Отиди на
Форум "Наука"

Младите безделници


Recommended Posts

  • Потребител

след 2-3г. доходът на средния БГ ще е към 80% от този на средния грък ... ама галахадчо ще продължава да си бълва за агент гоце и агент дунав ...

явно е забраваил колко беше доходът на средния БГ шрез 1996-1997г. ...

БГ си върви съвсем нормално ...

Това за доходите на българите / а дано си прав, ама не вярвам /, кой го казва????Анализ нещо? Откъде? линк, нещо така да има?

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 157
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

На каква база е правена тази "преценка" - доход на глава от населението или средна работна заплата?

Щото ако е доход на глава от населението, това е несериозно - "средният" грък в момента има доход около € 800, това значи след 3 години ние да имаме средно € 640... :grin: Та € 640 сега е почти двойно на средната заплата за страната... Вярваш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На каква база е правена тази "преценка" - доход на глава от населението или средна работна заплата?

Щото ако е доход на глава от населението, това е несериозно - "средният" грък в момента има доход около € 800, това значи след 3 години ние да имаме средно € 640... :grin: Та € 640 сега е почти двойно на средната заплата за страната... Вярваш ли?

ти имаш ли някаква представа, че цените в гърция и БГ са различни ...

знаеш ли колко струва един хляб в гърция или 1л кисело мляко?

или гледачка за детето?

или колко е данъкът на автомобил с 2л двигател?

доходите се осъразмеряват спрямо разходите, колкото ида си мислите, че Бг е скъпа държава, това изобщо не е така ...

та тази така наречена преценка е направена на елементарната база, че доходите в гърция ще продължат да падат, а доходите в БГ ще продължат да растат ...

аз съм видял цялото развитие на Гърция от 2002г. до 2012г. ...

2002г. до 2007г. разликата в доходите беше драстична ... след 2008г. с всяка зиминала година разликата се стопява ...

в същият ред на мисли мога да те питам ти как изчисляваш средния доход в гърция, например на безработните доход 0 Евро ли им слагаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ти имаш ли някаква представа, че цените в гърция и БГ са различни ...

За съжаление се оказа, че цените са различни. И надеждите, че когато "Лидъл" дойде в България ще продава поне на цени като в Гърция където минималната пенсия беше 500евро, та да не се налага да се ходи там на пазар - уви, умряха. Спомням си откриването на "Лидъл" тук - народа награбил колички и си мисли, че е в някой от гръцките курорти "а-ла Слънчев бряг", обикалят като измамени камилчета и с голяма изненада откриват, че цените са доста по-високи от гръцките. Може заплатите и пенсиите ни да са много ниски, но пък цените ни са много високи.

А ето статия за един способен и трудолюбив българин препитаващ се в Лос Анджелис:

Малкият внук на Тодор Живков изкарал $125 694 от покер за 6 г.

Хвала на такива трудолюбиви българи здраво бачкащи в чужбина. Пък нека злите езици да твърдят, че редовно печели от игрите на щастието този, който пере пари и че за да може да живее някой така, други трябва да рискуват да ги окачат на бесилото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление се оказа, че цените са различни. И надеждите, че когато "Лидъл" дойде в България ще продава поне на цени като в Гърция където минималната пенсия беше 500евро, та да не се налага да се ходи там на пазар - уви, умряха. Спомням си откриването на "Лидъл" тук - народа награбил колички и си мисли, че е в някой от гръцките курорти "а-ла Слънчев бряг", обикалят като измамени камилчета и с голяма изненада откриват, че цените са доста по-високи от гръцките. Може заплатите и пенсиите ни да са много ниски, но пък цените ни са много високи.

А ето статия за един способен и трудолюбив българин препитаващ се в Лос Анджелис:

Малкият внук на Тодор Живков изкарал $125 694 от покер за 6 г.

Хвала на такива трудолюбиви българи здраво бачкащи в чужбина. Пък нека злите езици да твърдят, че редовно печели от игрите на щастието този, който пере пари и че за да може да живее някой така, други трябва да рискуват да ги окачат на бесилото.

ма само глупости пишеш

в колко гръцки лидла си бил?

нито в тях е по-евтино, нито минималната пенсия в гърция е 500 Евро

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...когато "Лидъл" дойде в България...

Оказа се, че обстановката в него (ми) напомня за селски гараж, превърнат в магазин. Във всички държави ли изглежда така?

Съжалявам, че освен френската верига Carrefour, тук все още не е стъпила веригата Auchan.

Карфур има магазини в:

- Европа (Албания, Белгия, България, Кипър, Франция (от 1960 г.), Грузия, Гърция, Италия, Македония, Монако, Полша, Португалия, Румъния, Испания, Словакия, Словения, Турция, Великобритания)

- Азия (Индия, Китай, Индонезия, Бахрейн, Япония, Йордания, Кувейт, Малайзия, Оман, Пакистан, Иран, Ирак, Катар, Саудитска Арабия, Сирия, Тайван, Обединени арабски емирства)

- Африка (Египет, Мароко, Тунис)

- Южна Америка (Аржентина, Бразилия, Колумбия, Доминиканска република)

Ошан има магазини във: Франция (от 1961 г.), Испания, Италия, Португалия, Люксембург, Полша, Унгария, Китай, Тайван, Русия, Румъния, Украина. Но в България тази верига все още не е стъпила.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ти имаш ли някаква представа, че цените в гърция и БГ са различни ...

знаеш ли колко струва един хляб в гърция или 1л кисело мляко?

или гледачка за детето?

или колко е данъкът на автомобил с 2л двигател?

доходите се осъразмеряват спрямо разходите, колкото ида си мислите, че Бг е скъпа държава, това изобщо не е така ...

та тази така наречена преценка е направена на елементарната база, че доходите в гърция ще продължат да падат, а доходите в БГ ще продължат да растат ...

аз съм видял цялото развитие на Гърция от 2002г. до 2012г. ...

2002г. до 2007г. разликата в доходите беше драстична ... след 2008г. с всяка зиминала година разликата се стопява ...

в същият ред на мисли мога да те питам ти как изчисляваш средния доход в Гърция, например на безработните доход 0 Евро ли им слагаш?

Невски,

не видях да пише "жизнен стандарт"! Пише "среден доход"! И - ако не ти е много трудно - не се опитвай да се държиш "менторски", поне по отношение на мен! За разлика от теб, аз обитавам РБ, и съм много по-наясно какво значи "бедност"! Има и една друга дребна "подробност", която аз наричам "подоходен излишък" - не е важно колко % са ти удръжките, важно е как живееш с това, което остава след тях! В Скандинавието общото ниво на облагане (в т.ч. местни данъци и такси!) достига до 70-75%! Не съм чувал някой там да мизерства, защото едно е да ти удържат 70-75% от €5-6000, друго е да са 50-55% от € 450-500!!! И за да не се изкушиш сега да ме "отваряш" колко е скъпо "при вас" - бил съм достатъчно време в северозападна Европа, за да съм наясно какво точно пиша!!!

"Преценката" е направена от идиоти подобни на Дянков, които не отчитат разликите между "доход" и "стандарт"! Да - жизнения стандарт на византийците ще пада драстично, но доходите им няма как да стигнат нашите нива, освен ако, на дай Боже, няма нова Велика Депресия или не стане някакво икономическо чудо у нас, свързано с откриване на небивали енергийни запаси... Тоест поне още десетина години ще се гръбим здраво, за да достигнем поне 65-70% от сегашните им нива!

ЗА доходите на гръка - има си статистики - отвори, прочети и пак пиши... Ще уточня цифрата - около € 748 СРЕДЕН БРУТЕН ДОХОД НА ВСЕКИ ЖИВ ГРЪК за 2011г.!!!! Ти кажи защо твърдиш, че това не е вярно и от къде е видно това?

Аз го прочетох тук: http://stats.oecd.org/Index.aspx?DatasetCode=AV_AN_WAGE! При 4,9 млн. трудово заети и 11,3 млн. общо население...

А НЕТНИЯ ДОХОД - след облагане - средно на "жив грък" е € 400!!!Виж сам:http://appsso.eurost...lc_di03&lang=en Знаеш ли какъв е той у нас? :hmmm::flowers:

Надявам се на смислен и аргументиран отговор, по възможност без "заклинания" и лични обиди...

Редактирано от isav
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ма само глупости пишеш

в колко гръцки лидла си бил?

нито в тях е по-евтино, нито минималната пенсия в гърция е 500 Евро

Глупаво е, де се твърди нещо, което всички знаят че не е така. Приказките ти може и да минават в УК (уличния клуб на пенсионерите), обаче дали се замисляш, че в интернет всеки бързо и лесно може да провери.

Минималната пенсия в Гърция - в-к 24 часа

Дали е разумно да се надяваш, че фундаменталната разлика от 14евро до закръглена та сума от 500 евро ще е достатъчна утеха за българския пенсионер, където дори Лили Иванова се оказа с пенсия от 109лв.

Пък за "Лидъл" и цените му в Гърция и тук - доста хора са видели колко струват стоките в "Лидъл" от двете страни на границата, а и имат доста познати, които работят в Гърция с месеци и получават актуална информация за ценовите разлики, та да трябва да ги убеждавам, че това което са видели с очите си е така. Примера с Лидъл го посочих просто, защото беше фрапиращо при откриването, че хората бяха ошашавени от цените, защото очакваха, че са поне равни на гръцките, а не доста по-високи.

Съжалявам, че освен френската верига Carrefour, тук все още не е стъпила веригата Auchan.

Дали ще дойдат, щом конституционните ни съдии, ако не са мафиотки, са доносници:

Агент Момата - кандидат за конституционен съдия, алтернативата е агент Виктор

Същите са опциите и за избор на патриарх - или ще е доносник или ще се син на досонсник

Дали цените им ще са толкова ниски, ако дойдат у нас и трябва да плащат ДДС6 (Данък Държавна Сигурност "Шесто главно")?

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

цялата ти работа е такава, че четеш 24ч и слушаш приятели ...

базовата пенсия в гърция е към 350 евро, а за сравнение данъкът на един нормален апартамент в солун или атина е към 600 евро на година ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз ли чета 24 гафа? щото не ми отговори на поста, а продължаваш да правиш мишмаш от доходи, заплати и жизнен стандарт...

По същината на темата - култивирането на млади безделници в по-слабо развитите икономически държави е ЦЕЛЕНАСОЧЕНО! Все пак на гордите британци им трябват и роби, а пакитата и индийците взеха да им омръзват с азиатските си дивотии... Не е по-различна ситуацията и оттатък Ламанша...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

разбира се - има конспирация и всичко се прави с цел ... а на гордите фалирали британци им трябват роби на помощи за безработица ... точно така ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

цялата ти работа е такава, че четеш 24ч и слушаш приятели ...

базовата пенсия в гърция е към 350 евро, а за сравнение данъкът на един нормален апартамент в солун или атина е към 600 евро на година ...

Значи от 350 евро да отделя по 50 на месец на тумбаляка му се вижда много. Нали с останалите живее, бе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи от 350 евро да отделя по 50 на месец на тумбаляка му се вижда много. Нали с останалите живее, бе!

пожелавам ти да ходиш да поживееш с 350 евро в гърция ...

поздрави ...

като приключиш експеримента се обади пак ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

аз съм видял цялото развитие на Гърция от 2002г. до 2012г. ...

Къде го видя, по телевизията ли? Нали през това време си бил във Великобритания? Май почна нещо да се оплиташ.

цялата ти работа е такава, че четеш 24ч и слушаш приятели ...

базовата пенсия в гърция е към 350 евро, а за сравнение данъкът на един нормален апартамент в солун или атина е към 600 евро на година ...

Няма да е лошо и ти да почнеш да четеш на познат за тебе език. Сега, като четеш за неща от които понятие си нямаш, на език, който меко казано не го разбираш много се получава една дето не е за приказване.

Бъркаш минимална пенсия за старост със социална пенсия за старост. Социалната пенсия за старост не само в Англия е еднаква за всички, но и в България. В момента социалната пенсия за старост в България е 100 лева и 86ст., сиреч 50 евро и 43 евроцента. Предполагам, че при това положение освен на в-к 24 часа и на това, което с очите си съм видял в Лидъл и по гръцките магазини и пазари, май и на НОИ не трябва да вярвам каква е социалната пенсия за старост в България.

Що се отнася до Гърция, там за "нормален български апартамент", т.е. за жилище с размери не по-големи от това на 70% от българите изобщо не се плаща данък. У нас за помещение с размери от порядъка на 50-60 квадрата в краен квартал данъка+таксата смет е между 600 и 700 евро. Разбира се вярно е също, че толкова данък+такса се дължи и за хотел с площ 3000кв.м., стига той да се стопанисва от бързозабогатял "бивш" сътрудник на КДС. Написал съм, че дължи, а не че плаща, защото той и това не внася, защото у нас данъчните гонят само собствениците на апартаменти с площ между 40-60кв.м. А пипнат по-имотните, а станали безработни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

няма повече да ти коментирам безумията, живял съм в гърция с години, точно преди да отида в УК, плащал съм данъци там и плащам данъците на няколко жилища в софия ... много често съм там, даже още поддържаме банкови сметки и данъчни номера там ...

У нас за помещение с размери от порядъка на 50-60 квадрата в краен квартал данъка+таксата смет е между 600 и 700 евро

100кв. апартамент чиста жилищна площ баш център, висока данъчна оценка - 150на евро (София)

80кв. апартамент чиста жилищна площ близо де център и станция на метро - 100 и кусур лева данък на година (София

данъчните облекчения в гърция бяха премахната ма и това си изпуснал

остани със здраве

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

живял съм в гърция с години, точно преди да отида в УК, плащал съм данъци там и плащам данъците на няколко жилища в софия ... много често съм там, даже още поддържаме банкови сметки и данъчни номера там ...

Ами от писанията ти излиза, че от години си бил в УК, ама и от 2002г. до 2012г. си бил в Гърция, но пък си бил и в България ... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами от писанията ти излиза, че от години си бил в УК, ама и от 2002г. до 2012г. си бил в Гърция, но пък си бил и в България ... :crazy:

точно така бил съм и на 3те места, можеш ли да си представиш, че вече има самолети и има хора, които летят по няколко пъти на месец и имат повече от едно местожителство ... или още си във времето от преди 1989г. както явно личи от всичките ти постинги ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

У нас за помещение с размери от порядъка на 50-60 квадрата в краен квартал данъка+таксата смет е между 600 и 700 евро.

100кв. апартамент чиста жилищна площ баш център, висока данъчна оценка - 150на евро (София)

80кв. апартамент чиста жилищна площ близо де център и станция на метро - 100 и кусур лева данък на година (София

Понеже и двамата очевидно нямате такива имоти, да споделя личен опит - 118 кв.м. етаж от къща+ 185 кв.м. земя на бул. Витоша - 430 лв. данък + 300 лв. такса смет на година... Данъчната ми оценка е от 2008-а, тогава построих и узаконих и е по-висока от себестойността на ниво завършено строителство с мебелировка... :grin: Тоест - максимална за София(ако не греша около 1300-400 на кв.м. излизаше ;) тогава )! :frusty2:

В Дружба 1, жената за 49 кв.м. гарсониера плаща 80-100 лв. тотал... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

точно така бил съм и на 3те места, можеш ли да си представиш, че вече има самолети и има хора, които летят по няколко пъти на месец и имат повече от едно местожителство ... или още си във времето от преди 1989г. както явно личи от всичките ти постинги ...

Виждам, че и с понятието "местожителство" си наясно, колкото и с всичко останало. Местожителството винаги е едно, защото от него се определя, коя държава и община първа ще те издои, а за другите ще е каквото е останало. Тази думичка, заедно с местоживеене, местонахождение и местопребиваване може да ти звучат еднакво както се оказа за пенсия за прослужено време и старост и социална пенсия за старост, но са съвсем различни неща.

А този, който си мисли, че е още в социализЪмЪ си ти. Като ти гледам писанията само си мечтаеш да се поразходиш из света, но тъй като не ти се случва представа си нямаш колко много българи са имали възможност да погледнат цените навън. Във времето на съциализЪмЪ българинът нямаше право да си мисли дори за небесното царство, пък какво остава да си пожелае, а още по-малко да отиде в света на прогнилия капитализъм напускайки социалистическия рай. Ако не беше така, щеше да си наясно, че това, дето го правиш е същото, като да лъжеш някой срещнат на улицата дали е ден или нощ.

Понеже и двамата очевидно нямате такива имоти, да споделя личен опит - 118 кв.м. етаж от къща+ 185 кв.м. земя на бул. Витоша - 430 лв. данък + 300 лв. такса смет на година... Данъчната ми оценка е от 2008-а, тогава построих и узаконих и е по-висока от себестойността на ниво завършено строителство с мебелировка... :grin: Тоест - максимална за София(ако не греша около 1300-400 на кв.м. излизаше ;) тогава )! :frusty2:

В Дружба 1, жената за 49 кв.м. гарсониера плаща 80-100 лв. тотал... :flowers:

Всъщност не е така. Данъкът и таксата смет са различни в зависимост от много фактори - вид на имота, предназначение, селището и района в който се намира и още много други. има и някои индивидуални, като например дали е основно жилище, дали е паметник на културата и дали собственикът е инвалид.

В резултат от това данъкът и таксата смет може да се различават в пъти.

налогът в София е 1,6 промила за столичани и 10 промила за фирми И това е след като София бе окасливена, но скоро няма да се случи и с други градове, като:

От кметството припомниха още, че в началото на годината налогът за бизнеса бе намален от 12 на 10 промила.

А сега всеки с калкулатора да си сметне какъв е данъкът и таксата смет за магазин от 50-60 квадрата (взимате цена от сайт за надвижими имоти и смятате). Говорим за прословутия дребен бизнес. Само не бъркайте бизнеса с обръчите на КДС - те не плащат нищо, макар да им се начислява символично. Сещате се колко повече боклук може да изхвърли една такава книжарница или шивашко ателие. А ако се поровите ще видите, че софийските данъци съвсем не са най-високите. В този смисъл се оказа също, че в олигархическите софийски квартали размера на данъка за единица площ е по-малък от този в пролетарските райони.

И тъй като все пак темата е за безделниците, като сметнете какъв е данъка и таксата смет за един такъв обект вижте колко трябва да се изкара на месец за да се платят те и си направете сметка дали изобщо има смисъл да се захващате с бизнес, след като освен това има плащане на ток, за ремонти, оборудване, доене от разни инспектори и пр. , и пр. Като се направи тази сметка ще се види дали хората са безделници или просто няма смисъл да си късат нервите да правят бизнес от който само ще излязат на червено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Виждам, че и с понятието "местожителство" си наясно, колкото и с всичко останало. Местожителството винаги е едно, защото от него се определя, коя държава и община първа ще те издои, а за другите ще е каквото е останало. Тази думичка, заедно с местоживеене, местонахождение и местопребиваване може да ти звучат еднакво както се оказа за пенсия за прослужено време и старост и социална пенсия за старост, но са съвсем различни неща.

много си 'умен', само дето не знаеш, че някой може да живее по 6 месеца в две държави и да плаща данъци в двете ...

същата работа ти е с пенсиите като не можеш да си предствавиш, че минималната пенсия за прослужено време и тази за старост може да са близки и еднакви ...

да не говорим за хитрия трик как тръгнахме да сравняваме апартаменти с 'помещения', а после изведнъж се оказа, че ставало дума за магазини ...

no comment

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

, че минималната пенсия за прослужено време и тази за старост може да са близки и еднакви ...

А това пък не стимулира ли точно безделниците ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А това пък не стимулира ли точно безделниците ?

почти всичко в постиндустриалното пространство запълнено със социални държави стимулира безделниците ...

аз и работодателят ми сме платили за последната година 15 000 паунда (грубо) осигуровки и ще взимам същата пенсия в англия, като някой самоосигурен, който плаща по 2 паунда на седмица ...

да не навлизам в подробности за такс кредитите, автоматизацията, деиндустриализацията на запада и т.н.

безделието и животът на помощи са западен феномен и са широко разпространени

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е може и да не е точно западен,но тенденцията определено е вредна,направо безумна.Рано или късно с нея трябва да се приключи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мдам,

Индустр.Революция + сегашния демократичен модел на управление довеждат до младите безделници.

И като гледам как приключват "вредни тенденции" в национален мащаб (смяна на система) - повечето са подобни на сгромолясването на комунистическото управление (с което доста хора тук са запознати) - - > държи се до последно и пада с трясък. Следва малко или много безредие и тежки социални трусове. И едно поколение се "закърмва" с трудности. Следва подем (ако е читаво управлението и външните фактори), пак разглезване, пак поколения израсли в глезотии, и пак сгромолясване на системата.

Та сега за мен въпроса не е дали ще приключи системата, а кога, и най-вече как. Има много варианти за това.

Моята прогноза е

50% - това да се случи до 1-2г

99% - до 10г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е може и да не е точно западен,но тенденцията определено е вредна,направо безумна.Рано или късно с нея трябва да се приключи.

концепцията за минимален гарантиран доход, който да стига за достоен живот, храна и покрив над главата, дори и да не ходиш на работа, не съществува никъде извън западна европа, северна америка, австралия и нова зеландия ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...