Отиди на
Форум "Наука"

Древните българи. Старата Велика България.


Recommended Posts

  • Мнения 263
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Чел съм го, ама не става за нищо. Да се отъждествява тамгата на кайъ с ипсилона е несериозно. Сигурно не знаете, но след превземането на България от византийците българските аристократи са пратени в арменските провинции на империята, хоп ипсилона изведнъж се появил там. Ама ние гоним чобаните от племето кайъ, защото толкова разбираме.

Аз пък все се чудя, защо нищо не ви се получава, а то опирало до разни коефициенти.

Дали са тъждествени двата знака не знам но са идентични, всички турци които са видели мои лъкове на които слагам този знак първата им дума е - Кайъ ?!

Знакът го има и в Мала Азия от пред османско време, не знамо кога най ранно е засвидетелстван от кайъ, може и да са го копнали тук а не да си го носят от Туркестан, всъщност това е по вероятно.

Най ранното засвидетелстване при кайъ доколкото знам е от Кашгари от 11 в.

Знакът е късен, появява се в езическо време като апотропеен символ с значение Бог, при прехода към християнство известно време е със статут на неканоничен кръст, после е забравен и в някои случаи дори може да се каже поругаван, има една наскоро открита плоча от пътна настилка в Плиска на която знакът е отлично запазен защото плочата е обърната с нег надолу и не се е изтрил.

Говорих с една археоложка и тя ми каза нещо интересно, знакът не се е рисувал така както днешните патриотарчета го дращят със спрей по стената на входа, днес слагаме една чавка отгоре, после крачето на епсилона и накрая двете хасти отстрани.

При оргиналните изписвания на знака ясно се вижда че техниката е друга, първо се рисува лявата горна чертичка на епсилона която продължава надолу свързана с крачето, после дясната горна наклонена черта и накрая двете хасти.

Това може би е означавало стилизирано представяне на мълнията, знакът често е слаган на керемиди с апотропейно значение като защита от небесни стихии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знакът е късен, появява се в езическо време като апотропеен символ с значение Бог...

Няма доказателства за това! Същата стъкмистика като при измислицата че бил знак на рода Дуло.

Това може би е означавало стилизирано представяне на мълнията, знакът често е слаган на керемиди с апотропейно значение като защита от небесни стихии.

А може и да не е означавало това! Може да е означавало още 1000 неща, просто трябва да си ги измислим.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Това за IYI бая го поразгледахме в БС, ако някой не го е прочел - да го види. В интерес на истината, аз пуснах темата, Добрев после роди опуса си за Дулу и османците.

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?10641-I-Y-I-%F2%E0%EC%E3%E0-%ED%E0-%F2%FE%F0%EA%F1%EA%EE%F2%EE-%EF%EB%E5%EC%E5-%EA%E0%E9%FA

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно символа IYI просто трябва да сме безпристрастни и да търсим всякакви варианти и възможности. Трябва да се отчете това което казва Рашев, че символа в Плиска е не по-широко разпространен от другите символи по камъни и грънци, но чак в Преслав символа става по-често срещащ се. Причината не е ясна, но със сигурност това не доказва че символа е на рода Дуло или че е символ на някакъв тюркски Бог.

Ето няколко паралела, които трябва да се съпоставят, като ще започнем със кръста на Мирчо от Балчик на който П.Добрев виждаше символа IYI но се оказа че там има буквата М според Гербов - http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/K_Gerbov_KRMSB.pdf

Оловен печат от Плиска с IYI и кръстче!
Fig_9_OlovenPechat_Pliska_8-9v.JPG

Няколко византийски монети с номинал М и кръстче над тях!!!
sb0019.1.jpg

sb0360.jpg

sb0087.jpg

sb0062.jpg

IYI на монета на гръкобактрийският владетел Менандър I
484330_494215433942802_991062369_n.jpg

Пръстени от Мировци, Дългопол и Брестовац. Р.Рашев, Българска езическа култура 7-9в.
540235_389990981031915_1568389388_n.jpg




Редактирано от makebulgar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма доказателства за това! Същата стъкмистика като при измислицата че бил знак на рода Дуло.

А може и да не е означавало това! Може да е означавало още 1000 неща, просто трябва да си ги измислим.

За кое няма доказателства ?

Знакът се появява към края на езическия период в езическа среда но в раннохристиянският период е синхронно употребяван наред с кръста.

Това за гръмотевичката беше мнение на археоложката, просто предположение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Символът IYI е твърде древен. В Азия най - древните подобни символи са от 3000 - 2000 г пр. Хр. от района на Загроса. Около 2200 г. пр. Хр. население от Загроса мигрира към Тарим и Централна Азия където стават по - късно известни като тохари. Опитите на проф. Добрев да изкара символа IYI като изконно тюркски са жалки, както и всичките му опити за анализ на прабългарската култура и история.

Iran rockarts Timarah, Khomein mountains

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.198590660181766.49811.181847628522736&type=1

196732_198591600181672_2060944_n.jpg

195941_198591450181687_7468798_n.jpg

Prehistoric Rock Art in Iran

http://www.panoramio.com/photo/30282984

30282984.jpg

След това го откриваме в Тарим. Някакъв пантюркист се е опитал да представи тази пирамида като гробница на Огуз каган :maniac:

Beyaz-Piramit-6.jpg

http://www.turk.org.au/tag/uygur/

Редактирано от tervel
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Символът IYI е твърде древен. В Азия най - древните подобни символи са от 3000 - 2000 г пр. Хр. от района на Загроса. Около 2200 г. пр. Хр. население от Загроса мигрира към Тарим и Централна Азия където стават по - късно известни като тохари. Опитите на проф. Добрев да изкара символа IYI като изконно тюркски са жалки, както и всичките му опити за анализ на прабългарската култура и история.

Iran rockarts Timarah, Khomein mountains

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.198590660181766.49811.181847628522736&type=1

196732_198591600181672_2060944_n.jpg

195941_198591450181687_7468798_n.jpg

Prehistoric Rock Art in Iran

http://www.panoramio.com/photo/30282984

30282984.jpg

След това го откриваме в Тарим. Някакъв пантюркист се е опитал да представи тази пирамида като гробница на Огуз каган :maniac:

Beyaz-Piramit-6.jpg

http://www.turk.org.au/tag/uygur/

Всичко това, което показваш са фалшификати, и то аматьорски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И това твое твърдение се базира на ...

1...

2...

3...

На липса на данни най-същественото - нямат вид на артефакти от съответния исторически период.

Дори и археолог-аматьор би се изсмял на подобни фотоси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На липса на данни най-същественото - нямат вид на артефакти от съответния исторически период.

Дори и археолог-аматьор би се изсмял на подобни фотоси.

Какъв вид трябва да имат ''артефактите от съответния исторически период'' ? Май нямаш ни най - малка представа, а просто пускаш голословни твърдения. Не вярвам да си специалист археолог, още по - малко пък да си запознат със съответните артефакти от съответния исторически период в съответния район.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какъв вид трябва да имат ''артефактите от съответния исторически период'' ...

Няма никаква информация за датирането, както и изясняването на обстановката на тяхната изработка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Маке, М с кръст отгоре го има още в древен Египет, в град Хелиопол или Иуну. Там бил издигнат един обелиск с М-виден връх, от който излиза латински кръст.

Монетата на Менандър I можеш ли да я изнамереш в по-голям размер, че тук не се вижда най-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо има проблеми с линковете в пост #32

Inscription Garden of Niavaran Palace

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.198590660181766.49811.181847628522736&type=1

http://www.panoramio.com/photo/30282984

Безподобната пантюркистка налост

http://www.turk.org.au/tag/uygur/

Няма как този символ да има тюркски произход, след като в дълбока древност се среща в района на Загрос. Ясно е че е заимстван на по - късен етап от тюрките наред с много други неща от тохарите и степните иранци.

Редактирано от tervel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Символът IYI е твърде древен. В Азия най - древните подобни символи са от 3000 - 2000 г пр. Хр. от района на Загроса. Около 2200 г. пр. Хр. население от Загроса мигрира към Тарим и Централна Азия където стават по - късно известни като тохари. Опитите на проф. Добрев да изкара символа IYI като изконно тюркски са жалки, както и всичките му опити за анализ на прабългарската култура и история.

..........

....

Това че символа е древен е ясно но не виждам връзката.

Дори напротив, ако приемем че символа е тохарски то това е доказателство че в ПБЦ не се е появил на тохарска основа и няма такава връзка.

Символа се появява към края на езическият период и началото на християнския, около осми девети век, по това време тохарите още ги няма в учебниците по история и никой не ги помни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това че символа е древен е ясно но не виждам връзката.

Аз не съм и търсил подобна връзка, просто представих мнението си, че този символ е твърде древен и не възниква в тюркска среда. Вероятно има някакво сакрално религиозно значение още от дълбока древност. Така че схемата - има го при тюрките огъзи от племето кайъ, има го и при прабългарите и хоооп .... следователно прабългарите са тюрки родствени на огъзите, не върви. Мисля че съм достатъчно ясен.

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знакът го има и в Мала Азия от пред османско време, не знамо кога най ранно е засвидетелстван от кайъ, може и да са го копнали тук а не да си го носят от Туркестан, всъщност това е по вероятно.

Най ранното засвидетелстване при кайъ доколкото знам е от Кашгари от 11 в. ...

Това е абсолютно невярно!

Link to comment
Share on other sites

Чел съм го, ама не става за нищо. Да се отъждествява тамгата на кайъ с ипсилона е несериозно. Сигурно не знаете, но след превземането на България от византийците българските аристократи са пратени в арменските провинции на империята, хоп ипсилона изведнъж се появил там. Ама ние гоним чобаните от племето кайъ, защото толкова разбираме.

Аз пък все се чудя, защо нищо не ви се получава, а то опирало до разни коефициенти.

Наистина, трябва да си с пределно нисък коефициент на интелигентност, за да можеш във всичко това

да видиш някакви си призрачно-блуждаещи "български аристократи", които обаче, кой знае защо,

изобщо не пропускат да си изпонаръсят ипсилона къде ли не, включително и в наше време!?!?

Тамгата на Кайъ.pdf

Редактирано от проф. Добрев
Link to comment
Share on other sites

Дали са тъждествени двата знака не знам но са идентични, всички турци които са видели мои лъкове на които слагам този знак първата им дума е - Кайъ ?!

Знакът го има и в Мала Азия от пред османско време, не знамо кога най ранно е засвидетелстван от кайъ, може и да са го копнали тук а не да си го носят от Туркестан, всъщност това е по вероятно.

Най ранното засвидетелстване при кайъ доколкото знам е от Кашгари от 11 в.

Знакът е късен, появява се в езическо време като апотропеен символ с значение Бог, при прехода към християнство известно време е със статут на неканоничен кръст, после е забравен и в някои случаи дори може да се каже поругаван, има една наскоро открита плоча от пътна настилка в Плиска на която знакът е отлично запазен защото плочата е обърната с нег надолу и не се е изтрил.

Говорих с една археоложка и тя ми каза нещо интересно, знакът не се е рисувал така както днешните патриотарчета го дращят със спрей по стената на входа, днес слагаме една чавка отгоре, после крачето на епсилона и накрая двете хасти отстрани.

При оргиналните изписвания на знака ясно се вижда че техниката е друга, първо се рисува лявата горна чертичка на епсилона която продължава надолу свързана с крачето, после дясната горна наклонена черта и накрая двете хасти.

Това може би е означавало стилизирано представяне на мълнията, знакът често е слаган на керемиди с апотропейно значение като защита от небесни стихии.

Ами и тя, подобно на останалите си другарчета, не само че не знае да чете, но не умее и да пише.

Ипсилон и българските историци.pdf

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм и търсил подобна връзка, просто представих мнението си, че този символ е твърде древен и не възниква в тюркска среда. Вероятно има някакво сакрално религиозно значение още от дълбока древност. Така че схемата - има го при тюрките огъзи от племето кайъ, има го и при прабългарите и хоооп .... следователно прабългарите са тюрки родствени на огъзите, не върви. Мисля че съм достатъчно ясен.

Моята теза е, че още в Централна Азия, коляно от рода Дуло изостава и

след време се претопява в прииждащите огузи и по-точно в племето кайъ.

По този начин Ипсилонът се оказва и при това племе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

IYI славянски символ на Бог

iwi-iyi-runy-rosja-x-wiek1.jpg?w=720

https://bialczynski.wordpress.com/tag/jahwe/

Кръст върху знака М - плоча от музея в Плиска.

942972_190877201065684_441052719_n.jpg

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

IYI славянски символ на Бог

Кръст върху знака М - плоча от музея в Плиска.

942972_190877201065684_441052719_n.jpg

Наскоро покръстеният прабългарин използва Ипсилона в неговата защитна функция,

като подсилва действието му с Кръста.

Ипсилон и Кръст.pdf

Редактирано от проф. Добрев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи и кръста над буквата М върху ромейските монети подсилва значението на езическата буква М?! Или носим вода от девет кладенеца за да докажем, че IYI e бил много важен езически символ за българите. Еми останалите стотици символи що ги пренебрегваме?

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

айде още материал за размисъл - от Тунис:

post-5121-053208500%201296067334.jpg

noctuamosaic.jpg

въобще е време да реанимираме темата за африканския произход на прабългарите:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10839&hl=+%E0%F4%F0%E8%EA%E0%ED%F1%EA%E8%20+%EF%F0%EE%E8%E7%F5%EE%E4

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...