Отиди на
Форум "Наука"

Час по родолюбие и всеки ден физкултура в училище


Recommended Posts

  • Потребител

Ами това е общоприета терминология - най-разпространената употреба на термина "култура" е за културата на поведението...

Според кого? Аз не споделям. Най-широка употреба има "висока култура", отнасяща се до естетически и хуманитарни познания.

Данни от Google:

културата на поведението

Около 339 000 резултата

култура на поведението

Около 418 000 резултата

общата култура

Около 835 000 резултата

обща култура

Около 1 020 000 резултата

Музикална култура означава познания и умения в областта на музиката. Ненавистнната ти физическа култура или съкратено - физкултура е същото в областта на спорта.

Нещо почна да се хлъзгаш като змиорка на сухо :guitar: Твоята теза беше, че липсата на физическа култура води до ниска култура по стадионите. А ниската музикална култура сигурно води до ниска хигиенна култура?

Припомням ти думите:

Ами същият плочкаджия, който те интересува само как ще ти налепи плочките може да се окаже твой съсед и да ти проглуши ушите с чалга, защото си няма елементарна музикална култура или някоя вечер да ти потроши кокалите в състава на пияна агитка защото си няма и елементарна спортна култура.

В тях има пряка връзка между музикалните предпочитания и музикалната ти култура и спортната култура с поведението на обществени места. А аз ти отговорих, че пряка връзка няма. Аз съм бил в музикална паралелка и класическата музика вярно не ми е последна страст, но е чак на 4-5-о място в стиловете, при това бих понесъл само 2 периода от това разтегливо понятие и то в 1% от творчеството му. А пък спортистите, че не псуват и не бият по, зад и пред стадионите, мисля, че не се нуждае опровержението от доказателствена част.

Напоследък във форума, макар че е българоезичен не се отбелязват българските празници, дори националните, но понеже тази тема е за родолюбието и визира българското училище ще си позволя да направя малко изключение:

Честит Ден на народните будители!

Аз го отбелязах по друг начин. Да се отбележи национален празник с поздрав само ми напомня, че съм длъжник на родината.

Ами според мен е добре децата да са по-малко ангажирани с безумни предмети и да имат повече време за игри.

Аз също смятам, че 12 години са много, отделно и предучилищните, особено, ако баща ти има сергия на пазара и ти знаеш, че професията наследствено ще те споходи.

Виждам, че си отговорил на въпросът ми още преди да го задам:

Защо непременно трябва да се играе футбол в училище, а не в свободното време? Защото учителя ще обучава?!?

Въпросът тук е трябва ли това да се извършва в тесния прашен, влажен, неотопляем физкултурен салон, между учебни часове, с минимално време за преобличане и 2 спукани топки? Често, заради коефициентите за трудност на предметите салоните са празни в някой часове, а в други вътре има по 2-3 класа, където се практикуват по 2-3 спорта - волейбол, тенис на маса, баскетбол, федербал...

Като имаш уроци, за да учиш неща, които след година или две ще забравиш напълно като съвсем безполезни и практически неприложими в живота ти...

Идеята на обучението никога обаче не е била да се запомни всичко преподавано или научено. Даже и 1% мисля, че не е планувано да бъде запаметено, в предвид богатият и безценен материал, който се преподава, но медиите тенденциозно критикуват заради 2 дълги изречения и 5 сложни думи, които работа на учителя е да обясни.

И нека не бъркаме култура със стил музика. Когато говедото си е просто, то пак няма да те остави да спиш цяла нощ, независимо дали ще ти пусне чалга, Вагнер или Пайдушко хоро.

За часовете по родолюбие е ясно, че ще е нещо безумно, малоумно и политически пропагандно. По-скоро ще възпитават в путилюбие, всякакъв вид фобия към различните и набиване колко било хубаво между 1944 и 1989г. Общо взето гледайте Вален Сидеров и си представяйте, че сте в час по родолюбие.

Има си реални учебни дисциплини, които доста добре са възпитали хора като Левски и Вазов. Има си българска литература, история и география, както и етнография. Защо трябва да се заменят хубави учебни дисциплини с поредното недоразумение.

:clap3:

Още нещо се сетих, което е и в контекста на това трябва ли да се движим в кръг или в други геометрични форми (да спортуваме или бъдем активни другояче): Защо вместо да възпитаваме любов към родината не направим родината достойна за любов? Първото е пропаганда, а втората е формиране на гражданско общество, което се бори за правата си и формира модерна и правова държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 197
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ворфи, еми не ми чети "глупостите", бре - и без това не писах специално за теб а за хора способни да правят по-сложни асоциации. Та който разбрал, разбрал, който съгласен добре, който не - жив и здрав, не съм да дошъл тук да се карам и избивам комплекси, за разлика от някои.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

До противниците на спорта и системните занимания по физическо в училище. Системното занимаване със спорт калява волята и самодисциплината. Ето нещо от собствения ми живот.

В 8-9 клас бях един такъв кюфтеподобен, колкото висок, толкова и широк, дето има един лаф. В 9 клас даскалът по физическо ме остави на поправителен изпит за септември, защото не можех да покрия нормативите: крос 800 метра, хвърляне на медицинска топка, скок на дължина и от място и каквото още там имаше. Шок и ужас - изпит по физическо!

След като ме скъсаха, се откомандировах на село за 2 месеца и се почна - глад, всеки ден по 2,5 км бягане по един стар път, лицеви опори и коремни преси до скъсване. За 2 месеца свалих едно 10 кила поне. Септември директорката накара даскала по физическо да пусне всички скъсани (не бях само аз) без изпит. Като почна учебната година, дойде друг даскал по физическо. Който реши също да ни подкара с покриване на нормативи. Само че тогава неочаквано за целия клас, на кроса от 800 метра бат ви Спандю беше начело на колоната.

Ще си каже някой - язък ми за усилията цяло лято. Да, ама не. Защото след 2 месеца гърч, който сам си наложих, той взе, че ми хареса. Хареса ми и да съм втален. И реших и занапред да ходя да тичам и да помпя лицеви опори и преси. После тези лицеви ми бяха много полезни в казармата, а като се уволних от нея съвсем откачих на тази тема и стигнах до стандарт 4 серии по 160 лицеви на серия 3-4 пъти седмично. Няколко пъти съм стигал и до 200 наведнъж. Сега вече ме мързи да помпя лицеви или да тичам, но гледам да ходя да блъскам 3 пъти седмично във фитнеса, че иначе съвсем ще се залежи човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се караме. Просто, когато се изхожда от погрешна постановка изводите няма как да са смислени. Затова ще опитам да изясня какво наричаме спорт:

1. На първо място това е физическа активност изпълнена в условия, различни от всекидневните. Затова, когато прескачате магаре на село това не е спорт, но ако прескачате "магаре" пред публика и в зала - това е спорт.

2. В спорта има строго регламентирани правила, за да се поставят състезателите при относително равни условия - тегло, бройка, възраст, пол, екипи, пособия и т.н. По тази причина естествения подбор няма как да е спорт.

3. Спортът няма за цел да бъде полезен (макар да може да бъде), а следва правила, които да го направят интересен и труден, за да си проличат индивидуалните или отборни умения. Затова, когато прадедите ни са бягали след елени за да се снабдят с месо, това не е спорт. Но когато стреляш по мишена с регламентирано пособие, дистанция, отчитане на точки и т.н., това е спорт. Може да бъде спорт и лов при който се гони резултат в класиране - по размери, бройка, тегло и др., но това не е продиктувано от практическа цел - набавяне на храна, облекло, сечива и т.н.

4. Спортуването има за цел изразяването или подобряването на физическата и психическата годност при постигането на спортни резултати. С други думи спортуването е като плуването на сухо. Колкото и подготвен да си от спорта обаче, първото правило в списъка сочи, че "в други води" резултата би бил друг. Примерно едно е да бягаш на писта, а друго по стръмен участък, с друго тегло и т.н. Едно е да стреляш по мишена, друго по човек. Спортуването може да развие и социални отношения (казвам го само защото е част от определението на Европейската харта на спорта).

5. Спортът се разделя на много различни видове и те заемат голяма част от времето, парите и интересите на хората. Думата спорт води началото си от френското desport, което означава буквално „свободно време“. С други думи спорта, както изкуството, е бил немислим във времената в които прадедите ни са били заети през будното си време да се снабдяват с храна, подслон и т.н. Ето защо и индустриалната революция съвпада с масовото практикуване на спортове.

6. Френската дума за спорт се основава на персийската дума bord, което означава „победа“. Модерният гръцки термин за спорт е Αθλητισμός (athlitismos), означаващо атлетизъм. Това ми напомня, че много спортове са възникнали като тренировка за воюване - хвърляне на копие, стрелба с лък, борба и др.

Ако се сещате друго - допълвайте.


В 8-9 клас бях един такъв кюфтеподобен, колкото висок, толкова и широк, дето има един лаф.

...

След като ме скъсаха, се откомандировах на село за 2 месеца и се почна - глад, всеки ден по 2,5 км бягане по един стар път, лицеви опори и коремни преси до скъсване.

... дойде друг даскал по физическо. Който реши също да ни подкара с покриване на нормативи. Само че тогава неочаквано за целия клас, на кроса от 800 метра бат ви Спандю беше начело на колоната.

Значии, две неща ми направиха впечатление. Първото е, абе на село нямате ли дърва за цепене, градини извън селото, ливади за косене...

Второто е, че пак се бърка първопричината. Ти не си станал дебел защото не си спортувал. Имал си неправилен начин на живот, заради който ти се е наложило да издевателстваш над тялото си, за да станеш здрав. А ако ще и 10 000 лицеви опори да можеш да направиш в серия, кравата на село пак ще си остане неиздоена. Мислете за кравите бе хора, спорта е висша форма на егоцентризъм захранена с охолен, неангажиран и безидеен живот.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, това са официалните постулати за професионалния спорт, с това никой не спори. Не съм съгласен обаче с точка 6, за етимологията, не знам откъде си я изкопал и обяснявам (за спорта): от XIII век, във френския, déporter, вече е означавало разтоварване, забавление, разпускане, произлизащ от латинското deportare, което на вулгарен латински вече е означавало да се забавлявам. И сега е видно от френската porter - нося (товар), déporter - разтоварвам.

Което ме навежда на мисълта, че генезисът на спорта се корени в играта (за разтоварване), която дори животните практикуват, нежели първите човеци. Пък те с течението на времето я софистикират и се се стига до установяване на правила естествено: че коя игра няма правила. Утилитарния аспект на играта/спорта идва по-късно, когато се зараждат по-сложни общества и е разбираемо защо.

Такаа... За този спорт става дума, аматьорския, за здраве и забавление, каляване и усъвършенстване ако щете, а не само за официалния такъв със всичките му естаблишментни измерения. И това ми се струвашe очевидно, не виждам защо трябва да се чобрасти по крайностите (които навсякъде ги има) за да се защива или оборва дадена теза.

Похвален е примера на Аспендиат, май не са болшенство хората, които биха проявили неговата воля, но пък виждаме, че спортът в у-ще може да я катализира.

ПС. относно последния коментар на Ворфакс: Еми, (алтруистът) дои кравата за да й направи кефа/облекчи или да й пие млякото (не че едното изключва другото, ама не се държи крава от милосърдие предполагам? Пък и повечето тук нямаме крави под ръка да ударим по едно виме. Виж, да си чуваш гирички е по-достъпно, макар и себично. Но това ме развесели и ще ударя едно вино дип, че нямам лозе та не съм и го копал.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, може пък спорта да е ... начало към научния подход, при решаване на ... социални проблеми?!

"Представете си група пещерни хора, седящи на брега на река и спорещи дали Онк или Донк може да бяга по-бързо. Те вероятно ще използват всички методи на мислене, които описахме по-горе. Може да поискат мнението на мъдреците на племето (обръщане към авторитета). Вероятно ще спорят и спорят (използване на логика). Онк има по-големи мускули, но Донк има по-дълги крака и т.н. Думите ще се вихрят безкрайно. Вероятно някоя от жените ще се опита да използва интуицията си и да избере мъжа, който бяга по-бързо…
Никой от горните методи за уреждане на спора не може да се нарече научен. Думите се въртят и въртят, раздразнението се повишава и повишава, но всичко това няма почти нищо общо с проблема кой може да тича по-бързо. И накрая някой малък гений, стоящ на някой клон, ще прекъсне потящите се хора под него: „Защо не ги накараме да бягат до големия дъб ей там и да видим кой е по-бърз?“. Този гений предлага метод за уреждане на спора, който вероятно ще позволи на повечето разумни хора да достигнат до споразумение. Това е научният метод"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, това са официалните постулати за професионалния спорт, с това никой не спори.

Не са за професионалния, а за всеки спорт - аматьорски и професионален.

... точка 6, за етимологията, не знам откъде си я изкопал и обяснявам (за спорта): от XIII век, във френския, déporter, вече е означавало разтоварване, забавление, разпускане...

Мани я етимологията на думата, аз я ползвах като подсещане, а не като доказателство. Ти говориш за XIII век, а аз за Древна Гърция отпреди н.е. Отделно смисълът на думата тогава и днес е различен, така че е погрешно да се правят сравнения.

Което ме навежда на мисълта, че генезисът на спорта се корени в играта (за разтоварване), която дори животните практикуват, нежели първите човеци. Пък те с течението на времето я софистикират и се се стига до установяване на правила естествено: че коя игра няма правила.

Възможно е и от играта да са произлезли спортовете. Във всеки случай спорта е нова категория човешка дейност без аналогия в живия свят. Използва заложени инстинкти, но е безполезна в бита. Може би от нея е премахнат крайният резултат и е заместен с въображаем - точки, защото не винаги е имало какво или кой да се убива, мести и т.н.

Похвален е примера на Аспендиат, май не са болшенство хората, които биха проявили неговата воля, но пък виждаме, че спортът в у-ще може да я катализира.

Хайде сега, катализирал я бил. Приписват се разни магически свойства, сякаш спорта е светия граал, който води до успехи. Въпросът е Аспендиат е успял да изтърпи тежък режим на физически натоварвания, защото е имал тази воля да си го наложи или първо се е скъсал от натоварвания и тогава спорта го дарил с воля :grin: Май отговорът е ясен.

:biggrin:

Значи, цял живот се заблуждавам, че плуването във вода е спорт. :doh:

Добър опит, очаквах да кажеш за маратонското бягане нещо :grin:

Спорта плуване е като "плуване на сухо", защото резултатите постигнати при определена температура, басейни, преливници, костюми и т.н. се различават от тези в естествена среда. А, ако помниш добре, спорт се извършва в среда различна от ежедневната - изкуствен стерилизиран свят. Несъмнено игрането на Need for Speed дава значителни познания по кормуване, но още никой не дава шофьорска книжка за това :harhar:

Е, може пък спорта да е ... начало към научния подход, при решаване на ... социални проблеми?!

"Представете си група пещерни хора, седящи на брега на река и спорещи дали Онк или Донк може да бяга по-бързо. Те вероятно ще използват всички методи на мислене, които описахме по-горе. Може да поискат мнението на мъдреците на племето (обръщане към авторитета). Вероятно ще спорят и спорят (използване на логика). Онк има по-големи мускули, но Донк има по-дълги крака и т.н. Думите ще се вихрят безкрайно. Вероятно някоя от жените ще се опита да използва интуицията си и да избере мъжа, който бяга по-бързо…

Никой от горните методи за уреждане на спора не може да се нарече научен. Думите се въртят и въртят, раздразнението се повишава и повишава, но всичко това няма почти нищо общо с проблема кой може да тича по-бързо. И накрая някой малък гений, стоящ на някой клон, ще прекъсне потящите се хора под него: „Защо не ги накараме да бягат до големия дъб ей там и да видим кой е по-бърз?“. Този гений предлага метод за уреждане на спора, който вероятно ще позволи на повечето разумни хора да достигнат до споразумение. Това е научният метод"

Това не звучи достоверно. Ние гледаме с очилата на преяли хомо сапиенси. Ако са искали да се сравнят е щяло да гонят диво прасе. А там бързината по права линия и еднаква "писта" не са решаващи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са за професионалния, а за всеки спорт - аматьорски и професионален.

Да, отчасти е така, съгласен в общи.

Мани я етимологията на думата, аз я ползвах като подсещане, а не като доказателство. Ти говориш за XIII век, а аз за Древна Гърция отпреди н.е. Отделно смисълът на думата тогава и днес е различен, така че е погрешно да се правят сравнения.

Е, ти започна, ставаше дума за спорт като дума, не за атлетиката като такава. Така че успокой топката или алгоритъма там. Дали е погрешно, няма как ти да ми кажеш.

Възможно е и от играта да са произлезли спортовете. Във всеки случай спорта е нова категория човешка дейност без аналогия в живия свят. Използва заложени инстинкти, но е безполезна в бита. Може би от нея е премахнат крайният резултат и е заместен с въображаем - точки, защото не винаги е имало какво или кой да се убива, мести и т.н.

Има, има аналогия. И животните си имат (неписани) основни правила в игрите си.

Хайде сега, катализирал я бил. Приписват се разни магически свойства, сякаш спорта е светия граал, който води до успехи. Въпросът е Аспендиат е успял да изтърпи тежък режим на физически натоварвания, защото е имал тази воля да си го наложи или първо се е скъсал от натоварвания и тогава спорта го дарил с воля :grin: Май отговорът е ясен.

Тинтири - минтири.

Добър опит, очаквах да кажеш за маратонското бягане нещо :grin:

Спорта плуване е като "плуване на сухо", защото резултатите постигнати при определена температура, басейни, преливници, костюми и т.н. се различават от тези в естествена среда. А, ако помниш добре, спорт се извършва в среда различна от ежедневната - изкуствен стерилизиран свят. Несъмнено игрането на Need for Speed дава значителни познания по кормуване, но още никой не дава шофьорска книжка за това :harhar:

Не ми се влиза в ролята на терапефт по екзистенциално депедантизране, само да спомена, че спортът, в най-общия смисъл, не е задължително да се провежда единствено в контролирана среда. Ама Ворфи не ще да излезе от едномерния си спортереотип.

Много удачен пост на Малоум по темата.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата трябва да се степенуват по смисленост и по-смислените са останат, защото ресурсът е ограничен. Ако една държава реши да прави спортисти от децата си, да има само спорт. Ако иска да е напреднала нация с първенци по физика и математика, които после ще влязат в стопанството, ами повече от едното, и по-малко от разни топки и други глупости.

Просто въпрос на ценности и приоритети.

Не мога да повярвам, че те цитирам, но горното е 100% вярно - и следва въпросът:

Кому бяха нужни 10 страници словоблудство?

Забелязваш ли противоречието в горния извод и останалите постинги барабар с тези на ворфакс-а?

Защо да се правим на по-големи католици от Папата? Крайностите са неприемливи и доказано неефективни.

Не мога да повярвам колко хората са с капаци на очите. Това, че ще има повече физкултура и час по родолюбие ви плаши ли? Май сме свикнали за всичко да се оплакваме и да критикуваме...

Физкултурата няма да направи децата на България футболисти (въпреки и че такива трябват), а по-дисциплинирани, здрави. България е една от водещите държави в ЕС на затлъстяващо младо население, децата ни с болни органи ли искате да бъдат? Да не говорим за дисциплината, която ще придобият от ежедневните упражнения и спорт.

Ще пропусна обичайните сравнения с Германия - в Сърбия всеки ученик в гимназия трябва да предостави документ, че е редовен посетител в спортен клуб, за да завърши съответния клас, а вие скачате за училищен час по физкултура.

Родолюбието не означава промиване на мозъци, а припомняне на великите дела, които ние като народ имаме. Ще напомня и грешките които сме допуснали, но ще даде повече познаване на нашата си история, народ, култура. Колко под българи под 18 г. могат да запеят химна, да тропнат нещо различно от право хоро, простете, но живеем в България. Само една кратка обиколка на съседите ни направете, вижте как всички са горди че са сърби, румънци, турци, гърци, македонци. Оставете сарказма и погледнете малко обективно. Всеки знае да сготви по едно национално ястие, да изиграе няколко народни танца, да изпее много народни песни, да обясни за историята си, да разкаже за националните си герои. На какво учим ние децата си - младото поколение?

За противниците на военното дело ще кажа само да се огледат какво се случва на изток и на север...Също така и да почетат как седи този въпрос в Швейцария.

/Да не се бърка темата с политика, става въпрос за ползите и минусите на новите добавки в образованието - всяко мнение засягащо политика ще бъде изтрито/

Ето го приемливия отговор още в начолото, с това условие че ще е хубаво предмета да е без оценка и ще стнава дума за "Основното Образование"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми се влиза в ролята на терапефт по екзистенциално депедантизране, само да спомена, че спортът, в най-общия смисъл, не е задължително да се провежда единствено в контролирана среда. Ама Ворфи не ще да излезе от едномерния си спортереотип.

Какво става като направиш световен рекорд на 100 м с попътен вятър от 2 м/сек.? Не се зачита.

Какво става, ако топката е напомпена с 2 атмосфери? Излизаш от правилата.

Да си чувал за писти, за салони, стадиони, зали, кортове? Къде в природата ги има? Посочи ми, че аз мисля със стереотипи.

... и останалите постинги барабар с тези на ворфакс-а?

Ко за мене? :grin: Аз не съм краен като алвата. Аз съм за спорта в училище и за професионалния спорт. Против какво съм вече съм написал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това спорта си е пълна загуба на време. И ще ви кажа до какво води. До пристрастяване, и хронично затъпяване. Просто защото нямаш време за нищо друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значии, две неща ми направиха впечатление. Първото е, абе на село нямате ли дърва за цепене, градини извън селото, ливади за косене...

Второто е, че пак се бърка първопричината. Ти не си станал дебел защото не си спортувал. Имал си неправилен начин на живот, заради който ти се е наложило да издевателстваш над тялото си, за да станеш здрав. А ако ще и 10 000 лицеви опори да можеш да направиш в серия, кравата на село пак ще си остане неиздоена. Мислете за кравите бе хора, спорта е висша форма на егоцентризъм захранена с охолен, неангажиран и безидеен живот.

Значи, конкретно - крава не сме имали, ливади за косене също. Дядо ми беше дърводелец и дърва не е купувал за цепене, защото постоянно караше у нас разни изрезки от цеха, които ползвахме за печката. От поливане на домати и пипер мускули не се правят. И по принцип физическият труд дава издържливост, но не и натрупване на мускулна маса във вид на бицепс, трицепс, гръб, гърди и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам от какво се възмущава Бате Ваньо. Темата се обърна на "Спомени от детството", но защо пък не, след като има тема "Спомени от казармата" :)

Е, може пък спорта да е ... начало към научния подход, при решаване на ... социални проблеми?!

"Представете си група пещерни хора, седящи на брега на река и спорещи дали Онк или Донк може да бяга по-бързо. Те вероятно ще използват всички методи на мислене, които описахме по-горе. Може да поискат мнението на мъдреците на племето (обръщане към авторитета). Вероятно ще спорят и спорят (използване на логика). Онк има по-големи мускули, но Донк има по-дълги крака и т.н. Думите ще се вихрят безкрайно. Вероятно някоя от жените ще се опита да използва интуицията си и да избере мъжа, който бяга по-бързо…
Никой от горните методи за уреждане на спора не може да се нарече научен. Думите се въртят и въртят, раздразнението се повишава и повишава, но всичко това няма почти нищо общо с проблема кой може да тича по-бързо. И накрая някой малък гений, стоящ на някой клон, ще прекъсне потящите се хора под него: „Защо не ги накараме да бягат до големия дъб ей там и да видим кой е по-бърз?“. Този гений предлага метод за уреждане на спора, който вероятно ще позволи на повечето разумни хора да достигнат до споразумение. Това е научният метод"

Имаше една много хубава анимационна поредица за Кро неандерталците и мамутите - измисляха лостове, огледала, машини и ...спорта ски спускане, пък едни стари мамути само мърмореха

.........

Спорта плуване е като "плуване на сухо", защото резултатите постигнати при определена температура, басейни, преливници, костюми и т.н. се различават от тези в естествена среда. А, ако помниш добре, спорт се извършва в среда различна от ежедневната - изкуствен стерилизиран свят. Несъмнено игрането на Need for Speed дава значителни познания по кормуване, но още никой не дава шофьорска книжка за това :harhar:

..........

Ворфакс, компютърните игри не са спорт. Шофьорската книжка е нищо в сравнение с уменията на автомобилните състезатели, дори няма нужда да са от Формула 1. А колкото до плуването, така и не разбрах кое е истинското плуване в естествена среда - може би плуването на човека-амфибия. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност автомобилните състезатели са по принцип лоши шофьори в нормална среда. А истинско плуване в естествена среда е плуването, което си принуден да направиш - например да преминеш река или езеро, защото така трябва, а не някакво измислено състезание с измислени правила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Н-да сигурно автомобилният състезател ще се удари в първото дърво извън пистата, а плувецът ще се удави, ако реши да преплува някоя река.... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли, помня още едно интервю на световна рекордьорка по плуване. Т.к. живееше на брега на Тихия океан репортера я попита:

- Сигурно всеки ден плувате в океана?

А тя отговори, че изобщо не си позволява да навлиза навътре, защото я е страх. Каза, че тъкмо опитните се давели, защото се надценявали и били предразположени към схващане на крайници. Така че условията при които се практикува спорта са изкуствени и колкото и да имитират дейност от живота, резултатите от двете са коренно различни. Дали си ял преди плуване, дали си с плувен костюм с полиамидно покритие, дали водата е ледена може да е разликата между това да си първи или последен. Спортист плувец има явно преимущество единствено пред такива като мен, които не могат да плуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това спорта си е пълна загуба на време. И ще ви кажа до какво води. До пристрастяване, и хронично затъпяване. Просто защото нямаш време за нищо друго.

Глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хехе ми виж нивото на водеще спортисти. Все за господари на ефира са.

То си е нормално. Ако цял живот се занимаваш с разни режими и гониш топки нали не очакваш да си магистър по ядрена физика.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли, помня още едно интервю на световна рекордьорка по плуване. Т.к. живееше на брега на Тихия океан репортера я попита:

- Сигурно всеки ден плувате в океана?

А тя отговори, че изобщо не си позволява да навлиза навътре, защото я е страх. Каза, че тъкмо опитните се давели, защото се надценявали и били предразположени към схващане на крайници. Така че условията при които се практикува спорта са изкуствени и колкото и да имитират дейност от живота, резултатите от двете са коренно различни. Дали си ял преди плуване, дали си с плувен костюм с полиамидно покритие, дали водата е ледена може да е разликата между това да си първи или последен. Спортист плувец има явно преимущество единствено пред такива като мен, които не могат да плуват.

Ако спортистът плувец нямаше преимущество пред всички други, нямаше да се изисква спасителите да са тренирали плуване.

Няма друг начин човек да се научи да плува, освен чрез тренировки. И понеже водата не е естествената среда на човека, разликата с тези, които не са тренирали е огромна, не е в костюмите, а в техниката на движенията и дишането.

А да се влиза, особено поединично в дълбокото е също толкова неразумно, колкото и да ходиш сам из планината, за това опитните хора не го правят, а не защото не могат или се схващат. Всеки може да се схване докато е във водата, но не всеки го знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно си права Doris. Ти пое тази линия на разсъждения и достигна до нейния край, но всъщност тя не опровергава нищо от това, което съм написал досега за смисъла от допълнително часове по физкултура и патриотизъм и предпоставките и следствията от непрофесионалното спортуване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А, виж, ако възпитават колко хубаво било между 1944-1989 по родолюбие, тогава съм за.

Ама тя и физкултурата е с тази цел. Защото по онова време физкултурата имаше за цел да превърне от мозъка в мускул - всички под строй, ръцете горе, наведете се и пипнете палците, хубаво не наведете ... Сега без физкултура мозъка не става мускул, а изпълнява основни функции и хората започват да мислят разни неща, като например, че да няма режим на тока е по-хубаво отколкото да има и е по-добре магазините да са пълни отколкото празни. Тъй че ако се увеличи спортът в училище, ще има и по-голяма лбов към онова време. Поне така мислят някои, на които все още мозъците им са мускул.

И така стигам до основният въпрос - при един такъв благотворен ефект ще отпадне ли забраната на спорта или поне ще се либерализира ли? :grin:

А иначе ето нещо за спорта, добавките за трениращи и любовта: :snack: Без химия няма физика :boxing: , а без физика няма биология. :kisss2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То си е нормално. Ако цял живот се занимаваш с разни режими и гониш топки нали не очакваш да си магистър по ядрена физика.

Ето ти един спортист физик.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Edwards_%28triple_jumper%29

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, има и такива, разбира се. Огромни изключения.

Но ние все пак говорим за масов спорт, средно образование и тн. Ами масово спортът води до затъпяване.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...