение и опити с ядрено оръжие включва и космическото пространство?

За Вселената мисълта ми беше, че нали чрез реликтовото лъчение (РЛ) е изчислено, какво пространство, като големина, изпълва то и факта, че това пространство (Вселената) се разширява. На къде се разширява, какво има отвъд границите, на мястото до където РЛ още не е достигнало и тепърва предстои вселената да стигне до там. Да не би да е тази първична среда на хауса, изпълнена с какво, със стерилен вакуум, в който не тече време, няма пространство и липсва материя?

На мен ми е много трудно да го възприема. Аз по скоро съм привърженик на теорията, че времето и пространството нямат начало и край и винаги са си съществували. ГВ е просто някакво явление в пространството създало среда, наричана от нас вселена, това не пречи извън нейните граници да има друга или подобна среда, която да е безкрайна, а нашата Вселена да е само един атом в нея. Аз мисля, че принципно това не може да се отхвърли дори на научна основа.

А и един въпрос - кажи нещо повече за двойните звезди наречени "Албирео" ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това последното наистина е така, но явно ще се наложи да се направи компромис, ако това е единственият начин да разбият потенциалния метеорит, който евентуално ще се удари в планетата. То всъщност нали в открития космос нивото на радиацията и без това си е много високо, защо тогава договора за неразпространение и опити с ядрено оръжие включва и космическото пространство?

За Вселената мисълта ми беше, че нали чрез реликтовото лъчение (РЛ) е изчислено, какво пространство, като големина, изпълва то и факта, че това пространство (Вселената) се разширява. На къде се разширява, какво има отвъд границите, на мястото до където РЛ още не е достигнало и тепърва предстои вселената да стигне до там. Да не би да е тази първична  среда на хауса, изпълнена с какво, със стерилен вакуум, в който не тече време, няма пространство и липсва материя?

На мен ми е много трудно да го възприема. Аз по скоро съм привърженик на теорията, че времето и пространството нямат начало и край и винаги са си съществували. ГВ е просто някакво явление в пространството създало среда, наричана от нас вселена, това не пречи извън нейните граници да има друга или подобна среда, която да е безкрайна, а нашата Вселена да е само един атом в нея. Аз мисля, че принципно това не може да се отхвърли дори на научна основа.

А и един въпрос - кажи нещо повече за двойните звезди наречени "Албирео" ;)

Няма опасност от радиацията в космоса. Просто нациите са се съгласили да не се качва оръжие в космоса. Искат да ограничат ядрените оръжия и за това правят подобни споразумения.

Ядрен заряд не е най-добрия начин за отстраняване на опасен астероид. Повечето учени са на мнение, че взривяване на астероид може да доведе до по-сериозни последици. Най-ефективният начин е отклоняване на астероида. Тези астероиди по принцип не са много големи. Възможно най-добрия номер е да се закачи ракета отстрани на астероида и да се запали :)

На скоро четох(по-скоро слушах) за един униклано хитър начин за отклоняване на астероида. Просто пускат голяма сонда да лети на близо до астероида и така от гравитацията на сондата с времето се отклонява и астероида :) Ако сте толкова заинтересовани ще гледам да намеря подкаста и да ви го дам. Той е в .mp3 формат.

Пък извеждането на ядрено оръжие в космоса е най-лесно. Една ракета Делта 4-Хеви може да изведе в орбита 25 тона полезен товар, което е МНОГО ядрени глави - на практика достатъчно за унищожаване на човечеството :)

Едит: Мисля да спрем с дискусията за Вселената. В Звездно общество имаше цяла подкатегория за такива разговори и на края стана такава каша, че се наложи да заключат подкатегорията :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За най-новите методи за отклоняване на астероиди се говори в едно предаване на Planetary Radio. За да си свалите предаването натиснете тук

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

"А, за Юпитер знаех, че е звезда от по-особен тип Така, че тя също като Слънцето, което излъчва светлина и топлина, на свой ред излъчва енергия, но от по-различен тип. И заедно със своите многобройни спътници образува самостоятелна система вътре в Слънчевата, а от тази гледна точка може да се каже, че и нашата система е двойна звезда, макар че Юпитер е много по-малък от основната звезда - Слънцето и е подчинен на неговата гравитационна сила."

Има теория, наричаща такива обекти "кафяви джуджета". Но - при тях, за разлика от истинските звезди енергията се получава не вследствие на термоядрени реакции, а от гравитационното свиване и съпротивлението на материята, както и от триенето между по-бързо въртящите се горни слоеве и (евентуалното) твърдо ядро на планетата-гигант или кафяво джудже.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Според ново изследване Слънцето е имало много "сестри". И поне една от тях е била свръхнова, което поддържа идеята за раждане на планети около други звезди в динамични и дори разрушителни условия. Знам, че повечето звезди в нашата галактика са започнали живота си в звездни купове. Освен това знаем не само, че Слънцето също е зпаочнало живота си в такъв куп, но е отселяло и след експлозия на съседна свръхнова. Това означава, че планетарните системи трябва да са невероятно често срещано явление и да се срещат дори и в много турболенти региони. Доказателствата за съществуването на "слънчевите сестри" е предоставено от техните "дъщери" - радиоактивни изотопи на желязото, попаднали в метеороиди. Те могат да бъдат изследвани като фосилни останки от ранната Слънчева система.

sun.jpg

Тези останки помогнаха на учените да определят масата на свръхновата, избухнала преди 4,6 милиарда години. Тя е била 20 пъти по-масивна от Слънцето. Астрономическите наблюдения показват, че навсякъде, където има масивни звезди има много подобни на Слънцето звезди. Групата, в която се е намирало Слънцето се разпръснала преди милиарди години поради недостатъчно силна гравитация, която да сплотява звездите. И така Слънцето се "изгубило" в пространството, а на нас ни изглежда, че винаги е било само.

След като Земята се е родила в толкова лоша среда в звездния куп при много голяма радиация и силни гравитационни ефекти, то тогава и другите звезди в звездните купове би трябвало да имат планети, подобни на нашата. И дори живот!

hf_scit_sunorigen061024_01.jpg

Когато масивните звезди избухват в свръхнова, те изхвърлят огромно количество радиоактивни изотопи, които се смесват с газа в мъглявината и стават съставна част на звезди и планети. В случая с нашата Слънчева система някои от тези изотопи попаднали в ранните скали, които по-късно уформили планетите. Метеороидите са останки от тези скали и съдържат "потомството" на свръхновата. Учените пресметнали, че свръхновата е била на разстояние между 0,32 и 5,22 св. г. от Слънцето. В момента най-близката до Слънцето звезда е Алфа Кентавър на 4,36 св. г..

Дори се предполага, че Слънцето е било във формация с друга звезда, образувайки бинарна звезда, но това е друга тема, която май вече сме обсъждали.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Червеното отместване е само индикатор за разширяването на Вселената.Всъщност по него може да се определи и скоростта на разширение.

На доста места пише , че в която и точка на Вселенсата да застанеш, видимата гледка ще е една и съща, т.е. всички галактики (или почти всички) ще се отдалечават от точката на наблюдение.И колкото по отдалечени са те толкова по голяма е скоросттта им на отдалечаване.Сякаш точно в тази точка е бил епицентъра на Г. В.На мен ми е малко трудно да си го представя ама науката си е наука.Възникват обаче подвъпроси

1. Защо се наблюдават взаимодествщи си галактики, тоест сблъскващи , разминаващи,......... подмонаващи и т н ?

2. Защо М31 и не само тя ами и други галактики от Месната група на практика се доближават до Млечния път?

3. Защо има галактики които си имат спътници?Айде заядох се с М31 ама и тя си има.И други си имат.

Всички тия въпроси изключение от общите правила ли са? Мисля , че НЕ. Тогава.......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Червеното отместване е само индикатор за разширяването на Вселената.Всъщност по него може да се определи и скоростта на разширение.

На доста места пише , че в която и точка на Вселенсата да застанеш, видимата гледка ще е една и съща, т.е. всички галактики (или почти всички) ще се отдалечават от точката на наблюдение.И колкото по отдалечени са те толкова по голяма е скоросттта им на отдалечаване.Сякаш точно в тази точка е бил епицентъра на Г. В.На мен ми е малко трудно да си го представя ама науката си е наука.Възникват обаче подвъпроси

1. Защо се наблюдават взаимодествщи си галактики, тоест сблъскващи , разминаващи,......... подмонаващи и т н ?

2. Защо М31 и не само тя ами и други галактики от Месната група на практика се доближават до Млечния път?

3. Защо има галактики които си имат спътници?Айде заядох се с М31 ама и тя си има.И други си имат.

Всички тия въпроси изключение от общите правила ли са? Мисля , че НЕ. Тогава.......

Разбягват се големите структори, изградени от галактики, а не всяка галактика по отделно. Това е отговор и на трите ти въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това образно ми звучи така: представяме си че имаме N -броя различни по големина и форма балони и вместо с хелий те са натъпкани с галактики и всичките така се ненавиждат помежду си, че бягат като луди в различни посоки един от друг(балоните като цяло).Ако е така (а то май е)кой подържа структурата и формата на балоните и защо те имат точно такава форма ,а не друга?

Движението на галактиките вътре в балона хаотично ли е или се подчинява на строги правила и закони?

Какво има между балоните?Логичният отговор е нищо, освен микровълново фоново лъчение.И все пак.........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тая тема вече става ресторантска. Галактиките в конгрегациите орбитират около общ център на тежестта. Конгрегациите (групите галактики) не се разбягват една от друга, а самото пространство между тях се увеличава. Все едно да надуеш балон и да направиш точки по него и после да продължиш да надуваш. Точките не се разбягват - пространството между тях расте.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Темата е доста изстинала, но имам няколко въпроса по нея.

1.Как е определена възрастта на Слънчевата система 4-4,5 милиарда години?

2.В този форум, а и други подобни се говори за термоядрен процес/протон-потонен/ в недрата на Слънцето започнал преди 4-4,5 милиарда години.Считам подобно твърдение за не съвсем коректно.Може ли да ми кажете кой е изказал подобна хипотеза пръв и кога тя става общоприета? Предварително благодаря.shepherd boy kalitko :bigwink: :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

До колкото знам възрастта на самата Вселена се определя според векторите на реликтовото лъчение, незнам дали може в този контекст да се разглежда и появата на Слънчевата система.

Странното е, че и възрастта на Земята се определя на 4.5 млрд. години, това значи ли, че е възникнала почти едновременно със Слънцето??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаем,че Слънцето е звезда второ поколение(спектографският анализ и планетите от земната група го доказва)-т.е. не само,че е възникнала след смъртта на друга звезда,но и тази звезда е била свръхнова-формирането на Радиоактивните тежки елементи.Т.е. някъде около възникването му би трябвало да има или черна дупка или поне "неутронна" звезда.

И оттук първият ми въпрос-според траекторията на и скоростта на движение на слънчевата система може ли да се определят детските ясли и мястото на образуване на Слънчевата система.

Вторият ми въпрос е свързан със законът за запазване на ъгловият момент.Т.е. според този закон би трябвало планетите и слънцето да се въртят около оста си по идентичен начин-но това не е така.Т.е. в миналото през или до слънчевата система е минал обект с достатъчно мощно гравитационно поле,който според мен е изпарил атмосферата на Марс,променил въртенето около оста на редица наши планети-Венера,Земята,Уран и пр.,което нарушава този закон.

Възможно ли е това да е планетата "Нибиру" ,която вече се доказа,че съществува в поясът на Кайпер-доказа се по коствен начин,чрез влиянието си върху планети от външният пояс на слънчевата система и най вече върху орбитата на Седна.

И допълнителен въпрос не може ли тази свръх планета Нибиру-някой я равняват на 8 до 10 пъти масата на Юпитер-да е помежду слънцето и неговият бинарен близнак-кафяво или червено джудже наречено Немезеида.

http://www.vbox7.com/play:f6cb6c905f

Поздрави

Редактирано от rasate
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Възможно ли е това да е планетата "Нибиру" ,която вече се доказа,че съществува в поясът на Кайпер-доказа се по коствен начин,чрез влиянието си върху планети от външният пояс на слънчевата система и най вече върху орбитата на Седна.

И допълнителен въпрос не може ли тази свръх планета Нибиру-някой я равняват на 8 до 10 пъти масата на Юпитер-да е помежду слънцето и неговият бинарен близнак-кафяво или червено джудже наречено Немезеида.

http://www.vbox7.com/play:f6cb6c905f

Поздрави

Няма такова животно като 'планетата Нибиру'. Престанете да четете от псевдонаучни сайтове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите съображения за по друг характер на процесите в недрата на Слънцето преди 4,5 милиарда години са чисто теоретични и почиват на следните факти:

1.Масата на Райко/слънцето / е 99,86 от известната ни маса на Слънчевата система според унито.

2.Съотношението на леки елементи/ водород,хелий/ към тежките/силиций,желязо и т.н/ е 98% към 2%./Звездно общество/

3.В тези 2% процента влизат и тежките метали Торий,Уран,Плутоний,Калифорний и друга екзотика съществувала преди прословутите 4,5 милиарда години.Освен това трябва да отчетем факта на разпад на тези елементи във времето.Например съотношението на сиромашки уран /238/ към братчетата му 235,234 е било не 99,275/0,72%/0,006%/,а друго.Самият уран/238/трябва да е бил два пъти повече от сега.Периодът му на полуразпад е 4,5 милиарда години!!

4.Райко трябва да е тежал повечко по онова време,нали изхвърля материя чрез протуберанси и излъчва светлина.

Смятам, че процесите започват с гравитационното свиване независимо какво го е предизвикало/ избухване на свръх нова,естествено свиване около общ гравитационен център,др/,от там първичното загряване на веществото,дифузия на по тежките елементи към гравитациония център/по точно елементите с по голяма плътност/,започване на ядрени реакции на разпад/уран,торий,плутоний,калифорний,нептуний при добри за тази реакция условия-голяма плътност на веществото-150-170 гр на кубичен сантиметър,отлични отражатели на неутрони-водород,хелий,графит/,създаване на голямо количество неутрони способстващи започването на термоядрени реакции от различен тип.

Относно времето и процесите които отчитаме е желателно да говорим за земни условия при сегашна реалност защото както казах Райко е бил по тежък, Гея е била по лека/испитала е поне един много голям сблъсък родил Луната,изминил оста на въртене и създал магнитното поле/,от там друга орбита и друг период на въртене за да се запазят законите на ,,другаря” Кеплер.А щом е друга орбитата и периода значи пониятието година и денонощие са били други.

Та това са скромните расъждения на едно остаряло овчарче които поднася за обсъждане на компетентната публика във форума.Моля не бъдете строги с мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разсъжденията ти биха били правилни, ако се използва гражданското понятие за година.

В астрономията има няколко времеви стандарта:

Истинско слънчево време, сидерично време, GMT /Greenwich Mean Time/, LMT /Local Mean solar Time/, UT /Универсално време/, UT0, UT1, UT2, UTC /Координирано универсално време/, JD … възможно е да има още типове.

. .

За определяне на възрастта на космическо тяло най-често се използва атомно време /TAI/, а то не зависи от продължителността на едно денонощие или броя денонощия необходими на Земята да направи едно пълно завъртане около Слънцето по своята орбита.

Атомното време е с еднаква продължителност и при зараждане на слънчевата система и днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова животно като 'планетата Нибиру'. Престанете да четете от псевдонаучни сайтове.

Никой не чете псевдонаучни сайтове-а съвсем научни.

Тази планета,която се предполага ,че е 8-10 пъти масата на слънцето се доказа по косвен начин-чрез гравитационното си влияние на планетите от външната зона и затова съм публикувал самият филм на Хистъри Чанел.

http://www.vbox7.com/play:f6cb6c905f

Някога учих малко физика преди да се пренасоча към Хисторито,макар в момента да не работя и по него.

Чети малко повече за астрономията-има една книга на Айзък Азимов- "Въведения във Физичните науки"-за начинаещ физик е доста интересна- и ще ти даде множество отговори по начална термодинамика,механика,квантова механика,астрономия и пр.

Ако искаш нещо наистина фантастично прочети постулатите или поне заключенията на М теорията.

Поздрави

Редактирано от rasate
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите съображения за по друг характер на процесите в недрата на Слънцето преди 4,5 милиарда години са чисто теоретични и почиват на следните факти:

1.Масата на Райко/слънцето / е 99,86 от известната ни маса на Слънчевата система според унито.

2.Съотношението на леки елементи/ водород,хелий/ към тежките/силиций,желязо и т.н/ е 98% към 2%./Звездно общество/

3.В тези 2% процента влизат и тежките метали Торий,Уран,Плутоний,Калифорний и друга екзотика съществувала преди прословутите 4,5 милиарда години.Освен това трябва да отчетем факта на разпад на тези елементи във времето.Например съотношението на сиромашки уран /238/ към братчетата му 235,234 е било не 99,275/0,72%/0,006%/,а друго.Самият уран/238/трябва да е бил два пъти повече от сега.Периодът му на полуразпад е 4,5 милиарда години!!

4.Райко трябва да е тежал повечко по онова време,нали изхвърля материя чрез протуберанси и излъчва светлина.

Смятам, че процесите започват с гравитационното свиване независимо какво го е предизвикало/ избухване на свръх нова,естествено свиване около общ гравитационен център,др/,от там първичното загряване на веществото,дифузия на по тежките елементи към гравитациония център/по точно елементите с по голяма плътност/,започване на ядрени реакции на разпад/уран,торий,плутоний,калифорний,нептуний при добри за тази реакция условия-голяма плътност на веществото-150-170 гр на кубичен сантиметър,отлични отражатели на неутрони-водород,хелий,графит/,създаване на голямо количество неутрони способстващи започването на термоядрени реакции от различен тип.

Относно времето и процесите които отчитаме е желателно да говорим за земни условия при сегашна реалност защото както казах Райко е бил по тежък, Гея е била по лека/испитала е поне един много голям сблъсък родил Луната,изминил оста на въртене и създал магнитното поле/,от там друга орбита и друг период на въртене за да се запазят законите на ,,другаря” Кеплер.А щом е друга орбитата и периода значи пониятието година и денонощие са били други.

Та това са скромните расъждения на едно остаряло овчарче които поднася за обсъждане на компетентната публика във форума.Моля не бъдете строги с мен.

Бих намалил процента на 85-90%- нямаме наблюдение на нищо извън поясът на Кайпер.Предполагам Слънцето може да е част от Бинарна система.Може да има газов свръхгигант по голям от Юпитер.Нямаме преки наблюдения върху Облакът на Орт- може да излезе някой заек.

Гледай това филмче http://www.vbox7.com/play:f6cb6c905f

От друга страна въртенето на Земята се забавя поради влиянието на Луната-преди няколко стотин милиона годинки е било около 20 Часа.

А до загубата на слънчева маса-да,но плазмата не напуска гравитационното му влияние.Съдържанието на частици в хелиосферата се увеличава.

Поздрави

Редактирано от rasate
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радвам се ,че не сте ме изяли с парцалите и стадото!Благодаря за отговорите.

Сега малко за времето:Дали е атомно,дали се определя от обиколката на земята все е свързано с процес на който се влияе.Атомния часовник тиктака/извинете за израза/различно при различна гравитация.Краварите/хамериканците имам в предвид/настройват еталоните за време на сателитите си отчитайки гравитацията на земята.Изобщо понятието време търпи своето развитие.

Основното в моите разсъждение бе за начина на запалване на олимпийския огън около когото се въртим и топлим.Ако сравним Райко с газова печка,гравитацията играе ролята на стените на бутилката за газ,а ядреното гориво за което споменах в предният си пост е като клечката кибрит поднесена за запалването на котлона или фурната.Е клечката е била доста голяма и е горяла доволно дълго предвид колосалните размери на системата като цяло.

Хайде със здраве,че овчиците блеят,трябва да ги паса и доя после.

Искрено Ваш Калитко. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е доста изстинала, но имам няколко въпроса по нея.

1.Как е определена възрастта на Слънчевата система 4-4,5 милиарда години?

2.В този форум, а и други подобни се говори за термоядрен процес/протон-потонен/ в недрата на Слънцето започнал преди 4-4,5 милиарда години.Считам подобно твърдение за не съвсем коректно.Може ли да ми кажете кой е изказал подобна хипотеза пръв и кога тя става общоприета? Предварително благодаря.shepherd boy kalitko :bigwink: :bigwink:

Не е хипотеза, а теория - на Карл фон Вайцзекер и Ханс Бете от 1938 г. Преди тях е имало други теории - за атомното разпадане и делене като източник на звездната енергия, но са отхвърлени.

А възрастта на Слънцето се определя теорията за еволюцията на звездите, която се опира на от спектралните изследвания на звездите и тяхната класификация.

.....

Гледай това филмче http://www.vbox7.com/play:f6cb6c905f

.......

Поздрави

Теорията за Немезис - втора звезда в Слънчевата система, обикаляща по издължена орбита с период 26 мил. г. е отхвърлена просто защото в масовите измирания на живи организми не се наблюдава такава периодичност, но пък има теория за далечна планета - Тюхе, която влияе на появите на комети :

http://www.nasa.gov/mission_pages/WISE/news/wise20110218.html

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е хипотеза, а теория - на Карл фон Вайцзекер и Ханс Бете от 1938 г. Преди тях е имало други теории - за атомното разпадане и делене като източник на звездната енергия, но са отхвърлени.

А възрастта на Слънцето се определя теорията за еволюцията на звездите, която се опира на от спектралните изследвания на звездите и тяхната класификация.

Теорията за Немезис - втора звезда в Слънчевата система, обикаляща по издължена орбита с период 26 мил. г. е отхвърлена просто защото в масовите измирания на живи организми не се наблюдава такава периодичност, но пък има теория за далечна планета - Тюхе, която влияе на появите на комети :

http://www.nasa.gov/mission_pages/WISE/news/wise20110218.html

Да-вярно ,че я кръстиха Тихи (Тюхе),но и нейното доказване все още е по-косвен начин.Предполагат ,че е с от 4 до 9 пъти масата на Юпитер или че е на-голямата планета в нашата система.

article-1356748-0D2D00DD000005DC-797_468x403.jpg

Тук имам няколко въпроса-Знаем,че планетите от Вътрешната и Външната орбита са разчистили пътя си от отломки.Защо ако Тихи е толкова голям не е сторил същото.Възможно ли е Тихи да е планета между две звезди.

За бинарен близнак на слънцето,не мисля,че трябва логично да се обвърже с масовите измирания,макар те да са свързани с точна цикличност.Ако бинарният близнак на слънцето е кафяво джудже,то ще е толкова студено,че ще е трудно да се различи от космическият фон.

Ако нямаме бинарен близнак как да обясним разтеглената орбита на Седна?!

Oort_cloud_Sedna_orbit.jpg

Поясът на Кайпер може да е близнакът на Поясът на Кеплер формирал между Юпитер и Марс,в резултат на гравитационното влияние на газовият гигант.Т.е. Поясът на Кайпер да е резултат на Влиянието на свръхгигантът Тихи.

Т.е. възможно ли е да има повечко планети от по "външна" орбита и след Тихи ?!

Според мен все още нищо не знаем за нашата слънчева система.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...