Отиди на
Форум "Наука"

Правили сме ракия още през ХІV век


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Последно, какво се 'изясни' /щото и на тая тема й изпуснах края/. А и не ми се четат 5 страници псевдолингвистични напъни.

Заемка ли е думата 'ракия'?

Заемка ли е технологията за дестилация /същината за направата/ на ракия?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

естествено. Но за съжаление на Божо патентоването май ще ни се размине. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я още един плясък насред всеобщото мълчание:

"Мъст" и на шведски било гроздов сок :w00t:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%AE%D0%BB%D0%BC%D1%83%D1%81%D1%82

Ко стаа ся? Прабългарите не били семити, най ми били шведи, а :tooth:

Тук и там инцидентно и друг път са откривани паралели между прабългарския и западните езици. Но както казах - само инцидентно, в резултат на занижено внимание и разхлабване на форумната дисциплина.

Извън майтапа, какво става със старобългарското винопроизводство и производството на твърд алкохол - това ще решат `специалистите` също и въз основа на податките, които скромните форумци като мен предоставяме.

Когато решат да говорят, разбира се :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я още един плясък насред всеобщото мълчание:

"Мъст" и на шведски било гроздов сок :w00t:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%AE%D0%BB%D0%BC%D1%83%D1%81%D1%82

Ко стаа ся? Прабългарите не били семити, най ми били шведи, а :tooth:

Тук и там инцидентно и друг път са откривани паралели между прабългарския и западните езици. Но както казах - само инцидентно, в резултат на занижено внимание и разхлабване на форумната дисциплина.

Извън майтапа, какво става със старобългарското винопроизводство и производството на твърд алкохол - това ще решат `специалистите` също и въз основа на податките, които скромните форумци като мен предоставяме.

Когато решат да говорят, разбира се :biggrin:

Естествено че става дума за "старобългарско" винарство, тъй като въпросната дума мъст е заемка от латински. Има я и във всички съвременни романски езици.

Мисля, че тази тема се разводни и й трябва един сериозен катинар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че тази тема се разводни и й трябва един сериозен катинар.

Напротив, трябва да се развива като жив паметник - символ на това, докъде могат да доведат глупостите на БД и компания :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

защо думата се появява в Азия чак след като арабите разпространяват дестилацията. Няма я в нито един писмен паметник преди това, включително и при Кашгари.

При условие че не си чел нищо за етимологията на тази дума, как разбра кога се появява в източниците. Имаш ли представа думата арак, в смисъл на алкохолна напитка, къде е разпространена?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Перкунас: Естествено че става дума за "старобългарско" винарство, тъй като въпросната дума мъст е заемка от латински. Има я и във всички съвременни романски езици.

..............

Странен извод, намирсващ на вмирисаните етимологии от БЕР! Думата "мъст" е индоиранска: авестийски mad, согдийски mst`wni, партянски m`s`d (māsād), съвр.персийски māsdan, mās, пущунски matar, осетински mæsæg – пия, mast – пиян, таджикски mast, mastona – пиян, тох.(б) mot, пущунски mai, палийски madhu, mudu, непалски mad, кашмирски mas, may – вино. Във вахански вахански mod – закваска. В ирландски meisge, misge, mescc – пиян, mogan – малцов алкохол, уиски. В баски mozkor – пиян, в грузински matz – лоза.

В случая става дума за древна културна дума, налична и при семитите. Явно че индоиранците са я заели от семитите при своето разселване на юг и изток. При всички случаи те не са познавали винарството преди контактите им с Близкоизточния свят.

Редактирано от Щекн Ичр
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако приемем, че перфектната фонетична и семантична обосновка на Абаев е въздух под налягане, то следва да обясниш как китайската дума rāk се превръща в осетинската rong.

А ако приемем, че тюркската дума araki е китайска заемка с протетично /a/, следва да обясниш 1) каква е тази гласна /i/ в края и 2) защо думата се появява в Азия чак след като арабите разпространяват дестилацията. Няма я в нито един писмен паметник преди това, включително и при Кашгари.

..............

Не китайското rāk, а изходната дума сакско rag е в основата на осетинското ронг! Бейли ти го написал. Аз ще добавя: Питие подобна на хаомата, вероятно първоначално с религиозен произход.

Редактирано от Щекн Ичр
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Японската ракия се казва саке. Прави се от ориз. %-ът на алкохола е 12-20%. Може да се сервира студено, топло или горещо. Със саке могат да се приготвят и коктейли.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако приемем, че перфектната фонетична и семантична обосновка на Абаев е въздух под налягане, то следва да обясниш как китайската дума rāk се превръща в осетинската rong.

А ако приемем, че тюркската дума araki е китайска заемка с протетично /a/, следва да обясниш 1) каква е тази гласна /i/ в края и 2) защо думата се появява в Азия чак след като арабите разпространяват дестилацията. Няма я в нито един писмен паметник преди това, включително и при Кашгари.

Както и да се разглеждат нещата, дестилацията си е дело на арабите.

Те, за разлика от конните народи от средноазиатските степи (които по презумция са били вечно забързани за сезонните си грабителски набези) са имали нужното спокойствие и умения в коването на медни съдове и дестилацията се явява един естествен преломен момент, едно епохално откритие което заменя нетрайната класическа винена напитка със божественият му дестилиран дериват, който в горещитят пустинен климат се оказва безценен и като антисептик и като широкодостъпно опияняващо и обезболяващо средство, както и основа за изготвяне на силни типично арабски благовония.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странен извод, намирсващ на вмирисаните етимологии от БЕР! Думата "мъст" е индоиранска: авестийски mad, согдийски mst`wni, партянски m`s`d (māsād), съвр.персийски māsdan, mās, пущунски matar, осетински mæsæg – пия, mast – пиян, таджикски mast, mastona – пиян, тох.(б) mot, пущунски mai, палийски madhu, mudu, непалски mad, кашмирски mas, may – вино. Във вахански вахански mod – закваска. В ирландски meisge, misge, mescc – пиян, mogan – малцов алкохол, уиски. В баски mozkor – пиян, в грузински matz – лоза.

В случая става дума за древна културна дума, налична и при семитите. Явно че индоиранците са я заели от семитите при своето разселване на юг и изток. При всички случаи те не са познавали винарството преди контактите им с Близкоизточния свят.

Значи наистина българската `гроздова мъст` неслучайно има аналози в индоевропейски и семитски езици.

Предположих това сериозно, но после си помислих, че греша и че сигурно пак става дума за латинска заемка. Трудно е човек да се еманципира от доктринерските псевдонаучни похвати.

Доста чудно би било толкова латински и гръцки заемки, колкото ни се опитват да ни уверят, да проникнат дълбоко в бита и традициите на българите при условие, че в много сфери има отчетлива липса на античен континуитет през ранното следновековие по тукашните земи. А отвсякъде ни бомбардират с обратни твърдения. И това не е първия път, когато при независим анализ, макар и непрофесионален, досегашните постановки и `етимологии` биват сваляни като зрели круши. Което понякога е доста лесно.

Но дали латинската етимология може да бъде съживена от факта, че в латински `mustum` има точно значението на гроздова мъст (`sucum` - `сок` е отделно, то латинска заемка ли е?): http://la.wikipedia.org/wiki/Mustum , докато в цитираните от теб езици аналозите имат отклонения в значението, които понякога са значителни? Дали може да се изведе по-сигурна етимология, основана и на исторически сведения?

От отрицателни значения на must като `пиян` се сещам за подобна дума на български: `мастия` - бездомно куче, понякога грубо `мръсница, уличница` за жена.

Струва ми се, че предноазиатският семитски произход трябва да се докаже по-убедително, ако въобще е възможно. Защото къде са семити, къде са ирландци и кашмирци :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..............

Не китайското rāk, а изходната дума сакско rag е в основата на осетинското ронг! Бейли ти го написал.

Бейли не е написал нищо такова, разбира се. Просто отбелязва, че може да има връзка между двете. Сам казва, че етимологиите са му неясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А арабската е още по-неясна! Мъстия е гръцка дума - скитник.

Ясно е че от 10 кладенеца вода ще донесете само и само да не признаете че тази дума е с прабългарски при това ирански произход! :tooth: Иранските значения са ясни, пиян, вино, мъст в страбългарски - младо, опиващо вино. С радио не се спори!

Как ще обясниш че въпросната дума според теб е латинска заемка в старобългарски? По-логично е да са заели гръцка дума! Латинското понятие откъде е заето - от влашорите вМъгленско и Тесалия? :tooth:

Редактирано от Щекн Ичр
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Как ще обясниш че въпросната дума според теб е латинска заемка в старобългарски? По-логично е да са заели гръцка дума! Латинското понятие откъде е заето - от влашорите вМъгленско и Тесалия?

Тъй де, и аз това питам. И понеже мисля същото, ми се иска доказателството да е по-убедително.

Колко думички съм си приготвил аз, и най-различни, ама няма кой да каже: пробвал съм :biggrin:

Понеже тук оставаме на въпроса за производството на алкохол през средновековието (между другото на темата не й ли е време за промяна на заглавието?) - струва ми се, че не може подобна (пра)българска дума да остане изолирана. По логиката на горното въобще не трябва да има латински термини в тази сфера; трябва да се изследва цялата винарска, ракиджийска и запойна терминология, за да се установи кой пие и кой плаща :tooth: ... с други думи - да се състави цялостна картинка. Така и в други сфери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
По логиката на горното въобще не трябва да има латински термини в тази сфера

Обаче има: `вино` е латинска дума. Следователно може бинякой пуска партенки :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Успях да намеря една снимка на чирепа, не е много ясна, не мога да кажа със сигурност, че пише именно "ракиня"

може ли някой да ми каже това парче от какво е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам несекващия интерес към виното и дериватите му (в частност ракийката) и обема на нарастване на тази тема, вярно вика Алвата, че в този форум само алкохолици сме се сбрали. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като гледам несекващия интерес към виното и дериватите му (в частност ракийката) и обема на нарастване на тази тема, вярно вика Алвата, че в този форум само алкохолици сме се сбрали. :tooth:

Аз съм виждал да се пие и лимонада, и капучино, и кока кола..

Може странно да звучи, но е факт!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз съм виждал да се пие и лимонада, и капучино, и кока кола..

Може странно да звучи, но е факт!

Един път не значи навик.tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предположих това сериозно, но после си помислих, че греша и че сигурно пак става дума за латинска заемка. Трудно е човек да се еманципира от доктринерските псевдонаучни похвати.

Доста чудно би било толкова латински и гръцки заемки, колкото ни се опитват да ни уверят, да проникнат дълбоко в бита и традициите на българите при условие, че в много сфери има отчетлива липса на античен континуитет през ранното следновековие по тукашните земи.

бъчва, бъклица, каца - както и да ги погледнеш - все пусто латинско излиза...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...