Отиди на
Форум "Наука"

Какви сме генетично - последното проучване


Black Wolf

Recommended Posts

  • Потребител

Да, 50$ не са проблем, но можеш ли да разясниш какво точно получаваме като информация при изследване за 50$ и какво при по-високите суми? Виждам, че на сайта, който си посочила има инфо, но ако може да разясниш на практика, каква информация получават изследваните при евтините и по-скъпи тестове, за да си направя сметка към кой тест евентуално да се насоча. Може ли примерно да публикуваш резултатите на един човек, та да видим каква информация са му предосатвили от изследването?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 109
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

За начало е достатъчно и за тези пари, после, ако искаш можеш да си разшириш маркерите, доплаща се горе долу разликата само.

Не е като за нов тест чак.

Иначе ще ти кажат хаплогрупата, роднините по целият свят ( регистрираните естествено) и 12 маркера по които си съвпадате.

Има и друга информация която излиза на самия сайт. Като път на движение сертификати за групите и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, 50$ не са проблем, но можеш ли да разясниш какво точно получаваме като информация при изследване за 50$ и какво при по-високите суми? Виждам, че на сайта, който си посочила има инфо, но ако може да разясниш на практика, каква информация получават изследваните при евтините и по-скъпи тестове, за да си направя сметка към кой тест евентуално да се насоча. Може ли примерно да публикуваш резултатите на един човек, та да видим каква информация са му предосатвили от изследването?

Относно изследването по мъжка линия, най-евтиния 12 маркерен тест позволява само най-общо да се определи хаплогрупата. Към кой подклон от нея е лицето, е много трудно да се "предскаже" по толкова малък брой STR маркери. Също съвпаденците, които вероятно ще се появят не е гарантирано да са близки роднини по права линия, защото това може да е случайност. Тук е обяснено най-общо:

http://www.familytreedna.com/y-dna-compare.aspx

Колко съвпаденци ще има човек, зависи от хаплогрупата, много българи нямат нито един, защото основната маса в базата дании са западняци и евреи. За някои от тях, които не са пожелали да са анонимни е даден емайл адрес, чрез който може да им пишете, ако искате да намерите обща връзка( кауза пердута за почти всички българи, даже да имат други българи съвпаденци).

Затова аз препоръчвам, ако позволяват финансите да се поръча най-малко 37 маркера. След като излязат резултатите, подклоновете се потвърждават с допълнителни поръчки на SNP маркери, които всъщност определят дървото на У хромозома хаплогрупите.

Обръщам внимание, че ако се поръча от Българския проект (линка, койтоп съм дала по-горе, това е с 20$ по-евтино). Понякога има и сезонни намаления. Ако ще поръчвате 12 маркера, няма смисъл да чакате, защото едва ли ще го намалят повече, но за 37 маркера е хубаво да се хване Коледното намаление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проф. Б. Димитров за последното проучване: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13841&page=2#entry288098

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно изследването по мъжка линия, най-евтиния 12 маркерен тест позволява само най-общо да се определи хаплогрупата. Към кой подклон от нея е лицето, е много трудно да се "предскаже" по толкова малък брой STR маркери. Също съвпаденците, които вероятно ще се появят не е гарантирано да са близки роднини по права линия, защото това може да е случайност. Тук е обяснено най-общо:

http://www.familytreedna.com/y-dna-compare.aspx

Колко съвпаденци ще има човек, зависи от хаплогрупата, много българи нямат нито един, защото основната маса в базата дании са западняци и евреи. За някои от тях, които не са пожелали да са анонимни е даден емайл адрес, чрез който може да им пишете, ако искате да намерите обща връзка( кауза пердута за почти всички българи, даже да имат други българи съвпаденци).

Затова аз препоръчвам, ако позволяват финансите да се поръча най-малко 37 маркера. След като излязат резултатите, подклоновете се потвърждават с допълнителни поръчки на SNP маркери, които всъщност определят дървото на У хромозома хаплогрупите.

Обръщам внимание, че ако се поръча от Българския проект (линка, койтоп съм дала по-горе, това е с 20$ по-евтино). Понякога има и сезонни намаления. Ако ще поръчвате 12 маркера, няма смисъл да чакате, защото едва ли ще го намалят повече, но за 37 маркера е хубаво да се хване Коледното намаление.

Мен ме интересува, върху получените данни, общо от всички тестирани българи, дали после найкой ще анализира и напише текст. Другият въпрос е - с кого трябва да сравняваме тези дании, затова не трябва ли някаква концепция. А също каква е възможността други да пожелаят да се сравняват с нас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, прави сте, трябва да се напише нещо обобщаващо от резултатите на Българския проект.

Аз, обаче нямам писателски наклонности, макар да мога да публикувам статии не само по блогове. Иначе резултатите се обсъждат редовно на форум Генетика на Дира ( да не давам тук линкове към конкурентни сайтове).

Там пишат няколко човека, на които генетичната генеалогия им е ясна. За това даже не е достатъчно човек да е професионален генетик, трябва да се следят всички новости, да си се тествал издълбоко с всички възможни компании и така да сравниш резултатите си с други народности.

Аз работих преди по Balkan Similarity Project, където събирах резултати от тестовете на 23андМе. За известно време трябваше да прекъсна този проект, защото 23андМе промени наличните методи за тестване и въведе новия Ancestry Composition, който имаше определени несъвършенства и бъгове. Но всеки момент се готвят да го ъпдейтват, като са включени и нови референтни населения и ще започна нова версия.

Иначе старите резултати са тук, подробни и средно по нации, следете максимумите и към кой полюс са българите:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhnZkF3SRZ_JdEUwTE1MMUpjcGgtbEh2Y0trV3ZjZ3c&usp=drive_web#gid=0

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhnZkF3SRZ_JdEUwTE1MMUpjcGgtbEh2Y0trV3ZjZ3c&usp=drive_web#gid=1



Проф. Б. Димитров за последното проучване: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13841&page=2#entry288098

Още дискусии за двете изследвания, този път по Всяка Неделя с ак. Гълъбов и историка Овчаров. Почва към 30-тата минута.

http://play.novatv.bg/play/327472

Моето мнение е, че този път академик Гълъбов си защити добре изследването, доколкото му даваха думата. Разграничи се и от тези глупости, които писа наскоро Монитор, че уж не го били разбрали правилно (за славянските гени, де).
Въпреки това, всички спрягат историята, сякаш прабългари и славяни са дошли на гола поляна и ниакакви гени не са останали от предишно население, както и всякакво родство с италианци и пр. се дължи пак на тях.

cleardot.gif
Редактирано от genefan
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен не ние имаме нещо общо с италианците, ами населението на Северна Италия има нещо общо със славяните. Нали на север също са живели славяни, че и днес живеят чехи, словенци и хървати. Италианците от Северна Италия са толкова италианци, колкото са гърци, тези от Северна Гърция.

Къде в една империя ще намерите еднороден народ, особено след като е имало робство и робите са били от къде ли не. Черничките американци да не би да са кореняци.

Какво показват изследванията за Северна и Южна Гърция или реципрочно за Северна и Южна Италия? Има ли разлика и каква? Ако няма изследвания, да направят и да видим.

За да се правят обобщения и заключения трябва да имаме далеч повече изследвания. Академик Гълъбов съвсем друго разправяше в 2011 г.:

„През първия етап на изследването са получени огромен брой генетични маркери на съвременни българи и са съпоставени с тези на други народи. Оказва се, че си приличаме най-много с италианците и гърците от северните части на Италия и Гърция и с русите, словаците, чехите. Според учените доказателствата са категорични като тест за бащинство - българите са особен вид славяни.” http://dnes.dir.bg/news/balgari-izsledvane-proizhod-slavjani-turki-9441641

През 2011 г. сме си приличали с руснаците и словенците, днес – не! Генетиката май е на път да досъсипе българскита история, след като в нея се намесиха филолозите.

post-2642-0-81850700-1381834893_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приликата с италианците е по НЕСЛАВЯНСКИТЕ хаплогрупи. Даваха ви тук графиката, където всеки квадрант е с женски хаплогрупи, специфични за даден район и в кой попадаме ние.

Външния вид на хората(фенотипа) не всеки път кореспондира с точния състав на гените. Може в едно семейство един да е със сини очи и по-русоляв, а другия по-тъмен, макар всеки да има по 50% гени от майка си и от баща си, а не от другаде.

Това особено важи за хаплогрупите - не може по тях да се предкаже как изглежда човек, защото това е само малка част от генома.

В нашия случай не е важно от колко народи произлизаме, а само дали добре сме се омешали, което е изглежда постигнато при българите. При турци и гърци има голяма хетерогенност, защото много са преселени на нови територии от много далечни места едва в последните 100 години и не са имали възмойност да се уеднаквят.

Хубаво е като някой се изказва толкова категорично по генетични въпроси първо да се тества с 23андМе и да се сравни с други българи и народности, няма нужда да чака научни изследвания, които може да излязат сред години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно за това е хубаво винаги да има оригинален авторски текст и да се види добре колко човека са изследвани, по кои хаплогрупи с кои са близки, по митохондриални или по Y хаплогрупи. Защото понякога четящите медийна статия се объркват и не винаги схващат за какво става въпрос.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм наясно с генетиката, не съм имал интерес към нея. Едва ли, обаче, става дума само до „правилно обяснение”, съдейки по начина, по който академик Гълъбов обяснява българската история. Познанията му са явно придобити от последните години на масовата й профанизация.

„Прабългарите не са били шепа диви варвари с конски опашки, а са носели коприна и са тъчели килими. Езичникът хан Тервел е обявен за византийски светец…” Това казва Гълъбов в интервютата си.

http://www.borbabg.com/?action=news&news=29162

http://bnt.bg/bg/news/view/109670/akad_gylybov_za_genetichnija_kod_na_bylgarina

И в двете интервюта Гълъбов говори повече не за генетиката, а за историята. Все пак по едно време споменава, че сме далече от населението на Крит. Гърци ли сме тогава?

Притиснат, почва да го усуква: „българите сме типичен европейски народ”. Ето това вече е „голямо” откритие. Иначе говоренето му е също като на Божидар Димитров, няма нищо общо с писаната история.

Аз от акад. Гълъбов веднъж разбрах, че при 855 изследвани българи „си приличаме най-много с италианците и гърците от северните части на Италия и Гърция и с русите, словаците, чехите.” Сега пък при над 900 изследвани българи „българската съвременна популация е най-близка генетично до населението на Северна Гърция и Северна Италия и е леко встрани от някои славянски популации. Ние сме славяноезичен народ, но изследването категорично показа, че с руснаците сме много различни”. Какво ли ще каже академикът при следващото изследване (ако „копелетата” намерят пари за него)?

„Населението на Северна Гърция и Северна Италия”. Да де, ама какво е то? Специално за Северна Гърция сам Гълъбов си признава пред БНТ, че не е като на Крит. А какво е едното и какво другото? Дали днес в Гърция има наследници на древните елини?

Смята, че траките са изиграли основна роля за нашата близост със средиземноморските народи. Те пък какви са били: италианци или гърци?

500 изследвани нам къде си, 1000 – у нас и в резултат обръщаме историята нагоре с краката.

Аз за гърците на север и юг го знам още от края на 70-те години. Когато ходих тогава на екскурзия в Гърция, екскурзоводката ни разправяше, че гърците на юг били „тузари” и считали, че живеещите в Северна Гърция били пришълци, а не кореняци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Генетиката е точна наука. Но изводите на Гълъбов са смешни , тенденциозни и нелепи.Аз също съм на мнение,че разни балкански субстрати като траки и т.н. имат доста голям принос в биологичното т.е. генетично богатство на българите. Винаги масата е аморфна, а тези които дърпат напред и определят светогледа, организацията на обществото и културата са едно малцинство. Ми колко истински римляни т.е. ако не жители на града Рим то поне потомци на латините има във Византия? Потомците на англичани в САЩ са едно малцинство сигурно под 20%.Ами така наречените прабългари колко трябва да са били? Щом правят укрепление и нападат Константин едва след дезорганизацията на армията му това са не повече от 50 000 човека според мене заедно с пеленачетата и старците.При едно население от около 500 000 на днешната територия на България, а може и по-малко те нямат и 10%, а вероятността да си останат в Добруджа или там в степите където са убити Иратаис и т.н. е много голяма, а не да орат полетата на Мизия и Тракия.Като теглиме чертата я са останали 1-2% в сегашната българска народност , я не. Да разгледаме другите 500 000 -ами според мене преселници славяни от север са не повече от 100-150 000 души.Т.е. 20-30%. Какво заварват тука? Разруха. Документирано и от византийците и от това кога са съборени крепостите. Кой е останал? Ами който не е имал пари да иде на юг по крепостите.Цялата система на производство от робовладелски/ колонатен тип е била разрушена. Започват да се приобщават към славянските общини които завладяват земята и за 2-3 поколения са напълно асимилирани при една продължителност на живота 40 години. Точно това е имал предвид и Багрянородни -не, че са дошли милиони славяни, а, че се е пославянчила "цялата земя". И сега ми се изтъпанва тоя Гълъбов почва да ми орави Аспарух едва ли не нещо като Максимин Тракиеца, а не типичен степняк бягащ от други степняци и това на всичкото отгоре е и документирано.Та какво идва да покаже това изследване? Ами да доста народ е бил асимилиран от славяните още преди идването на прабългарите. Какво дава като манталитет този народ? Ами Херодот мисля, че добре го е описал. Като език не дава нищо, като държавническа традиция- нищо. Даже и култура не дава -е как да даде като толкова векове една писменост не можа да си измисли.Славяните също се карат по между си но са склонни и на обединение -доказателства са толкова многото и големи славянски държави. Траките никога за нщо не могат да се обединят и са покорявани постоянно от всички, загубват идентичността си първо при римляните и след това и при славяните, впоследствие нарекли се българи. Всъщност точно траките са прични за "лошия материал" не като генофонд, а като манталитет. Разединение, завист, мързел, липса на силно национално чувство. Е определно това трябва да е мнозинството от народа, но не знам дали е за гордеене.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знаеш ли, опасно е от днешното етнопсихологическо състояние да правим исторически изводи. Състоянията се менят. През 1900 г. надали някой успешно би нарекъл българите "мързеливи".



Къде ги тия славянски общини, към които се приобщават българите, кой е казал, че дошлите тук са всички българи от един път и къде са доказателствата, че в българската народност именно славянският компонент е земеделският? ;)

Няма.

"И понеже бяха многобройни, напълниха земята от Дунава чак до Драч" - туй за българите казва хронстът, не за славяните.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Форумчаните продължават да се бъркат за кое изследване говори ак. Гълъбов. Те са 2 - по мъжка и женска линия. Женското излезе преди 2 години, а мъжкото тази пролет, затова стари коментари са само за женското.

Замисълът е бил да се тестват 1000 мъже, защото както знаете, само те имат У хромозома, докато и мъжете и жените мтДНК. Пробите са събрани с помощта на военните от войници,които са давали кръв под строй.

Всеки, който е в течение на митарствата на Българския Генетичен проект, който не можа да намери 50 човек с македонски произход да се тестват безплатно, би трябвало да аплодира този подход.

Но, по някаква причина не са стигнали 1000, или някои проби не са дали резултат, затова останали към 800 и няколко. При женските групи, обаче има данни от други изследвания и те са ги прибавили и стават над 900.

Сега, за родството ни с италианци твърди основно изследването за женските групи. По мъжка линия такова родство не че няма, но може да се тълкува нееднозначно, понеже разпределението на мъжките хаплогрупи при нас и при тях е различно.

Давам пак връзка към двете изследвания, прочетете ги първо внимателно, пък тогава коментирайте.

https://docs.google.com/file/d/0BxnZkF3SRZ_JNmI0MTE4MTQtNDJmOC00MjEwLWE4ZGQtZTczZmYxYmQyZDZm/edit?usp=drive_web

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0056779

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки, който е в течение на митарствата на Българския Генетичен

проект, който не можа да намери 50 човек с македонски произход да се

тестват безплатно, би трябвало да аплодира този подход.

Но, по някаква причина не са стигнали 1000, или някои проби не са

дали резултат, затова останали към 800 и няколко. При женските групи,

обаче има данни от други изследвания и те са ги прибавили и стават над

900.

Сега, за родството ни с италианци твърди основно изследването за

женските групи. По мъжка линия такова родство не че няма, но може да се

тълкува нееднозначно, понеже разпределението на мъжките хаплогрупи при

нас и при тях е различно.

Точно това и с такива думи трябва да говори и акад. Гълъбов, в противен случай остава неприятно впечатление. Предполагам че в Монитор не пише точно това, а и заглавието според мен е некоректно. Това не прави добра реклама на генетическите проекти. На читателите може да не им е ясна терминологията, но все някой може да се заинтересува и да чете по въпроса.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли, опасно е от днешното етнопсихологическо състояние да правим исторически изводи. Състоянията се менят. През 1900 г. надали някой успешно би нарекъл българите "мързеливи".

Къде ги тия славянски общини, към които се приобщават българите, кой е казал, че дошлите тук са всички българи от един път и къде са доказателствата, че в българската народност именно славянският компонент е земеделският? ;)

Няма.

"И понеже бяха многобройни, напълниха земята от Дунава чак до Драч" - туй за българите казва хронстът, не за славяните.

Ти нещо за производителност на труда да си чувал? Или вярваш, че през 1900 или през 10 век сме били една от първите икономически сили на континента? Аз съм българин и да наричам нас българите като цяло мързеливи, крадливи и немарливи когато сме в собствената си страна.. Само при чужда организация и строги санкции българина става човек -за това и толкова успешно се вписваме като гастарбайтери на Запад. Доказателствата, че именно славянският компонент е земеделският са навсякъде ,в земеделската славянска терминология, в традициите и дори ако щеш в преките сравнения с начина на земеделие и при другите славяни. В Чувашия или Иран не съм бил за да правя сравнения, а и нямам намерение да ходя.Колкото до многобройността -ами гледай ни сега колко сме българите, виж ги колко са в Татарстан и Чувашия и виж колко са жителите на славянските държави и си прави изводите кой колко е бил многоброен. Виждаш колко съм ларж -давам ти и днешното население на цяла България за да имаш все пак някаква база като между жаба и слон макар да смятам българите тука с най-много 1-2% прабългарски гени -ако оставим само татарстанските и чувашките сравнението става още по-нелепо като между комар и слон. Въобще домораслите националисти смеят ли да си подадат носа навън и да видят как ги възприема останалия свят? Трябва ни трезв поглед на истинската ситуация, а не измислени басни за минало величие и митове за работливост - когато си най-беден в цяла Европа и 5-6 пъти по-беден от една Гърция в частност не може да се залъгваш колко си работлив. Всъщност българина не се излежава той наистина се прави че работи но това е толкова примитивно и нискоинтелигентно, че едни доказани мързели като гърците в крайна сметка имат 5-6 пъти по-голям брутен продукт на глава от населението. За лудо работи, за лудо не стой е прекрасна квинтесенция на положението. Друга е "работещи бедни", а истината е, че като се тегли калема накрая т.е. какво си произвел то е все едно, че си най-големия мързел на континента. Ниска производителност на труда.

Редактирано от svetogor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти нещо за производителност на труда да си чувал? Или вярваш, че през 1900 или през 10 век сме били една от първите икономически сили на континента? Аз съм българин и да наричам нас българите като цяло мързеливи, крадливи и немарливи когато сме в собствената си страна.. Само при чужда организация и строги санкции българина става човек -за това и толкова успешно се вписваме като гастарбайтери на Запад. Доказателствата, че именно славянският компонент е земеделският са навсякъде ,в земеделската славянска терминология, в традициите и дори ако щеш в преките сравнения с начина на земеделие и при другите славяни. В Чувашия или Иран не съм бил за да правя сравнения, а и нямам намерение да ходя.Колкото до многобройността -ами гледай ни сега колко сме българите, виж ги колко са в Татарстан и Чувашия и виж колко са жителите на славянските държави и си прави изводите кой колко е бил многоброен. Виждаш колко съм ларж -давам ти и днешното население на цяла България за да имаш все пак някаква база като между жаба и слон макар да смятам българите тука с най-много 1-2% прабългарски гени -ако оставим само татарстанските и чувашките сравнението става още по-нелепо като между комар и слон. Въобще домораслите националисти смеят ли да си подадат носа навън и да видят как ги възприема останалия свят? Трябва ни трезв поглед на истинската ситуация, а не измислени басни за минало величие и митове за работливост - когато си най-беден в цяла Европа и 5-6 пъти по-беден от една Гърция в частност не може да се залъгваш колко си работлив. Всъщност българина не се излежава той наистина се прави че работи но това е толкова примитивно и нискоинтелигентно, че едни доказани мързели като гърците в крайна сметка имат 5-6 пъти по-голям брутен продукт на глава от населението. За лудо работи, за лудо не стой е прекрасна квинтесенция на положението. Друга е "работещи бедни", а истината е, че като се тегли калема накрая т.е. какво си произвел то е все едно, че си най-големия мързел на континента. Ниска производителност на труда.

Хубава реч, но едва ли е за тази тема. Мисля, че има подходящи политически теми и форуми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти нещо за производителност на труда да си чувал? Или вярваш, че през 1900 или през 10 век сме били една от първите икономически сили на континента? Аз съм българин и да наричам нас българите като цяло мързеливи, крадливи и немарливи когато сме в собствената си страна.. Само при чужда организация и строги санкции българина става човек -за това и толкова успешно се вписваме като гастарбайтери на Запад. Доказателствата, че именно славянският компонент е земеделският са навсякъде ,в земеделската славянска терминология, в традициите и дори ако щеш в преките сравнения с начина на земеделие и при другите славяни. В Чувашия или Иран не съм бил за да правя сравнения, а и нямам намерение да ходя.Колкото до многобройността -ами гледай ни сега колко сме българите, виж ги колко са в Татарстан и Чувашия и виж колко са жителите на славянските държави и си прави изводите кой колко е бил многоброен. Виждаш колко съм ларж -давам ти и днешното население на цяла България за да имаш все пак някаква база като между жаба и слон макар да смятам българите тука с най-много 1-2% прабългарски гени -ако оставим само татарстанските и чувашките сравнението става още по-нелепо като между комар и слон. Въобще домораслите националисти смеят ли да си подадат носа навън и да видят как ги възприема останалия свят? Трябва ни трезв поглед на истинската ситуация, а не измислени басни за минало величие и митове за работливост - когато си най-беден в цяла Европа и 5-6 пъти по-беден от една Гърция в частност не може да се залъгваш колко си работлив. Всъщност българина не се излежава той наистина се прави че работи но това е толкова примитивно и нискоинтелигентно, че едни доказани мързели като гърците в крайна сметка имат 5-6 пъти по-голям брутен продукт на глава от населението. За лудо работи, за лудо не стой е прекрасна квинтесенция на положението. Друга е "работещи бедни", а истината е, че като се тегли калема накрая т.е. какво си произвел то е все едно, че си най-големия мързел на континента. Ниска производителност на труда.

Първо че не е по темата, второ че е политизираня и най-вече е неверна, т.е. тотално неподкрепена с примери и доказателства. Това какво смята и мисли автора никак не е интересно, след като е недоказано т.е. невярно. А когато се вкарват и разни (определени) глупости става и доста манипулативно.

Ще замоля отговорните колеги да видят как се включва новия ни потребител по темите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съжалявам, но дори само признанието, че "по мъжка" и "по женска" линия се получават съвършено различни резултати, би следвало за всеки разумен човек (без да има никакви специализирани познания по генетика) да е достатъчно, за да заключи, че ставав въпрос за типична лъженаука и типичен пример за "усвояване на средства".
Има и други неща, които вече са предмет на специализиран разговор, но в случая няма смисъл да се задълбава натам, за да не образоваме тарикатите, дето се опитват да печелят покрай този и подобни проекти (пример - тая картинка с координатната система, дето я има пейстната в тази тема, би имала съвсем различен вид при избор на друг математически модел).

Не искам да кажа, че подобни данни (като суров материал) не са интересни; но, да се правят въз основа на тях някакви феноменални изводи - то е все едно въз основа само на преглед на устната кухина да поставяте диагноза и да предписвате лечение на пациент с признаци за нарушения в дейността на черния дроб.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Според мен тук става въпрос не само за усвояване на средства, но и за политика. Политическия тренд днес е "Длъжни сме да мразим Русия". Няма да задълбавам кой и защо поставя този тренд-то е видно. Поради тази причина следва българите да бъдат максимално отдалечени от Русия-включително като се изкара, че не сме славяни. Но да се говори, че българите сме средиземнорци, а не славяни...

При положение, че имаме исторически извори, при положение, че говорим славянски език и имаме славянски обичаи, при положение, че около нас на балканите е пълно, а в миналото е било още по пълно със славяни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и други неща, които вече са предмет на специализиран разговор, но в случая няма смисъл да се задълбава натам...

Куртенков, макар и нерядко тук да се вихрят твърде силни страсти, все пак това е научен форум, при това с претенциите за най-добър в българското интернет пространство, така че тук винаги са се приветствали сериозно аргументираните мнения. Затова бъди така добър и предложи на участниците в темата тези по-специализирани неща, за които намекваш, определено имаме нужда от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но все пак езикът ни, макар и славянски, се различава от другите славянски езици - с предлозите, с опр. член и др. Лексиката е горе-долу еднаква, граматиката обаче е различна.

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами Петре, българите, за разллика от сърбите и хърватите (които много дълго остават изолирани) са смес още от самото начало от древни българи и славяни, отделно в мизия са преселвани авари, гърци и прочее. Отделно впоследствие печенеги, узи, и най вече кумани.

Така като се замисля, сърбите са оставени на завет. Само унгарците от запад ги натискат, но поне аз не знам да има унгарско колонизиране в хърватия примерно. Май там и турските колонисти са малко. Не съм се интересувал специално по въпроса, но ми се струва, че дори босненските мюсюлмани са в подавляващо огромното си мнозинство местни.

Тоест, ако северните гърци, сърбите и българите си приличат, то ще е защото и в трите народа има голямо славянско надмощие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако славяните в Аспарухова България са били наистина болшинство и са претопили прабългарите, то и в съвременната българска популация би трябвало да преобладават характерните за славянските нации генетични маркери, но резултатите от ДНК-изследванията не говорят в полза на славянското море - на диаграмата, показваща позициите на различните европейски държави според Y-хромозомните маркери, характерни за съответната нация, се вижда, че сме доста далеч от една Полша, която си е типична славянска нация.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...