Отиди на
Форум "Наука"

Различия между руското и вселенското православие


Recommended Posts

  • Потребители

Не се коси, това, че сме слаборелигиозни значи, че обществото ни е с малко патологии. 

В най-религиозните страни в света има Спин, болести, войни и/или суперпрестъпност - сам можеш да го провериш, да видиш какви са корелациите.

/Защо и как -оф не ми се търси публикацията на Грегъри Пол,в тема на алвата е/ 

ПС

в кръга на закачката: То и религиите не се създават защото някои си е мислил какво да прави на другия ден за забавление (няма да споря тук, има една тема която съм развил)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 280
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 13 минути, nik1 said:

Не се коси, това, че сме слаборелигиозни значи, че обществото ни е с малко патологии. 

В най-религиозните страни в света има Спин, болести, войни и/или суперпрестъпност - сам можеш да го провериш, да видиш какви са корелациите.

/Защо и как -оф не ми се търси публикацията на Грегъри Пол,в тема на алвата е/ 

ПС

в кръга на закачката: То и религиите не се създават защото някои си е мислил какво да прави на другия ден за забавление (няма да споря тук, има една тема която съм развил)

Понякога наистина се впрягам в думите повече отколкото е необходимо:) Между другото, малко ОТ: преди години и при мен се появиха две напористи мормончета, които много здраво и методично работеха по въпроса да ме приобщят към тяхната църква (момчетата бяха симпатяги, а аз проявявах любопитство да ги слушам); историята приключи, когато им поисках пари за издаване на библия за деца, те панически избягаха и никога вече не ми задаваха въпроси от рода на "усещате ли топлината в душата си, когато си мислите за Бог?"

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някои от тях са ми приятелчета, и аз винаги се спирам да говоря с тях, когато ги срещна.

По отношение на религията сме се изяснили- аз им казвам че съм скептичен към аторитетите и съм в повечето време толкова нещастен, че искам като умра - да се свърши; Понеже повечето са много интелигентни - ме разбират, дори едно мило девойче започна да ми съчувства. 
Всъщност те са много емпатични личности, и колкото и да не ми се вярва на нас скептичните българи- младите проповедници са процента идеалисти - някои от тях си продават имотите за да проповядват, и всички го правят за да помагат на другите (в медиите те се очернят, ти знаеш на какво са способни медиите) .
Не е парадокс  за американската култура да се помага на другите, да се правят добрини (всъщност, обратното,  това е национален спорт, ние като слабо-емпатичната и неуслужлива нация не го разбираме, и си мислим че всичко се прави с корист). Всъщност наградата от такова отношение е радост и самочувствие (най-щастливите хора в САЩ са.. проповедниците, следвани от..пожарникарите)

Аз също проявявам интерес към техните проблеми, към религията им и патилата им - и човешки, и познавателен. Попитах наскоро едно американско норвежче какво аждаба се случило за да стане мормон,  (защото норвежците дори в САЩ са слабо-религозни,пък и в Солт Лейк няма норвежци), с което го изненадах че познавам общноста им, и го предразположих човешки- и той си разправи патилата..

Приятни и интелигентни деца и младежи. Винаги  са дружелюбни, открити, добронамерени...Ние сме на другия културен край, не мога да си представявя как преживяват културният шок.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

Излиза че патриарха ни е дал съгласие без да съгласува със Синода. Той е забравил че там е пръв сред равни! Сега да си бере резила. Ще потърся църковен весник !

Ех, Капитане. Ако беше прочел линковете, навременната намеса на Atom нямаше да бъде нужна. Аз цитирам, защото е коректно, а преразказвам собствените си мисли.

Не набутвай сега патриарха. Нали не смяташ, че той е ходил инкогнито, без знанието на Синода, в Шамбези през януари 2016г.? Там "в дух на братска обич в Христос и на истина, съгласие и разбирателство" не каза, че няма да се ходи на събор.

http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=194671

Никой не е казал, че няма да се ходи на събор, до 1 юни, когато изведнъж се сетиха, че имат съображения. Защо чак на 1 юни, а не по-рано. Вече беше коментирано защо, под руско влияние.

http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=205494

На 2 юни е връчен църковен орден „Св. св. Кирил и Методий” – първа степен на Негово Превъзходителство извънредния и пълномощен посланик на Руската федерация г-н Ю. Н. Исаков. Пято му е "Достоен!"

http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=205669

От изявлението на 3 юни научаваме за богоугодното дело да опитат да си спасят капарото за резервираните хотели.

http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=205771

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Съгласен съм, но това иска време, много време, виж какво пише Хофстеде пак в същата реч по този повод:

Някои хора вярват, че модерните средства за комуникация ще доведат до хомогенизация на съзнанията. Но 2000 години история не са изтрили разликите в манталитета между народи, които са били под владичеството на Рим, и тези, чиито прадеди са останали варвари. Дори ако технологията влияе на умствената нагласа, тези влияния са много частични и постепенни. Поне през следващите 200 години разликите в умствените програми ще се различават значително между различните нации.

 

Въпреки това ако националните умствени програми продължат да се различават, националните идентичности няма да са сериозно

 

застрашени. Някои символи могат да бъдат загубени и заменени от европейски символи, по-малко герои ще станат международни

 

герои, дори по-малко ритуали ще се променят до европейски ритуали. Основните ценности ще останат силно националистични

 

компоненти.

 

Разликите в националните умствени програми са по-голям проблем за Европейския съюз, отколкото съюзът е проблем за разликите

 

в умствените програми. За съюза ще е задача да координира ефективно нации, чиито граждани мислят, чувстват и се държат толкова различно едни от други. Ще мине доста време, преди да станат възможни Съединените европейски щати по подобие на

 

Съединените американски щати. Със или без Съюза, Европа ще остане “Europe des parties” (Charles de Gaulle).

Точно така е, напълно споделям това мнение,
Не е задължително една цивилизация да бъде вкарана в една държава; Всъщност европейската история показва, че всеки опит за вкарване на всички национални култури/държави от Запада в едно обединение са се проваляли - Наполен и  Хитлер се опитват да правят това (макар и със сила) и се провалят. 

За сега Западът успя да намери работещо ревение на този въпрос . Без да се заличават националните особености (та национализмът е една от характерните особености на Западната цивилизация!),и в същото време като се тушира силата на национализма,  се съдаде възможност за сближаване и засилване на Запада- чрез изобретяването на ЕС .ЕС е една иновация,едно изобретение.
Вижданията, че ЕС се федерализира са необосновани според мен- всяко сближаване досега се е правило след дискусия, защо е необходимо и какво ще донесе, аз лично не виждам тенденции това да се променя..(има подхвърляния;има приказки, дори Президенстът ни, който всъшност няма да е Президент в следващия мандат, има някакви виждания за по-голяма интеграция,но аз лично съм скептичен че ще се върви нататък)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Понякога наистина се впрягам в думите повече отколкото е необходимо:) Между другото, малко ОТ: преди години и при мен се появиха две напористи мормончета, които много здраво и методично работеха по въпроса да ме приобщят към тяхната църква (момчетата бяха симпатяги, а аз проявявах любопитство да ги слушам); историята приключи, когато им поисках пари за издаване на библия за деца, те панически избягаха и никога вече не ми задаваха въпроси от рода на "усещате ли топлината в душата си, когато си мислите за Бог?"

Има приятели адвентисти, които уважавам. Те също много енергия хвърлиха да ме убедят да влезна в правилната църква (то ест тяхната) . Още повече, че не пуша, към алохола и кафето съм спокоен, макар че ги употребявам, но мога да мина и без тях. Също така, без да съм вегетарианец, предпочитам ако има възможност за избор вегетарианска храна. Те много държат на тези неща, за мене не би било никакъв проблем да ги сазвам. Когато съм бил с тях винаи съм ги спазвал. Обсъждали сме библията доста.

Лично аз съм агноститик. Не мога да докажа че няма бог, не мога да докажа че има бог. Не мога да докажа кое е първично и кое втрично - Материята или идеята. Като философия най ме привлича йога, будизъм в разни форми, без палене на пръчици. Като хуманна идея най - хуманно е разбира се православието.  

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, nik1 said:

Приятни и интелигентни деца и младежи. Винаги  са дружелюбни, открити, добронамерени...Ние сме на другия културен край, не мога да си представявя как преживяват културният шок.

 

Не се притеснявай за проповедниците. Те са добре подготвени, подковани, обучени, убедени. Това им е работата. Те и комунистите едни такива сладки приказки разказваха за рая на земята , за братствто, ама аз лично никога не съм им вярвал. Между другото единят от моите приятели адвентисти е от стар комуистичеки род от преди 9. 9. 44 от моя град. Баща му каза че повече няма да стъпи на гости на сина си. Две седмци без винце, без ракийца, без салам, без луканка. Едвам не умря човечецът !

После хората поумняха , навъдиха се прекалено ного учители, лекари инженери, професори, научни сърудници и прочее умници и хората престанаха да вярват на приказките на Маркс и Енгелс. Получи се критична маса от образовани хора и комунизма умря. Наложи се подмяна на плочата , още по- сладки приказки. Маркс и Енгелс - умният запад ги замени със Сорос, Бжежински, Края на историята  ......... Общо вето същата работа но по новому, рибата яко налапа въдицата......  Нивото на образование слава богу падна и нещата се нормалзираха. По- малко умници, повче наивници , по- малко проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Du6ko said:

Не се притеснявай за проповедниците. Те са добре подготвени, подковани, обучени, убедени. Това им е работата. Те и комунистите едни такива сладки приказки разказваха за рая на земята , за братствто, ама аз лично никога не съм им вярвал. Между другото единят от моите приятели адвентисти е от стар комуистичеки род от преди 9. 9. 44 от моя град. Баща му каза че повече няма да стъпи на гости на сина си. Две седмци без винце, без ракийца, без салам, без луканка. Едвам не умря човечецът !

После хората поумняха , навъдиха се прекалено ного учители, лекари инженери, професори, научни сърудници и прочее умници и хората престанаха да вярват на приказките на Маркс и Енгелс. Получи се критична маса от образовани хора и комунизма умря. Наложи се подмяна на плочата , още по- сладки приказки. Маркс и Енгелс - умният запад ги замени със Сорос, Бжежински, Края на историята  ......... Общо вето същата работа но по новому, рибата яко налапа въдицата......  Нивото на образование слава богу падна и нещата се нормалзираха. По- малко умници, повче наивници , по- малко проблеми.

Айде не се дръж, моля те, менторски с мен (аз не се държа с теб така, нали тъй?)

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 28 минути, Du6ko said:

Има приятели адвентисти, които уважавам. Те също много енергия хвърлиха да ме убедят да влезна в правилната църква (то ест тяхната) . Още повече, че не пуша, към алохола и кафето съм спокоен, макар че ги употребявам, но мога да мина и без тях. Също така, без да съм вегетарианец, предпочитам ако има възможност за избор вегетарианска храна. Те много държат на тези неща, за мене не би било никакъв проблем да ги сазвам. Когато съм бил с тях винаи съм ги спазвал. Обсъждали сме библията доста.

Лично аз съм агноститик. Не мога да докажа че няма бог, не мога да докажа че има бог. Не мога да докажа кое е първично и кое втрично - Материята или идеята. Като философия най ме привлича йога, будизъм в разни форми, без палене на пръчици. Като хуманна идея най - хуманно е разбира се православието.  

В Стария завет има бая кървища и бруталщини, та не знам какво му намираш за хуманно на православието?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, Du6ko said:

Каква глупост. И как се разпоежда държавата с имотите на църквата ? По какъв по- различен начин от това в Полша или България , Германия или САЩ ?  Във всяка държава си има закни, юридичеси лица, коио си имат имоти , права. В Русия мюсулманите, будистите, юдеите, проестантите, католиците също си имат църкви и имоти и никой , даже държавата произволно не се разпорежда с тези имоти. Равини, ходжи, лами, свещеннии, пасто си решават какви имоти да купят или продадът, разбира се спазвайки законие на страната. Печатат си библии, корани, тори, сутри . Ако печаташ законно богослжебна лиература никой не може да ти забрани. Русия винаги е била много по - толеантна към релгиите отколкото останалата Европа.

Църквата води доста дела и си върна много църкви които при комуизма бяха превърнаи в складове, клубове, кина, музеи. Джамии в Руия както и в Европа се строт усилно , никой не пречи. Меду другото в Европа мюсулманите и строителството на джамии реално се преследва от държавата и нейните служители пряко или косвенно. В Русия не е така. В Русия има и най мако 2 будистки републики - Калмикия и Бурятия. Всички религии там са равнопрани. Между впрочем католици и протестанти сга там са изключител активни. Но никойне им печи .

Често имаше ЮРИДИЧЕСК спорове между РПЦ и Министерствто на Кутурата на Русия. Огромна църква в санкт Пеербург бе превърната в музей Атеизма и религията. Двете институции водеха дела. Държавата не с вмесваше. Експонатите от музя културно бяха пеестени на друго място и църквата върната на РПЦ. Закона над всичко.

Не знаеш ли какво е това държавна/общинска собственост?

(Душа, ти си голям фатмак и мрънкало, как те издържат децата ти и приятелите ти, не знам? Защо не пиеш някакви хапчета там?)

Данните за това ми са стари. Зубов го казваше в статията от Християнство и Култура (статията може да я прочетеш, ако искаш де, аз няма да цитирам какво е написал ), но статията е от 2009 година.

Сега видях че законът за реституция на църковната собственост е от ноември 2010 година, подписан е от Медведев.

(Е хубаво че има такъв закон). 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отделение церкви от государства декларировано в 13 конституциях. При этом в десяти из них (Болгарии, Гондурасе, Латвии, Македонии, Португалии, Туркменистане, Узбекистане, Украине, Хорватии и Югославии (Сърбия и Черна гора) употребляется правовая формула «церковь (религиозные организации, учреждения или общины) отделена от государства», в конституциях Азербайджана и Молдавии от государства отделена «религия (или религиозные культы)», а в конституции Словении — «государство и церковь отделены друг от друга».

 

Ако разгледаме отношението православни църви - държава:

-на Балканите църквите (без гръцката) са отделени от държавата по конституциите на страните

-в РФ (според конституцията и ) и Украйна църквата (украинската църква доколкото знам не е призната за автокефална все още) също е отделена от държавата 
В Украйна църквата е отделена от училището

За Румъния, Гърция, и Беларус ще направя допълнителни проверки каквио точно са отношенията (как са формулирани, и къде) църква -държава

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 часа, nik1 said:

От моята гледна точка: Самия Запад е "езически" (казано от историографска гледна точка, а не от теологично-християнска)- Атеисти (аз съм Нетеист), Православни, Англикани, Протестанти/Евангелисти, Католици (а и моите приятели Мормоните) - всички тези са "култоветете" в "езическия"  (казано от историографска гледна точка) Запад. Атеистите се кланят на своя "кумир"(науката), Православните-  на своя си (Тях какво ги интересуват католиците?) и така нататък, но има други неща които имат значение за всичките хора, за техните поколения, и те са достатъчни да ги свържат в обща спойка (това нека да го коментираме в друга тема, не е важно тук и сега мисля)

---------------------------------

Виждаме днес, нещо като подобрена версия на Елино-Римската цивилизация , нежели нещо свързано със Средновековието. Защо трябва да се  учудваме че границите на Западната цивилизация се разширяват?

/Не е казано че тя ще е вечна, или ще е краен "победител", просто в момента се разширява и "облъчва" останалия света/ 

Ще се върна пак на тази твоя мисъл, тя изразява същността на съвременния  Запад. Да, така е – след Ренесанса и Просвещението, Западът става много повече материалистичен и езически, отколкото монотеистично религиозен, той се връща към гръко-римското си антично наследство, образно казано “влиза в обувките” на Елино-Римската цивилизация. Но Античния свят загива под ударите на варварите не поради тяхната сила, а поради собствената му вътрешна слабост. Днес “варварите” също са по границите и вътре в Запада, и те имат своите силни монотеистични религии.

И тъй като едва ли бих го изразил по-добре от Солженицин, ще се позова на думите му, изречени пред випускници на университета Харвард през далечната 1978 г., в разгара на Студената война. В речта си Солженицин предупреждава хората от Запада за ахилесовата пета в тяхната философия и начин на живот:

 

Ние сме се откъснали от Духа към Материята – несъразмерно, прекомерно. Зад пределите на физическото благополучие и натрупването на материални блага всички други, по-фини и по-високи особености и потребности на човека са оставали извън вниманието на държавните устройства и социалните системи, като че ли човекът няма по-висок смисъл на живота си. Така са били оставени пролуки за злото, през които сега то свободно прониква. Сама по себе си оголената свобода никак не решава всички проблеми на човешкото съществуване, а поставя множество нови. В основите на ерозиралия хуманизъм и на всеки социализъм може да се видят общи камъни – безкраен материализъм, свобода от религията и от религиозната отговорност (при комунизма доведена до антирелигиозна диктатура), съсредоточеност върху социалното строителство и наукообразността в това (Просвещението от ХVIII век и марксизмът). Не е случайно, че всички словесни клетви на комунизма са около човека с главна буква и неговото земно щастие. И хуманизмът, напълно изгубил християнското си наследство, не е способен да устои в това съревнование. А има катастрофа, която вече е настъпила реално: това е катастрофата на хуманистичното автономно безрелигиозно съзнание. Като мярка за всички неща на Земята то е поставило човека – несъвършения човек, който никога не е свободен от самолюбието, користолюбието, завистта, тщеславието и десетки други пороци. И ето, грешките, неоценени в началото на пътя, сега отмъщават за себе си.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съгласен съм, но трябва да гледа по-философски (*нищо вечно няма, ще перефразиран АА - за човешката глупост не съм сигурен):, и с оглед на това че колелото на историята не може да се върне назад или пък да спре..

За успокоение на не-философски настроените хора, западната цивилизация не е влезнала в етапа на насищане, какво остава за упадък или слабост .

Образно казано, Западът успя да се  пребори с бацила, който го доведе няколко пъти до "смъртно легло"- национализма/нацинализмите*, с което показа че има жизненост  и потенциал

*германското виждане за нация е хора с един език и култура, но имайте предвид че френското виждане за нация е за хора, които на верни на институциите на Републиката, т.е френският национализъм има заложен в себе си някакъв шовинистичен заряд. 

Освен това- цивилизацията продължава да облъчва ли облъчва- всичко живо се озападнява 

Арабите също се озападняват(както тези вътре в Европа, така и тези извън нея), защо пренебрегвате този факт? Да ,възможно е вътре да има тероризъм и заплахи, но нима нямаше ляв или десен, или пък националистичен тероризъм и екстремизъм пред последните десетилетия. Нима Европа не се справи с тях?

(Много сте наплашени и много драматизиране с тези араби, и с този ислям, направо ви се чудя)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, nik1 said:

В Стария завет има бая кървища и бруталщини, та не знам какво му намираш за хуманно на православието?

Е, тук вече се изложи като кифладжия - да сравняваш Закона и Второзаконието от Стария Завет с Благовестията на Новия Завет, проекция на които се явява и ортодокса (разбирай - провославието в Римската империя) с акцента най-вече върху тринитаризма.

Не че и ортодокса (православието) не е вършило зулуми в лицето на императорската власт. Достатъчно е да се прочетат (или поне разгледат отгоре-отгоре) книгите на Дешнер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Incorrectus said:

Ех, Капитане. Ако беше прочел линковете, навременната намеса на Atom нямаше да бъде нужна. Аз цитирам, защото е коректно, а преразказвам собствените си мисли.

Ех дядо ти капитан и да беше прочел тогава линковете пак не може да го накарате да си промени становището, сега след като е изчел всичко много внимателно разбра болката на мнозина:

Болката идва от подзаглавието на един от линковете " Глобалната битка  Евразия - Европейски съюз"

Някак си незабелязани вътре в статията остават фактите че вече 40 години  БПЦ има своя позиция против уния с папата, че тази позиция е подкрепяна дори от автономната на Вселенския патриарх Атинска патриаршия и от Върховния духовен съвет на Атон, ама съвсем незабелязано остава че преди 40 години и пак  през януари патриарха е потвърдил тази позиция, въпреки това оказва се неговите забележки май че съвсем не са съобразени с дневния ред. Е изреждат се датите 1, 2, 3 юни внушава се някаква конспирация някакъв проруски шпионски заговор. Не се обръща внимание че патриарх Вартоломей се държи забравил, че не е даже пръв сред равни и налага дневен ред и не съобразява принципа с църковното старшинство. Но кой да обръща внимание на тези неща - главното е лека полека противопоставянето на свръх силите САЩ срещу Русия да го представим за ЕС срещу Русия и после лекичко да го превърнем България срещу Русия. Какво се постига тогава, ами да видим!

Отказваме се от духовна самостоятелност. Съгласяваме се да нямаме национална самостоятелност. / прощавай даже тато с 16 -та република само вкарваше в заблуждение съветските си  донори - нямаше намерение и смелост да го направи/

Убеждаваме българите че са против руснаците и че руснаците са против тях.

Единствената сила която е против хомосексуалния брак е Светия Синод  - след като сме го обявили за агент на чужда сила може да не съобразяваме с него и да си легализираме хомосексуалните бракове

Притискаме Светия Синод с обвинението че е чужда сила шпионски и прочие сменяме го, обявяваме  нов такъв и приемаме главенството на Вселенския патриарх и върховенството на папата.

Това прозира от линковете които си дал Светия Синод не е съгласен с тези неща , и заради това не отива,  и заради това го оплюват весникарите а и интернетските политпропагандатори, а че и РПЦ и СПЦ и ГПЦ не ги искат и автономията на света гора не иска и автономията на атинската архиепископия не иска, но само БПЦ има смелостта да тропне с юмрук по масата и да блокира събора .

Аз си свалям шапката пред митрополитите ни!

Не забравяй ЕС не американски щати, ЕС е съюз на национални държави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Capitainofmarine said:

Единствената сила която е против хомосексуалния брак е Светия Синод  - след като сме го обявили за агент на чужда сила може да не съобразяваме с него и да си легализираме хомосексуалните бракове
 

Аз си свалям шапката пред митрополитите ни!

Кептън - дано да не убия всичко детско в теб - половината ни Синод са мъжеложци...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, monte christo said:

Кептън - дано да не убия всичко детско в теб - половината ни Синод са мъжеложци...

Графе , удоволствие е да те видя във форума, За владиците  ::046: Това не им пречи всичките 14 митрополита в Светия Синод да са официално против признаването на хомосексуалните бракове и да са против гей пропагандата в обществото. Друго какво е нужно? Вярата е в сърцето всеки си я носи там!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, monte christo said:

Кептън - дано да не убия всичко детско в теб - половината ни Синод са мъжеложци...

За това твърдение няма доказателство, както и за твърдението, че митрополитите никога през живота си не са онанирали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Capitainofmarine said:

Графе , удоволствие е да те видя във форума, За владиците  ::046: Това не им пречи всичките 14 митрополита в Светия Синод да са официално против признаването на хомосексуалните бракове и да са против гей пропагандата в обществото. Друго какво е нужно? Вярата е в сърцето всеки си я носи там!

 

Ако това наистина го мислиш, означава, че нямаш отношение към хомосексуалистите(тоест не те интересува ама грам дори) и съответно твърденията ти в предните постове са просто словесна гимнастика

Разбира се винаги има вариант и да се шегуваш, но за ортодоксален вярващ мирянин, това не е достойно. БПЦ трябва да се уважава, в противен случай ще си остане една от многото бизнес организации.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

Единствената сила която е против хомосексуалния брак е Светия Синод  - след като сме го обявили за агент на чужда сила може да не съобразяваме с него и да си легализираме хомосексуалните бракове

Притискаме Светия Синод с обвинението че е чужда сила шпионски и прочие сменяме го, обявяваме  нов такъв и приемаме главенството на Вселенския патриарх и върховенството на папата.

Това прозира от линковете които си дал Светия Синод не е съгласен с тези неща , и заради това не отива,  и заради това го оплюват весникарите а и интернетските политпропагандатори, а че и РПЦ и СПЦ и ГПЦ не ги искат и автономията на света гора не иска и автономията на атинската архиепископия не иска, но само БПЦ има смелостта да тропне с юмрук по масата и да блокира събора .

Аз си свалям шапката пред митрополитите ни!

Не е заради това, направо фантазираш. А е заради това, че щом са толкова принципни, както ги описваш, да бяха казали далеч преди 1 юни, че няма да ходят на събор. Принцип означава постоянство и то не от днес за утре, а през вековете, което подхожда на една църква. Заради това ги обсъждат в пресата. Руската връзка просто се набива на очи, но никой сериозно и в детайли не я раздува, защото няма информация.

И стига с тая педерасия.:) Видя се вече, че на събора не са гласували за нея, но ако Графа е прав, то е ясно, че гузната съвест е също пречка за събора. Мен ме яд, че не отидоха, пък там да НЕ бяха гласували за това и онова, но да са там.

Цитирай

6. В своя съвременен подход към брака Православната църква счита за неразривен съюза между мъжа и жената в любовта, за „тайна велика… в Христос и в Църквата“ (Еф. 5:32). По сходен начин тя определя семейството като „малка Църква“, която произлиза от брака и е единствената гаранция за възпитанието на децата.

http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=207890

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Capitainofmarine said:

Не се обръща внимание че патриарх Вартоломей се държи забравил, че не е даже пръв сред равни и налага дневен ред и не съобразява принципа с църковното старшинство

Капитане, методите които използваш са ясни. Обикновено пускаш една теза  - възможно най-крайна и при това неистина, а след това и противопоставяш антитезата. Във форум за Наука обаче този методът е най-малкото некоректен и странен.

1. Вартоломей определя дневния ред - неистина,  дневния ред не се налага от Патриарха на Константинопол, а от Комисия в която участват всички църкви.
2. Вартоломей не е пръв сред равни и нарушава някакъв принцип на църковно старшинство - неистина, във всеки възможен православен диптих, Патриарха на Константинопол винаги заема първо място 
3. Отказваме се от духовна самостоятелност. - неистина, Църквата е една, света, вселенска и апостолска. Единството и се олицетворява не от този или онзи патриарх, а от Събора. Т.е ако противопоставяш духовната самостоятелност vs Събар, това може да стане, но не в рамките на православието, а извън него

Цитирай

Если Собор не состоится или состоится в урезанном виде, это перечеркнет более 50 лет подготовки к нему. Старт предсоборного процесса был дан еще в 1961 году на Всеправославном совещании на греческом острове Родос. Кроме того, это значительно повредит репутации Православной церкви среди других христиан, а также станет испытанием для самой православной идентичности. Дело в том, что мы, православные, определяем соборность как черту, отличающую нас от других христианских конфессий. То есть способность проводить соборы и воплощать их решения в жизнь — это основа нашей идентичности. Неспособность провести общеправославный Собор будет ударом по ней.

За да угодят на руснаците нашите епископи поставиха БПЦ в ситуация от която не виждам как ще излязат. От тук нататък нямат полезен ход. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде тръгнахме, докъде стигнахме?!

Но се преброихме! Въртяхте, сукахте - РПЦ била по-различна - разбирам модерна е русофобията днес . Новата врътка е Светия Синод на БПЦ - руски шпиони пак на русофобия избива. 

Атоме, приятелю,

Мога да приема обвинения - нормално, аз съм човек и не ми е чуждо човешкото!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Това вече не е моята тема. Не мисля така. Отговор на патология и патология са две съвършено противоположни неща - хирургическата операция е отговор на тежко заболяване, но тя е начин за лечение на патология. Същото е и с патологиите в обществото и религиите, те винаги идват като реакция на патология в обществото. но не са патология.

И е така, и не е така; За това дали нещо е патология се съди от съвременна гледна точка (всъщност това ми виждането - "патологии" в сегашно време) 

Истинският отговор на патологииите в едно общество днес може да се даде със средствата на науката, познанието и образованието (и то не религиозното), а не с врачуване, астрология и баене (все тая -с четене на библии и корани, посещения на храмове, и религиозно образование/индоктриниране).

Колко по-малко щяха да са например жертвите и болните от Спин в Африка, ако светското образование беше развито, или ако католическата църква беше премахнала забраната за ползване на презервативи? С един, пет или 10 милиона? 

ПС

Вижте колко е фентъзи всичко това - в името на църквата, и в името на спасение на душите им,тези хора се обричат на страдание тук на земята.(Не прилича ли на нещо от близката източноевропейска и руска история ? Ако преместим "рая" от Небето на Земята, разказът може да  остане същия май)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Capitainofmarine said:

Откъде тръгнахме, докъде стигнахме?!

Но се преброихме! Въртяхте, сукахте - РПЦ била по-различна - разбирам модерна е русофобията днес . Новата врътка е Светия Синод на БПЦ - руски шпиони пак на русофобия избива. 

Атоме, приятелю,

Мога да приема обвинения - нормално, аз съм човек и не ми е чуждо човешкото!

 

Не става въпрос изобщо за русофобия. За русофилия не знам, имам чувството, че има доста хора които поставят руските интереси над българските. БПЦ в случая извърши антибългарски и антиправославен акт. Руснаците нямат проблем . Те се оттеглиха от събора с мотива, че на него не присъстват всички. Т.е. извинението им е абсолютно християнско и съборно - "ние сме за истинска пълна съборност, а на събора няма да присъстват всички". Няма проблем и да приемат решенията му (и ще ги приемат) и да продължат напред. БПЦ обаче първа обяви оттегляне.  Не виждам как БПЦ би приела решенията. Ако ги приеме това би означавало абсолютно безпринципна позиция и авторитет клонящ към нула. Ако не ги приеме ..... Бате Ваньо е прав, това е първа стъпка към БПЦ-Exit.

Най-сериозния мотив на БПЦ е за отношението към другите християни. Ето цитат от официалния сайт на Патриаршията:

Цитирай

Освен Светата Православна църква не съществуват други църкви, а единствено ереси и разколи, и да се наричат последните „църкви” е богословски, догматически и канонически напълно погрешно."

Обсъждането, приемането и изменението на догматически въпроси е работа точно за Събор, при това само и единствено на Събора. но ......БПЦ не отиде. Т.е. ако не искаш да наричат другите изповедания "църкви" отиваш на събора и си отстояваш мнението.

Кажи ми, след като в заключителните документи на събора другите изповедания си остават "църкви", какъв е полезния ход на БПЦ?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...