Отиди на
Форум "Наука"

Производство на биодизел


maxuel82

Recommended Posts

  • Потребител

ШТЕ ВИ ПОМОЛА НЯКОИ ДА КАЖЕ КЕК СЕ ПЕРЕ И СУШИ БИОДИЗЕЛА. РАЗБРАХ КАК СЕ ПРАВИ, НЕ Е МНОГО СЛОЖНО НО ОТНМА МНОГО ВРЕМЕ ДА НАМЕРИШ ОЛИО ПОЧТИ НА ВСЯКАДЕ ИСКАТ 80 , 1.00 ЛВ. С КОЕТО СЕ ОБЕЗМИСЛЯ.НО ИСКАМ ДА ПРОБВАМ ЕИ ТАКА ЗА СПОРТА.САМО НЕМИ Е ЯСНО КАК СЕ ПЕРЕ И СУШИ РАЗБРАХ ЧЕ С ДУШ ОТ ГОРЕ, НО КОЛКО ВОДА КОЛКО ДА СЕ ЧАКА ДА ОТАИ СЛЕТ ТОВА СЕ СУШИ НА 130 ЛИ 150 ГРАДУСАЛИ И КОЛКО ВРЕМЕ ТРЯБВА ДА ПОДЪРЖА ТАЗИ ТЕМПЕРАТУРА СЪШТО ТАКА НЯКОИ КАЗВАТ ЧЕ ЗИМАТА ТРЯБВАЛО ДА СЕ СЛАГАТ И ДОБАВКИ КАТО КЕРОСИН ИЛИ ПАК БЕНЗИН НО КОЛКО И КОГА АДИДЕ П О М О Г Н Е Т Е КАК НЕ СЕ РАЗВАЛИЛО ВРЕМЕТОТО. БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО . . .

Редактирано от kappa805
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

В крайна сметка, някой от пишещите в тази тема успя ли да произведе биодизел и да подкара с него автомобила си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфс Историк, то е ясно, че това не е по силите и възможностите на отделен човек. А биодизел си се произвежда от години. Тук в Чехия има на всяка по-голяма бензиностанция, мисля че и в БГ е така. С един колега се шегувахме, че след кола заредила с биодизел се носи приятната миризма на пържени картофки ;) (щото се произвежда и от използваната мазнина от фритюрниците) с лек нюанс на риба.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

A биодизелът в Чехия на каква цена се продава в бензиностанциите, в сравнение с цената на нормалния дизел, който не мирише на риба и картофи? А на каква цена вървят двата вида дизел у нас?

Аз не съм шофьор и затова нямам представа от цените на газта, бензина, дизела, биодизела, нафтата и самолетното гоериво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По висока 'ъф корсе', но не много. Крона, две, но повече информация ще имам утре, когато пак тръгна по пътищата на Чехия с колата. Тук има и много биопродукти. Био мляко, био йогурт (вариант на киселото мляко), вчера видях и био банани. Не са много по-високи цените (както в Германия например) но са по-високи. Бананите (че снощи ми направи впечатление) са 35кр, ако не са в акце (промоция), а био бананите са 39.90 (25кр грубо 1 евро).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфс Историк, то е ясно, че това не е по силите и възможностите на отделен човек. А биодизел си се произвежда от години. Тук в Чехия има на всяка по-голяма бензиностанция, мисля че и в БГ е така. С един колега се шегувахме, че след кола заредила с биодизел се носи приятната миризма на пържени картофки ;) (щото се произвежда и от използваната мазнина от фритюрниците) с лек нюанс на риба.

биодизел се добавя към нормалния дизел в количества от порядъка на 5% и така се продава в бензиностанциите в европа това е стандартната практика

http://en.wikipedia.org/wiki/EN_590

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аха, ясно. Благодаря за уточненията!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по принцип на континента (напр в Германия) има и бензиностанции, които продават чист биодизел, но това не е широкоразпространена практика, големите вериги не го правят

в Англия пък например големите супермаркети имат техни бензиностанции и закупуват биодизел на едро и го добавят до 5% към нормалния

може да има големи производители на биодизел, които да си договарят нещо с големи транспортни фирми, но т.к. не съм в този бранш не съм на ясно

иначе старите дизели можеше да им добавяш директно изхабено филтрирано олио, да го разреждаш с нафта и да караш

новите са много по-чувствителни

прогрес ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип всичко е "арабска" политика спрямо съвременните дизелови мотори за да работят само с петролен дизел.Вече пета година се занимавам с биодизел,зареждали сме какъвто модел се сетите включително JTD и DCI и никога е нямало ядове с изключение на 2 ГНП-та стари(ремонт около 200-250лв.),които протекоха след няколко хиляди километра и бяха ремонтирани с уплътнения от VITON .На фона на цените на дизела над 2,50лв. и биодизела до 1лв.всеки ремонт си заслужава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за 1лв. биодизел на колонка в европа забрави да намериш

както и такъв който със сигурност да може да го слагаш на модерен дизелов двигател

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Предполагам.. Доколкото нещата окичени с "био" са по-скъпи.. И Митака го потвърждава, у нас обаче горивата може да са изключение от правилото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предполагам.. Доколкото нещата окичени с "био" са по-скъпи.. И Митака го потвърждава, у нас обаче горивата може да са изключение от правилото.

не е точно тъй ма айде ...

цените на горивата се определят най-вече от данъците ...

ако си правиш сам биодизел от отработено олио дето го намираш евтино, може и да излиза към 1лв., ма това не е точно биодизел ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://customs.hmrc.gov.uk/channelsPortalWebApp/channelsPortalWebApp.portal?_nfpb=true&_pageLabel=pageExcise_ShowContent&id=HMCE_PROD1_024771&propertyType=document

ето вижте как другарите англичани, очакват да си плащаш акциз даже ако ползваш олио в собствената си кола ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Химикали+електричество=0,30лв+(цената на употребената мазнина)=?(крайна цена)

Цена за 100 литра БД (БЕЗ ЦЕНАТА НА МАЗНИНАТА).

-20литра метанол х 1.00лв=20лева,

-0,560-0,600кг NaOH х 1,92лв/кг.=около 1,20лв,

-3 kW за подгрев+10kW за изсушаване=13 kW х 0,17лв=2,21лв(ДНЕВНА ЕЛ.ЕНЕРГИЯ

-фенолфталейн,изопропилов алкохол(за титруване),киселина(за неутрализация),тест ленти=около 0,06лв.

Тотал-23,47лв. за 100 литра БД.=0,24лв.

За качеството гарантирам.Чакам коментари и въпроси.Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Благодаря че споделяш.. Няма какво да питам, преди да съм се захванал и да видя дали аз първо не мога да си отговоря.

Не знам дали си струва /е оправдано/ вместо тест ленти да ползваш pH метър /най-евтиния би трябвало да е по-точен от лента/, но ако се има предвид, че ще го топиш в мазнина а не във вода, не знам за колко време ще му иде електрода

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Химикали+електричество=0,30лв+(цената на употребената мазнина)=?(крайна цена)

Цена за 100 литра БД (БЕЗ ЦЕНАТА НА МАЗНИНАТА).

-20литра метанол х 1.00лв=20лева,

-0,560-0,600кг NaOH х 1,92лв/кг.=около 1,20лв,

-3 kW за подгрев+10kW за изсушаване=13 kW х 0,17лв=2,21лв(ДНЕВНА ЕЛ.ЕНЕРГИЯ

-фенолфталейн,изопропилов алкохол(за титруване),киселина(за неутрализация),тест ленти=около 0,06лв.

Тотал-23,47лв. за 100 литра БД.=0,24лв.

За качеството гарантирам.Чакам коментари и въпроси.Поздрави.

а цената на мазнината и акциза къде са в разбивката?

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами,част от мазнината я получавам безплатно,как да я включа в сметките? Акциз не плащам,защото не продавам,имам 3 автомобила и си ползвам БД за лични нужди.Имам доставчици,които носят мазнина а аз им давам(НЕ ПРОДАВАМ) 50% от количеството в БД.,така,че в най-лошия случай ми излиза 0,50-0,60лв.литъра.Говорим за производство на малки количества 2-3 тона на месец за лични нужди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е оправдано да се използва pH метър.Точноста при измерване на pH е 2 единици 5-7 .Аз използвам чешки тест ленти,не са скъпи и лентата я деля на 4-5 парчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами,част от мазнината я получавам безплатно,как да я включа в сметките? Акциз не плащам,защото не продавам,имам 3 автомобила и си ползвам БД за лични нужди.Имам доставчици,които носят мазнина а аз им давам(НЕ ПРОДАВАМ) 50% от количеството в БД.,така,че в най-лошия случай ми излиза 0,50-0,60лв.литъра.Говорим за производство на малки количества 2-3 тона на месец за лични нужди.

ами точно за това написах, че цена от 1лв. на колонка е нереалистична

никой няма да носи мазнина в достатъчно количество на голямо производство не за собствени нужди

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега,да те потитам,кога едно производство излиза по-евтино на едро или на дребно? Щом на мен ми излиза 0,30лв.,колко струва на голяма фирма която купува всичко на много по-ниски цени.Аз съм сигурен,че може да се добие БД на едро на цена до 0,50лв. заедно с мазнината.Но кой ще изтърве далаверата с петрола и да се цапа с мазнини?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега,да те потитам,кога едно производство излиза по-евтино на едро или на дребно? Щом на мен ми излиза 0,30лв.,колко струва на голяма фирма която купува всичко на много по-ниски цени.Аз съм сигурен,че може да се добие БД на едро на цена до 0,50лв. заедно с мазнината.Но кой ще изтърве далаверата с петрола и да се цапа с мазнини?

голяма фирма не може да й носят мазнина за без пари, тя ще трябва да купува олио от рапица например и т.н. освен това имаш акциз от около 60ст на литър, разходи за дистрибуция, логистика складове, персонал и още какво ли не ...

та като си толкова наясно с темата напиши колко е цената на 1л олио от рапица, добави акциза и ми кажи крайната цена

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да правиш БД от годна за храна суровина е престъпление. Да си чувал за фитобио реактор и маслодайни водорасли(частници в БГ ги гледат) да си чувал за пустеещи или замърсени площи където не може да се гледат култури за храна? Ако правиш БД от зехтин Екстра Върджин,пак става ама цената е друга.На държавата и е през ..... за народа,в Бразилия,като са бедни карат на спирт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей колега, искам да те попитам дали знаеш къде могат да се намерят тези производители на маслодайни водорасли? От доста време се интересувам, но никъде не мога да намеря суровина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

И да знам не бих ги "издал" защото държавните гъзолизци в служба на разни петролски олигарси дебнат да ги схрускат.Преди време един от първите в БГ от В.Търново доста се разви и го удушиха.Същия имаше фитобио реактор.Забраниха да се продава свободно метанол от фирми на частни лица,сега лъжем,че е за течност за чистачки иначе не дават.Ще правя проба с хлорела вулгарис за 3 път (първите 2 пъти се провалих),има ги на Рупите.

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

И да знам не бих ги "издал" защото държавните гъзолизци в служба на разни петролски олигарси дебнат да ги схрускат.Преди време един от първите в БГ от В.Търново доста се разви и го удушиха.Същия имаше фитобио реактор.Забраниха да се продава свободно метанол от фирми на частни лица,сега лъжем,че е за течност за чистачки иначе не дават.Ще правя проба с хлорела вулгарис за 3 път (първите 2 пъти се провалих),има ги на Рупите.

Редактирано от vas_konti
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...