Отиди на
Форум "Наука"

рН на Coca Cola и размисли


Emil z Lonneberg

Recommended Posts

  • Потребител

Механизмът е ясен. Кисилините са опасни за живота и клетките, и съответно организма се бори да ги неутрализира. За целта използва калций, който извлича или от храната или от натрупания калций по кости и други органи, и чрез кръвта го донася до стомаха и останалите органи. Така хора които пият много кафе могат да имат проблеми с калция, тъй като кафето се възприема като киселина от организма. Това го пише в едни книги, а какво е рН-то на кафето не знам. http://daoin.com/feeding.php

Може за теб да е ясен, но не и за мен. Така че дай го тоз механизъм, иначе опираме до причините за смъртта - основната която е живота, или причините за развода, о-ната, която е брака, или просто совоблудство!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 59
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Секунда.

За кафето - не точно защото е киселина. Кафето е и полезно, защото съдържа киселини /хромогенова киселина, например/, които имат антидиабетично действие. Но не бива да се прекалява, защото кофеинът се свързва с калция.

Тема ще напиша за калциево-фосфорната обмяна, но ми дайте време, че не съм бърз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Механизмът е ясен. Кисилините са опасни за живота и клетките, и съответно организма се бори да ги неутрализира. За целта използва калций, който извлича или от храната или от натрупания калций по кости и други органи, и чрез кръвта го донася до стомаха и останалите органи. Така хора които пият много кафе могат да имат проблеми с калция, тъй като кафето се възприема като киселина от организма. Това го пише в едни книги, а какво е рН-то на кафето не знам. http://daoin.com/feeding.php

Така е.

Факт е, че киселинността „ изстисква“ коменсаторно калция от костите, това може да се прочете на всеки крайинтернетен стринг (поне). Всички газирани напитки (па и още една камара боклуци, ама да не захаросваме повече темата) и най-вече колата, трябва да се забранят. Може да се остави пЪрдената вОда за цяр и човек да си спретва сиропчета с познати за него съставки – захар и/или фруктоза или други -ози и естесвени есенции та да не изпадаме в екстремизъм.

Поне в България, сме късметлий да имаме силно алкални води, за чието постигане, не само за алколност, но и за промяна на молекулярната й структура по подобие на планинските извори. се дават хиляди пари иначе по света). Киселинноста, с която сме заливани (вкл. и от замърсяване, стрес и т.н.) е мажорен вектор за съвременните болести. А пропо, най-"безвредни" отткъм киселиност алко напитки сза водката и други бистри дистилати (сега например пия джин защото ме боли зъб пък и така реших), от които и по-малко боли глава.

Приказката за „живата вода“ черпи от истински извор така да се каже. След 2000 години например, може да има и приказки и за „мъртвата вода“ със страшното име Кока Кола и хората да се питат, дали е могло такава триглава ламя да краде калция от дървото на живота и дали това не е някаква зелена митология от времето, в което хората са били тровени от други хора и доброволно. От алчност на едни, от глупост на други и от безотговорност на трети.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Идиокрация" - гледайте го този филм. Натам се движим.

Най ме накефи сцената когато в най-голямата криза за храна, щото нищо вече не расте, един се сеща да полива растенията с вода. И репликата беше: Как? Вода от кенефа?!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Става въпрос за игра на плюсове и минуси, където е желателно плюсовете да надхвърлят минусите. Не разбирам от биохимия - макар да ми се иска - и не познавам биохимията на процеса; но има корелация м/у дебелина на костите (особено при подрастващите) и киселинност на хранителната диета. Твърде кисела диета пречи на тялото да създава кости при подрастващите. Толкова знам. От там грацилизация или дори ефект в/у ръста при твърде кисела диета. Но, отново, това е игра на + и -.Киселини има и в плодовете и зеленчуците, не само в колата; вероятно дори повече от тези в кола-та (митака и емил да кажат). В същото време +-те от приемането на плодове и зеленчуци -заедно с киселините им, някои от които са витални за живота , надвишава -сите; но при диета с много киселини човеците се смаляват малко и са крехки; но пък това смаляване също си има +совете; и т.н.; справка - индийци и японци при традиционната си диета.

Не виждам никакви +ове от консумацията на кола. -сите при подрастващите ги виждам веднага, макар тези -си да могат да бъдат компенсирани с вкарване на повече месни и млечни продукти в менюто, но пък това е работа на празен ход за организма. Ами няма полза от колата, дори е вредна за подрастващите.

Друго ме гложди; освен кола, пием и вода. В различните региони, питейната вода е с много различна киселинност. Има ли корелация м/у киселинност на питейната вода и дебелината на костите/среден ръст на популацията? Някой знае ли?

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Мислите ли, че има как да сметнем колко калций се извлича от костите при консумация? Някакъв експеримент да измислим?

Има как. Трябват ти двама еднояйчни близнаци. М/у12-тата и 14-тата година започваш да поиш единия с литър и половина кола седмично и така цяла година; а другият не близва кола; в края на годината замерваш разликите в ръста и дебелината на костите м/у близнаците и калкулираш ефекта на колата.

Може и с възрастни близнаци, но там може да се окаже малко по-трудно доловимо.

Ако експериментът ти се вижда твърде свиреп, не забравяй, че той така или иначе си върви с милиони хора - и подрастващи, и възрастни.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Супер вредна и безмислена, имам проблеми със киселинноста на стомаха и не мога да я доближа, предизвиква газове и какво ли не, само рекламата и е огромна!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпрос на лично....здраве. Вие може и да имате, но аз например нямам никакви. Какво ли трябва да консумираме, ако например не можем нищо, което се рекламира ;)?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз в момента пия кола. И си се чувствам добре...

не те е срам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не! Може и да е бил, когато в него е имало и вино. Коментираме си напитката Кока-Кола и то в наши дни. Щото примерно преди 20-ина години беше друга (по-хард например ;), като пийнеш и 'изтръпваха зъбите' коментар на не химик!).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен днешната кола ми прилича много на едновремешния алтай :)

Наистина и се променя вкуса (и състава) през годините. Даже и в различните опаковки ми се струва различна. Тази от кутиите май си е задържала вкуса най-много.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Особено в този сезон с честите настинки няма как да не се чувстваш добре. Не забравяй че коментираме газиран сироп за кашлица.

:goodpost: Хе-хе..

Пепсито специално по вкус яко ми напомня.. Ма аз съм фен на кока, не че има особена разлика...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Някой знае ли разликите в състава на сегашната кола в различните "бутилки"-300 мл,500мл,1,25л и 2л?

ПП-иначе от години пия около един литър на ден и някак си съм жив.. :whistling:

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-верятно няма,но не заради колата.. :laugh:

Иначе лесно се забелязват разликите между такава от 2 литра и в кутийка от 330.В малката има ли нещо повече?

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип въпреки, че се твърди, че формулата е една (промениха преди години, но след като Пепси използва за анти-реклама тази промяна с твърдението, че ако е добро няма защо да се променя ;) я 'върнаха') тези които са живяли по-дълго знаят, че не е същата. Преди от колата от кутийките 'изскърцваха' зъбите, сега отдавна не е така. Освен това колата в различните д-ви е различна малко но има разлика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами на мен ми се струва(може и да греша),че днес една бутилка дори от 500 милилитра е различна от такава от 1,25 литра.Основно такива пия и има някаква разлика между тях,но явно няма официално информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колеги, да споделя с вас ... аз се пристрастих към колата.

Пия едно нес кафе сутрин преди работа. И след това започвам да се наливам с кола. Пия по четири - пет кенчета на ден през последните няколко месеца. Качих поне пет килограма от нея.

След като изпия едно кенче се чувствам освежен и бодър. Пък и ми е вкусна - дяволите да я вземат.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...