Отиди на
Форум "Наука"

Владимир-Расате или Bладимир и Расате?!


Recommended Posts

  • Потребители

Само това за шведските контакти и първите появи на името.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 64
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Впрочем, аз смятам, че Valdemar наистина произлиза от Владимир. И че по произход е частно шведско име, възникнало след контактите на шведи и датчани с източните славяни от Новгород и Киев.

А какъв е проблемът с православността на Петровата царица? Става дума за Мария Лакапина, прекръстена на Ирина, дъщеря на Христофор Лакапин и внучка на император Роман? За да бъдат императори, Лакапините със сигурност са били халкедонити. Сега да видим Армандо какво ще каже smile.gif

Ще кажа, че лингвистиката ти куца, пък аз съм завършил тъкмо славянски филологии ( Aspandiate - чуй, чуй, чуй!А не - журналистика!) и вярвам на онези авторитети, които се изказват тъкмо в посока обратна на тази, която на теб ти харесва, но ти едва ли можеш да я обосновеш и аргументираш убедително. Период!

Касателно арменците-халкидонити, поне хиляда пъти съм обяснявал по форуми що е туй, ама ще поясня отново: става дума за възприели насилствено или алтернативно т.нар. източноправославие арменски родове, които са работели за обединението на диофизитизма и монофизитството и това е била крайната им цел! В случая с Мариам Христофор Лакапен няма никакви данни дали е възприела източното православие по рождение или е била арменогригорянка. Смяната на името й говори в полза на това, че при женитбата е получила т.нар. второ кръщение, въведено от Константинополската църква в такива случаи! В един и същи арменски род са съжителствали и арменогригоряни и халкидонити, което се потвърждава от множество факти. Виада Арутюнова-Фиданян пише (преписва от друг автор) как дъщерята на Григорий Пакуриани се омъжва за арменогригорянин от рода Арцруни и казва, че така логично се затваря кръгът от лутанията и перипетиите на този арменски род между халкидонизма и исляма! Това са си нейни идилични впечатления, тъй като историята на този род нито завършва нито започва с жена, а и защото други клонове на този род по-късно приемат и католицизъм, но общо взето това са фактите и заключенето й не е безпочвено!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обезглавителю, в цитирания от мен източник точно Михаил не е едно, а са две - първоначално в текста е изписано Георги, а после някой е дописал Михаил, така че всичко се случва, стават и грешки!!!

Rex illorum означава "техният цар", а не илирийски.

Името Georgius е било вече написано, когато е добавена приписката с имената от България (тя е с различен почерк). Името Michahel е изписано едновременно с останалия текст на приписката и със същия почерк, като авторът й е обозначил със специален знак, че името Михаил представлява част от приписката, за да не се объркат читателите, че името на царя е Георги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Попаднах на ето тази генеалогия на българските владетели, в която са изброени децата на княз БорисI.

http://fmg.ac/Projec...ds/BULGARIA.htm

В нея Владимир и Расате са записани като отделни личности.

Защо в българската история се смята, че това са две имена на един и същи човек?

1. Първородния син на кан Борис е с рожденно име Расате, и е роден около 850г.

2. Вторият му син е роден след капитулацията пред Константинопол (наричана "Дълбок мир) и новопокръстеният архонт Борис Михаил кръщава втория си син Симеон, в съзвучие с новата конюнктура.

Link to comment
Share on other sites

Само да добавя, че убеждението ми по повод грешката с Владимир се потвърждава и от случая с Йоан Владимир от Рашка. Явно става дума за сходно объркване с руския княз, защото в житието на св. Владимир се твърди, че е наречен така по името на селото, в което бил роден. Следователно 20-30 г. преди женитбата с дъщерята на цар Самуил е съществувал топоним Владимир някъде в западната част на Балканския полуостров, което е абсурдно. Няма начин преди появата на руския княз името му да възникне и да стане известно и популярно!!! Това име си има етимология и исторически развой до оканчателното му утвърждаване и закрепване в тази слявянизирана и преосмислена форма, подобно на редица други, които идват с Рюриковичите и няма как да са се пръкнали преди това някъде в Южна Африка!

Link to comment
Share on other sites

Какъв руски княз?

E, това е друга опера и аз сам съм се питал какъв руски и какъв княз, но така или иначе става дума за световноизвестният руски княз Владимир, който в двата описани случая се е превърнал във Владимир-Расате или/и в св. Йоан Владимир от Рашка, макар (първият като име) да е станал известен като герой от по-късен времеви период. Може да е само хипотеза, но звучи доста убедително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ще кажа, че лингвистиката ти куца, пък аз съм завършил тъкмо славянски филологии ( Aspandiate - чуй, чуй, чуй!А не - журналистика!) и вярвам на онези авторитети, които се изказват тъкмо в посока обратна на тази, която на теб ти харесва, но ти едва ли можеш да я обосновеш и аргументираш убедително. Период!

Касателно арменците-халкидонити, поне хиляда пъти съм обяснявал по форуми що е туй, ама ще поясня отново: става дума за възприели насилствено или алтернативно т.нар. източноправославие арменски родове, които са работели за обединението на диофизитизма и монофизитството и това е била крайната им цел! В случая с Мариам Христофор Лакапен няма никакви данни дали е възприела източното православие по рождение или е била арменогригорянка. Смяната на името й говори в полза на това, че при женитбата е получила т.нар. второ кръщение, въведено от Константинополската църква в такива случаи! В един и същи арменски род са съжителствали и арменогригоряни и халкидонити, което се потвърждава от множество факти. Виада Арутюнова-Фиданян пише (преписва от друг автор) как дъщерята на Григорий Пакуриани се омъжва за арменогригорянин от рода Арцруни и казва, че така логично се затваря кръгът от лутанията и перипетиите на този арменски род между халкидонизма и исляма! Това са си нейни идилични впечатления, тъй като историята на този род нито завършва нито започва с жена, а и защото други клонове на този род по-късно приемат и католицизъм, но общо взето това са фактите и заключенето й не е безпочвено!

Браво, аз па първо карах една класическа. Филология, не гимназия. И наистина лингвистиката не ми е първа сила, имам две скромни петици при покойния Ж. БояЖиев, царство му небесно. Колкото до името Валдемар, случайно съм водил курс по история на старогерманските литератури в Класическата. Гимназия, не филология.

Мария-Ирина е внучка на византийски император. Византийският император и фамилията му, особено след славните и печални времена от Ираклий нататък, няма как да от арменската* вяра, щото е офишъл стожер на православието. Адски много, да не кажа всички византийски принцеси получават името Ирина (="Мира", ако вярваме на Ничевия превод на Аристофан), когато се женят за чужди владетели. Преименуването не е същото като прекръщаване. Те и калугерите си сменят името, а па на запад само папите, но не се прекръщават. Изключително досадно е да се обясняват очевАдни неща, но може би в славянска филология/журналистика скандинавската именна система през ХІІ в. и византийската просопография не са точно най-застъпените предмети и това е съвсем нормално. И се казва Лакапин, а не Лакапен поради итацизма в средновековния гръцки, за който като славянски филолог трябва да си чувал. "Касателно" е потресаващ русизъм, а един славянски филолог би трябвало да е чувствителен към езика. Ego te absolvo. Върви, чадо, и не греши повече. Прочее, почерпи се за повечко информираност:

Валдемар І Кнутсон Велики, крал на Дания (1157-1182), правнук на Владимир Мономах Киевски.

------------------------------------------------------------------------------------

*Офф-топик. Виц:

Говорят си двама арменски попове. Единият въздиша:

- Еххх... - Другият го пита:

- Какво те мъчи, Гарабед?

- Абе... като помисля, че Христос е евреин...

Мъчителна пауза. Вторият, намерил утешителна реплика:

- Нищо, Гарабед. Нали не е грузинец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами аз пък не съм съгласен с теб. Смятам че обратното не може да се твърди "със съвсем същия успех", защото първият познат в историята "Владимир" е германец, който по някаква случайност става и руски владетел.. :biggrin: ! Също така: древното име "Владимир" на славянски език не би значило (Владетел на света), защото в древнославянския език "мир" не означва "свят", а "мир" (състояние без война); Името би означавало "владетеля на мира", което смятам е било странно име за избор от когото и да е било от древните полуномади -езичници..

Нямам желание да фантазирам, а само да дам обяснение на нещо необяснимо според мен..

Не е първият, а първият според тебе - а между двете има голяма разлика. А Расате може да е преименуван на Владимир заради мира с Германия и Вазинтия покрай покръстването. И ето откъде харесало на германците това име е се разпространило в Германия като Валдемар. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само да добавя, че убеждението ми по повод грешката с Владимир се потвърждава и от случая с Йоан Владимир от Рашка. Явно става дума за сходно объркване с руския княз, защото в житието на св. Владимир се твърди, че е наречен така по името на селото, в което бил роден. Следователно 20-30 г. преди женитбата с дъщерята на цар Самуил е съществувал топоним Владимир някъде в западната част на Балканския полуостров, което е абсурдно. Няма начин преди появата на руския княз името му да възникне и да стане известно и популярно!!! Това име си има етимология и исторически развой до оканчателното му утвърждаване и закрепване в тази слявянизирана и преосмислена форма, подобно на редица други, които идват с Рюриковичите и няма как да са се пръкнали преди това някъде в Южна Африка!

По всичко личи, че по онова време направо масово са се бъркали с това име. Добре че след 1 000г. се намериха хора, които да знаят по-добре от съвременниците на Расате как е било истинското му име.

Link to comment
Share on other sites

По всичко личи, че по онова време направо масово са се бъркали с това име. Добре че след 1 000г. се намериха хора, които да знаят по-добре от съвременниците на Расате как е било истинското му име.

Говорехме за хипотеза, а горният алогичен извод може да опровергае дори тъкав един маловажен факт, че преди 1000 години не, а дори и по-доскоро са отричали възможността от небето да падат камъни (метеорити)! Малък си още да знаеш всичко точно как е било!

Маноле, енциклопедизмът е отдавна отминала епоха, за да ти повярвам, че на всяка манджа може да ставаш за мерудия! Останал си на гимназиалното ниво - не ти трябва повече! Не се изказвай неподготвен! Аз съм написал лакапен, а ти БояЖиев, е и кво?! Дълбокомислени изводи и арменски вицове - жалък си чак!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

nik1, извинявай че впечатлението ти за интелектуалнто ми превъзходство така те потискаlaugh.gif !!! Иначе съм скромен!

Дето има една приказка "умря циганката, която те хвалеше и сега трябва сам да се хвалиш"

Link to comment
Share on other sites

Дето има една приказка "умря циганката, която те хвалеше и сега трябва сам да се хвалиш"

Е, не е кой знае какво престъпление да помпаш с авторитет един нищо и никакъв ник - други изписват името и титлите си, цитират модератнори, администпратори, самоцитират се... Не прекалявай, а дай нещо такова подобно на хипотезата ми! За мен тя има дори вътрешна красота, нали се сещащ "красив ум"biggrin.gif !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
жалък си чак!

А дали не бихте прегледали пак как точно съм написал БояЖиев, преди да напишете нова велелепна глупост, сър?

Link to comment
Share on other sites

А дали не бихте прегледали пак как точно съм написал БояЖиев, преди да напишете нова велелепна глупост, сър?

Не, не бих!!! Аз познавах Тодор Бояджиев, изпитваше ме, ядейки или по-точно - хрупайки страгали! Накрая не издържах и му казах: "Чупи малко, де!", пък той се заинати и само надраска едно Отличен шест! Други болежки да имаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Говорехме за хипотеза, а горният алогичен извод може да опровергае дори тъкав един маловажен факт, че преди 1000 години не, а дори и по-доскоро са отричали възможността от небето да падат камъни (метеорити)! Малък си още да знаеш всичко точно как е било!

Сведения за падащи звезди има (т.е. метеорити) през всички тези 1 000г. Тъй че така погледнато е невярно.

Освен това бъркаш още нещо съществено - дали се обсъжда принципната възможност нещо да се е случи или става дума за факт, който някой е възприел.

Като имаме сведения за "падащи звезди" или че Расате е Владимир, а не Валдемар, става дума за неща, които са видяни, факти, нещо, което се е случило и е било възприето. Ще рече, че това не е хипотеза, а чиста фантазия.

Все пак не трябва да забравяме, че варягът Владимир е издънка на Светослав, а не на Свенсон.

Link to comment
Share on other sites

Ще рече, че това не е хипотеза, а чиста фантазия.

Все пак не трябва да забравяме, че варягът Владимир е издънка на Светослав, а не на Свенсон.

Позволих си да редактирам поста ти по-горния начин и бих искал да се замислиш на кого ги разправяш тия? Аз съм някое дечко и ти се правиш на Сънчо ли?

Тотално се объркваш, но аз даже няма да си правя труда да ти посочвам грешките! Явно си падаш по ненаучната фантастика!

Моите изводи са свързани с разпространението на култа към едни от първите славянски светци - Борис и Глеб! Става дума за един изключително широк ареал от Исландия през Чехия и Македония до Армения и Грузия. Има изследвания, можете да се убедите, че женитбата на княз Владимир за Ана Багренородна, която се оказва не точно Ана и не точно Багренородна, както и убийството на синовете им е влязло като митология дори в сагите, които претендират за дълбока древност. Убедих се, че резултатите от изследванията почиват на обективни находки и сравнения, така че просто продължих в същата насока. Всеки може да го направи при добро желание!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, не бих!!! Аз познавах Тодор Бояджиев, изпитваше ме, ядейки или по-точно - хрупайки страгали! Накрая не издържах и му казах: "Чупи малко, де!", пък той се заинати и само надраска едно Отличен шест! Други болежки да имаш?

Живко Бояджиев с известния навик да произнася сам името си като "Жъфко Бойжиев"... Какъв Тодор те гони, аз одеве даже и инициала му бях дал, ама те е треснала бурмата. Перко.

Link to comment
Share on other sites

Живко Бояджиев с известния навик да произнася сам името си като "Жъфко Бойжиев"... Какъв Тодор те гони, аз одеве даже и инициала му бях дал, ама те е треснала бурмата. Перко.

Завършил класическа, а не е чувал за дигенистика?! Ще учи дедо си що е итацизъм, Смехурко-о-о!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е първият, а първият според тебе - а между двете има голяма разлика. А Расате може да е преименуван на Владимир заради мира с Германия и Вазинтия покрай покръстването. И ето откъде харесало на германците това име е се разпространило в Германия като Валдемар. :biggrin:

Е, сега остава да кажеш, че Рюрикови са славяни..

Няма такова варяжско-руско име като "Светослав". Името на този човек е "Сфентослав" Σφενδοσθλάβος, "Свендослев".Коренът (първатата част) на името определено е германски:

http://books.google.bg/books?id=KAAWr_6SYQMC&pg=PA71&lpg=PA71&dq=Sveinaldr&source=bl&ots=N7ZQmlTIZM&sig=5ErEhULxlePyE8YY37WVwDTF7tA&hl=bg&ei=2o0DTOGpHKCIOMKlkdcE&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CCMQ6AEwAw#v=onepage&q=Sveinaldr&f=false

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма такова варяжско-руско име като "Светослав". Името на този човек е "Сфентослав" Σφενδοσθλάβος, "Свендослев".Коренът (първатата част) на името определено е германски:

http://books.google....einaldr&f=false

Айде де. И от едно съвпадение със Свен реши, че коренът бил германски. В Свендослав/Свентослав е залегнал същият корен, който виждаме в иранското/авестийското спанд/спент "светлина, свят".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде де. И от едно съвпадение със Свен реши, че коренът бил германски. В Свендослав/Свентослав е залегнал същият корен, който виждаме в иранското/авестийското спанд/спент "светлина, свят".

Защо името не е Σβεδοσθλάβος тогава? В славянския език имаме "*svętъ", старобългарски "свѧтъ", а не "свент" (това може да балтийска форма, ако приемем че коренът не е германски, както мисля аз) или "спент"!.

Правите си удобни оглушки за значенията на имената..Интересно ми е кой ли пират, грабител и езичник би се нарекъл "Владетел на мира"? Или пък - "Светия/Светлия Слав"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Завършил класическа, а не е чувал за дигенистика?! Ще учи дедо си що е итацизъм, Смехурко-о-о!!!

Digenistics

Дигенистика (sic!) Обърни внимание, че и там направихме същата проверчица и резултатът беше същият. Думата "дигенистика" в нета се среща точно пет (5) пъти. Тя е твое изобретение, а аз съм единственият изследовател на дигенистичните въпроси, доколкото вече два пъти правя проучване, пардон, search, за нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо името не е Σβεδοσθλάβος тогава? В славянския език имаме "*svętъ", старобългарски "свѧтъ", а не "свент" (това може да балтийска форма, ако приемем че коренът не е германски, както мисля аз) или "спент"!.

Ник 1, драги, посоченото от теб "свѧтъ" се е четяло точно свент на старобългарски. Затова имаш на гръцки Σφενδοσθλάβος, а не Σβεδοσθλάβος, записът отразява реалното произношение на името по онова време. smokeing.gif

Но не мисля да ти преча да упорстваш, че Светослав било свързано със Свен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...