Отиди на
Форум "Наука"

В Южна Корея се изучава задължително еврейският Талмуд


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

В Южна Корея се изучава задължително еврейският Талмуд

http://destination-y...ds-love-it.html

http://muqata.blogsp...y-in-south.html

http://israelmatzav....ory-talmud.html

И особено:

http://www.thejc.com...re-love-judaism

Лично мен тази информация не ме изненадва особено, като се има предвид, че главната религия в Южна Корея е евангелисткото протестантство, а самото протестанство, особено в пуританския му вариант, е форма на юдаизма и твърде далечно от православието и католицизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Странен е тоя успех на евангелизма там. Корейците си имат местни традиционни религии: конфуцианство и будизъм, разбира се, както и нещо като локален шаманизъм - горе-долу като шинто в Япония и народната вяра в Китай. Но може би след Корейската война успехът на евангелизма е обясним. Местният гуру Мун беше нещо като полухристиянин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

корейците твърде много подражават на западния свят. Корейките даже си правят пластични операции, за да не са им толкова дръпнати очичките.

Opa Gangnam style:))))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Странен е тоя успех на евангелизма там. Корейците си имат местни традиционни религии: конфуцианство и будизъм, разбира се, както и нещо като локален шаманизъм - горе-долу като шинто в Япония и народната вяра в Китай. Но може би след Корейската война успехът на евангелизма е обясним. Местният гуру Мун беше нещо като полухристиянин.

Не е особено странен. Не забравяй, че Ю. Корея продължава да е американски протекторат, тоест е отворена врата за всякакви действия по налагането на религии или мисловни модели, свързани с англосаксонското протестанство и сродния му юдаизъм. Впрочем аз пуснах тази тема в този раздел, а не в "Религии", защото темата е (гео)политическа и икономическа, а след това религиозна.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Многопосочна тема. Без да са лишени от основания, постингите на Глишев и Аспандиат не обхващат феномена в цялостта му. Американската окупация си играе ролята (така, както испанската окупация е превърнала един друг, но не толкова раазличен от корейците народ - филипинците - в християни католици)в евангелизацията на корея; както и да е, окупацията не е в състояние да обясни примерно феномена на християнизация на Китай, където никаква окупация няма, но пък има бум, главоломна християнизаця - и на протестантизъм, и на католицизъм. Единственото, което съм чел по въпроса за Китай е - "мода". Не знам дали е достатъчно. Но христианизацията на Китай показва, че ам. присъствие в Корея не е единствения фактор. Има и други, по-подмолни. Озападняване? Християнството, превърнато в символ на статус (индивидуален) и колективно преориентиране към "западния модел"? (източняците го възприемат като един от символите на запада, не само като религия). Нещо като кока кола, дънки левис, образование за детето в западен университет, статуята на свободата на бюрото на китайски бизнесмен. Символ на материален успех и статус.

Япония е друга бира - там са изолационисти, вкл. културни изолационалисти и чуждото се възприема като опит за окупация. И там християнство не минава. НО пък темата е за талмуда. За връзката м/у Япония и талмуда може да се каже нещо интересно, което по информираните всъщност го знаят. Прездесетилетието преди ипо време на 2СВ Япония дава убежище на хората, изповядващи юдаизма. Всъщност това е меко казано - Япония ги търси и им предлага заплащане, ако се съгласят да се заселят в Япония. Полага усилия да ги привлече. По бизнес причини, но такива, които вървят отвъд бизнеса. Подозирам, логиката на корея да започне да изучава талмуда - което е основен източник на юдаизма, е подобна на логиката на япония от десетилетието покрай 2СВ.

Това са бизнес-ориентирани страни. Преди време помагах на една позната от бизнес училище за разни курсови работи и научни разработки; имам достъп до разни научни търсачки, вкл. за икон. бизнес разработки. То е като анекдот; темата, по която търсех, беше нещо за съкращенията. И първата разработка, която ми излезе беше "талмуда и съкращенията на работната сила". Стана ми смешно, това беше научна база данни. Излюбопитствах колко научни бизнес разработки съдържат думата "Талмуда". Паднах. Над 300 хиляди резултата. Не съм учил в бизнес училище, нито познавам икономическата наука. но "талмуда" е един от най цитираните термини, непрекъснато ползван източник.

Та мисълта ми е, че изглежда талмуда е част от бизнес културата - или така я възприемат южнокорейците; да не забравяме, че там образованието в бизнеса е западен модел и са амбициозна за бизнес успехи държава; и може би са - резонно повлияни - от бизнескултурата на западните университети, която съвсем очевидно включва талмуда. И я считат за наръчник по бизнес успех. И оттам я и учат задължително. Не знам дали я изучават като религиозен текст. Съмнявам се.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Oкупацията не е в състояние да обясни примерно феномена на християнизация на Китай, където никаква окупация няма, но пък има бум, главоломна християнизаця - и на протестантизъм, и на католицизъм. Единственото, което съм чел по въпроса за Китай е - "мода". Озападняване? Християнството, превърнато в символ на статус (индивидуален) и колективно преориентиране към "западния модел"? (източняците го възприемат като един от символите на запада, не само като религия). Нещо като кока кола, дънки левис, образование за детето в западен университет, статуята на свободата на бюрото на китайски бизнесмен. Символ на материален успех и статус.

В Китай е проповядвала и руската православна Църква.

http://www.pravoslav...t-mucenici.html

http://www.pravoslav...%BF%D0%BE%D0%B4

http://orthodox.cn/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към казано дотук бих добавил и един друг фактор: това, че при въпросните народи липсва една монолитна и монотеистична религия каквито са абрахамовите. Даозъм, конфунцианство и до известна степен будизъм са по-скоро философски учения и нямат строгите канони и авторитаризъм (особено при юдаизма), които пък не са чужди на характера на тези култури. И нормално е юдео-христианството, със спецификите си в чисто религиозен план да си намира поклоници на изток, както и обратното. Тоест, свидетели сме И на запълването на една религиозна и културна ниша.

Както и на един глобализационен рейд в контекстта на пазарна екзпанзия и влияние или, както биха казали култоролозите, цивилизационно претопяване.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Южняк, вероятно си прав на много дълбоко ниво. Далекоизточните народи, изглежда, имат, както се казва, холистично разбиране за принадлежността и наистина възприемат християнството (а може би и талмудистките учения) за нещо "западно", бизнес-ориентирано, успешно и затова - желателно. Вероятно тук nik1 би допълнил, че там не са теисти и схващат определени форми на публично поведение без типично нашия размисъл относно вярата, а просто като част от определен начин на живот. Може би точно това се нарича "Път" у китайците и японците. Чел съм японски будистки трактати, но в тях не намирам основанията "по същество" за принадлежност към будизма (такива, каквито бих разпознал като догматически), а просто един вид естестическо чувство. Пиетизъм на формата, без в никакъв случай да искам да подценявам азиатците.

Впрочем, дори в Япония има някакви миниатюрни общности от различни християни и дори от юдаисти. Но е вярно, че там са по-затворени за външни форми на поведение в сравнение с Китай и Корея. Същевременно приемът, на който се радват и християнството, и марксизмът в Китай и Корея, не пречат тези учения успешно да бъдат покитайчени на местна почва.

Почвам да се питам как ще бъде mazel tov на японски. "Mazeru tobo"?

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Япония е друга бира - там са изолационисти, вкл. културни изолационалисти и чуждото се възприема като опит за окупация. И там християнство не минава. НО пък темата е за талмуда. За връзката м/у Япония и талмуда може да се каже нещо интересно, което по информираните всъщност го знаят. Прездесетилетието преди ипо време на 2СВ Япония дава убежище на хората, изповядващи юдаизма. Всъщност това е меко казано - Япония ги търси и им предлага заплащане, ако се съгласят да се заселят в Япония. Полага усилия да ги привлече. По бизнес причини, но такива, които вървят отвъд бизнеса. Подозирам, логиката на корея да започне да изучава талмуда - което е основен източник на юдаизма, е подобна на логиката на япония от десетилетието покрай 2СВ.

Това са бизнес-ориентирани страни. Преди време помагах на една позната от бизнес училище за разни курсови работи и научни разработки; имам достъп до разни научни търсачки, вкл. за икон. бизнес разработки. То е като анекдот; темата, по която търсех, беше нещо за съкращенията. И първата разработка, която ми излезе беше "талмуда и съкращенията на работната сила". Стана ми смешно, това беше научна база данни. Излюбопитствах колко научни бизнес разработки съдържат думата "Талмуда". Паднах. Над 300 хиляди резултата. Не съм учил в бизнес училище, нито познавам икономическата наука. но "талмуда" е един от най цитираните термини, непрекъснато ползван източник.

Та мисълта ми е, че изглежда талмуда е част от бизнес културата - или така я възприемат южнокорейците; да не забравяме, че там образованието в бизнеса е западен модел и са амбициозна за бизнес успехи държава; и може би са - резонно повлияни - от бизнескултурата на западните университети, която съвсем очевидно включва талмуда. И я считат за наръчник по бизнес успех. И оттам я и учат задължително. Не знам дали я изучават като религиозен текст. Съмнявам се.

Много интересни неща си написал, Южняк. За Китай обаче може би е редно да се види дали християнизацията не е реално в Хонконг и в други крайбрежни градове, контролирани някога от западните сили.

Що се отнася до допускането в Япония преди и по време на ВСВ на хора с юдейско вероизповедание, то се дължи отново на англо-американското влияние в тази страна. То не навлиза единствено след 1945 г. Реално модернизацията на Япония след 1868 г. се осъществява с английско ноухау и с англо-американски капитали, тоест англо-саксоно-еврейски капитали. Като само 2 примера за огромното влияние на тези сили в Япония ще спомена следното:

1. По време на Руско-японската война нюйоркско-еврейските банкери спешно отпускат 30 милиона долара за закърпване на издънилия се японски военен бюджет.

2. Отново през същия период, през 1905 г. в края на войната при започналите руско-японски преговори, противно на дипломатическата традиция да се говори на френски, японците ползват английски и това е прецедентът, който поставя началото на съвременните реалности при преговорите.

Така че юдаистично-талмудическият-протестантски бизнес модел навлиза в Япония със сигурност преди 1945 г. Впрочем САЩ са първата страна в която този модел, а той синтезиран от идеята за бърз оборот на парите за сметка на качеството, е установен и наложен. След 1960 г. той е пренесен в Европа, където пред него да възникне има доста пречки от исторически характер - силна католическа традиция, силна монархическа традиция, силна до едно време аристократична традиция. В САЩ това напълно липсва.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съжалявам за тъпите наборни и стилови грешки в последния ми пост КОИТО НЕ МОГА ДА ПОПРАВЯ, но в този форум да се пише през Опера е кошмар, а Хромът е твърде бъгав браузър, за да заслужава уважение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смятам, че ние - хората с аврамистична религия, отдаваме прекалено голямо значение и оттам влияние на изучаването на еврейския Талмуд в Далечния изток. Бъдете сигурни, че няма да станат евреи от това. В тезата на Южняка има сериозна логика.

Аспандиат, мисля, че употребата на английския в качеството му на дипломатически език е за първи път на Берлинския конгрес от лорд Дизраели-Бикънсфийлд.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съжалявам за тъпите наборни и стилови грешки в последния ми пост КОИТО НЕ МОГА ДА ПОПРАВЯ, но в този форум да се пише през Опера е кошмар, а Хромът е твърде бъгав браузър, за да заслужава уважение.

Аз използвам DRAGON на Comodo:

http://www.comodo.com/home/browsers-toolbars/browser.php?key5sk1=afb1cf191da0be9a1c06d778e04d29561e420778&key5sk2=2005&key5sk3=1351496512000&key6sk1=www.+comodo.com%2F&key6sk2=CH220122994&key6sk3=5&key6sk4=en-us&key6sk5=BG&key6sk6=0&key6sk7=Yahoo&key6sk8=114402&key6sk9=1280768&key6sk10=true&key6sk11=a7a65d5d113fab6abbf70dc97eda351349d45477&key6sk12=2034&key7sk1=10&key1sk1=ors&key1sk2=Yahoo&key1sk3=www.+comodo.com%2F

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Южнокорейците си поставят чисто прагматични цели с изучаването на Талмуда, и тези цели според думите на посланника на Южна Корея в Израел са:

"So we too will become geniuses (забележка: знае се/предполага се че евреите са дали най-много генни на света)"

"We were very curious about the high academic achievements of the Jewish people”, explains Korean Ambassador to Israel, Mr. Young Sam Ma, who was hosted on the channel 1 TV programme “Culture Today”."

"Jews have a high percentage of Nobel laureates in all fields: literature, science and economics. This is a remarkable achievement. We tried to understand what is the secret of the Jewish people? How they - more than other people - are able to reach those impressive accomplishments? Why are Jews so intelligent? In our opinion, one of your secrets is that you study the Talmud”.

"Jews study the Talmud at a young age, and it helps them, in our opinion, to develop mental capabilities. This understanding led us to teach our children as well. We believe that if we teach our children Talmud, they will also become geniuses. This is what stands behind the rationale of introducing Talmud Study to our school curriculum." Jameel adds: Again, The Muqata was requested to remove the school curriculum comment, and replace it with, "This is the rational to make Talmud a part of home education in Korea”

Корейска му работа..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За това говорехме, да. Мерси, Ник. Разбира се, в това може би има някакъв вид праволинейна наивност и силно напомня по-ранни политическо-религиозни укази, например на Токугавите по отношение на образованието.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Много приятни за четене постинги се насъбраха в тая тема. Азиатците са поразителни. Всъщност е по темата:"Ting Shi said his first two years in the United States were wretched. He slept in a bunk bed in the same room with his grandparents and a cousin in Chinatown, while his parents lived on East 89th Street, near a laundromat where they endured 12-hour shifts. He saw them only on Sundays. ...

The afternoon his acceptance letter to Stuyvesant High School arrived in the mail, he and his parents gathered at the laundromat, the smell of detergent and the whirl of the washing machines filling the air. “Everyone was excited,” Ting recalled." - в свободен превод, от НЙТ." Тинг Ши казва, че първите му две години в щатите били ужасяващи. Живеел и спял на надуваем дюшек в една стая с баба си, дядо си и един братовчед в Чайнатаун, а родителите му живеели на Ийст Стрийт, близо до обществената пералня, в която работели и карали 12 часови смени. Виждал ги само през неделите... През този следобед, в който разбрал, че е приет да учи в Stuyvesant High School (едно от най елитните НЙ училища, прииемът е от типа на 1 приет на 1000+ кандидата), той и родителите му се събрали (да го отпразнуват) в пералнята. Миризма на прахове за пране, шум от работата на пералните. "Всички бяхме развълнувани" - припомня си Тинг.

**

Мисълта ми е, не знам дали колегите във форума могат да си го представят. (горното). В момента общия брой на далекоизточняците в щатите е къде 1 процент; броя на далекоизтичните студенти в Харвард обаче е 20% - 20 пъти над бройката. В айви лигата гони 40%. Не знам дали можете да си представите как го постигат, и откъде тръгват - от колко ниско - и го постигат. И какво се иска да го постигнат.Сравнете Тинг, който дели стая с баба си, дядо си и братовчед си и вижда родителите си веднъж седмично, с някое латино в америка трето поколение, някой афроамериканец десето поколение или дори някой източноевропеец, дето целия свят му е крив. Родителите няма да излязат от пералнята, защото са дошли от Китай или Корея. Нямат нищо, нула. А синът им влиза в харвард и се класира за училища с избор 1 на хиляда без да гъкне, без да се оплаче, без да поиска права или привилегии, или да каже че конкурентите му са облагодетелствани, защото не живеят по петима под един покрив и не спат по земята, докато се готвят за изпити за харвард. И като излезе от Харвард ще печели половин милион годишно преди да е навършил 30, а родителите му ще си стоят в пералнята. Ако едно афроамериканче или латино вижда родителите си веднъж седмично, то ще стане - и става -първия айдук в квартала - и ще изпадне дори от първи клас - милиони са така, правило. Дори пуританите - по Аспандиат - трудно издържат конкуренцията им - китайчето ще ги отвее. Изключителни характери - и никакво оплакване, никакъв хленч, че това е "бял" свят, че са репресирани, че са чужди - а те са чужди - и че "злите бели" им пречат и не им дават правата. Воля и характер. И - ако питате мене - интелигентност. И на евреите не им е лесно- Уол стриййт се понапълни с китайчета от пералните. Нищо чудно, че учат Талмуд, те и отвъд Талмуда ще минат. Западният свят се изучава от абсолютно всякаква гледна точка, като тест, който ще биде преминат, Вкл. от талмудистка. И всичко, за което се прецени, че е някакъв ключ, или че върши работа, се взема на въоръжение.

Аз за това му разправям на Глишев, че прабългарите няма как да са далекоизточняци - ние не сме такива хора, ама той не, та не. :biggrin: Иранци сме ние. Скити. :biggrin: Никакви китайци и монголци. Тия са абсолютно друга бира.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Иранци сме ние. Скити. :biggrin: Никакви китайци и монголци. Тия са абсолютно друга бира.

Скитите са големи безделници, пияници и побойници. Също като траките. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То май настава време, в което вече все повече и повече на нас ще ни се налага да учим за Китай отколкото обратното ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И Южняка това казва, Романе :) Добре, Южняк, тука си много прав ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В момента общия брой на далекоизточняците в щатите е къде 1 процент; броя на далекоизтичните студенти в Харвард обаче е 20% - 20 пъти над бройката. В айви лигата гони 40%. Не знам дали можете да си представите как го постигат, и откъде тръгват - от колко ниско - и го постигат. И какво се иска да го постигнат.Сравнете Тинг, който дели стая с баба си, дядо си и братовчед си и вижда родителите си веднъж седмично, с някое латино в америка трето поколение, някой афроамериканец десето поколение или дори някой източноевропеец, дето целия свят му е крив. Родителите няма да излязат от пералнята, защото са дошли от Китай или Корея. Нямат нищо, нула. А синът им влиза в харвард и се класира за училища с избор 1 на хиляда без да гъкне, без да се оплаче, без да поиска права или привилегии, или да каже че конкурентите му са облагодетелствани, защото не живеят по петима под един покрив и не спат по земята, докато се готвят за изпити за харвард. И като излезе от Харвард ще печели половин милион годишно преди да е навършил 30, а родителите му ще си стоят в пералнята. Ако едно афроамериканче или латино вижда родителите си веднъж седмично, то ще стане - и става -първия айдук в квартала - и ще изпадне дори от първи клас - милиони са така, правило. Дори пуританите - по Аспандиат - трудно издържат конкуренцията им - китайчето ще ги отвее. Изключителни характери - и никакво оплакване, никакъв хленч, че това е "бял" свят, че са репресирани, че са чужди - а те са чужди - и че "злите бели" им пречат и не им дават правата. Воля и характер. И - ако питате мене - интелигентност.

Това е то. Дясно, ляво, криво, право - а "Тинг" се труди! Амин!

Защо? Защото не е загубил традицията си, не е отстъпил от изконните ценности и дори днес, през 21 век, не пуши пред баща си. Ще кажете - ригоризъм? Не е....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...