Отиди на
Форум "Наука"

Русофобията в България


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Мнения 120
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

За мен най голямата вреда която е нанесла русофилията е борбата в края на 19 век и началото на 20, която довежда едва ли не до гражданска война. Също и по време на социализма заострянето на вниманието само върху една държава като приятел на България също ми се вижда погрешно.

Ще дам конкретни примери за вредата от руското-съветското влияние. Например националното предателство в пиринския край, когато българите насилствено са писани македонци. Това става под влияние на Москва, която смята това за първа стъпка към федерацията България-Югославия.

Второ престъпление е унищожаването на българското самолетостроене през 1954. Това е наистина национално престъпление, защото това високотехнологично производство е можело не само да донесе много пари на България, но и да ни издигне в науката и промишлеността. Под пряк натиск на СССР то е унищожено.

Ще оставя Върбанов да се разпростре по въпроса и да ни информира по обширно).

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така поставена темата, е в типичния за българската историография модел, ние сме най-готините, ама другите все ни пречат-я Русия или СССР, я съюзниците-разбойници, а някой немски принц. Това е изцяло погрешен и дори крайно вреден модел. Смисълът от историята е да се учим от грешките на предходните генерации, за да не ги допускаме в съвремието. А с вечното търсене кой чужденец ни е виновен нищо не правим. В България никога не имало нито сериозно русофилство, нито сериозно русофобство. И двете винаги са били знаме, зад което са се криели съвсем други страсти, нямащи нищо общо с Русия. До вземем 09 август 1886 г. Кои го организират? Русофили - не. Руснаците си  плащат преврата, никой не им го прави безплатно за едната чест на Освободителката. Отделно офицерите заговорници какви са? Все недоволни по един или друг повод от Батенберг, виждащи в преврата трамплин за израстване в кариерата. А т.нар. русофилски бунтове и разните чети.. Ами те са финансирани от Русия, също не са безплатни. 

Що се отнася до македонската нация, тя не е измислена от Москва, измислена е в София от БКП още през 1924 г.и БКП я налага в Коминтерна през 1937 г.  и т.н примери много.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Янко Гочев:

- "Авантюрите на руския царизъм в България", 1991

- "Руската империя срещу България", 1.2 и 3 том, 2006

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Самия термин "русофобия" е много неправилен.Един Стамболов който се приема за символ на антируската политика по никакъв начин не може да се каже че мрази Русия и всичко руско.Няма русофоби в България това трябва добре да се знае.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фобиите не са омраза, а страх - най-често ирационален. Филиите в по-голямата си част също са ирационални. Ако има омраза, тя е вторична - първичният ирационален страх може да предизвика омраза.

В случая проблемът не е в Русия, а във филиите и фобиите. Те замъгляват съзнанието и пречат да се извърши реална и безпристрастна оценка на дадена ситуация или факт.  Например ако обсъждаме Обама, Меркел, Ципарис или Борисов няма проблем да се критикуват или хвалят и на никой няма да му мине през ума да вижда зад критиките някаква фобия или зад хвалбите - филия. С Путин не е така. Всяка критика или позитивна оценка, дори да е рационална се приема от филите и фобите като лична нападка.

Далеч съм от мисълта, че политиците - било в миналото или в съвремието са фили или фоби. Те по-скоро са рационални и ако вземат една или друга позиция подбудите им нямат нищо общо със страха или любовта към Русия. Сред масите обаче не винаги е така - има и фили и фоби и това няма как да се отрече.

Русия, като всяка велика сила си има своите методи и тактики за налагане на политики. Факт е, че преди украинската криза "филството" и "фобството" бяха позатихнали. Използваха се мъгляви формулировки като "православна солидарност", "славянско единство" и др. подобни. Русофилските чувства и настроения получиха тласък и се разпалиха отново след Крим, по същото време се събуди и фобията.    

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Black Wolf said:

Проблемът не е във филиите и фобиите, а в конкретните действия на дадена държава, в случая Русия.

Я сега пък посочи друга държава в Европа, която да не е проблем?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, resavsky said:

Самия термин "русофобия" е много неправилен.Един Стамболов който се приема за символ на антируската политика по никакъв начин не може да се каже че мрази Русия и всичко руско.Няма русофоби в България това трябва добре да се знае.

Напълно съм съгласен ! А какви русофили има ? От това което виждам в нета, русофилите имат задължително и някои от тия фобии  американо,евро,турко,хомо,мигранто........Основната е американофобията, другите са по желание, но най често се срещат в пълен комлект.Чист русофил сред природата не съществува,  даже в лабораторни условия не може да се направи.От тук веднага става ясно, че първична е фобията.За българите, туркофобията е основна, но главната все пак е американофобията.Това е защото СМИ и пропагандата трябва най напред да посочат опасността, да определят врага и едва след това да открият кой ни защитава и ще помогне да се реши проблема.Номера е стар, изпитан и работи добре.Жертва стават  неустойчивите на чуждо влияние, слабохарактерни, предразположени към глупости ,податливи на психически манипулации индивиди от населението.

Това че русофилията не може да съществува самостоятелно от американофобията показва че е манипулирана.Измислянето на параноични, ирационални опасности  симулира конспирация.Това насажда страх от опасността и доверие към предлагащата помощ бибитка.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, vvarbanov said:

 

Това че русофилията не може да съществува самостоятелно от американофобията показва че е манипулирана.Измислянето на параноични, ирационални опасности  симулира конспирация.Това насажда страх от опасността и доверие към предлагащата помощ бибитка.

Глупости на търкалета, например аз имам много повече американци приятели откокото руснаци и това не ми пречи да съм русофил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, kramer said:

Глупости на търкалета, например аз имам много повече американци приятели откокото руснаци и това не ми пречи да съм русофил.

Ти си интересен случай!Имаш ли приятели от други държави?С Турция, Европа как стои въпроса, въобще имаш ли фобия?Какво правиш като си русофил, как разбираш че си такъв?

п.п.Крамка, сега ти прегледах някои от последните постове.Ами ти си изтъкан от фобии бе синко,.

kramer:  "То и аз съм сърбофоб, ма русофоб не съм." -Това е от темата "Сърбия за България".По нататък в други теми имаш туркофобски изказвания.

Значи не си изключение, стандартен русофил, неустойчив на чуждо влияние, слабохарактерен, предразположен към глупости ,податлив на психически манипулации индивид . Даже както имаш американски приятели ,така и ме съмнява че дълбоко в сърцето си си носиш американофобията.

Редактирано от vvarbanov
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Русофоб" е конструкция на руската пропаганда.Специално в България е използвано главно от петоколонници и е нарицателно за българин-патриот,наред с други думички като "либераст" и "гейроп".

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

А Захари Стоянов? Той не е ли русофоб?

Да, тук Върбанов е прав, огромната част от русофилите са също американофоби (все пак дълги години, че и днес върви противопоставяне по оста САЩ- СССР/Русия). По този начин, всеки който е русофил автоматично е и американофоб, а всеки който е американофил автоматично е русофоб. При нас се получава интересна ситуация. У нас традиционните ценности се свързват с времето на социализма, поради това практически всички социалисти имат традиционни ценности и отхвърлят гействането, туркофилията и прочее. Да не забравяме, че в момента Русия почти като държавна идеология изповядва традиционните ценности. Това създ

Самите либералстващи (като Върбанов) обаче прегръщат гействането и прочее либерални ценности по пълна програма. Тоест няма как да си десен и да не подкрепяш гей браковете, ако не ги подкрепяш, но си десен-значи си фашист.

Това са трите политически течения в България, социалисти, либерали и фашисти. Всяко от тези течения има задължителен набор от ценности които споделя. Например няма как да мразиш циганите и да си либерал, ако споделяш социалистически идеи е почти невъзможно да подкрепяш гей браковете.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 минута, Избирател said:

"Русофоб" е конструкция на руската пропаганда.Специално в България е използвано главно от петоколонници и е нарицателно за българин-патриот,наред с други думички като "либераст" и "гейроп".

Тази дума произлиза още от края на 19 век!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Frujin Assen said:

Тази дума произлиза още от края на 19 век!

Факт.Ако не ми изневерява паметта именно в това за пръв път Тютчев обвинява околните владени и обект на такива мераци от руската империя народи,противопоставящи се на панславистката политика на империята.Виж ги ти...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тук много здраво стои моралния и философски въпрос : Възможно ли е човек който не обича родината си да обвинява друг в предателството и? Например, ако аз (български патриот) обвиня някого "Ти си нигерофоб, ти предаде Нигерия" това не звучи ли нонсенс? Аз не се считам за нигериец, директно си казвам, че не съм нигерийски патриот. Тогава морално ли е да обвинявам някого, че е предал Нигерийската кауза? Морално ли е хора които се считат граждани на света и обявяват, че не са български патриоти (Върбанов си го призна) да обвиняват някого, че е национален предател? Ако Върбанов беше казал "Аз съм български патриот, обичам и милея за България и българския народ и поради това смятам, че трябва да сме със САЩ" бих го разбрал, тогава има морал.

Тази дилема обаче има и друга страна, нормално ли е комунист интернационалист да обвинява някого, че е национален предател?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз ще пробвам и 3-та страна,и то далеч преди 44-та.Имаме един политик,да го наречем условно Драган.Тоя чичо доказано получава рубли от посолья,и то не за баласт из джобовете или за тежест-да не го духне вятъра.Аз не харесвам този политик,дори го мразя,защото е доказан предател,продал се на чужда държава за пари и защитава чужд национален интерес и дважди призовава за чужда окупация.Аз русофоб ли съм?

Или имаме една групичка военни,извършили преврат срещу държавния глава и издигнали руското знаме над двореца /примерно/.Надяват се на чужда помощ и още веднъж окупация.Аз не ги харесвам и тях,защото действат срещу българския национален интерес.Аз русофоб ли съм?

Стамболов трепва горните,защото са нарушили закона и действат за чужд интерес.Той русофоб ли е?

Захари пише "Кой застана срещу България по време на Съединението" и още куп други примери-факти.Егати русофоба!

И пак стигаме то моето твърдение-всеки,който защитава националния интерес в ущърб на империята и политиката и е русофоб!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Бъркаш термините и историческите периоди. В края на 19 век българската политическа класа (нека се изразя по съвременному) се разделя на две части. Според едните трябва да се опираме преди всичко на Русия и да изпълняваме каквото ни кажат. Другите смятат, че следва да се води по независима политика и когато е нужно даже против Русия. И понеже разделителя между тях е Русия, те се наричат русофили и русофоби.

Днешната ситуация е тотално различна. Термините са същите, но смисловия пълнеж няма нищо общо с тогавашния.

Ако имаш предвид, че си русофоб от тогавашна гледна точка-навярно си, само дето си единствения, случилото се преди век и кусур е история и нищо повече. То и аз мога да се обявя за аварофоб и да настоявам, че кан Крум е трябвало да избие всички авари, но едва ли някой въобще ще въприеме това като политика.

Доколкото те усещам обаче, ти си търсиш причини, поради които да обвини Русия, че и тогава и сега (по важното е сега) е враг на България. Демек, ти си русофоб и в двата смисала, но в историческия си самотник, докато в сегашния влизаш в политическа битка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

  всеки който е американофил автоматично е русофоб.

Това е логическа заблуда "Фалшива дилема" .Ако не си с нас, си против нас!Що трябва да харесвам едни и да мразя други?Няколко пъти вече казвам, че не съм фил или фоб.Някои неща ми харесват други, не ми харесват. Независимо от държавата.   Ама аз не ги филствам или фобствам.  

Значи пропагандата размества ценностите, като вади напред някои и ги обявява за застрашени.Така русофилите се хвърлят да ги защитават.Какво ми дреме за гейовете?И в САЩ и в Русия могат да живеят заедно и се клатят, никой не ги закача, закона разрешава.Тука обаче надуват тръбата, "гейовете ще дойдат и ще  НАЛОЖАТ гейбраковете" .И се хвърлят да защитават някакви ценности на които никой не посяга.Абе те ви окрадаха парите и продължават да гепят милиарди, вие гледайте на гейовете бибипа.

Какви патриоти сте?Всички русофили само се мислите за такива.Патриотизма не е теория.Патриотизма е действие.Колкото и да разправяте,кой колко голям патриот е това не е патриотизъм.Патриот е само този който върши патриотични дела.Тоя който само говори и нищо не прави ,е пълен с фалшив патриотизъм, като жаба с пръдня.Сега нета е пълен с патриоти, кой от кой по големиПо цял ден нищо не правят само си мерят патриотизма.

Не съм патриот защото нищо не съм направил за страната.Вие русофилите какво направихте, че да се наричате "патриоти"?

Добре, да кажем че русофилите сте патриоти.Как може да се обичат две държави?Любовта е само една!Ако една жена обича двама, значи е курв@.Трябва да изберете, патриоти или русофили, иначе е курв@рлък.Избор трябва да се направи, защото неведнъж вече сме били врагове с Русия.Сега има двуполюсен модел и ние сме на единия полюс, а руснаците на другия. Фружине ти например на коя страна ще се биеш при евентуален конфликт,за НАТО или за Русия?

Редактирано от vvarbanov
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Frujin Assen said:

 

 Да не забравяме, че в момента Русия почти като държавна идеология изповядва традиционните ценности.

Много ми е интересно как дефинираш "традиционните ценности". Кои са, що са, можеш ли да ги опишеш?

Традиционните ценности В Русия са оформени в аграрни и пасторални общества. В момента в който се извършва индустриализацията и хората отиват в града тези общества се разбиват. Старите ценности и норми вече не работят, а упоритото неприемане на нови създава вакум и повече проблеми отколкото решения. Руснаците търсят някакви свои, руски ценности още от времето на Петър I. До сега така и не ги откриха не мисля, че ще ги открият и в бъдеще.

 

Ето един цитат от Херцен:
 

Quote

 

Славянизм, или русизм, не как теория, не как учение, а как оскорблённое народное чувство, как тёмное воспоминание и верный инстинкт. Как противудействие исключительно иностранному влиянию существовал со времени обрития первой бороды Петром I.

"Выход за нами, - говорили славяне, - выход в отречении от петербургского периода, в возвращении к народу, с которым нас разобщило иностранное образование, иностранное правительство, воротимся к прежним нравам!"

 

Ето е един от по-ново време, :

Quote

Главное конкретное содержание этого «тектонического сдвига» заключается в замене традиционно российских форм жизни, на протяжении многих столетий (а вовсе не только 70 послеоктябрьских лет!) базировавшихся на феодальном холопстве и рабстве, некими качественно новыми формами, фундаментом которых является свободная личность и которые в современном мире связываются с понятием «евро-американской цивилизации».

Видно е, че нищо не се е променило за 200 години в търсенето на руските ценности, няма и да се промени. Връщането към феодализма на днешния етап е невъзможно.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Върбанов, прочети какво стана във Франция. Там имаше многомилионни демонстрации против гейбраковете, но им ги НАЛОЖИХА НАСИЛА!

Ще ти разкажа за моя личен патриотизъм, всекидневен патриотизъм. Примерно пазарувам в кварталното магазинче, не в големите вериги, защото собственика му е българин и го познавам лично, по този начин подкрепям българския малък бизнес с дела, не с думи. Купувам си сирене Кърнаре, мляко Домлян, домати от оранжерията в Баня, създърма от карловския месокомбинат, минерална вода Михалково, хляб "тип Селски" от хлебозавода в Сопот, ако искам да разпусна си купувам бира Ариана или Загорка, мастика Пещера.

Върбанов, ти се оплиташ в думите си! Значи, хем не е задължително "щом не си с нас да си против нас", хем после ми обясняваш, че трябва да избера страна. Определи се!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с гейовете е само оправдание. Всъщност не им пречат те, а либералните идеи по принцип:

Quote

 

Основополагающими принципами либерализма являются:

1.Индивидуальная свобода.   Уважение и соблюдение прав человека.

2.Разделение властей.

3.Свободные выборы.

4.Свобода частного владения и предпринимательства.

5.Правовое равенство граждан.

6.Свобода совести

7.Невмешательство в частную  жизнь.

8.Равноправие.

 

Това е видно например тук: О запрете государственной идеологии в Конституции РФ

"В качестве высшей ценности Конституция РФ определяет "человека, его права и свободы". В этом определении не находится места ни для существования самой России, ни для суверенности российского государства, семьи, национальных исторических традиций. По логике принятого определения жертвенность защитников Отечества недопустима, поскольку приоритет отдается ни Отечеству, а человеку, с его правом и свободами. Между тем, к примеру, в принятой в 2012 году Конституции Сирии высшей ценностью заявляется "мученичество ради Родины"

Или тук: Государственная идеология и национальная идея России

"Особая опасность либерализма заключена в акценте, который он делает, на правах и свободах человека в ущерб долгу, обязанностям и личной ответственности каждого гражданина перед обществом и страной в целом, в результате чего выросло уже целое поколение с завышенными требованиями к государству, не готовое прилагать особые усилия и нести ответственность."

Или пък това: Либерализм - государственная идеология России

 

От друга страна тези "традиционни ценности" въобще не се вързват с патриотизма във вида в който го разбират управляващите в Русия, а именно общороссийски патриотизъм.

Rus.jpg

В случая традиционните ценности са по-скоро антипатриотични. Макар и трудно, не е невъзможно да се възпита единен, общороссийски патриотизъм, но в комплект с единни общочовешки ценности. Издигането на преден план на някакви традициони ценности, които са различни за различните народи и националности (вътре в Русия) прави невъзможно формирането на общороссийска нация и съответния патриотизъм. Единствения начин е да се измисли някаква външна заплаха, който да обединява несъвместимите култури и традиции. Това обаче може да се поддържа само временно.

 

 

Редактирано от Atom
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мислиш че руснаците ще трьгнат по пьтя на нашите русофоби или по пьтя на майдановска Украина или по пьтя на НАТ0 кьдето коварния , нагьл и пречещ на процьфтяването враг е ясно, точно и конкретно очертан ?

Не мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички неудачи на бедна и гладна Украина са заради Русия. Днес бившия вьншен министьр на Англия обвини бившия кмет на Лондон като агент на Путин. Неграждаеите от руски произзод в Прибалтика са сьмниьелни и под наблюдение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 58 минути, Du6ko said:

Мислиш че руснаците ще трьгнат по пьтя на нашите русофоби или по пьтя на майдановска Украина или по пьтя на НАТ0 кьдето коварния , нагьл и пречещ на процьфтяването враг е ясно, точно и конкретно очертан ?

Не мисля.

Това е риторика актуална отпреди 50 - 60 години.Казвам ти го като съфорумец.А като модератор /какъвто съм  между другото/ ти оправям последно предупреждение:повече такава примитива политическа пропаганда няма да бъде търпяна.

Редактирано от resavsky
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...