Отиди на
Форум "Наука"

Стартиране на бизнес с 20 000 лева ?


emkata

Recommended Posts

  • Потребител

Историк, занимавал ли си се с бизнес? Ама сериозно? Според мен не. Тук става смешно ама даже не е интересно. От този дълъг пост какво полезно може да се извлече? Не виждам нищо аз, ама си е мое мнение все пак де!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 67
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Да поясня! Ако питащия не познава нормативните документи (а май ги познава?), ако няма идея с какво може да се захване (май няма или така представя нещата?), както и да словоблудстваме тук, файда няма да има! Варианта някой пробил по този начин да се включи тук не е нула, а минус безкрайност. Така, че пак пледирам - такива теми трябва да се заключват!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, не съм се занимавал. Само се опитвам да помогна на питащия.

Моята наука (историята) е теоретична, аз на теория съм силен. Практиката я оставям на вас.

Макар че в моя случай практиката винаги (поне - до днес) е потвърждавала теорията.

И, все пак, не съм писал глупости, де... Все са верни неща.

Разбира се, сметките са за матматик и счетоводител. А аз не съм ни едно от двете.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм писал, че си писал глупости, а просто безполезни неща. Има разлика нали?

Хммм, хем нямаш практика като .....'бизнесмен' (поне така писа), хем 'споделящ' 'опита си'. Не, не е коректно!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що пък да не е коректно, особено - ако питащият намери нещо полезно в написаното от мен?

От целия постинг той може да вземе дори само едно изречение, една дума или една цифра, които да отключат някаква нова (допълнителна) идея в главата му.

Човекът пита, а аз просто споделям някои знания и идеи, които ми хрумват по темата.

Разбира се, той може и да ги знае тия неща (толкова по-добре за него, ако е така!), но може по-нататък във времето темата да бъде прочетена от други хора, който да не ги знаят.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пожививьом увидим Историк. Апелирам към питащия да сподели, какво е било полезно и какво е плява. За полезното ще моля за док-ва ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, което трябва да се направи, е да се направят два списъка:

- списък на активите и пасивите на предприятието и

- списък на паричния поток (приходи и разходи).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ и то голям!

Не разбирам логиката от типа:

Аз от това не разбирам, ама ще се намеся, щото може да съм копи-пейстнал нещо полезно.

Край на ОТ!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм го копи-пейстнал. Жена ми е счетоводителка. От нея ги знам тия неща.

Пък ако някой има повече опит, повече практика, моля, нека сподели!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Рядко практиката потвърждава теорията. Oбикновено, теорията се променя, докато пасне на практиката.

Ако ти се теоритезира, може да отвориш подходяща тема.

Да, рядко е, но е хубаво, когато се случи. И пак - да, така е, теорията се променя, като в нея се наслагват допълнения от практиката, за да се доближат повече една до друга.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето малко практика:

Регистрация по ДДС - означава ежемесечен отчет или 200 лв. за счетоводител (на месец). При малки обороти е силно НЕпрепоръчителна.

С кафе изобщо не се захващай. Защото няма да ти стигнат парите за обзавеждане или да му платиш сметките.

800 лв. за помещение, даже и в ларгото си е свръх много. Огледай се, всеки втори офис е с табелка "дава се под наем"!

С каквато и търговия да се захванеш ще е на зле работата, така, че трябва да си оставиш поне половината пари, каше за черни дни. Иначе ако дойде момент в който не можеш да платиш своите и тези на сътрудниците осигуровки, сигурно ще ти поискат двайсетте бона обратно.

Осигуровките изглеждат малко, но като се посъберат за повече хора (единия от които управител, който се осигурява минимум на две минимални заплати) се събира значителна сума.

Гледай да нямаш никакви разходи, непряко свързани с работния процес. Екстри като чистачки, секретарки, телефони, интернети, коли и разни други али бали, не ти помагат, даже пречат.

Не си купувай обзавеждане, работното помещение не му трябва лукс, за да върши работа, а ще ти фръкнат минмум 1000 лв.

Изобщо не се притеснявай да режеш заплати, ще станеш дева Мария, когато можеш да си го позволиш.

На сътрудника, не му се работи, набии си го в главата и не го оставяй сам, щото нищо няма да свърши (с много, ама наистина много редки изключения).

Не подбивай цени, щото не можеш да си го позволиш и ще фалираш бързо.

С каквото и да се захванеш, трябва да знаеш, че истинските харчове не са в началото, а по време на процеса.

Изкуството в цялата работа, е да се здържиш и да харчиш по-малко от колкото правиш.

Нещо от особена важност - Не си прецаквай клиентите, щото рефлектира на n-та степен!

В началото аз бих направил така:

Работно помещение 100-200 лв. (на месец). Зависи от търговията, понякога такова помещение, даже не е нужно.

Изискания брой работници, само на книга. Ще им плащам осигуровки, но без заплати (най-добре някой безработен от семейството).

Каквото си имам от вкъщи ще го използвам.

Регистрацията на фирма излиза солено, но можеш да я направиш сам. Не е сложно и няма да ти излезе и половината на това което ще ти поискат разни счетоводители и адвокати.

Относно поддържането на бумагите, ако нямаш икономическо образование или ако си си бъркал в носа в час, най-добре си вземи счетоводител. Последния ще те "светне" в много съществени подробностти, ако е по-печен може и да намери начин да ти свали някой лев от приходите. (Ако, кандидатстваш за двайсетте хиляди от община Бургас, мога да ти препоръчам счетоводител).

Има още доста неща, но много писане ще стане.

Относно търговията:

Най-големи печалби, правят прекупвачите, щото не влагат нищо, освен старанието да си намерят клиент.

Земеделието не е чак толкова зле, просто наще производители не са се осъзнали да наблягат на количеството. Голяма част от земеделските площи, в бургаско, са насадени с рапица. Струва си, да се проучи къде и на какви цени я изкупуват (в комшийска Турция).

Сега идва лято, почва да излиза българската продукция и голяма част от нея се засилва, към морето. Царевицата, например, се продава на много добра печалба. Незнам дали не си изтървал срока за тротоарното право, но си струва да питаш направо продавачите. Понеже те ходят и я търсят от производителите, харчат бензин и други разни неприятни занимавки, ако можеш да им предложеш стока на добра цена + доставка, ще си купят от тебе, нищо, че не е на цени от производителя.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма да стане с хоби , защото хората все по-малко си печатат снимки . Предпочитат да си ги гледат на компютъра. Вие , ако имате тези пари, какъв бизнес бихте започнали ?

С услуги. Например, гражданско дружество се създава с договор и заверка при нотариус, тъй като то възниква по силата на Закона за задълженията и договорите. Регистрацията струва около 50-ина лв. (за нотариус и регистър БУЛСТАТ). Здравното осигуряване е задължително, социалното е по избор на съдружниците. Дружеството може да няма печалба, а да разпределя дивиденти. С гъвкав мениджмънт се плащат по-малко данъци. ;)

Идеи много...

Имате време до 31 май т.г. да разработите бизнес план и да го предадете в Бюрото по труда. Успех! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Идеи много...

Имате време до 31 май т.г. да разработите бизнес план и да го предадете в Бюрото по труда. Успех! :)

Аз пък попаднах на информация, че бизнес плановете ще се подават на седем етапа (в седем срока). Първият започва на 7 май.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво на Историка и на Павлов ! Личи ,че сте запознати с основните и важни неща за един бизнес. Ако бяхме в 90-те години щяхте да сте милионери , какъвто бях и аз . Благодарение на спазването на основни принципи в бизнеса спестих няколко пъти по 20К , но това няма как да го разбере Митака . Лошото е , че сега хората нямат пари .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Търси голямо училище и отваряй до него малък обект за продажба на вкусни работи някакви. От хлапетиите по-гладен народ няма. Като ги правиш вкусни и не пестиш, общо взето ще върви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво на Историка и на Павлов ! Личи ,че сте запознати с основните и важни неща за един бизнес. Ако бяхме в 90-те години щяхте да сте милионери , какъвто бях и аз . Благодарение на спазването на основни принципи в бизнеса спестих няколко пъти по 20К , но това няма как да го разбере Митака . Лошото е , че сега хората нямат пари .

Жалко, че не е изобретена машина на времето - с нея бихме могли да използваме знания, които ще придобием в бъдещето, в даден минал момент. Как ме е яд, че нямах днешните си знания преди години, когато бях ученик, когато бях студент или когато се появих на трудовия пазар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз имам 20 хиляди лева ... това, че не съм ги сложил в бизнес, а ги държа по депозити със средна лихва 8%, сам говори каква е бизнес средата в БГ и не само в БГ ...

ако бях без работа и се чудех какво да правя и разчитах на тези 20 хиляди лева да развия бизнес - щях да развия нещо, което разбирам добре и мога да правя сам дори и работниците ми да напуснат, докато си назнача други ... и би било нещо с висока добавена стойност, а не някаква хамалогия, при която по цял ден да вися/клеча в някакво кафе ...

90те свършиха, пари от небето вече няма да падат ...

времената са други, много бизнеси са притиснати от големите вериги, други от други явления ...

въпреки това в БГ все още има незаети пазарни ниши ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да успее бизнеса трябва по някакъв начин да е свързан с това което умееш да правиш най-добре. Иначе си е чисто тото.... Ако например си автомеханик, едва ли ще имаш голям успех ако отвориш шивашко ателие. Според мен с 20к може да се стартира бизнес и то печеливш, но едва ли ще е в сферата на производството... По-скоро нещо в консултантския бранш - за което обаче е необходимо да си наистина много добър в специалността си. Ето например една идея, която ми се вижда изпълнима с 20к - може да се започне бизнес с организиране на т.нар тийм-билдинг събития - нещо което е сравнително ново и модерно в БГ - следваме хамериканската мода все пак :). Дори ако имаш добри работници - задължително единият трябва да е добър в рекламата и промоцията на услуги, то може да хванеш и големите вериги като клиенти.

Все пак обаче най-добре е да правиш това което ти е по сърце и наистина умееш - иначе риска от провал е много голям.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като се замисля, през 90-те парите не падаха от небето ами бяха, в голяма част, безразборно раздавани от разни банкови институции, които тепърва започват да се светват, че залозите (апартаментите) нямат и наполовина стойност от дадената сума. Този разговор обаче, май беше за една друга тема.

Неразбирам Невски защо си мислиш, че решението ти е миродавно. Това как ти оперираш с парите си, си е лично твой проблем. Затова и няма да го коментирам, понеже си е твое решение и разбиране. Но това, какво ти правиш със своите си средствата, изобщо не е мерило за цялостното състояние на търговията, в България или където и да е било другаде.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да успее бизнеса трябва по някакъв начин да е свързан с това което умееш да правиш най-добре. Иначе си е чисто тото.... Ако например си автомеханик, едва ли ще имаш голям успех ако отвориш шивашко ателие. Според мен с 20к може да се стартира бизнес и то печеливш, но едва ли ще е в сферата на производството... По-скоро нещо в консултантския бранш - за което обаче е необходимо да си наистина много добър в специалността си. Ето например една идея, която ми се вижда изпълнима с 20к - може да се започне бизнес с организиране на т.нар тийм-билдинг събития - нещо което е сравнително ново и модерно в БГ - следваме хамериканската мода все пак :). Дори ако имаш добри работници - задължително единият трябва да е добър в рекламата и промоцията на услуги, то може да хванеш и големите вериги като клиенти.

Все пак обаче най-добре е да правиш това което ти е по сърце и наистина умееш - иначе риска от провал е много голям.

Да допълня.

С малко успех и производство може, предлагат се оборудвани цехове под наем. И няма да трябва нищо освен основната суровина и една заплата две.

Зави си какво умее желаещият.

Защото производството на каквото и да е, си е "рецепта".

Иначе винаги се почва от малко, та и основната суровина е малко. Малкият цех има малък наем и така. Един патент после и така.

(по-горе описаният бизнес от мен, е производствен).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До дедо Либен - парите ми са в банката и ми носят достатъчен доход , за да не работя . Просто прецених , че не си заслужава риска . А сега имам някаква малка възможност , която не е за изпускане .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...