Отиди на
Форум "Наука"

Неведомите пътища на човешкото умение


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

За да бъде учудването ни донякъде обяснено, оказва се, че това е страната с едно от най-многобройното грамотно население в света....

Като го гледам това хлапе започвам да си обяснявам как дори във варварските времена хората са развивали занаяти и изкуства.

Майсторството е заложено в човешкия ген, кой каквото ще да ми приказва.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не майсторството, а таланта ;) в бързината не е уцелил точния термин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Таланта действително е заложен, а майсторството се развива с опита и старанието.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Различни термини са все пак, майсторство без талант не може да има. А можеш да знаеш, че имаш неразвити таланти примерно ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Терминологични спорове, а вижте какво прави хлапето!

Майстор е и е талантлив. Без талант няма майсторство, което, естествено, представлява развит талант. Който е заложен. Абсолютно неоснователно заяждане, което мести вниманието от това, което се вижда на видеото. :post-20645-1121105496:

Да не говорим, че това, което показва хлапето на тази възраст какво е - майсторство или талант или май и двете заедно? Я вижте само не само с каква скорост рисува, но и какво!

За протокола ще кажа на Сириус, че противоречие няма - грамотността в такава бедна страна е приятна изненада, от една страна. От друга - какво пречи тя на майсторството или на таланта?

Нима е пречка за тях или какво?

Важното в случая е, че явно народът на Бирма е доста талантлив ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До талант е. Ясно е, че без него не можеш да направиш дори част от това. В случая талантът е превърнат в рутина - едно безкрайно повтаряне на един и същ отработен сценарий на действия по каталог. В "белите" страни талантът има възможност да излезе от тази ограничителна рамка, но в страни като Бирма, Китай, Виетнам и др. той е впрегнат в задоволяване на насъщни потребности като това момче или е подчинен на голямата индустрия. Която пък дори е придобила апокалиптични параметри:

100144131.jpg

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

До талант е. Ясно е, че без него не можеш да направиш дори част от това. В случая талантът е превърнат в рутина - едно безкрайно повтаряне на един и същ отработен сценарий на действия по каталог.

Детето рисува различни неща, обаче. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Детето рисува различни неща, обаче. :)

Да, те са различни доколкото е богат "каталогът", разстлан пред него. КГ125, разнообразието не е голямо, повярвай ми :bigwink: Това обаче в никакъв случай не омаловажава таланта на човека, който в дадения случай е ограничен от обстоятелствата. А самото му проявление, дори върху скромен асортимент е достатъчно да предизвика възхищението ти, както и на останалите, за които това е над възможностите им.

.:.

Редактирано от Bolyarski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Каталог ли? Аз видях пък разнообразни рисунки. После самата тази рисунка - не знам как се нарича, акварел май? С черна боя и гланц на бялото направи речен завой и внуши страхотна чистота... То хора, дето могат това и онова - много, но това впечатлява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...То хора, дето могат това и онова - много, но това впечатлява.

Това е достатъчно

А "разнообразието" е първата реакция на този, който за първи път вижда това. Ако отидеш и на следващата година отново при него, ще има дежа ву :tooth:

От друга страна, ако това момче отиде например в щатите, ще завърши школа по изящни изкуства с отличен и ще направи фурор в съвсем различна среда, със съвсем различна визия на творбите си. Но този въпрос е твърде далеч от мисълта на обикновения човек, застанал с отворена уста пред ТАЛАНТА. Колкото и недошлайфан да е той. Защото блести на фона на околната сивота, нали? :smokeing:

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм сигурен какво ще стане с него, ако иде в Щатите. За съжаление модернистичните мацаници идват точно оттам.:(

В тези рисунки има много Изток ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм сигурен какво ще стане с него, ако иде в Щатите. За съжаление модернистичните мацаници идват точно оттам.:(

В тези рисунки има много Изток ;)

Прав си, че има много Изток, но не бъди скептик относно "модернистичните мацаници" на Запада. Въпросът с влиянието на западната култура доста ще разтегне темата. Има примери за "самосъхранение" като Дирек Кингнок, учил в Khon Kaen University, Тайланд, както и в LAAFA, САЩ:

168006_1543592960694_1561083052_31144989_2895095_n.jpg

И видео:

Има и "модерно" шлайфани таланти, чиито картини струват десетки хиляди долари, като:

Жаоминг Ву от Китай, Академия по изкуства, Сан Франциско:

269135_233576919996756_155438734477242_832145_6329974_n.jpg

17-10.jpg

Hsin-Yao Tseng от Тайван, също учил в Академията в Сан Франциско:

hsin_yao_tseng_09.jpg

237-Hsin-Yao+Tseng_Waiting_30x24_Oil+on+Canvas.jpg

както и доста други, които няма смисъл да изреждам. И които може би са тръгнали от улицата на която рисува това момче.

Голяма част от тези таланти остават да живеят и творят в западното общество и то с голям успех. Други предпочитат да се върнат. Но никога няма да застанат отново на улицата. Както се вижда - те са на съвсем различно ниво и творят не от нужда за насъщния, а в името на самото изкуство:)

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма значение с какви мотиви го правят, важното е да го правят:) И все пак - стилът в картините на лапето е много изчистен и позитивен, същевременно много "източен".

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ, таланти ще видиш навсякъде. Във всяка държава. На всяка улица ако щеш.

С това съм съгласен, но с оеднаквяването на термините - не ;)

Болярски тия китайци са много силни портретисти (като теб ;) ), има доста силно и ясно усещане за светлината в тези картини.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, ми то аз ги уеднаквявам само в контекста - защото го гледам от, тъй да се рече, социологическа гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е доста приятна темичка и мисля, че мястото й е в раздела за изкуство.

тия китайци са много силни портретисти, има доста силно и ясно усещане за светлината в тези картини.

Традиционната техника на рисуване с туш върху коприна не допуска поправки. А въздушността и усета за светлина се дължат на прозрачността на боите и на факта, че голяма част от листа остава почти недокосната. http://www.google.bg/search?q=old+Chinese+painting&hl=bg&rlz=1C1CHNU_enBG354BG354&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=BP_1ToffIs7RsgbY_MwU&ved=0CD4QsAQ&biw=1280&bih=909

Всичко това се вижда на видеото.

Наистина в произведението има много изток; само накрая според мене малко се развали усещането за пространство и въздушност; но добре се знае, че художествените усети на Изтока и Запада са доста различни.

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С това съм съгласен, но с оеднаквяването на термините - не ;)

Болярски тия китайци са много силни портретисти (като теб ;) ), има доста силно и ясно усещане за светлината в тези картини.

Благодаря:) Определено са много силни. Прави впечатление, че използват много смело гамата и наблягат на контраста, което не е присъщо на западната школа (а и руската, наред с нашата в частност).

Туй хлапе обаче намери страстен почитател в лицето на КГ :)): И покрай това се казаха доста неща.

Ако някой от вас е бил в Несебър и е видял една самотна художничка на центъра, срещу детската градина, която рисува пейзажчета от града на коляно, неизменно ще направи паралел с това хлапе. Защото ако се вгледа по-внимателно, ще види същото. С тази разлика, че тук е доста "българско". И може би някак малко по-западно :hmmm:

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото до техниката на хлапето, тя според мен е туш върху гланциран картон. Тушът съхне бързо, а гланцът на медията пречи на листа да поеме влага. Което пък позволява на туристите да си навият на руло "произведението" почти веднага.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-ефектното е, че първо нанася боите, а след това вади отблясъците. Доста рязък контраст се получава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

23_10_2009_0731052001256288779_aleksej-antonov-alexei-antonov.jpg

И нещо от мен за техниката на рисуване... Алексей Антонов е направил няколко учебни филма в които демонстрира техниките използувани от "старите" майстори.

Създаването на една картина отнема между 8 - 12 месеца.. . .

. . .

Ако някой има желание да се запознае с тази техника, ще му изпратя учебните филми ... да речем през DOX.ABV.BG

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За един обикновен натюрморт мисля, че отнема доста по-малко време, поне при майсторите ;) Този Антонов наистина е много голям, но и много еднообразен има техниката и възможността да експериментира с всякакви други сюжети различни от натюрморти, цветя и плодове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За един обикновен натюрморт мисля, че отнема доста по-малко време, поне при майсторите ;) Този Антонов наистина е много голям, но и много еднообразен има техниката и възможността да експериментира с всякакви други сюжети различни от натюрморти, цветя и плодове.

Отнема време нанасянето на многобройни лейари. Около 6-7 на брой, както и времето за изсъхването на всеки от тях. Антонов препоръчва да се започнат няколко картини през ден. Така ще се спести време за получаване на готовите продукти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-ефектното е, че първо нанася боите, а след това вади отблясъците. Доста рязък контраст се получава.

Точно тука се вижда, че изпълнението е предварително заучено, защото докато чака тушът да се посгъсти за да дейтва с ножа, работи върху друг детайл. Ако измисля сюжета на момента би трябвало докато чака да помисли какви ще са тези отблясъци и светлосенки, а при него е като манифактура.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Пичове,

правете разлика между дарба, талант и майсторлък.

Дарбата е нещо уникално. Талантът се придобива у усетлив човек, а майсторлъка се учи. Талантливи хора има много, майсторлъка повече клони към рутина, дълга практика. Но тези двамата може да нямат изобщо дарба.

Много хора са пропилели таланта си. Огромна част обаче не знаят каква дарба имат всъщност и изобщо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...