Отиди на
Форум "Наука"

Защо Кубрат не помогна на Ираклий?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

"Кетрадес, началник на мутанес, племенник на Кернака" - не знам кой би могъл да бъде друг ако не Кубрат.

Интересно дали въпросният Кернака не е всъщност Хернак (Ирник) и изразът следва да се тълкува по-скоро като "Кетрадес, потомък на Хернак".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Май си пише изрично племенник.Пък и този Ирник едва ли е бил токова популярен в Константинопол та да дават пример точно с него.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ресавски, това, че канът е християнин, не значи че и народа са християни. Къде е владетелския храм на рода Дуло? При положение че нямаме толкова много неща (гробове на владетели примерно), това, че не е открит археологически едва ли е нещо неочаквано. Отгоре на всичко, следващите канове са езичници, може да са го разрушили, може да е бил разрушен от Никифор когдато подпалва Плиска, или да е изграден наново при приемане на християнството...

Ресавски, що да не е бил популярен Ирник? Това, че днес Ирник не е популярен, не значи, че и тогава не е бил.

Единственото с което може да помогне Кубрат е с армия. Ако императора е имал нужда от наемници, няма съмнение би си платил и българите биха му дали армия. Навярно за войната в Сирия ромеите не са били чак толкова на зор, че да влачат наемници от майната си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо в тая тема са се събрали тъй необходимите експерти по староетиопски език, та чак пушек се дига!

В крайна сметка на мен не ми е ясно откъде може да се прави връзка с Кубрат, при положение, че контекстът на този епизод с Берантия, Кетрадес и останалите действащи лица е доста неясен.

Излиза, че заради фриволното разчитане и поправяне на етипоските записи при превод на френски език през 19 век, в родната историография са избуяли какви ли не теории, които биват усърдно надграждани и днес.

И че при споменаване на "племенник на ..." светват някакви лампички като при кучето на Павлов и веднага всички почват да мислят за Кубрат???

Congratulations!

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Май си пише изрично племенник.Пък и този Ирник едва ли е бил токова популярен в Константинопол та да дават пример точно с него.

Ако Ирник е Ернах, синът на Атила дето се е бил установил в Северна Добруджа, то той определено е бил популярен в Константинопол. Може да е племенник в по-широк смисъл във времево отношение. Аз примерно се обръщах с вуйчо към вуйчото на баща ми, че и към този на баба ми. Атила и синовете му са били много плодовити.

На второ място е интересно дали Органа се е казвал точно така или е бил примерно Ур кан, което пък ще рече че кан-Ур, което вече лесно може да мине за Кернака.

Предполагам всеки се е сблъсквал с проблема за правилната транслитерация на едно име от един език на друг. И като опита показва, че дори днес въпреки всички компютри, електронни речници и какво ли не още има сериозен проблем как да се изпише едно име за да се чете правилно на друг език предполагам се сещате колко трябва да вярвате на смешниците, дето ви уверяват, че знаели как едно прабългарско име щяло да се преведе на византийски (каквото и да се вложи в това понятие), а от там на етиопски, че да стигнем до френски и после на български?

Тъй че най-надеждното с което разполагаме е на базата на съобщените данни за лицата да се види кои отговарят на профила ... а алтернативни кандидати няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На второ място е интересно дали Органа се е казвал точно така или е бил примерно Ур кан, което пък ще рече че кан-Ур, което вече лесно може да мине за Кернака.

Само че ако при Теофан Изповедник записът е Органа, то при партиарх Никифор записът е Аргана. Първата форма се е наложила не заради друго, а защото е заприличала на турското Орхан на шашкънина Златарски. Само че по-правилната форма изглежда е тази у Никифор, доколкото същият корен Арг- се среща в името на един "хунски" офицер - Аргек (Арг-ек), споменат (ако не ме лъже паметта) от Прокопий като отличил се по време на обсадата на крепостта Едеса в Месопотамия през 544 г. от персите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така! Eдно неясно по форма и структура име (Органа?, Аргана?) се тълкува през друго, не по-малко ясно по форма и структура име (Аргек)... Чийто корен бил Арг-! Което е напълно в реда на нещата, щом става дума за т.нар. прабългари.

:guitar2:

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За коя година Теофан Изповедник има известие за Органа? Доколкото ми е известно, той е споменат само от патриарх Никифор и злополучния преводач Зотенберг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само че ако при Теофан Изповедник записът е Органа, то при партиарх Никифор записът е Аргана. Първата форма се е наложила не заради друго, а защото е заприличала на турското Орхан на шашкънина Златарски. Само че по-правилната форма изглежда е тази у Никифор, доколкото същият корен Арг- се среща в името на един "хунски" офицер - Аргек (Арг-ек), споменат (ако не ме лъже паметта) от Прокопий като отличил се по време на обсадата на крепостта Едеса в Месопотамия през 544 г. от персите.

Спандяне, какви си започнал да ги плещиш?!? Срамота...

Стари ми друже, точно при Никифор (още докато е императорски секретар) срещаме формата Органа!

За коя година Теофан Изповедник има известие за Органа? Доколкото ми е известно, той е споменат само от патриарх Никифор и злополучния преводач Зотенберг.

За никоя година, разбира се. На кавказовъдите - не вервай!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хе, Графе, клъвна ме, но не напълно ефективно. Признавам, че съм сгрешил, приписвайки на Теофан споменаването на Органа, но при Никифор името се среща наистина. В лондонския препис. Пускам ти страницата от ГИБИ, на която най-долу с червено съм подчертал Аргана.

post-4986-0-67590800-1418054516_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би е грешка, както и името на Кубрат, предадено във форма Куварос. В другите два преписа стоят Органа и Куврат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само че ако при Теофан Изповедник записът е Органа, то при партиарх Никифор записът е Аргана. Първата форма се е наложила не заради друго, а защото е заприличала на турското Орхан на шашкънина Златарски. Само че по-правилната форма изглежда е тази у Никифор, доколкото същият корен Арг- се среща в името на един "хунски" офицер - Аргек (Арг-ек), споменат (ако не ме лъже паметта) от Прокопий като отличил се по време на обсадата на крепостта Едеса в Месопотамия през 544 г. от персите.

:grin: Значи имаме два преписа (Лондонски и Парижки) и излиза, че не е верен този, дето не отърва на тезата ти? Но след като си си избрал Лондонския препис и твърдиш, че Органа е Аргана, но защо не следваш този препис докрай и да кажеш, че Кубрат всъщност е Кубар?

Аргана или Аркана може да е Таркана с изтървано Т, т.е. чичо му да е бил наместник на аварския хаган управляващ българите и да е имал поста Таркан.

И като си говорим за преписите то възниква и въпросът защо Бэрантия според Шамиль е Византия, а не Берзилия/Берулия (според това кой препис си харесате)?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И досега в Македония има етинчески група " бърсяци".Най вероятно става въпрос за потомци на берзитите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:grin: Значи имаме два преписа (Лондонски и Парижки) и излиза, че не е верен този, дето не отърва на тезата ти? Но след като си си избрал Лондонския препис и твърдиш, че Органа е Аргана, но защо не следваш този препис докрай и да кажеш, че Кубрат всъщност е Кубар?

Ех, Галахаде, гласувам повече доверие на формата Аргана, защото:

1. Досега не съм видял смислено обяснение и етимология на формата Органа, ако не броим дивотията с Орхан.

2. Във формата Аргана може да се открие старият индоевропейски корен *arg’(o) със значение на “бял, сребрист”.

3. Защото има и други примери за "окане" на А в прабългарска, а не в славянска среда, което е обикновеното обяснение за наличието на парадигми като багатур~боготор например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, Галахаде, гласувам повече доверие на формата Аргана, защото:

1. Досега не съм видял смислено обяснение и етимология на формата Органа, ако не броим дивотията с Орхан.

2. Във формата Аргана може да се открие старият индоевропейски корен *arg’(o) със значение на “бял, сребрист”.

3. Защото има и други примери за "окане" на А в прабългарска, а не в славянска среда, което е обикновеното обяснение за наличието на парадигми като багатур~боготор например.

Бла-бла-бла... "Старият" индоевропейски корен "бял, сребрист" би се открил в името Аргана, само ако името е гръцко. :fool: :fool:

Няма какво повече да се коментира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи взимаме едното име Кубрат от единия препис, щото Кубар нещо не ти харесва и артана от другия, защото Органа нещо не ти харесва?!? :hmmm:

Пък за славянската среда - ами както сме я подкарали да изведем Органа от "орган" - кеф ти държавен, кеф ти телесен. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Значи взимаме едното име Кубрат от единия препис, щото Кубар нещо не ти харесва и артана от другия, защото Органа нещо не ти харесва?!?

Пък за славянската среда - ами както сме я подкарали да изведем Органа от "орган" - кеф ти държавен, кеф ти телесен.

Съжалявам, но се налага да направя много важна добавка:

По принцип всяко собствено име или както е в Ономастиката - оним, възниква, образува се и се развива в рамките на конкретен език на основата на съответния апелатив. Този апелатив пък от своя страна си има първично-изначален корен, наречен етимон. Целият този процес от началото до края се нарича онимизация.

Ономастичната Етимология е лингвистичната научна дисциплина, която има за предмет на изследване произхода, възникването и развитието на собствените имена. Самият процес на ономастична етимологизация задължително започва с постулирането на културно-историческите условия и езика, в рамките и на основата на които възниква името. Нейната крайна цел е последователно да открие, анализира, експлицира, обоснове и докаже както апелатива, така и етимона на името. Отсъствието на коя да е от тези четири съставки от етимологизацията, я прави невалидна: http://bolgnames.com/Images/Names.pdf

pdf.gif Органа.pdf 473.42KB 1 downloads

Редактирано от проф. Добрев
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...