Отиди на
Форум "Наука"

Tерминът "оренда"


Recommended Posts

  • Потребител

Да видим има ли тук хора, познаващи литературата по въпроса. :smokeing:

Забравих вече (стар човек, какво да се прави), а нямам време да ровя, затова ще попитам сеща ли се някой кой в българската историография вкарва в обръщение термина "оренда"? Явно ще е някой, който е чел Морган. :smokeing:
Някакви идеи?

Защо питам? По простата причина, че като всяко нещо, което не се познава добре, и тук нещата са малко абсурдни. Терминът се употребява в нашата литература с едно значение, което е по-различно от оригиналното понятие. Ирокезите под оренда не разбират точно това, което хората у нас си мислят. :smokeing:
Та ми стана интересно кой е умникът, който го е употребил за първи път в публикация. :whistling:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да видим има ли тук хора, познаващи литературата по въпроса.smokeing.gif

Забравих вече (стар човек, какво да се прави), а нямам време да ровя, затова ще попитам сеща ли се някой кой в българската историография вкарва в обръщение термина "оренда"? Явно ще е някой, който е чел Морган.smokeing.gif

Някакви идеи?

Защо питам? По простата причина, че като всяко нещо, което не се познава добре, и тук нещата са малко абсурдни. Терминът се употребява в нашата литература с едно значение, което е по-различно от оригиналното понятие. Ирокезите под оренда не разбират точно това, което хората у нас си мислят. smokeing.gif

Та ми стана интересно кой е умникът, който го е употребил за първи път в публикация.whistling.gif

Е как кой? В. Бешевлиев - статията "Чаши от глави у древните българи", която е писана някъде 30-те г. на ХХв. и на мен сега не ми се търси точното заглавие и къде е публикувана, ама мисля че при добро желание лесно може да я намериш - просто намираш една библиография на Бешевлиев или дори отворяш "Първобългарите" и намираш къде точно е статията. :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чаши отъ черепи у прабългарите В.Бешевлиев, Годишникъ на Софийския университетъ, историко-филологически факултетъ, книга XXII.3, София, 1926 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря! Вярно, че беше така - Бешевлиев. Имам статията преснета, няма нужда да я търся.tooth.gif

Но тъй като от едно поне 15 години съм зарязал да се занимавам и интересувам от българска история и в частност от прабългарите, взех вече да забравям кой какво и къде е писал.post-20645-1121105496.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Интересно какво означава тая дума?

Оренда е прабългарска дума и означава вътрешната сила на душата. Силата, която ни дава устои да бъдем. Списание "Оренда" ще разказва за свещените места в България и за хората, свързали живота си с тях.
http://www.bialobratstvo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=3749&Itemid=124

Оренда се е наричала магическата сила, осъществявала една духовна територия (саракт), върху която се съхранявал и развивал българският боен дух. Прабългарските воини, чрез определени практики, култивирали тази божествена сила. Воините ветерани, жреците на Тангра и особено канът, били средоточие на тази сила и знаели тайните за нейното култивиране и управление.
http://www.orendabooks.com/index.html
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чаши отъ черепи у прабългарите В.Бешевлиев, Годишникъ на Софийския университетъ, историко-филологически факултетъ, книга XXII.3, София, 1926 г.

Доколкото знам, терминът изначално се свързва с вуду-култа от остров Хаити.

Това, че на Бешевлиев му е хрумнало да вкара нещатните прабългари във вуду глупост, не говори добре за него като "учен".

Но защо да се чудим - професорите историци, консултанти във филма "Аспарух", бяха накарали прабългарите да си трият един в друг носовете. Подобно на ескимосите от Чукотка и Аляска.

Така че малко вуду към ескимоските носове няма да навреди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е много удобен съд за вечерното питие, явно е имал някакъв друг религиозно мистичен смисъл.

15x7tiq.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това някаква съвременна изработка ли е ?

Случайно намерих снимката в нета и нямаше никакви подробности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това някаква съвременна изработка ли е ?

Случайно намерих снимката в нета и нямаше никакви подробности.

Това е реквизит от филма "Денят на владетеля" - за кана сюбиги Крум. Имаше една изложбна 2007 г. на киноцентъра Бояна с реквизити от исторически филми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е много удобен съд за вечерното питие, явно е имал някакъв друг религиозно мистичен смисъл.

15x7tiq.jpg

Типичния нашенски кич. Може ли подобна простотия да се измисли и дори във филм да се използва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичките чаши които съм виждал из нета са именно от горната част на черепа, за това ми стана интересно каква е тази конструкция.

Интересно изглежда, но реално май са използвали само фонтанелата.

http://www.skullsdirect.co.uk/assets/imgs/NewProds/Large/SkullCup.gif

http://www.nicks.com.au/index.aspx?link_id=76.690

Херодот обяснява точно как са го правели:

А що се отнася до самите глави, но не на всички, а само на най-големите им врагове, те постъпват така: отрязват частта, достигаща малко под веждите , и я изчистват. Ако скитът е беден, той я обвива с само със сурова волска кожа и така я използва, а ако е богат, след като я обвие отвън със сурова кожа, я позлатява отвърте и така я използва вместо чаша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичките чаши които съм виждал из нета са именно от горната част на черепа, за това ми стана интересно каква е тази конструкция.

Интересно изглежда, но реално май са използвали само фонтанелата.

http://www.skullsdirect.co.uk/assets/imgs/NewProds/Large/SkullCup.gif

http://www.nicks.com.au/index.aspx?link_id=76.690

Ами то като се позамислиш, няма как иначе. Аз никога не бях мислил по въпроса, до момнета в който взех въпросната чаша и тогава изведнъж ме светна, че чашата освен кичозна, е практически нефункционална.

Интересно,какво ли са правили с мозъка - дали са го изхвърляли или изяждали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то като се позамислиш, няма как иначе. Аз никога не бях мислил по въпроса, до момнета в който взех въпросната чаша и тогава изведнъж ме светна, че чашата освен кичозна, е практически нефункционална.

Интересно,какво ли са правили с мозъка - дали са го изхвърляли или изяждали?

Мозъкът се разбърква добре и се изпива със сламка. Обикновено за десерт.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Явно оттогава битува казармения лаф, че старите войници изпиват мозъка на новобранците със сламка...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скитите са пиели кръвта на враговете си според Херодот, няма сведения за канибализъм, но ритуалното пиене на кръвта е в тази връзка.

Има едно обвинение в канибализъм и за прабългарите, но май е просто част от обичайните византийски любезности.

Надали реално е имало ритуален канибализъм защото иначе щяха да ни попилеят в такъв случай, щеше да се вдигне врява из целият християнски цвят.

Гледам изображението на Крум на Манасиевата хроника, ако това което държи в дясната си ръка не е чашата а това пред Крум на масата -то не може да се каже със сигурност от коя част на Никифоровата кратуна е направена, но никоя от чашите не прилича на реквизита от филма, по скоро са от горната част на черепа тези на изображението.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Krum1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледам изображението на Крум на Манасиевата хроника, ако това което държи в дясната си ръка не е чашата а това пред Крум на масата -то не може да се каже със сигурност от коя част на Никифоровата кратуна е направена, но никоя от чашите не прилича на реквизита от филма, по скоро са от горната част на черепа тези на изображението.

А случайно да си се интересувал кога е правено изображението?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е как какво? Панирали са го по стара хунска рецепта.

Сакън! Не се е.авай със свещенните хунотюркски традиици! Интересно, как са отделяли месото от черепа:

1. сварявали са го

2. заравяли са го в мравуняк

3. хвърляли са го на кучетата да го огрлозгат

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"... Крум като отсече главата на Никифора, окачи я за няколко дена на дърво за показ на посещаващите го езичници и за наш позор. А след това, като я взе и като оголи черепа, облече го отвън със сребро и гордеейки се, караше да пият от нея (чашата) вождовете..."

"… Що се отнася до войната, обичаите им са следните. Скитът пие от кръвта на първия мъж, когото повали в битката, и отнася на царя главите на всички онези, които е убил, защото, ако отнесе главата, взима дял от плячката, която хващат, а ако не отнесе - не взима. Главата одира по следния начин: прави разрез в кръг над ушите и хващайки скалпа, го издърпва с поклащане; след това стърже месото от кожата с ребро от говедо, мачка с ръце и след като омекне, я използва като кърпа за ръце. Скитът е горд с тези кърпи; привързва ги на юздите на коня, който язди. Който има най-много кърпи, се смята за най-добър воин. Мнозина от тях си правят от одраните кожи наметала, съшивайки ги като кожуси; мнозина пък одират кожата от дясната ръка на умрелите неприятелски мъже заедно с ноктите и си правят похлупаци на колчаните… А що се отнася до самите глави, но не на всички, а само на най-големите им врагове, те постъпват така: отрязват частта, достигаща малко под веждите (т.е. горната част на черепа), и я изчистват. Ако скитът е беден, той я обвива с само със сурова волска кожа и така я използва, а ако е богат, след като я обвие отвън със сурова кожа, я позлатява отвърте и така я използва вместо чаша. Това правят и от главите на близките си, ако са се скарали или единият от тях е надделял над другия пред царя. Когато му дойдат на гости приятел, които цени, скитът им донася тези глави (чаши) и им разправя как е станало така, че бидейки му близки, хората на които принадлежат главите, са започнали война с него, и как той ги е победил - те смятат това за прояви на мъжка доблест. Веднъж годишно всеки управител на област приготвя в областта си кратер с вино, от което пият скити, отнели живота на неприятелски воини, докато онези, които не са, нямат право да вкусят от това вино и незачетени седят отделно; това за тях е най-голям срам. Скитите, които се успели да сразят твърде много неприятелски воини, имат по две чаши и пият едновременно и с двете…"

.........................

Сигурно са хвърляли на кучетата, през средновековието кучетата често се прехранвали с трупове на бойните полета.

А отделянето на меките тъкани от череп се прави лесно и на ръка, аз често го правя /не с човешки черепи/.

След това обаче е хубаво да се извари защото в самите кости има мазнина която се вмирисва, ако изобщо им е пукало от такива неща де.

Има си технология за обработка на трофеи в това число и черепи.

Ако е цял череп трябва добре да се извари няколко часа защото има много мека плът най вече в синусите , мандибулата и очниците, ако е само горната част от фонтанелата няма нужда да се вари- от животински череп се правят два вида трофеи- или цял или се отрязва само горната част на която са захванати рогата, при вторият метод не се вари.

Мозък от цял череп се вади като се разбърква с пръчка в сурово състояние и се изтръсква през магнума, добре развареният мозък излиза много по лесно от суров/ това го научих по трудния начин/.

След това се обработва с медицински бензин или перхидрол за да се премахнат всички останали мазнини и да се избели.

Сори ако не сте закусвали преди да четете това. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...