Отиди на
Форум "Наука"

Гени и култура


Южняк

Recommended Posts

  • Потребител

Шимпът за мен е най-гадното животно, примат, ама най-примат. Ногу интересно ми беше по един от каналите :tooth: да гледам, как човек го води за ръка, като хлапе един вид :punk:

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 167
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор антропология

Тези, които са прецаквали агресивните, са слабите и хилавите. Именно слабостта им ги кара да търсят коопериране, алианси с други като тях. Формация от слаби, за да доминира над няколко силни. А в една такава формация трудно може да има субординация, защото първо членовете й са слаби, и второ им е ясно, че ако се разпадне формацията им, пак стават слаби.

Тук чета последните постове и ми се струва, че всичко у човека е заложено генетично. Ами по тази логика и хладилниците са заложени генетично, защото само ние имаме хладилници... Религията и тя била заложена генетично въз основа на практики, които във всички изследвания на религиозността се определят като белег на нерелигиозност...Абе става все по-заплетено, едно голямо мазало....

Тая тема ми омръзна. Алвасасейро, нямаш ниво да разбереш какво съм написал. Освен ниво, ти липсва и бакграунд, за да схванеш поне малко естеството на проблемите, които се обсъждат. Губиш ми времето, а според мене - губиш и своето. Същото се отнася за другия убавец - Ник1, който, освен празноглав, е и невъзпитан, а за това лек няма. И двамата нямате нищо общо нито с антропологията на културата,нито с биоантропологията, а налитате да откривате теми и да пишете щуротии по въпроси, които са далеч отвъд образованието и безкрайно далеч възможностите ви. Всички останали, с които разговарям тук, вдяват за какво става въпрос, освен вас двамата. ПиснА ми. Аз бях до тук в тая тема. Жалко, защото има безкрайно интересни постинги - нямам предвид моите - и хора на много вискоко ниво - нямам предвид себе си

Моля модератора да затвори темата, за да не спамят тия двамата в/у хубавата дискусия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

П.с. Алвасасейро, преди ди споменах, че тезите ти по антропологични теми са толкова абсурдни, че дори не могат да се нарекат погрешни. Мога да се подпиша под това, както и че нямаш нищо общо с научните дисциплини, които се опитваш да разискваш. Ако модераторите считат, че съм за бан заради последните си два постинга, нямам нищо против - да заповядат.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тая тема ми омръзна. Алвасасейро, нямаш ниво да разбереш какво съм написал. Освен ниво, ти липсва и бакграунд, за да схванеш поне малко естеството на проблемите, които се обсъждат. Губиш ми времето, а според мене - губиш и своето. Същото се отнася за другия убавец - Ник1, който, освен празноглав, е и невъзпитан, а за това лек няма. И двамата нямате нищо общо нито с антропологията на културата,нито с биоантропологията, а налитате да откривате теми и да пишете щуротии по въпроси, които са далеч отвъд образованието и безкрайно далеч възможностите ви. Всички останали, с които разговарям тук, вдяват за какво става въпрос, освен вас двамата. ПиснА ми. Аз бях до тук в тая тема. Жалко, защото има безкрайно интересни постинги - нямам предвид моите - и хора на много вискоко ниво - нямам предвид себе си

Моля модератора да затвори темата, за да не спамят тия двамата в/у хубавата дискусия.

К'ва ти е тезата Южняк? Конкретизирай нещо..

Извинявай, мисля че нямаш абсолютно никаква теза и визия (за това което пишеш или искаш да напишеш?!), а ако говорим за спамене - мисля че ти самия си самооспами темата, сега викаш другите са ти виновни?!

Ник1, който, освен празноглав, е и невъзпитан,

Минаваш на лични квалифицаии, като много имен и възпитан, що ли? ;)

Ето ти публикации по тезата за така наречената "егалитарна революция".

Само трябва да се чете и да се мисли..

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0003293

http://www.unl.edu/rhames/courses/current/readings/boehm.pdf

http://www.scribd.com/doc/25988351/The-Origins-of-Hunter-Gatherer-Egalitarianism

http://www.sscnet.ucla.edu/anthro/faculty/boyd/SecondOrderFreeRidePublished.pdf

http://www.unl.edu/rhames/courses/current/readings/erdal.pdf

http://tuvalu.santafe.edu/~bowles/Archeology.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И тези, които са прецаквали агресивните и доминиращи какви са? Меки, тихи, неагресивни и недоминиращи? Хипотезата е лишена от разум...

Точно ти ли говориш за логика и разум?

"Какви" са питаш? Отговарям ти, защото виждам че и най-ниската топка е висока за теб: По-малко агресивни са от най-агресивните..

Къде виждаш тук противоречие? С хода на цивилизоването са нараствали освен информацията и емпатията и съчувствието.

К'во точно искаш да кажеш и к'ва е връзката е билогията и еволюцията?

Емпатията и съчувствието в цивилизованото общество нарастват, ама нямат връзка с информацията..

Как нарастват - ти явно нямаш никаква идея, нито имаш желание да научиш нещо (ако имаше щещещше да си научил, това след като многократано съм ти цитирал публикацията "синтез на общата теория на междукултурните различия", вместо да пишеш к'вото ти текне

Но по различен начин и в различна степен при различните групи и племена, по-късно станали народности.

И несъмнено е, че при човека емпатията и съчувствието са заложени биологично, както при делфините и кучетата, може би и други някои животни - не съм специалист, но така е явно.. АКо не бяха, нямаше да има развити човешки общности.

Въпосът е в степента, в степента!

За пръве чувам че кучетата са изпитват емпатия и съчувствие. Ще аргументираш ли с нещо това си изказване, или просто си в нормалното си състояние на "човека който не е читател, ами писател"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука трябва да стане ясно, че една огромна част от нещата, за които говорим в областта на праисторията, са само теории, че няма нищо сигурно и ясно все още. Преди около година бях така добър да преведа и представя на аудиторията във форума една от тези теории, която не е моя, а на не помня вече кой университет, и понеже това е форум, всеки е добре дошъл да дискутира по въпроса. Нека припомня на Южняк, че това е форум, и ако не се нарушава добрия тон, всеки има право на мнение, ако желае, нека дискутира, ако не, да не.

Нека сега и аз си кажа мнението по темите, които ни се предлагат. Тезите са изключително объркани, хаотични, трудно може да се изведе един генерален извод, непрекъснато летят учени, имена, теории от пусто в празно, и следователно, е изключително трудно да се коментират. В голяма част от темите има манипулативни изводи, подвеждащи заключения и тн. В замяна, когато аз превеждам или пиша тема, има една ясна, точно формулирана, изведена и централна тема, което позволява непрекъснато да бъда нападан.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тука трябва да стане ясно, че една огромна част от нещата, за които говорим в областта на праисторията, са само теории, че няма нищо сигурно и ясно все още. Преди около година бях така добър да преведа и представя на аудиторията във форума една от тези теории, която не е моя, а на не помня вече кой университет, и понеже това е форум, всеки е добре дошъл да дискутира по въпроса. Нека припомня на Южняк, че това е форум, и ако не се нарушава добрия тон, всеки има право на мнение, ако желае, нека дискутира, ако не, да не.

Нека сега и аз си кажа мнението по темите, които ни се предлагат. Тезите са изключително объркани, хаотични, трудно може да се изведе един генерален извод, непрекъснато летят учени, имена, теории от пусто в празно, и следователно, е изключително трудно да се коментират. В голяма част от темите има манипулативни изводи, подвеждащи заключения и тн. В замяна, когато аз превеждам или пиша тема, има една ясна, точно формулирана, изведена и централна тема, което позволява непрекъснато да бъда нападан.

"+" от мен :) /пак/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Шимпът за мен е най-гадното животно, примат, ама най-примат. Ногу интересно ми беше по един от каналите :tooth: да гледам, как човек го води за ръка, като хлапе един вид :punk:

Ааааа.. революция, революция, щъ правим! :)

--

Наша милост хомосапенс и боново сме от по-малко гадните примати", изглежда, ха-ха-ха:)

Гледах по каналите как едно боново отвори клетката на друго, за да изядат манждата заедно. /Не я кусна преди да дойде другарчето му/.

http://www.friendsofbonobos.org/downloads/hare2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като говорим за култура, смятам следва първо да се спомене 8-дименсионалния модел на Хофстеде-Минков, "топ 1" май (както казват) в съвремената културология.

(за "Южняка" е ясно, че това което е чул за този модел е - минало от едното ухо, и излезнало през другото ;);

И сега:

Има, или по-точно предполага се че има конкретни връзки и/или корелации между гени и някои от културните измерения в 8-дименсионалния модел на Хостеде-Минков, и също така има връзки и/или корелации - общо с културата;

Връзките са показани най-ясно и изчерпателно в публикациите на alvassareiro "Синтез на общата теория на междукултурните различия", и "Култура и биология".. Предполагам, че уважаемият съфорумник Кухулин би проявил интерес, и ако не греша за това, предтавям на вниманието му връзките към публикациите:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6859

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7210

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като говорим за култура, смятам следва първо да се спомене 8-дименсионалния модел на Хофстеде-Минков, "топ 1" май (както казват) в съвремената културология.

(за "Южняка" е ясно, че това което е чул за този модел е - минало от едното ухо, и излезнало през другото ;);

И сега:

Има, или по-точно предполага се че има конкретни връзки и/или корелации между гени и някои от културните измерения в 8-дименсионалния модел на Хостеде-Минков, и също така има връзки и/или корелации - общо с културата;

Връзките са показани най-ясно и изчерпателно в публикациите на alvassareiro "Синтез на общата теория на междукултурните различия", и "Култура и биология".. Предполагам, че уважаемият съфорумник Кухулин би проявил интерес, и ако не греша за това, предтавям на вниманието му връзките към публикациите:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6859

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7210

Тъй , тъй - Един е Хофстеде и Минков е неговия пророк :tooth:

Останалите да не разсъждават и да четат...Хофстеде естествено , може и Минков по изключение :117:

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Cultural Differences in a Globalizing World, Michael Minkov

http://books.google.bg/books?id=C_zLfq0q3j8C&pg=PA134&lpg=PA134&dq=monumentalism+index+Konstantinov&source=bl&ots=d2MJPnHyzx&sig=2K8o8sQIbn0qSRk44IQrUJPqT5Q&hl=bg&ei=eXwuTrLDG8OgOoeP7X4&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CBYQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Търсих това, което Минков е цитирал и предтставил за бай Ганьо, затова линкът не е към началната страница на книгата, но иначе може да се отиде свободно на заглавната и първите страници.

Някои от страниците липсват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй , тъй - Един е Хофстеде и Минков е неговия пророк :tooth:

Останалите да не разсъждават и да четат...Хофстеде естествено , може и Минков по изключение :117:

Ами виж сега, не правя нещо различно от това, което всеки друг човек, коjто си вади хляба с наука и анализи, (в частна фирма) би направил: влизам в сайта на Югозападния или Софийския уУниверситет и виждам каква им накратко програмата,...и кое е в топ 10" (както се казва де)..

Моделът се изпозлзва и приема от WVS (World Values Survey), Хофстеде и Минков са автори на методики за WVS , които тази организация изпозлва в момента ;

В мрежата е пълно със изследвания, статии и публикации върху културните измерения (по Хофстеде и Минков), и за влиянието им върху различни аспекти на бизнеса (най-вече)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно ти ли говориш за логика и разум?

"Какви" са питаш? Отговарям ти, защото виждам че и най-ниската топка е висока за теб: По-малко агресивни са от най-агресивните..

К'во точно искаш да кажеш и к'ва е връзката е билогията и еволюцията?

Емпатията и съчувствието в цивилизованото общество нарастват, ама нямат връзка с информацията..

Как нарастват - ти явно нямаш никаква идея, нито имаш желание да научиш нещо (ако имаше щещещше да си научил, това след като многократано съм ти цитирал публикацията "синтез на общата теория на междукултурните различия", вместо да пишеш к'вото ти текне

За пръве чувам че кучетата са изпитват емпатия и съчувствие. Ще аргументираш ли с нещо това си изказване, или просто си в нормалното си състояние на "човека който не е читател, ами писател"?

Има документирани случаи при отношения на големи кучета към чужди малки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има документирани случаи при отношения на големи кучета към чужди малки.

Защо си мисля че това са твои фантасмагорни интепретации? ;)

Как е установено че кучетата са изпитвали емпатия???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

П.с. Алвасасейро, преди ди споменах, че тезите ти по антропологични теми са толкова абсурдни, че дори не могат да се нарекат погрешни. Мога да се подпиша под това, както и че нямаш нищо общо с научните дисциплини, които се опитваш да разискваш. Ако модераторите считат, че съм за бан заради последните си два постинга, нямам нищо против - да заповядат.

:) Не се престнявай от банване, нашите модератори имат "точните" двойни стандарти, за да не те баннат каквото и да направиш и напишеш, стига да си опонент на техните опоненти, и стига да не псуваш :)...Ще ти сложат даже "плюс" за изпъленията..:) Така че споко, можеш да продължаваш в същия дух и стил, ха-ха-ха..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виж сега, не правя нещо различно от това, което всеки друг човек, коjто си вади хляба с наука и анализи, (в частна фирма) би направил: влизам в сайта на Югозападния или Софийския уУниверситет и виждам каква им накратко програмата,...и кое е в топ 10" (както се казва де)..

Моделът се изпозлзва и приема от WVS (World Values Survey), Хофстеде и Минков са автори на методики за WVS , които тази организация изпозлва в момента ;

В мрежата е пълно със изследвания, статии и публикации върху културните измерения (по Хофстеде и Минков), и за влиянието им върху различни аспекти на бизнеса (най-вече)

Чудесно.

Питам се все пак , няма ли макар и малка възможност , някоя от темите да си се развива без Тяхното участие и цитиране :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чудесно.

Питам се все пак , няма ли макар и малка възможност , някоя от темите да си се развива без Тяхното участие и цитиране :biggrin:

Може, всичко може..Всеки може да си дискутира каквото иска.

В темата се дискутира за културата..За мен лично, идеята или концепцията да не се споменават Хофстеде и Минков, ми се вижда подобна на тази, като да пишем по тема по квантова механика, и да не цитираме Планк, Бор и Хайзенберг ;).

Ти какво предлагаш да се цитира? Нищо за "по-лесно", или?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дам...от психология на работата в колектив в транснационалните компании с цел оптимизирането и , до всеобхватно обяснение на културата и сравнения с Планк , Бор и Хайзенберг...Поредната всичкология , готова да ни обясни каквото и да ни интересува и като гледам ентусиазма и пламъка в очите , с потенциал на една нова сциентология.Поклон.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дам...от психология на работата в колектив в транснационалните компании с цел оптимизирането и , до всеобхватно обяснение на културата и сравнения с Планк , Бор и Хайзенберг...Поредната всичкология , готова да ни обясни каквото и да ни интересува и като гледам ентусиазма и пламъка в очите , с потенциал на една нова сциентология.Поклон.

Не ми каза какво предлагаш да се цитира, кокато се дискутира "култура".

Какво на културата и какво по културата предлагаш да се дискутира?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

П.с. Алвасасейро, преди ди споменах, че тезите ти по антропологични теми са толкова абсурдни, че дори не могат да се нарекат погрешни. Мога да се подпиша под това, както и че нямаш нищо общо с научните дисциплини, които се опитваш да разискваш. Ако модераторите считат, че съм за бан заради последните си два постинга, нямам нищо против - да заповядат.

Южняк, как смееш да ми се опълчваш открито, на мен, аз който съм безспорен авторитет в областта на хуманитаристиката и студените летни супи в северното полукълбо и части от южното (като о. Света Елена). трябва да знаеш, че ще те предложа за бан пред модераторите, защото ми противоречиш. Или се отричай от всичко, което си писал, и безропотно приеми мойте тези като абсолютна истина. Помисли си. Айде със здраве и друг път на авторитет като мен да не противоречиш, защото ще бъдеш изправен пред съда на историята.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Южняк, как смееш да ми се опълчваш открито, на мен, аз който съм безспорен авторитет в областта на хуманитаристиката и студените летни супи в северното полукълбо и части от южното (като о. Света Елена). трябва да знаеш, че ще те предложа за бан пред модераторите, защото ми противоречиш. Или се отричай от всичко, което си писал, и безропотно приеми мойте тези като абсолютна истина. Помисли си. Айде със здраве и друг път на авторитет като мен да не противоречиш, защото ще бъдеш изправен пред съда на историята.

Алва, кефиш ме, бруте. На колко бири си /вече/? :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романе, напълно трезвен съм. Прави си сметка ако се нафиркам какво ще е....

Задължително искам да присъствам на гледката!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Южняк, как смееш да ми се опълчваш открито, на мен, аз който съм безспорен авторитет в областта на хуманитаристиката и студените летни супи в северното полукълбо и части от южното (като о. Света Елена). трябва да знаеш, че ще те предложа за бан пред модераторите, защото ми противоречиш. Или се отричай от всичко, което си писал, и безропотно приеми мойте тези като абсолютна истина. Помисли си. Айде със здраве и друг път на авторитет като мен да не противоречиш, защото ще бъдеш изправен пред съда на историята.

Е кога пък съм ти се опълчвал за супите?? : :w00t:

Поне това не ми слагай на сметката.Света Елена не е добро място за размисъл, прекалено на юг; Поне ме заточи на някой плаж.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...