Отиди на
Форум "Наука"

Държавите в Африка,Азия и америките


Recommended Posts

  • Потребител

Хайде в тази тема да говорим главно за държавите,а не за племена.

КГ-Англия в тази тема не ме интересува.

Ако не предоставиш аргументи против,считаме Уадаи за държава.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 726
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Фружин, през 14 в. българите и турците са на едно и също технологическо ниво на развитие. През 1900 европейците са в индустриалната епоха, а конгоанците практически все още в желазната епоха.

Разликата е по-голяма от тази между испанци и ацтеки.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ прекалява с омаловажаването на агресията и злините на колонизаторите ...

...........................................

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какви идеи?

Писменоста е необходима за администрация,но ако територията е малко е възможна администрация и без писменос.

Много варварски държави нямат писменост.Сега в тях може да има един-двама знаещи латински или гръцки,но това не е съществено.

И аз не вдявам какви идеи се бълнуват тук, малко по-конкретно ако може!

Цели империи са съществували без писменост. Монголската например, която е и най-голямата държава в цялата история (без евентуално Британската и Руската империя може би) и си е съществувала без никаква писменост, всички сведения за Чингис хан са оставени от околните държави, които са били прегазени от него.

Инкската държава и цивилизация, съществува изцяло без писменост, над 1 милион кв.км държава с около 10 милиона поданици се е управляват без никакви проблеми.

Това как ще го обясните?

Оставете ме да отгатна - като обявите и инките за нецивилизация и протодържава :partytime2: тия щуротийки принципно ме забавляват, обаче нивото на форума пада драстично заради тях!

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз не вдявам какви идеи се бълнуват тук, малко по-конкретно ако може!

Цели империи са съществували без писменост. Монголската например, която е и най-голямата държава в цялата история (без евентуално Британската и Руската империя може би) и си е съществувала без никаква писменост, всички сведения за Чингис хан са оставени от околните държави, които са били прегазени от него.

Инкската държава и цивилизация, съществува изцяло без писменост, над 1 милион кв.км държава с около 10 милиона поданици се е управляват без никакви проблеми.

Това как ще го обясните?

Оставете ме да отгатна - като обявите и инките за нецивилизация и протодържава :partytime2: тия щуротийки принципно ме забавляват, обаче нивото на форума пада драстично заради тях!

само това да и е кусурът на темата

трябва да се отвори тема за бисери и вицове където да могат да се екстрактват съответните и да се пълни колекцията

засега моят фаворит е как беше там 'естествено усвояване на незаети територии'

и така от Инките, през Тибет, та чак до Мароко

забележете акцентите

1) естествено, натурално ... едва ли не случващо се закономерно и от самосебе си

2) усвояване, а не завладяване

3) на незаети територии

ей това се казва дефиниция на колонианизма

сигурно първичната му цел е било мисионерството ...

Оставете ме да отгатна - като обявите и инките за нецивилизация и протодържава

инките оставят ли модели за подражание?

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

инките оставят ли модели за подражание?

Да - и когато империята е съществувала (сред околните племена) и в днешни дни - също. Президента на Боливия например се опитва всячески да им подражава ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ прекалява с омаловажаването на агресията и злините на колонизаторите ...

...........................................

Точно такава е била и колониалната философия – омаловажаване и принизяване (понякога и демонизиране) на („)диваците(“), за които цивилизоването (западно) е благородна мисия и дълг, манна небесна под звуците на Бах. Може би КГ125 е прероден виден колониалист :).

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте аз не считам Нри за държава,защото няма армия,пък и администрацията и е само религиозна.

Ако е толкова проблем-да бъде култура,не цивилизация.

Това няма да ме накара да ги уважавам по-малко.Нри са били едно общество,което около хиляда години не е водели никакви войни,а религията на Нри е забранявала робството.

На КГ за доста неща му отстъпих,но за Уадаи не мога.

Че ако Уадаи не е истинска държава,следващата стъпка е и Етиопия и Алжир да не са държави.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да - и когато империята е съществувала (сред околните племена) и в днешни дни - също. Президента на Боливия например се опитва всячески да им подражава ;)

warlord

това беше майтап

понеже по другия начин не става и вече се опитвам с хумор да покажа, че темата е много далеч от всякаква реалност и здрав разум

престъпленията на колониализма/империализма се безбройни ... те са толкова много, че не подлежат и няма смисъл да бъдат осъразмерявани

имаме престъпления срещу човечеството и цивилизациите, ако говорим например за инките не само тяхната цивилизация, но и наследстовото на тяхната цивилизация са унищожавани систематично ...

имаме кървави войни без никакъв повод от завладявания с типичен пример Тибет, Англия що го смазва в началото на 20ти век ...

имаме икономическа експлоатация в невероятни размери - робството и търговията с роби са типичен пример ...

ако някой отрича агресията и престъпленията на европейците или пък ги оправдава, той или не е за сегашното време или е много болен ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Целта на темата е да видим държавите и протодържавите в Африка и америките,а и част от Азия,но никой не оспорва държавите там.

Повечето са унищожени от колонизаторите,малка част не.

Но темата е за всички такива формирования.

Все пак искам да ги разгледам,а не върви за всяко нова тема.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Целта на темата е да видим държавите и протодържавите в Африка и америките,а и част от Азия,но никой не оспорва държавите там.

И аз така си мислех до скоро, ама тука се оспорва буквално всяка една нова държава за която стане въпрос. Аз ти предложих да ги трия тези неща, ти предпочете дискусията дали са държави или не да остане - така че както изглежда пародията ще продължава и занапред ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е искам всички единодушно да ги определим като държави(разбира се ако има аргументи против,щото за Уадаи не се представиха).

Реално КГ е донякъде прав-Урунгу,Нри и Касанже не са точно държави.Те са нещо между племето и държавата.

Така че е необходима дискусия.

Но за Уадаи няма никаква причина да не се счита за държава.Аргумента "малко е" при положение,че е по-голямо от един куп европейски държави не е добър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

глостъре кажи каква ти е идеята

искаш да ги изброяваш или да ги класифицираш

ако искаш да ги класифицираш по степен на държавно развитие това си е доста сериозен труд

ако искаш да ги изброяваш това е доста по-лесно

ако ще се спорим дали е по-морално оправдано да смажеш протодържава от това да смажеш държава, значи сме много зле

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
трябва да се отвори тема за бисери и вицове където да могат да се екстрактват съответните и да се пълни колекцията

засега моят фаворит е как беше там 'естествено усвояване на незаети територии'

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9911 - екстрактвай смело :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

глостъре кажи каква ти е идеята

искаш да ги изброяваш или да ги класифицираш

ако искаш да ги класифицираш по степен на държавно развитие това си е доста сериозен труд

ако искаш да ги изброяваш това е доста по-лесно

ако ще се спорим дали е по-морално оправдано да смажеш протодържава от това да смажеш държава, значи сме много зле

Не идеята ми е да напиша колкото има за историята на всяка една.

Сега при по-голямите и известните ще отварям нови теми специално за тях.

Тази тема е за по-незначителните.За тях попринцип няма много информация,така че можем да ги съберем в една тема.

А колониализма никога не съм го оправдавал дори да е срещу най-примитивните племена

.Други го оправдават-тях питай кое е оправдано морално.

Досега съм стигнал до 1908,като карам отзад-напред за по-лесно.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тагалогската република (1902-1906).

През 1902 филипинския генерал Макарио Сакай,ветеран от движението "Катипунан" и от войните на филипинците срещу испанците и американците основава Тагалогската република ( Repúbliká ng̃ Katagalugan),като става нейн президент,а друг филипински генерал Франциско Кареон става вицепрезидент.

През април 1904 Сакай издава манифест в който обявява филипинското право на самоопределение,в време когато подкрепата за независимостта на Филипините е считана за престъпление от американските окупационни войски.

За министър на войната бил определен Доминго Морионес.

За "Minister of the Government"-Александро Сантиаго.

За "Minister of State"-Николас Ривера.

На "Републиката" беше сложен край,когато Сакай и неговите главни подръжници бяха арестувани и на следващата година екзекутирани от американските власти като бандити (Сакай е обесен,а Кареон осъден на доживотен затвор).Някой от оцелелите избягали в Япония и през ВСВ се върнали в Филипините,за да подпомагат японската марионетна "Втора филипинска република".

Последните думи на Сакай преди смъртта му са-

"Смъртта идва за всички нас рано или късно,така че аз ще се изправя пред Всемогъщия Бог спокойно.

Но аз искам да кажа,че ние не сме бандити или разбойници,както американците ни обвиниха,а членове на революционна сила,която защитаваше нашата родина Филипините.Сбогом.

Да живее Републиката и може би нашата независимост ще се роди в бъдеще.Да живеят Филипините".

Изображение-реконструкция на флага на Сакай.

post-11902-0-21974000-1353075612_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радо, през 1900 в Конго, на огромна територия сред 5-10 милиона местни живеят 1200 бели. Конго е завладяно от армии от по 500 бели войници. Не знам да е имало някакви епични баталии както на конкистадорите завладяващи Мексико и Перу. Тоест по скоро говорим за усвояване, навлизане, заемане, но не и за завладяване подобно на това което правят османците в България.

Само си представи как в България през 19 век има 1200 турци и 7 милиона българи. Ама турците управляват... смех.

В Белгийско Конго няма никакви държавни образувания през този период.

Така че не е чудно,че е колонизирано лесно-всяко племе там е за себе си.

Но все пак на тази територия са живеели над 200 племена-главно край големите реки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ пак игнорираш Уадаи.Това вече стана традиция при теб.

Но Уадаи си е държава и я считаме за такава,докато не видим сериозен аргумент против,а не "малко е"(кое е малко?).

А между Мароко,Алжир и Уадаи разликата не е чак толкова голяма.Е Мароко е по-развита определено,но държавническите белези са едни и същи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пуснах текста за Тагалогската република,не защото е държава(революцията не е успяла),а за да се види,че през това време филипинците не са някакви диваци подскачащи из джунглите,а народ с изградена интелигенция,борещ се за независимостн срещу два силни окупатора(испанците и американците).

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да обърна малко внимание и на америките.Там също има анексирани държави,но още съм далеч от индианските.

Република Акри(1899-1900) и (1903).

Репубика Акри( República do Acre) или Независимият щат Акри (Estado Independente do Acre) е име на две сепаратистки правителства в боливийския регион Акри между 1899 и 1903.

Договор от 1867 между Боливия и Бразилия давал Акри на Боливия.

Но по-време на "каучукувия буум" в края на 19 век,регионът привлича много бразилски емигранти.

През 1899-1900 испанския журналист и бивш дипломат Луис Галвес Родригес де Ариас повежда експедиция с цел,да добие контрол над Акри от Боливия.

Експедиция е тайно финансирана от бразилците с цел след това те да се възползват и да включат Акри в Бразилия.

Галвес се обявява за президент на Първата република на Акри на 14 юли 1899 и също така обявява за своя столица Антимари,която той преименува Ариеополис.

Първата република продължава до март 1900,когато бразилското правителство хитро изпраща войски да арестуват Галвес и да "върнат Акри на Боливия".Галвес е депортиран в Испания,но жителите на Акри харесали краткото му управление и се настроили срещу Боливия и Бразилия.

Все пак бразилците наистина временно върнали регионът на Боливия.

В ноември 1900 е направен опит да се създаде Втора република Акри с президент Родриго де Карвальо.

Отново опитът е неуспешен и Акри остава част от Боливия.

След това бразилския ветеран Хосе Пласидо де Кастро е повикан от революционните лидери на Акри с предложение да води движението за независимост срещу боливийците.

Пласидо,който е работил в Акри преди 1899 приел офертата.Той наложил строга военна дисциплина и реорганизирал революционната армия,която достига 30 000 души.

Новата акрийска армия печели битка след битка и на 27 януари 1903 е обявена Третата република Акри.

Президентът на Бразилия Родригес Алвес нарежда бразилските войски да навлязат в северно Акри,за да сменят Пласидо.

До конфликт с Боливия не се стигнало,нещата били уредени дипломатически.

Според договорът от Петрополис,който бил сключен на 11 ноември 1903,дава на Бразилия Акри в замяна на земи в Мато Гроссо,плащане на два милиона лири стерлинги и изграждането на жп линията "Мадейра-Маморе",която ще позволи на Боливия достъп до външния свят.

След 1860 бразилците били мнозинство в Акри,така че това ги устройвало.

На 25 февруари 1904 е Акри става официално федерална територия на Бразилия.

Изображение 1-знамето на република Акри.

Изображение 2-пощенска марка от Акри.

post-11902-0-35739700-1353173143_thumb.p

post-11902-0-86170500-1353173259.jpg

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глостъре, Англия изстина да те чака, ти с Нри и Уади-Марди се занимаваш!!!

Ако искаш да разбереш що е цивлизация, вземи я потърси извън Нри.... Там при едни пагоди, катедрали, фрески, романи и пр.

Па и градове има и то какви!

такива градове като теночтитлан европа не е имала.

заключение - европа не е цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На следващата държава в Азия няма да пиша историята й,защото мисля,че е ясно-държава е без спор,а и съм се съсредоточил на Африка и америките и ми е малко извън интереса.

Това е Ачехския султанат в Азия,колонизиран от холандците през 1903 след дълга борба.

Намира се на територията на днешна Индонезия на остров Суматра.

Има история от няколко столетия,а все пак ако някой се съмнява в държавност-

http://en.wikipedia..../Aceh_Sultanate

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На следващата държава в Азия няма да пиша историята й,защото мисля,че е ясно-държава е без спор,а и съм се съсредоточил на Африка и америките и ми е малко извън интереса.

Това е Ачехския султанат в Азия,колонизиран от холандците през 1903 след дълга борба.

Намира се на територията на днешна Индонезия на остров Суматра.

Има история от няколко столетия,а все пак ако някой се съмнява в държавност-

http://en.wikipedia..../Aceh_Sultanate

Няма съмнение. Това си е държава.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...