Отиди на
Форум "Наука"

Вълненията в арабо-ислямския свят и войната в Либия


Recommended Posts

  • Потребител

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3782191

чудя се де са ся феминистките...

КГ,

според мен, най-лошото в този случай не е било физическото изнасилване (то само по себе си е отвратително деяние), а че чрез тялото на журналистката египетските "борци са свобода и демокрация" са искали да изнасилят западната демокрация, западния начин на живот, изобщо западната цивилизация. Именно това отношение само по себе си е много опасно, без да навлизам в дискусия колко е добра или лоша тази цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 730
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

Демокрация за мен е да може човек да каже "Министър председателя ни е корумпиран глупак" и да не му се случи нищо. Всички помним едно друго време, когато за подобни думи щеше да си отлежиш в Белене. При нас поне те пращат в Белене, а в арабския свят, при талибаните директно следва разстрел.

Добре че на тия гадове извършили това с журналистката ръцете им са къси, иначе убеден съм ще удавят цялата западна цивилизация в капка вода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Демокрация като политически модел върши работа единствено при население, което като цяло е образовано — знае основните принципи в политиката, икономиката и управлението. И заради това знае как да си отстоява своето и да гледа не кой какво говори, а кой какво е свършил.

Всички системи, които в момента се наричат демократични, всъщност дават властта единствено на хората с пари и влияние (включително медийно) над обществеността. Така че нека използваме правилното наименование на този тип управления — всъщност не ми се търси как се наричат, ако някой знае име и дефиниция, нека сподели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Навремето Солон с право обвинявал самите атиняни, а не тирана Пизистрат за възхода на тиранията. Той казвал… Какво казвал, Демокрите?

Демокрит е готов да цитира точните думи на Солон: „Вие сами сте направили тези хора велики чрез вашата подкрепа и затова сте изпаднали в порочно робство. Всеки от вас поотделно постъпва като лисица, но взети заедно, умовете ви са безплодни. Защото се поддавате на думите, поднесени изкусно от един хитрец, а не виждате какво дело се върши.“

Според мен не може да се очаква по-добър анализ на характера на атиняните, при това направен от техен сънародник! Бих си позволил само една поправка. Никой не е изпадал в порочно робство. Народът обичаше тираните и ако не беше спартанската армия, Клистен никога нямаше да свали Хипий. По-късно, за да укрепи властта си, Клистен бе принуден да прави най-различни политически отстъпки на тълпата, която навремето бе подкрепяла тираните. И какво излезе от това? Прословутата атинска демокрация!

"Сътворението", Гор Видал

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Връзката е, че всяко трето мнение съдържа думата "демокрация", а реално никой си няма и представа за какво говори. Просто ми е любопитно дали само си чешете езиците.

Не, демокрация не е политическа категория, всъщност е ниво на социална еволюция на дадена група, точно както и екстремизма.

И сега очаквам да бъда залят от разни цитати от вики, хехе. Може и от учебници, ефекта ще е същия.

А щом икономически деспотизъм не означава нищо за теб, нямаш никакъв шанс да разбереш положението нито на "демократичните" (нарочно в кавички) страни, нито на ислямистките такива.

Ами че обясни. Затова сме тук :)

Защо никой друг да няма представа що е демокрация??

Интересен възглед за това, че демокрацията е ниво на социална еволюция, но не е политическа категория. Би ли го развил - може дори в отделна тема?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Демокрация като политически модел върши работа единствено при население, което като цяло е образовано — знае основните принципи в политиката, икономиката и управлението. И заради това знае как да си отстоява своето и да гледа не кой какво говори, а кой какво е свършил.

Всички системи, които в момента се наричат демократични, всъщност дават властта единствено на хората с пари и влияние (включително медийно) над обществеността. Така че нека използваме правилното наименование на този тип управления — всъщност не ми се търси как се наричат, ако някой знае име и дефиниция, нека сподели.

В момента може и да има такива процеси, но генерализирането на това, че всички системи, които се наричат демократични, дават властта на хората с пари е малко пресилено.

Интересното е недемократичните системи кому дават властта?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам защо, но когато иде реч за демокрация никак не се колебая дали в уикито или в учебниците да погледна, а право при др. Аристотел тичам. Какво пише уважаемия даскал на величия по въпроса? Демокрацията е форма на държавно управление(по памет), при това не най-добрата. Според Чърчил е най-ужасното нещо на света, но по добро не е измислено. Или вече е измислено? Сетих се! Нарича се самодържавие... :biggrin:

Много ми харесва едно надгробно слово на Перикал, но сега го нямам под ръка. Най-доброто описание на демокрацията. Чел съм го като цитат в "Отвореното общество и неговите врагове" От К. Попър. Стахотна реч на Перикъл. Ще се опитам по памет да предам част от нея. "При нас, казва Перикъл, не е срамно да си беден, но е срамно да не се потрудиш да промениш това!" :) Дето се вика явен апологет на "икономическия деспотизъм" е бил този Перикъл...

Идеално казано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Демокрация — всеки има право да гласува, да бъде избиран, да действа като коректив на властта.

В действителност повечето хора в една държава нямат нужното образование за да вършат това разумно и самостоятелно (тоест не познават основни принципи в политиката, управлението, икономиката). Не всеки е способен да мисли ясно, без да се влияе от празни думи, и да преценява сам как да постъпва в обществения живот. Затова, каквото и да говорят по медиите, демокрация (народовластие) в момента означава следното — група хора с влияние и пари си осигурява подкрепата на част от народа (необразованата плюс тези, които нямат точна информация за ситуацията — за това имаме пак медии) и налагат над всички останали решенията си.

Ето един показателен цитат за това, че ако се дава власт на народа да избира и да участва в управлението си, трябва да му се даде и знание (забележете още в коя година е изказано това мнение):

"A popular government without popular information, or the means of acquiring it, is but a prologue to a farce or a tragedy, or perhaps both. Knowledge will forever govern ignorance, and a people who mean to be their own governors must arm themselves with the power which knowledge gives." -- James Madison letter to W. T. Barry, August 4, 1822

Дали ви е известно, че САЩ са основани като република и все още са република, а не демокрация? Това е факта, колкото и да повтарят само второто по медиите.

Републиката е различна от демокрацията. Още при създаването на конституцията на САЩ авторите на документа са били наясно със слабостите на демокрацията, затова са дали на народа си република (друг е въпроса, че от много години самата конституция на САЩ не се спазва напълно).

AT THE CLOSE OF THE CONSTITUTIONAL CONVENTION, a woman asked Benjamin Franklin what type of government the Constitution was bringing into existence. Franklin replied, “A republic, if you can keep it.”

"I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the Republic for which it stands, one Nation under God, indivisible, with liberty and justice for all."

REPUBLIC vs. DEMOCRACY

The Constitution For The United States, Its Sources and Its Application

Is the United States a democracy?

Република (Уикипедиа)

In a republic the sovereignty is in each individual person. In a democracy the sovereignty is in the group.

Republic. That form of government in which the powers of sovereignty are vested in the people and are exercised by the people, either directly, or through representatives chosen by the people, to whome those powers are specially delegated. [NOTE: The word "people" may be either plural or singular. In a republic the group only has advisory powers; the sovereign individual is free to reject the majority group-think. USA/exception: if 100% of a jury convicts, then the individual loses sovereignty and is subject to group-think as in a democracy.]

Democracy. That form of government in which the sovereign power resides in and is exercised by the whole body of free citizens directly or indirectly through a system of representation, as distinguished from a monarchy, aristocracy, or oligarchy. [NOTE: In a pure democracy, 51% beats 49%. In other words, the minority has no rights. The minority only has those privileges granted by the dictatorship of the majority.]

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам защо, но когато иде реч за демокрация никак не се колебая дали в уикито или в учебниците да погледна, а право при др. Аристотел тичам. Какво пише уважаемия даскал на величия по въпроса? Демокрацията е форма на държавно управление(по памет), при това не най-добрата. Според Чърчил е най-ужасното нещо на света, но по добро не е измислено. Или вече е измислено? Сетих се! Нарича се самодържавие... :biggrin:

Много ми харесва едно надгробно слово на Перикал, но сега го нямам под ръка. Най-доброто описание на демокрацията. Чел съм го като цитат в "Отвореното общество и неговите врагове" От К. Попър.

Вчера се оказа един хубав ден за световната демокрация - убити са били три деца, врагове на "Отвореното общество" и "най-добрата" фома на управление на земята.

01.05.2011 03:33 —

Обама не стал комментировать гибель сына и трех внуков Каддафи и отправился на концерт

Президент США Барак Обама выехал из Белого дома для участия в торжественном ежегодном ужине с корреспондентами, освещающими политическую жизнь Вашингтона, не сделав никакого заявления относительно гибели сына и трех внуков Каддафи в результате авианалета НАТО.

Телекомпания CNN отмечает, что пока представители Белого дома не делают никаких заявлений относительно событий в Триполи.

Обычно на торжественном ежегодном ужине с корреспондентами, освещающими политическую жизнь Вашингтона, президент США выступает с заранее заготовленной юмористической речью. В Белом доме не говорят, упомянет ли Обама во время своего выступления гибель сына и трех внуков Каддафи.

НАТО также на данный момент не комментирует события в Триполи. Ливийское правительство тем временем распространило фотографии разрушенного в результате бомбардировки дома, где были убиты сын и трое внуков Каддафи. «Газета.Ru»

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи Кадафи чака да паднат бомбите на главата му .

Кадафи обяви война на Италия

47310_300x225.jpg

Войната ще се премести в Италия, това искат либийците и аз не мога да им наложа забрана, това заяви либийският лидер Муамар Кадафи по либийската държавна телевизия.

"Между нас и Италия войната е открита. Моят приятел Силвио Берлускони извърши престъпление, като разреши италианските бомбардировки. Извършва се опит за налагане на нов италиански колониализъм", заяви либийският полковник.

Кадафи пали война с Тунис

Тежки сражения между две армии отвъд границата след гонитба на бунтовници

Войната в Либия излезе извън границите на страната. Верни на Муамар Кадафи сили вчера влязоха в Тунис, преследвайки бунтовници, и участваха в престрелка с тунизийски части, предаде Ройтерс. Либийските войници подложиха на артилерийски обстрел граничния град Дехиба, където няколко души са ранени. Група военни влезли и в самия град, преследвайки противници на либийския режим. През последните няколко дни бунтовници избягаха в съседен Тунис, след като армията превзе граничен пункт, който те контролираха по-рано. Вчера въстаниците обявиха, че са си върнали контрола над ГКПП-то. Бунтовникът Акрам Муради заяви, че опозиционните сили са забили знамето си от времето на крал Идрис. Престрелките в пограничния район продължили цяла нощ и сутринта в петък били подновени, съобщаваше се за много ранени. Фоторепортер на Ройтерс съобщи, че тунизийската армия е навлязла в сблъсъци с войниците на Кадафи, някои от които били убити. Имало и много ранени от силите на либийския лидер, които били закарани в болница в Дехиба. Очевидци, цитирани от АП, съобщиха, че либийските войници стреляли безразборно в района и по-късно били заловени от тунизийската армия. Трима тунизийци са ранени. Тунизийското правителство осъди нахлуването на негова територия. Либийският посланик бе привикан във външното министерство на тази страна заради инцидента. В същото време в самата Либия боевете продължаваха. НАТО нанесе въздушни удари срещу силите на Кадафи, атакуващи град Зинтан. В четвъртък при обстрел на град Мисурата са загинали 12 души, сред които две жени. Ситуацията в града се влошава, като антиправителствените сили обвиниха войските на Кадафи, че използват все по-тежки ракети, които вземат много жертви и причиняват по-големи разрушения. Бунтовник каза за Ройтерс, че "Кадафи се опитва да ликвидира целия град".

.Войските на Муамар Кадафи и силите на опозицията продължават боевете по границата с Тунис

01 май 2011 | 16:28 / Агенция "Фокус" / Свят

Бенгази. Армията на Муамар Кадафи води боеве със силите на опозицията в близост до град Вазин по границата с Тунис, предаде ИТАР-ТАСС.

Според очевидци в района на бойните сблъсъци се чуват артилерийски изстрели и се води огън от стрелково оръжие. Служители от граничната служба на Тунис закриха граничния пункт Вазин-Дехибат и започнаха евакуация на населението от зоната на конфликта.

В същото време авиацията на НАТО продължава да нанася удари по обекти на правителствената армия. В близост до селището Джалу военновъздушните сили на Алианса унищожиха 45 бойни машини на силите на Муамар Кадафи.

На колко фронта е тази война ? Какво мислите за хипотетичен план за съюз с диктатора на Сирия ? И някои други диктаторчета ? Или чака намеса на Русия ? След последните обезпокоения на Русия ?

И ако има война с ИТАЛИЯ то тогава какво става Италия има правото да нахлуе с сухопътни войски в Либия ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И ако има война с ИТАЛИЯ то тогава какво става Италия има правото да нахлуе с сухопътни войски в Либия ?

Италия не само има законното право да нахлуе.

Но дори нещо повече. Италия има законно право да продължи да участва в избиването на либийски деца. Съвсем "законно"! Няма шега.

По кои закони точно, не ми е известно, но е "законно".........

Ти имаш ли деца?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не млад съм все още.Но тогава защо Русия не предприеме някакви по драстични мерки ? Наскоро Путин се обяви против тази война.

А защо трябва да предприема?

Студената война свърши преди 20 г. Русия я загуби. Сега е друго. Вчера президентът Медведев предложи помощ на САЩ за преодоляване на последствията от разрушителното торнадо. Чул ли си за това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Резолюцията на ООН предвиждаше създаване на зона забранена за полети за авиацията на Кадафи, в която да патрулират самолети на НАТО и да не допускат използване на авиация и тежко въоръжение срещу бунтовниците. Нищо повече.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази история с Либия и арабския свят е повече от отвратителна. Главорези като Кадафи и Садам се превръщат в герои и мъченици. Фарс. Жалко само за всички загинали от куршумите и бомбите на диктатори и "спасители". Срам ме е от действията на ЕС и НАТО! Берлускони и Саркози са за бесило. Берлускони, за да отвлече вниманието от сексскандалите и обвиненията в корупция е готов да запали Трета Световна война. Саркози от комплексарщина е готов да погребе Европа. Обама е муха без глава, Китай и Русия гледат сеир и чакат келепир, Англия е непоследователна. Единствено Меркел и Германия от големите играчи проявяват разум, но истеричните французи и италиянци взеха нешата в свои ръце. Пълен позор!

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Американският президент съобщи, че Бен Ладен и трима негови сътрудници били ликвидирани в Пакистан (в някаква вила). От съобщението става ясно, че някой ги е изпял и ще вземе наградата от 50 милиона долара, обявена за главата на Бен Ладен. В операцията участвал голям спец отряд на американците. Не се съобщава за жертви от тях.

ПП - CNN само това излъчва в момента.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..... Срам ме е от действията на ЕС и НАТО! Берлускони и Саркози са за бесило. Берлускони, за да отвлече вниманието от сексскандалите и обвиненията в корупция е готов да запали Трета Световна война. Саркози от комплексарщина е готов да погребе Европа. Обама е муха без глава, Китай и Русия гледат сеир и чакат келепир, Англия е непоследователна. Единствено Меркел и Германия от големите играчи проявяват разум, но истеричните французи и италиянци взеха нешата в свои ръце. Пълен позор!

И мен ме е срам! Саркози вместо да прати Легиона се офлянква. Италианците никога не са били добри войници. ОоооСАМа, пЪрдон Обама наистина е муха без глава, ама и за какво му е? Чичо САМ нЕма интереси там. Келепира на Китай не е ясен, но на Русия е пределно ясен. Те и цирк разиграха с техния дипломат. Германия доста е платила и е нормално. А и да се пратят войски зад граница те си иат специален режим и Меркел не може сама да вземе решение.

Убивали деца! Ужасно е! Ама някой помни ли Алжир преди 15-тина години, когато обезглавяваха деца под 7 години (под СЕДЕМ), защото тогава те са невинни и отиват направо при Аллах? Някой помни ли газовите атаки на Саддам и клането на шиитите (а и на не малко сунити)? Някой помни ли Локърби? И че няма политически опоненти на Кадафи (живи де)?

Ето Кадафи не обяви война на Италия, а каза, че не мож' да спре "народа" си да я обяви. Знаете ли какво е това? Заплаха! За терор. Нали не смятате, че либийския "народ" ще прецапа Средиземно море под бомбардировките на НАТО (е българската фрегата ще ги спре, ама ако ги открие ;)) и ще направи ден "Д" близо до Остия? Смешно е всичко това, ако не беше трагично :(. Ако не умираха хора!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами че обясни. Затова сме тук :)

Защо никой друг да няма представа що е демокрация??

Интересен възглед за това, че демокрацията е ниво на социална еволюция, но не е политическа категория. Би ли го развил - може дори в отделна тема?

Е не чак никой, няколко човека след мен доста добре са се изразили.

С най голямо удоволствие бих участвал в разискването на подобна тема, но нямам свободното време да я започвам.

Демокрация за мен е да може човек да каже "Министър председателя ни е корумпиран глупак" и да не му се случи нищо.

Да не се случи нищо на кого? :)

Странно контрастира мнението ти с подписа ти :)

Ако реша да се посприятеля с някой по лековерен човек от вашия вход в кръчмето до вас, и след 5-6 почерпки се изпусна, че като съм ходил на гости у еди кой си вечерта съм засякъл как един се връзва нелегално към тока във входа, и дам описанието на баща ти?

Ако взема да се развикам на малкото ти братче, пред всички други деца и няколко "случайно" излизащи бабки "Гошко, само още веднъж да те хвана да палиш копчетата в асансьора, ще ти скъсам ушите".

Ако взема да пусна слух, че сестра ти си е взела изпита, като е правила свирки на питбула на декана, докато той е снимал? Даже може и с фотошопа да си поиграя.

А ако случайно реша сериозно да ти създам проблеми, гаранция ще ти минат през главата изрази от типа "Уфф тоя няма ли кой да го прати в Белене"!

Кой ще е тогава демократа? Аз, след като само си казвам каквото искам? Едва ли ще се съгласиш, а още по малко вероятно е да се отнесеш с мен демократично, ако ме хванеш.

А ситуацията в Либия? Само ще кажа, че съм съгласен с хората, сматащи че това е пълен фарс.

Редактирано от Thimotty
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересни импулси ти идват по повод на демокрацията. А ако направиш нещо от това, ще те заключат за набедяване. Вот бъудет тебе тогда и демократия, казват по тоя повод руснаците. Те наричат "демократизатор" една много полезна вещ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха! Ако е срещу теб е набедяване, ако е срещу министрър председателя е демократично.

Разбираш ли сега защо смятам демокрацията за степен на социална еволюция, и защо мисля, че повечето хора просто я цитират, като много популярна думичка, без да имат идея за какво става дума. Точно както и за ситуацията в Либия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

Е не чак никой, няколко човека след мен доста добре са се изразили.

С най голямо удоволствие бих участвал в разискването на подобна тема, но нямам свободното време да я започвам.

Да не се случи нищо на кого? :)

Странно контрастира мнението ти с подписа ти :)

Ако реша да се посприятеля с някой по лековерен човек от вашия вход в кръчмето до вас, и след 5-6 почерпки се изпусна, че като съм ходил на гости у еди кой си вечерта съм засякъл как един се връзва нелегално към тока във входа, и дам описанието на баща ти?

Ако взема да се развикам на малкото ти братче, пред всички други деца и няколко "случайно" излизащи бабки "Гошко, само още веднъж да те хвана да палиш копчетата в асансьора, ще ти скъсам ушите".

Ако взема да пусна слух, че сестра ти си е взела изпита, като е правила свирки на питбула на декана, докато той е снимал? Даже може и с фотошопа да си поиграя.

А ако случайно реша сериозно да ти създам проблеми, гаранция ще ти минат през главата изрази от типа "Уфф тоя няма ли кой да го прати в Белене"!

Кой ще е тогава демократа? Аз, след като само си казвам каквото искам? Едва ли ще се съгласиш, а още по малко вероятно е да се отнесеш с мен демократично, ако ме хванеш.

А ситуацията в Либия? Само ще кажа, че съм съгласен с хората, сматащи че това е пълен фарс.

Има малка, но съществена разлика! Първо премиера, както и повечето политици са публини личности и не само право, а и наше задължение е да и следим. За разлика от бащата, сестрата, бабата и питбула на които и да е редови гражданин. Смятам, че Фружин е малко прекалил - правилния израз трябва да почне с фразите: "Според мен...", "Смятам, че...." и т.н. Всичко това ме навежда къ един случай описан от Чаковски в една от кногите му (май за Нюрнберг).

Та накрадко след при среща с американски журналисти, американците му казали, че в СССР няма свобода на словото. Чаковски попитал : Защо?

- Ами зщото аз мога да изляза пред Белия Дом и да извикам - Труман е глупак. - отговорил американеца

- Ааа, не и аз мога да изляза на Червения площад и да извикам - Труман е глупак. - отговорил Чаковски

- Нееее, това ясно, ама можеш ли да извикаш там "Сталин е глупак"?

- Не не мога, защото няма да е вярно.

Завършва самодоволно Чаковски.

Е коментара е излишен.

Но всичкото това е ОТ, ако някои желаят да се пусне тема за свобода на словото, за демокрацията и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама някой помни ли Алжир преди 15-тина години, когато обезглавяваха деца под 7 години (под СЕДЕМ), защото тогава те са невинни и отиват направо при Аллах?

Тъй като не знам за какво става дума, а имам сериозен интерес, ще помоля за детайли:

Кой на какви деца е рязал глави преди 15 години в Алжир?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...