Отиди на
Форум "Наука"

Стартиране на бизнес с 20 000 лева ?


emkata

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Ми чудя се тогавава как си ги направил, като ти следя въпросите и коментарите. Чесно. Без лоши чувства.

Жив и здрав и успех!

Ако заслужавам бан, така да бъде. Модераторите да решат.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 67
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Като се замисля, през 90-те парите не падаха от небето ами бяха, в голяма част, безразборно раздавани от разни банкови институции, които тепърва започват да се светват, че залозите (апартаментите) нямат и наполовина стойност от дадената сума. Този разговор обаче, май беше за една друга тема.

Неразбирам Невски защо си мислиш, че решението ти е миродавно. Това как ти оперираш с парите си, си е лично твой проблем. Затова и няма да го коментирам, понеже си е твое решение и разбиране. Но това, какво ти правиш със своите си средствата, изобщо не е мерило за цялостното състояние на търговията, в България или където и да е било другаде.

драги господин павлов,

не знам коя е тая банка дала ипотечен кредит примерно през 1993г., която тепърва да е светва, каква била стойността на обезпечението ...

да не говорим, че в момента има много малко (ако въобще има) кредити останали от 90те до сега ...

иначе парите през 90те не падаха от небето, но образно падаха от небето ...

каквото и да подхванеш се изкарваха пари, защото имаше много незаети пазарни ниши ...

докарваш кола от германия за нея вече чакат 3ма да я купят ...

отваряш магазин или склад и хората идват и пазаруват ...

отваряш аптека и правиш бая пара ...

сглобяваш един компютър и си изкарал 100 долара ...

ако сега се опиташ да направиш каквото и да било от разнообразните бизнеси и търговии вървяли тогава или ще изкараш много по-малко пари или ще можеш да си купиш много по-малко неща, а ако нямаш късмет може и да фалираш ...

конюнктурата е коренно различна, структурата на потреблението също, а конкуренцията е навсякъде ...

ако трябва да сравняваме БГ през 1992г. и БГ сега след 20г. от една страна мечтата на повечето българи да имат пълни магазини се сбъдна ... от друга страна мечтата им да имат пълни хладилници, хубава кола и да развиват собствен бизнес при повечето от тях не се сбъдна ...

всъщност бизнесите, при които можеш да изкарваш по 8% на година от вложените средства след като си платиш всички данъци, лихви, заплати, осигурвоки, режийни, разходи вече не са чак толкова много ... особено оразмерено с риска ...

знам, че да се прави бизнес е трудно и не е за всеки ...

виж точенето на европроекти и държавни средства е друга работа ... по това в БГ всички са специалисти ...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кредитните милионери през 90те са съвсем отделен феномен от имотния бум и прекомерното ипотечно кредитиране ...

в интерес на истината кредитен милионер можеше да стане всеки, който има необходимите контакти и на който му стиска ... аз лично съм присъствал на такива предложения "искаш ли, колко, еди-какъв си процент за мен' ...

един от тези дето ги раздваше после даже го назначиха в БНБ (може и да са много, ама аз познавам един) ...

в момента банките кредитират трудно ...

това обаче не е проблема на бизнеса нито в БГ, нито из европа ...

най-големият проблем е, че хората са затънали в дългове, нямат пари, а предлагането на стоки и услуги като цяло (с изключение на определени ниши) е по-голямо от търсенето ...

дали има свръхпредлагане или ниско агрегатно търсене е въпрос на терминология ...

факт е, че много фирми имат незаети мощности, а много търговци нисък оборот ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да видим сега... как би могъл авторът на темата да си набележи параметрите на ситуацията...

1. Трябва да си решиш дали фирмата ти ще бъде ЕТ, ЕООД, ООД... В зависимост от бизнеса и от формата на юридическото лице зависи дали трябва да си регистриран по ДДС и какви данъци ще плащаш, до каква степен ще бъдеш отговорен - до размера на активите на фирмата или - с цялото си имущество (при ЕТ).

2. Уточняваш си сладкарница, кафе-аперитив или питейно заведение ще бъде обектът ти или пък - магазин за продажба на пакетирани стоки, цигари и алкохол... Защото ще имаш доста различни изисквания, в зависимост от това, какъв ще се води обектът! Важно е дали обектът е стационарен или е преместваем - нещо като каравана, или сглобяема къща, примерно...

3. За размера на наемите провери в http://imot.bg/ , примерно.

4. За разрешителните - ще зависи с какъв статут е помещението и дали няма да му се наложи смяна на предназначението. В местната община вероятно биха могли да ти обадят точно колко и какви документи ще ти трябват. Обикновено това са: разрешително от местната община, становище за пожарна безопасност - от пожарната служба, становище на ХЕИ, служебни бележки от ВиК, от местното електроразпределително дружество, договор за наем (ако помещението не е твое), актуално състояние на фирмата... Не знам дали ще ти се наложи да вадиш някакви сертификати за безопасност на храните, за управление на качеството (ISO 22000, HACCP, ISO 9001), такива някакви неща... Ще се плаща и такса "смет"...

5. За продажбата на бира май няма да ти трябва лиценз, но за цигари и високоградусен алкохол (15-20+ градуса) се изискват съответните лицензи. Те са местни данъци и такси, така че се определят от съответната община.

5. За хладилните витрини... За кока кола ще ти искат да им заредиш от всичките продукти определено количество първоначално и след това да не държиш други продукти в тяхната витрина. Изключение правят витрините за минерална вода (фирмите за минерална вода също предлагат свои брандирани витрини), където е разрешено да се съхраняват и други продукти, освен техните във витрините им.

6. Добре ще е да си намериш добър счетоводител. Има разни дреболии, които се променят с времето и е добре да имаш човек, който да следи промените, понеже глобите, по причина на немарливост никак не са малки. Освен това, добрият счетоводител би могъл да ти помогне да намалиш малко размера на данъците (примерно - чрез дарения и/или други законни механизми). Не забравяй да плащаш осигуровките - своите и на служителите си! Трябва ти и касов апарат, задължително свързан с НАП. Добре е да имаш и апарат за картово плащане (не зная как се наричат тези апарати)... Ще ти трябва и електронен подпис.

7. Ще ти трябва договор с фирма за трудова медицина (това е абонамент и се плаща на база броят на служителите), ще ти трябва система за самоконтрол, касова книга (и ред други книги за различни видове инструктаж и т. н.).

8. РЕКЛАМА!

- Офлайн: светеща външна реклама, брандиране на витрини, брандиран сенник над вратата, рекламни чадъри и т.н. Реклами в местния вестник...

- Онлайн - сайт, блог, профил на заведението във Фейсбуук, филмче в ютуб или вбокс7, банери, размяна на банери, реклама в Гугъл и Яху, в някои форуми (като БГ мама)...

9. Ремонти - на тоалетната (с преддверие), на канализацията, дограма, барплот, окачен таван, фасада, подове, боядисване... Ако ще се пуши в заведението, задължително трябва да има място за пушачи и за нешушачи. Може да го обявиш като заведение само за (не)пушачи. Твоя воля!...Трябва да калкулираш разходите за майсторите-строители и за материалите.

10. Климатик - за отопляване и охлаждане... Ако е много евтин, може би няма да успее да се справи с големи студове и горещини.

11. Аспирация и вентилация, ако ще се пуши в заведението.

12. Пред заведението може да има място за игра на децата на клиентите ти (пясъчник, метална пързалка, метални люлки и катерушки, надуваема пързалка, надуваем замък, батут, електронни игри - машини, в които се пускат монети и после се играе съответната игра).

13. Барплот, маси, пейки, столове, табуретки, чинии, чаши, ножове, вилици и лъжици (за многократна и еднократна употреба), сламки, кафе машина, хладилници, шкаф-витрини (или - както там се казват)...Виж този сайт: http://www.hbg2000.com/ - тук има доста неща, които биха могли да ти послужат в дейността. Трябва да избереш стила на интериора и основната музика.

14. Охрана - СОТ, камера, аларма, жива охрана...

15. Стока... Каква и колко - тук не се наемам да те съветвам.

14. Забавлението на клиемтите - радиоточка (това е минимумът!), музикална уредба, музикални дискове, телевизор, кабелна и цифрова телевизия, безплатен интернет, комплекти за игра на шахмат, карти, табла, не се сърди човече, монополи, пъзели, вестници и списание (абонираш се или ги купуваш)...

15. Можеш да се свържеш с някоя чаена къща и оттам да се снабдяваш с качествени видове чай и кафе.

16. Колко и кои ще са конкурентите?

17. КЪДЕ ще бъде разположен обектът ти - на оживено място, до летище, пристанище, гара или автогара, до някой университет или училище, до казарма, до стадион, в квартал с по-млади хора или в квартал с повече пенсионери, или на някое по-тихо и спокойно място. Може да е в градска градина, например...

18. Колко и какви ще са клиентите? Едно е да са рокаджии и метали, друго е да са пенсионери, трето и четвърто - ако са майки с деца или цели семейства, пето и шесто - ако са ученици и студенти...

Всички тези "дреболии" са важни и са свързани с различни по обем разходи.

Аз май се повтарям за някои неща, но е хубаво да ги има на едно място всичките.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Смятам, че темата за данъците и осигуровките за 2012 г. също ще те заинтригува:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13230

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Istorik - ти си готов бизнесмен ! Тези неща ги зная , но хубаво е да се кажат , защото може да послужат и на други от форума.Лошото е , че има много формалности , разрешителни и т.н. , който са разход на време и средства . Александър - Да! Еоод или ООД , но все още не е решено твърдо , защото все още търся плюсовете и минусите на двете форми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еоод или ООД , но все още не е решено твърдо , защото все още търся плюсовете и минусите на двете форми.

Нещо не схващам какви минуси и плюсове търсиш? Единствената разлика между ЕООД и ООД е, че ЕООД-то има един собственик (физическо или юридическо лице), а ООД-то двама или повече такива (физически или юридически лица). Всичко друго е еднакво - т.е. ако си сам - ЕООД, ако имаш съдружник/ци - ООД.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно ли са еднакви ... т.е. никакви данъчни облекчения ли няма , ако си ЕООД или ООД ? Относно печалбата - не е ли по-добре да се разпределя между повече съдружници ( може да са моите родители ) или облагането и не зависи от броя на съдружниците ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

дали си оод или еоод данък печалба и данък дивидент са все едни и същи ... те не завсият нито от оборота нито, нито от самата печалба нито от броя на сърдужниците в БГ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Прочетох темата ... аз също кандидатствах за тази опция - но ми казаха на 30 да подам документи инай рано края на годината ще ме извикат и ще решат дали да ми задействат седващата част - бизнес консултация -4-5 часа някъде , та аз до нова година си мечтая да съм в Германия , че тук секви дебили се гаврят с мен , аз съм дипломиран архитект,завършил УАСГ -София ,и бизнес планът ми е следния - наемам офис , оборудване , реклама , хонорари на Архитекти с Пълна Проектантска ПРавоспособност-за подпис , ако случайно правя по голяма сграда .... Мнооого ще се радвам ако някой може да ми даде някой съвет , писна ми да се рова в нета за всиччко и сам да правя всичко....

Поздрави,Бранимир

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И след първата поръчка , следва челен удар със съответните изключително корумпирани общински служители , които трябва да ти одобрят проекта :tooth:

Въобще , многото планове и теоретизиране са излишни.Трябва си постоянство и да не ти пука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е и в чужбина има корупция, просто по-малко се приказва, ние всичко си казваме, като сме балами.

Но поне с един реализиран проект напред имаш шанс.

Никой не дава от нула. За чужденец всички са равни, щом нямат реализиран проект. Дори и да са завършили друго.

Дано успееш да ги убедиш в знанията и възможностите си.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами аз подадох първия документ .... това което ме притеснява е че ще трябва да извада кеш за да си основа фирма - и може да не ме одобрат за парите и само да се набутам с пари .... някой има ли идея за какво говоря ?

Поздрави,Бранимир

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...