Отиди на
Форум "Наука"

9 май - День Победы!!!


Recommended Posts

  • Потребител

Честито да е! Но това е деня на Победата на Сталин. Капитулацията е подписана на 7-ми. На 9-ти не подписват американците и французите. А деня на Европа е 5-ти май. Що ли? Надявам се, че знаете?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 246
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Твоят коментар е интересен. Замислих се. Сегай ме слушай добре и ако можеш ме разбери, ако не можеш - недей.

Аз мога да си позволя костюм за 600 лв. Нещо повече - обличам го доста често, за съжаление.

Но в момента, в който го облека и изляза на улицата, започвам да чувствам някакво неудобство. Неудобство от гладната пенсионерка на ъгъла. Неудобство от окъсаното дете, което отива на училище. Неудобство от възрастната жена, която продава вестници при -15 градуса студ. Неудобство от смазаните хора по улиците.

Но за разлика от момченцето Пешко Ганев от Института по пазарна икономика, и на ум не ми идва да призовавам за намаляване на заплати и замразяване на пенсии, за да бъдат погребани (в буквалния смисъл) тези хора окончателно, човешки същества като мен и теб.

Смятам, че трябва да се направи точно обратното - да бъдат подобрени условията на хората, защото иначе България няма бъдеще.

Сега по-ясно ли ти става?

Какво да ти кажа- гласувах и маркирах мнението ти!;

Ясно ми е! :lightbulb:

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романе, абстрахирай се от твоите лични причини да възприемаш този ден като празник и ми посочи някаква причина защо аз да го приемам като такъв? Защо за мен да е "День Победы"? Защо за милионите българи да е "День Победы"? Кого победихме, какво победихме?

Ако разбира се за теб разгромът на Третия Райх не е достатъчна причина да празнуваш - изборът е твой. Доколкото сае сещам България воюва на страната на Съюзниците във финалния етап на войната.

Колкото до плача за загубените територии, който дочувам, България е възстановена в границите от 1941 г. Въпреки претенциите на романеските, Южна Добруджа си остава в пределите на на държавата ни. И то благодарение на лошия чичко Сталин.

Освен това никой не ни е подканял да си извеждаме войските от окупираните територии. Сторили сме го доброволно. Така че руснаците не са ни виновни в случая.

Определено предпочитам загубата на няколко хиляди квадратни километра /които в интерес на истината за безвъзвратно загубени още през Първата Световна война/ пред вероятността сега на знамето ми да има свастика.:smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако разбира се за теб разгромът на Третия Райх не е достатъчна причина да празнуваш - изборът е твой. Доколкото се сещам България воюва на страната на Съ//юзниците във финалния етап на войната.

Разгромът на Третия райх - ОК, лошото е, че се стигна и до разгром на България. И не, нямам предвид онези "няколко хиляди квадратни километра", а нещо по-фундаментално, в една сфера, неизмерваща се с повърхнини. Защото всичко това, което се случи на България стана възможно благодарение на "День Победы".

Апропо, дори пострадалите от нацизма народи като чехите и поляците не се радват на "День Победы". Просто защото след "Победата" такова нещо им дойде до главата, че още не могат да се възстановят напълно. Това за чехи и поляци, а за нас, румънците и унгарците какво да кажем?

...пред вероятността сега на знамето ми да има свастика.:smokeing:

Това вече е смешно. Аз нямам спомен на българското знаме от 1941 до 1944 г. да има свастика. Но за сметка на това, след "День Победы" имаше петолъчка (комунистите "украсиха" флага с герба си, а пък в него имаше петолъчка). Та, свастиката не ми харесва, но и петолъчката не ми харесва. Защо трябва да се радвам, че са ми я натресли на знамето на страната ми?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както казах - право на личен избор е да празнуваш/непразнуваш на този ден. Обясних ти защо аз го празнувам и не виждам нищо странно 9 май да бъде отбелязван в цяла Европа, вкл. и у нас.

Та в тази тема поздравих празнуващите. Както правя всяка година и ще продължа да го правя и занапред.

Това, че непразнуващите се врат както винаги да избиват комплекси - ми ок. Отворете си друга тема /а алтернатичния клуб за препоръчване/, мечтайте за Третия Райх и въздишайте колко хубав щеше да е светът, ако с цената на няколко десетки милиона убити източноевропейци България щеше да е в заветните рамки. :bigwink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както казах - право на личен избор е да празнуваш/непразнуваш на този ден. Обясних ти защо аз го празнувам и не виждам нищо странно 9 май да бъде отбелязван в цяла Европа, вкл. и у нас.

Та в тази тема поздравих празнуващите. Както правя всяка година и ще продължа да го правя и занапред.

Това, че непразнуващите се врат както винаги да избиват комплекси - ми ок. Отворете си друга тема /а алтернатичния клуб за препоръчване/, мечтайте за Третия Райх и въздишайте колко хубав щеше да е светът, ако с цената на няколко десетки милиона убити източноевропейци България щеше да е в заветните рамки. :bigwink:

Извинявай, но това последното написано от теб граничи с нахалство! Кой, къде и защо да пише! Не се ли вживяваш малко повече от необходимото? Намеци за комплекси, пронациски настроения и пр. са доста неуместни...Защо човек неодобряващ комунизма става автоматично нацист?

Беше казано от няколко човека, че това не е наш празник и беше обяснено защо. Деня е забележителен, защото настъпва края на Световната война в Европа(само дето е на 8 май, ама карай да върви), но разбира се, имаш право да го празнуваш от сърце всяка година. Само дето нямаш право да ме правиш симпатизант на Хитлер и Райха, защото не го смятан за мой празник, нали? И като не искаш да ти пишат хората в темите вземи ги заключвай пък, а? Последното е само идея, не ти давам акъл.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надявам се с това твое мнение лиричното отклонение, което предсказуемо се разигра в тази тема наистина да приключи. Всичко по-по-най. Между дрругото - радвам се, че не си нацист. Честно. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романе, СССР ни задължава не само да изтеглим войските от Новите земи, но и да изнасилим целия Пирински край да се пише македонски.

Много е сложно, брате.

Така, че на 9-ти май с удоволствие гледам парадите и знам какво каза един дядо от нашето село: "Ние минахме сухи, а руския народ изгоря".

Този медал обаче има две страни за България.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та в тази тема поздравих празнуващите. Както правя всяка година и ще продължа да го правя и занапред.

Разбира се. Имаш това право. Ние пък имаме да не одобряваме празника ти.

Между другото, има доста дни на победата от доста войни. "Леко" тенденциозно е да е само за тая. ;)

Това, че непразнуващите се врат както винаги да избиват комплекси - ми ок. Отворете си друга тема /а алтернатичния клуб за препоръчване/, мечтайте за Третия Райх и въздишайте колко хубав щеше да е светът, ако с цената на няколко десетки милиона убити източноевропейци България щеше да е в заветните рамки. :bigwink:

Извинявай, но си толкова пристрастен, че няма повече накъде.

И не видях някой да избива комплекси. Не харесваме съветския ботуш и победата му, и толкова! Какво толкова лошо има в това да не харесваш издевателя си? Толкова ли е странно?

Всичко по-по-най. Между дрругото - радвам се, че не си нацист. Честно. :smokeing:

Само не ни вкарвай в болшевишката теза "който не е с нас е против нас". Аз не съм нацист, като гледам и другите не са.

П.П. Не виждам нещо лошо, че дискутираме. Не ми изглеждаш наивник, очаквал си реакциите. Нормални са. Усещам раздразнение в тона ти, а не бива.

Поздрави!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво да ти кажа- гласувах и маркирах мнението ти!;

Ясно ми е! :lightbulb:

Много съжалявам за спама в темата, но ми стана много любопитно, разберете ме. Андрей, какво точно разбра, че аз не можах... :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както казах - право на личен избор е да празнуваш/непразнуваш на този ден. Обясних ти защо аз го празнувам и не виждам нищо странно 9 май да бъде отбелязван в цяла Европа, вкл. и у нас.

Та в тази тема поздравих празнуващите. Както правя всяка година и ще продължа да го правя и занапред.

Това, че непразнуващите се врат както винаги да избиват комплекси - ми ок. Отворете си друга тема /а алтернатичния клуб за препоръчване/, мечтайте за Третия Райх и въздишайте колко хубав щеше да е светът, ако с цената на няколко десетки милиона убити източноевропейци България щеше да е в заветните рамки. :bigwink:

Аз от болярският край нямаше какво да се вълнувам. Ако живеех тогава....Но по-силно пигментираните сънародници с черни очи наверно щяха да пострадат стерилизация (минимум) и да служат на нас второстепенните подънници на третият Рай, след като проблемът с евреите и циганите бъде решен радикално....Уберменчът щаха да бъдат немците....Така беше планът...поне....

:vertag: :vertag: :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ден на победата? Добре, нека е такъв. Нова Европа ( Neues Europa ) на Хитлер се отмени за да се създаде Социалистическия лагер на Йосиф Сталин. Щом си го празнуват руснаците, значи си е руски празник и празник на левицата, щом и те го припознават като такъв.

Но искам да видя къде са сега към 2011 г. извлечените ползи от 1945 г. и насетне, геополитическите и материални придобивки за жителите на ОНД в следствие от победата. Като има победа победителят получава пай от който се облагодетелства и експлоатира. Репарациите, които Германия е трябвало да плати са 20 млрд. долара. Половината от тази сума получава СССР. За да е в състояние да изплати тези непосилни репарации е иззето част от националното богатство на Германия като машини, инструменти, транспортни средства и др. Някои сектори от икономиката не са толкова засегнати и облажването на Сталин е било голямо. Създаването на източния блок? И тази съветска/руска придобивка вече не съществува.

И да са постигнали някакви колосални геополитически и материални придобивки руснаците през 1945 г., днес от това няма и бегъл помен. Всичко отдавна е изядено, изпито и отнето. След като си отидат по естествен биологичен път и последните ветерани, празникът постепенно ще се формализира. За младото руско поколене скоро Денят на победата няма да означава нищо.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше една случка описана от Евгений Евтушенко млко преди '89-та в "Литературная газета" или "Комсомолскаая правда" (а може и в някой друг вестник, тогаз бяхме абонирани поне за 5 съветски вестник и/или списания ;)). Та заминава една руска матрьона на екскурзия в ГДР. Влиза в магазина и като вижда колбсите направо припада!

- Нали ние победихме!!!! А у нас има един салам и даже кучетата не го ядат!

Ами ако беше отишла във ФРГ? Философски пита Евтушенко ;) (е ся ако я бяха пуснали рабира се).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

След като си отидат по естествен биологичен път и последните ветерани, празникът постепенно ще се формализира.

Завалията Панцер! Разтревожил се, че празникът на руснаците ще се "формализира". :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше една случка описана от Евгений Евтушенко млко преди '89-та в "Литературная газета" или "Комсомолскаая правда" (а може и в някой друг вестник, тогаз бяхме абонирани поне за 5 съветски вестник и/или списания ;)). Та заминава една руска матрьона на екскурзия в ГДР. Влиза в магазина и като вижда колбсите направо припада!

- Нали ние победихме!!!! А у нас има един салам и даже кучетата не го ядат!

Ами ако беше отишла във ФРГ? Философски пита Евтушенко ;) (е ся ако я бяха пуснали рабира се).

Според Солженицин победите на Русия във войните носят обикновенно беди на народа, а смо от големите военни провали се е извличала някаква полза и поука.

Например победата над Наполеон не променя живота на руснаците и европейците към по добро, а дори има затягане на режима. Тъкмо обратното се получава след Кримската война-крепостните са освободени. Може би Солженицин е твърде краен, но ако погледнем последиците от ВСВ за различните страни се получава, че победените Италия, Германия и Япония се развиват много по динамично от победилия СССР. Режима на Сталин след войната се затяга, а не се либерализира както наивно са смятали някои съветски граждани.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм фен на Солженицин, но не мога да приема всичко което пише. Но за едно е прав: само източно православни д-ви попадат под робство и то за дълги години, но това си е ОТ. Всъщност най-дългото робство е еврейското, но и то е източно ;), поне според мен де :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз съм фен на Солженицин, но не мога да приема всичко което пише. Но за едно е прав: само източно православни д-ви попадат под робство и то за дълги години, но това си е ОТ. Всъщност най-дългото робство е еврейското, но и то е източно ;), поне според мен де :).

Съвсем откровено. Съчувствам искрено на Солженицин като на човек, който е пострадал и е бил обект на репресия, без да има вина.

Но не уважавам Солженицин като писател и публична личност, донесла на страната и народа си преди всичко негативи. Тук не става дума за борбата му против режима - режимът е разкапан. И без Солженицин той щеше да си отиде.

Става дума за шизофренната злоба, с която се нахвърля да облива с помия всичко, до което се докосне.

Добре, човекът има право и дори дълг да изрази честно своята гражданска позиция, да представи истината за репресиите и неправдата, на които е бил свидетел и на които сам е бил жертва. Чел съм го с интерес.

Но в един момент Солженицин просто преминава границата и започва нещо друго... Нещо, което не е насочено против режима, а против страната му. В един момент и самият той осъзнава това и тогава изтропва крилатата си фраза:

"Целехме се в комунизма, а улучихме Русия".

Нямам идея в какво се е целел и какво е улучил, но един писател с претенции за мисия няма право на подобни простотии.

Нека Панцера да Ви направи едно сравнение с германските антфашисти през 1945 г. - излезли от фашистките концлагери на смъртта, пребивани и унижавани, те не тръгват да хулят страната си с плюнки на уста, а започват да защитават интересите на Германия и смазаните германци пред чуждестранните окупационни сили.

И на този фон бях поразен от удивително толерантното и дори почтително отношение към Солженицин от страна на руския народ. Охуления и поруган от него руски народ.

Посетих гроба му - погребан е в центъра на Москва, в гробището на Донския манастир, където от векове не погребват. Но за него - "героят" е направено изключение, защото той така бил пожелал. На гроба - огромен паметник. За благодарност какви ги е писал и клепал...... Същият човек, който не се посвени да оправдае и героизира дори хора като съюзника на Адолф Хитлер ген. Власов.

Наистина, човек не може да разбере Русия. Както се казва: Умом не понят........

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаше една случка описана от Евгений Евтушенко млко преди '89-та в "Литературная газета" или "Комсомолскаая правда" (а може и в някой друг вестник, тогаз бяхме абонирани поне за 5 съветски вестник и/или списания ;)). Та заминава една руска матрьона на екскурзия в ГДР. Влиза в магазина и като вижда колбсите направо припада!

- Нали ние победихме!!!! А у нас има един салам и даже кучетата не го ядат!

Ами ако беше отишла във ФРГ? Философски пита Евтушенко ;) (е ся ако я бяха пуснали рабира се).

В "Ъндърграунд" имаше още по-силна сцена, с психично болния сърбин и психиатъра в колата в Берлин.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...... Същият човек, който не се посвени да оправдае и героизира дори хора като съюзника на Адолф Хитлер ген. Власов.

Наистина, човек не може да разбере Русия. Както се казва: Умом не понят........

Умом не понять :)) Власов е просто последният белогвардаеец. А драмата му, както и на тази около 1/3 от личния състав на Вермахта на източния фронт (защото толкова са преминалите на страната на немците гражданите на СССР), е че строят на последният не им е оставил избор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Умом не понять :)) Власов е просто последният белогвардаеец. А драмата му, както и на тази около 1/3 от личния състав на Вермахта на източния фронт (защото толкова са преминалите на страната на немците гражданите на СССР), е че строят на последният не им е оставил избор.

Напротив. Очевидно им е оставил и те са го направили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив. Очевидно им е оставил и те са го направили.

В същност си прав. В началото на войната, никой в Русия не е предполагал, че два пъти по-голямата съветска армия и то само на западната граница (малко над 6 000 000 човека към 22 юни 1941 година) за няколко месеца ще се стопи като лански сняг. И половината от нея ще се предаде или ще попадне в плен. Когато руснаците се усещат какво става, вземат енергични мерки. И зад атакуващите слагат отрядите на НКВД с картечниците и автоматите, за да разстрелват на място "предателите на Родината". тогава изборът започва драстично да намалява. А и германците се държат като свине с местното население и то постепенно започва да ги обича колкото обича и "другаря Сталин". Особено в Белорусия и Украйна.

Ако не си забравил през 1941 година на много места в Белорусия и Украйна обикновеното местно население посреща немците с хляб и сол. Местните партизански отряди се появяват по-късно като реакция на тъпата "арийска" политика на германците към това население. Такива са фактите, макар и дълги години прикривани.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Такива са фактите, макар и дълги години прикривани.

Честно, Дендро, не разбрах с какво горните факти са разтупкали сърчицето ти толкова много, че да обърнеш специално внимание на тях.

Немците също са имали заградотряди. Ако не го знаеш, да ти кажа. Вчера четох мемоарите на един фронтовик. Разказваше как след една от атаките намерили в германските окопи немец, окован с верига към тежка картечница..........

Сега, след като знаеш и това, сигурно си още по-развълнуван?

Войната е жестоко и отвратително нещо, Дендро. Мислех, че го знаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърсе,

когато се опитвам да правя обективен анализ на дадена епоха или събитие (до колко успявам е друга работа), туптенето на сърчицето е без значение. Даже пречи.

Да ми сравняваш отрядите на НКВД с тези на германците по повод на отношението към дезертьорите - "врагове на Родината" е просто, меко казано, некоректно. Още по-малко към тълкуването и отношението към това, което двете страни са разбирали като "дезертьорство"! Тъй като туптенето на сърчицата не ме интересува в случая, да се върнем на фактите. А тези факти са, че някъде от септември-октомври 1941 до края на войната "храбрите" войници от НКВД ходят зад обикновените съветски войници и... си вършат работата в полза на Партията и Родината. При германците в това отношение нещата ескалират чак към края на 1944 и особено през 1945 година. Тогава се въвеждат и по-строги "закони" и отношение към дезертьорите, наподобяващи съветските. Сигурно знаеш какво е военен полеви съд по съкратена процедура? А при НКВД няма даже и това в повечето случаи. Самият факт, че някой войник върви в "неправилната" посока е основание да бъде "осъден" от конкретния войник от НКВД. И в много случаи, едва след това установявали, че човекът е бил ранен и се оттеглял да търси медицинска помощ. Такива ти ми работи, справедливи Хърсе.

Всяка армия преследва дезертьорите си, това е ясно. Само че не видях да коментираш отношението на цивилното население от едната и другата страна, за която писах по-горе. Или на теб нещо ти спря сърчицето, като трябва да си обективен в това отношение? :unsure:

Редактирано от DendroaspisP
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всяка армия преследва дезертьорите си, това е ясно. Само че не видях да коментираш отношението на цивилното население от едната и другата страна, за която писах по-горе. Или на теб нещо ти спря сърчицето, като трябва да си обективен в това отношение? :unsure:

Дендро, за заградотрядите те съветвам да прочетеш малко повече, просто, за да не ставаш за смях.

За отношението на цивилното население и към цивилното население ти препоръчвам следните три фотографии:

http://s49.radikal.ru/i123/1003/7f/186e44ca211e.jpg

http://pics.photographer.ru/pictures/7295.jpg

http://s52.radikal.ru/i137/0905/f3/a684722ee33c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...